'Meer geld voor hoger onderwijs' VS twijfelen over Lubbers Binnenland follege Nijmegen wist van legale vuilverwerking Boeren in actie Organon-directeur hevig teleurgesteld over Duits besluit Tommei wekt verbazing in WBL-zaak mm tENSDAG 8 NOVEMBER 1995 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten .amer eens met verhoging collegegeld |ihaag De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met ^verhoging van het collegegeld voor studenten in het hoger Herwijs met 150 gulden. Volgend studiejaar betalen studenten hO gulden. De verhoging is het gevolg van de maatregelen die bister Ritzen (Onderwijs) heeft genomen om de bezuiniging p 500 miljoen op het hoger onderwijs uit het regeerakkoord te Wachten. PvdA, WD en D66 gingen enigszins aarzelend ak- ford, omdat die fracties de verhoging van het collegegeld heb- jn verbonden aan verbetering van de kwaliteit van het onder- |s. Tot dusverre liggen er echter niet veel meer dan afspraken jer verbetering tussen universiteiten, hogescholen en studen- 'retpark Kalkar' in april open kar» Met man en macht is de Duitse gemeente Kalkar bezig [dorpsweggetje tussen Hönnepel en Grieth te verbeteren. Het ïaar bijdrage aan de droom van de Nederlandse zakenman nnie van der Most uit Hardenberg, die van de snelle kweekre- >r in Kalkar een Kern Wasser Wunderland gaat maken. Van Most vertelde gistermorgen dat hij verwacht op 1 april de ■ste toeristen in zijn vermaakscentrum te ontvangen. Zij krij- onder andere een rondleiding door de voormalige kerncen- le, een unicum in de hele wereld. ABO gaat Foster Parents steunen fitcHTDe RABO-bank gaat het Foster Parents Plan (FPP) fi- ncieel steunen. De komende drie jaar geeft de bank de chari- ieve instelling zes miljoen gulden. FPP wendt het geld aan irwerving van nieuwe 'foster parents' in Nederland. Afge- oken is dat Foster Parents van de deskundigheid van de bank iruik gaat maken. Medewerkers van de RABO zullen assiste- bij het opzetten van spaar- en kredietprogramma's. Volgens 10-topman H. Wijffels hebben deze faciliteiten nadrukkelijk >n winstoogmerk. 16's blijven vliegen boven Goose Bay Nederlandse F16-vliegtuigen kunnen boven Oost-Ca- jda hun oefenvluchten op lage hoogte voortzetten. De Cana- e regering komt na onderzoek tot de conclusie dat de laag- ïgoefeningen boven Goose Bay (Labrador) geen ernstige ^lieuschade tot gevolg hebben. De federale autoriteiten gaan nee voorbij aan klachten van de inheemse Innu-indianen (e bezwaar maken tegen de vluchten. Nederland ziet na het Ca- idese standpunt geen noodzaak de oefenvluchten boven >ose Bay te staken. i'eer dode op spoorbaan bij Nijkerk Voor de tweede maal in drie dagen is nabij het plaatsje lijkerk een dode gevallen op een spoorwegovergang. Tussen lijkerk en Putten kwam gistermiddag een automobilist om het ven toen hij vlak voor een stoptrein de met knipperlichten en ;1 beveiligde overweg opreed. Zondag kwamen vier inzittenden in een personenauto om het leven bij een botsing met een fcin in Nijkerkerveen, ten zuiden van Nijkerk. [.inschoten akkoord met verzekeraars Bedrijven kunnen zich tot 1 maart volgend jaar met ugwerkende kracht verzekeren voor de gevolgen van het af- haffen van de Ziektewet per 1 januari 1996. Staatssecretaris inschoten (sociale zaken) is dat gisteren met de verzekeraars Ivereengekomen. Volgens een woordvoerster van het Verbond n Verzekeraars moeten de leden het principe-akkoord nog wel