Haast met nieuwbouw het Stek De Kinderbrug barst uit haar voegen Naturistencamping in Vlietland lijkt van de baan Veel moois vlak bij huis Rijn Veenstreek Alphense gemeenteraad wil kinderboerderij behouden eschil dreigt over ophalen oud papier Onderzoek vissers in waterwegen rond Hazerswoude JJDAG 3 NOVEMBER 1995 chef hennvvan ecmond. 071 -5356414. piv chef hans koenekoop. 071-5356429 Gereedschap ontvreemd r^hfn aan den run Inbrekers hebben vannacht een bedrijf aan j Hoorn in Alphen aan den Rijn bezocht. Zij forceerden een ■•uren namen uit een gereedschapsruimte vijf boormachines, ti schiethamer en een lasermeetinstrument mee. lieven halen CD-speler weg phfn aan den run De bewoners van een huis aan de Alphense tuise de Colignystraat misten gistermiddag bij thuiskomst een fesetterecorder, een CD-speler, een moviebox, vijftig CD's en te tassen. De dieven kwamen waarschijnlijk binnen via een tnstaand slaapkamerraam. uto maakt koprol Een 33-jarige Rotterdammer vloog gistermiddag op ter hoogte van Stompwijk met zijn auto over de kop. De ituurder, die de macht over zijn stuur verloor, is met hoofdlet- het AZL gebracht. Standpunten gemeente en NFN ver uiteen leidschendam dorith ligtvoet De naturistencamping in recreatiege bied Vlietland lijkt van de baan. De Nederlandse Federatie van Naturisten verenigingen (NFN) wil niet meer sa menwerken met de gemeente Leids- chendam. In een brief zegt ze het ver trouwen in de gemeente op. De fede ratie vindt dat Leidschendam onnodi ge eisen stelt, waardoor het realiseren van een camping onmogelijk wordt. Die eisen hebben vooral te maken met de toegankelijkheid van het terrein. De NFN wil onder meer een grotere camping dan de gemeente. Leidschen dam vindt echter dat het terrein in dat geval beter bereikbaar moet worden. En de aanleg van een nieuwe brug kost te veel geld, vinden zowel de gemeente als de provincie. Dergelijke verschillen van mening hebben zelfs geleid tot be roepsschriften bij de sector bestuurs recht van de Haagse rechtbank. Omdat ze de realisering van een naaktcam- ping niet meer ziet zitten in Vlietland, trekt de federatie nu ook deze be roepsschriften in. De NFN voelt zich gebruikt door Leidschendam. Twee jaar geleden heeft de gemeente de federatie om hulp gevraagd. Door homoprostitutie en gebrek aan toezicht waren op het naturistenstrand problemen ontstaan. Doordat medewerkers van de federatie er provisorisch een camping inrichtten en toezicht hielden, behoorden de problemen al snel tot het verleden. Het vestigen van een echte camping met allerlei voorzieningen was echter een moeizamer zaak en leidt er nu toe dat de NFN het bijltje erbij neergooit. .Achteraf moeten wij constateren dat bij uw raad waarschijnlijk in feite de politieke wil ontbrak voor het reali seren van de beoogde camping, doch dat u niet over de moed heeft beschikt om dit ook openlijk te zeggen", aldus secretaris R. Nijhof in de brief. „Naar onze mening zijn wij in dit geval door de gemeente Leidschendam gebruikt om een gemeentelijk probleem op te lossen en vervolgens als oud vuil aan de kant geschoven". Wethouder H. Dwarshuis (ruimtelij ke ordening) is verbaasd over de brief van de NFN. „Ik dacht dat we nog steeds met elkaar in gesprek waren." Wel erkent ze dat de standpunten van gemeente en NFN over de grootte van de camping wel 'ver uit elkaar lagen'. „Maar de besprekingen waren nog niet afgerond." Dwarshuis ontkent dat de gemeente de noodzaak van een natu ristencamping niet meer inziet, nu de homoprostitutie en andere problemen met de openbare orde zich niet meer concentreren op de bewuste plek. „Het probleem blijkt verspreider te zijn dan in 1993. Maar een naturisten- camping leek en lijkt ons nog steeds een goede gedachte." Nu de NFN af haakt, zal de gemeente volgens Dwars huis echter niet alles op alles zetten om toch een naturistencamping te krijgen in Vlietland. „We zullen geen andere instantie benaderen. We moe ten ons nu beraden op een andere in vulling van het