Leiden LVC: brief niet te serieus nemen 'Slogan deugtomdat 'ie niet deugt' 'De politie is geen pindakaasfabriek' Museum ingepakt rNV begint )ok in Leiden ervicepunt Ouderen gebaat bij goed sociaal netwerk VRIJDAG 10 NOVEMBER 1995 971 13 chef henny van ecmond. 071-5356414. plv.-chef hans koenekoop. 071-5356429 Grote schade bij brand in croissanterie leiden Een brand in een croissanterie aan de Pelikaanstraat in Leiden heeft gisteravond voor duizenden guldens schade aange richt. Zes woningen boven de winkel en een radio- en televisie zaak liepen rookschade op. Uit voorzorg haalde de brandweer de bewoners uit hun huizen. Na een half uur konden ze terugke ren. Voorbijgangers ontdekten de brand rond 21.30 uur. Dat was een uur nadat de eigenaar de deur achter zich had dichtgetrok ken. De brandweer trof in de keuken een smeulende plastic con tainer aan. Ook stonden er een paar stoelen te smeulen. Vechtpartij op zebrapad leiden Een 22-jarige Leiderdorper heeft gistermiddag nadat hij op het zebrapad over het Kort Rapenburg was aangereden, ook nog eens klappen gehad van de betrokken automobilist. Toen de Leiderdorper samen met zijn vriendin de weg overstak, remde de automobilist niet, maar gaf jiij juist gas bij. Pas op het laatste moment ging hij vol in de remmen, daarbij nog net de voetgan ger rakend. De bestuurder stapte uit en werkte de Leiderdorper tegen de grond. Het slachtoffer wist zich los te rukken en ging ervandoor. Uitbater moet eigen gokkast vernielen leiden Een 32-jarige Leidenaar heeft gistermiddag flink huisge houden in een horecagelegenheid aan de Lage Rijndijk. De man vernielde serviesgoed en liet de 49-jarige uitbater onder bedrei ging van een mes zijn eigen gokkasten vernielen. De verdachte kon ter plaatse worden aangehouden. ANNO 1895 Maandag 11 November Advertentiën. De Ondergeteekende N. Koning, Koetsier in 't Hotel „De Zwaan", Lisse, beveelt zich minzaam aan tot het Scheeren van Paarden en Hoornvee. Aan mijne Ouders, Zusters, Broeders, Familie, Vrienden en Bekenden een hartelijk vaarwel en tot wederzien. H. Kleyn Jr., Sergeant Inf. O.I.aan boord S.S. „Ardjoeno". ANNO 1970 dinsdag 10 november Het piraten-radiozendschip „King David", het schip waarvan Radio Capital programma's uitzendt, is vannacht van zijn ankers losgeslagen en op het Noordwijkse strand aan de grond gelopen. Het bericht van de stranding heeft vele belangstellenden naar de Boulevard gelokt. Vanmorgen vroeg heerste hier al een grote drukte. Het is te begrijpen dat Radio Capital niet meer uitzendt. Zou men wel gaan zenden, dan is de mogelijkheid niet uitgeslo ten dat de zendapparatuur in beslag zal worden genomen. Het schip ligt namelijk binnen de territoriale wateren. Rijnland Mobiel in de race voor vervoersprijs leiden rudolf kleun De stichting Rijnland Mobiel maakt kans op een van de landelijke Vervoersmanage ment Awards 1995. Samen met de luchthaven Schiphol is Rijnland Mobiel genomi neerd voor de award in de categorie 'bedrijfsgebied'. Daarnaast worden er prijzen toegekend aan personen en aan individuele bedrijven. Rijnland Mobiel is dit jaar opgericht door de gemeenten Leiden, Katwijk en Alphen aan den Rijn en de Kamer van Koophandel Rijnland. Doel van de stichting is het autogebruik terug te dringen in het woon-werkverkeer. Rijnland Mobiel doet dat door het in overleg met be drijven maken van vervoers plannen waarin carpooling, het gebruik van de Fiets en openbaar vervoer wordt ge stimuleerd. De stichting heeft inmiddels al projecten ter hand genomen op de indus trieterreinen Grote Polder in Zoeterwoude en 't Heen in Katwijk. Medewerkster M. Tajthy van Rijnland Mobiel is in haar nopjes met de nomina tie. „We zijn nog maar net begonnen, dan is het wel bij zonder als je een prijs krijgt. Ik denk dat we vooral de aan dacht hebben getrokken door de nieuwe vorm van ons ini tiatief waarin gemeente en bedrijfsleven samenwerken." Wie de prijs krijgt wordt aan staande maandag bekend tij dens de Landelijke Meeting Vervoerscoördinatoren in Utrecht. leiden Ondanks dat in deze donkere dagen de bladeren van de bomen vallen blijft het museum van Oudheden aan het Rapenburg in het groen' staan. Omdat er schilderwerkzaamheden plaats