ledkeuren. Een groot deel van de Tweede Kamer heeft aange- ongen op het later afschaffen van de Ziektewet, omdat vooral [eine bedrijven anders te weinig gelegenheid zouden hebben li particulier te verzekeren. PvdA, D66 en het CDA hebben om een halfjaar uitstel bepleit. vel het huidige als het vorige llege van burgemeester en houders in Nijmegen wisten de sectie Bodemzaken van dienst milieu van de ge- ente vervuilde grond ver- erde, opsloeg en verwerkte nder dat daar de nodige ver inningen voor aangevraagd iren. In één geval is zelfs raar verontreinigde grond inder vergunning verwerkt, at blijkt uit een gisteren open- lar geworden verklaring van :t college. Volgens de gemeente zijn de Dimen die het ministerie van ROM voor vervuilde grond inteert, te streng. In een stad s Nijmegen is op basis van die annen vrijwel alle grond licht PvdA-bestuur presenteert leidraad voor politieke toekomst Amerikanen traineren benoeming nieuwe NAVO-topman SRUSSEL GPD Meer geld voor hoger onderwijs. De benzineprijs om hoog om de groei van het autoverkeer tegen te gaan. Werklozen die een baan of opleiding weigeren, korten op hun uitkering. En drugverslaafden die zich langdurig schuldig maken aan criminaliteit, gedwongen laten afkic ken. Deze voorstellen hebben PvdA-partijvoorzitter Rot tenberg en vice-voorzitter Vreeman gedaan. Na discussie moeten de voorstellen gaan dienen als leidraad voor de politieke toekomst van de partij. tijvoorzitter is PvdA-onderwijs- minister Ritzen het met zijn plannen eens. De extra aandacht voor het hoger onderwijs mag niet ten koste gaan van het basis- en voortgezet onderwijs. Het PvdA- bestuur vindt het gebruik van de computer op de basisschool noodzakelijk om 'informatie- analfabetisme' tegen te gaan. den haag «gpd-anp Extra geld voor hoger onderwijs is nodig omdat de economie steeds beter opgeleiden vraagt, legde Rottenberg uit. Zo moe digt hij de overstap van hoger beroepsonderwijs naar univer siteiten aan, waar het kabinet dat uit bezuinigingsoverwegin gen belemmert. Volgens de par- Werknemers moeten de moge lijkheid krijgen tot voortduren de bij- en omscholing. Het partijbestuur bepleit daarnaast hogere prijzen voor produkten die het milieu belas ten. Zo moet autorijden duur der worden dan het openbaar vervoer. Meer banen verwacht de PvdA ook van verdere herverde ling van werk. Belastingvoordeel bij het aanvaarden (en aanbie den) van deeltijdwerk en meer verlofmogelijkheden, moeten dat bevorderen. Sociale dien sten worden verplicht met werklozen afspraken te maken over het zoeken naar werk. Komt de werkloze die afspraken niet na dan volgt een korting op de uitkering. De Amerikanen hebben nog geen haast met de benoeming van een nieuwe NAVO-topman. Door toedoen van de VS konden de NAVO-ambassa- deurs gisteren in Brussel geen overeenstemming bereiken over één van de twee kandidaten, de Nederlandse ex-premier Lubbers en de Deense oud-minister Ellemann-Jensen (buitenlandse za ken). Er is echter ook geen veto over één van hen uitgesproken. In Brussel vraagt men zich inmiddels af wat de reden voor de Amerikaanse vertragingstactiek is. Met het traineren van de benoeming lijken de kansen voor Lubbers, maar ook voor Ellemann- Jensen, in ieder geval gestaag te slinken en wordt het opduiken van een nog onbekende derde kan didaat waarschijnlijker. Volgens ingewijden zouden de Amerikanen zich gepasseerd voelen, toen de grote Europese landen (Frankrijk, Groot-Brittannic