[Leiden 'Grootwinkelbedrijf laat ons in de steek' Zestig koopwoningen op plein Kooilaan 'an Rij: juristen ;even mij voor [00 procent gelijk ekort Noorderparkfestival iet gedekt door gemeente Rotterdammer bedreigt vrouwen met mes Sportfederatie: huurverhoging tennisbanen onaanvaardbaar Negen jaar cel voor moord op Leidenaar VRIJDAG 3 NOVEMBER 1995 jnff henny van ecmond. 071 -5356414. plv -chef hans koenekoop, 071 -5356429 I an hapt naar agent I [VI; eiden De politie heeft vannacht drie mannen op de Blauw - B x>ori shrug aangehouden wegens agressief gedrag, hen 28-jarige ,eidenaar viel een 22-jarige vrouw uit Leiderdorp lastig die met ïaar vriend op een bankje op de brug zat. De vrouw wilde weg- open, maar de Leidenaar bleef haar hinderen en stompte de .eiderdorpse uiteindelijk in het gezicht. Hij kreeg daarbij assis- entie van een 40-jarige man uit Nieuw-Vennep. De politie had ;rote moeite het duo aan te houden. De 28-jarige man verzette :ich hevig en trachtte de agenten te bijten. Vervolgens probeer- le een 19-jarige Leidenaar de aanhouding te verhinderen. Ook lij werd naar het bureau meegenomen. Auto's op busbaan eiden De busbaan op de Lammenschansweg wordt regelmatig ;ebruikt door automobilisten. Dat bleek gisteren bij een contro- e op de weg door twee motorrijders van de politie. In een half air tijd werden 28 automobilisten bekeurd, die probeerden de iles op deze manier te omzeilen. Inbrekers in zwembad eiden Inbrekers vernielden in de nacht van woensdag op don- Ierdag een aantal deuren om binnen te komen in het Vijf Mei- iad aan de Boshuizerkade. De dieven namen ongeveer veertig ,D's mee uit de kantine. Ook beschadigden zij een sigarettenau- omaat. Iet rapt bij betalen met gestolen cheque eiden Een 44-jarige Leidenaar is gisteravond omstreeks half legen aangehouden nadat hij had geprobeerd in een warenhuis lan de Aalmarkt met een gestolen girobetaalkaart te betalen. De beschikte over meer betaalkaarten. ANNO 1895 Zaterdag 2 November Verleden week 's avonds werd zekere E.K., veenbaas te Hille- |om, met paard en rijtuig aan cfen Ringdijk bij Hillegom door ier personen aangehouden, van den wagen getrokken en in de tingvaart geworpen, waaruit hij zich zwemmende wist te red- len. Paard en wagen waren inmiddels verdwenen, doch zijn la- er teruggevonden door de rijksveldwachters Hellendoorn en I fan Heumen, De daders van deze euveldaad zijn bekend. ANNO 1970 dinsdag 3 november Uphen aan den Rijn. Het staat nu wel vast, dat reeds enkele we en na de opening van de grote sporthal op 14 november a.: ok het fraaie overdekte zwembad ,,De Dillen" in gebruik geno ïen kan worden. Vanmorgen zijn namelijk de laatste onderde in, de dekplaten voor de beweegbare vloer, aangekomen, waar- a direct met de montage is begonnen. Aan de voorgevel van et bad is een verlichte naamaanduiding aangebracht, zodat het aaie bad ook bij avond van verre af herkenbaar is. De kosten an de beweegbare vloer bedragen rond 160.000,-. Vervolg van w koevoet/henny van egmond ithouder Tj. van Rij (PvdA) is niet eens met de conclusie er juridische mogelijkheden om tot een lagere schade- goeding te komen die aan Katwijkse bouwbedrijf De ge-Van der Plas moet wor- betaald. „In feite krijg ik de juristen honderd procent ijk. Het is misschien verve ld om te zeggen, maar ik krijg ijd in alles gelijk", reageert n Rij desgevraagd, folgens de wethouder blijkt het rapport van de juristen de bouwvergunning niet i worden ingetrokken door gemeente. Het feit dat de ivergunning nog niet is ver- nd, speelt nauwelijks een rol, ent hij. De juristen stellen het Katwijkse bedrijf voorlo- nog niet kan bouwen, maar is onjuist, zegt Van Rij. „Van Plas kan zo met gebouw A ;innen, daarvoor is die kap- gunning niet nodig." Die op- rking staat haaks op het ge- me rapport. Volgens de juris- is de kapvergunning gekop- d aan de hele bouwvergun- ig en kan er dus