Kamer sceptisch over troepenmacht Bosnië Gratis: top-amusement op video! L Proefproces tegen oorlogsmisdadiger uit ex-Joegoslavië Bel 035-6711911 P' Ïleer dwangsommen bij ertreding milieuwet' Binnenland Strafzaken jongeren sneller voor rechter Flessepost voor minister Iraanse vluchtelingen mogen worden uitgezet _J5AG 3 NOVEMBER 1995 dngsleider Leen van Os overleden Oud-vakbondsbestuurder Leen van Os, die met de e havenstaking van 1970 de '400 gulden-golf in Nederland segbracht, is op 84-jarige leeftijd in Rotterdam overleden. De Bng bracht een beweging op gang die ertoe leidde dat bijna Jwerknemers een uitkering-ineens kregen van 400 gulden. Os leidde in 1938 zijn eerste staking in de Rotterdamse ha- I De grote havenstaking van 1970 was tevens zijn laatste voor -jpensionering. ïilnismannen krijgen hepatitis-B prik De gemeentereiniging van Utrecht (RHD) wil alle 200 lismannen en straatvegers gaan inenten tegen hepatitis-B. :ht is de eerste grote stad die een dergelijk vaccinatiepro- ima invoert. De maatregel moet ervoor zorgen dat de vuil- lalers niet besmet raken door de vuile drugspuiten waar ze soms aan prikken. Het virus hepatitis-B verspreidt zich on- neer via bloed-bloedcontact. Geïnfecteerden kunnen er in. (zucht, leverontsteking of uiteindelijk leverkanker door oplo- De RHD zegt tot de aanpak besloten te hebben op 'dwin- ;kt)d' advies van de Arbeidsinspectie. vee doden bij verkeersongeval A58 jtSDORPEen verkeersongeval heeft gisteren op de A58 ter igte van Baarsdorp (Zeeland) aan twee inzittenden van een konenauto het leven gekost. De auto, met daarin vier perso- belandde door nog onbekende oorzaak in de middenberm, (voertuig vloog vervolgens over de vangrail en kwam onder- ioven op de andere weghelft terecht. •oer verdacht van doden zus De man die door de politie enkele dagen geleden is ;ehouden in verband met de gewelddadige dood van een Jarig meisje uit Vlijmen, blijkt haar 19-jarige broer te zijn. Een ja^rdvoerster van justitie heeft dit meegedeeld. Over het motief »aajhet misdrijf is nog niets bekend. Het meisje is vorige week er^dag dood aangetroffen in de ouderlijke woning. iljembanden honden doorgesneden mn_i De landelijke inspectie Dierenbescherming heeft giste- t*e*bij een hondenfokker in het Brabantse Hapert beslag gelegd jj J2 honden waarvan de stembanden zijn doorgesneden. Zon- IP^zijn bij dezelfde fokker om die reden al 12 honden in beslag jg-jomen. De Dierenbescherming verdenkt de man er ook van bghij de afgelopen twee jaar honderden honden heeft gefokt en I Jlocht, zonder dit in zijn boekhouding te melden. 'oli ;-jjDokolie uit oud wrak gepompt 'Ringen» Bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen heeft ^s'feren zo'n 5.000 liter stookolie gepompt uit een 30 jaar gele- ^jgezonken schip. Vandaag worden de laatste restjes, onge- 1 1.000 liter, naar boven gehaald. Het bergingsbedrijf begint ^g^r verwachting maandag aan het leegpompen van een tweede mgitank in het wrak op de bodem van de Westerschelde. dei ^Jfnbudsman ook voor universiteiten e 'haag Openbare universiteiten en hogescholen vallen vanaf 3atövember 1995 binnen het werkterrein van de Nationale Om- ,enlsman. Mensen kunnen bij het instituut klagen over het tem- >erian wer^en> de bereikbaarheid, de administratieve nauwkeu- jerjeid en tekortkomingen in de organisatie van het onderwijs. at fhten over het beleid van de onderwijsinstelling en over per- .eelskwesties behandelt de Ombudsman echter niet. s IT rolt drugbende op ?lle» Het Interregionaal Recherche Team (IRT) Noord en st Nederland heeft een drugbende opgerold. De groep impor- va<jde drugs uit Frankrijk voor de verkoop in Nederland. De po- 1 cl verrichte zes arrestaties. iaag» a ministers Sorgdrager (justi- en De Boer (milieubeheer) in dat gemeenten en pro- les eerder dwangsommen I opleggen aan bij voor- d bedrijven die milieuwet- ivertreden. Het zware sanc- iddel wordt nog onvol- ide toegepast, mede omdat (verheden soms te huiverig izo zei Sorgdrager gisteren ps overleg met de Tweede (er. Volgens de ministers ïen dwangsommen, of de ting daarmee, zeer effectief [n de strijd tegen milieude- n. fracties van PvdA, WD, ïen CDA riepen tijdens het |t in koor dat de huidige far aan