Wethouder Huigen beticht an gerommel in notulen Oegstgeest heeft een straathoekwerker nodig erbinding tussen A4 en \44 is 'ernstig knelpunt' Leiden Regio 'Kunnen jullie even komener liggen koeien in ons zwembad' Precies... onze kerstmarkt is weer geopend! V ^intratuin SIJDAG 3 NOVEMBER 1995 inbreker geschrokken •yr.vrGEESTEen inbreker schrok gisteravond waarschijnlijk be- ;1|oorlijk, toen hij bij een woning aan de Prinses Margrietlaan de foordeur probeerde te forceren. Zijn braakpoging zette een llarm in werking. De dief nam de benen en was onvindbaar Hoen de politie ter plaatse kwam. Kerstkaartenfraude pGSTGEESTEen 16-jarige Leidenaar verkocht gisterochtend 1tt)nder vergunning kerstkaarten op de Hazenboslaan te Oegst- tvfeest. De jongen gebruikte een vals legitimatiebewijs. De op brengst van de kaartenhandel had hij in eigen zak willen steken, be politie maakte echter al na de verkoop van twee setjes kaar- ,in een einde aan de illegale praktijken. I CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 5356429 Omwonenden Oranjepark en sportschoolhouder dienen plan in OEGSTGEEST MONICA WESSELING Het zomaar 'wegjagen' van jongeren is geen op lossing voor de overlast die de jeugd onder meer in de omgeving van het Oranjepark in Oegstgeest veroorzaakt. Er moet in het dorp een 'straathoek jongerenwerker' worden aangesteld en de jonge ren moeten een plek krijgen waar ze wèl samen mogen komen. De kelder van het gemeentecen trum aan de Lijtweg zou hiervoor geknipt zijn. Eenmalige oplossingen voor het 'jeugdprobleem', zoals extra inzet van politie of de jeugd van de ene plek naar de andere sturen, hebben geen zin. De bewoners van de omgeving van het Oranje park hebben samen met voormalig jongerenwer ker E. Wieffering een plan gemaakt om de over last van jongeren in Oegstgeest te lijf te gaan. Het is maanden geleden al ingediend bij de gemeen te, maar heeft tot nu toe niet tot actie geleid. De overlast (vandalisme en lawaai) blijft. Wieffering, houder van een sportschool, denkt dat het 'jongerenprobleem' structureel moet wor den aangepakt. „Kijk, er is helemaal niets voor de jeugd van 14 tot 18 jaar. Ze hangen rond, verve len zich en dan kom je makkelijk tot minder ple zierig gedrag. We hebben een prachtplan inge diend dat uitgaat van drie stappen. Eerst moet je jeugd en jongerenwerker elkaar laten ontmoeten, dan maatregelen nemen om overlast te voorko men en als laatste het herstelwerk aanpakken." De jeugd hangt nu verspreid over Oegstgeest rond. De aan te stellen jongerenwerker moet, zo schrijft het plan voor, eerst alle plekken langs en met de jongeren gaan praten. „Vertrouwen win nen." In de tussentijd moet er een echte ontmoe tingsplek worden gemaakt. „Het gemeentecen trum is ideaal." Veel jongeren die 'hangen en klieren' zijn stuk gelopen in werk of school. „En dus moet de jon gerenwerker samen met de jeugd proberen die scholing en arbeid weer voor elkaar te krijgen", legt Wieffering het preventie-onderdeel van 'zijn' plan uit. Ook jeugdigen die in het criminele cir cuit terecht zijn gekomen, krijgen hulp van de jongerenwerker. Wieffering: .,1 let is duidelijk: Oegstgeest moet gewoon weer een jongerenwerker krijgen en een officiële ontmoetingsplek maken." Het gemeentebestuur heeft, zo laat een woord voerder weten, Wieffering geschreven dat het plan is ontvangen. „Maar we doen er nog niets mee. De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegst geest stelt op dit moment een beleidsplan op. Dat wachten we af en daar betrekken we dit plan bij." De woordvoerder vindt het