hebben, is het museum ingepakt. foto loek zuyderduin Bedreiging blijkt toch geen geintje Een 33-jarige Alphenaar heeft gisteren tot zijn schrik ontdekt dat sommige l.eidse automobi listen geen echte grapjassen rijn. De Mphenaar uep rond half één 's middags samen met een collega over de Einstein- weg, en maakte daar een op merking over een oude auto. De bestuurder ervan stopte daarop, en vroeg de man voor zijn auto te gaan staan, zodat hij hem dood kon rijden. De Alphenaar, die dacht met een geintje van doen te hebben, voldeed aan het verzoek. Maar de man reed daadwerkelijk vol gas op de man af. Deze werd meegesleurd op de motorkap. Slechts door een glas yoghurt dat hij toevallig in zijn hand had tegen de voor ruit te gooien, kon de Alphenaar zijn belager tot stoppen dwin gen. Hij raakte licht gewond aan handen en knie. De dader is spoorloos. Webster University geschrokken van dreigbrief Vervolg van voorpagina Een woordvoerder van het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) zegt dat hij de dreigbrief 'niet al te serieus neemt'. Maar nadat was gebleken dat ook andere instellingen de brief hebben ontvangen, heeft het LVC aangifte gedaan bij de minste vijf instellingen in de bus viel, aan de grote klok te Aanvankelijk was het niet de hangen. „Daarmee speel je de bedoeling van het LVC om het afzender alleen maar in de schrijven, dat deze week bij ten kaart", aldus de LVC-zegsman. Woordvoerders van het Cen trum Beeldende Kunst en Cul tureel Centrum de X willen niet meer kwijt dan de bevestiging van ontvangst. Met verdere me dedelingen, redeneren ze, doen ze alleen de briefschrijver maar een plezier. Ook zij doen aangif te bij de politie. Sally Bonhijm van de Webster University zegt dat ze erg is ge schrokken van de brief. Zij heeft de beelden van Amerikaanse in cidenten en de moord op de Is raëlische premier Rabin nog op haar netvlies. „Je speelt ze mis schien ook wel in de kaart door hun dreigementen niet serieus te nemen en geen voorzorgs maatregelen te treffen." Cor Smit van de werkgroep Leiden, Stad van Vluchtelingen zegt dat 'niemand zich op de kast moet laten jagen'. „Dat sommigen zich bedreigd voe len, begrijp ik overigens heel goed. Voor mij benadrukt deze brief van een intolerante, laffe gek alleen maar hoe belangrijk het is dat er manifestaties als deze zijn." „Door de manifestatie zal duidelijk worden dat je ook kunt profiteren van nieuwko mers. Van hun cultuur bij voor beeld. Flipperkast moet verlies loreca beperken Leiden Promotie blij met discussie over 'Niets lijkt op Leiden' .eidse horeca-exploitanten mo- en het gemis aan kansspelau- omaten compenseren met het ilaatsen van behendigheidsau- omaten, zoals bijvoorbeeld lipperkasten. De exploitanten rezen een forse omzetdaling, iu de regels voor gokkasten trenger zijn geworden. De gemeenteraad dieitde aarom bij de vaststelling van Ie verordening op de kansspel- utomaten vorig jaar een motie n, waarin werd gevraagd om neer mogelijkheden voor de ilaatsing van behendigheidsau- omaten. Dinsdag werd die mo- ie door het college van burge- neester en wethouders aan aard. In cafés en dergelijke zijn iu maximaal drie speelautoma- en toegestaan. Dat betekent at een onderneming waar één okkast staat, twee behendig- leidsautomaten mag bijplaat-' en. In zogenaamde laagdrem- >elige horecagelegenheden, oals snackbars, zijn geen gok- lutomaten toegestaan. Exploi- anten van deze zaken mogen yel drie behendigheidsautoma- en herbergen. leiden aap rietveld Half Leiden heeft het er al over. De slogan 'Niets lijkt op Leiden', die 'door de stichting Leiden Promotie is uitgekozen als mot to voor een grootscheepse re clamecampagne, is mikpunt van kritiek. Voor bestuurslid Steven Engelsman van de stich ting is dat het bewijs dat de slagzin deugt. Juist omdat 'ie ei genlijk niet deugt. „Want er is wel één ding gebeurd", zegt En gelsman. „Verdomd veel men sen kennen hem." Het is een negatieve slagzin, luidt de kritiek. Een beetje rom melen met de woordén en er staat: Leiden lijkt op niets. Dat mensen dat doen verbaast En gelsman niet. „Naar buiten toe zullen Leidenaars altijd vertel len hoe geweldig hun stad is, maar tegen elkaar hebben ze de neiging de