'Karadzic en Mladic weg' ANC grote winnaar van verkiezingen Z.-Afrika Buitenland Corruptiespook beheerst ook universiteiten Italië Zuid-Korea's superbedrijven in de kijker door reusachtig schandaal over smeergeld Politie schiet kaper schoolbus dood 'Frankrijk in nieuwe fase terreurbestrijding' Politie Spanje treft Grapo hard met serie arrestaties LE0LUX-0PRUIMING BIJ VAN TIL Filipijnen vluchten voor verwoestende Angela van tilVliksNfellli VRIJDAG 3 NOVEMBER 1995 11 Rus van 12 doodt lerares en haar kind moskou Een 12-jarige scholier in de Russische stad Togliatti heeft zijn taallerares en haar zeven jaar oude dochterje met een hamer doodgeslagen. De lerares had hem betrapt toen hij in haar la zat te rommelen om zijn cijfers te verbeteren. Colombia roept noodtoestand uit rqgotaDe Colombiaanse president, Samper, heeft gisteravond de noodtoestand uitgeroepen, kort nadat onbekenden de politi cus Alvaro Gomez Hurtado hadden doodgeschoten. De nood toestand stelt Samper in staat decreten uit te vaardigen zonder toestemming van het parlement. Bovendien kunnen leger en politie huiszoekingen en arrestaties verrichten zonder toestem ming van de rechter. De 76-jarige Alvaro Gomez Hurtado werd voor de universiteit van Bogota doodgeschoten. Argentinië levert ex-nazi Priebke uit buenos aires» Het Argentijnse Hooggerechtshof heeft gisteren met zes tegen drie stemmen de uitlevering bevolen van de ex- nazi Erich Priebke aan Italië. Italië wil proberen Priebke (82) als nog te berechten voor de massamoord op 335 Italiaanse gevan genen in de grotten van Ardeatine, in de buitenwijken van Ro me. Het was de ergste oorlogsmisdaad in Italië in de Tweede Wereldoorlog. Onder de gevangenen waren 75 joden. De massa moord was een vergelding voor het doodschieten van 33 Duitse soldaten door partizanen. Nieuw-Zeeland mogelijk republiek wellington De Nieuwzeelandse premier, Bolger, heeft tijdens een bezoek van de Britse koningin Elizabeth nieuwe constitutio nele veranderingen voorspeld. Hij zinspeelde daarbij gisteren op de stichting van een republiek, waarmee Elizabeth wat betreft Nieuw-Zeeland koningin-af zou zijn. De Britse koningin heeft overigens namens haar land excuses aangeboden aan het Tai- nui-volk voor de Britse militaire invasie van 1863. Ze zette haar handtekening onder een besluit van het Nieuwzeelandse parle ment waarin het excuus is vervat en dat vandaag is aangeboden aan de inwoners van de Waikato-regio. VS vrijwel alleen met Cuba-boycot new york» Een recordaantal landen heeft de Verenigde Staten gisteren opgeroepen de boycot tegen Cuba te beëindigen. Alleen Israël en Oezbekistan staan op dit punt nog achter Washington. In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties kwam voor het vierde achtereenvolgende jaar een niet-bindende reso lutie aan de orde over beëindiging van de boycot. Marokko is grootste hashexporteur parijs Marokko is 's werelds grootste exporteur van hash. Dat blijkt volgens de Franse krant Le Monde uit een studie van een internationaal instituut voor onderzoek naar de verspreiding van drugs. De meeste hash in Europa komt uit Marokko. De af gelopen tien jaar is het areaal in Marokko waar cannabis wordt verbouwd tien keer zo groot geworden. Gewaad Lawrence of Arabia geveild londen Een woestijngewaad van Lawrence of Arabia, de Britse j aj legerofficier en schrijver T.E. Lawrence die zich inzette voor de 3 Arabische onafhankelijkheid, is gisteren in Londen verkocht voor 32.000 gulden. Dit heeft het veilinghuis Sotheby's bekend- )s gemaakt. Een gepensioneerde bankier kocht het uit 1916 stam- jb| mende kledingstuk van ivoorkleurige zijde en laat het exposeren in een museum op de Kanaaleilanden, waar de nieuwe eigenaar l i woont. rome eelco van der linden :orrespondent )e Italiaanse universiteiten ge nieten geen grote faam en