niet vreemd dat de gemeente nog geen actie heeft ondernomen. „Burgers komen wel vaker met ideeën, maar ad hoe daarop reageren lijkt ons niet erg verstan dig." iA-voorman Leiderdorp lichtte politie in over vermoedens ERDORP JUDY NIHOF :eft de Leiderdorpse wethouder C. Huigen t/D/financiën) ooit gerommeld met de notulen van i- mmissievergaderingen? CDA-fractievoorzitter A. Roest eft hierover zo zijn vermoedens. Deze hielden hem jkbaar zo bezig, dat hij de politie ervan op de hoogte 1de. Dat blijkt uit de officiële verklaring die Roest op 26 Lril van dit jaar op het politiebureau aflegde. Deze am gisteren in het bezit van het Leidsch Dagblad. Volgens Roest een 'kwalijke zaak'. Maar zo ernstig vond hij dit blijkbaar ook weer niet, want hij vertelde de politie erbij dat hij 'haar hier nooit over had aangesproken'. Wethouder Huigen reageert zeer geschrokken als ze met de verklaring van Roest wordt ge confronteerd. Ze zegt het vreemd te vinden dat de CDA'er 'haar naam heeft genoemd' en zegt zich niets te kunnen herin neren van aanpassingen van notulen in haar eigen voordeel. Verder wil ze geen commentaar geven. „Ik wil Roest hier eerst fractievoorzitter van het ,n A werd op 26 april als getui- js gehoord over een aantal om- :den acties van de Stichting ifbaar Leiderdorp. Behalve de acties, ging Roest in op :en binnen de gemeente Lei- :dorp waarbij hij zijn vraagte- ïs zette. ,o verklaarde hij van een btenaar begrepen te hebben Huigen ruim twee jaar gele- Li i de concept-notulen van de nmissievergadering had igepast in haar voordeel'. zelf over spreken Volgens Roest, die zeer in zijn maag zit met de uitgelekte ver klaring, heeft hij Huigen nooit in een kwaad daglicht willen stellen. Daarom zou hij haar er ook nooit op hebben aange sproken. Tegenover de politie wilde hij toch niet verzwijgen wat hem ter ore was gekomen. „Maar het is niet zo dat er on herstelbare zaken zijn gebeurd. Huigen heeft niet willens en we tens dingen verdraaid. Het zit hem meer in de toonzetting van de notulen. Ze stelt soms zaken mooier voor dan ze zijn", aldus Roest. Opmerkelijk is dat E. Groot aarts, fractievoorzitter van D66, hierin wel iets herkent van Hui gen. „Maar ik begrijp niet waar om je daar bij de politie over zou moeten klagen. Daar zijn andere wegen voor." Volgens Grootaarts kleurt de wethouder informatie wel eens een beetje 'bij' in haar eigen voordeel. De D66'er haalt daar zijn schouders over op. „Het blijft binnen de marges van wat wel en niet kan." Iemand als wethouder P.Bou- man (PvdA/milieu) is daar on langs volgens Grootaarts wel te ver in gegaan. In de notulen van een commissievergadering stond niet vermeld hoeveel milieu-controles de wethouder had moeten uitvoeren, terwijl dit wel was uitgesproken. Na opmerkingen van D66 zouden de notulen zijn aangepast. De uitgelekte verklaring van Roest zou in de Leiderdorpse politiek, waarin CDA en VVD deel uit maken van het college, nog wel eens een lange staart kunnen krijgen. De consequen ties voor zowel Huigen als Roest hangen af van hun nadere ver klaringen. Zeker is wel dat de relatie tussen CDA en WD door deze zaak een deuk op heeft ge lopen. rvoerregio dringt aan op snelle verbeteringen 11 VAN WANROOY oost-westwegverbinding in Leidse agglomeratie tussen A4 en A44 moet nodig wor- i verbeterd. Er is sprake van ernstig knelpunt, zowel uit oogpunt van bereikbaarheid rbinding Duin- en Bollen- :ek met het achterland) als oogpunt van milieuhinder verkeersveiligheid. De N206 twijk-Leiden) wordt zwaar ast door regionaal verkeer. staat in het nu gepresen- rde