Onderzoek naar chaos bij WBL Commissie moet wizz-kid voor blijven urobsgame is kansspel Zorgdrager ontkent te hebben geweten van invoer partij coke Binnenland Optreden Lee Towers in gevangenis was eenmalig' 'De hoop mag niet verloren gaan' Groen Links: Voetinkomen als 'opkontje' naar betaald werk (RIJDAG 10 NOVEMBER 1995 Vrouw probeert kinderen te doden delft» F.en 44-jarige vrouw uit Delft heeft gistermiddag gepro beerd haar drie kinderen van tien, twaalf en veertien jaar te do den. Zij had ze slaaptabletten gegeven en geprobeerd hun pol sen door te snijden. Daarna probeerde ze dat ook bij zichzelf. De poging mislukte toen haar oudste kind plotseling wakker werd. Het slaagde erin de buren te waarschuwen. De kinderen en de vrouw zijn in het ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is sta- jbiel. Voor zover bekend was de vrouw tot haar daad gekomen ranwege relatieproblemen. Amerikanen onderzoeken pil nu ook Amsterdam De Food and Drug Administration (FDA), een Ame rikaanse overheidsinstantie op het gebied van de volksgezond heid, doet onderzoek naar de nieuwste generatie anti-conceptie pillen, waaronder die van AKZO's dochteronderneming Orga- non. Deze week verboden de Duitsers het gebruik van onder an dere Marvelon en Mercilon omdat ze een verhoogd risico op trombose met zich mee zouden brengen. De FDA reguleert de toelating v£n medicijnen in de VS. Arafat komt naar Nederland l(j pen haag De Palestijnse leider Yasser Arafat is op 23 en 24 no vember te gast in Nederland. De PLO-voorman is de belangrijk zei ste spreker tijdens het jaarlijkse Global Panel, een forum voor □t j politici en industriëlen uit de hele wereld. Plaats van handeling )t is het Circustheater in Den Haag. Met de komst van Arafat zijn itti uitgebreide veiligheidsmaatregelen gemoeid. Ook George Bush, vo voormalig president van de Verenigde Staten, staat op de lijst )n; van sprekers, evenals de Hongaarse president Arpad Göncz en kt( Europees commissaris Hans van den Broek, is TM an tikt ruiten Tweede Kamer in )en haag Een 29-jarige Haagse man is de afgelopen nacht aan gehouden nadat hij om onbekende reden met een hamer dertig h° ruiten van het gebouw van de Tweede Kamer had vernield. De ett man ging na zijn daad op de stoep voor het Kamergebouw zit- ,en waarna hij zich zonder problemen door de politie liet arres- n' teren. Volgens de politie is de man niet dezelfde als de beruchte 'ruitentikker' die de afgelopen jaren in het nieuws omdat hij rui ten van diverse ministeries insloeg. Man wilde ex-vrouw terug krijgen -pj Leeuwarden Het 2-jarige meisje dat gisteren door een 39-jarige Leeuwarder uit Groningen werd ontvoerd, blijkt het dochtertje van de man te zijn. De vrouw die door hem werd neergestoken, ipvanghuis. De Leeuwarder wilde haar koste wat kost weer bij lem terug hebben. Zij ligt nog in het ziekenhuis met verwondin- jjjigen aan de borst en rug. |P ddelburc anp kg et omstreden Eurobsgame is ^n kansspel en geen behendig heidsspel. Gelegenheid geven :0n het spel te spelen is straf- aar. Dat heeft de rechtbank in ^j liddelburg gisteren bepaald in zaak tegen de casinoclub ulst. Het was de eerste keer let optreden van Lee Towers in Je Drentse gevangenis Norger- aven was een „eenmalig ind ent". Dat belooft minister Drgdrager van justitie in ant ioord op vragen van het CDA- amerlid Soutendijk. Aanleiding voor de vragen ,'j an Soutendijk was het initiatief an een gevangene in Norger- aven. Hij wilde zijn aanstaan- e vrijlating vieren met een ie oor hemzelf te betalen uit- i; ebreid banket en een optreden an Towers. Daartoe had hij onder de gevangenisdirectie in l( lichten zelf het manage- D ioofdofficier