gebied. Welke? Daar heb ik nog geen enkel idee over." ad mag niet jer Proav "ïslissen erwoude liesbeth buitink Zoeterwoudse gemeente kan niet beslissen over de telling op het bestemmings voor het Oosthoekterrein, Ie vestiging van een over- tation van het Provinciale rwerkingbedrijf Zuid- ind (Proav) mogelijk Een juridisch onderzoek uitgewezen dat de enige lier waarop de raad zelf kan ;en over de vrijstelling, wijziging van het bestem- iplan is. een raadsvergadering van maanden geleden bleek al leen burgemeester en wet- lers over de vrijstelling len beslissen. Die vrijstel lis cruciaal, omdat het over- lation eigenlijk 'te zwaar' is ,^ens het bestemmingsplan, is echter vastgelegd dat id 'de bevoegdheid tot het inen van een vrijstelling for- heeft afgestaan' aan het je. En dus heeft de raad tlf buitenspel gezet. een verslag van het juridi- 1| onderzoek verzekert het sjge wel dat de raad zal wor- iiibetrokken bij de beslissing, jen speciale commissiever- ring kunnen de politici een ;s geven, maar die is voor college niet bindend. „Er echter van worden uitge- dat ons college een derge- j bevoegdheid op gepaste f gebruikt", aldus het ver- nijnwoude r'jgt orpswachter' jwoude hoopt zich zo mogelijk te voegen in de Ier Nederlandse gemeen- die op eigen initiatief iud o-politieagenten de at op sturen. De gemeen- vil op zo kort mogelijke nijn een eigen 'dorps- :hter' in dienst nemen. De of \touw krijgt niet de oegdheden van een echte itieagent, maar mag wel parkeerders op de vin- te tikken, toezien op de tving van sluitingstijden controleren op illegale kapellen, om maar-eens paar taken van de dorps- :hter te noemen. dorpswachter wordt jenomen via de banen- Dat heeft voor de ge- a :nte als voordeel dat de ïkosten de eerste twee zwaar worden gesubsidi- Na die twee jaar is het ter de bedoeling dat de n ichthouder gewoon in e dienst wordt genomen, snelheid waarmee de tionaris aan de slag kan, hankelijkvan het aanbod geschikte kandidaten via lanenpool. nkers uit raad Ge. sraad De Kaag heeft een a ve secretaris. Het gaat om 2-jarige Peter Riemen, af- 1 tig van Kaageiland. Rie- wordt het komend halfjaar i'erkt door de huidige se is J. Donkers. Donkers t na negen jaar tijdens de t voorjaar te houden jaar- dering afscheid. Het speellokaal in de Kinderbrug in Rijpwetering dient 's morgens als klasruimte voor een groep kleuters en 's middags als gymzaal. En dat betekent dat meubels dagelijks moeten wor den versleept. FOTO MARK LAMERS/HOLVAST rupwetering marieta kroft Basisschool De Kinderbrug in Rijpwetering barst na vijf jaar al uit haar voegen. De gymzaal voor kleuters kan alleen 's middags maar worden gebruikt, want 's mor gens is de ruimte ingericht als klaslokaal. En de kleuters in die ruimte - de groep vier-jarigen - kunnen alleen 's morgens maar naar school, want 's middags is er geen ruimte. De groei blijft aanhouden. „Deze maand ko men er weer tien bij", zegt directeur A. van der Poel van de school, die, ondanks het ruimteprobleem, ongeveer 240 leerlingen heeft met trots. Een verldaring voor de explosieve groei van het aan tal basisschoolleerlingen in Rijpwetering en Oud Ade, kan Van der Poel niet geven. „Er wordt niet veel ge bouwd, dus daar kan het niet aan liggen. De groei be treft waarschijnlijk veel derde en vierde kinderen." Even vreesde het schoolbestuur dat uitgeweken zou moeten worden naar de voetbalkantine. Maar gelukkig bood de gemeente Alkemade uitkomst: burgemeester en wethouders stellen eind november de gemeenteraad voor om 118.000 gulden voor te financieren voor de aankoop van een tweede noodlokaal. Op 1 januari moet dat in gebruik zijn. Verwacht wordt dat het minis terie hiervoor jaarlijks een 'huurvergoeding' geeft. De verwachting is dat gezien de leerlingenprognoses, het noodlokaal in elk geval tot het schooljaar 2012 in ge bruik blijft. Twee jaar geleden kampte de school ook al met ruimtegebrek. Een groep verbleef toen noodgedwongen in de voetbalkantine. Vanwege de kou week de klas ver volgens