dat is liet zo verwonderlijk. De be- ïoeming van professoren ge- .chiedt meestal op basis van Z Tiendschap met leden van exa- 21 nencommissies. Persoonlijke cwaliteiten spelen een onderge schikte rol. De operatie 'Schone Kathe- lers' breidt zich momenteel als :en olievlek uit over het hele and. Naar het gedrag van hon- lerd commissieleden en profes- ioren loopt inmiddels een on- lerzoek. Het systeem van nationale :oncoursen enig in zijn soort n Europa is de veroorzaker 'an alle ellende. De Italiaanse iverheid kent geen echte sollici- atieprocedures, maar neemt de candidaten via een speciale :ommissie examens af, kent lunten toe en maakt vervolgens :en keuze. Wat iedereen al wist, s nu in veel gevallen bewezen: le commissieleden zorgen er- 'oor dat 'hun' kandidaten de lanstelling krijgen. Tachtig universitaire docen- Leidend duo zou worden vervangen De Bosnisch-Servische leiders Karadzic en generaal Mla dic moeten mogelijk onder druk van de Verenigde Staten en de Servische president, Milosevic, het veld ruimen. Milosevic neemt sinds woensdag deel aan de vredeson derhandelingen bij de Amerikaanse stad Dayton en zoekt getrouwen om de Bosnische Serviërs te leiden. BELGRADO-DAYTON AFP-DPA Als president van Servië en van romp-Joegoslavië onderhandelt Milosevic mede namens de Ser viërs in Bosnië-Hercegovina. In zijn delegatie in Dayton zijn ook Bosnische Serviërs opgenomen. Het onafhankelijke Joegosla vische persbureau Beta meldde gisteren uit betrouwbare Bosni- sche-Servische bronnen, dat eind oktober in het geheim in het Bosnisch-Servische hoofd kwartier Pale bijeenkomsten zijn gehouden om ,,de vervan ging voor te bereiden" van de voornaamste Servische leiders in Bosnië. Een Bosnisch-Servi sche delegatie zou Milosevic al hebben toegezegd dat Karadzic, Mladic en parlementsvoorzitter Krajisnik zullen worden vervan gen. Eerder hadden de Amerika nen laten weten dat hun mili tairen niet aan een vredesmacht op de Balkan zullen deelnemen zoalng Kardzic en Mladic het daar voor het zeggen hebben. Zonder zijn chaebolswas Zuid-Korea nooit een van Azië's fameuze economi sche tijgers geworden. Nog steeds heb ben deze industriële conglomeraten een stevige vinger in de pap in 's lands eco nomie. Maar de smeergeldaffaire rond oud-president Roh Tae-woo dreigt verve lende repercussies voor ze te krijgen. Het is in Zuid-Korea een publiek geheim dat concerns als Hyundai, Samsung en Daewoo nooit zuinig zijn geweest met donaties aan de militaire regimes die der tig jaar lang aan de touwtjes trokken. In ruil daarvoor kregen ze lucratieve over heidsopdrachten of zachte leningen. Roh Tae-woo schroomde daarbij niet de nodige wons in eigen zak te steken: om gerekend 350 miljoen gulden. De oud president is intussen stevig aan de tand gevoeld. Na het verhoor kondigde justitie aan dat ze de topmannen van de firma's Sunkyong, Dong Bang en Hanbo wil on dervragen. Sunkyong behoort tot de top van de chaebols, de twee andere concerns zijn van geringer kaliber. Roh is via familie gelieerd met de families die eigenaar zijn van Sunkyong en Dong Bang. Volgens Zuidkoreaanse kranten wordt Hanbo er van verdacht de oud-president te hebben geholpen zijn geld weg te sluizen. Al met al denken analisten dat, alle mis baar van president Kim Young-sam en justitie ten spijt, grote jongens als Hyun dai en Samsung de affaire zonder veel kleerscheuren zullen doorstaan. Deze chaebols hebben zo'n grote invloed dat serieuze pogingen om ze te ontmantelen of het leven zuur te maken, DIRECT 's lands economie dreigen te ontwrich ten. De president moet dan ook schipperen tussen de publieke verontwaardiging over de steekpenningen en het economi sche belang. Er staat voor hem nogal wat op het spel, met parlementsverkiezingen in april volgend jaar in zicht. Afgelopen juni verloor zijn