Fitness-centra hekelen laksheid van gemeenten We durven er 'n Porsche 911 Carrera om te verwedden dat u 't hééérlijk vindt. Uitgever glundert door succes van Irenes boek Binnenland Wijers: Perscombinatie 'zeer kritisch' volgen Geen kristal maar pogrom Nu extra dik nummer! OPRAH WINFREY Mijn huwelijk was een hel! Alleen in Weekblad Privé Fiscus valt in prijzen met jaarverslag ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geasv Nederland: minder Beaujolais primeur lyon» Nederland koopt dit jaar een kwart minder Beaujolais pri - meur dan vorig jaar. Het protest tegen de Franse kernproeven is daar de oorzaak van. Nederland kocht vorig jaar 400.000 dozen van de piepjonge wijn en was daarmee in Europa de tweede af nemer. Duitsland was in 1994 goed voor 900.000 dozen. Ook daar zal de verkoop dit jaar met een kwart afnemen. Dat meldt de UIVB, de club van Beaujolais-producenten. De vermindering van de export is niet rampzalig, aldus UIVB-voorzitter Gérard Canard, maar komt toch gevoelig aan. Nederland ruimt Russisch strijdgas op den haag Nederland gaat Rusland helpen met het vernietigen van chemische wapens. Een Nederlandse onderzoeksdelegatie reist binnenkort af naar een van de zeven grote opslagplaatsen in Rusland voor mosterdgas en grondstoffen daarvoor. Dit is het resultaat van een gesprek dat minister Voorhoeve (defensie) on langs had met de Russische generaal Petrov. Voorhoeve liet dat gisteren aan de Tweede Kamer weten. Ook gaat de genie van het Nederlandse legerde Russen helpen bij het ruimen van mijnen. Kamer eist volwaardige EU-commissaris den haag De Tweede Kamer vindt dat Nederland een volwaar dige commissaris moet hebben in de Europese Commissie. GPV, CDA, WD en D66 roepen staatssecretaris Patijn (Europese zaken) op zich daarvoor in te zetten. Probleem is dat straks, als de EU steeds meer leden telt, niet ieder lid meer een volwaardi ge commissaris zal kunnen leveren. Omdat een kamermeerder heid gisteren niet week voor de argumenten van Patijn en mi nister Van Mierlo (buitenlandse zaken), concludeerde Van Mier- lo dat ,,wij ons hiermee echt een klein land tonen. Maar dat zijn we ook". Eis tien jaar voor leider XTC-bende den bosch Officier van justitie Pieters eiste gisteren voor de rechtbank in Den Bosch tien jaar en acht maanden onvoorwaar delijke celstraf tegen de 27-jarige Bosschenaar die ervan wordt verdacht een XTC-bende te hebben geleid. Tevens werd tegen hem een boete van 100.000 gulden geëist. De bende maakte en verhandelde vanaf 1992 op grote schaal de drug XTC plus aan zienlijke hoeveelheden cocaïne. FNV-leden steunen agrarische CAO utrecht De kaderleden van de Voedingsbond FNV in de land en tuinbouw hebben gisteren unaniem ingestemd met het eer der die dag gesloten CAO-akkoord. Ze vinden het een evenwich tig akkoord, aldus bondsbestuurder Van Veen. De Industrie- én Voedingsbond CNV raadpleegt volgende week de achterban. Volgens een woordvoerder van de FNV-bond betekent het ak koord overigens niet dat zijn organisatie terugkomt op het voor nemen om uit het Landbouwschap te stappen. Strengere eisen aan ritueel slachten ruswuk» Er zullen strengere eisen worden gesteld aan het ritueel slachten van vee door etnische minderheden. De man die het dier de eerste steek toebrengt, de voorsnijder, zal een gekwalici- feerd iemand moeten zijn. Het Produktschap voor Vee en Vlees vindt dat er nu nog te veel onbekwame voorsnijders zijn die het dier niet met één steek kunnen doden. Ook mogen de dieren niet meer met een installatie ondersteboven worden gehangen voor ze worden geslacht. CDA wil stappen tegen mega-strijkers den haag Het CDA wil dat de ministers