uit naar het speellokaal. Omdat de kleuters hierdoor niet konden gymen, werd hiervoor ruimte ge creëerd in de hal. Een groot nadeel was weer dat alle lo kalen op deze hal uitkwamen. De leerkracht en leerlin gen hadden daardoor veel last van voorbijgangers en van leerlingen die naar het toilet moesten. Het pro bleem werd indertijd opgelost door de aanschaf van het eerste noodlokaal. Groengids wijst recreant de weg runstreek/den haag» monica wesseling Stel: je zit in je luie stoel. Onrus tig, want het is prachtig weer en je wilt buiten wat doen, maar wat in hemelsnaam. Voor alle fiets-, wandel- en kanofanaten met het natuurhart op de juiste plek is er gisteren een handige wegwijzer uitgekomen. De Groengids van Het Zuidhol lands Landschap geeft een compleet overzicht van alle na tuurgebieden en landschappen in Zuid-Holland èn de manier waarop daar kan worden gere- creëerd. Zuid-Holland is in het boekje opgedeeld in zeven streken en van elke streek worden de ver schillende landschapstypen en natuurgebieden beschreven. Aangegeven is hoe er te komen met het openbaar vervoer, wat voor moois er te vinden is en welke wandel-, fiets- en kano routes door het gebied lopen. De gids is gemaakt door de uitgeverij Open Kaart en de schrijvers hebben er bewust voor gekozen ook veel aandacht te besteden aan de minder be kende, wat kleinere natuurge bieden. Zo wordt voor het Zuid hollands plassengebied gewe zen op het bestaan van De Wilck, het bescheiden, maar voor kleine zwanen belangrijke natuurgebied tussen Zoeter- woude-Rijndijk en Hazerswou- de. Ook de Spijkerboorse Kade, een strook land met hakhout bosjes ten zuiden van Alphen aan den Rijn en in bezit van de stichting het Zuidhollands Landschap, wordt aanbevolen. Polder Achthoven in Leider dorp, 'Berbice' tussen Leiden en Voorschoten en 'Spookverlaat' in Hazerswoude: allemaal plaat sen vlakbij huis waar het, zo blijkt uit de gids, goed 'groen- recreëeren' is. Ook de Bollenstreek is 'verge ven' van de mooie plekjes met wandel-, fiets- en kanoroutes. Natuurlijk geeft de Groengids de beschrijving van bekende ge bieden als de Pan van Persijn en het Hollands Duin; overbeken de en op mooie dagen overbe volkte stukjes Bollenstreek. Het noordelijk deel van de provincie blijkt echter ook kleinere fraaie terreinen zoals de Engelse Tuin van de Bavo in Noordwijker- hout en de graslanden rondom Voorhout, te bieden. Overigens is het boek meer dan een aan eenschakeling van natuurver- heerlijking: zo wordt er bij de beschrijving van de Voorhoutse polders gewezen op de teloor gang van het weidelandschap door het omspuiten ervan. Bij de Groengids hoort een overzichtkaart van Zuid-Hol land, in de gids is een groot aantal kleinere plattegrondjes van gebieden opgenomen. De Groengids (compleet met kaart) wordt gratis toegestuurd aan al le 43.000 leden van het Zuidhol lands Landschap. Het boek is voor 24,75 gulden te koop bij vele boekhandels en de VW's. PvdA neemt SP onder vuur alphen aan den run jan winde De Alphense PvdA-fractie heeft gisteren tijdens de algemene be schouwingen de Socialistische Partij stevig onder vuur geno men. De kleinste collegepartij verwijt de grootste oppositiepartij 'als een kip zonder kop tegen te stemmen, ook over zaken die- gelet op haar achtergrond juist met instemming moeten worden ontvangen.' De PvdA verwijst hierbij naar het stemgedrag van de SP rondom de aanstelling van stadswachten en de verplaatsing van het milieuhinderlijke bedrijf Ten Berge, zaken waar de SP tegen stemde. „Dat lijkt ons een flinke kater voor de SP-stemmers", al dus de PvdA. SP-fractievoorzitter G. Harmes trok zich van alle commotie gisteren niet al te veel aan. Maar hij uitte wel zijn be zorgdheid over het gebrek aan oppositie in de gemeenteraad. De SP stemde dit jaar als enige tegen de begroting. Bezuiniging komt hard aan alphen aan den run 3ude ruud sep jnwoudse milieuwethouder M. Voren- van de Westeringh (WD) lijkt af te en op een frontale botsing met de ge- teraad