helemaal worden gebouwd, totdat de )vergunning is verleend. Van „Dan kennen ze het plan goed. Ze hebben kennelijk tekening niet bestudeerd." fan Rij erkent dat de ge en te de kapvergunning kan igeren, mits de werkelijk ge en schade wordt vergoed. en herman joustra Stichting Vrienden van het orderpark krijgt geen subsisi- van 2000 gulden van de ge- ente Leiden om het tekort het Noorderparkfestival op- ?rde weg te werken. De wijk- sociale vernieuwing had Hoe onlangs een hernieuwd zoek ingediend. Burgemees- en wethouders zijn echter bij standpunt gebleven dat het hef om het festival te hou- te politiek geladen was. te stichting hield het evene nt onder meer om de poten- magelijkheden van het park te promoten. Het college had al eerder laten weten onge lukkig te zijn met het festival, omdat dat samenviel met de discussie over een mogelijk re ferendum over de bouwplannen voor een verpleeghuis in het Noorderpark. Dat het referen dum nu alsnog is afgeblazen, is geen reden voor burgemeester en wethouders hun standpunt te wijzigen. Het festival dat afgelopen zp- mer werd gehouden leverde een tekort op van 4500 gulden. De wijkgroep sociale vernieuwing Noord gaf 2500 gulden uit het wijkbudget. Wethouder A r CDA'er Roest heeft I D bij de politie ver klaard dat de Leiderdorpse wethouder Huigen heeft gerommeld met notulen. Naturisten A —J Naturistencamping I in Vlietland lijkt van de baan; de standpunten van Leidschendam en de NFN liggen te ver uiteen Stichting niet blij met 'fooivoor parkeerterrein aan Haagweg Het Leidse grootwinkelbedrijf steunt het parkeerterrein aan de Haagweg niet meer. Dat leidt C. Verplancke van de stichting Stadsparkeerplan Leiden af uit het feit dat Hema, Vroom en Dreesmann, Blokker, C&A en Peek en Cloppenburg amper financiële steun willen verlenen. „2500 gulden. Zo'n fooitje accepteren we niet eens", foe tert Verplancke. verliezen te dekken. Van die toezegging is niets meer over. „Terwijl de grootwinkelbedrij ven zelf voor 10 mille aan par- keerkaarten hebben gekregen. Die liggen volgens mij stoffig te worden in een kast, want ze hebben er nog niets meege daan." leiden hans koenekoop De voorzitter van de stichting Stadsparkeerplan snapt niets van de gewijzigde koers van de grootwinkelbedrijven. Bij aan vang van het plan van de Leidse ondernemers om op het oude Van Gend Loos-terrein een parkeerplaats voor 550 auto's te exploiteren kreeg Verplancke nog de toezegging op minstens 10.000 gulden steun te kunnen rekenen om eventuele aanloop- Kans Verplancke is vooral zo be- binnenstad een 'saamhorig heidsgevoel groeit'. Verplancke: „Het besef neemt toe dat het parkeerterrein aan de Haagweg dé kans is om nieuwe bezoekers naar Leiden te halen. Te veel winkeliers hebben steeds ge dacht dat het terrein aan de Haagweg vervangende parkeer ruimte biedt voor plaatsen die de gemeente laat verdwijnen uit het centrum. Dat is de verkeer de uitleg. De Haagweg is er voor nieuwe bezoekers. We doen dit niet voor de gemeente, we doen dit voor de ondernemers." „Daarom is het zo jammer dat de bedrijven die te toon zet ten nu afhaken. Het lijkt wel of de bedrijfsleiders van de Leidse vestigingen helemaal niets te vertellen hebben bij hun bazen. In Leiden lijkt een een situatie te ontstaan waarbij de bedrijfs leider van het warenhuis min der te vertellen heeft dan de eerste de beste loempiaboer." Niettemin ziet Verplancke de toekomst van het parkeerplan rooskleurig in. Hij is redelijk te vreden over het aantal bezoe kers dat tot nog. toe gebruik heeft gemaakt van de Haagweg, ook al zijn dat er op doorde weekse dagen niet meer dan dertig tot veertig. „Elke zaterdag staan er twintig auto's meer op het terrein. We sluiten de eerste vier maanden, de proefperiode, vermoedelijk af met een klein verlies van 25.000 gulden. Het plan heeft 165.000 gulden ge kost, dus ik noem dat een goede score." Voor de komende twee jaar