en minister spreken elkaar tegen in haag gpd Het spel is een variant op het eerdér verboden Golden Ten. Een medewerker van het casino gooit een balletje in een stil staande roulette-schaal. De deelnemers moeten raden in welk vakje het balletje terecht komt. Volgens sommigen gaat het om een behendigheidsspel omdat na veel oefening te zien is in welk vakje het balletje zal vallen. mentbureau van de zanger be naderd. Toen de directie lucht kreeg van de geplande festivitei ten, was het optreden niet meer af te zeggen. De zaakwaarne mers van Lee Towers dreigden met een forse schadeclaim als het bajesoptreden niet door ging- De directie vreesde boven dien dat er grote onrust onder de gedetineerden zou uitbreken als de feestavond op het laatste moment zou worden afgezegd. Omdat de directie er tegen is dat gevangenen zelf optredens regelen, betaalde de directie het optreden maar zelf. Kosten: 18.500 gulden. Een bewogen premier Kok roemde de vermoorde Israëlische premier Rabin voor zijn streven naar vrede. FOTO REUTER JASPER JUINEN Herdenkingsbijeenkomst Rabin werd protest tegen extremisme amsterdam gpd-anp De herdenkingsbijeenkomst voor de vermoor de Israëlische premier Rabin is gisteren in het Amsterdamse Concertgebouw een protest te gen extremisme geworden. „Wie God mis bruikt, heeft niets van religie begrepen", zei een verbitterde oud-voorzitter Wikler van de Ne- derlands-lsraëlitischKerkgenootschap. „Hoe is het mogelijk dat een jood een andere jood doodschiet, dat een jood tot moordenaar wordt van de democratisch gekozen premier? Misschien wordt de moordenaar gek verklaard, maar dan werd hij gek gemaakt door bepaalde groeperingen van misdadige extremisten die een sfeer van haat en gewelddadig verzet heb ben gecreëerd". Fanatisme is geen Palestijnse exclusiviteit. Mentaal gestoord zijn is niet et nisch bepaald, hield Wikler zijn gehoor voor. De groepen en leiders die zich legen Rabin hebben verzet, moeten de moord afkeuren en hun volgelingen voorhouden dat er slechts één pad mag worden begaan: het pad van de de mocratie. aldus Wikler, die enkele malen door applaus werd onderbroken. In het zwaar bewaakte Concertgebouw be loofde premier Kok de tweeduizend aanwezi gen dat Nederland het proces van vrede met kracht zal blijven ondersteunen. „De hoop mag niet verloren gaan", aldus een bewogen Kok. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Staatssecretaris Tommei 'staat voor zijn mensen den haag anp De Tweede Kamer stelt een parlementair onderzoek in naar de financiële chaos bij de Limburgse woningcorpo ratie WBL. De vaste kamercommissie voor de rijksuitga ven en die voor de volkshuisvesting hebben dat gister middag unaniem besloten. Staatssecretaris Tommei (volkshuisvesting) pleitte tijdens kameroverleg eerder op de dag zelf al voor een onderzoek. Het onderzoek zal waarschijnlijk vier tot vijf maanden duren. De Kamer moet er nog formeel mee instemmen. doende toezicht door het Rijk een tekort hebben van ongeveer 175 miljoen gulden. Tommei bestreed overigens tijdens het overleg dat het geldtekort bij WBL zo hoog is als de Kamer vreest. Hij krijgt maandag meer inzicht in de financiële situatie bij WBL. Daarna informeert hij het parlement over het WBL- rapport van interim-manager Kempen. Het waren vooral Hofstra en Duivesteijn die zich sterk maak ten voor een parlementair on derzoek. Versnel (D66) en Bies- PvdA-woordvoerder Duivesteijn stelde eerder al dat het voor de hand ligt dat WD'er Hofstra het onderzoek gaat leiden. Een voorzitter van D66 of CDA lijkt hem onverstandig. Vooral om dat de problemen bij WBL zijn ontstaan in de periode van Tommei (D66) en diens voor ganger