Rover 200 kleiner en Britser Weg en wiel Compacte SLK lost volgend jaar Mercedes 190 SL af 'Bedreigd' weekblad Motor ontzenuwt geruchtenstroom 'Nieuwe Kever' krijgt vorm Keurmerk voor fietsenmaker 3 NOVEMBER 1995 Elektronisch autojaarboek fiet gaat om nieuwe trends is jerland er vaak vroeg bij, zo ek bijvoorbeeld bij de intro- ;tie van CD-spelers in auto huiskamer. Nu verovert de sonal computer onze huis- pers, en staat daar al vaak snellere en modernere pc I op het bureau in het be- J. Dat wordt aangemoedigd »r de opkomst van Internet, elektronisch neuzen in alle jkbare informatie. A&A Auto biel Advies speelt erop in de tweede editie van zijn pjaarboek op CD-ROM. geeft de kracht en snelheid l van elektronische informa- gedrukte jaarboeken zijn niet klaar, de AutoDisk '96 voor drie tientjes al bij wa- (ïuis V&D en computerwin- j. Uiteraard is hij ook via In- >et te bestellen. Het laatste uws van de autoshow in nkfurt, half september ge- jden, staat er toch op. Behal- jogal summiere tekst en heel ide plaatjes biedt de Auto- Ie bewegende beelden, han- lovergenomen van presenta- op CD die autofabrikanten jr hun modelintroducties leen. Alleen verschenen de eo's bij ons niet zomaar ntaan op het beeldscherm. I computer is verder in het rdeel bij het maken van se ries. Automatisch zoekt hij D's in een bepaalde prijsklas- Df bij een gekozen auto een Üerlijst. Ook is voorzien in een lijst van omslagpunten waar rijden op autogas voorde lig wordt. Een enkel misstapje mag niet hinderen: het failliete Bugatti wordt nog vermeld, het niet meer in Nederland verte genwoordigde Lotus, en voor Nederland verkeerde typena men bij de nieuwe Ford Fiesta. Mits men beschikt over een re delijk krachtige pc valt er in dit elektronische boek wel een uur of wat te bladeren. Prijzen Honda Civic Pas na de internationale pre sentatie heeft Honda de prijzen bekendgemaakt van zijn nieu we, aanzienlijk gegroeide 3- deurs Civic. Zoals beloofd komt de goedkoopste op net geen 30.000 gulden: een 1.4i kost 29.890. Die moet het doen zonder bekrachtigde besturing, wel aanwezig op de 1.4i S van 31.990. Het meest hoopt men de versie met heel zuinige VTEC-motor te verkopen, de 1.5i LS van 36.290. De LS be schikt over aantrekkelijke luxe, maar niet standaard is een air bag. Daarvan moet men er des gewenst meteen twee kopen voor 1.500 extra. De buitenge woon prettig rijdende Civic 1.6 ES met nieuwe traploos schake lende automaat is een van de topmodellen, deze kost 44.990. Rock Around the Jukebox Wie met zijn klassieke auto vol gend weekeinde (11/12 novem ber) naar Autotron Rosmalen komt. heeft samen met één in zittende vrij toegang lot de beurs Rock Around the Jukebox. Op deze manifestatie richt de aandacht zich niet speciaal op de Amerikaanse auto's uit de ja ren vijftigen zestig, maar met name op alles wat daaromheen aan goederen in gebruik was. Fraaie jukeboxen, flipperkasten, benzinepompen en neon-recla- mes laten de nostalgische jaren herleven, temidden van allerlei andere zaken als radio's, tv's, ventilatoren, kleding, speel goed, serviesgoed, posters, meubilair, muziekinstrumenten en grammofoonplaten. De beurs, die muzikaal wordt omlijst met diverse live-optre dens, telt een recordaantal van 272 standhouders. Rock Around the Jukebox is op beide dagen geopend van 10 tot 18 uur. De entreeprijs bedraagt 15 gulden voor volwassenen en 3,50 voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Autotron Rosmalen is gelegen aan de rijksweg A50 Den Bosch- Nijmegen. Voor meer informa tie: tel. 073 - 5219050. Slechts twee jaar na de presentatie van het prototype introduceert Mercedes- Benz