Sir* Wild zonder poespas steeds meer gegeten Smaak Wildbraad gaart beter in aardewerk overschaal VRIJDAG 10 NOVEMBER 1995 Schorseneer meer Groenten brengen kleur op het bord. En wie de basisregels van het koken beheerst kan de fanta sie verder de vrije loop laten. Voor groene groenten als bij voorbeeld snij- en sperziebonen en spruiten is het heel belangrijk dat ze vooral in ruim water wor den gekookt. Het koude water dient met wat zout aan de kook gebracht te worden. Pas dan de groente in de pan doen want zo blijft de groene kleur ook groen. Wanneer de groente beetgaar is verdient het aanbeveling om ze met de schuimspaan uit de pan te halen en onder koud water te laten 'schrikken'. Hetgaarproces stopt direct en men verkomt als nog verkleuring. En dan nu iets over wortelen, ook wel peentjes, was- of bos - peen genoemd. Na het schillen en wassen snijden we ze in dun ne plakjes (ca. 3 mm). Vervol gens gaat er een klontje boter in de pan en fruiten we een sjalotje dicht aan. Dan voegen wede wortels toe, strooien er wat pe per en zout overheen en gieten en scheutje bouillon in de pan. Met de deksel op de pan laten we ze op een zacht vuur lang zaam gaar worden. Pas op het laatste moment voegen we een beetje suiker toe waardoor de smaak nog beter tot zijn recht komt. Opdienen met wat fijnge hakte peterselie. Wortelen beho ren. net als schorseneren, tot de kool- en wortelgewassen. Schor seneer wordt ook wel winteras- perge of asperge voor de armen genoemd. Het is een echte win tergroentedie nu volop verkrijg baar is. Het schillen is vrij be werkelijk en ook best een vies karwei waarbij handschoenen geen overbodige zaak zijn. Daarom wassen we ze eerst on der koud water. Na het schillen snijden we ze in kleine stukjes en koken ze af in melk met een beetje boter en zout. Door het zuur in de melk blijven schorseneren mooi blank van kleur. Nadat ze aan de kook zijn gebracht draaien we het gas uit en laten we ze in eigen vocht af koelen. Dan koken we in een an dere pan wat slagroom en voe gen, wanneer het dik geworden is, wat (vers) gemalen kaat toe. Vervolgens legger de schorseneren in de roon waarna het met wat tijm t bieslook wordt opgediend. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal. Met de start van het wildsei- zoen is de fabrikant van aarde werk potten, de Duitse Römer topf, na heel lang weer eens met een nieuwe overschaal op de markt gekomen. Naast de al be staande als de Römertopf Inter national, de vis (met een deksel in de vorm van een vis), de Asia een ronde pot, zachtgeel ge glazuurd van binnen en met Aziatische motieven bekleed is er nu Le Poulet, waarin plaats is voor een hele kip. Volgens mevrouw W. de Nagtegaal uit Heemstede, die de pr in Neder land verzorgt, gaat het om een gewone Römertopf, die groter is en een ander uiterlijk heeft. „Het gebruik heeft dezelfde voordelen als het oorspronkelij ke exemplaar.' Met name voor wild is de oven schaalserie van Römertopf, de Vaporoti uitgezonderd het buitenbeentje dat niet in de oven, maar alleen op het for nuis de gerechten gaar stoomt uitstekend geschikt. En voor wie wild wil eten en van een mager stukje vlees houdt en er niet al te veel lijd aan wil of kan besteden is het procédé van ga ren, stomen of stoven in eigen vet of vocht een smakelijke en eenvoudige aangelegenheid. Maar ook alle soorten groenten kunnen op dezelfde manier in de ovenschaal worden bereid. Ruim tweeduizend jaar geleden lieten de Romeinen hun gerech ten al in hun eigen vocht gaar sudderen. Dat gebeurde in gro te potten van aardewerk. Nog veel langer geleden rolden de jagers uit de grijze oudheid hun buit eerst door de klei voordat zij het vlees in gloeiende as lie ten braden. Waarom braadde men in de keuken van de be roemde fijnproever Lucullus nu juist in potten van aardewerk? Lucullus kende de ijzeren pan al, maar hij gaf de voorkeur aan een braadschotel van aarde werk. In de schotel kunnen