Borst (volksgezondheid) en Sorgdrager (justitie) snel optreden tegen de verspreiding van zogenoemde mega-strijkers. Het vuurwerk is zo krachtig dat het bij het afsteken levensgevaarlijke verwondingen kan veroorza ken. Het gaat om zwarte kartonnen strijkers die volgens de poli tie zo lang als een winterwortel en zo dik als een stofzuigerslang zijn. Op het deze week gesignaleerde vuurwerk van Chinese ma kelij staat een afbeelding van een doodshoofd. Boerenbond betreurt puntmutsen tilburg De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond betreurt het dat tijdens een demonstratie bij het provinciehuis in Den Bosch afgelopen dinsdag een tiental boeren kledij droeg die sterk deed denken aan die van de racistische Amerikaanse Ku Klux Klan. „Dat is een pijnlijke geschiedenis. We zitten er be hoorlijk mee in onze maag", aldus een woordvoerder van de boerenbond. Hij denkt dat de betrokken boeren zich niet reali seerden welke associaties ze met hun witte puntmutsen oprie pen. 'Ongediplomeerde/I kunnen goedkoop gymzaal huren en aerobics geven DEN HAAG ANP Talloze blessures die bij aerobics ontstaan, worden mede veroorzaakt door het optreden van gemeentebesturen. Die verhuren gymnastieklokalen en sportzalen voor wei nig geld aan mensen die daar zonder diploma aerobics geven. Er zijn inmiddels honderden lieden op deze ma nier actief in de aerobics-wereld. Deze klacht komt van Fit-vak, de organisatie van werkgevers in de fitness-bran che. „Er is geen enkele controle op wie de gemeentelijke voorzie ning huurt, of die persoon di ploma's heeft en of de voorzie ning geschikt is voor bijvoor beeld aerobics", zegt woord voerder Clijsen van Fit-vak. „Je huurt een zaal voor een paar tientjes en je gaat aan de gang. Het is lekker goedkoop dus je kunt met een laag tarief mensen lokken." den haag gpd Bij Fit-vak zijn 170 van de 1.700 Nederlandse Fitness-centra aan gesloten. Bij die 1.700 centra zijn ongeveer 1,2 miljoen men sen al dan niet dagelijks actief. Hoeveel er in gemeentelijke gymnastieklokalen en sportza len bezig zijn, is niet bekend, maar het gaat zeker om duizen den mensen. Clijsen: „Het gaat hier wel om de gezondheid van mensen. Een sport als aerobics is erg blessuregevoelig. En dat is met 'steps', een nieuwe rage waarbij je op en van een bankje spingt, nog veel meer het geval". Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) erkent dat iedereen een gymlokaal of sportzaal bij de gemeente kan huren. Daarbij worden hooguit eisen voor het gebruik gesteld. En de zaal moet netjes worden achtergelaten. Het huren van een gymlokaal kost 20 tot 40 gulden per uur, een professio nele sportzaal 60 tot 120 gulden. Dat aan de kwaliteit en des kundigheid van degene die ae robics geeft, geen eisen worden gesteld, vindt een VNG-woord voerder niet zo vreemd. „Ieder een kan toch ook een fitness centrum starten? Het zou in consequent zijn als de gemeen te dan wel eisen ging stellen. De markt doet zijn werk wel. Als het een beunhaas is, vertrekken de klanten vanzelf." Fit-vak heeft de zaak aange kaart omdat de Hoge Raad on langs bepaalde dat gekwalifi ceerde begeleiding bij sport no dig is. Dat gebeurde in een zaak waarbij een zwaar geblesseerde turnster schadevergoeding van een sportclub eiste omdat er geen gediplomeerde trainer was die haar bijstond bij de oefenin gen waardoor zij geblesseerd raakte. Minister Wijers (economische zaken) zet vraagtekens bij de overname van Dagbladunie (uitgever van onder meer NRC Handelsblad en Algemeen Dag blad) door PCM Uitgevers (de Percombinatie-kranten Volks krant. Trouw en Parool). Dat blijkt uit zijn antwoord van Wij ers op vragen van