komend voorjaar tijdens de Auto salon van Turijn de definitieve versie van de SLK. Deze nieuwe roadster is technisch gebaseerd op de C-klasse van Mercedes en bedoeld als opvolger van de huidige 190 SL. Ook kan de SLK ge zien worden als tegenhanger van de 'Ja mes Bond-auto' Z3 die concurrent BMW begin volgend jaar op de markt brengt. De SLK is een uiterst sportieve, lichte en compacte roadster, hetgeen de naam ook duidelijk maakt: SLK staat namelijk voor Sport Leicht Kurz. Een lage, onder een kleine hoek geplaatste voorruit, een lange neus, brede deuren en een spe ciaal ontwikkeld 'variodak' zijn de meest in het oog springende kenmer ken van de nieuwe tweezitter. Dat variodak is een technisch hoog standje. Deze speciaal ontwikkelde 'hardtop' zorgt ervoor dat de SLK met een druk op de knop is om te toveren van coupé naar cabriolet en omge keerd. Het metalen dak verdwijnt met behulp van een speciaal hydraulisch systeem volledig in de kofferruimte. Voor de aandrijving kan gekozen wor den uit een 2.0 liter 16-kleppen motor en de recent geïntroduceerde 2.3 liter compressormotor. Mechanische com pressors worden weinig meer gebruikt, maar het effect ervan mag gezien wor den. De 2.3 liter motor wordt er liefst 44 paardekrachten sterker van en komt er mee op 193 pk. De 2.0 liter motor brengt het tot 136 pk. Volgens de planning moeten er in het najaar van 1996 ongeveer 5.500 SLK's gebouwd worden. In de jaren daarna moet hel produktie-aantal verder oplo pen naar 25.000 per jaar. Over de prijs is nog niets bekend. lekblad Motor strijkt dit jaar H de eer door als eerste met I nieuw motorjaarboek op de ippen te komen. Toch was te heugelijke gebeurtenis niet hoofdreden voor een inder- ist belegde persconferentie (de eerste van de twee Icdagen' die aan de Moto RAI voorafgingen. De persconfe- Itie was meer bedoeld om aantal rondzingende ge- jhten de kop in te drukken. In meest verstrekkende vorm I weekblad Motor binnenkort I eens het loodje kunnen leg- 1. „Onzin", zegt hoofredac- tr Peter Houben, „het gaat voon goed met weekblad itor. Het blad bruist van frgie en heeft momenteel een lage van 33.000 exemplaren". geruchtenstroom kwam op tig na een aantal personele kselingen binnen de redactie, jvendien zou, volgens een on- )gs verschenen bericht in het ianciële Dagblad, de Wege- r Tijdschriften Groep een tital 'lifestyle'bladen in de fkoop doen waaronder week- ld Motor. En ook de Konink je Nederlandse Motorrijders feniging (de KNMV) zou met pr officiële spreekbuis gebco- h hebben na een huwelijk ji meer dan 82 jaar. Tot over- lat van ramp zou de oplage ti 's lands enige motorweek- Id nog steeds een dalende lijn rtonen. iofdredacteur Peter Houben hschreef de geruchtenstroom een verzameling 'geruchten, waarheden en hersenspin- Is' die ertoe zouden kunnen tien dat een 'door een jong, ïhousiast redactieteam ge bakt blad domweg kapotge- aat' wordt. Volgens Houben is. absoluut geen sprake van tmame door de VNU, een tuk met de KNMV of dalende flagecijfers. Eerder het tegen- fergestelde. pds weekblad Motor in febru- I van dit jaar zich een nieuwe bladformule met het daarbij be horende jasje aanmat, is de los se verkoop met twaalf procent gestegen en heeft het blad vijf procent nieuwe abonnees kun nen noteren. Ook de breuk met de KNMV is uit de lucht gegre pen. Aanleiding tot dit gerucht was een krant die de KNMV gratis onder haar 25.000 leden zal gaan verspreiden. Volgens KNMV-secretaris mr. Ben Bie- rens kende de samenwerking tussen Motor en de KNMV een aantal 'huwelijkse voorwaar den'. Toen bleek dat ongeveer de helft van het aantal IC^MV- leden via een 'combi-abonne