Ontwerp Regionaal Ver- rs- en Vervoerplan (RWP) de vervoerregio Rijn- en lenstreek. )plossingen die het Ontwerp VP aangeeft: verbeteren van- route door Leiden via de irchilllaan en de Dr. Lely- i, de aanleg van een stads- oweg op het vrijgehouden tussen Leiden en Voor- 1 oten en de aanleg van de -West over hetzelfde tracé. lok de invoering van een ltram van Noordwijk/Kat- naar Alphen aan den Rijn - zogenaamde Rijn Gouwe-lijn aat hoog op het verlanglijstje de 22 gemeenten van de EN BOLLENSTREEK Rijn- en Bollenstreek. Deze trarri zou gebruik kunnen ma ken van de bestaande spoorlijn tussen Leiden, Lammenschans en Alphen aan den Rijn. Ope ning van een station in Hazers- woude-Rijndijk is daarbij zeer gewenst. In april volgend jaar moet er meer duidelijkheid over de sneltram komen. De verkeerssituatie in de re gio Rijn- en Bollenstreek zal bij ongewijzigd beleid aanzienlijk verslechteren. Dit wordt voor namelijk veroorzaakt door een grote groei van het autogebruik: bijna 70 procent voor de perio de 1986-2010. Deze groei is het grootst in de Duin- en Bollen streek. In de Rijnstreek en de Leidse regio is deze groei bedui dend minder. De situatie op de autosnelwegen in de Rijn- en Bollenstreek is al slecht te noe men. De vervoerregio Rijn- en Bol lenstreek gaat op korte termijn in samenwerking met de be trokken gemeenten een onder zoek verrichten naar de ver- keers- en milieuproblematiek op de Bollenroute (N208) in de noordelijke Bollenstreek. Een oplossing voor de verkeersover last daar heeft een hoge priori teit Verlenging van de N22 naar de A44 wordt daarin als een van de mogelijke oplossin gen gezien. Op de Bollenroute (Sassen- heim, Lisse, Hillegom, Benne- broek, Heemstede, Haarlem) wordt voor het jaar 2010 reke ning gehouden met een groei van het autogebruik met onge veer 25 procent. Deze groei wordt voor een groot deel ver oorzaakt door de aanleg van de N22 vanaf de A9 (Haarlem-Am- stelveen) tot de N207 (Hille gom- Leimuiden). De provincie Noord-Holland heeft de plan nen hiervoor in behandeling. Er zijn twee hoofdvarianten: a) verlenging van de N22 die aansluit op de A44 bij de Kaag. b) verbetering van de verbin dingen met de N207 (Hillegom- knooppunt Burgerveen). Samen met het autoverkeer ondervindt ook de bus vertra ging op de Bollenroute. Daarom zijn er op diverse plaatsen vol gens het Ontwerp RWP drin gend maatregelen nodig. Ge dacht wordt aan busbanen/- stroken en beïnvloedbare ver keerslichten. Architecten maken plan voor raadhuis in Oegstgeest OEGSTGEEST MONICA WESSELING Vier architectenbureaus zijn door het gemeentebestuur van Oegstgeest geselecteerd om een 'ideeën-studie' te maken voor de verbouwing van de voormalige Jelgers- ma-kliniek tot gemeentehuis. De vier, A+D+P Architecten, B&D Architecten BV, Snelder Architecten BNA en Winter- mans Architecten/Architec tenbureau Quist BV, werden gekozen uit de veertig bu reaus die interesse hadden getoond. Begin november worden de vier studies aan de werk groep Architectenselectie ge presenteerd. Vervolgens ko men burgemeester en wet houders met een voorstel voor de architect-keuze aan de raad. De omwonenden van het toekomstig raadhuis worden bij de keuze betrok ken. Een bewoner krijgt zit ting in de Architectencom missie en ook de zogeheten klankbordgroep Van Assend- elftstraat en omgeving wordt om advies gevraagd. De vier architectenbureaus zijn geselecteerd op grond van hun ervaring met het verbouwen en renoveren van openbare monumentale panden. E itkamp te Leider- L 3. Dit is een on- 1 Jeel van de ^mtuin die '1 werd