IE SU Engel houdt toppers vrij Libregts voelt zich niks te groot voor Sparta BOLLEN Sport Jeanet van der Laan krijgt gezelschap Korfbalploeg simpel naar kwartfinale WK 'OENSDAG 8 NOVEMBER 1995 yvoEi' rob onderwater. 0 Korbach begint met nederlaag Korba groningen ner/coach verloren de wedstrijd n Groningen Fritz Korbach maakte gisteren zijn debuut als trai ner/coach van De Graafschap met een nederlaag. In Groningen verloren de Doetinchemmers in een doorgaans armetierige wedstrijd met 3-0 van FC Groningen. Het was een geflatteerde zege, maar FC Groningen speelde zeer effectief; vier kansen; drie doelpunten. Kwaliteitsinjectie 'Hoogovens' wuk aan zee Het 58ste Hoogovens schaaktoernooi, dat van 12 tot en met 28 januari in Wijk aan Zee wordt gehouden, kan pronken met een sterk deelnemersveld. De organisatie is er in geslaagd maar liefst vijf schakers uit de top-tien van de wereld ranglijst te strikken: Ivantsjoek (3de), Anand (6de), Sjirov (7de), Gelfand (8ste) enTopalev (10e). Tuur verdedigt titel in Amsterdam amsterdam Regilio Tuur verdedigt eind volgende maand zijn wereldtitel superveder (WBO-versie) voor de vierde keer. Dat g beurt op zaterdag 23 december in de RAI te Amsterdam. Tegen stander van de Nederlander is de Italiaan Giorgio CampaneUa. Het betreft de 45e partij van Tuur. Daarvan won hij veertig, waarvan 27 door knock out. Van Kooten weg bij NEC numegen De magere resulaten van NEC hebben trainer Cees van Kooten de kop gekost. Het bestuur van de eredivisionist stelde de oefenmeester gisteren op non-actief. Van Kooten was in Nijmegen aan zijn tweede seizoen bezig. Als alle zaken met Van Kooten zijn afgehandeld, neemt technisch directeur Leen Looyen voorlopig de werkzaamheden over. NEC gaat intussen op zoek naar een opvolger voor Van Kooten. Herstel Jordi Cruijff duurt langer Barcelona Het herstel van Jordi Cruijff verloopt minder spoedig dan verwacht. De aanvaller van Barcelona onderging op 3 okto ber een operatie aan de meniscus van de rechterknie. Gisteren bleek bij een controle in het ziekenhuis dat de zoon van trainer Johan nog drie weken moet revalideren. In het komende duel ontbreekt ook doelman Carlos Busquets. De keeper raakte bij een ongeval in eigen huis geblesseerd. Zijn zoon stootte de strijkplank om waarna Busquets het gloeiend hete strijkijzer klemvast greep. Gevolg tweedegraads brandwonden aan beide handen. Van Gaal moet op matje komen zeist» De gedragscodecommissie heeft Louis van Gaal gevraagd zijn uitspraken aan het adres van de scheidsrechters na Ajax - Vitesse van 4 oktober schriftelijk toe te lichten. Van Gaal verweet na afloop dat de arbiters vaak in het nadeel van de aanvallende partij fluiten. Daarvan zou volgens Van Gaal vooral zijn elftal ge regeld de dupe zijn. Hij zei ook dat hij zich in de betreffende wedstrijd mateloos had geïrriteerd aan scheidsrechter Wegereef. Dortmund uitgeschakeld voor beker dortmund» Fortuna Düsseldorf, FC Kaiser§lautern en Karlsruher SC hebben zich gisteren geplaatst voor de halve finales om de Duitse voetbalbeker. Bayer Leverkusen had zich al eerder verze kerd van een plaats bij de laatste vier. Landskampioen Borussia Dortmund werd voor eigen publiek door Karlsruher SC uitge schakeld. Fortuna Düsseldorf won met 1-0 van de tweede Bun- desligist 1 FC Nümberg. FC Kaiserslautem had tegen tweede Bundesligaclub FC Homburg een verlenging nodig om de voor laatste bekerronde te bereiken. Na negentig minuten was het 3- 3. In de 117e minuut maakte Siegl de winnende treffer. Romario scoort drie keer in Nou Camp Barcelona Romario heeft gisteravond