Ontslagbemiddelaar lacht om premie voor Van Randwijck Nigerianen meest gebaat bij acties door het buitenland We durven er 'n Porsche 911 Carrera om te verwedden dat u't hééérlijk vindt. Feiten &Meningen D66'ers zijn en blijven te aardig F VRIJDAG 3 NOVEMBER 1995 NIEUWSANALYSE D66'ers zijn eigenlijk te aardig voor de politiek. De par tij die de politieke zuiverheid, de correcte omgang met elkaar en de nuance hoog in het vaandel heeft, ziet glimlachend toe hoe andere partijen spelletjes spelen waar D66 het slachtoffer van wordt. De vraag waar D66 nu al vele jaren mee worstelt is: maken we zelf ook voluit gebruik van de Haagse trukendoos of niet? Onderling zijn Democraten het daarover niet eens. Maar 'grosso modo' willen D66'ers toch wel zo onge veer de beschaafdste parlementariërs van het land zijn. Geen oppositie om de oppositie. Wars van machtspoli tiek. Altijd op zoek naar het compromis. Huiverig voor ultimata. De enige keer dat D66 het spel echt hard heeft gespeeld, boekten de Democraten het grootste succes uit hun bestaan: de paarse coalitie. Uit electorale overwegingen is D66-het permanente mikpunt van de coalitiegenoten WD en PvdA. Bij deze middenpartij zijn immers nog potentiële kiezers weg te h,alen, terwijl de Democraten op hun beurt weer een gevaarlijke concurrent voor beide grote paarse broers zijn. Aartsvijand CDA zal ook niets nalaten om het los bandige D66 de voet dwars te zetten. Het is in zo'n vij andige situatie moeilijk jezelf staande te houden. Laat staan als je de braafste en meest onervaren kamerfrac tie uit het parlement bent. Van de 24 kamerleden zijn er achttien 'nieuw'. De Democraten worden telkens overvallen als hen politieke streken worden geleverd. Ze kunnen er ook niet adequaat mee omgaan. De affaire-Sorgdrager en de 'taxatiefouten' van Wolffensperger hebben dat deze week nog eens aangetoond. De D66-afkeer van politie ke spelletjes wordt gedeeld door zeer veel kiezers. Vraag het een willekeurige buurman en hij zal beamen dat het Haagse gekonkel hem tegen de borst stuit. De 'precie- zen' in D66 vinden dan ook dat politieke zuiverheid op den duur het meeste effect oplevert. De grote vraag is echter of de 'netheid' van D66 wel als zodanig wordt herkend. Deze week leek het daar allerminst op. De affaire- Sorgdrager/Van Randwijck heeft D66 dubbel geschaad. In de eerste plaats door de onhandige, maatschappelijk onaanvaardbare vertrekpremie voor de procureur-ge neraal en vërvolgens door de manier waarop de fractie haar eigen minister liet bungelen. Voorop staat dat de D66-minister enkele grote stommiteiten heeft begaan. Ze heeft haar handtekening gezet onder een royale ver trekpremie voor een falende topambtenaar zonder daarover te overleggen met een advocaat of collega-mi nister. Noch zijzelf, noch haar politieke adviseur of de ambtelijke justitietop voorzag dat dit maatschappelijk onaanvaardbaar was, noch dat het politieke heisa zou opleveren. Vooral door toedoen van PvdA-fractievoorzitter Wal lage ontstond grote publieke en politieke opwinding over de afkoopsom. Sorgdrager verzuimde daarop PvdA-premier Kok in te lichten over de achtergronden. Dat was ook naïef. Kok had daardoor de vrijheid open lijk zijn twijfels over de hoge vertrekregeling te uiten. Vorige week vrijdag zette hij persoonlijk het licht voor de kritikasters op groen: Sorgdrager moest eens flink onder handen genomen worden. Bij D66 zijn ze niet doof, dus dat signaal werd wel ge hoord. Alle reden voor D66 om zich voor te bereiden op een moeilijke klus, ondanks de verzekering van Bolke- slein en Wallage dat niemand uit was op de val van Sorgdrager. De Democraten bleken echter niet op het zwartste