Fleerma (CDA). Duives teijn zelf zegt geen interesse te hebben in de voorzittershamer. De Limburgse corporatie zou door slecht bestuur en onvol- heuvel (CDA) waren aanvanke lijk tegen. Zij wilden eerst een inhoudelijk debat met de staats secretaris. Beiden staakten gis teren hun verzet. Het ligt in de reden dat het onderzoek ook de gehele cultuur van het volks huisvestingsbeleid in Limburg meeneemt. Tommei, die eerder tegen een parlementair onderzoek was, pleitte daar gisteren toch voor, omdat de 'integriteit' van zijn medewerkers in het geding is. Volgens hem gaan de beschul digende vingers van PvdA en VVD en de media in de richting van zijn ambtenaren. Die zou den de staatssecretaris, en dus de Kamer, onvoldoende hebben geïnformeerd over de gang van zaken bij WBL. De bewindsman stelde in de Kamer dat hij volle dig achter zijn mensen staat. „Laat een parlementair onder zoek nu de veenbrand rond WBL maar doven." den haag anp Met een 'voetinkomen' van 500 a 600 gulden per maand voor iedereen wil Groen Links de basis leggen voor een nieuw stelsel van sociale zeker heid. Mensen zonder werk zouden daar bovenop een aanvulling tot het huidige bijstandsniveau moeten krijgen. En voor iedereen die langdurig op dat sociale minimum is aangewezen, ligt een toeslag van 10 procent in het verschiet. Deze kern voor een nieuw sociale-zeker- heidstelsel ontvouwt het partijbestuur in een bundel die het congres van de partij op 25 no vember bespreekt. Het partijbestuur ziet het voet- inkomen het liefst gegoten in de vorm van een negatieve inkomstenbelasting. Iedereen, werkend of niet-werkend, profiteert er dus van. Het voor deel is dat de aanvulling tot bijstandsniveau aan zienlijk lager is dan de huidige bijstandsuitkerin gen. Dat maakt het voor werklozen aantrekkelijk om ook part-timebanen te accepteren. Het voet- inkomen blijft immers behouden. Het partijbe stuur noemt die basis dan ook 'een opkontje naar de arbeidsmarkt'. Groen Links ziet het nieuwe systeem als een drietrapsraket. De basis is het voetinkomen. Daar komt voor werklozen een aanvulling tot bij standsniveau bovenop. Daarvoor gelden een in komenstoets en een sollicitatieplicht. langdurig werklozen kunnen rekenen op vrijstelling van sol licitatieplicht en op een bijverdienstenregeling. Tot slot is er een bovenminimaal deel dat geldt als verzekering in geval van werkloosheid, ziekte en arbeidsongeschiktheid en ouderschaps-, zorg en scholingsverlof. In het teken van de armoedebestrijding kiest het partijbestuur voor een 'koppeling-plus' voor de minima. De inkomens van de betrokkenen moeten méér stijgen dan de gemiddelde lonen. Verder dient de regering de hypotheekaftrek te beperken ten gunste van huursubsidie en sociale woningbouw, liet bestuur pleit tevens voor een basisverzekering voor de gezondheidszorg zonder eigen bijdragen. VANAVOND IS /4TLÊV£ttJN6r V/IK 6tTI\DLN, SLECHT TiyDCN. \K M£ NU Ai OP DC VOiérENDL DUIZCND Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720. i haag gpd-anp antwoordelijk die met de opera tie instemde, maar ook diens opvolger Sorgdrager had even tuele kennis later aan hem moeten overbrengen. Ook bleek gisteren dat procu reur-generaal Sorgdrager in een persoonlijke brief er vorig jaar bij de zieke minister Hirsch Bal- lin op aandrong de IRT-metho- de niet 'ontoelaatbaar' te noe men. Zij had geheime informa tie gekregen van voorzitter Wie- renga van de onderzoekscom missie die de opheffing van het IRT onderzocht. Zij wilde voor komen dat Hirsch Ballin het ge bruik van de methode verder zou verbieden. Sorgdrager maakte in dit ka der gisteren een pijnlijke vergis sing. Tijdens het verhoor meld de ze door mr. C. Bleichrodt, lid van de commissie-Wierenga, te zijn geïnformeerd. In de auto op de terugweg naar het ministerie herinnerde Sorgdrager zich in eens dat het Wierenga zelf was geweest, die haar eind maart uit eigen beweging had opgebeld. Zij stuurde Van Traa onmiddel lijk een briefje. Die maakte er geen punt van en liet het steno grafisch verslag van haar ver hoor aanpassen. Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) ontkende gisteren bij de commissie dat hij medio dit jaar tegen de Am sterdamse burgemeester Patijn heeft gezegd dat commissaris Van Riessen nog steeds geen enkele bemoeienis mag hebben met een IRT. Eerder verklaarde Van Riessen dat tijdens zijn ge tuigenis. „Ik heb me niet be moeid met Van Riessen", aldus Dijkstal. Gouden handdruk voor Dijkstal den haag anp Ongeveer vijftig actievoerende politiemensen hebben gistermid dag geprobeerd toegang te krijgen tot de 'verhoorkamer' van de commissie-Van Traa. Ze wilden de voorzitter een petitie aanbie den, waarin het bod van minister Dijkstal voor een nieuwe poli- tie-CAO wordt gehekeld. De commissie zou op dat moment juist beginnen met het verhoor van de minister. Van Traa had geen behoefte aan de petitie. Voor 'hun' minister hadden de politie mensen een geknutselde gouden handdruk meegenomen. Zo denk je aan het eind van de openbare verhoren van de parlementaire enquête commissie opsporingsmethoden alles te hebben gehad en dan krijg je de laatste dag. Die verschrikkelijke dag waarop de hoogste gezagsdragers van dit land hun verhaal vertellen. Verantwoording afleg gen is nog niet aan de orde bij de vorige (Hirsch Ballin) èn de huidige minister van justitie (Sorgdrager). Dat komt pas wanneer commissievoorzitter Van Traa en zijn wakkere volgelingen over een maand of twee hun conclusies hebben gerapporteerd. Die laatste dag vertoont veel gelijkenis met de eerste paar dagen van de open bare verhoren van de enquêtecommis sie. Evenals toen is er ook nu een aantal malen sprake van opvallende geheugen verduistering, zowel bij minister Sorg drager (justitie) als Dijkstal (binnenland se zaken). Hoe dan ook, de verhoren eindigen met evenveel ongeloof, verbazing, ver bijstering en ontsteltenis als waarmee ze begonnen. Het parlementaire onderzoek naar zware criminaliteit en opsporings methoden van politie en justitie heeft de Lage landen op hun grondvesten doen trillen. Dat is een verdienste van de com missie-Van Traa, die tegelijkertijd nogal wat punten onaangeroerd heeft laten lig gen. Maar we moeten ons daarin niet vergissen. De commissie, inclusief de Bende van Vier (criminologen) en de voorbereidingsgroep De Jonge Honden, hebben al die tijd veel meer geweten dan gedurende de openbare gesprekken naar buiten is gekomen. Tijdens de presenta tie van het eindrapport zal dat ongetwij feld blijken. Dan ook komt de afrekening. De poli tieke afrekening en mogelijk ook de per soonlijke afrekening. Het kan niet zo zijn dat het hele land op zijn kop wordt ge zet, dat mensen hun plichten verzaken, hun verantwoordelijkheden niet nemen en dat er vervolgens niets gebeurt. Het zal echter vooral van de conclusies van Van Traa en de zijnen afhangen, welke gevolgen- de IRT-affaire zal hebben. Want het was deze affaire die Nederland op het spoor bracht van ernstige gebre ken in het rechtssysteem. Zonder uitput tend te willen zijn, is het moge lijk globaal enke le oorzaken te duiden van de el lende, waarin justitieel en poli tieel Nederland terecht zijn geko men. De vanuit het buitenland aangewakkerde wens tot het op sporen van grote boeven kreeg v midden jaren tachtig gehoor bij topambtenaren en politici. De politie kreeg opdracht de