en Duitsland) vorige week hun steun voor Lubbers uitspraken. Europese diplomaten ergeren zich op hun beurt aan de Amerikanen, die zich als 'een verwend kind'opstellen. Maar niemand in Brussel gelooft dat de VS lou ter uit onvrede over de Europeanen de benoe ming van een opvolger voor de op 20 oktober af getreden Belg Willy Claes ophouden. De Ameri kanen zouden ook gerede twijfels omtrent Lub bers kunnen hebben. Tijdens het zogeheten 'sollicitatie-gesprek', waarvoor Lubbers vorige week in Washington moest opdraven, zou hij een onbevredigend ant woord hebben gegeven op de vraag hoe hij de toekomstige uitbreiding van de NAVO ziet. De Amerikanen zouden voorts, met het oog op de vredesmacht voor Bosnië, liever iemand zien met een uitgesproken militaire achtergrond. Lubbers ontbeert die. Bovendien is er nog de kwestie-Koeweit, date rend uit de jaren tachtig, toen Lubbers onhandig familiezaken met regeringsinvloed leek te vermengen. De Amerikanen willen na het debacle met Claes, die wegens een oude omkoopaffaire moest aftreden, niet nog eens worden geconfron teerd met 'skeletten in de kast' van een secretaris generaal. Tot slot zou de Amerikaanse terughoudendheid ook te maken kunnen hebben met interne pro blemen. De regering heeft er grote moeite mee het Congres te overtuigen van de noodzaak om straks 20.000 soldaten naar Bosnië te sturen om toe te zien op uitvoering van het vredesplan. De 'sollicitatie-gesprekken' met Lubbers en Elle mann-Jensen zouden dan moeten worden uitge legd als teken dat de VS de benoeming van de nieuwe NAVO-leider heel serieus nemen. verontreinigd. Justitie gaf deze zomer opdracht voor een on derzoek naar onrechtmatighe den met vergunningen. Volgens burgemeester D'Hondt staat ondertussen vast dat minstens één ambtenaar zich door aan nemers heeft laten betalen voor het ten onrechte afgeven van schone-grondverklaringen. Gisteren werd ook bekend dat het Zuiveringsschap Rivieren land de gemeente een navorde ringsheffing wil opleggen, die zeker meer dan tien miljoen gulden gaat bedragen. Het .schap vindt dat het daar recht op heeft, nu is gebleken dat de Nijmeegse dienst Stadsreiniging sinds 1981 rechtstreeks bedrijfs- vetten heeft geloosd op de riole ring. den bosch Enkele honderden Brabantse boeren hebben gistermorgen in Den Bosch geprotesteerd tegen het mestbeleid van de regering. Op het plein voor het provinciehuis bood voorzitter Latijnhouwers van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond NCB een petitie aan aan commissaris van de koningin, F. Houben. De actie was georganiseerd door het actiecomité Wij zijn 't zat. roro anp koin suyk Gynaecoloog ontslagen van rechtsvervolging amsterdam anp Het hof in Amsterdam heeft gis teren gynaecoloog H. Prins (50) ontslagen van alle rechtsvervol ging. Hem was moord ten laste gelegd omdat hij in maart 1993 het leven van een ernstig ge handicapte baby had beëindigd door het toedienen van dodelij ke injecties. Procureur-generaal mr. A. Korvinus had ook om ontslag van rechtsvervolging ge vraagd. De rechtbank in Alk maar had Prins eveheens oni slagen van rechtsvervolging. Na de uitspraak van de recht bank in Alkmaar eerder dit jaar ging het openbaar ministerie in opdracht van minister Sorgdra- ger (justitie) in hoger beroep wegens het principiële karakter van de zaak. Ook het hof acht bewezen dat Prins het babytje met voorbedachten rade van het leven heeft beroofd, maar