scenario te zijn voorbereid. Na een onhandige inbreng van D66-woordvoerder Dittrich werd er vanuit de fractie lankmoedig op de aanvallen op Sorgdrager gereageerd. Wolffensperger steunde zelfs de harde motie van PvdA en WD die de handelwijze van zijn D66-minister afkeurde. Dat alles klaarblijkelijk zonder uitvoerig overleg met de bewinds vrouw, die niet goed wist hoe ze ermee om moest gaan. „Een taxatiefout", noemde Wolffensperger dat later. Zo ontstond het beeld dat D66 nauwelijks in staat was op een behoorlijke manier zijn eigen minister te beschermen. Niet alleen Sorgdrager kwam daardoor geschonden uit het debat, ook de D66-fractie. Fractie leider Wolffensperger heeft inmiddels de schuld op zich genomen voor de slechte regie. Maar daarmee is de kous niet af. Wolffensperger ligt al langer onder vuur in zijn eigen fractie. Tijdens de al gemene beschouwingen na Prinsjesdag ging de aan dacht van de media vooral uit naar CDA-fractieleider Heerma, maar in D66-kringen kreeg het optreden van Wolffensperger in datzelfde debat niet bepaald lovende recensies. Wolffensperger die regelmatig afwezig is geweest door ziekte draagt geen enkel enthousiasme uit voor het fractievoorzitterschap. Hij heeft bovendien de uitstraling van een natte krant. Zonder onmiddellijk volledig van zijn geloof te vallen zou D66 er goed aan doen op zoek te gaan naar een charismatisch leider met straatvechtersmentaliteit. Ie mand die zich niet het kaas van het brood laat eten. Een geslepen mens, maar toch redelijk. Dat vindt de D66-top ook, want er wordt al enige tijd hardop gefluis terd dat er binnen een jaar een 'sjieke' vertrekregeling moet komen voor Wolffensperger. Want D66'ers zijn en blijven aardig, ook tegenover disfunctionerende colle ga's. DEN HAAG ANS BOUWMANS De gouden handdruk van de vertrekkende Amsterdamse procureur-generaal Van Randwijck heeft de tongen de laatste da gen flink los gemaakt. Maar de Mijdrechtse ontslagbemiddelaar Ronald Urlus haalt zijn schouders op over alle opwinding. Hij noemt de overeengekomen afkoopsom beslist niet exorbitant hoog. Gouden handdrukken bij de overheid van een mil joen en meer zijn volgens hem verre van uitzonderlijk. De hoogste afvloeiingsregeling die hij zelf als handdruk-onderhan delaar ooit met een ministerie sloot, bedroeg 1,2 miljoen gulden. Zijn uitgestoken hand voelt ferm. De handdrukken, waarin hij bemiddelt, doen nog pretti ger aan. Want die zijn van goud; een enkele als het ware zelfs van platina. Maar bovenal geldt voor directeur Ronald Urlus van het adviesbureau Surplus, dat zowel werkgever als werknemer bij de ontbinding van een ar beidsovereenkomst schone handen houden. En daar man keert het nog wel eens aan. Toch heeft hij het een keer meegemaakt dat een ontslag procedure uiteindelijk met een etentje werd afgerond, waarbij de ontslagene en de ontslagaan- vrager in gepaste dronkenschap uit elkaar gingen. „Het gaat erom dat beide partij en in elk geval fatsoenlijk af scheid van elkaar nemen. De kunst daarbij is om het conflict te vermijden en een compromis te vinden. Met als uitgangspun ten redelijkheid en eerlijkheid. De gouden handdruk, de mate riële regeling, moet daarbij nooit de inzet zijn. Het gaat daarbij hooguit om een gevolg discussie." De kritiek op minister Sorgdra ger (justitie) heeft hem geïrri teerd. „De politiek is al vijftien jaar nalatig om de wachtgeldre geling zoals die voor ambtena ren geldt op een beheerste en verantwoorde wijze af te bou wen naar een WW-gelijkende situatie. En nu ineens rekenen kamerleden, met voorbijgaan aan alles en nog wat, de be windsvrouwe af op zo'n koude zak met geld." Van de vierhonderd ontslagza ken die