Revolutionaire pannensets met veilige handgrepen Smaak VRIJDAG 3 NOVEMBER 1995 REDACTIE *WIM VAN BEEK *072-5196258 Zweedse tafelbakplaat Als de vriezer eens uitvalt... Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding wordt geregeld ge confronteerd met de vraag: 'Mijn diepvriezer is uitgevallen, wat moet ik nu doen met de in houd?' Het antwoord hangt af van de tijdsduur van uitvallen en ook van de aard van de pro- dukten. De inhoud van een vriezer zal dank zij de isolatie van het apparaat maar heel langzaam in temperatuur stij gen. Zolang de produkten nog hard zijn, kan de vriezer ge woon weer worden aangezet. Anders ligt het wanneer het ap paraat langere tijd buiten wer king is geweest en de inhoud al zacht is geworden. Dan treedt kwaliteitsverlies op. Ook kan ongewenste bacteriegroei plaatsvinden als produkten he lemaal of een beetje zijn ont dooid. Als de temperatuur boven de 7 graden Celsius (de maximale koelkasttemperatuur) is geko men, geldt het advies om in elk geval vlees, vis en gevogelte weg te gooien. Bijzonder jammer, maar de hierop aanwezige bac teriën hebben dan zoveel gele genheid gehad om uit te groei en dat er risico's voor de ge zondheid ontstaan. Als rauw vlees, vis en gevogelte nog niet boven de 7 graden C zijn gekomen, kunnen ze het best direct worden bereid. Daarna mogen ze weer worden ingevroren. Groente is minder kwetsbaar, over het algemeen bevat het minder bacteriën. Als de tempe ratuur in de vriezer niet te hoog is geworden, kunt u groente desgewenst weer invriezen. Nitraatrijke groente kan echter beter worden weggegooid. Fruit kan ook opnieuw worden inge vroren, al wordt het hierdoor extra slap. Nagerechten, zoals pudding, en andere gerechten met slagroom kunnen beter worden weggegooid. Brood is ongeschikt om opnieuw in te vriezen, omdat het door het langzame ontdooien taai is ge worden. Ten slotte geldt boven alles: neem bij twijfel geen risico en gooi het produkt weg. De mobiele bakplaat die op tafel of in de keuken van alles kan bakken. De mobiele bakplaat die op ta fel of in de keuken alles kan bakken heet Table Chef, een produkt van Princess in Breda, en beschikt over een (Supra Du- pont) anti-aanbaklaag, waar door de plaat zelfs in de vaat- wasmachine kan worden ge reinigd. De tafelbakplaat is een multifunctionele bakplaat die probleemloos in korte tijd tot een temperatuur van 215 gra den Celsius kan komen. Deze bakplaat kan niet alleen lapjes mals vlees, maar ook harde groenten, aardappelen en ande re etenswaar als bijvoorbeeld crêpes aan. Ook kunnen er zon der problemen (voorgebakken of diepgevroren) pizza's op worden gelegd, net als typisch Japanse gerechten als de zoge noemde Teppan Yaki. Zelfs kan hij worden gebruikt als gourmet en barbecue. De bakplaat speelt in op de nieuwe manier van eten waarbij weinig of geen vetten worden gebruikt en met name bij harde krokante groenten sprake blijft van een knapperige structuur, waardoor vitaminen en minera len behouden blijven. Voor degenen die de bakplaat, bijvoorbeeld voor de december maand, willen aanschaffen heeft Cas Spijker, kok uit Oister- wijk, een receptenboekje ge maakt, waarin een hele reeks mogelijkheden wordt gegeven hoe met deze bakplaat kan wor den omgegaan. Bij Princess noemt men de bakplaat ge schikt voor lunch, brunch en di ner. Ze is van Zweedse makelij. De winkelprijs bedraagt 159 gulden. Voor informatie en verkoopadressen: Princess In Breda, 076 - 52 17 71 6. Pizza-oven De opmars van de pizza en an dere mediterrane (pasta) ge rechten blijkt onstuitbaar. Naast