Kleine gemeenten zijn Melkert zat Politie staat machteloos tegenover illegale voetbaltoto Randstad Spelregels over praten in 'Vilder ga te' Militaire Fokker 60 maakt eerste vlucht Leiden wil meedoen: met grote stedenbele Bollie's Park in wording VRIJDAG 3 NOVEMBER 1995 'Opstand der Kleine Luydenin Den Haag Veel kleine en middelgrote gemeenten tot 100.000 inwo ners in heel Nederland zijn het beleid van PvdA-minister Melkert (sociale zaken en werkgelegenheid) spuugzat. Dat de zogeheten Melkert-banen in overgrote meerder heid naar de grote steden gaan, is evenzeer verkeerd ge vallen als de zware tol die de bezuinigingen op de ar beidsbureaus eisen van vooral kleinere gemeenten. zijn originele en succesvolle aanpak van zijn werkloosheid, wilde aandacht voor de moeilij ke positie waardoor het door Melkerts beleid in terecht dreigt te komen. Het protest wordt vurig on dersteund door congresvoorzit ter en oud-staatssecretaris Hlske ter Veld. „Zoals de zaken nu lig gen, blijven tien miljoen Neder landers verstoken van Melkert- banen. Dat is een onaanvaard bare scheefgroei. En dat terwijl kleinere gemeenten door de kortere communicatielijnen en hun kleine, efficiënte organisa tie juist veel slagvaardiger kun nen werken", betoogt de PvdA- senator. Wethouders uit het hele land tonen aan dat ze dubbel gepakt worden door de bezuinigingen op de arbeidsbureaus. Steunen die arbeidsbureaus hun werkge legenheidsproject niet meer, dan komt er ook geen geld meer van het Europees Sociaal Honds. En allemaal voelen ze zich het slachtoffer van de dikke vinger LEERDAM/DEN HAAG CPD Als Melkert het roer niet radi caal omgooit, bestaat de kans dat wat nu nog typische grote- stadsproblemen zijn zich in de toekomst voornamelijk voor doen op het platteland. Dat rechtbreien zal dan waarschijn lijk een uiterst kostbare en moeizame aangelegenheid blij ken. Het Haagse Nieuwspoort stond gistermiddag bol van der gelijke geluiden. Het perscen trum zat vol met wethouders en arbeidsmarktdeskundigen uit het hele land, die waren afgeko men op een congres over 'klei nere gemeenten en activerend arbeidsmarkt'. Het congres was op poten ge zet door de gemeente Leerdam en de Zuidhollandse stichting Vrijbaan. Vrijbaan, een bureau dat werkgelegenheidsprojecten ontwikkelt, wilde op deze ma nier z'n vijftienjarig bestaan vie ren. Leerdam, dat bij tijd en wij le landelijk opzien baart met die de grote steden in de pap hebben. „Het geld wordt niet op inhoudelijke gronden verdeeld, maar op basis van lobbyen". Maar wie luistert er naar de kleintjes? Bij de eerste inleidin gen en discussieronde laat zich geen Kamerlid zien. De fractie specialisten van 'paars' plus CDA zitten voor overleg uitgere kend bij minister Melkert. Jawel hoor, roepen de vier na de pauze opgedoken Kamerle den om het hardst, verrast door de broeierige sfeer. „Bij werkbe zoeken laten gemeenten altijd alleen maar de positieve dingen zien. Over dit soort problemen gaat het dan nooit", zegt Ella Kalsbeek (PvdA) verbaasd. En net als haar VVD- en D66-colle- ga's erkent ze dat de kleinere gemeenten de komende jaren ook uit de ruif met Melkert-ba nen moeten kunnen eten. Geattaqueerd door boze Leer dammer Beumer („Aan de ene kant wil het kabinet vitale ge meentes en aan de andere kant krijgen we geen enkele kans meer een eigen werkgelegen heidsbeleid te voeren") doet Kalsbeek zowaar een harde toe zegging. Ze gaat ogenblikkelijk kijken of de pijn van de bezuini gingen op de arbeidsbureaus niet wat eerlijker over groot en klein verdeeld kan worden. AMSTERDAM GPD Al acht jaar speelt de zaak die inmiddels de ge schiedenis is ingegaan als de 'Vildergate-affaire'. De uitgevers Laverman en Van Buuren werden in 1987 voor tien miljoen gulden opgelicht door de zoon van De Vilder, Robin. Laatstgenoemde kreeg twee jaar gevangenisstraf