Urlus en zijn partners inmiddels hebben afgehandeld, is 95 procent onderhands gere geld. In de resterende gevallen kwam het ondanks alles niet tot een redelijk vergelijk en advi seerde Surplus tenslotte voor juridische afdoening. Daar is er naar Urlus' zeggen nog niet één van verloren. De mensen die zijn bemidde ling inroepen, komen uit alle branches. Uit grote industriële Voormalig procureur-generaal Van Randwijck. ondernemingen, midden- en kleinbedrijf en van overheidsin stellingen. Hij wil vooral geen namen noemen. „Want ik ben nog discreter dan de pastoor." „In feite is er echter niets mis met die mensen en functione ren ze allemaal op een behoor lijk niveau. Ze hebben alleen vaak de pech dat ze qua salaris te duur zijn geworden en daar om gewoon weg moeten. Al leen, dat kan de werkgever na tuurlijk niet ronduit zeggen. Want dat geldt immers niet als ontslagreden. En daarmee is de praktijk van het ontslag één groot theater geworden, waarbij werkgevers gemakshalve de waarheid zodanig verdraaien dat werknemers ernstig kunnen worden gekrenkt. Vergeet daar bij niet dat een ontslagaanzeg ging toch al een emotioneel- psychologisch gebeuren is, waar je doorheen moet. Net als een echtscheidingsprocedure. Of een röuwproceè na het verlies van een dierbare." Wanneer zijn bemiddeling wordt ingeroepen, verlangt Ur lus een open en eerlijk gesprek, waarbij beide partijen zich kwetsbaar opstellen en waarbij het niet om de franjes in de dis cussie gaat. Want ontslagzaken voltrekken zich nu nog dikwijls in een sfeer van wantrouwen en achterklap. Hakken in de grond en de trukendoos wijd open. Met als logisch gevolg frictie, spanning, haat en nijd. En, ze ker als er advocaten aan te pas komen, ook veel kosten. „De traditionele wijze van af handelen drijft de partijen veel te vroeg naar een behandeling van het conflict door de rech ter", constateert Urlus vanach ter zijn bureau. Er zijn legio voorbeelden waarbij het conflict in een arena-sfeer wordt be slecht. Waarbij beide partijen als kemphanen tegenover el- FOTO CPD ROLAND DE BRUIN kaar zitten. Zij proberen hun ei gen zaak zo goed mogelijk te bepleiten en de onredelijkheid van de ander aan te tonen. Daarbij wordt er niet zelden voor teruggedeinsd om bakken vol verzinsels over de onder handelingstafel uit te storten. Urlus noemt deze gang van za ken beschamend. De schade loosstelling wordt er bovendien weinig hoger of lager door. „Een kantonrechter beoordeelt de hoogte van zo'n schadevergoe ding in eerste instantie aan de hand van leeftijd, functie, lengte van het dienstverband en her plaatsingskans in de arbeids markt." Volgens de vaste re[ regels volgens het arbeidsre; geldt als schadeloosstelling!, maand per dienstjaar bij eej leeftijd tot veertig jaar, andq halve maand per dienstjaar! sen de veertig en vijftig jaar!' boven de 55 jaar bovendierf adequate overbruggingsregj' tot aan de VUT respectieve! het pensioen. Urlus kijkt dan ook niet vref' op van de inhoud van de za| geld, die de vertrekkende pt cureur-generaal Van Randv» binnen heeft gesleept. j/ „Dergelijke bedragen als afy koopsom van wachtgeldregt gen, waarin het ambtenaren recht voorziet, zijn werkeliji geen uitzonderingen. Ik wee het niet, maar in die handdj die Van Randwijck mocht of vangen, zit wellicht ook eeiA zwijggeldfactor ingebouwd; het bedrijfsleven is dat nam een gebruikelijk onderdeel* het eindbedrag. Waarmee d uitgekochte zich verplicht s mededelingen meer te doer over de aard van het conflia noch over andere bedrijfsga lige gegevens. Vergeet niéti die hele IRT-enquête komef terst omstreden zaken aan I" orde, waar wij als eenvoudi; burgers misschien maar eej paar flarden