Democratisch-Liberale Partij al fors bij plaatselijke verkiezingen. Daarom vermoeden waarnemers dat de openbare aanklagers hun pijlen nu zullen richten op strategisch minder belangrijke chaebols en de smeergeldpraktijken van de echt grote concerns door de vingers zullen zien. De conglomeraten zijn ooit door de Zuid koreaanse overheid in het leven geroepen om de economie aan te zwengelen. Ze zijn daardoor zo machtig geworden dat het bijna onbegonnen werk is om ze een kopje kleiner te maken. I Iet gevaar be staat zelfs dat de chaebols nu hun kans grijpen om zich te ontworstelen aan de laatste restjes van de greep van de over heid. ten, onder wie schrijver Umber- to Eco, hebben premier Dini ge vraagd het concoursen-systeem te hervormen zoals is voorge steld door minister Salvini (uni versiteit en wetenschappelijk onderzoek). Het plan ligt bij het parlement, maar is door de fracties inmiddels zo verminkt dat het minister het zinloos vindt als het voorstel in zijn hui dige vorm zou worden aange- Miami De kaping van een bus met schoolkinderen in Miami, in de Amerikaanse staat Florida, is voorbij en de kinderen konden getuige deze foto opgelucht ademhalen. De politie schoot de kaper dood, nadat deze had gedreigd de bus op te blazen. In de bus zaten een vrouwelijke chauffeur en negen kinderen. Ze zijn er redelijk aan toe, al hebben enkelen lich te verwondingen. Volgens de politie had de kaper problemen met de belastingdienst. foto epa roberto schmidt Franse pers: Rechter heeft boter op hoofd HAARLEM RONALD FRISART De Parijse rechter die deze week bepaalde dal er geen onderzoek komt tegen de Franse president, Chirac, heeft boter op zijn hoofd. Dat suggereren week blad Le Canard Enchatné en dagblad Le Monde. Chirac heeft in net verleden, als burgemees ter van Parijs, mogelijk de wet overtreden door een luxe appar tement te huren van een ge meentelijke stichting en dal nog legen een zeer schappelijke prijs ook. De rechter die dat niet onder zocht wil zien, bewoont zelf ook tegen een lage huur een ge meentelijk appartement, zo onthult Le Canard. Voor zijn woning van 80 vierkante meter in het zeer gewilde vijfde arron dissement van Parijs betaalt rechter Roland Vandermeeren omgerekend slechts 1.200 gul den per maand, aldus ljc Ca nard. Le Monde merkte gisteren fijntjes op, dat dat niet automa tisch betekent dat 's mans eer lijkheid moet worden betwij feld, maar dat er tussen Chirac en Vandermeeren wel een band bestaat die niet bevorderlijk is voor een juiste toepassing van het recht. In de verhand rert de krant over „een oude nationale folklore". Voorts wijst Le Monde erop dat Filips de Schone al in 1302 bepaalde dat staatsdienaren voor zichzelf of hun familie geen cadeaux mochten aanne men, afgezien dan van eten en drinken een hoogst actuele bepaling, aldus de krant. Behalve aan de urfiversiteiten is ook binnen het Italiaanse le ger de herrie niet van de lucht. Na de arrestatie van twee gene raals en een groot aantal andere hoge militairen vanwege het heffen van een 'persoonlijke be lasting' van 2 procent op leve ranties aan het leger is nu het lagere personeel aan de beurt. Onderzoeksrechters in Rome hebben tot nu toe 1.150 officie ren en onderofficieren aange klaagd wegens het oplichten van de staat. De vergrijpen be treffen vooral 'opgeblazen de claraties'. daar gaat het vaak om de kosten van verzonnen ver huizingen of nooit gevolgde op leidingen. parijs cees van zweeden correspondent Frankrijk is een nieuwe fase ingegaan bij de bestrijding van het terrorisme. De Franse minister van binnenlandse zaken, Debré, zei dat gisteravond nadat de politie veertien mensen had opgepakt die worden verdacht van terrorisme. Tevens werden de bestand delen van een bom, twee mitrailleurs en twee automatische pistolen gevonden. De grootste vangst was volgens de minis