soms zeer ingewik- e milieuregels vraagt om 3 en doelmatige hand ig daarvan. Er is weliswaar m een steeds betere ioring van 'milieuboeven', helemaal gesmeerd gaat nog zeker niet, aldus de les. Met name Klein Molen- i (WD) riep de bewindslie- op meer juridische midde- n Nrdcrljnds Pervburrau GPD Gcas Van Mierlo: 'Plantje koesteren en beschermen den haag anf De Tweede Kamer blijft aarzelingen houden over de deelname van Nederlandse militairen aan de implemen tatiemacht, die in Bosnië toe gaat zien op een definitief vredesakkoord. De regering heeft de NAVO in totaal 2.060 man aangeboden voor de troepenmacht. den haag anp Met name over de opmerking van minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) tijdens overleg met de Kamer gisteren dat de troepen eventueel de uit voering van het vredesakkoord met geweld moeten kunnen af dwingen, verontrustte veel frac ties. Van Mierlo onderstreepte dat de implementatiemacht al leen naar Bosnië gaat als er een vredesakkoord is. „Dat plantje moet dan ge koesterd en beschermd wor den." De militairen die op de uitvoering van het akkoord gaan toezien, moeten niet „voortdurend tegen de rand van het mandaat zitten als zij in een moeilijke situatie optreden." De implementatiemacht dient met voldoende geweldsmiddelen uitgerust te zijn om te kunnen imponeren en zonodig het ge drag dat de oorlogvoerende par tijen hebben afgesproken af te dwingen. De fracties constateerden dat veel zal afhangen van de inhoud van het vredesakkoord dat de strijdende partijen wellicht in Ohio bereiken, het mandaat dat de troepenmacht krijgt en de commandostructuur. Alleen het CDA verklaarde volmondig op dit moment niets in Nederland se deelname te zien. De WD wil in ieder geval niet op dezelfde voet doorgaan als de afgelopen driejaar. De regering moet nog terug naar de Kamer als zij besluit de aangeboden troepen of een deel daarvan daadwerkelijk in het kader van de vredesmacht naar Bosnië te sturen. De ruim 200 Nederlandse VN-militairen in de zogeheten Sapna-vinger, ten noordoosten van Tuzla, keren al deze maand naar huis terug, zo maakte De fensie gisteren bekend. Oor spronkelijk was het de bedoe ling dat de a-compagnie van de Limburgse lagers tot eind van dit jaar in het moslim-gebied zou blijven. De terugtrekking vloeit voort uit het herstructureringsplan voor de VN-vredesmacht in Bosnië. De commandant van de VN in Bosnië, generaal Janvier, heeft in juli niet doelbewust luchtsteun van de NAVO tegen gehouden voor Srebrenica, om dat hij in feite de enclave wilde opgeven. Minister Voorhoeve heeft tegen buitenlandse jour nalisten verklaard dat die be schuldigingen ongegrond zijn. De Britse krant The Indepen dent schreef maandag dat Jan vier in mei de oostelijke veilige gebieden in Bosnië al wilde op geven omdat hij de situatie daar onaanvaardbaar achtte. Het openbaar ministerie gaat strafzaken tegen jongeren sneller voor de rechter bren gen. Een landelijke opzet van de jeugdreclassering moet er voor zorgen dat de begeleiding van jeugdige delinquenten in tensiever en minder vrijblij vend wordt. Deze maatregelen kondigt staatssecretaris Schmitz van justitie aan in de Notitie jeugdcriminaliteit, die gisteren naar de Tweede Ka mer is gestuurd. De notitie bevat een serie plannen om de jeugdcriminali teit aan te pakken. De meeste maatregelen zijn al eerder aan gekondigd. Dat geldt bijvoor beeld voor de invoering van een geautomatiseerd informa tiesysteem voor politie, open baar ministerie, rechters en kinderbescherming om jonge criminelen van 12 tot 18 jaar te volgen. Dat moet het mogelijk maken tijdig in te grijpen om te voorkomen dat de betrokke ne steeds verder wegzakt. justitie wil ook meer werken met taakstraffen, waarbij jon- len uit de kast te halen om de milieucriminaliteit aan te pak ken. „Voorlopig lacht de andere kant zich nog steeds rot", aldus de liberaal. Zowel Sorgdrager als De Boer moest de Kamer nageven dat de milieuwetten soms zeer inge wikkeld zijn. Bovendien is er het probleem dat vele opsporings instanties (onder meer politie, douane, inspectiediensten) zich met de handhaving bezighou den. Volgens De Boer is er wel sprake van vooruitgang in de onderlinge samenwerking en afstemming. Het opleggen