zware criminaliteit aan te pakken. Maar er waren geen re gels, er was geen geld, er was geen orga nisatie en er was geen toezicht. De eerste poging lot een gezamenlijke politiële aanpak strandde op naijver lussen Am sterdam en een deel van de Randstad. Ten slotte waren er al te ondernemende Haarlemse rechercheurs, die het heilige doel van het boeven vangen tot hun cre do hadden gemaakt en door God noch gebod konden worden gestuit. Het is duidelijk dat op al deze terrei nen aanpassingen nodig zijn, wil de zwa re criminaliteit effectief en verantwoord bestreden kunnen worden. Tegelijkertijd is bekend dat de opsporing van misdaad steeds meer een kwestie wordt van infor matie verzamelen. Met andere woorden: Nieuwe methoden zijn nodig al was het alleen maar om inzicht te krijgen in nieuwe vormen van criminaliteit. De sa menleving draait steeds meer om infor matie. Dus zal de opsporing van crimi naliteit zich ook steeds meer moeten richten op het verzamelen van informatie. Zelfs als de wet daar nog geen reke ning mee houdt. Andere vormen van criminaliteit vormen andere bedreigingen voor de samenle ving. De grens tussen onderwe reld en bovenwe reld wordt vager. Informatie-mis drijven sijpelen makkelijker door naar allerlei verschillende sectoren van de samenleving. In fraudezaken gaal veel geld om. Bij drugsmokkel is het te genwoordig belangrijker over de goede papieren te beschikken dan ergens een container te kunnen plaatsen. Teneinde de Nieuwe Misdaad te kun nen aanpakken zullen andere opspo ringsmethoden nodig zijn. Dit vereist een goede wettelijke regeling en een nauwkeurig afgebakend toezicht, waarin expliciet een rol is weggelegd voor de mocratisch gekozen bestuurders. 'Wie bewaakt de bewakers' geldt bij uitstek voor deze totaal andere criminaliteits- aanpak. Tegelijk zal meer aandacht JAN KUYS over VAN TRAA Verslaggever Jan Kuys is 3anwezig bij de openbare verhoren van de parlementaire onderzoekscommissie Van Traa, die zich verdiept in de opsporingsmethoden van de politie en justitie Onze Haagse redacteur beschouwt en analyseert en geeft de achtergronden. moeten worden besteed aan het onder zoek naar de financiële handel en wan del van illegale transacties. Plus, uiter aard, de mogelijkheden om het illegaal verworvene onmiddellijk in beslag te ne men. De enquêtecommissie zal in haar aan bevelingen rekening moeten houden met vormen van criminaliteit, die tijdens de openbare verhoren niet of nauwelijks ter sprake zijn gekomen: milieucrimina liteit, medische fraudezaken, bestuurlij ke corruptie, computercriminaliteit, wa pensmokkel, mensenhandel, subsi diefraude, economische delicten. Tevens zal de commissie zich moeten buigen over een veel breder scala aan opspo ringsmethoden dan tot nu toe aan de or de zijn geweest. Methoden als infiltratie, inkijkoperaties, het werken met verschil lende soorten informanten, pseudo koop, front-stores en observatie zijn al weer bijna achterhaald. Een beetje ben de weet dat de politie daar niet langer in trapt. Verbazingwekkend genoeg heeft de enquêtecommissie geen aandacht be steed aan het gebruik van computerpro gramma's als opsporingsmethode. Het met de computer verzamelen en 'scannen' van gegevens kan voor het on derzoeken van de misdaad buitenge woon bruikbaar en nuttig zijn. Maar hoe doe je dat en wat mag wel en wat niet? Om over kunstmatige intelligentie nog maar niet te praten. Alstublieft, mijnheer Van Traa, graag een antwoord, voordat we over een jaar weer met allerlei ellen de zitten, omdat een over enthousiaste wizz-kid helpt bij de bestrijding van wat onverklaarbare overboekingen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3