negatieve kant te be nadrukken." Maar, zegt Engels man, die directeur is van het Museum voor Volkenkunde, „mijn observatie in de muse umwereld is: alles waar geen discussie over plaatsvindt deugt niet." Unieke stad Het gaat in de campagne die Leiden Promotie binnenkort start ook niet in de eerste plaats om de slogan, benadrukken En gelsman en Joop Maat, de amb tenaar die namens de gemeente de stichting van advies dient. Leiden Promotie wil dat straks een veel grotere groep Neder landers Leiden als vanzelf ziet als die unieke stad waar je zo leuk een dag kunt doorbrengen. „Er zijn nog veel te weinig men sen van buiten Leiden die hier als vanzelfsprekend naartoe ko men." Het gaat er ook niet alleen om tperisten te trekken. De stich ting ziet de stad als een pro- dukt. Of liever: een verzameling produkten. De musea, de uni versiteit, winkels, bedrijfsterrei nen, de historische binnenstad: het zijn allemaal zaken die ver kocht moeten worden. En al die 'produkten' dragen de merk naam Leiden. Dus als je Leiden verkoopt verkoop je de produk ten, en andersom. En als je de produkten niet verkoopt, er geen reclame voor maakt, wor den ze niet afgenomen. Dan gaat de klant naar de concur rent. Die denkwijze heet 'city- marketing'. Leiden wordt tot dusverre slecht verkocht, vindt Engels man. „De musea in Amsterdam, om maar in mijn vakgebied te blijven, trekken een tienvoud van het aantal bezoekers dat wij krijgen. En dat is heus niet om dat die musea zoveel leuker of Engelsman (rechts) en Maat bij de unieke verzameling bronzen Boeddhabeelden in het Museum voor Vol kenkunde. „Als deze foto de krant niet haalt, krijg ik dan wel een afdruk van je?" foto loekzuyderduin beter zijn. Bij buitenlanders is Amsterdam in trek als het So dom en Gomorra van Europa, en vanwege allerlei andere leu ke dingen. Maar als je Amster dammers naar Leiden sleept zeggen ze: goh, ik wist niet dat Leiden zo'n leuke stad was." De wens om Leiden op een uniforme manier te promoten is al oud. „Iedere club heeft tot nu toe zijn eigen promotie-uitin gen en ze lijken geen klap op el kaar. Behalve dan, dat ze alle maal Leiden op de een of ande re manier naar buiten brengen Als je dat een tijdje aanziet denk je: alles is Leiden. Laten we het daar dan maar over hebben. Leiden heeft veel bijzonders in zich, maar het komt veel t£ stot terend naar buiten", zegt En gelsman. En dat is verloren moeite, vindt Maat. Maar tot dusverre was het streven teveel gericht op het vinden van die ene kreet, die ene slogan die het allemaal moest zeggen. „Dat werkt niet', zegt Engelsman. „Op die ma Politiek is enthousiast over campagne De Leidse politiek heeft gis teravond enthousiast gerea geerd op de campagne die Leiden Promotion wil begin nen. Hoewel er enige scepsis bestond over de leus 'Niets lijkt op Leiden', konden de raadsleden instemmen met de totale campagne. De poli tici die tijdens een besloten vergadering kennismaakten met de campagne, toonden zich vooral tevreden over het feit dat er nu gezamenlijk iets wordt gedaan aan de promo tie van Leiden. nier mobiliseer je ontzettend veel slimmigheid, veel kroegen wijsheid, maar je krijgt er al die clubs niet mee bij elkaar. Deze keer hebben we een grondige analyse gedaan van wat Leiden te bieden heeft en daar komt die kreet uit. Hij kwam steeds als vanzelf op tafel toen we met die analyse bezig waren. Dan zei er weer iemand: niets lijkt dus op Leiden." De nieuwe slogan, zeggen En gelsman en Maat, wordt 'ge voed' door de campagne. Die bijvoorbeeld wordt gevoerd met een poster waarop allemaal joli ge Minervanen staan, met een glas bier in de hand. „Waar vindt u zoveel serieuze kandida ten voor uw bedrijF', staat erbo ven. Engelsman vindt hem 'schattig'. Een andere poster toont een schilderij van staal meesters. „De stad waar lakens uitdelen tot kunst is verheven", staat erboven. En de slotsom is steeds: niets lijkt op Leiden. „Een zin die pas door die cam pagne langzaam zijn betekenis krijgt" De grote winst die Leiden Pro motie heeft geboekt is volgens Joop Maat „de gezamenlijke overtuiging dat dit een uiterma te geschikte manier is om pro motie te bedrijven. Dat punt is nooit eerder bereikt. De slogan is daarbij