en moet het geld terug betalen. Drie miljoen kreeg het duo tot nu toe terug, maar naar de rest van het geld kunnen zij en ook andere gedupeerden vooralsnog flui ten. Voor het hun aangedane onrecht zochten Laverman en Van Buuren jarenlang aandacht bij de media. Ook de betrokkenheid van vader De Vilder werd daarbij regelmatig tegen het licht ge houden. De Vilder sr. was dit zo zat, dat hij het tweetal een spreekverbod liet opleggen. De zakenlieden W. I overman en van Buuren moeten levenslang in het openbaar hun mond houden over de voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel R. de Vilder. Dat eiste De Vilder gisteren in een bodemprocedure bij de rechtbank in Amsterdam. De Vilder kwam tot de ze opmerkelijke eis omdat hij zich al jarenlang in opspraak gebracht voelt door het duo. In juli wist hij al via een kort geding te bewerk stelligen dat beiden tot 20 januari 1996 over zijn persoon moeten zwijgen. Die voorlopige voorzie ning wil de Gooise zakenman nu omgezet zien in een eeuwig zwijgen. NOORDWUKDe firma Groeneveld Lindhout, initiatiefnemer van showtuin Bollie's Park in Noordwijk, laat er geen gras over groeien. Dinsdagavond zette de gemeenteraad definitief het licht op groen, een dag later worden er al volop bollen beplant. Een kwart miljoen stuks in vijfhonderd verschillende soorten wor den er de komende weken aan de zorg van Moeder Aarde toevertrouwd. Half maart 1996 opent de show- tuin op het buitenterrein van zwembad Het Bollenbad voor het eerst zijn poorten. Groeneveld Lindhout mikt op 20.000 tot 50.000 bezoekers per jaar. foto dick hogewoning AMSTERDAM GPD Het is een keurig café, midden in het stadscentrum van Amsterdam. Buiten zitten oudere dames op het terras, rus- lig een kopje thee te drinken. Binnen, aan een tafeltje achter een kopje koffie zitten een paar heren. Uit niets blijkt aan dat je hier kunt wedden op uitsla gen van voetbalwedstrijden. Toch ge beurt het, met duels in heel Europa, de competitie, bekervoetbal en Europa Cup. De belangstellende kan zich melden aan het tafeltje. Een kopje koffie erbij. De minimale inzet is tien gulden. Er is geen maximum. Per wedstrijd staat een 'koers' voor een overwinning van de thuisclub, een gelijkspel of een winstpartij voor de bezoekers. Voor 'zekere' wedstrijden, bijvoorbeeld Ajax thuis, is de winst op elke ingezette gul den beduidend minder dan bij een wedstrijd met risico. NEC - NAC bij voorbeeld. De échte spelers nemen vijf 'zekere' wedstrijden en een risicowedstrijd. De winst van de ene wedstrijd wordt ver menigvuldigd met de winst bij de vol gende. Betaalt wedstrijd één voor elke ingezette gulden 1,10 en is 500 gulden ingezet, dan wordt 550 gulden uitbe taald. Is de uitkering bij wedstrijd twee 1,40 op elke ingezette gulden, dan wordt de rekensom 550 x 1,40: 770 gul den. Enzovoorts. Na vijf wedstrijden staat er dan duizenden guldens winst, en met een goede gok op de risicowed strijd (die bijvoorbeeld zes gulden be taalt op elke ingezette piek) wordt dat tienduizenden guldens. Prijzen die nergens anders zo gemakkelijk, con tant in het handje en zwart, zijn te ver dienen. Zelfs topscheidsrechter Jol zou voor de verleiding zijn gezwicht. Welis waar is dat nog niet bewezen, maar zijn 'werkgever', de KNVB, heeft hem wel op non-aktief gesteld. Nadat de speler heeft gekozen en de inzet heeft bepaald, gaat het geld cash over de tafel. In ruil daardoor krijgt de betrokkene een briefje met naam, wedstrijd en inzet. Meer niet. Het doorslagje blijft bij degene waar de weddenschap mee is afgesloten. Als de klant gaat, wordt aan het tafeltje de draagbare telefoon uit de binnenzak gehaald. Even bellen. Het lijkt allemaal heel normaal. Een buitenstaander ziet en merkt niets. De mannen in het café zijn dan ook maar stromannen. Onderdeel van een veel grotere organisatie