de Amerikaanse selectie naar de overwinning van 4-3 geleid in een benefietwedstrijd te gen Europa met onder anderen Ronald Koeman en Ruud Heus. Het duel in het Nou Camp-stadion van Barcelona werd gespeeld voor Unicef. De opbrengst van de partij is bestemd voor de kin deren in het verscheurde Bosnië-Herzegowina. Veertigduizend mensen zagen hoe Romario bij zijn eenmalige terugkeer in het Nou Camp-stadion drie keer scoorde. Volley bal vrouwen winnen fukuoa De Nederlandse volleybalvrouwen hebben vanmorgen hun eerste wedstrijd gewonnen. In de derde wedstrijd om de World Cup versloegen de dames van coach Goedkoop Peru met Jeanet van der Laan is niet meer het enige meisje dat met de jon gens mag meevoetballen in de landelijke BI-competitie. Ook Nicole Delies (15) uit Groningen mag de rest van het lopende seizoen in die klasse uitkomen. Dat heeft de president van de rechtbank in Utrecht gisteren bepaald in kort geding. De KNVB krijgt twee dagen de tijd om Nicole de daarvoor beno digde ontheffing te verlenen. Voor elke dag dat dat langer duurt moet de voetbalbond een dwangsom van 250 gulden be talen. De talentvolle middenveldster van GVAV-Rapiditas had samen met haar ouders de KNVB voor de rechter gedaagd omdat de voetbalbond aan de landelijke BI-competitie, in tegenstelling tot regionale wedstrijden, geen gemengde teams laat meedoen. De enige keer dat de KNVB op die regel een uitzondering maakte was voor FC Lisse- speelster Jeanet van der Laan, maar de bond is niet van plan de deur wagenwijd open te zet ten voor dribbelende dames. President Hofhuis zei het niet onrechtmatig te vinden dat de KNVB verschil maakt tussen jongens en meisjes. Maar het onderscheid dat de voetbal bond maakt tussen de regionale en landelijke competitie noem de hij volstrekt willekeurig. „Daarvoor zijn geen deugdelijke redenen aangevoerd." Tijdens het geding plaatste de behandelend president, mr. Slothouber, al vraagtekens bij de logica van de regel. Aan het niveau kan het niet liggen, rede neerde hij, want de BI-speel sters zitten niet voor niets in het eerste. En ook het omkleden zorgt niet voor onoverkomelijke problemen. KNVB-raadsman mr. Uter- mark probeerde het uit te leg gen. „Je kunt de aankomende profs van Ajax en Feyenoord toch niet tegen meisjes laten spelen? In de regionale compe titie ligt dat anders. Die is wat recreatiever. Voetbal is van na ture geen sport om gemengd te beoefenen." De rechtbank-president vindt het echter niet aannemelijk ge maakt dat de regionale compe titie recreatiever is. „Het argu ment dat de jongens van deze leeftijd zich zullen inhouden als ze tegen meisjes spelen, snijdt mogelijk wel hout. Maar de KNVB heeft op dit punt het on derscheid tussen de regionale en landelijke competitie niet duidelijk gemaakt." De uitspraak geldt alleen voor het lopende seizoen '95-'96, omdat de KNVB nog volop in discussie is over damesvoetbal. Een speciale commissie van de bond komt volgend voorjaar met nieuwe voorstellen. Moge lijk leiden die tot reglementswij zigingen. .Staatssecretaris Terpstra (Sport) heeft nog niet willen reageren, maar haar woordvoerder sprak al wel de hoop uit dat de KNVB zijn lan delijke competitie openstelt voor meisjes. Dat zal echter niet zonder schouderduw gaan. KNVB-woordvoerder Stolk wees er vorige week al op dat nog lang niiu alle geesten er rijp voor zijn. „Een behoudende groep binnen de bond stelt: da mesvoetbal is zonde van het gras." Tafeltennisvrouwen zonder Vriesekoop en Hooman ten onder tegen Hongarije Winnen is bij toptafelten- nis niet altijd het belang