Coalitie Zoeterwoude wankelt LEDER-KEUZE-LAND Kritiek op verkeersplan Saint Tropez bestrijdt kritiek op overlast Uitbreiding begraafplaats» op ernstig vervuilde sloot Rijn Veenstreek Projectontwikkelaars lopen Jacobswoude voor de voeten Geen meerderheid voor lagere huizenbelasiting Omrijden Subsidie pont ter discussie Wellicht toch stoplicht bij de Eikenlaan Open huis in Het Trefpunt Alphen: bezem door ontwikkelingswerk VRIJDAG 10 NOVEMBER 1995 Auto gestolen roelofarendsveen Een Opel Kadett is in gisternacht in Roelo- farendsveen gestolen. De auto stond geparkeerd aan de Rem brandt van Rijnsingel. Opwinding over aanhanger in sloot HOOGMADEDe politie rukte gistermiddag op vijf uur met groot materieel uit toen de melding binnenkwam dat er in de langs de provinciale weg 6, in de bocht bij Hoogmade een auto op zijn kop in de sloot lag. Bij aankomst zag het er allemaal minder erg uit dat werd gevreesd. De 'auto' bleek slechs een losgeslagen aanhangwagen te zijn. De weg is nog wel enige tijd afgesloten geweest omdat de politie wilde onderzoeken hoe de aanhanger was losgeraakt. koudekerk aan den run ruud sep De gemeentelijke begraafplaats in Koudekerk is bijna vol. Het Rijnwoudse gemeentebestuur heeft daarom een plan opge steld om de dodenakker flink uit te breiden. In de loop van vol gend jaar zou de sloot tussen de begraafplaats en de Willem de Zwijgerlaan moeten worden ge dempt om plaats te maken voor 342 nieuwe graven. De te dem pen sloot is overigens het meest vervuilde water in de hele ge meente. De uitbreiding op de sloot is slechts de eerste fase van de uit breidingsplannen. Op de lange 'termijn kunnen eerst het terrein van de duivenhoudersvereni- ging en vervolgens nog een deel van de gemeente werf bij de be graafplaats worden getrokken. De eerste fase van de uitbrei ding is begroot op 320.000 gul- jacobswoude marieta kroft lacobswoude handelt te traag bij het verwerven van grond. Die kritiek uitten alle fracties e gisteravond tijdens de begro- n' tingsbehandeling. „Tot 2000 mogen we nog tussen de 120 en 130 woningen bouwen. Op dit moment hebben we nog geen meter grond", beet CDA-raads lid C. Vink zijn partijgenoot wethouder A. Kea (ruimtelijke ordening) toe. „Hoe moeten wij dit nu uitleggen aan onze bur gers en vooral de jongeren on- I der hen?" Ij Volgens Kea zijn er bespre kingen over grondaankoop gaande in alle vier de kernen jacobswoude marieta kroft In een poging om de onroe- rend-zaakbelasting in la cobswoude 2,4 procent minder te laten stijgen, haalde het CDA gisteravond tijdens de begro tingsbehandeling bakzeil. Slechts de vijf stemmen van de CDA-raadsleden waren voor en tien, waaronder die van de CDA-wethouder, tegen. De hui zenbelasting stijgt nu in totaal met 3,4 procent. CDA-fractievoorzitter H. van der Nagel voelde zich bij de stemming over de OZB-verla- ging vooral in de steek gelaten door de WD. „Verleden jaar stemden jullie nog tegen de be groting omdat de belasting toen te fors omhoogging", wreef hij zijn liberale collega's onder de neus. Wel nam de raad unaniem een motie van het CDA aan waarin 118.000 gulden, afkom stig uit een reservepot, alvast opzij werd gezet om de eerste klap van de korting op het ge meentefonds op te vangen. Vol gens de eerste berekeningen krijgt Jacobswoude in 1997 zo'n 1,5 miljoen gulden minder van het Rijk. Indien die korting vol ledig wordt verhaald op de in woners, zou de huizenbelasting volgend jaar met 20,2 procent stijgen. Nu