van dwangsom men om overtreders van milieuwetten te dwingen snel orde op zaken te stellen, sprak de ministers in elk geval aan. Beiden wezen er wel op dat bij voorbeeld kleinere gemeenten soms 'een psychologische grens' over moeten om daad werkelijk fikse bedragen te eisen en deze ook werkelijk te innen. De bewindslieden willen in elk geval in overleg met de andere overheden aandringen op een veelvuldiger gebruik van het sanctiemiddel. den haag Studenten gooien flessen met SOS-post in de Hofvijver, gericht aan onderwijsminister Ritzen. De minister deed op zijn beurt een beroep op de onderwijsbonden om de geplande acties niet te laten doorgaan. Maar daar hebben de bonden geen oren naar. Ritzen heeft inmiddels wel beloofd volgende week met een nieuw CAO-bod voor de werkne mers in het onderwijs te komen. foto anp hans steinmfier geren als straf nuttige werk zaamheden voor de samenle ving moeten verrichten. Schmitz kondigt als experi ment veertien projecten aan, gericht op 12- lot 25-jarigen die behoren tot de 'harde kern' van de jeugdcriminelen. De projecten moeten uitwijzen welke aanpak in welke situatie de beste resultaten oplevert. Daarbij gaat het er ook om te voorkomen dat 'meelopers' die in mindere mate dezelfde de licten plegen zich alsnog ont wikkelen tot harde jeugdcrimi nelen. Volgens een ruwe schatting plegen ruim 20.000 jongeren regelmatig delicten zoals in braken, berovingen of mishan delingen. Ook het bezit van wapens en misbruik van aller lei soorten drugs concentreert zich binnen deze groepen. De plannen voorzien verder in uitbreiding van de capaciteit van de jeugdgevangenissen. Vanaf 1998 komen er 170 extra plaatsen bij. Dan bedraagt de capaciteit 1.375 plaatsen (in 1989 waren dat er 677). Roerniondse mag geen lid van SGP worden den haag gpd De rechtbank in Roermond heeft de eis van mevrouw Y. Franssen uit Roermond om lid te mogen worden van de Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP) afgewezen. De advocaat van Franssen, mr. A. van Bon, kondigde gisteren aan tegen het vonnis in beroep te gaan. Franssen spande vorig jaar een civiele procedure tegen de SGP aan omdat de partij haar weigerde als lid in te schrijven. Volgens Franssen was dat om dat de partij geen vrouwen toe laat. De SGP stelde zich op het standpunt dat Franssen te ver weg woont van de dichtsbijzijn- de gemeente waar zich een kieskring van de SGP bevindt. De rechter was van mening dat Franssen de grondbeginse Ïen van de SGP niet onder schrijft en ook niet serieus van plan is om lid te worden van de partij. De eis van de Roermond se is daarom afgewezen. De rechter wees erop dat andere partijen als GPV en RPF wel openstaan voor het lidmaat schap van Franssen. Overigens loopt ook nog een hoger beroep in een strafzaak die Franssen eind vorig jaar te gen de partij aanspande. Daarbij gaat om aan te tonen dat de SGP discrimineert door vrouwen in de partij te weige ren. Hoogleraar: 'Serviër kan vervolging met succes aanvechten DEN HAAG CEES VAN DER LAAN De Militaire Kamer van de Rechtbank in Arnhem wil een in Nederland verblijvende Serviër straf rechtelijk vervolgen wegens oorlogsmisdrijven in voormalig Joegoslavië. De man wordt verdacht van twee moorden, een poging tot verkrachting en medeplichtigheid aan etnische zuivering. Het zou de eerste keer zijn dat een verdachte op basis van de uit 1952 daterende Wet Oorlogsstraf recht (WOS) wordt vervolgd. Of hij daadwerkelijk berecht zal worden is vooralsnog de vraag, want jurisprudentie daaromtrent is er niet. Volgens of ficier van justitie mr. A. Besier van de Militaire Kamer is de zaak van de Serviër een 'testcase' voor de toepasbaarheid van de WOS. „Vastgesteld moet worden of een Nederlandse rechter be voegd is in deze deze zaak en of de burgerrechter of de Militaire Kamer de zaak moet behandelen." De aanklacht tegen de Serviër is tot stand geko men op basis van verklaringen van vluchtelingen uit voormalig Joegoslavië die in Nederland ver blijven. Het begin dit jaar opgerichte Nojo-team (Nederlands Opsporingsteam Joegoslavische Oorlogsmisdadigers) heeft het dossier opgesteld. De Serviër behoort tot een groep van tien ver dachten uit voormalig Joegoslavië tegen wie het Nojo-team, ondergebracht