de kapstok. En be langrijker dan die kapstok is het feit dat iedereen zijn jas eraan wil hangen." De campagne start bescheiden met reclame op mupi's, billboards en bussen en met jingles op Radio West. „Het moet langzaam uitdijen", zegt Engelsman. leiderdorp monica wesseling Begrip voor de acties van de po litie, maar wél op uitdrukkelijke voorwaarde dat de lokalg poli tiebureaus gewoon openblijven en de politie dus normaal haar werk blijft doen. Dat is het standpunt van de 35 burge meesters van de gemeenten van de politie Hollands Midden, in clusief korpsbeheerder C. Goe- koop en korpschef S. van Hulst. „De politie is geen pindakaasfa briek en kan en mag dus niet platgelegd worden. De hulp aan de burgers moet te allen tijde gewaarborgd zijn", aldus korpschef Van I luist. De steunbetuiging van de burgemeesters volgt op een pe titie die gistermorgen tijdens de vergadering van het regionaal college (de 35 burgemeesters) door een delegatie van actie voerende agenten is aangebo den. De actievoerders vroegen om steun in hun protesten te gen minister Dijkstal. Korpsbeheerder Goekoop er kende dat de politieman het de laatste jaren op straat steeds moeilijker heeft gekregen. „Bo vendien staat de agent onder druk door de negatieve landelij ke berichtgeving die het imago dreigt aan te tasten." Goekoop betreurt het dat minister Dijk stal en de vakbonden met el kaar in de clinch liggen. Begrip dus voor de acties, maar hij, en zijn mede-bestuurders, houden wel vast aan de eis dat de politie gewoon moet functioneren on danks de acties. „De politie staat nu in lichterlaaie, maar ik hoop dat die vlam snel dooft", aldus de korpsbeheerder. Van alle 35 burgemeesters is die van Katwijk, B. de Wouwe, de enige die geen begrip wenst te tonen voor de boosheid van en onrust bij de politie. „De we reld gaat aan begrip ten onder." Korpschef S. van Hulst heeft dinsdagmiddag, bij het begin van de acties, alle agenten laten weten dat acties per se in eigen lijd gevoerd moeten worden. Dat besluit is hem door een aantal districten niet in dank af genomen. De Duin- en Bollenstreek- noord heeft zelfs, met een offi ciële brief, het collegiaal ver trouwen in de korpsleiding op gezegd. Van Hulst is daarvan duidelijk niet onder de indruk. „De baas wordt bij conflicten al snel de Kop van Jut." Onderzoek Riagg en Zijloever leiden» eric de jager Depressiviteit en andere klach ten bij ouderen kunnen vaak worden voorkomen door meer aandacht voor de sociale omge ving. De klachten vloeien na melijk regelmatig voort uit een zaamheid. Dat concluderen de Riagg en de zorgvoorziening -Zijloever in het rapport 'Signalering en begeleiding van depressiviteit en eenzaamheid bij ouderen', dat zij gisteren aanboden aan wethouder H. Koek. Vaak worden de problemen van hulpbehoevende ouderen toegeschreven aan het ouder worden op zich en niet aan de omgeving waarin ze wonen of de manier waarop zij zorg ont vangen. Het rapport van Riagg en Zijloever stelt juist vast dat veel van de onderzochte oude ren sociaal geïsoleerd zijn en dat zij zich als gevolg van dat isolement eenzaam voelen. Die eenzaamheid geeft meer kans op lichamelijke en psychische klachten. Een goed sociaal netwerk kan volgens het rapport veel ellende voorkomen. Het rapport geeft een aanzet tot een methode voor signalering van sociale problemen. Tijdige signalering maakt de weg vrij voor gerichte hulp. Deze ondersteuning haalt een groot deel van de ouderen uit hun eenzaamheid. De uitkomsten van het pro ject 'Signalering en begeleiding van depressiviteit en eenzaam heid bij ouderen' werden gepre senteerd in het kader van het eerste lustrum van de Zijloever. De Zijloever levert zorg aan huis voor ouderen die hulp nodig hebben, maar liever thuis blij ven wonen. Directeur A. Kohl- beck is tevreden over het lus trum én over het rapport. „We vieren een feest, maar vinden dat we na vijf jaar ook op de in houd van het werk moeten in gaan. We hebben veel moeten leren, het is een moeilijk gebied. Gelukkig hebben we de (ijd mee, steeds meer mensen heb ben de behoefte om lang thuis te blijven wonen. Voor dit soort activiteiten is zeker een toe komst."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13