de 118.000 gulden opzij wordt gelegd, hoeft de huizenbelasting volgend jaar CHEF HENNY VAN EGMONO, 071 -5356414, PLV -Q4EF* H4NS KOE NI KOOP, 071 -5356479 CDA gaat door knieën voor dreigend PZ De coalitie van CDA en Progressief Zoeterwoude heeft gisteravond nipt een crisis overleefd. De breuk dreigde toen CDA-fractievoorzitter P. van Son PZ van een 'pater nalistische houding' beschuldigde. De progressieven zouden die houding innemen in de reactie op de in spraakavonden over' het bebouwen van de Grote Polder. Van Son krabbelde terug toen PZ dreigde het vertrouwen in de coalitie op te zeggen. ,,Ik heb geen vraagtekens wil len zetten bij het democratisch gehalte van Progressief Zoeterwoude.'' den. B en W willen dat voor het grootste deel betalen uit het verwachte overschot op de uit gaven in 1995. Op die manier is het mogelijk om de begraaf plaats uit te breiden zonder dat de begrafenisrechten in één keer radicaal hoeven te wo rden verhoogd. De sloot die voor de eers'te fa se moet worden gedempt is in beheer bij waterschap De Oude Rijnstromen, maar de gemeente is eigenaar van de watergang. Daarom zal ook de gemeente moeten opdraaien voor de sa- neringskosten. In de bejjioting is al rekening gehouden met het afvoeren en verwerken van het vervuilde slib. De bagge r wordt ingedeeld in de hoogste vervui lingsklasse en mag alleen onder strikte voorwaarden worden verwerkt. Maandag is er een hoorzitting over de plannen. zoeterwoude liesbeth buitink Tijdens de behandeling van de begroting voor volgend jaar haalde Van Son in eerste instan tie hard uit naar de coalitiepart ner. De problemen die PZ heeft bij het vinden van een opvolger voor oud-wethouderT. Ringers- ma, die ook de raad wil verla ten, noemde Van Son 'een uit democratisch oogpunt ernstige zaak'. „Mooie boel, er kwamen toch heel wat namen voor op de kieslijst van PZ. Maar nu blijkt dat de lijst van PZ geen perso nen kent, die bereid zijn de ver antwoordelijkheden van het raadslidmaatschap te dragen De CDA'er had ook geen goed woord over voor de reactie van PZ op de inspraakavonden over de bebouwing van de Grote Pol der. „Als de signalen uit die dis cussies anders zijn dan in je kraam te pas komt, mag je dan volstaan met alleen maar te zeggen: de burgers zijn zeer goed in staat om een eigen me ning te vormen. Staat de P van PZ voor paternalistisch in plaats van progressief? Wees dan dui delijk en zeg dat je lak hebt aan die mooie ideeën van de bur gers." Ook het standpunt van PZ dat er toch voor de volgende ge meenteraadsverkiezingen al moet worden bezuinigd op het welzijnsbudget, was Van Son een doorn in het oog. „PZ heeft in juni nog verklaard dat de uit gaven voor het welzijnspro- gramma op het afgesproken ni veau worden gehandhaafd. Dan is het toch wel erg schielijk om nu te verklaren, dat ze niet meer kunnen garanderen dat het ter rein van welzijn gevrijwaard blijft van financiële ingrepen. De CDA-fractie verwacht van de coalitiepartner beslist meer rug- gegraat. Als dat niet gebeurt, heeft PZ veel uit te leggen. De PZ-fractie reageerde furi eus en zette na een schorsing van een uur vraagtekens bij het voortzetten van de samenwer king. „Het betoog van Van Son zet de samenwerking onder grote druk. Wij hebben onze twijfels aan de werkelijke inzet die het CDA straks zal tonen om bij de takendiscussie bezuini gingen te \inden. Wij kunnen er kennelijk niet op vertrouwen dat het CDA straks die verant woordelijkheid