aange- te fotograaf Wim man doorkruist elijks een groot van de streek het nieuws voor :rant in beeld vast 'ggen. Tijdens die n komt hij langs lei 'beeldige' fjes die niet direct news vormen, ir het zeker ïfd zijn om te pre- feren Een van de foto's uit het boek. G. van der Mark, die met zijn verzamelwoede de basis legde voor het brand weermuseum, staat rechts van het vaandel. Dit werd in 1923 geschonken door vijftien welgestelde Wassen- aarders. foto brandweermuseum Commandant schrijft boek over historie Wassenaarse brandweer WASSENAAR DORITH LIGTVOET Het is 23 augustus 1992. Bij de alarmcentrale van de Wasse naars e brandweer komt een cu rieus telefoontje binnen. „Kun nen jullie zo snel mogelijk ko men. Er liggen koeien in ons zwembad", luidt de paniekerige melding. Wat blijkt? Vanuit een nabijgelegen weiland zijn zeven koeien door de afrastering heengebroken en terechtgeko men in een woning aan de Paauwlaan. Gretig hebben ze zich tegoed gedaan aan de aan wezige flora. Twee koeien zijn helaas wat al te enthousiast. Zij zijn in het afgedekte zwembad terechtgekomen. De eigenaar van het huis ont dekt de koeien, die ternauwer nood het hoofd boven water kunnen houden. Hij belt meteen de brandweer. De cen trale verzekert zich er eerst van dat ze niet voor de gek wordt gehouden. Vervolgens mogen de spuitgasten de ongelukkige koeien bevrijden. Deze waargebeurde anecdote is terug te vinden in 'Van kerk tot brandweerkazerne'. Het boek dat vanaf zaterdag bij de kazerne en in enkele Wasse naars e boekwinkels te koop is, biedt een overzicht van 300 jaar brandweer in Wassenaar. Zater dag krijgt minister Dijkstal in de Dorpskerk het eerste exemplaar uitgereikt. Het heeft de twee samenstel lers, brandweercommandant G. Spruit en T.L. Wijfjes, drie jaar tijd gekost om al het materiaal bij elkaar te scharrelen. Het kostte vooral veel tijd om te schrappen, maakt Spruit duide lijk. „We konden putten uit een enorme hoeveelheid materiaal. Het is eigenlijk uniek dat zoveel bewaard is gebleven. Er is maar een brandweerspuit - één uit 1765 - waarover we in de ar chieven niets hebben kunnen vinden. We hebben ons dan ook eerder moeten beperken, dan dat we te weinig informatie en materiaal hadden." Spruit en Wijfjes zijn chrono logisch te werk gegaan. Het 136 pagina's tellende boek is prettig leesbaar en voorzien van vele oude foto's. „Veel fotomateriaal was te vinden in het museum en is bijvoorbeeld door familie leden van oud-brandweerperso neel beschikbaar gesteld", meldt de commandant. Juist de foto's maken het boek aantrek kelijk voor mensen die niets met de brandweer van doen hebben. „Voor veel Wassenaar- ders biedt dit boek tal van her kenningspunten. Gebouwen die niet meer bestaan of veranderd zijn, opa's en oma's die op de foto staan." Ook in de lijsten met namen van personeelsleden zullen Wassenaarse families hun voor vaderen tegenkomen. Het boek bevat bijvoorbeeld een lijst met namen van mensen die in 1916 werden aangesteld bij de brand weer. In die tijd was er van vrij willigheid nog geen sprake. Als je geschikt werd bevonden voor een functie bij de brandweer, had je je maar te melden. In de lijst komen de fraaiste functies voor. Hendrik Borsboom bij voorbeeld, was schroefaan- draaier, terwijl Gerardus van Drunen zich tevreden moest stellen met de functie 'zakdra ger'. Dat het duo het boek tijdens de receptie van het 300-jarig be staan van de brandweer kan presenteren, is mooi meegeno men. Toen Spruit en Wijfjes met hun researchwerk begonnen, deden ze dat namelijk niet met het oog op het