van meekrijgei: De Mijdrechtse handdruk-li middelaar kan zich best vod stellen dat de doorsnee Ned lander zich opwindt over d( hoogte van de uitkering. „ty als die de polaire stormen i doorstaan zoals die aan de heersen, is hij al lang blij v terug te mogen keren in de te van de vakbondsbescher ming. Van Randwijck bekle naar mijn idee één van de moeilijkste posities, waarrr grote risico's loopt. Als het fout gaat, hoort de afkoops navenant te zijn." DEN HAAG ROB HIRDES Het heet Bluff. Het is zacht en romig en de smaak doet in de verte denken aan bavarois, roomijs, slagroom en milkshakes. Het is misschien wel het meest opwindende toetje van Mona en iedereen die het geproefd heeft moest bekennen dat Bluff verbluffend lekker is. We weten voor 100% zeker dat ook 't hééérlijk vindt. Nee, voor 1000%. Zo zeker dat we rustig een weddenschap aandurven. De inzet: 3 maanden lang in een onvervalste Porsche 911 Carrera rijden waarbij alle kosten voor onze rekening zijn. Koop 'n BlufF, vermeld op de meest originele manier VERMELD A.U.B. IN WELKE WINKEL U DE BLUFF HEEFT GEK0CI i u het niet lekker vindt en stuur uw briefje plus streep jescode (de streepjescode kunt u ook natekenen) naar Mona BlufF, Antwoordnummer 2138, 3440 VB Woerden. Een post zegel is niet nodig. Iedereen weet dat er in Nederland alleen betrouwbare mensen wonen en daarom rekenen we op nul inzendingen. Trouwens, heel de straat zal u na wijzen als u straks terugkeert van de winkel met uw Porsche 911 Carrera. Vol met BlufF. Mona. De zuivelste verwenner. V VOOR DE WINNAAR GELDEN EEN AANTAL AANVULLENDE VOORWAARDEN (BIJV. EEN RIJBEWIJS) EN VERPLICHTINGEN. Regime van Sanni Abacha verdient totaal isolement Niet meer dan een ordinaire moordenaar, zo oor deelde mensenrechtenactivist Ken Saro Wiwa vorig jaar. I lij had het toen niet over het militaire regime in Nigeria, dat inmiddels Saro Wiwa's doodvonnis heeft getekend, maar over nog een andere grote vijand van zijn volk de Ogoni's: Shell Petroleum. Zijn aanhoudende strijd tegen deze en andere oliegi ganten en voor de rechten van zijn mensen, heeft hem uiteindelijk de das omgedaan. Een speciaal mi litair tribunaal blijft er echter bij dat Saro Wiwa sa men met vier anderen betrokken is geweest bij de moord op vier gematigde Ogoni-leiders. Een uit spraak die de verdeeldheid onder de Ogoni's nog eens flink heeft aangewakkerd. Want niet iedereen meent dat Saro Wiwa ten onrechte is veroordeeld. „Hij is schuldig en niet alleen aan moord. Hij heeft de mensen opgehitst en geïntimideerd en hen aange raden het werk neer te leggen. Hij maakte de mensen wijs dat hij hen van de ondergang kon redden", zegt een aanhanger van één van-de vorig jaar mei omge brachte Ogoni-leiders. Saro Wiwa's Beweging voor de Overleving van het Ogoni Volk (Mosop) is er echter van overtuigd de enige op grote schaal gerespecteerde vertegenwoor diger van het Ogoni-volk te zijn. De organisatie heeft met het doodvonnis tegen haar leider zeker een flin ke klap gekregen, maar volgens ingewij den geen fatale. „Wij gaan door met onze activiteiten, wij hebben een sterke or ganisatie die wel tegen een stootje kan. De sterkte ligt in het feit dat we de steun van ons volk hebben, dat nu op massale wijze zal ga&n protesteren", verzekert een medewerker. De vrees is tegelijkertijd groot dat het militaire regime van Sanni Abacha het verzet met nog hardere hand de kop zal indrukken. Militaire versterkingen zijn al naar Ogoni- land gestuurd. Het gebied waar het om gaat ligt in het zuid-oosten van Nigeria, waar aan de noordelijke rand van de Ni ger Delta zo'n half miljoen Ogoni's leven. Hier liggen tevens 112 van Nigeria's 138 velden die