neemt", ver klaarde PZ-fractievoorzitter R. de I^nge. Nadat het dreigde de begroting niet vast te stellen, hoewel die uiterlijk op 15 no vember moet zijn goedgekeurd, draaide het CDA bij. Achter gesloten deuren voer den de coalitiepartners een ver hit debat, dat uiteindelijk uit mondde in een volledige om mezwaai van Van Son. „Wij zet ten geen vraagtekens bij het be van Jacobswoude. „Ook ons is alles eraan gelegen oii.n de wo ningbouw te continueren", ver ontschuldigde hij zich. „Je kunt grondaankoop echter niet af dwingen." Volgens Kea maken prijsop drijvende projectontwikkelaars het de gemeente lunap lastig. Onlangs zou een projectontwik kelaar uit Rijpweteuïng de ge meente net voor zijn geweest bij de aankoop van grond in Wou- brugge. K. de Lange (Gemeentebelan gen) suggereerde ifcim voortaan sneller grond te kjopen als die mogelijkheid zich voordoet, ook al is er nog geen bo'uwplan. CDA Jacobswoude haalt bakzeil minder drastisclni omhoog. Met acht stemmen van Ge- meentebelange n, D66 en de WD voor en ze ven van het CDA en de twee wethouders tegen, ging de raad a.kkoord met het instellen van een 'schommelpot je' voor de afval stoffenheffing.. Eventuele mee vallers bij de vi srwerking van het afval worden in dit potje ge stopt. Het gel d wordt er bij te genvallers i Neer uitgehaald. Hierdoor woi dt voorkomen dat tegenvallers mmiddellijk tot ta- riefsverhogin gen leiden. Het in stellen van Z' o'n pot was het ini tiatiefvan Dl 56'er P. van Hoesel. Aanvanke lijk had de een mansfractie D66 het plan om de afvalstoffen heffing volgend jaar niet te verl; igen met 22 gulden, zoals B en voorstelden, maar om dat gel cl in het schommel potje te stoppen. Vlak voor de stemming trok hij dit deel van zijn motie lin. „Ik ben zo blij met het succes van de eerste motie, dat ik de t v^eede intrek", zei hij vrolijk en zich ervan bewust dat hiervoor toch geen meerderheid te vinden was. Behalve de stijging van de on roerend- zaakbelasting met 3,4 procent en de verlaging van de afvalstoffenheffing met 22 gul den, gin ifg de raad gisteravond ook akkoord met een verhoging van de rioolrechten met 20 gul den. hazerswoude Automobilisten die van Hazerswoude-Rijndijk naar Hazerswoude-Dorp willen, moeten nog tot morgenmiddag omrijden via Zoeterwoude of Al phen. Sinds gisteravond acht uur is de Gemeneweg ter hoogte van de spoorwegovergang afgeslo ten. Alleen voor de bus zijn spe ciale voorzieningen getroffen. De afsluiting is nodig in ver band met de aanleg van de krui sing met rijksweg 11Vanaf za terdagmiddag een uur of één rijdt al het verkeer over de aansluitar- men van de nieuwe rijksweg, zo dat rijkswaterstaat de ruimte heeft om op de eigenlijke krui sing van de twee wegen een via duct te bouwen. De zuidelijke aansluitarm was al langer bereik baar, maar om de noordelijke arm aan te sluiten moet de Gemene weg ter plaatse ruim een meter omhoog. De omleiding over de aansluit- armen zal duren tot eind 1998. In eerste instantie gaat rijkswater staat het stukje Gemeneweg bij de kruising opbreken. Vervolgens worden de opritten naar het via duct flink opgehoogd met zand. Daarna krijgt het zand ongeveer een jaar de tijd om te zetten. Over drie jaar moet het moge lijk zijn om over de nieuwe rijks weg 11 van Leiden naar Alphen te rijden. Als de - overigens zeer krappe - planning wordt gehaald, wordt de rijksweg een jaar later doorgetrokken naar de Boskoop- se weg in Alphen. Daarmee gaan de dagelijkse opstoppingen