ter Boualen Bensaïd, een 28-jarige Algerijn die een 'sleutelfiguur' zou zijn in de terreur. Bij aanslagen in Frankrijk kwamen eerder dit jaar negen mensen om terwijl meer dan 150 anderen gewond raakten. Boualen Bensaïd werd gearresteerd in het dure 16de arrondissement van Parijs. De andere verdachten werden in Lille, Lyon en Marseille opgepakt. Van de veertien ver dachten werden er slechts vier formeel on der arrest geplaatst. De onderdelen van de bom lagen in een flat in de noordelijke plaats Villeneuve- d'Asq, nabij Lille. De politie vond een gas fles, explosieven, spijkers en schroeven matriaal waarvan een bom kan worden ge maakt. De bom was bedoeld voor een drukke markt in Lille, aldus de politie. Daar had hij vandaag of morgen moeten ontploffen. Volgens de krant Le Monde beschouwt de politie Bensaïd als verbindingsman tussen de Algerijnse Groupe Islamique Armée (GLA) en verscheidene terreurorganisaties in Frankrijk. De GIA eist dat Parijs zijn ban den met het militaire bewind in Algerije verbreekt. Een andere 'sleutelfiguur' in Frankrijk, Khaled Kelkal, werd enkele weken geleden door de Franse gendarmerie doodgescho ten. Kelkals vingerafdrukken waren gevon den op een bom op de TGV-lijn Parijs- Lyon. Die bom ging niet af. De groep rond Kelkal bestond uit jonge Algerijnen die al jaren in Frankrijk wonen, maar geen enkel uitzicht op een normaal leven hebben. Het waren kleine criminelen, voordat ze door de GIA werden gerecru- teerd. Volgens Le Monde vertoont de groep-Bensaïd een vergelijkbare samenstel ling als die van Kelkal. Mogelijk ook twee leiders opgepakt madrid dpa De Spaanse politie heeft van ochtend met elf arrestaties een zware slag toegebracht aan de terreurbeweging Grapo. Dat heeft een woordvoerder van de politie laten weten. Onder de arrestanten, die in diverse steden werden aange houden, zijn volgens de politie ook een man en een vrouw die tot de Grapo-leiding behoren. Dit stel werd in Barcelona ge arresteerd en zou medeverant woordelijk zijn voor de ont voering van de ondernemer Publio Gordon Millan. Millan is sinds zijn ontvoering op 27 juni spoorloos. Aan de Grapo wat de af korting is van de Antifascis tische Verzetsgroepen van de Eerste Oktober worden sinds 1975 aanslagen toege schreven die tot nu toe aan 82 i het leven kostten. Premier Keating belooft collega Major oorvijg canberra» ap U'innm )e Australische premier, Kea- ing, is van zins zijn Britse colle- ;a Major op de top van het Brit- e Gemenebest, volgende week n het Nieuwzeelandse Auck- and, een oorvijg toe te dienen vegens majors onkritische hou- tegenover de Franse kern- iroeven in de Stille Oceaan. „Ik denk dat we hem een klei- ie tik met de liniaal gaan geven een grote als dat lukt", zei (eating vandaag voor Radio Melbourne. Toen hem werd ge- Taagd of hij Major een oorvijg tou geven antwoordde Keating: Als ik hem in mijn vizier krijg Wel". Australië gaat samen met Jieuw-Zeeland voorop in het protest tegen de kernproeven. >root-Brittannië weigert die te 'eroordelen. Volgens Major is iet kritiseren van Frankrijk niet de beste manier om een verbod Dp kernproeven te verkrijgen. kaapstad runa hellinga correspondent Regeringspartij ANC is zoals verwacht de grote winnaar geworden van de gemeenteraadsverkie zingen in Zuid-Afrika. Toen gisteravond pakweg een derde van alle resultaten binnen was, werd gisteravond duidelijk dat het ANC zijn positie heeft weten te behouden. Met 66 procent van de stemmen deed de partij het zelfs vier procent be ter dan bij de nationale verkiezingen vorig jaar. Maar ook de Nationale Partij van oud-presi dent De Klerk heeft het in vergelijking met die verkiezingen niet slecht gedaan. Toen kreeg de partij 20 procent van de stemmen, volgens de voorlopige cijfers nu 24 procent. Het ANC kreeg in een groot aantal gemeentera den de