rijkste. Hoe is anders uit te leggen dat Nederland gis teravond zonder zijn twee beste speelsters tegen Hongarije speelde, terwijl een overwinning (4-0 of 4- 1) op de Oosteuropeanen nog tot een plaats bij de beste vier van de Superliga had kunnen leiden. Nu bleef het bij een moedige, maar vergeefse poging die resulteerde in een 2-4 ne derlaag. huizen gpd Met Bettine Vriesekoop en Mir jam Hooman maakte bonds- trainer Peter Engel voor dit sei zoen afspraken. De twee hoef den niet langer met tegenzin bij tweederangs wedstrijden en toernooien op te draven. De Duitser dacht het in de Liga wedstrijden tegen Engeland en België af te kunnen met de nieuwe generatie (Keen, Noor en Bakker), maar overschatte schromelijk het talent van de jongelingen of onderschatte de weerstand van de Britten (1-4). Ook Vriesekoop vond de oogst tot gisteren mager. De Amsterdamse had gedacht dat haar erfgenamen in hun ont wikkeling al verder waren. „Het dreigt een beetje te stagneren, maar het blijft moeilijk om een aantal toppers achter elkaar te verslaan. Ik wil nog niet over de anderen oordelen. Op Emily Noor na hebben ze internatio naal nog niet zo veel kansen ge had. Over een of twee jaar kun jeer meer over zeggen." Zelf had Vriesekoop best te gen de Hongaren willen spelen, maar ze werd niet gevraagd. „IK Gerdie Keen kon de nederlaag van Oranje tegen Hongerije niet voorkomen. kan dat wel begrijpen. Engel is in ieder geval consequent in het opstellen van de jongeren." Dat laatste is alleen waar bij de vrouwen. Bij de mannen, waar Engel na de aanstelling van de Belgische trainer Paul Nöel ook nog een vinger in de pap heeft, waren 's mans princi pes niet erg lang heilig. Een dag voor de interland tegen Tsjechië in oktober werd nog gepoogd de teruggetreden Paul Haldan over te halen, omdat de gebles seerde Trinko Keen niet kon spelen. Toen de voormalige kopman van de nationale ploeg voor de eer bedankte, stelde Nöel noodgedwongen het talent Jörg de Cock op. De NTTB geeft bij de vrou wen de gezichtsbepalende in ternationals vrij spel. De tafel- tennisbond is in dat opzicht honderdtachtig graden ge draaid. Tot voor kort diende ook Vriesekoop nog in een strak keurslijf te lopen, maar na de komst van Engel - die zelfs pri- vécoaches niet buiten de deur houdt- liggen de beslissingen bij haar zelf. Hooman claimt dat privilege ook. Nederland had met de Eu ropese nummers drie (Vriese koop) en negentien (Hooman) de laatste kampioen van de Su perliga, terend op de i FOTO ANP zes (Csilla Batorfi) en veertien (Krizstina Toth), gisteravond vast beter partij kunnen geven. Misschien zelfs kunnen winnen. Nu was de lol er al na drie par tijen af, de aardige zege van Gerdie Keen op Vivien Ellö ten spijt. Het ingespeelde dubbel Noor/Bakker pakte in drie ga mes daarna nog het duo Bator- fi/Toth in, maar het totaalresul taat verschafte Hongarije onbe dreigd de eerste plaats in groep A. Nederland, achter Hongarije en Engeland als derde in groep A geëindigd, moet nu één of twee dubbele degradatiewed strijden (uit en thuis) spelen. rotterdam gpd Een onverwachte bekentenis uit de mond van Thijs Libregts. „Ooit had ik bijna nog bij Sparta gevoetbald. In 1962 heb ik met voorzitter Cor van Rijn gespro ken, Sparta wilde me van Excel sior kopen. Ik heb destijds voor Feyenoord gekozen uit sportief - en niet uit financieel oogpunt, want de aanbiedingen verschil den niet veel." Ruim 33 jaar later treedt hij alsnog in dienst op het Kasteel, als technisch directeur. Heel voorzichtig had Charles van der Steene hem in september op de golfbaan gepolst. Sparta's