WD-kamer leden. Wijers beantwoordde de vragen mede namens staatsse cretaris Nuis (cultuur). Op de markt voor landelijke dagbladen krijgt PCM na de overname, die zo goed als beze geld is, een aandeel van 60 pro cent. „Vanuit mededingingsop tiek zijn daarom vraagtekens te plaatsen bij deze overname", aldus Wijers. Hij ziet echter geen kans om de overname nu al te toetsen aan de wet Econo mische Mededinging. Wel zegt Wijers de ontwikke lingen 'zeer kritisch' te zullen volgen. „Wanneer in de toe komst, na de overname, sprake zou zijn van geconstateerd mis- groningen „Reichs- kristallnacht is een eufemisme", zei een vrouw gistermiddag voorde radio, „het was een Rijkspo- gromnacht." Ze had gelijk, want het ging op 9 november 1938 in Duitsland niet om kristal maar (onder meer) om aan digge len geslagen ruiten van huizen, winkels en gebedshuizen van joden. Toch staat die nacht die nog maar een zwakke voorafspiegeling was van wat de nazi's de Europese joden later zouden aandoen bekend als Kristall- nacht. Ter herdenking daarvan werden gis teren ook in twaalf Nederlandse steden herdenkingen gehou den, onder meer in Groningen (foto). De deelnemers in het noorden en elders hielden stille tochten met fakkels, gevolgd door een minuut stil te. Verder waren er toespraken en had den de hele avond discussiebijeenkom sten plaats, waarbij dit jaar bijzondere aandacht werd ge schonken aan de vluchtelingen die an no 1995 in Europa een veilig heenkomen zoeken. foto wfa dennis beek Ook buitenland toont belangstelling voor Dialoog met de natuur deventer arvid van der wolf Stapels kranteknipsels met recensies en tientallen brieven bedekken het bureau van Hans Bienefelt, woordvoerder van Ankh-Hermes in Deventer, de uitgever van Dialoog met de natuur, het boek waarin Irene van Lippe-Biesterfeld on der meer meldt dat ze er een gewoonte van maakt met bomen te praten. Bienefelt heeft amper tijd ze in te zien of ze door te sturen naar de auteur. Want vandaag nog moeten de tweede en derde druk van het boek de eerste van 20.000 exemplaren was binnen een week al uitverkocht in de winkels lig gen. Inmiddels worden zelfs al een vier de en vijfde druk voorbereid. Ankh- Hermes verwacht voor Kerstmis nog eens 60.000 boeken van Irene te kun nen afzetten. „Het is een gekkenhuis. Voor een klein bedrijf als het onze is dit een mega-sel- lerlacht Bienefelt. „De telefoon heeft niet stil gestaan sinds we het boek een paar maanden geleden aankondigden. Vrijwel alle kranten en weekbladen en allerlei radioprogramma's hebben ge beld met verzoeken om informatie of interviews. Er wordt zelf overwogen een aparte Internet-site in te richten. Verder krijgen we tientallen brieven van parti culieren. Die sturen we door naar Ire nes secretaresse." „Eergisteren kregen we een complete ZDF-televisieploeg uit Duitsland op be zoek. Die hebben urenlang de uitgeverij gefilmd en daarna bij een boekhandel in Deventer gesprekken gevoerd met kopers. Ook in het buitenland is het gaan leven. We voeren nu gesprekken over uitgaven in Duitsland, Groot-Brit- tannië, Denemarken, Frankrijk en Zwit serland." Het boek van Irene van Lippe-Biester feld blijkt vooral in de smaak te vallen bij Oranjeklanten en wat Bienefelt 'een IVeuMge-achtig publiek' noemt. „Maar ook ménsen die daar tussenin zitten blijken de opmerkelijke openhartigheid van Irene te waarderen." De vraag is wat Irene van Lippe-Biester feld, die wars is van publiciteit rond het boek, zelf allemaal vindt van dit over weldigende succes. De PR-man van Ankh-Hermes zegt het niet te weten, omdat de auteur vrij kort na verschij ning van Dialoog met de natuur moot vakantie naar het