meerderheid, maar de eigenaardigenhe- den van het Zuidafrikaanse kiesstelsel maken het ingewikkeld de resultaten landelijk te interprete ren. Om de positie van minderheden te garande ren, is namelijk geregeld dat de kleinste ethnische groepering in een bepaalde gemeente recht heeft op de helft van de kiesdistricten. Aangezien partijen bij deze verkiezingen hun stemmen vooral uit hun eigen zwarte dan wel blanke bevolkingsgroep halen, betekent dat dat in bepaald regio's het ANC uiteindelijk is oververte genwoordigd in de raad, en in andere de Natio nale Partij. Vertekenend is verder, dat de hele provincie KwaZulu-Natal en een groot deel van de West kaap niet meededen. Dat zijn juist de gebieden waar de voornaamste tegenstanders van het ANC de Nationale Partij en de Inkatha-Vrijheidspar- tij sterk zijn. In KwaZulu-Natal woont de helft van de hele Zuidafrikaanse bevolking, zodat deel name van die provincie het landelijke ANC-cijfer vermoedelijk flink had doen dalen. Er kon daar niet gestemd worden vanwege onenigheid over onder meer gemeentegrenzen en kiesdistricten. Van de kiezers op de Westkaap kon woensdag uiteindelijk maar een kwart naar de stembus. Op merkelijk is echter dat het ANC het bij hen beter heeft gedaan dan verwacht. En dat komt vooral doordat kleurlingen, die bij de vorige verkiezin gen massaal op de Nationale Partij stemden, nu naar het ANC zijn overgestapt. Blijkbaar is het ANC er het afgelopen jaar in geslaagd veel van de angst voor 'het zwarte gevaar' bij kleurlingen weg te nemen. Teleurstellend waren de verkiezingen vooral voor een aantal kleinere partijen als het conserva tieve Afrikaner Vrijheidsfront en de liberale De mocratische Partij, die het bijna overal slecht de den. De meest complete LEOLUX-collectie vindt u bij Van Til in Alkmaar. Binnenkort vernieuwen wij een deel van die presentatie met de meest actuele modellen en kleuren. MANILLA Rtr-AFP Daarom maken wij nu ruimte in onze toonzaal met een snelle actie. Een groot aantal LEOLUX-showroom- modellen (stof/leer) bieden wij nu aan tegen een éénmalige korting van maar liefst 40%! DESIGNCENTRUM Orkaan Angela heeft een van de dichtstbevolkte eilanden van de Filipijnen bereikt en 200.000 mensen op de vlucht gejaagd. Ze zochten onderdak in over heidsgebouwen en kerken. Door de orkaan zijn op het ei land Luzon al twaalf mensen gedood, onder wie een meisje van drie jaar. Er waren vanoch tend voorts 22 vermisten en ze ven gewonden geteld. Angela bereikte vanmorgen Luzon, het eiland waarop de hoofdstad Manilla ligt en waar de industrie- en handelscentra van de Filipijnen zijn gevestigd. Hier zijn ook duizenden wonin gen weggevaagd. De kracht van de orkaan, die gisteren nog snelheden van 270 kilometer per uur bereikte, is iets afgenomen. De 8,5 miljoen inwoners van Manilla hopen dat dat proces zich voortzet en dat straks een verzwakte Angela de stad treft. President Ramos heeft de strijdkrachten en de politic in het hele land in staat van pa raatheid gebracht. Vijf provin cies zitten inmiddels zonder stroom. Op het eiland Catanduanes richtte Angela grote schade aan: 15.000 woningen werden ver woest en veel inwoners sloegen op de vlucht. De ravage op Ca tanduanes is mede door over stromingen groot. In steden en dorpen viel de elektriciteit uit en versperden bomen en brok stukken van huizen de wegen. „De wind is zo hard dat het in hoge gebouwen aanvoelt of zich een aardbeving voordoet", ver klaarde gouverneur Alcantara telefonisch. „Er zijn enorme overstromingen. Onze rijstvel den zijn zeeën", zei hij. De Filipijnen hebben jaarlijks te maken met gemiddeld twin tig stormen. Maar Angela is bui tengewoon zwaar. De storm Ni- na kostte in 1987 aan bijna dui zend mensen het levenen richt te voor 80 miljoen gulden scha de aan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7