com mercieel directeur koesterde amper de illusie dat Thijs Lib regts met zijn staat van dienst zou ingaan op het voorstel. „Maar na ons eerste gesprek proefde ik al dat hij vrij positief tegenover het aanbod stond. Een paar weken later kwamen we al tot overeenstemming." Thijs Libregts (54) zegt zich niet te groot te voelen voor Sparta. Omdat ook op het fi nanciële vlak geen belemmerin gen bestonden, kwamen beide partijen snel tot elkaar. „Ik zie Sparta niet als een stapje terug. Het is een eredivisieclub met aspiraties en met een professio nele organisatie." Hij heeft er wel over nage dacht. „Deze zomer, na mijn te rugkeer uit Griekenland, heb ik voor mezelf alles op een rijtje gezet. Wil ik doorgaan als trai ner? Wil ik nog naar het buiten land? En voor hoe lang? Daar komen dan ook persoonlijke za ken bij kijken. Ik had diverse mogelijkheden om als trainer aan de slag te gaan, maar een nieuw avontuur in het buiten land, wilde ik niet meer." Waarna hij besloot het hoofd stuk trainer definitief af te slui ten. „Zoals je als voetballer een keer de beslissing moet nemen om te stoppen, zo moet je dat ook als trainer ooit doen. Maar wat wil ik dan wel? Ik heb er de tijd voor genomen om een ant woord te vinden op die vraag." „Het voetbal heeft een be langrijk deel van mijn leven be heerst. Dat kan ik niet zo maar loslaten. Daarom wilde ik er raakvlakken mee houden. En aangezien ik in de gesprekken met Sparta al snel op een lijn zat, ben ik tot deze beslissing gekomen." „De functie van technisch di recteur heeft ook te maken met onderwijs," aldus Libregts. „Die achtergrond heb ik ook. Ik heb jarenlang op de Erasmus Uni versiteit les gegeven. Ik ver wacht veel van deze functie. Ik hoop in de toekomst een goede ploeg te kunnen neerzetten, die zijn partijtje op niveau kan meeblazen." De voormalige directeur van Feyenoord wordt technisch di recteur bij Sparta. Thijs Libregts legt de nadruk op technisch. Teneinde mogelijke twijfels bij Henk ten Cate weg te nemen, voerde hij gisteren nog een ge sprek met Sparta's trainer. Lib regts: „Ik verwacht een goede samenwerking. We zullen moe ten communiceren en elkaar niet te veel in vakjes stoppen. De eilandjes in de club moeten met bruggen worden verbon den. Er moet een lijn ontstaan vanaf de jeugd tot en met het eerste elftal." Zijn takenpakket bevat de technische leiding, contractbe sprekingen, het aan- en ver koopbeleid in samenspraak met de technische staf, doorstro ming van de jeugd, de coördi natie tussen de amateurs op Voetbalarbiters zijn hot news dezer dagen. En niet al leen Dick Jol is opvallend aan wezig. Enkele van zijn colle ga's doen ook hun best om op de voorgrond te treden. Neem Pepe Gomes uit Rotterdam. Hij trok anderhalve week gele den bij de wedstrijd PEC Den Haag - W Leiden maar liefst dertien gele kaarten. En dat terwijl de wedstrijd volgens beide trainers niet eens hard Tijdens het afgelopen week einde zorgde arbiter Arie Heester uit Maasdam voor een ware kaartenregen bij het duel LFC - DOSR. Acht keer geel en drie keer rood waar van een voor trainer Rob Sut- torp van DOSR. Is er sprake van twee incidenten, of heeft de KNVB met haar scheids- rechterskorps een nieuwe ac tie bekokstoofd. Iets in de geest van 'een potje zonder kaart is niet de moeite waard' of 'een beetje scheids bekent kleur'. Volgens Heester, de arbiter die zondag elf keer de rits van zijn bortszakje opende om er een kaart uit te halen, is er in vergelijking met vorig seizoen helemaal niets veranderd: „De regels zijn niet strenger ge worden en er is ook geen spra- strakkere