buitenland is gegaan. „Ze heeft ons alleen nog even laten we ten dat ze de presentatie twee weken geleden goed verzorgd vond." Volgens Bienefelt denkt de auteur voor lopig niet aan een nieuw boek. „Bij de presentatie heb ik het haar gevraagd. Ze keek me aan of ze water zag branden. Wat wil je, ze heeft dit boek minutieus voorbereid en zich intensief bezig ge houden met de produktie, de vormge ving, de illustraties, het omslag en het drukproces. Ze wil niet meteen weer zo'n zware bevalling." Wat Irene met de opbrengst van het boek gaat doen, is niet bekend. „Daar over heeft ze nog niets losgelaten", zegt Bienefelt. Overigens tekent hij aan dat de winst vooralsnog niet groot zal zijn. „Het boek is niet zo duur, 29,50 gulden. Onder de 100.000 verkochte exempla ren zul je er als auteur niet echkrijk van worden." De Deventer uitgeverij Ankh-Hermes is gespecialiseerd in spirituele lectuur, va riërend van boeken over yoga tot en met werken van de Indiase goeroe Sai Baba. Een eerdere knaller was Erich von Danikens Waren de goden kosmonau ten?, waarvan 120.000 exemplaren de deur uit gingen. Maar het duurde 31 drukken en twintig jaar voor die stand werd bereikt. Ook Óp Glad Ijs van Shir ley MacLaine was met 40.000 verkochte exemplaren een succes. „Maar zoals het nu gaat met het boek van Irene, hebben we het nog nooit meegemaakt", glun dert Bienefelt. „Het is een teken dat we het grote publiek hebben bereikt met onze boodschap over zingeving en spi ritualiteit. Dit is voor ons een door braak." Hoe JEROEN PAUW en L0RETTA SCHRIJVER elkaar treiteren... in geheim getrouwd Het heet Bluff. Het is zacht en romig en de smaak doet in de verte denken aan bavarois, roomijs, slagroom en milkshakes. Het is misschien wel het meest opwindende toetje van Mona en iedereen die het geproefd heeft moest bekennen dat Bluff verbluffend lekker is. We weten voor 100% zeker dat ook 't hééérlijk vindt. Nee, voor 1000%. Zo zeker dat we rustig een weddenschap aandurven. De inzet: 3 maanden lang in een onvervalste Porsche 911 Carrera rijden waarbij alle kosten voor onze rekening zijn. Koop 'n Bluff, vermeld op de meest originele manier waarom u het niet lekker vindt en stuur uw briefje plus streep jescode (de streepjescode kunt u ook natekenen) naar Mona Bluff, Antwoordnummer 2138, 3440 VB Woerden. Een post zegel is niet nodig. Iedereen weet dat er in Nederland alleen betrouwbare mensen wonen en daarom rekenen we op nul inzendingen. Trouwens, heel de straat zal u na wijzen als u straks terugkeert van de winkel met uw Porsche 911 Carrera. Vol met Bluff. Mona. De zuivelste verwenner. N MONA VOOR DE WINNAAR GELDEN EEN AANTAL AANVULLENDE VOORWAARDEN (BIJV EEN RIJBEWIJS) EN VERPLICHTINGEN EX VROUW JOHN KRAAYKAMP JR bruik van een economische machtspositie door PCM kan daartegen worden opgetreden", aldus de minister. Hij zal vooral kijken naar de gevolgen van de overname voor de tarieven van advertenties, abonnementen en losse num mers. De praktijk leert dat een hoge concentratiegraad vaak leidt tot beperking van de con currentie door onderling afge stemd gedrag, aldus Wijers. Vol gens de minister zal PCM een 'aanzienlijke' economische machtspositie krijgen op de dagbladenmarkt. Op de totale markt landelijke plus regio nale kranten verwerft PCM een aandeel van 30,7 procent. Wijers zegt verder dat con centratie van vijf landelijke dag bladen bij één uitgever op zich zelf al aanleiding is tot bez.org- heid over de pluriformiteit van de pers. Voorlopig neemt hij echter genoegen met de verkla ring van de directies van Dag bladunie en PCM dat de identi teit van de betrokken dagbladen gehandhaafd blijft. Vrouw verdient