Voor bestaan vier vissoorten in gevaar van Plan voor nieuwe plas bij Mijdrecht en Vinkeveen Justitie vindt foto blote peuter niet pornografisch Personeel moet salaris inleveren Randstad Grote melkpakken weg Haagse ambtenaren zijn boos over afspraak vakbonden en gemeente TV beleven IMCIKIA PALplus demonstratie EEN KEUKEN VOOR DE HELFT VAN DE PRIJS EN DE ANDER VOOR NOP! DUS... WAAR WACHT U NOG OP! VRIJDAG 10 NOVEMBER 1995 Drastische van beperking bepleit in Noordzee ijmuiden pieter v Het voortbestaan van vier vissoorten (haring, schol, ma kreel en kabeljauw) in de Noordzee is in gevaar. Daarom is een drastische vangstbeperking dringend gewenst. De Internationale Raad voor Onderzoek der Zee (ICES) advi seert dit de Europese Unie. De Europese ministerraad buigt zich eind december over de voorstellen. Het adviescomité stelt dat een vangstbeperking van 40 procent gedurende enkele jaren nood zakelijk is. De haringvangst zou zelfs met de helft moeten in krimpen. Volgend jaar zou 230.000 ton haring mogen wor den weggevangen. Het biolo gisch minimum voor deze vis soort bedraagt 800.000 ton. De biologen stellen vast dat het met de kabeljauwstand voor zichtig de goede kant uitgaat. Maar nog altijd bevindt deze stand zich onder het minimum. Vandaar dat een vangstreductie Het adviescomité van de ICES, bestaande uit een internatio naal gezelschap van biologen, heeft tijdens een vergadering in Kopenhagen vergaderd over de visstand van 80 soorten. Een groot aantal vissoorten zit on der het zogeheten biologisch minimum. De volwassen schol stand bedraagt 236.000 ton, on geveer 64.000 ton onder de mi nimale stand. Bij een gelijkblij vende visserij zal hel normale niveau niet bereikt worden. van 20 procent wordt bepleit. Ook de makreelpopulatie zit onder het veilig biologisch mi nimum van 2,3 miljoen gulden. De biologen stellen dat bij een vangstbeperking van 60 procent het nog twee en een half jaar duurt voordat de volwassen makreelstand weer op haar nor male niveau is. De tongstand was in het begin van 1995 ge daald tot 72.000 ton. Verwach ting is dat deze verder daalt. De kans is echter klein dat de stand op middellange termijn daalt tot onder de minimale stand. Voor volgend jaar wordt een tongvangst verwacht van 23.000 ton. De stand van de schelvis en koolvis in de Noordzee hand haaft zich op een aanvaardbaar niveau, aldus het comité. Tussen de Utrechtse woonker nen Mijdrecht, Vinkeveen en Wilnis moet een grote water partij komen: de Rondeveense Plas. Dat plan lanceerde stede- bouwkundige Riek Bakker giste ren in een toekomstvisie voor de gemeente De Ronde Venen, waartoe de drie kernen beho- Bakker, de geestelijke moeder van grote projecten als de Kop van Zuid en de nieuwe stad Leidsche Rijn, is bang dat het middengebied 'dichtklapt' als gevolg van niet op elkaar afge stemde uitbreidingen in de drie plaatsjes. Om deze 'implosie' tegen te gaan hadden Rijk en provincie al eens geopperd er een bos te planten. Bakker vindt dat echter niet goed passen in het veenweidelandschap. Zon de van de 'lange zichtlijnen tot aan de einder', mijmert ze. De plas wordt een vitale scha kel in de ecologische verbin dingszone waarlangs planten en dieren zich een weg banen van het ene natuurgebied naar het andere. Het plan spreekt zelfs van een ecologische rotonde waar al wat vliegt en zwemt voorbijtrekt. Verder past de wa terpartij uitstekend in het net werk van recreatiepiassen. De omgeving is erg in trek bij wa terliefhebbers. Op een steen worp afstand liggen bij voor beeld de Vinkeveense plassen. De toekomstige Rondeveense Plas krijgt ter hoogte van Wa- verveen een recreatiestrand. Voor de uitvoering van het plan hoeven slecht drie boerde rijen te wijken. Twee ervan zijn al in handen van de gemeente. In de verkeersontsluiting zijn grotere ingrepen nodig. uithoorn Metershoge melkpakken die in weilanden bij boeren in onder andere Woerden stonden, zijn op