olie produce ren. Olie die de militaire leiders miljarden dollars op levert, maar Ogoni-land zowel op menselijk als milieugebied heeft verarmd. De bevolking staat dagelijks bloot aan hogedruk olie leidingen die kris kras over hun land lopen, rivieren zijn verstikt door olieafval, door immer brandende Minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) moet zich sterk maken voor clementie voor de ter dood veroordeel de Nigeriaanse schrijver en activist Ken Saro Wiwa. PvdA, WD, D66, CDA en Groen Links dringen daar op aan in schriftelijke vragen. Van Mierlo moet eventueel opereren in samenwerking met zijn Europese collega's. De kamerleden Verspaget (PvdA), Van der Stoel (WD), Roethof (D66), Verhagen (CDA) en Sipkes (Groen Links) hebben Van Mierlo gevraagd zich in te zetten om Saro Wiwa, al dan niet op voordracht van het Hoge Commis sariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (Unhcr), erkend te krijgen als politiek vluchteling. gasvlammen veroorzaakte dampen zorgen voor 'smog' en verontreinigde lucht en arbeiders in de oli eindustrie vertonen een ongewoon hoog loodgehalte in hun bloed. Ziedaar, een keur aan problemen en schandalen waartegen Saro Wiwa's Mosop de afgelo pen jaren van leer is getrokken. Maar dat was natuurlijk wel tegen hef zere been van de overheid. Want de opeenvolgende militaire regi mes hebben steeds een wanne relatie onderhouden met de oliebedrijven en lak gehad aan het lot van de hier wonende etnische minderheid. Voor de zes mil jard dollar die de olievelden jaarlijks opleveren, mo gen de Ogoni's en hun milieu wel naar de knoppen gaan, menen de militairen in Abuja, die er daarom alles aan gelegen is om een lastpak als Saro Wiwa uit de weg te ruimen. En dat is precies hetgeen wat Sanni Abacha sinds zijn aantreden twee jaar geleden ook met andere opponenten heeft gedaan: arres teren, willekeurig berechten en op sluiten of execute ren. Van politici tot advocaten, van zakenmensen tot journalisten, Abacha heeft ze allemaal de mond ge snoerd. Het zijn de bekende Nigerianen die wereldwijd aan dacht krijgen, maar vele honderden anonieme bur gers vallen vrijwel dagelijks ten prooi aan een politie macht die corrupt is, in het wilde weg mensen op pakt, martelt en vaak nog voor er een rechter aan te pas komt vennoordt. Wat doe je onder een dergelijk schrikbewind als op positie? Politici en mensenrechtenactivisten blijven manmoedig wijzen op ajle misstanden in hun land, maar zijn genoodzaakt zich op straffe van arrestatie gedeisd te houden en zijn daarom in belangrijke ma te aangewezen op buitenlandse organisaties en rege ringen om Abacha tot wezenlijke concessies te dwin gen. Abacha blijft ondertussen zijn best doen veh deeldheid te zaaien onder zijn opponenten, omu nog meer in verwarring te brengen en te verzwaK Zo bood hij de leider van de Nationale Democnij sche Coalitie (Nadeco), Anthony Enahoro, onlam aan een speciale raad voor te zitten die de nog net (door Abacha's eigen conferentie) opgesteldjr ontwerp-grondwet diende te herzien. De alom pecteerde nationalist bedankte beleefd. Eén vanr Enahoro's collega's was eerder wel door de kniel gegaan voor een militaire gift van 10.000 pond qi een ziekenhuisrekening te betalen, en had daar® veel kwaad bloed gezet binnen Nadeco. fi Nigerianen zijn nu het meest gebaat bij harde, cii crete acties door het buitenland. De eerste uitst® de gelegenheid doet zich één dezer dagen al in b Nieuw-Zeeland voor, waar het Gemenebest bijen komt en Nigeria met algemene stemmen uit de|: nisatie kan worden geknikkerd. Vervolgens dient Westen serieus een olieboycot te overwegen. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2