wil de stichting Stadsparkeer plan het nog veel grootser aan pakken. Verplancke wil daartoe zo snel mogelijk de huur van het terrein voor twee jaar vast leggen en de gemeente overha len tot een bijdrage van meer dan een miljoen gulden. „Maar daar komt wat voor terug. We willen het veel breder opzetten. Met bijvoorbeeld een bood- schappenservice en misschien zelfs een kinderdagverblijf. Ook willen we 's avonds open om zo de cafés en restaurants te bedie nen." Het vervoer tussen het par keerterrein en de binnenstad moet ook aantrekkelijker wor den. Binnenkort krijgt Stadspar keerplan de beschikking over drie tuk-tuks, driewielige mo tortaxi's (in Aziatische landen een populaire vervoersvorm, 0h alberL h^ïjn MHlMi ij mmm 1 "H l. red.). „Leiden is de eerste ge meente die ze introdcueort. An dere steden kijken al met be langstelling uit." I. ile Knol, filiaalchef van V fc 1) in Leiden, betreurt de uitla tingen van Verplancke. Volgens haar haalt hij een aantal dingen door elkaar. „De Raad van de Nederlandse Detailhandel heeft een garantiesubsidie toegezegd van 10.000 gulden, maar heeft geen kaarten gekocht. De raad is wat anders dan de indiviudele grootwinkelbedrijven." „Wij dragen het initiatief een warm hart toe en overwegen ook kaarten te kopen om het parkeerterrein te promoten. Maar dat heeft niets met de ga rantiesubsidie te maken." Stadsbank geeft voorpagina Dat bedrag is lager dan de 2,1 miljoen gulden, waarover nu een afspraak is gemaakt met Van der Plas. De wethouder wijst erop dat er een risico zit aan het weigeren van de kap vergunning. „Als de rechter die weigering ongedaan maakt, heeft Van der Plas alle vergun ningen. Dan kan hij nog veel meer schadevergoeding eisen. Die situatie wil ik voorkomen. Dan kan ik niet uitleggen aan de mensen die aan het referendum hebben deelgenomen en aan wie we hebben verteld dat de schadevergoeding 2,5 miljoen gulden zou zijn." De secretaris van de stichting die het referendum heeft aange vraagd, mr. J. van Lingen, is niet verbaasd over de conclusies van de universitaire juristen. „Na het referendumn hebben we de gemeente gevraagd of we de procedures moesten doorzet ten, omdat als een van de ver gunningen wordt vernietigd de schadevergoeding omlaag kan. Daar heeft de gemeente nooit op gereageerd." Hij is ook niet verbaasd over de reactie van de wethouder, die in zijn ogen op alle manie ren heeft geprobeerd het bouw plan door te drukken. „Van Rij wil alleen maar zijn zin krijgen. Hij heeft voor het referendum geroepen dat het niet doorgaan van het bouwplan 2,5 miljoen gulden kost. En dat moet het nu ook kosten. Ik hoop dat de ge meenteraad het lef heeft dat te gen te houden." x rentegarantie Een gedeelte van de woningen komt bovenop de winkel van Albert Heijn. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden herman joustra Rond het plein aan de Kooilaan verrijzen tussen de 55 en 60 koopwoningen. Het gaat om drie-kamerwoningen die rond de twee ton gaan kosten. R. Veldhuizen van Zanten van bouw- en woningtoe zicht ontvouwde gisteravond de eerste plannen tijdens een vergadering van de wijkgroep sociale vernieuwing Leiden- Noord. De geplande woningen komen voor een deel boven op het pand van Albert Heijn en de groentezaak aan het plein. In totaal gaat het daarbij om drie woon lagen. Een ander deel komt daar haaks op te staan, met uitzicht op de Kooilaan. Ook hier betreft het drie woonlagen, die deels op een zuil komen te staan. Zo doende blijft het plein gemakkelijk toe gankelijk vanaf de Kooilaan. In de zuil kan mogelijk een winkel worden geves tigd. In elk geval verdwijnt het gebouw van de VSB-bank, evenals de woning die vastzit aan de moskee. Verder komen er ongeveer 60 parkeerplaatsen bij zodat het totaal op 120 komt. De fontein krijgt een centrale plek op het plein. De meest gehoorde kritiek van de aan wezigen was dat de ruimte op plein met de