ge rechten n.l. met een minimum aan vocht of soms helemaal zonder water worden klaarge maakt. Dat betekent dat vocht, aroma, smaak, voedingsstoffen en vitaminen volledig bewaard blijven en niet met het overtolli ge kookwater worden wegge gooid. Ook in de allernieuwste Römer topf kunnen bijna alle gerech ten zonder vet worden bereid en juist daarom is deze braad schotel een uitkomst voor de moderne vetarme keuken. Zo'n overschaal kan niet over koken of aanbranden. Staat het gerecht (wildbraad en ander vlees, stoofpotten etc.) eenmaal in de oven, dan kan er niets meer fout gaan. De schotel kan ook langer dan de aangegeven tijd in de oven blijven staan. Aanbranden is er niet bij. En van de smaak gaat niets verlo- De ovenschaal moet na onge veer honderd keer te zijn ge bruikt een schoonmaakbeurt hebben. Dat is om de drie, vier maanden wanneer de schotel regelmatig wordt gebruikt. Wanneer de schotel niet wordt gebruikt kan-ie het beste op een open luchtige plaats worden ge stald. Men kan de gerechten voor ze in de Römertopf gaan ook nog in aluminiumfolie wik kelen, maar dat is niet per se nodig. Al generaties lang is het 'Kan- nenbackerland' bekend door zijn goede aardewerk o.a. door de blauw-grijze inmaakpot (de zogenaamde Keulse pot), de Steinhager Kruik en decoratieve vazen. Ook de Römertopf komt daar vandaan. Hazepeper met kruidige rode kool en préférence-peertjes in portsaus. Hertebief met cognac-roomsaus en cantharellen en weidecham- pions. Zwijnenrollade met cran berry-compote. Of gerookte fazan- teborst fn bessengelei. Wild gaat er weer in als koek. Weliswaar worden konijnen, fazanten, patrijzen, reeën en andere inheemse fauna in Nè- derland minder vaak opgedist dan in omringende landen, maar de barometer van wild eten is stijgend. Harde cijfers zijn niet voorhanden, maar de wildcon- sumptie in Nederland zou de afgelopen jaren zijn gestegen van 2,8 miljoen kilo tot meer dan 5 miljoen kilo per jaar. Bij na een verdubbeling dus. Opmerkelijk in een tijd waarin jacht en jagers in Neder land nog nooit zo in de vuurlinie van de maatschappelijke kritiek hebben gele gen. Wild eten. Een culinair avontuur waarin de meeste Nederlanders zich alleen stor ten tijdens de feestdagen. Wild heeft een exclusieve geur. Boven het tafellaken zweeft de nostalgische sfeer van bossen en landerijen uit een tijd dat het buiten nog koud en ruig en binnen aangenaam warm was. Wild eten heeft iets snobis tisch en ondeugends in een tijd dat de jacht naar de uithoeken van de samenle ving is gedreven. Behalve tijdens de feestdagen met wild- gerechten diein huiselijke kring worden opgediend, wordt wild vooral buiten de deur gegeten. Want thuis 'zomaar' op een doordeweekse dag een gevulde fa zant verorberen, nee, dat doen we niet. We houden het liever bij een varkens haasje, rundervinkje of rookworst. Maar als het flink vriest en we ons voor een maaltijd buiten de deur wagen dan blijkt de wildkaart veel gevraagd. Hoe strenger de vorst, hoe meer wild wordt gegeten. In zachte winters daalt de omzet met ie dere graad dat de temperatuur stijgt. „Gemiddeld eet de Nederlander nu één keer per jaar wild", legt secretaris Jan- Willem de Jong van de Nederlandse Bond van Poeliers en Wildhandelaren uit. De jaarlijkse consumptie wordt nu op 300 tot 400 gram per inwoner ge schat. Dat was ooit 200 gram. Trend in de wüdconsumptie is zonder twijfel de stijgende belangstelling voor 'gemaksprodukten'. Wild moet snel kun nen worden bereid. Zonder veel poes pas. Daar speelt de wildsector snel op in, ook al blijft wild voor de meeste van de 800 Nederlandse poeliers niet meer dan een aardige bijverdienste. De Jong: „De poelier kan zijn creativiteit en vaWfennis helemaal in het wild kwijt". De bond gooit er zelfs een reclamecam pagne van een paar ton tegenaan. Want de Nederlander heeft, vinden poeliers en restaurateurs, een heel verkeerde indruk van wild. Zo bestaat nog het rotsvaste