verklaart voorts dat de straf baarheid komt te vervallen. Het hof oordeelde dat Prins, die verbonden is aan het Water landziekenhuis in Purmerend, handelde in een noodtoestand. Als arts moest hij kiezen tussen het in leven houden van het kind en de plicht om al het mo gelijke te doen het lijden van de baby, die vreselijke pijnen had, te beëindigen. De derde generatie anti-conceptiepil, zoals Marvelon, is de veiligste pil ter wereld. Dat vrouwen die deze pil slik ken een verhoogde kans op trombose lopen, is pertinent onjuist. De conclu sies die de Duitse en Engelse overheid trekken uit drie nog niet gepubliceerde onderzoeken naar de moderne anti conceptiepil zijn misleidend. Dat stelt medisch directeur H. Vemer van het farmaceutisch bedrijf Organon in Oss. Organon, onderdeel van het AKZO Nobel-cöncern, is wereldmarkt leider met de moderne anti-conceptie pillen Marvelon en Mercilon. Gestampvoet heeft-ie. Vijf minuten lang. Nog geen twee weken na de 'afgeslagen' aanval van de Engelse au toriteiten, zetten maandagmiddag ,,als een donderslag bij heldere hemel" de Duitsers het offensief in tegen de 'meest onderzochte en veiligste pil ter wereld'. Een pil die al vijftien jaar Ne derland en stormenderhand ook de rest van de wereld voor ongewenste zwangerschap behoedt. Vemer maakt zich zorgen. Het gaat de Nijmeegse bijzonder hoogleraar, die zijn dagen vooral in Oss slijt, nog niet eens om de bedreigde omzet van de Organonproduktcn. Laat staan om de gekelderde beurskoers van AKZO. ,,Ik maak me door deze paniekberichten echt zorgen dat we terug zijn bij 'af. Dat vrouwen ophouden met de pil, on gewenst zwanger worden èn trombose krijgen. Want als je ergens trombose van kunt krijgen, is het van zwanger schap." Veiliger dan Marvelon en Mercilon kan het volgens Vemer eigenlijk niet. Er wordt ook niet gewerkt aan een nieuwe nog betere generatie anti-con ceptiepil. „Niet nodig en niet haal baar." Vemer: „Ik bestrijd dat met de mo derne pil vrouwen een grotere kans op trombose hebben. Het risico ligt tussen de twee en vier op tienduizend vrou wen. Artsen hebben het gevoel dat de moderne pil veiliger is en dus schrijven ze deze pillen ook voor aan bijvoor beeld rokende vrouwen, vrouwen die al eens trombose hebben gehad of vrouwen bij wie het in de familie voor komt. Juist doordat artsen de veiligste pil ook aan 'onveilige' vrouwen voor schrijven, lijkt het of de moderne pil een grotere bedreiging voor de ge zondheid vormt dan oudere generaties pillen. Terwijl wij bij Organon al jaren /.eggen dat vrouwen met trombose he lemaal geen pil, maar een ander anti conceptiemiddel moeten krijgen." Een paar jaar geleden maakte de me disch directeur ook al mee dal een ne gatief bericht desastreuze gevolgen had. Pilgebruiksters zouden een ver hoogde kans op borstkanker lopen en dat leidde tot 50.000 ongewenste zwangerschappen-in Europa. „Na eni ge tijd bleek dat de onderzoeken on juist waren geïnterpreteerd." V-kijker is ïiverdaad aan tenders beu den haag koos van wees en groeiend aantal televisie- ezl ijkers heeft genoeg van het al- tef laar uitdijende aanbod van n ïnders op de kabel. Van de kij- ers heeft bijna 40 procent geen 'e nkele behoefte aan nog meer ïnders, terwijl de groep die ïlfs minder zenders wil de af- slopen drie jaar meer dan ver- w ubbeld is, van 6 naar 15 pro- li* ent. De groep met de traditio- °c iele honger naar meer zenders Versmalde (van 23 tot 18 pro- •j' ent), zo