over de inzameling van oud r. De wethouder overweegt om naast n tolen en verenigingen die nu op ver ende plaatsen in de gemeente papier len, ook professionele inzamelaars in lakeien. De gemeenteraad liet gisteren is de behandeling van de begroting i daar niets voor te voelen, enkamp is bang dat zij er zonder de hulp van professionele inzamelaars niet in zal slagen om over vijf jaar 85 procent van het oud papier gescheiden in te zamelen. Die 85 procent is een doelstelling die de ge meente door de rijksoverheid is opgelegd. „Met de huidige infrastructuur zullen wij dat resultaat niet halen", hield de wethou der gisteren de raadsleden voor. Verschillende Rijnwoudse verenigingen en scholen zamelen al sinds jaar en dag pa pier in als aanvulling op de financiën. Sinds enkele jaren staan er daarnaast op verschil lende plaatsen in de gemeente papierbak ken. Als het aan de raadsleden ligt, blijft het daarbij. VV. Boevé (CDA) had daar een heel pragmatich argument'voor: als de profes sionele inzamelaars de verenigingen uit de markt concurreren, zullen die laatsten bij de gemeente aankloppen voor extra subsi die. H. Goes (PvdA) ziet het papier ophalen door vrijwilligers ook als een vorm van milieu-educatie. Overigens liet de wethouder weten zeker niet van plan te zijn de ophalende vereni gingen direct aan de kant te schuiven. De zer dagen komt zij zelfs met een voorstel waarin de garantieprijzen voor het oud pa pier voor twee jaar worden vastgelegd. De kinderboerderij in het Bos- park in Alphen aan den Rijn moet behouden blijven. Zo luidde het oordeel van een groot deel van de Alphense ge meenteraad gisteravond tijdens de behandeling van de begro ting voor 1996. De voorgestelde bezuiniging van 50.000 gulden op de Stichting Kinderboerde rijen mag volgens de partijen niet inhouden dat de boerderij verdwijnt. CDA. Groen Links en de Soci alistische Partij hadden moties klaarliggen voor behoud van de kinderboerderij. Het CDA had in zijn motie ook een alternatief dekkingsvoorstel aangegeven. De christen-democraten wilden de meeropbrengsten van een parkeersysteem gebruiken om de bezuinigingen op de kinder boerderijen ongedaan te ma ken. Een keiharde toezegging voor behoud van kinderboerdeij Bos- park kon burgemeester M. Paats niet geven. Maar hij zegde wel toe de bezuinigingsvoorstel len die de Stichting Kinderboer derijen zelf heeft ingediend, goed te bestuderen. Ook zei hij rekening te willen houden met de signalen uit de raad voor be houd van de kinderboerderij. Voor het CDA was die toezeg ging voldoende. De fractie trok uiteindelijk haar motie in. Groen Links en de Socialistische Partij handhaafden hun moties, maar die konden niet op steun rekenen van de andere fracties. Nog in deze raadsperiode moet er een nieuw onderko men worden gebouwd voor jongerencentrum Stek in Ha- zerswoude-Dorp, liefst op de plek van het huidige Stek. Wethouder G. van der Lecq-de Knikker (PvdA/welzijn) zegde gisteren tijdens de begrotingsraad toe haast te wil len maken met de nieuwbouw van het jongerencentrum. De toezegging was voor M. Loomans-Gronheid (1)66) voldoende reden om een motie waarin zij de wethouder tot spoed wilde manen, in haar achterzak te houden. hazerswoude-dorp ruud sep De zaak rond de nieuwbouw van hel Stek sleept zich al jaren voort. Toen het jongerencen trum in 1985 het voormalige Michelshuis betrok, was het de planning dat er na zeven jaar een nieuw gebouw zou komen. Nu, tien jaar later, is er in de ge meenteraad nog altijd onenig heid over de vraag waar het nieuwe Stek zou moeten ko men. Een meerderheid van de politiek wilde het nieuwe jonge rencentrum met name om fi nanciële redenen het liefst aan de Landvliethal vasthouwen. Ook een nieuw Stek op de plek van de oude garage Slootweg op de hoek van de Dorpsstraat en de Gemeneweg was nog enige tijd in zicht. De stedebouwkun- dige wees die optie echter on langs af als weinig geschikt. De wethouder heeft steeds vastgehouden aan nieuwbouw op de huidige plek naast