jubileum. „Aan het eind van 1990 kwamen we in de kazerne aan de Johan de Wittstraat terecht. Een tijdje la ter werd het brandweermuseum beneden, waarvoor comman dant Van der Mark in de jaren twintig de basis heeft gelegd, opnieuw ingericht. In de collec tie wordt de hele historie van de brandweer in beeld gebracht. Wij wilden daar vervolgens eni ge lijn in aanbrengen. Omdat we over een grote hoeveelheid foto's en ander materiaal be schikten, besloten we de histo rie van de brandweer in een boek weer te geven." Toen na twee jaar het jubile um naderbij kwam, leek het Wijfjes en Spruit wel aardig om het boek tijdens de receptie te presenteren. „Natuurlijk was het de laatste weken weer hard doorwerken. Maar je ziet, met enige moeite is het ons gelukt." Bewoners van Leythenrode straks in 'blokkendozen' LEIDERDORP .JUDY NIHOF Het terrein van verpleeghuis Leythenrode in Leiderdorp is de afgelopen tijd volgesta peld met porto-cabins. De blokkendozen' zijn bedoeld als tijdelijke huisvesting voor de 120 bewoners van het ver pleeghuis. Het uit 1972 date rende pand wordt vanaf eind december zo grondig onder handen genomen, dat de be woners moeten verkassen. Rond 7 december verhuizen de eersten naar de porto-ca bins. I let is de bedoeling dat alle ouderen 'ruimschoots voor de feestdagen' onder dak zijn in de noodhuisvesting, aldus directeur H. de Kleine. „Men moet in alle rust en vrede Kerstmis kunnen vieren. An ders voelt men zich zo ont heemd." Volgens De Kleine zien de cabines er van bin nen veel mooier uit dan je zou verwachten. „Alles zit er op en eraan. Ze hebben niks container-achtigs. Het is net alsof je in een gewoon ver pleeghuis bent. Qua ruimte gaat men er in de cabines zelfs op vooruit." De verhui zing naar de porto-cabins is volgens de directeur geen in grijpende operatie. „Er is een aansluiting gemaakt van de tijdelijke huisvesting naar het verpleeghuis, zodat de ver huizing helemaal binnen door kan gaan." De verbouwing van het verpleeghuis neemt ongeveer veertien maanden in beslag. De renovatie en uitbreiding van Leythenrode kost in to taal 25 miljoen gulden en verloopt tot dusver op sche ma. Een maand geleden werd het nieuwe pand voor fysiotherapie opgeleverd. De nieuwbouw voor zestig psy chogeriatrische patiehnten is eind deze week klaar. VRIJE TIJD LEIDEN Beurs. Tuistadstaalwijk houdt morgen weer de jaarlijkse kin derkleding- en speelgoedbeurs. De beurs is tussen 11 en 15 uur te bezoeken in gebouw 'De Lin de' aan de 1 lerenstraat 64, te genover de supermarkt 11000. De toegang is gratis. Rijksarchief. Voor iedereen met belangstelling voor de geschic denis organiseert het project C ie schiedbeoefening in Zuid-Hol land (PGZH) een cursus 'Bron nen in hét RJjl-..li. hief Decui sus start morgen en kost 75 gul den. Aanmeldingen bij P(i/.l I op telefoonnummer 070 3624121. Computerclub. De I lobby Com puter Club afdeling Leiden houdt zondag de maandelijkse bijeenkomst bij DO(i()S Tafel tennis aan de I loge Morsweg 201. Leden en niet leden zijn welkom tussen 13.30 en 16.00 uur. De toegang is gratis. Weet u al in welke stijl u dit jaar kerst gaat vieren... Nee? Dan kunt u bi) ons kiezen. Misschien kiest u wel voor natuur, met guirlandes, riet en kruiden. Of voor Duizend-en-één-nacht, rnet veel gedecoreerd glas in rijke kleuren,.. En wat dacht u van frosted, rnet bevroren wit, zilver en blauw... Weet u wat, komt u zelf maar kijken. Wij zi|n er klaar voor! HET GROENE WARENHUIS Voorschoten Leidseweg 518, tel. 071 - 5322203 ^1? Ai

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15