verzoek van de provinciale overheid verwijderd. Melk Unie wilde de pakken een maand lang bij boeren in het weiland zetten, die hun produkten aan Melk Unie leverden. Doordat de provincie bezwaar maakte is de actie een week vroeger beëindigd dan de bedoeling was. Op terrein van Melk Unie in Uithoorn staan de manshoge pakken 'werkeloos' bijeen. foto dijkstra Drankenconcerns ruziën over likeurtje haarlem/nieuw-vennep* anp Het Amerikaanse drankencou cern Trufari eist dat de Tir» misu-likeur van Bootz onmiti dellijk uit de handel wordt w nomen. Het bedrijf heeft hier toe een kort geding aangespau nen tegen Bols Benelux Nieuw-Vennep. Het gei diende vandaag bij de rech: bank in Haarlem. Trufari brengt onder de naai Tiramisu een likeur op de N't derlandse markt. Van het men Bootz van het drankenconcen Bols is eveneens een Tiramisu likeur in de handel. De drart dankt zijn naam aan een Itali aans nagerecht. De Amerikanen zeggen Tin misu als Europees merk te heb ben gedeponeerd. Bols zc inbreuk op maken. Trufari ei in kort geding een voorlopig schadevergoeding van 2O.0C gulden. Bols Benelux wil niet op de inhoud van het conflit tot de behandeling van het koi Katwijkse verkrach Een 25-jarige Katwijkse hee krachting eerder deze week. D vrouw werd maandagavond o de Rijnsburgse Vinkenweg doo een man van haar brommer ge trokken en in de berm ve: kracht. De dader droeg ee vakmuts, handschoenen, korte donkere jas en donken schoenen. 8De ambtenaren van de gemeente Den Haag zijn het met de arbeidsvoorwaarden die hun bonden •t het stadsbestuur hebben afgesproken. De bonden de gemeente werden het op 20 oktober eens over n miljoen gulden aan bezuinigingen, maar de amb- zelf willen verdergaande garanties voor de milieumaatregel dat ambtenaren gratis een fiets kon werkgelegenheid. Ze hebben het akkoord afgewezen. den lenen, door het inleveren van vrije dagen, het u De gemeente bestudeert nu de mogelijkheden, maar rugdringen van kosten voor overwerk, verminderin is tegelijk diep teleurgesteld. Op 20 oktober was na lan- van de studiemogelijkheden en vermindering ge onderhandelingen vastgesteld dat de tien miljoen aantal tijdelijke krachten. Verder is de rek eruit bij De bezuinigd kon worden door een korting op de vergoe- Haag, de Hofstad komt voor volgend jaar 180 miljoeni ding voor het woon-werkverkeer, het afschaffen van de kort. De artikel- 12-stati PALplus Home Cinema: TV kijken wordt Waarom bezorgt een film als 'Top Gun' u in de bioskoop kippevel? Heel simpel: door het brede bioskoopbeeld en het imposante geluid. Dit is nu precies wat een Nokia PALplus-TV, met z'n brede beeld en z'n Dolby Pro Logic- Surround geluid in uw woonkamer brengt. Dat is pas TV 'beleven'. Zaterdag: 11 november 1995 VOOR DIENSTBETOON EN VAKMANSCHAP Bang Olufsen Center Botermarkt 23-25, Leiden. Tel. 071- 5 122 669 Onderzoek naar prostaatkanker in de prijzen De Erasmus Universiteit krijgt een Amerikaanse prijs van bijna een kwart miljoen gulden voor onderzoek naar prostaatkanker. De prijs wordt volgende week in Washington overhandigd aan dr. G.J. van Steenbrugge van de faculteit der geneeskunde en gezondheidswetenschappen. Het geld, 150.000 dollar, komt van de 'CaP CURE' Foundation, een organisatie die twee jaar ge leden is opgericht door politici en particulieren in de VS. Het doel ervan is veelbelovend on derzoek naar prostaatkanker te stimuleren. Dit jaar werden vijf honderd voorstellen ingediend, waarvan er twintig in de VS en drie erbuiten zijn gehonoreerd. Haagse handelaars in 'valse' broeken horen boete eisen Koken is leuk. Vooral in een inspirerende omgeving. Dus hebben wij weer ons uiterste best gedaan om u een ongeloofelijk aanbod te kunnen doen En het gelukt Een fantastisch mooie en complete keuken joor de helft van de prijs! En omdat jong geleerd oud gedaan is geven wij er bok nog eens gratis een hele leuke kinderkeuken bij Twee Haagse handelaren in na gemaakte