geloof dat je een konijn pas kan braden als het dier een weekje aan een touw aan de achterpoten in de kelder heeft gehan gen. Of dat een gans toch wel een klein etmaal op het gasfornuis moet pruttelen alvorens het gevogelte bijtbaar is. Fout. „Wild heeft ten onrechte de naam dat het zeer bewerkelijk is. In de moderne keuken is dat geenszins het geval". Jeroen Moormann uit Goor, medeëige- naar van een.van de meest gerenom meerde wildgroothandels in Nederland, kent het misverstand. „Vrijwel al het wild kun je rosé eten. Natuurlijk niet rood, maar het idee dat wild supergaar moet zijn is echt achterhaald". Moormann kan het weten: hier wordt wild omgetoverd in voor liefhebbers weergaloos lekkere gerechten. Daarnaast mikt Moormann ook op eet- gelegenheden voor mensen met een kleinere beurs. „Het is niet waar dat wild eten altijd duur is. We verkopen op dit moment al wild aan eetcafés in bij voor beeld Amsterdam". Moormann speelt steeds verder in op de behoefte van de klant naar exclusieve, maar toch gemakkelijk te bereiden wild- produkten. De medewerkers bereiden het gehele jaar door wildworsten, zwij- nenrollades, edelhertbiefstukken, vlees pakketjes met zwijn, hert en haas en ge rookte zwijnenhammen. Absoluut niet meer in trek is het marineren van wild. „Zonde, want daarmee verdwijnt de ty pische wildsmaak. Er is gelukkig een trend naar meer naturel", zegt Jeroen Moormann. Het grootste deel van het wild koopt hij in Nederland. „Alleen als we te kort ko nten, kopen we aan in het buitenland. En dan het liefst in Europse landen", zegt Moormann. Toch wordt in Nederland nog heel wat wild geschoten. Enkele getallen uit de of ficiële afschotcijfers over 1993: 227.000 hazen op een bestand van 650.000; 400.000 tot 700.000 eenden op een broedbestand van 1,5 miljoen; 400.000 houtduiven op een broedbestand van 500.000 tot 800.000; 250.000 konijnen en 6200 reeën op een Nederlands bestand van 35.000. Veel van deze dieren ver dwijnen echter in de pot van de jagers, die veelal ook wild uitdelen aan medeja gers, familie, kennissen, vrienden en na tuurlijk aan grondeigenaren van wie jachtgrond wordt gepacht. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. plakboek; 5. autoriteit; 10. grappig; 12. gast; 13. deel van het bestek; 14. grote toeloop: 16. muurholte; 17. jongens naam; 18. kind in de puberteit; 20. voorzetsel; 21. zakelijk lei der; 23. wisselborgtocht; 25. los plaats; 27. vervoermiddel; 28. deel van het lichaam; 30. woon boot; 31. vrouw; 32. regelmaat; 33. koeiemaag; 34. familielid; 36. domkop; 38. god van de lief de; 40. schaamte; 41refter; 44 dyne; 46. drieëenheid; 47. uit roep van schrik; 48. een beetie; 50. boom; 51. dochter van Cad- mus; 52. luizeëi; 54. durende vijandschap; 55. handvat; 56. per boot reizen. Verticaal: 1. jaarboekje; 2. kommer; 3. ver voermiddel. 4. klein kind; 6. ou de lengtemaat; 7. hemellichaam; 8. opgeld; 9. conversatie; 11. ochtendhulde; 14. grote toeloop; 15. zelfkant; 18. onbeweeglijk; 19. bergplaats; 21. kropooie- vaar; 22. moeilijk oplosbaar pro bleem; 24. familielid; 26. harde klap; 28. nieuw; 29. herkauwer; 33. bestuur; 35. toonkunst; 37. legerafdeling; 39. filmdecor; 40. vluchtige stof; 42. vlekkenwater; 43. vierhandig zoogdier; 45. naar beneden; 47. vierkante zuil. 49. Trans-Europa-express; 51. Europeaan; 53. voorzetsel; 54. familielid. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL zwygen p-s-o-e-a retor-w-g i-o-slede karet-e-1 mkras hartj e o-yr lappsn HEINZ PUS JIJ WOU TKUFFSLTOeFEU WOKOSSV? &ACHT OAT MV T£ f>A/CKerjf Heer Bommel en de toornviolen Heer Bommel stampte huiswaarts, nu vastbesloten om te laten zien wat hij met zijn pippeling kon doen. Maar halverwege kwam hij een groenteboer tegen, die terneergesla gen zijn kar voortduwde. In het passeren sloeg hem een on aangename geur in de neus. zodat heer Ollie opschrok uit zijn gedach ten en een blik opzij wierp. De wagen was geheel gevuld met bedorven groenten en fruit; de aardappels wa ren grijs gerimpeld en enkele preien hingen bleek en slap uit hun kistje. „Wat is dat?" vroeg heer Bommel onthutst. „Is er iets, bedoel ik? Dit .is toch niet gewoon!" „Gewoon?" riep de groenteboer uit. „Het is een ramp. meneer! Al mijn waren zijn naar de vaantjes. Toen ik vanmorgen de kar naar buiten reed lag de hele nering te stinken. En het wordt steeds erger; zelfs de boeren kool vervalt tot pulp waar je bij staat." Heer Ollie huiverde. „H-hoe k-komt d-dat dan?" vroeg hij, de spuit op zijn rug houdende. „Joost mag het weten", mompelde de an der. „Er zit rottigheid in de lucht en die is in de waren geslagen, denk ik. Het is een toestand, meneer!" Zo sprekende vatte hij zijn handvat weer op en vervolgde zijn weg, een kwalij ke geur achterlatend. Heer Bommel staarde hem na, totdat hij over een heuvel verdwenen was en daarop zette ook hij zich weer in beweging. Maar naar huis ging hij niet. Zonder op de weg te letten liep hij een kale akker op, terwijl hij bedrukt naar zijn spuit keek. „Het is de pippeling", sprak hij tot zichzelf. „Niet de kwade stoffen zijn in de groente geslagen, maar de goede stoffen zijn er uit ge haald. Dat is het, als men begrijpt wat ik bedoel. Gelukkig wist die een voudige figuur niet, dat alle mir uit de omtrek in dit ding zit..." DOOR HANS VAN ES Zoals ieder jaar rond deze tijd zijn de speculaties omtrent het karakter van de komende winter niet van de lucht Het begon al in september, toen er overal melding werd gemaakt van opvallend veel eikels en beukenootjes, die volgens sommigen zouden duiden op een naderen de strenge winter. Natuurlijk kun je daar je vraagtekens bij zetten. Het lijkt logischer, dat de rijke oogst van de loofbomen eerder ver band houden met het weer dat geweest is. dan met het toekomstige. In oktober heerste veelal een weertype met veel zuidcirculaties en ho- gedrukgebieden boven het continent. In verband daarmee wijzen ver schillende lange-termijnvoorspellers op de beroemde Baur-regel no. 84, die aangeeft, dat na een warme, droge oktober een koude januari maand volgt. Het duo Dettman en Malberg, dat elke maand met een kwartaal-prognose komt, hecht kennelijk veel waarde aan de regel, want de komende januarimaand wordt door hen zeer koud ingeschat met negatieve afwijkingen van 2 tot 2,5 graad. Aan de visie van deze wetenschappelijk gefundeerde prognoses mag zeker enige waarde worden gehecht. Aan de andere kant zijn de stren- ge-wintervoorspellingen van met name Wolfgang Roder, in de afgelo pen twee seizoenen niet uitgekomen. Statistisch gezien zijn we ech ter duidelijk aan een koud winterseizoen toe. De laatste acht(!) jaar was het steeds zacht of zeer zacht. De recente vroege kou-uitval in een groot deel van Europa zegt niet zo veel over het gedrag van Thialf in de komende maanden. Ook het hui dige, grillige circulatiepatroon met veel noordelijke en zuidelijke stro mingen, vormt nog geen aanwijzing voor naderende winterkou. Vaak bekent de winter pas kleur rond de Kerstdagen. In veel jaren zie je na een veelbelovend begin met sneeuw en vorst, dat later in december de beruchte Kerstdepressie alle hoop op een koude winter weg blaast.... Voorlopig blijven we in milde sferen. Een langgerekt lagedrukgebied voor de Europese westkust zorgt tot en met het weekeinde voor een zuidelijke tot zuidoostelijke aanvoer van zachte, relatief droge luchj uit het Middellandse Zeegebied. Regengebieden blijven waarschijn lijk westelijk van ons land en bij zonnige perioden is het puik herfstweer met maxima van 11 tot 15 graden. Begin volgende week krimpt de wind naar oost tot noordoost en wordt het geleidelijk kou der. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met westen nu en dan regen. Middagtemperatuur van 6 langs de westkust tot rond het vriespunt langs de grens met Zweden. Zweden: Opklaringen. In het zuiden ook wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van mm 7 graden in Lapland totplus4mhet,zuiden. Denemarken: Overwegend veel bewol king en af en toe wat re gen of motregen. Geleide- Middag- temperatuur i 6 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Morgen in Ierland tijdelijk afnemende regenkans. Maxima onge- 10 graden, in Ierland rond 8 gra- zon-e ZATERDAG 11 NOVEMBER 1995 België en Luxemburg: Af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 11 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: In het westen toenemende bewolking gevolgd door regen. In de oostelijke de partementen op beide dagen af en toe zon en meest droog. Geleidelijk zachter, morgen middagtemperatuur van 12 gra den in Bretagne tot 17 in Clermont-Fer- Veel bewolking en enkele buien, moge lijk met onweer Middagtemperatuur da lend naar 14 graden nabij Porto tot 18 in de Algarve. Wisselend bewolkt, vooral vandaag en kele buien, mogelijk met onweer. Iets geveer 20 graden. Spanje: Toenemende bewolking en enkele bui en. langs de kusten mogelijk ook on weer. Maxima dalend met op morgen middagtemperatuur van 13 graden in Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.48 17.59 05.21 17.32 Laag 01.45 13.56 01.26 13.37 Weerrapporten 10 november 07 uur: iets t 20 n langs de Costa del Sol en de Cos- en met name vandaag kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur iets dalend naar ongeveer 24 graden op - of c Mor gen middagtemperatuur aan zee rond Tunesië 60 Perioden met zon en vrijwel overal droog. Maximumtemperatuur op morgen oplopend tot boven de 25 graden Zuid-Frankrijk: Op beide dagen geregeld zon en in het zuidoosten kans op een bui. Morgen toe nemende zuidenwind en in het westen meer bewolking, later gevolgd door re gen. Geleidelijk iets warmer met op n gen n ;t tussen 17 en 19gra- Mallorca en Ibiza: Afwisselend zon en wolkenvelden. Op beide dagen kans op een bui, mogelijk met onweer. Morgen aantrekkende zui denwind. Temperatuur 's middags iets boven de 20 graden. Italië: Flinke perioden met zon. In het noord westen wolkenvelden en mogelijk wat regen. Stijging van temperatuur met op morgen maxima van 12 graden in het noorden tot 22 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Naast zon ook wolkenvelden en een en kele bui, mogelijk met onweer. Morgen Malta: Flinke perioden droog. Morgen wind en middagtemperatuur oplopend tot rond 24 graden. Griekenland en Kreta: Rustig en vrijwel droog weer met flink Turkije en Cyprus: Overgang naar rustig najaarsweer. Perio den met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur morgen op lopend van 12 graden rond de Dardanel- len tot 18 op Cyprus. Duitsland: Op beide dagen perioden met zon en droog. Vandaag in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur morgen in Mecklenburg-Vorpommeren ongeveer 6 graden. Verder meest tussen 9 en 13 graden, in zuid-Duitsland door Föhn mogelijk 15 graden. 6 1 0.0 22 14 2.0 17 7 0.0 Perioden met zon en droog. In de i lijke kantons bewolkt en kans op w gen. Vandaag in de ochtend in de daler hier en daar mist. Maxima oplc naar 11 graden, aan de noordzijde van de Alpen door Föhn iets hoger. Oostenrijk: Regelmatig zon, maar in Karinthit dagtemperatuur oplopend naar ongeveer 9 graden, door föhn aan de noordflank van het Alpenmassief enkele grade ger Polen: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen j droog. Vandaag vooral m het oosten r zon. Middagtemperatuur morgen iets boven het vriespunt in het oost Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon en droog. Hier en d mist. Middagtemperatuur oplopend n ongeveer 6 graden op morgen. Hongarije: van de Donau wolkenvelden. Vrijwel overal droog. In de nacht en ochtend kans op mist. Maxima rond 5 graden. De nieuwste creatie van Römertopf, uitstekend geschikt voor wild en gevogelte, is deze Le Poulet, een aarde werk ovenschaal. oj 1 ■HümitA"

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10