komst van de woningen wel erg krap wordt, yöp die manier blijft er nauwe lijks ruimte over voor een eventuele markt en voor festiviteiten." De plannen verkeren volgens Veldhui zen van Zanten echter nog in een relatief pril stadium. I lij zegde toe de wijkgroep op de hoogte te houden van de ontwik kelingen. leiden nadat hij omstreeks twee uur Bachstraat. De man was be twee vrouwen met een mes had vriend met haar. Wat het motief Een 27-jarige Rotterdammer is bedreigd. Dat gebeurde in de voor de bedreiging was, is nog afgelopen nacht aangehouden woning van één van hen aan de niet bekend. leiden herman joustra De Leidse Sport Federatie vindt het niet te pruimen dat de ge meente de huur van de tennis banen volgend jaar met veer tien procent wil verhogen. Zij wil dat voorstel dan ook op nieuw bespreken met de ge meente om te voorkomen dat 'onaanvaardbare tariefsverho gingen doorgevoerd zullen wor den', zo staat in een reactie op de voorgestelde nieuwe tarie ven. Toch ziet de federatie de bui al weer hangen. Ook in voor gaande jaren werden haar ad viezen, schrijft de LSF, voor kennisgeving aangenomen en werden de tariefsverhogingen toch steeds doorgevoerd. „Het ligt in de lijn der verwachtingen dat, ondanks de waardering voor hetgeen door de Leidse Sport Federatie naar voren wordt gebracht, het budgettaire argument wederom de doorslag zal gever* en de voorstellen on gewijzigd vastgesteld zullen worden. Ook dit is een traditie geworden die voor ons onaan vaardbaar is." De LSF zegt al eerder aange kaart te hebben dat een onder bouwing van het tarievenbeleid ontbreekt, onder meer in haar advies naar aanleiding van de .gemeentelijke voorstellen om tennisparken te privatiseren dan wel kostendekkend te ma ken in de nota Investeren in Werk. Huurverhoging als gevolg van het kostendekkend opere ren zou tot een onaanvaardbare contributieverhoging leiden, zo meent de LSF. „In dat advies hebben wij opgemerkt dat wij ons konden vinden in het standpunt van de Leitensa (de overkoepelende tennisstichting dat ook de tennisverenigingen een essentieel deel uitmaken van het Leidse verenigingsleven en dikwijls ook een buurtfunctie hebben. Eveneens konden wij ons verenigen met de stelling van LeiteCsa dat een onderbou wing van het voorstel ontbrak." Ook met het advies van de fe deratie naar aanleiding van de de sportnota Het Spel en de Knikkers, heeft de gemeente niets gedaan, zegt de LSF. In dat advies stond onder meer: „Na het doorvoeren van substantiële tariefsverhogingen wordt het ta rievenbeleid aan de orde ge steld, hetgeen onaanvaardbaar is. Dit laatste mede gezien het feit dat alle aan de sector sport en rekreatie opgelegde bezuini gingen in de afgelopen jaren omgezet zijn in tariefsverhogin gen." Overigens onderhandelt de gemeente op dit moment nog steeds met Leitensa over het in de toekomst kostendekkend maken dan wel privatisering van de tennisparken. Ook de Leitensa heeft altijd gezegd niet veel te zien in het kostendek kend maken van de tennispar ken, gelet op de enorme contri butiestijging die dan onvermij delijk is. den haag/leiden persbureau cerberus Een 35-jarige Alphenaar is gis teren door de Haagse recht bank veroordeeld lot negen jaar cel wegens moord. De Al phenaar schoot op 9 juli op de Beestenmarkt Leidenaar Rob van Hemert (38) dood. Dat ge beurde tijdens de Leidse Iei kenfeesten terwijl er talloze feestgangers op straat liepen. Veel getuigen spraken van 'een koele afrekening'. De Alphenaar zelf ontkende tijdens de behandeling van de strafzaak twee weken geleden dat hij van tevoren een pistool geregeld had om Van Hemert op te ruimen. Hij sprak zelf van een schermutseling waar bij Van Hemert een pistool zou hebben getrokken dat daarna per ongeluk zou zijn afgegaan. Van Hemert had de Alphe naar al vaak gedreigd te doden (ook eerder op de bewuste avond) omdat deze een ver houding was begonnen met zijn