bij de Alphense hefbrug tot het verle den behoren. Met de bouw van het aquaduct onder de Gouwe kan naar verwachting volgend jaar juni worden begonnen. FOTO HIELCO KUIPERS alkemade gerard van der geest De commissie bestuurszaken in Alkemade heeft gisteravond for se kritiek geuit op het Regionale Verkeers- en Vervoersplan voor de Rijn- en Bollenstreek, het RWP. Het RWP beoogt een ge meenschappelijke aanpak van de verkeersproblemen in ge noemde regio's. CDA'er N. van Ruiten bracht het zwaarste ge schut in werking. „Het RWP is een achter het bureau geschre ven plan met veel verbaal ge weld en weinig realiteitsgehal te", vond hij. Van het RWP moet de toena me van het aantal voertuigen op de weg afgeremd worden. „Maak dan het openbaar ver voer beter", schamperde Van Ruiten, „er verdwijnen nu meer buslijnen dan er bijkomen." Ook de gebruikelijke ochtend en avondfiles op de A4 aan weerszijden van het aquaduct maakten de CDA'er cynisch. „In heel West-Holland kun je door rijden, behalve die kilometer bij het aquaduct." Verbreding van de A4 zou de oplossing zijn. Zowel de PvdA als GroenLinks ziet daarin geen enkel heil. PvdA'er F. Hoogen- boom is bepaald geen liefheb ber 'van ongebreideld asfalt leg gen.' GroenLinkser F. Koek juichte het fileleed van harte toe. Hoe langer en vaker in de file betekent op den duur, dat de automobilist het openbaar vervoer zal nemen, vermoedde hu. WD'er H. van Duijkeren hield een scherp pleidooi voor behoud van de provinciale weg N445. De weg van Alkemade naar Leiden vormt zijns inziens een wezenlijke verbinding. „Kom daar niet aan", beet hij R. Liemburg van het RWP toe. Liemburg bleek 'wel wat ge wend en zeker niet geschrok ken' te zijn van al de kritiek. In de overige 21 gemeentes ont moette hij ook veel weerstan den tegen het plan. Van Duijke ren kon hij geruststellen. „De N445 blijft in het hoofdwegen net opgenomen. Dat is geen discussiepunt meer." Jongen valt met fiets: beenbreuk Een 12-jarige jongen uit Lei derdorp heeft gistermiddag bij een val van de fiets zijn been gebroken. De jongen kwam door nog onbekende oorzaak ten val op het fiets pad langs de Engelendaal. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis. stuurlijk gehalte van PZ en we hebben respect voor de proce dures die PZ hanteert bij de op volging van Ringersma. Het woord paternalistisch was wat al te sterk uitgedrukt wat betreft de uitingen die tijdens de dis cussie-avonden zijn gemaakt. Ik neem dat terug", zo maakte Van Son omstandig zijn excu- Dat was voldoende voor PZ om 'de kou uit de lucht te ha len'. Zowel De Lange als Van Son kondigde echter wel aan dat de coalitiepartners nog maar eens verder met elkaar om tafel moeten gaan zitten. Be langrijkste onderwerp van ge sprek is daar waarschijnlijk een bezuiniging op het welzijnsbud get. Een standpunt over de be bouwing van de Grote Polder nemen de fracties pas in tijdens een speciale commissieverga dering op 23 november. woubrugge De WD in Jacobswoude stelt de subsidie voor het pontje over het Paddegat ter discussie. „We willen inzicht krijgen in de ex ploitatie. Dat vragen we al jaren. Misschien bent u dan van ons gezeur af', zei WD-raadslid M. Dambrink. Als het aan de libe ralen ligt, wordt de oeververbin ding tussen Woubrugge en Roelofarendsveen geprivati seerd. Burgemeester W. van Beek beloofde inzicht te geven in de exploitatie tijdens een besloten vergadering. „Je kijkt immers in het huishoudboekje van een zelfstandig