richt- die al in het betaalde bal golden, nu ook bij de ama teurs worden doorgevoerd. Een overtreding van achteren op de achillespees is nu eenmaal in een keer rood. Onvoldoende afstand nemen bij een vrije schop, is een gele kaart, en ga zo maar door. Eén voor één loopt Heester het lijstje van afgelopen zon dag met daarop het 'elftal' kaarten na. Hij weet nog pre cies wat er aan elke kaart voorafging en de Maasdam mer is nog steeds van mening dat er niet één onterecht is. Heester: „Toen ik 's avonds thuis het lijstje weerzag, dacht ik ook 'hoe is het mogelijk'. Maar on langs floot ik een wedstrijd waar een zeer kritische rap porteur mij zat te beoordelen. Ik was in die partij ook ge noodzaakt een fors aantal kaarten te trekken en ik kreeg voor die partij een 8. Dus erg vinden ze het bij de KNVB niet dat er kaarten vallen, terwijl ik ze echt liever niet geef. Bestuurslid Jan Klink van DOSR is zelf 18 jaar scheids rechter geweest en floot onder meer in de tweede klasse. Hij was zondag toeschouwer op de Boshuizerkade: „Ik zal niet snel een collega af vallen. Maar zondag schoten af en toe de tranen in mijn ogen. Er werden zo maar kaarten uitgedeeld alsof het niets is. Het dieptepunt vond ik dat de scheidsrechter na een, overigens ongelukkige, overtreding van een LFC-er liet doorspelen. I.EC mocht eerst de aanval afmaken en pas daarna krijgt die speler rood. Dat heb ik nog nooit meege maakt: voordeel geven aan de overtredende partij. En als on ze trainer het veld inkomt om spelers tot rust te manen, krijgt hij rood omdat hij het veld heeft betreden. Dat klopt ook Klink is vastberaden wat aan de rode kaarten te doen. Hij wil bij de behandeling van de strafzaken dat de verklaringen van LF( en DOSReenslui dend zijn, om zo sterker te staan. En van LFC kan hij re kenen op medewerking. Of deze samenwerking wat uit haalt, wordt binnehkort dui delijk. Heester is zich echter niet van enig kwaad bewust: Voor mij is het simpel: ik ben met mijn hobby bezig en net als iedereen wil je dat zo goed mogelijk doen. Verder is het altijd de bedoeling dat er fair wordt gespeeld, gebeurt dat niet dan moet je ingrijpen. Ze kunnen in de bestuurskamer welzeggen 'we geven je op voor Barend Van Dorp', maar ik was zelf redelijk tevre den over mijn optreden. Het voetbalduel Quick Boys IJssel meervogels, 9 sep tember, rond de klok van kwart voor vier. Scheidsrech ter Breughem fluit voor het rustsignaal. Met zijn twee grensrechters loopt de Haagse arbiter naar de catacomben. Daar bevindt zich ook terrein commissaris Krayenoord. Die heeft even daarvoor een woordenwisseling gehad met grensjager Willemen. Over wat er daarna gebeurt lopen de lezingen sterk uit een. Krayenoord zou de grensrechter hebben beetge pakt. Dat beweert Willemen naderhand. Quick Boys heeft een getuige die heeft gezien dat een van de grensrechters zijn vlaggestok als slagwapen heeft gebruikt. Alles gebeurt buiten het ge zichtsveld van Bram Haas noot. Hij is namens Quick Boys de veiligheidscoördina tor en heeft als taak de leiding naar de kleedkamers te bege leiden. Op hetzelfde moment wordt Haasnoot geïnterviewd door iemand van de ....KNVB, Ger Stolk, voorlichter te Zeist. Onderwerp: de veiligheid rond de velden. Dat laatste komt I laasnoot duur te staan, blijkt tijdens de tuchtzaak in Zeist. De vei- ligsheidsman krijgt een boete van 35 gulden omdat hij niet op de plek des onheils was. Arie Guyt, voorzitter van Quick Boys, is woest. „Mooi is dat! Iemand van de KNVB lokt Haasnoot mm tn daarvoor krijgen wij ook nog eens een rekening gepresen teerd. Die