ex-vriendin. Die verhou ding begon toen Van Hemert vijfjaar uitzat in de gevangenis omdat hij in '91 café Het Cen trum in leiden een pistool had leeggeschoten op de eigenaar en diens vrouw. Die overleef den de aanslag wel, maar wa ren nog steeds niet van Van Hemert af. De Alphenaar, de caféhou der en diens vrouw waren niet de enige personen die op de gevreesde 'dodenlijst' van Van Hemert stonden. Tijdens de zitting sprak de raadsman van de Alphenaar, mr. P. Doedens; Het slachtoffer was een beest, ziek en doodsgevaarlijk. Hij zette zelfs agenten die hem hadden bekeurd voor een snelheidsovertreding op zijn dodenlijst. Er hoefde maar iets te gebeuren of je stond daar zelf ook op. En iedereen wist dat het niet om loze dreige menten ging". Van Hemert was pas ontslagen uit de ge vangenis toen hij het leven liet. In die korte tijd joeg hij al weer tal van mensen de stui pen op het lijf. De rechtbank achtte bewe zen dat de Alphenaar zijn daad wel degelijk met voorbe dachte rade uitvoerde. In het vonnis werd wel rekening ge houden met de omstandig heid dat het slachtoffer 'ter reur' uitoefende op zijn omge ving. Officier van justitie, mr. M. Rutgers, had twaalf jaar cel geëist. De Stadsbank Leiden garan- deert haar klanten sinds kort bij een doorlopend krediet een maximaal rentepercentage. Door deze Tentegarantie', een soort 'plafond' dat aan de hoog te van de rente wordt gesteld, hoeven klanten over een door lopend krediet nooit meer dan een vooraf afgesproken percen tage te betalen. De Stadsbank had al een nieuwe naam en een nieuw in terieur. Nu biedt de financiële instelling haar klanten ook een nieuwe leenvorm aan. Normaal gesproken zou de rente bij een doorlopend krediet variabel zijn. Maar de Stadsbank bere kent rentestijgingen niet door. Rentedalingen komen echter wel ten goede van de klant. De Stadsbank verstrekt persoonlij ke leningen en doorlopende kredieten aan de inwoners van Leiden en omgeving. Verslaafde ligt Haagse rechtbank zwaar op de maag DEN HAAG/LEIDEN persbureau cerberus Niemand in de Haagse rechts zaal wist gisteren wat er moet gebeuren met de 38-jarige lx*i- denaar die terecht stond voor een zestal inbraken in augustus van dit jaar. Aanklager Ekel- mans verklaarde haast veront schuldigend dat hij toch wat moest eisen tegen de al bijna 25 jaar verslaafde verdachte en vroeg om een celstraf van 15 maanden met aftrek. De raads man van de Leidenaar vroeg om 12 maanden zodat zijn cliënt 'nog wat licht aan het eind van de tunnel ziet'. Enkele maanden geleden zag zijn cliënt absoluut geen licht meer aan het eind van de tun nel. Na een zoveelste zware af kickperiode wilde zijn zuster hem in huis nemen en wist de cleane verdachte zelfs een baan tje te regelen. Toen ging zijn zus op vakantie en viel hij weer he lemaal terug in zijn verslavings gedrag dat werd bekostigd met net verkopen van spullen van zijn zus en de buit van een zestal inbraken. Uit schuldge voel over wat hij met name zijn zus heeft aangedaan trachtte de 38-jarige zichzelf van het leven te beroven, maar die poging mislukte. Opnieuw wil hij nu trachten af te kicken. Hij wil weg uit Leiden waar hij iets te veel mensen uit het drugmilieu kent. Rechtbankvoorzitter J. Hol trop riep tijdens de zitting al en kele malen vertwijfeld uit wat een rechtbank nou in hemels naam met een dergelijke vér dachte moet. Over twee weken zal de rechtbank haar oordeel bekend maken. Zakkenrollers actief' in Leiden Twee Leidenaars en een Wasse- naarse raakten gisteren in loei den hun portemonnee kwijl aan een zakkenroller. Op de Aal markt miste een 22-jarige Leid- se een klein geldbedrag en een bankpasje. Een 42-jarige Leide naar is geld, een giropas en zijn rijbewijs kwijt. Van een 62-jari- ge Wassenaarse werd in de I laarlemmerstraat een porte monnee met ongeveer twee honderd gulden gesto.V-n.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13