minder voor hetzelfde werk den haag anp Slechts 42 procent van de wer kende vrouwen in Nederland heeft een volledige baan. Bij de mannen is dat percentage veel hoger: van hen heeft 88 procent een baan van 35 uur of meer. Dit blijkt uit een onderzoek van het ministerie van sociale za ken. Bovendien zijn vrouwen over vertegenwoordigd in laagbe taalde functies en onderverte genwoordigd in hogere functies. Als rekening wordt gehouden met zaken als opleidingsniveau, ervaring, bedrijfsomvang en dergelijke is het beloningsver- schil tussen mannen en vrou wen 9 procent. FNV: Banvloek op uitzendwerk is verleden tijd amsterdam anp De vakcentrale FNV zal uit zendwerk in het vervolg be schouwen als een volwaardige baan. Voorwaarde is wel dat de arbeidsrelatie tussen uitzend kracht en uitzendbureau verbe tert. Zo zouden uitzendkrachten een vast contract moeten krij gen bij het bureau. De vakbe weging wil ook meer leden wer ven onder uitzendwerkers en andere mensen met flexibele contracten. Dat blijkt uit de stukken voor de conferentie 'I Iet betere werk, evenwicht tussen dynamiek en bescherming', die op 22 novem ber wordt gehouden. Dan pra ten de FNV-bonden over flexibi lisering van arbeid. „In het ver leden hebben wij de indruk ge wekt dat uitzendwerk minder waardig is. Daar zijn we geleide lijk aan vanaf gestapt", zo licht een FNV-woordvoerder de stuk ken toe. De FNV stemt onder voor waarden in met een verlenging van de maximale uitzendter- mijn. Nu is het wettelijk verbo den om als uitzendkracht langer dan een half jaar bij hetzelfde bedrijf te werken. Uitzendbu reaus pleiten er al jaren voor die tijd te verlengen. De Industriebond FNV, de grootste FNV-bond in de markt sector, sloeg eerder al de rich ting in die de vakcentrale nu lijkt te gaan kiezen. Ook minis ter Melkert (sociale zaken en werkgelegenheid) wil de rechts positie van flexibele werkne mers verbeteren. De vakbeweging erkent dat in het verleden te weinig aandacht is geschonken aan de 'losse' werknemers. „Het organiseren en bedienen van groepen werk nemers met flexibele contracten is binnen de FNV nog te weinig met kracht ter hand genomen. Organisatie van deze groeiende groep werknemers is dringend noodzakelijk om de kloof die vanuit arbeidsorganisaties wordt geschapen, enigszins te dichten", zo staat in de confe rentiestukken. Amsterdam gpdverslag is alleen te dik, meent de jury: 250 pagi na's. De prijs, ingesteld door het advies-, accoun tants- en belastingbureau Arthur Andersen, is ge noemd naar oud-voorzitter Kordes van de Alge mene Rekenkamer, het college dat overheidsor ganisaties financieel scherp controleert. Deelnemers aan de prijsvraag waren een bonte rij Van (serni-)ovcrheidsorganisaties, variërend van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. KI MA, de Mondriaan Stichting, het Kadaster, het KNMI, politiekorpsen en Kamers van Koophan del. Ook de Erasmus Universiteit, de Spoorweg ongevallenraad en de IBG (studiefinaciering) dongen mee naar de trofee. De fiscus laat duidelijk zien waar de belastingcen ten van de Nederlander blijven. I let jaarverslag van de belastingdienst is daarom gisteren onder scheiden met de F.G. Kordes-trofee. Naar die prijs dongen dit jaar 37 (semi-)overheidsinstellingen mee. De jury van acht deskundigen vindt dat de be lastingdienst in zijn jaarverslag het duidelijkst weergeeft hoe en waarom geld wordt uitgegeven. De fiscus geeft helder aan wat de organisatie pre cies wil bereiken en hoe ze de uitgaven en haar prestaties in evenwicht houdt. Lof is er levens voor de 'gezonde zelfkritiek en leesbaarheid'. Het

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5