ondernemer", legde hij uit. Hij benadrukte het behing van het instandhouden van de subsidie. Jacobswoude en Alke made betalen elk jaar 12.000 gulden en de provincie 36.000 gulden per jaar. „De exploitatie is geen vetpot", zei Van Beek. „De pontbaas is nu al de derde in korte tijd. Hij werkt 80 90 uur per week. Hij kan dus voor extra inkomstetj geen ander werk daarnaast doen. Gemeentebelang-raadslid K. de Lange vindt de subsidie geen bezwaar, zo liet ze weten. „1 Iet pontje moet blijven, want het voorziet in een behoefte." alphen aan den run Een zebrapad met stoplicht bij de Alphense Eikenlaan blijkt toch bespreekbaar te zijn als oplossing voor de ge vaarlijke verkeerssituatie bij de kruising van Eikenlaan, Prinses Irenelaan en Prinses Beatrixlaan. Voor verkeers wethouder H. Haberméhl Is een zebra met stoplicht één van de mogelijkheden die hij de komende weken wil be studeren. Vorige week blok keerden ouders en leerlingen van de Samen op Weg school enige tijd het kruispunt als protest tegen het uitblijven van maatregelen. De actie heeft tot nu toe in elk geval tot gevolg gehad dat drie ouders gisteren een uur lang met de wethouder over de kwestie hebben gespro ken. I labermehl zegde toe al le mogelijke oplossingen van het probleem op korte ter mijn te bekijken. „Dat loopt van het opnieuw schilderen van de zebrapaden tot een complete reconstructie van het kruispunt", aldus Haber- mehl. De wethouder hoopt over twee tot drie weken met concrete voorstellen te ko men. Tot die tijd zullen de ouders geen nieuwe acties op poten zetten. alphen aan den rijn Het Trefpunt, het activiteiten centrum dat mensen opvangt met psychiatrische problemen, houdt donderdag 16 november open dag. Het centrum grijpt deze dag tevens aan geld in te zamelen om het eerste lustrum te vieren. Hel Trefpunt zet zijn deuren open om buitenstaanders een kijkje te laten nemen in een voor mensen met langerduren de psychiatrische problematiek. Donderdag van 15-18 uur wor den er in het gebouw aan de WilhelminaJaan 28 in Alphen een rondleiding, demonstraties en presentaties gegeven. Volgend jaar bestaat I Iet Tref punt vijf jaar. Dat lustrum viert Trefpunt met een symposium over de rol van het centrum bij integratie van psychiatrische patiënten in de samenleving. Meer samenhang in wirwar organisaties alphen aan den run jan winde Er moet meer samenhang ko men in de wirwar van organisa ties die zich in Alphen bezig houden met hulp aan ontwikke lingslanden en Oost-Europa. De gemeente wil de vijftig tot zestig organisaties die in Alphen actief zijn zien te bewegen tot meer samenwerking. Op termijn moet het aantal organisaties op die manier met de helft worden teruggebracht. Wethouder F. Dales (D66) presenteerde giste ren zijn plannen. De enorme versnippering on der de instellingen is Dales een doom in het oog. Nu gaat het zo, dat elke groep of organisatie die geld inzamelt voor ontwik kelingshulp, via een ingewikkel de verdeelsleutel door de ge meente wordt aangevuld. Daar komt geen beleid aan te pas, de gemeente is afhankelijk van welke instellingen zich melden. De gemeente heeft er 25.000 gulden voor over om meer lijn te krijgen in dit versnipperde aanbod. Voor dat geld mag het GOS (Gentrum voor Internatio nale Samenwerking) Rijnmond en Midden-Holland namelijk proberen de organisaties die ac tief zijn op dit gebied in kaart te brengen en te bewegen tot meer samenwerking. Het GOS zal bekijken waarin de verse bil