merkjeans hoorden gisteren boetes van 15.000 gul den en voorwaardelijke celstraf fen van drie maanden tegen zich eisen wegens merkverval sing. Het duo zou via een za kenrelatie valse Levi's 501-broe ken uit Tunesië hebben laten komen en in Nederland hebben verkocht. De Hagenaars, 31 en 24 jaar oud, werden op heterdaad be trapt toen zij in december 1993 de valse broeken wilden verko pen aan een zaak in Wagenin- gen. Bij huiszoeking in een loods in Den Haag trof de poli tie 10.000 spijkerbroeken aan. In aparte kisten zaten Levi's-eti- ketten en -knopen. Levi Strauss Nederland deed aangifte van vervalsing en eiste de partij spijkerbroeken op. Uitspraak 23 november. amsterdam. ,Wie vindt dat dit kinderporno is, is zelf een viezerik." Aldus gistermiddag een opgeluchte woordvoerder van theater Krite- rion in Amsterdam. Justitie maakte bekend af te zien van strafrechtelijke vervolging van de organisatoren van het stu dentenfilmfestival Cinestud 95 wegens het verspreiden van kinderporno. De organisatoren van het fes tival dachten dinsdagavond eerst aan een grap toen twee agenten van de hoofdstedelijke jeugd- en zedenpolitie zich in het theatercafé meldden van wege een 'pornografische pos ter'. Steen des aanstoots vorm de de beeltenis van een 2-jarig bloterikje dat met een guitig bekkie omlijst door blonde krul len en een videocamera om zijn hals, in de lens blikt. Zandtaartjes Thomas Manneke maakte de foto op het strand van Bloe- mendaal. Een afbeelding het type dat de VW's in kustge- meenten al sinds jaar en dag in hun folders opnemen. Alleen werden de zandtaartjes vervan gen door de camera. De politie nam niettemin posters en een hoeveelheid pro motiemateriaal in beslag. Er zouden mensen aanstoot heb ben genomen aan de foto van het naaktlopertje, deelden de agenten de verblufte organisa- „De telefoon stond hier rood gloeiend", zegt een woordvoer der van Kriterion. „Iedereen vond het belachelijk. Nee, er heeft niemand gebeld die de fo to ook pornografisch vond." Die mening was het Open baar Ministerie dit keer blijk baar ook toegedaan. Dat was vorig jaar nog anders. De politie nam in mei 1994 vijf foto's in beslag van de in Nederland woonachtige Amerikaanse foto graaf Ron Mader. Op de foto's waren naakte jongens afgebeeld van ongeveer 11 jaar oud. Twi van de modellen waren Madei zoons. In juni oordeelde rechtbank dat er geen sprak was van kinderporno. H< Openbaar Ministerie moest d foto's teruggeven. Bij Kamer van Koophandel Rotterdam rotterdam cpd Onder het personeel van de Kamer van Koophandel in Rot terdam is grote onrust ont staan, doordat tweederde van het personeel er volgend jaar fors in salaris op achteruit dreigt te gaan. Sommige mede werkers zullen zelfs 1200 gul den per maand moeten inleve ren. De salarissen moeten om laag, omdat de Kamer met zijn dienstverlening moet gaan wedijveren met commerciële bedrijven. Oorzaak van de maatregelen is dat de Kamers van Koophandel in Nederland zich momenteel opmaken voor de gevolgen van de nieuwe wetgeving. „De van zelfsprekende inkomsten voor het bijhouden van het Han delsregister worden gedeeltelijk losgelaten. Daarop wordt het profijtbeginsel van toepassing. Er zal voortaan betaald moeten worden voor het gebruik. In dat regime zal de Kamer zich qua tariefstelling moeten waarma ken", legt algemeen-secretaris A. Borg uit. In dat kader wordt de heffingsbijdrage die de be drijven aan de Kamer betalen volgend jaar al met 6 procent verlaagd. Bij de Kamer van Koophan del voor Rotterdam en Bene den Maas in Rotterdam staan op de loonlijst Van hen gaan er volgens de voorstellen van Borg 138 komen op achteruit. De pijn wordt gedeeltelijk verzacht door overgangsmaatregelen, zoals een tijdelijke opslag op het loon en een eenmalige uit kering. Het voorstel zal binnen kort worden besproken met de ambtenarenvakbonden en de personeelscommissie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16