de hamburger is de ronde Itali aanse snack momenteel een van de meest gegeten warme happen van buitenlandse komaf. En in de komende jaren zal die populariteit, naar ver wachting, zelfs nog stijgen. Speciaal daarvoor is een oventje ontwikkeld, een elektrisch oventje dat elke vier tot vijf mi nuten een nieuwe pizza kant en klaar bakt. De bakplaat is gemaakt van vuurbestendigechamottesteen zoals die van oudsher wordt ge bruikt in de Italiaanse houtge stookte pizza-ovens. De opna me van een teveel aan vocht in hel deeg en de gelijkmatige ver deling van de warmte staan ga rant voor het optimaal bakken van de pizzabodem. Ongeacht of het zelfgemaakte, diepvries of andere kant-en-klaar pizza's betreft. Saillant detail, de plaat poetsen is er niet bij. Naar Itali aanse begrippen is de pizza oven pas echt ingebakken als de bodemsteen zwart is verkleurd De pizza-oven met een bakplaat van chamottesteen zoals die van ouds her wordt gebruikt in de Italiaanse houtgestookte pizza-ovens. door veelvuldig gebruik. De stekker in het stopcontact, 10 minuten voorverwarmen en de pizza-oven staat klaar. Door dat de chamottesteen het over tollig vocht absorheert ontstaat er geen rook of damp. De pizza oven kan zo overal aan het werk. De snelheid wordt opge voerd door een tweede verwar mingselement in het deksel. Zo smelt de bovenzijde terwijl de bodem bakt. Behalve voor pizza's kan het oventje worden gebruikt voor lasagne, kip, ap peltaart en ovenschotels. Door de kleine afmetingen is het bo vendien heel handig voor ka merbewoners en kleinbehuis- den. De prijs bedraagt 249 gul den. Informatie over verkoopadressen bi) Impor teur Ceyor Benelux in Keeuwtjk. 01 82 - WÊÊÊÊMÊÊÊÊÊÊÊÊÊmi Z Z E L OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. gespannen; 5. boosaardig heid; 10. baas; 12. zanggodin; 13. afrastering; 14. kooppoging; 16. voorzetsel; 17. aartsbisschop (Lat. afk 18. veel meer dan één; 20. rijksgrens; 21. zwaar vergrijp; 23. verbond; 25. des- tijds; 27. een weinig; 28. Turkse titel; 30. vordering; 31. delicaat; 32. geruime tijd; 33. fris; 34. plaksel; 36. een beetje: 38. jong dier; 40. ooit; 41. kunstenaar; 44. rooms-katholiek; 46. aan vankelijk; 47. de jongere; 48. soort stof; 50. deel van de mond; 51. liefkozing; 52. adellijk; 54. idee; 55. afzichtelijk; 56. mu ziekdrama. Verticaal: 1schim; 2. warme drank; 3. bergplaats; 4. klaar; 6. emeritus; 7. belang; 8. metaal; 9. op geen plaats; 11deel van de week; 14. vruchtje; 15. projectieplaatje; 18. Chinese deegwaar; 19. ope ning; 21. draagdoek; 22. leeglo per; 24. staat; 26. karakteristiek; 28. boos; 29. bergweide; 33. hoenderachtige vogel; 35. god van de Nijl; 37. echtgenote v.d. tsaar; 39. voor; 40. Europeaan; 42. moment; 43. ratelpopulier; 45. losplaats; 47. tijdruimte; 49. hevig; 51. Engels bier; 53. zijde van een schip; 54. per persoon. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1laars; 2. plaat; 3. krant; 4. stomp; 5. braam; 6. krent; 7. sport; 8. vlaag; 9. stern; 10. sterk; 11. vloer; 12. stipt; 13. vrons; 14. kwaad. Het citaat is van Lord Samuel; .Steek je paraplu niet op voorhet begint te regenen". WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm STRIPS TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen Toen heer Bommel thuis kwam trof hij daar Tom Poes aan die zich bij de haard zat te warmen. „Het is wel erg misgelopen met uw muziekbloemen, hè?", vroeg die. „Misgelopen?", her haalde heer Ollie. „Wat bedoel je?" „Ik bedoel de tentoonstelling", legde Tom Poes uit. „In Rommeldam denkt iedereen, dat u een flauwe grap hebt uitgehaald met bromfiets- geknal. En de directeur is erg boos op u." „O, dat!", riep heer Bommel uit. „Ja. dat was even pech. Maar ik krijg een nieuwe spuit en dan zal ik mor gen eens laten zien wat ik kan. Ik weet nu hoe alles moet en er kan niets meer mislopen." „Een nieuwe spuit?", vroeg Tom Poes. „Was de eerste dan al leeg?"