het Dorpshuis. Eén van de argu menten daarvoor is dat het be stuur van het Dorpshuis op die plek bereid is het beheer over het jongerencentrum voor zijn rekening te nemen. Bovendien willen de jongeren zelf graag blijven zitten op hun vertrouw de plek midden in het dorp. Een andere zaak waar de wet houder vaart achter zal zetten is de professionele ondersteuning van het Rijnwoudse jongeren werk. In januari zal Van der Lecq haar plannen presenteren om de vier jongerencentra in de gemeente hulp te bieden bij bij voorbeeld het opstellen van de begroting en het in de hand houden van eventuele drugpro blemen. Ook over dit onder werp had de fractie van I)66 een motie op zak, die erop neer kwam dat een deel van net ver wachte overschot over dit jaar moet worden gereserveerd voor de ondersteuning van het jeugdwerk. Ook hier werd de motie uiteindelijk niet inge diend. De toezegging van de wethouder dat zij geld zal zoe ken voor de te nemen maatre gelen was voor de democraten voldoende. hazerswoude-dorp. De afgelopen maanden hebben ze al precies geïnventariseerd hoe het is gesteld met de leefomgeving van de vissen, volgende week gaan ze daad werkelijk onderzoeken hoe het met de vissen zelf in Hazers- woude-Dorp is gesteld. De Hen- gelaarsbond voor Leiden en Omstreken gaat woensdag en donderdag in verschillende vaarten rond Hazerswoude- Dorp samen met een beroeps visser 'onderzoeksvissen'. Doel is de leefomstandigheden van vis en visser te verbeteren. De vissers gaan woensdag ochtend rond negen uur aan ae Burgemeester Warnaarkade het water op met netten en met elektrovisapparatuur. Met deze professionele spullen willen de vissers zo veel mogelijk ver schillende vissen naar boven halen. Het onderzoek strekt zich uit over de Westvaart, de Burge meester Warhaarkade, de Poel- zoom en het zuidelijk deel van de Oostvaart. De hengelaars- bond wordt bij het onderzoek ondersteund door de Organisa tie ter Verbetering van de Bin nenvisserij. Uit het onderzoek tot nu toe komt naar voren dat de leefom standigheden in de Hazers- woudse vaarten behoorlijk zijn. De bagger op de bodem is rela tief schoon, het water ziet er ge zond uit en er groeien veel wa terplanten. In een tussenrap portage meldt de hengelaars bbnd dat het gebied 'één grote broedkamer' is. Daarnaast is 'het water bijzonder rijk aan ge zonde verschillende typen vis sen en de meest uiteenlopende insekten en onderwaterflora'. Het is de bedoeling van de bond om in juni volgend jaar met een rapport te komen op grond waarvan de vissers kun nen overleggen met hoogheem raadschap, waterschap en ge meente. /.ij zullen er dan waar schijnlijk voor pleiten de dooi gaande vaarten dieper uit te baggeren, zodat het waterschap minder vaak de waterplanten hoeft te maaien en de vissen veiliger de winter door kunnen komen. Daarnaast hopen de vissers aan te kunnen geven hoe het water aantrekkelijker kan worden gemaakt voor de recre atie. Hel visserijkundig onderzoek in Hazerswoude-Dorp is het eerste van zijn soort dat door de Leidse hengelaarsbond wordt uitgevoerd. In de nabije toe komst wil de bond ook in de Vlietlanden en op de Kagerplas- sen soortgelijke onderzoeken uitvoeren. Natuurvereniging beheert groen met bijl alphen aan den run Een natuurvereniging die bomen omhakt, dat lijkt tegenstrijdig. Toch zetten leden van de afdeling Alphen aan den Rijn en omstre ken van de IVN vereniging voor natuur- en milieueducatie zaterdag 11 november de bijl in de overtollige bomen op het Spijkerboor. Dat is nodig om hoofdstructuren in het groen voldoende ruimte te geven om te groeien. Het Spijkerboor is de beboste kade tussen Al phen aan den Rijn en Boskoop. Eerder reikten vrijwilligers daar al de helpende hand bij het maaien van gras en riet. Nu zijn alles- overwoekerende struiken en bomen aan de beurt. "lussen half tien ochtends en drie uur 's mi<i<iags maken de natuurliefhebbers met zaag en bijl het gebied klaar voor de winter.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17