waarvan de top al tijd buiten schot blijft. Elke stadswijk kent wel een tiental stromannen. Niet alleen lieden die in een café zitten maar ook winkeliers en eigenaren van cafetaria's, snackbars en koffiehuizen. Bij talloze amateurclubs in het voetbal zijn de bookmakers kind aan huis. Elke stroman is, bij een goede orga nisatie, goed voor 1000 klantjes per week. In een stad van enige omvang gaat zo elke week minstens een mil joen gulden om in de illegale voetbal toto. Tientallen miljoenen guldens per jaar. In elke stad zijn er wel een hand vol organisaties die zich met dit soort praktijken bezighouden. Landelijk ge zien komen de touwtjes in de regio Utrecht-Hilversum bij elkaar. Daar zit de absolute top van het wereldje, zo weten kenners. Elke stroman krijgt 20 procent van de omzet als 'premie'. De 'bazen' spreiden de risico's onderling. Meestal is dat niet nodig. Van de 1000 wedden schappen hoeft maar in 40 procent van de gevallen uitbetaald te worden. De rest is het geld gewoon kwijt omdat de verkeerde gok werd gemaakt. Goud geld wordt door de organisatoren ver diend bij verrassende uitslagen. Ajax dat in Zürich gelijkspeelt tegen Grashoppers of Real Madrid dat het zelfde doet tegen Ferencvaros. Politie en justitie staan machteloos. „Het komt voor. Als wij er tegenaan lo pen treden we op maar het is allemaal achterkamertjes gedoe. Dat is erg moeilijk", aldus woordvoerder Geelof van de Rotterdamse politie. „Het is een 'celgebeuren' zoals wij dat noe men. Ophalertjes. Kleine klantjes die dingetjes afleveren. Tot de top dring je niet door. De organisatoren lopen echt niet met een lijst van deelnemers door de stad". In Utrecht meldt politiewoordvoer der Kramer over het illegaal gokken: „De aanpak heeft geen prioriteit. We weten dat het gebeurt maar we heb ben geen gegevens dat het op grote schaal voorkomt. Het is nu eenmaal il legaal." Zijn Amsterdamse collega Van Zandbergen: „Ik zie het nooit in de rapporten staan. We weten dat het be staat, maar dat is ook alles. Gerichte acties houden we niet." In Den Haag van hetzelfde laken een pak: „Wij hebben er weinig zicht op. Er speelt wel het een en ander maar daar doen wij weinig aan. Er zijn ook geen aangiften omdat er geen gedupeerden zijn. De omvang van het circuit is ons niet bekend. Ooit hebben wij wel eens een toto ontdekt met vertakkingen naar Oostenrijk. Toen stonden we he lemaal machteloos", meldt een woord voerder. De centrale recherche informatie dienst (cri) laat het ook afweten. „Wij letten alleen op de zware, georgani seerde misdaad", wordt gemeld. „Die zullen er best ook in zitten maar gege vens hebben wij niet." Bij de stichting nationale sporttotali- sator (sns), de instantie die de legale voetbaltoto runt, is nooit gericht on derzoek gedaan naar de illegale tegen stander. Toch weet men: „Er gaan be hoorlijke bedragen in om. De schattin gen zijn 750 miljoen tot 1 miljard gul den per jaar alleen al in de Randstad. Maar dat is dan alles, ook de illegale lotto. Politie en justitie doen niets. In de nota over kansspelen van het kabi net wordt wel gezegd dat het illegale circuit een bedreiging is en dat er iets aan gedaan moet worden, maar alleen als dat binnen de prioriteitenlijst past. Dan weet u het wel. Als wij het consta teren doen we aangifte, maar ver der...", reageert een zegsvrouwe. Het illegale circuit zelf is zo gesloten als een pot. Weliswaar kan eenieder die wil wedden de stromannen berei ken, via mond- op mondreclame of gewoon door de ogen goed te gebrui ken, maar daarna is het mondje dicht. De top is keihard. Voor moord wordt niet teruggedeinsd. Zo groot zijn de belangen. Toestel is voor Koninklijke Luchtmacht SCHIPHOL BILL MEYER Fokkers nieuwste vliegtuigtype, de Fokker 60 Utility, heeft giste ren een succesvolle eerste vlucht gemaakt. Tijdens de vier uur durende