rekening sturen wij mooi door naar de heer Stolk van de KNVB. I let was met de enige geld boete, die Quick Boys kreeg. Omdat de bewuste terrein- commissaris neen lid was van Quick Boys, kreeg de club 100 gulden boete. Guyt: Volgens de regels moet ie mand lid zijn van de KNVB en niet van een club. Maargoed, ik vergeef de KNVB die jout. Tijdens de zitting kwam de bewuste grensrechter Wille men niet opdagen. Volgens Katwijkse ingewijden 'omdat hij de bui voelde hangen', maar de realiteit was dat de inwoner van Krimpen aan de IJssel was verhinderd. Dat was misschien maar goed ook, want er gebeurde in de rechtzaal iets waarvan hij on getwijfeld had opgekeken. Quick Boys stelde beide grensrechters in staat van be schuldiging. De zaak werd ge woon omgedraaid. Arie Guyt: Wij hebben een kroongetuige die heeft gezien dat er door de grensrechters iets is gedaan. Ie mand die zich misdraagt, stel len wij dan in staat van be schuldiging. Inmiddels heeft de bond ver klaard dat 'niet bewezen is ge- acht dat Willemen zich heeft misdragen. „Of we verbaasd waren na die beschuldiging? Dat kun je wel zeggen. Ach. ais arbiter ben je altijd het middelpunt van kri tiek. loman leefmans rob onderwater Thijs Libregts is weer onder de mensen. De ex-bondscoach begint als directeur van Sparta en belegde gisteren Nieuw-Vceelust en Spangen en de scouting. „Ik ga zelf ook rondkijken, want dat hoort er bij," zegt Libregts, die bena drukt dat ook de communicatie heel belangrijk is. Bij Feyenoord liep zijn relatie met Wim van Hanegem juist op dat punt mis. „Ik heb niets met Libregts te maken, hoorde ik hem eens zeggen. Een basis voor een ge sprek was er niet." „De binnenkomst bij Feye noord," wil hij ook nog wel kwijt, „was al verkeerd. Er was sprake van een foutieve invul ling van de naamstelling van mijn functie. Ik werd niet be noemd tot algemeen of tech nisch directeur, nee, tot direc teur. Om de kool en de geit te sparen, om geen problemen te krijgen. Maar als je openhartig en duidelijk bent en kan com municeren, kan je ook met el kaar samenwerken. Per 1 januari treedt hij in dienst. „Ik heb twee maanden om te inventariseren. Daar heb ik met opzet de tijd voor geno men om straks te kunnen be oordelen wat wel en niet goed Dat hij Sparta dit seizoen nog niet aan het werk heeft gezien, vindt Thijs Libregts geen be zwaar. „Met opzet heb ik me de laatste tijd wat afzijdig gehou den. Ik wilde uit beeld blijven en persconferentie op Het Kasteel. FOTO GPD en dat was moeilijker geworden als ik me bij Sparta had laten new delhi anp Peter van der Burg noemt 'Thijs Libregts geknipt voor de functie. Sparta's voorzitter: „Hij heeft ervaring. Mocht straks het transfersysteem worden afge schaft, dan wordt het technisch beleid nog belangrijker voor de club. Dat werk kan alleen wor den gedaan door een professio- nal.' Zonder echte tegenstand heeft de Nederlandse korfbalteam de kwartfinale van de WK bereikt. In New Delhi won de ploeg van Harrie Dassen gisteren ook het tweede en tevens laatste groepsduel met grote cijfers. Na de 39-11 tegen Zuid-Afrika volg de een overwinning van 25-7 op Tsjechië. Met Nederland gingen ook titelverdediger België, Tai wan en Australië naar de laatste acht. De overige landen spelen nog een extra afvalronde. Bondscoach Dassen stuurde, in tegenstelling tol hel eerste groepsduel, tegen de Tsjechen zijn sterkste team het veld in. Dat leidde tot een eenzijdig du el op het gebied van scoren. Ne derland zorgde voor twaalf tref fers, Tsjechië bleef op nul staan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21