lende instellingen, zoals Tear fund, de Wereldwinkel en initia tiefgroep Stedenband, specifiek zijn en waar er overlappingen bestaan. Als er voldoende draagvlak voor is, dan wordt 'een stuurgroep internationale samenwerking (SIS) opgericht, die de ontwikkelingssamenwer king moet coördineren. Het totale budget voor ont wikkelingssamenwerking blijft overigens volgend jaar gelijk op 58.000 gulden. Maar het 'potje' voor Oost-Europa (Stedenband met Jelcnia Gora in Polen) wordt samengevoegd met het budget voor ontwikkelingshulp. Aanvankelijk was het streven om het budget te laten groeien tot 1,25 gulden per inwoner, maar daar zien burgemeester en wethouders nu van af. oude ade liesbeth buitink De discotheek Saint Tropez in Oude Ade is niet de oorzaak van alle overlast van jongeren die 's nachts in het dorp rondspoken. Dat schrijft eigenaar Alex van der Meer aan de gemeenteraad van Alkemade. Volgens Van der Meer wijzen raad en politie te gemakkelijk op de bezoekers van de discotheek, terwijl de jongeren die overlast bezorgen °ok ergens anders vandaan kunnen komen. „Heeft u ooit gedacht aan de mogelijkheid dat de Leidseweg weieens een doorgaansroute zou kunnen zijn, waar jongelui uit Lei -den en de Veenstreek ge bruik van maken? Dat langs de ze rot tte een snackbar is die tot 's nachts drie uur open is en een jeugdsociëteit die zelfs doorgaat tot in de kleine uur tjes? Gelegenheden waar totaal geen controle op is", schrijft Van id er Meer. Hij' reageert met de brief op een discussie die op 4 septem ber iiri de raad werd gevoerd. Na een reeks klachten over vanda lism e van Saint Tropez-bezoe- kers besloot de raad dat de po litie intensiever moest controle ren cond sluitingstijd. D i«e sluitingstijd is volgens Van der Meer precies het pro bleem. „Vanwege het vroege sluitingsuur (twee uur) moeten we elke zaterdagavond een groot aantal jongeren, massaal de straat op sturen. Niet erg be vorderlijk voor de rust. Bij een later sluitingsuur gaan de gas ten geleidelijker weg en is de overlast duidelijk minder groot." Van der Meer heeft boven dien het idee dat de discotheek wordt gebruikt als opvangcen trum voor lastige jongeren. „In de zomermaanden worden de campings door een groot aantal jongeren bezocht, meestal uit de omliggende steden Den Haag en Leiden. Stadsjongeren die de boel graag op stelten zet ten. Hier is de buurt niet blij mee en Saint Tropez zeker niet. Aan ons is namelijk de taak om deze jongelui op te vangen en uitwassen te voorkomen. Wij denken dat de gemeente de lus ten van de campings wel wil hebben maar de lasten graag af wentelt op ons bedrijf." In hun antwoordbrief geven burgemeester en wethouders toe dat de jongeren die vernie lingen aanrichten in het dorp niet per se bezoekers van Saint Tropez zijn. „Het gaat zowel om jongeren die gebruik maken van de route tussen onze gemeente en Leiden, als om jongeren die Afweging Omdat er wel een zeker ver band is tussen het discotheek- bezoek en de vernielingen is het de taak van de gemeente om op te treden, bijvoorbeeld door het opleggen van sluitingstijden, al dus B en W. „Het is steeds een afweging van belangen: de belangen van horeca-exploitanten en de be langen van omwonenden en openbare orde, dat er geen ge luidhinder, overlast en vernie lingen worden veroorzaakt." LEIDERDORP ROTTERDAM-ZUID Meubelplein 8 - Tel. 071/541 63 95 Stadionweg 39C - Tel 010/482 77 65 WEREL0S GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17