testvlucht werden de vliegeigenschappen en de werking van de belangrijkste systemen beproefd. Het militai re transportvliegtuig is besteld door de Koninklijke Lucht macht. De Fokker 60 begint nu aan een uitgebreid certificatiepro- gramma. Fokker en de Rijks luchtvaartdienst (Rl.D zijn overeengekomen de inspannin gen in eerste instantie te richten op civiele certificatie. Daarna volgt het testprogramma van de militaire systemen. In totaal heeft Fokker 100 vlieguren uitgetrokken voor het testprogramma. Verwacht wordt dat de RLD in mei vol gend jaar het typecertificaat toekent. De luchtmacht heeft vier vliegtuigen besteld die in mei en juni worden afgeleverd. De luchtmacht had behoefte aan een klein vliegtuig voor het vervoer van vracht en materieel. Een andere eis was dat het inte rieur snel moest kunnen wor den aangepast voor verschillen de missies, zoals het droppen van parachutisten en het ver voer van gewonden. De Fokker 60 Utility is 1,62 meter langer dan de standaard Fokker 50, waarvan het vliegtuig is afgeleid. Het toestel is voor zien van een versterkte laad vloer en een grote vrachtdeur. De Fokker 60 is verder uitgerust met speciale militaire appara tuur voor navigatie, communi catie en identificatie. Tevens wordt een systeem ingebouwd dat het toestel bescherming moet bieden tegen infrarood- en radargeleide raketten. Fokker overweegt ook een passagiers versie van het toestel op de markt te brengen. SCHRIJVENDE LEZERS Maarten 't Hart en vuilspuiterij In de column van uw blad van afgelopen zaterdag schrijft de heer Maarten 't Hart over 'de meest geschifte bisschop'. Om met zijn eigen woorden te spre ken vind ik als abonnee en lezer van uw blad deze mijnheer de meest geschifte van uw mede werkers. Om met mijn eigen woorden te spreken vind ik het artikel in één woord schunnig. Het artikel is een boulevard blad waardig en de heer 't Hart kan zich verder het best beper ken tot zijn geliefde riooljouna- listiek. Weet deze mijnheer wel dat hij hiermee al uw katholieke lezers heeft beledigd of is hij in zijn hoogmoed overtuid dat dit wel mag, want het zijn toch maar katholieken die in de Paus nog altijd de plaatsbekleder van Christus op aarde zien. Ik dacht dat men in land niet mocht discrim maar dat blijkt niet te voor katholieken. Elke vi terij is blijkbaar in uw b oorloofd. Jammer genoeg aangewezen op uw blad t het Leidse wel en wee hoogte te zijn, anders v blad niet meer welkom. Overigens zou het van en fatsoen getuigen als t blad afstand zou nemen artikel als gebaar van voor veel van uw lezers tuurlijk wel op een opv, plaats. P. Maarten 't Hart en vuilspuiterij Met grote verontwaardiging heb ik de column gelezen van de heer 't Hart in uw krant van za terdag 28 oktober j.l. Wat hij schrijft over de paus en onze bisschoppen is ver be neden peil en zou je niet ver wachten van een schrijver met zo'n reputatie. Ik weet zeker dat een groot deel van uw lezersbe stand dit als zeer grievend er vaart. Na de opheffing van de Leidse Courant zijn zeer veel abonnees min of meer gedwon gen overgegaan op het Leidsch Dagblad met als gevolg dat een aanzienlijk deel van het lezers bestand katholieken zijn. Zou u daar in het vervolg een rekening mee willen hi Als hij de Iman van de of Marokkanen voor s zou verklaren zou hij zee schijnlijk worden aangt wegens discriminatie, m het de bisschoppen be dat de gewoonste zaak wereld geworden. Treuri waar. Ik zou u daarom dt i willen verzoeken dergel schrijf niet meer in uv waar ik overigens alle 1( heb, op te nemen. W. Maarten 't Hart en vuilspuiterij In de krant van zaterdag 28 ok tober j.l. las ik met verbazing een artikel van uw medewerker Maarten 't Hart. Volgens de bij behorende foto een volwassen man, maar de inhoud lijkt meer op het taaltje van de lagere school. Je vraagt je af wat deze man