blijkt uit een enquête an de vereniging van kabelex ploitanten Vecai. ,De grenzen van de groei zijn 'efi zicht", aldus Vecai-directeur Donkersloot, „De eerste te- )C enen van verzadiging zijn laar." De kijkers lijken volgens het fecai-onderzoek vooral te zijn litgekeken op het groeiende ümmerciële aanbod. Terwijl in 1992 nog bijna de helft (46 pro- cent) de komst van meer com merciële zenders toejuichte, is a die groep nu ingezakt tot 22 h procent. Daarentegen zijn vier ran de tien kijkers nu ronduit tegen meer commerciële sta- - tions terwijl nog eens 37 pro tent dat onverschillig laat. In politiek Den Haag vielen ze van verba zing bijna van hun stoel. Terwijl zich in de Tweede Kamer een meerderheid begon af te tekenen voor een parlementair onder zoek naar de financiële puinhoop bij de Limburgse woningbouwvereniging WBL, 'greep staatssecretaris Dick Tommei (volks huisvesting) de telefoon. Remi Poppe, eenvoudig kamerlid van de tweemansfractie van de SP, werd gebeld, en Jet Nijpels, van de gelijknamige driemans fractie. Ook Paul Rosenmöller (Groen Links) kreeg telefonisch het verzoek eerst Tommei zelf te horen alvorens te beslissen over een parlementair onderzoek. Waar enerzijds WD en PvdA voor een onderzoek zijn en anderzijds CDA en Tommels eigen D66 te gen, geven de kleinere partijen de doorslag. Maar het is niet gebruikelijk dat een lid van de regering ze op zijn vrije zondag belt om steun. Tommels actie had overigens wel succes. Morgen geeft de Tweede Kamer hem de kans alsnog zijn visie te geven op het ont staan van de schuld van 175 miljoen gulden bij de Limburgse huisvesters. Maar de tele fonade van de bewindsman valt volgens kritische beschouwers verder moeiteloos onder te brengen in het instructieboek: 'Hoe te handelen op weg naar een zekere nederlaag'. Want de kans dat het onderzoek er niet komt, Tommels eigenlijke doel, wordt verwaarloosbaar klein geacht. Vooral de hardnekldgheid waarmee de staatssecretaris zich verzet tegen een parle mentair onderzoek, heeft verbazing gewekt. Tommei zit er nog te kort, sinds augustus vorig jaar, om alle schuld voor de ontstane miljoenenschuld te dragen. Bovendien zal een onderzoek al gauw een paar maanden duren, wat hem de mogelijkheid geeft orde op zaken te stellen. Tegen de tijd dat de uit komsten bekend worden, zal niemand meer behoefte hebben aan een politieke af straffing van de staatssecretaris. Met een beetje geluk kan de volledige lading mest neerdalen op het hoofd van zijn voorgan ger, de huidige CDA- en oppositieleider Heerma, onder wiens bewind het gelazer met WBL begon. Het echec van de Limburgse woningcorpo ratie werd onlangs feilloos ontleed in een rapport van de kamerleden Duivesteijn (PvdA) en Hofstra (WD), waaruit bleek wel ke absurde briefwisselingen zijn gevoerd over de miljoenenschuld, zonder dat er een vinger werd uitgestoken. Vanaf begin 1993 stuurden allerlei instanties het bijna panisch om hulp vragende bestuur van de Limburgse woningbeheerder van het kastje naar de muur. Tommei deed daaraan mee, door nogal formeel elke verantwoordelijk heid van VROM voor situatie af te wijzen. „Het gaat ons er vooral om te achterhalen "waarom de instellingen naar elkaar bleven wijzen, terwijl de schuld ondertussen op liep", zegt Duivesteijn. „Tommei is in dat proces beschadigd. Eerst ontkent hij verant woordelijkheid, later zegt hij in een brief aan de Kamer dat zich een aantal onvoor ziene