ment' op Motor bereikt werd, was de tijd rijp om ook die an dere helft met een eigen medi um van de nodige informatie te gaan voorzien. Volgens Houben moet het nieu we Motor Jaarboek '96 het zo veelste bewijs vormen dat 'weekblad Motor van energie bruist'. In het jaarboek kunnen van 152 nieuwe motormodellen het bekende 'plaatje met tech nisch praatje' worden aange troffen. Daarnaast wordt onder meer aandacht besteed aan goedgekeurde valhelmen, veili ge (modieuze) motorkleding en de stand van de techniek in tweewielerland. Even onvermij delijk zijn de kijktips bij aan schaf van een gebruikte motor en een overzicht van modellen en prijzen van de meest popu laire 'tweedehands toppers'. Interessant zijn de (eerder dit jaar in Motor) gepubliceerde spraakmakende verhalen over de bestaande verschillen in ver zekeringstarieven en de 'kraak - bestendigheid' van motorslo- ten. In het Motor Jaarboek '96 kunnen tevens alle adressen worden aangetroffen van zowel de in ons land actieve motorim porteurs als de bij de KNMV aangesloten motorclubs. Motor laarhoek '96, Wegener TI|<Jschriften Groep BV Amsterdam, 132 pag. Pri)s: 24,95. /EGWERKZAAMHEDEN ferzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, faengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden h dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Leiden - Bodegraven (Nil) ssen Alphen a/d Rijn en Bodegraven, avond en nacht. Utrecht richting Den Haag (A 12) i.v. Bleiswijk, overdag, i.v. Voorburg, avond, nacht. Breda richting Utrecht (A 12) ssen Noordeloos en Lexmond, avond en nacht. Utrecht richting Amersfoort (A 28) issen knooppunt Rijnsweerd en Zeist, avond en nacht. Rotterdam richting Bergen op Zoom (A 29) i.v. Heinenoordtunnel, avond en nacht. Vanaf vandaag staat in het Haagse Museon een tentoonstelling met de mysterieuze titel 'The Silence of the Sphinx'. Centraal staat het prestigieuze automerk Armstrong Siddeley, waarvan de auto's een sfinx mascotte op de radiator droegen en een motor hadden die geruisloos zijn werk deed. Vandaar die titel. Het Britse merk van Sir John Davenport Siddeley bouwde van 1902 tot 1960 luxueuze auto's en daarnaast vliegtuigmotoren. De laatste en tevens een van de meest bijzondere Armstrong Siddeley's was deze Star Sapphire uit 1959, die standaard werd geleverd met stuurbekrachtiging, een automatische versnellingsbak en schijfremmen rondom. De Sapphire is samen met een aantal andere tot de verbeelding sprekende modellen te zien op genoemde tentoonstelling, die toten met 18 februari 1996 duurt. fOTO»MustON Op dc Tokyo Motor Show, die deze week wordt gehouden, toont Volkswagen een verdere ontwikkeling van het studiemo del Concept 1, dat uiteindelijk moet leiden tot een moderne 'nieuwe Kever'. Een jaar geleden is in Wolfsburg besloten de VW Concept 1 nog voor het jaar 2000 in seriepro- duktic te brengen. Deze beslis sing is genomen na de vele po sitieve reacties van pers en pu bliek. Ten opzichte van dc vorige ver sie heeft Volkswagen een aantal wijzigingen doorgevoerd, waar mee het studiemodel weer een stap dichter bij het definitieve produktiemodel is gekomen. Zo is de in Tokyo getoonde Concept 24 centimeter langer en 7 cm breder geworden en vertoont met name dc voorzijde wat veranderingen. Er zijn nu in de carrosserie geïntegreerde bumpers aangebracht, alsmede grotere ronde koplampen met een speciale constructie van lens en reflector. Door die 'bumpervorming' zijn de karak teristieke ovale Kcver-lucht- roostertjes helaas verdwenen. Met de Concept 1 wil VW droom en werkelijkheid bij el kaar brengen: een combinatie van de goede oude Kever en een