bezielt om dergelijk kinderlijke kleinzieligheden te schrijven. Wil hij provoceren teneinde Ier se of Joegoslavische toes te bereiken? Of is dit voi man te ver doorgedacht? Zo ga je toch niet met demensen om? Als redactie zou ik zoj verwijzen naar een j; krantje. Laat hij maar ttj men als hij 'groot gegroeij J.A.A. van Klj- Leid DEN HAAG KLAAS SALVERDA die wel als zodanig erken Toch was het de Twet mer gisteren niet duidel j Pop en de zijnen zichzt ben geselecteerd. Daarnt ten meerdere fracties we vreesd te zijn dat de s dun wordt als steeds m meenten moeten delen miljardenpotje. Zo werd de vraag gesteld waart meenten als Apeldoorn, foort, Venlo, Lelystad t men zich niet zullen meP de acht (Alkmaar, t Dordrecht, Haarlem, Ityi Leiden, Schiedam en Zaajz Volgens de Haarlemse wethouder G. van Vieg# men de acht, die al tot c zijn omgedoopt, ine? geen exclusieve club ma den zich met het volsti ook nog andere gem kunnen aansluiten. HAAGS REDACTEUR Enkele grote steden, waaronder Haarlem en Leiden, zullen de Tweede Kamer binnen enkele weken zwart op wit aantonen dat staatssecretaris Kohnstamm (Binnenlandse Zaken) hen bij het grote stedenbeleid ten on rechte uit de boot heeft laten vallen. De Haarlemse, tot voor kort Alkmaarse, burgemeester J. Pop (PvdA) meende gisteren op een hoorzitting in de Tweede Kamer dat de acht gemeenten al helder op papier hebben staan waar om zij ook in aanmerking ko men voor het omvangrijke fonds. Uit de verdeling van de gelden voor onder meer stads vernieuwing en het aantal mis drijven dat wordt gepleegd, blijkt dat de acht in niets afwij ken van de vijftien grote steden CDA wil duidelijkheid over j verkeersknooppunt Den Haij DEN HAAG ANP De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft twijfels over de afgeronde reconstructie van het drukke verkeersknooppunt Clausplein op de snelweg A12 bij Den Haag. De kamerleder ma en Van Rooij willen van minister Jorritsma (verkeer) de miljoenenoperatie wel succescol is te noemen, nu de fild plein onverminderd tot grote overlast leiden. De reconstructie, waarvoor eerder deze maand het pleiF tijd voor alle verkeer werd afgesloten, heeft ten doel het aanf te verminderen. Onder anderen woordvoerders van de j Rijswijk en Leidschendam stellen echter dat de verkeerspro| geenszins zijn verdwenen. Hagenaars eisen maatregel; tegen homo-overlast Bosj< DEN HAAG ANP De Fokker 60 begint nu aan een uitgebreid certificatieprogramma. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER Bewoners van de Haagse Archi- pelbuurt eisen dat de gemeente over uiterlijk drie weken met af doende plannen komt om de overlast van de homo-ontmoe tingsplaats in de Scheveningse Bosjes te bestrijden. In een deel van het bos, met name op een kinderspeelweide, wordt herhaaldeijk openlijk seks bedreven, zo klagen de buurt bewoners. Het wemelt er bo vendien van de weggeworpen condooms en tissues. Boven dien voelen vele niet-gebruikers van de 'baan' zich uitdagend of vijandig bejegend door de con tact-zoekende homo's. De kwestie is niet van van daag of gisteren. De Scheve ningse Bosjes zijn al jaren een ontmoetingsplaats voor homo seksuelen. De Archipel klaagde al eerder en agenten sunj den daarop wat vaker, r tie noemt de zaak nu 1 baar, maar sinds een m<| doodslag) twee weken f is de onrust weer hoog f pen. Inmiddels is geblef de schietpartij, waarbij j jarige jongen een 35-jai' van het leven beroofde? schijnlijk niets met de ht| reld te maken heeft. Die kwestie kwam avond dan ook niet meef orde, maar de emoties v niet minder om. De buui ners riepen in koor datf" wilden discrimineren, ten ze 't als iedereen woon thuis in bed', plaus was er voor een b woner die voorstelde 'i gedoogzone op het Binj te creëren, maar zijn f werd verder niet overgetl

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18