bij de Centrale Re cherche-informatiedienst (CRIbewijsmateriaal verzamelt. Het gaat in alle gevallen om in Nederland verblij vende verdachten van wie de identiteit en de adressen bekend zijn. Over de dossiers wordt overleg gevoerd met de aanklager van het Inter nationaal Oorlogstribunaal in Den Haag. De Militaire Kamer wil nu een gerechtelijk voor onderzoek tegen de Serviër openen, waarvoor toestemming is vereist van de rechter-commissa- ris. Het is het eerste stapje op weg naar strafrech telijke vervolging van de man. Als het verzoek wordt gehonoreerd, wordt de man hoogstwaar schijnlijk in hechtenis genomen. Volgens officier Besier is de zaak van de Serviër vooral belangrijk om te onderzoeken of nationale wetgeving van toepassing is op buitenlandse oor logsmisdadigers. „De grote zaken, de verdachten van de A-categorie, kunnen worden behandeld door het Internationale Oorlogstribunaal. De klei - nere zaken door de landen zelf. Daarom is het be langrijk of de Wet Oorlogsstrafrecht van toepas sing kan worden verklaard. I let Tribunaal heeft immers geen capaciteit en geld om alle zaken te behandelden." Officier Besier is vol vertrouwen dat de rechter commissaris zichzelf bevoegd acht om zich uit te spreken over het openen van een gerechtelijk vooronderzoek. I loogleraar militair strafrecht i. Coolen van de Universiteit van Amsterdam be twijfelt echter of de rechter zich wel bevoegd zal achten. „Dit zal een zaak voor de I loge Raad wor den", verwacht hij. Volgens de hoogleraar heeft de Wet Oorlogsstrafrecht (WOS) een ontbindende clausule en kan de verdachte op grond daarvan vrijuit gaan. De geschiedenis van de WOS ligt in de Rode Kruis-verdragen van 1949, die Nederland heeft ondertekend. Nederland verplichtte zich toen mensen voor de rechter te brengen die zich schuldig hebben gemaakt aan oorlogsmisdrijven. Dit werd vastgelegd in de WOS van 1952. In arti kel 1 werd echtereen clausule opgenomen dat deze wet alleen van toepassing als Nederland bij de oorlog of het gewapende conflict betrokken is. Daarmee werd voorkomen dat een Nederlandse rechter zich moest uitspreken over oorlogsmit» drijven in bijvoorbeeld een Zuidamerikaans con flict. den haag anp De video is ook te koop. Maak 29,50 over op postgiro 1991 ten name van vara Hilversum, onder vermelding van jubileumvideo. U hebt uw bestelling binnen drie weken in huis. Vier het vara-jubileum mee en word 2 lid/abonnee, u ontvangt vara tv magazine w tot 1 april 1996 voor maar één tientje. U krijgt ook een fantastisch cadeau: een jubileumvideo met ruim tweeëneenhalf uur j tijdloos vara-topamusement. Fragmenten van dorus, rudi carrell, ja zuster 70 JAAR n£e zuster( wim sonneveld, mies Uitgesproken bouwman, hadimassa, youp van wa i? a 't hek, willem ruis, zeg 'ns aaa, 1oppassen!!! nog veel meer! Twee Iraanse asielzoekers die van het ministerie van justitie het land uitmoeten, mogen ook daadwerkelijk worden uitgewe zen. De Rechtseenheidkamer in Den Haag heeft dit gisteren be sloten. Deze uitspraak is van betekenis voor alle ruim 2.500 uitgeprocedeerde asielzoekers uit Iran. De Rechtseenheidka mer noemt de algemene en mensenrechtensituatie in Iran wel zorgwekkend, maar niet zo danig dat asielzoekers uit Iran zonder meer als vluchteling in de zin van het Vluchtelingen verdrag moeten worden aange merkt, omdat hun vaderland te onveilig voor ze zou zijn. De asielaanvragen van de twee Iraniërs waren reeds afge wezen, maar de man en de vrouw hadden de Rechtseen heidkamer toch verzocht om toelating als vluchteling en om verlening van een verblijfsver gunning wegens klemmende- redenen van humanitaire aard. Ze zijn te bang om terug te ke ren. Staatssecretaris Schmitz van justitie weigerde een langer verblijf. De rechter noemt haar weigering gegrond. De Iraniërs in Nederland zagen de twee za ken als belangrijke proefproces sen. Velen van hen hadden ge hoopt dat de rechter wel zou uitspreken dat Iran een onveilig land is. In dat geval hadden de twee, ook als ze helemaal uitge procedeerd waren, in Neder land mogen wachten tot de si tuatie in Iran wezenlijk veran derd was. Dat zou dan waar schijnlijk ook voor hun lotgeno ten kunnen gaan gelden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5