hypermoderne compactauto. Dit resulteerde in een groot aantal technische uitdagingen, die de bijzondere vorm van de auto met zich meebracht. Des ondanks is hel VW gelukt het unieke ontwerp te behouden met inachtneming van de toe komstige eisen op het gebied van veiligheid en milieu. Zo is het studiemodel voorzien van twee airbags voor bestuurder en bijrijder, bescherming tegen aanrijdingen van opzij, een an tiblokkeer remsysteem (ABS) en elektronische tractiehulp. Welke van deze voorzieningen dc uit eindelijke produktieversie zul len halen is nog niet bekend. De VW Concept I is gebaseerd op de moderne Polo-bodem- groep met dwarsgeplaatste mo tor voorin en voorwielaandrij ving. De 2-deurs carrosserie biedt plaats aan vier personen. Onder de ver openzwaaiende, tot derde deur vergrote achter klep bevindt zich een grote, va riabele bagageruimte. Het mag symbolisch heten dat Rover geen aütoshow met hoge internationale nieuwswaarde koos om zijn nieuwe 200-serie te onthullen. Men deed dat op de London Motor Show, die in het rijtje van tentoonstellingen (nog) geen wereldfaam heeft. Een puur Brits debuut voor een puur Britse auto. Want voor het eerst in lange tijd volgt de nieu we Rover niet op een nieuwe Civic van voormalig zakenpart ner Honda. Deze band wordt na de overname van Rover door BMW losgemaakt. Rover baseert zijn nieuwe 200 op het voorgaande model en ontwikkelde dat helemaal zelf verder, terwijl Honda met zijn nieuwste Civic een andere koers insloeg. De Civic groeide, de Rover wordt juist compacter. Met net geen vier meter lengte, op een onveranderde wielbasis van 2,5 meter, is de nieuwe 200 ruim twee decimeter korter dan de oude. Een beetje Honda blijft er na tuurlijk nog wel in de nieuwe Rover 200 zitten, aangezien het oude model waarvan men is uitgegaan nog grotendeels een Japans ontwerp was. Maar de Britten hebben nu de vrije hand om er een eigen draai aan te ge ven. Zo paste men de prachtige onafhankelijke Honda-wielop- hanging aan de achterkant aan om de nieuwe auto een sportie ver karakter te gunnen. Voorin komen uitsluitend door Rover zelf ontwikkelde motoren met 1.4 tot 2.0 liter inhoud. De grootste is de erg zuinige direct ingespoten 2.0 liter turbodiesel uit de 600-serie, maar dan met een naar 86 pk teruggebracht vermogen. De sterkste wordt een 1.8 liter benzinemotor met variabele klepbediening en 145 pk, overgenomen uit de nieuwe sportwagen MGF. Verder biedt men twee versies van de 1.4 li ter uit de huidige 200-reeks, en een 1.6 liter die onlangs in de nieuwe 416 Si debuteerde. Rover stelt voor de 200 een traploos schakelende CVT-auto maat in het vooruitzicht, terwijl Honda net voor de Civic ook FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN zo'n type automaat ontwikkel de. Overigens gebruikt Rover de CVT al langer in zijn kleine mo del 100. De Britse fabrikant zal de 200 als 3- en 5-deurs hatchback vanaf voorjaar 1996 bij ons op de markt brengen, voor prijzen die uiteen lopen van circa 33.000 tot 50.000 gulden. Over eenkomstig het voorname imago van het merk worden alle versies heel netjes in het pak ge stoken, met bijvoorbeeld bum pers in carrosseriekleur, gedeel de achterbank met drie rolgor- dels, hout op het dashboard en roestvaste stalen dorpelbe schermers. Ook een alarmsys teem met startonderbreker zal standaard zijn. Testdag Opel Gesteund door het succes van vorig jaar houdt Opel morgen voor de tweede keer een natio nale testdag bij alle dealers. Centraal staat de 18-punten controle die Opel-rijders gratis bij hun auto kunnen laten uit voeren en tevens is de nieuwe Vectra voor het eerst te zien. De Volkswagen Kever