ontwikkelingen heeft voorgedaan. Die ontwikkelingen, zoals de verzelfstandiging van woningcorporaties, waren echter al lan ger bekend. Daarmee erkent hij öf verant woordelijk te zijn. öf WBL eerder bewust te hebben laten zwemmen." D66, Tommels eigen partij, zal niet toestaan dat na minister Sorgdrager een nieuwe D66-bewindsman beschadigd wordt. PvdA en WD beseffen dat. Als Tommei een op lossing vindt voor de problemen waarin WBL zich bevindt, mogen sancties daarom achterwege blijven. Maar met name de PvdA laat Tommei graag in de waan dat zijn politieke voortbestaan ter discussie staat. Dat is een mooi middel om te bereiken dat Tommei wat meer tegemoet komt aan de wensen van Duivesteijn. De PvdA'er is een verklaard tegenstander van de toenemende verzelfstandiging van de woningbouwverenigingen, ingezet onder Heerma. Corporaties die luxe villa's bou wen, zich in de makelaardij begeven en parkeergarages exploiteren, misbruiken de subsidies die ze hebben gekregen voor de bouw van betaalbare huizen. Bovendien vreest Duivesteijn dat de overheid zijn greep op de huurontwikkeling kwijtraakt als de verzelfstandiging niet wat wordt inge perkt. Tommei voelt er weinig voor het be leid van Heerma terug te draaien. De WBL-affaire is daarmee voor de PvdA niet meer dan een stok om de hond te slaan. Komt Tommei Duivesteijn tegemoet, dan is er weinig aan de hand. Verzet hij zich, dan blijft Duivesteijn hem achtervol gen. Het verklaart de angst van de bewinds man voor een onderzoek. Hij heeft niets te verbergen, heeft waarschijnlijk ook niks verkeerds gedaan, maar wordt achtervolgd door mensen die de uitkomst graag gebrui ken in het spel om de knikkers. Onder die dreiging zou je zelfs het onafhankelijk ka merlid Hendriks om steun gaan bellen. DORMAEL MAAKT UW SLAAPKAMER KOMPLEET. Kompleet slaapkomfort wil zeggen dat u meer doet dan een goed ledikant aanschaffen. Kijkt u maar eens bij Dormaél rond. Naar de rustgevende bedsystemen en matrassen, naar de donszachte en modische dekbedden, naar de even fraaie als praktische linnenkasten en andere slaapkamermeubels. En naar de gevarieerde en smaakvolle kollektie slaapkamers, in de meest uiteenlopende stijlen. In een 'aangeklede' slaapka mer is het plezierig uitkleden en wakker worden. De Dormaél- nachtrustspecialist adviseert u graag. '&S LAAPKAMERS SPECIALISTEN IN NACHTRUST Politiebonden eisen serieus bod minister den haag anp in tegenstelling tot eerdere be richten wilden de vier betrok ken politiebonden (NPB, ACP, VMHP en ANPV) gisteren niet zonder meer met minister Dijk stal (binnenlandse zaken) om de tafel gaan zitten. Zij ver wachten vrijdag, na afloop van het kabinetsberaad, eerst een serieus bod van de bewinds man. Intussen breiden de politieac ties zich uit. Na de politieregio's Gelderland-Zuid, Rotterdam- Rijnmond en Hollands Midden, komt ook de regio Noord-I lol- land-N'oord in actie. Vrijdag wordt na een demonstratieve bijeenkomst een petitie aange boden aan korpsbeheerder Bandell, zo liet de Nederlandse Politiebond gisteravond weten. In twee andere districten, Rotterdam en Gelderland Zuid, werd vandaag actie gevoerd. De bonden willen voor de circa 40.000 politiemensen onder an dere twee pro< ent structurele loonsverhoging, 0,3 procent in cidentele verhoging, een betere onregelmatigheidstoeslag en een 36-urige werkweek in 1997 met honderd procent herbezet- ting.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3