keert terug in de vorm van deze Concept 1, een uiterst modem ontwerp, waarin echter onmiskenbaar het zestig jaar oude idee van dr. Ferdinand Porsche is verwerkt. roro pon Volkswagen beperkt Passat-gamma In zijn laatste versie trekt dc Passat minder kopers dan voor heen en Volkswagen kondigt daarom een forse inkrimping van het leveringsgamma aan. Nu al levert importeur Pon geen Custom-uitvoering meer en vanaf eind november vervallen ook de GL- en GT-versies, wat alleen de CL en VR6 overlaat. )ok de zwakste motor l .8 liter, 75 pk) is geschrapt. Verder is de uitrusting van de CL ontdaan van elektrische raambediening om de prijs te drukken. De goedkoopste Passat komt zo op net geen veertigduizend gul den, 3.405 minder dan diezelf de l .8 CL met 90 pk en nog wel elektrische raambediening voorheen kostte. Ook de duur ste versie gaat bijna drieduizend gulden in prijs omlaag. De meerprijs van een Variant sta tionwagon ten opzichte van een sedan daalt van ruim driedui zend n'aar duizend gulden. Het lijkt wel uitverkoop, in voorbe reiding op de komst van een nieuwe collectie. u i rkende fietsher- j steller' valt vanaf januari 1996 te lezen op een bordje bij fietsen winkels, waarvan de eigenaar aan bepaalde eisen voldoet. Het keurmerk is een initiatief van de belangenvereniging BOVAG en de rijwielhandelarenbond NC- BRM. De nieuwe erkenningsregeling komt op het moment dat het vakbekwaamheidsdiploma niet langer is vereist en dient om on derscheid te maken tussen er kende fietsenmakers en beunhazen. De consument weet daarmee waar hij moet zijn voor produkten en repara ties van hoge kwaliteit. De bonden verwachten dat over een paar jaar zo'n 70 procent van de fietsenmakers zich bij de nieuwe regeling heeft aangeslo ten. De eisen staan op een hoog peil. Zo moet het personeel goed opgeleid zijn en regelma tig opfriscursussen volgen voor nieuwe fietstypen en technie ken. Verder zijn er strenge eisen op het vlak van levering, repara ties, gereedschap, arbo- en milieuwetgeving. Eens in de twee jaar worden de bedrijven gecontroleerd. De eerste erken ningen worden rond de jaarwis seling verwacht. Massieve band Opnieuw lanceert een fabrikant een massieve fietsband. Deze Urathon kan volgens de firma Euromaster nooit lek raken, hij gaat drie keer zo lang mee als een gewone luchtband en de fa- brikage is milieuvriendelijk. De Urathon bestaat uit massief po- lyurethaan en heeft geen bin nenband. Talloze luchtblaasjes zorgen ervoor dat de band toch soepel is en enig veercomfort geeft. Nadelen van een massie ve band zijn over het algemeen dat er nauwelijks vering is en dat het zwaarder fietst dan op luchtbanden. De fabrikant spreekt van een milieuvriendelijke band, omdat er sprake is van een schoon produktieproces en omdat van een versleten band weer een ander produkt gemaakt kan worden. De band is in alle ma- Recordjaar De Europese fietsindustrie heeft vorig jaar een recordproduktie gehaald van 13,2 miljoen nieu we fietsen. Dat is ruim 9 pro cent meer dan het jaar daar voor. Dat aantal valt overigens in het niet, vergeleken met de hoeveelheden fietsen die buiten Europa geproduceerd worden: 81 miljoen fietsen. Daarvan bouwt China er jaarlijks 32 mil joen, Taiwan 9 miljoen, Japan 8 miljoen, VS 7 miljoen en Rus land 6 miljoen. Nederland heeft vorig jaar 703.000 nieuwe fiet sen gebouwd. ten, ook voor kinderfietsen, ver krijgbaar in zwart, rood, blauw, groen, rose en fluorescerend geel. De band kost 44,95 en is gemakkelijk te monteren. Ver krijgbaar bij vestigingen van autobandenfirma Euromaster. Kamsteeg AUTOBEDRIJVEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9