„Zo kan je het zeggen", zei heer Ollie. „Ik heb wat tegenslag gehad, zoals ik al zei." En daarop vertelde hij alles over het re cept voor de pippeling en over de mir en ook wat Kwetal en Pastinakel gezegd hadden. Tom Poes betrok. „Wat zouden ze bedoeld hebben?", mompelde hij ongerust. „Wat is dat voor een vreselijke verantwoordelijk heid? En wat is het verkeerde gebruik van pippeling?" „Ach kom", suste heer Bommel. „Pippeling is er om melodie in planten te brengen, jonge vriend. Dus als ik dat doe, gebruik ik het niet verkeerd. Vertrouw nu maar op mijn denkraam." „Hm", zei Tom Poes. „Als ik u was zou ik die tweede voorraad maar afbestellen, want we weten niet wat de gevolgen kunnen zijn." Op dat moment werd er op het raam geklopt en heer Ollie wendde zich glimlachend om. „Daar zijn mijn trouwe helpertjes al", sprak hij. „Op hen kan ik rekenen als het er om gaat te laten zien wat ik kan. Als je tenminste begrijpt wat ik bedoel." H W R DOOR HANS VAN ES Na het rustige en zachte weer van de afgelopen weken, laat de herj zich nu van zijn venijnige kant zien. Achter een koufront stroomt vt daag koude en onstabiele lucht over het land, waarin een stevige noordenwind en enkele regen-en hagelbuien het weer een guur kar, ter geven. De aangevoerde lucht komt vanuit een winters Scandinavië aanzet ten, maar de Noordzee voorkomt een al te sterke afkoeling in de L Landen. Ondertussen deelt de winter in veel Europese landen al b hoorlijke tikken uit. Het koudegebied boven Noord- en Oost-Europ breidt zich dagelijks een stukje verder naar het westen en zuiden i De komende dagen installeert zich boven West-Rusland een koudi put; rond dit lagedrukcentrum valt de neerslag veelal in de vorm vi sneeuw. Als gevolg daarvan kan de kou zich in deze regio goed hai haven. Hoewel er in ons land geen sprake is van een vroege winter val, krijgen we een paar vorstige nachten te verwerken. Dankzij he naderbijkomen van een kern van hogedruk - nu nog voor de kust v< Noorwegen - zwakt de wind in de komende 24 uur verder af en ma de buien plaats voor flinke opklaringen. Tijdens het weekeinde komt de koude lucht tot rust en bij helder v is landinwaarts 2 tot 4 graden vorst mogelijk. Overdag is het met maxima van 6 a 8 graden ook nog behoorlijk fris, maar bij flink wa zon en weinig wind is het goed toeven buiten. Begin volgende wee trekt de hogedruk door naar Frankrijk en bij westenwind warmt he een beetje op. Volgens de lange-termijnprognoses zal na de passa van een regenzone rond het midden van volgende week een nieuw portie koude lucht vanuit het noorden ons land bereiken. We moeten dus wel waakzaam blijven voor een winteroffensief, ze nu het afkoelingsproces boven Noord-en Oost-Europa goed op gan komt. In het verleden heeft november bewezen al vroeg tot volop v ters weer in staat te zijn. Zelfs in een tijdperk, waarin warmterecor aan de lopende band sneuvelen, zijn koudegolven mogelijk. Nog vers in het geheugen ligt de volop winterse slachtmaand van 1993, die met een gemiddelde temperatuur van +2,2 graden de o twee na koudste van deze eeuw werd. De laatste tien dagen van de maand bedroeg het gemiddelde zelfs -2,9 graden. Nog niet eerdei ze eeuw eindigde november zo koud. Maar ook al aan het begin va de maand kan het al aardig winteren in Nederland. Morgen meer daarover. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Zonnige perioden. Van daag ook enkele wolken velden en mogelijk nog wat sneeuw. Daling van temperatuur; op morgen maxima van mm 6 graden m het noorden tot rond plus 3 langs de zuidwest kust. Zweden: Wolkenvelden en vooral langs de oostkust kans op sneeuw. Morgen in het noorden geregeld zon. Aantrekkende noordoos tenwind. Kouder met in Lapland overdag matige tot strenge vorst; in het zuiden maxima rond het vriespunt.' Denemarken: Perioden met zon. Van daag ook wolkenvelden en een enkele sneeuwbui. Vandaag stevige noordenwind. Middag- temperatuur dalend naar 4 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zonnige perioden. Vandaag in het oos ten van Schotland en Engeland nog wol kenvelden en mogelijk regen. Morgen in Ierland toenemende bewolking, gevolgd door regen. In Ierland op beide dagen maxima rond 11 graden. Elders daling van temperatuur naar 8 graden op mor gen. Belgié en Luxemburg: Vandaag in de loop van de dag enkele opklaringen, afgewisseld door een bui. Morgen perioden met zon en langs de kust nog kans op een bui. Kouder; mor gen maxima ongeveer 7, in de Ardennen en Luxemburg wat lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in Bretagne en de Vendee gere geld zon en droog. In de oostelijke de partementen wolkenvelden en kans op regen, in de Vogezen en Jura ook sneeuw. Middagtemperatuur van 12 in Bretagne tot 7 in het oosten. Portugal: Flinke perioden met zon, in het noorden ook enkele wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur op beide dagen rond 22 graden. Madeira: Perioden met zon, ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongevéer 22 graden. Wolkenvelden, ook af en toe zon. Aan de zuidelijke costa's meer zon. In het noordwesten en noorden kans op regen. Middagtemperatuur van 19 in het noor den tot rond 24 in het zuiden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima ongeveer 27 gra- Marokko: Westkust: overwegend zonnig. Middag temperatuur meest tussen 26'en 31 Tunesië: Wolkenvelden en een enkele bui. Naar het zuiden toe meer zon. Vandaag win derig. Daling van temperatuur naar on geveer 19 graden op morgen. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden. In het zuidwesten en aan de noordflank van de Pyreneeën wolkenvelden en kans op een bui. In het noordelijk deel van de Franse Alpen wol kenvelden en mogelijk sneeuw. Op bei de dagen waait de Mistral. Kouder; maxima dalend naar ongeveer 13 gra- Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Maxima da lend naar ongeveer 21 graden. Italië: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuiden en aan de Adriatische kust enke le buien, mogelijk met onweer. In het noorden perioden met zon. Maxima uit eenlopend van 14 graden in het noorden en aan de Adriatische Kust tot 20 op Si cilië. Corsica en Sardinië: Geregeld zon en meest droog. Stevige noordenwind. Middagtemperatuur da lend naar 18 graden op morgen. Griekenland en Kreta: Vandaag veel bewolking en regen- en onweersbuien; in het westen en zuiden en op Kreta flinke hoeveelheden neer slag. Morgen ook zon en afnemende buugheid. Middagtemperatuur meest tussen 17 en 21 graden. Morgen enkele graden lager. Turkije en Cyprus: Veel bewolking en enkele regen- of on- weersbuienjangs Turkse west- en zuid kust flinke hoeveelheden neerslag.Van- daag stevige zuiden- wind. Maxima langs de kust van 17 graden op de Dar- danellen tot 24 op Cyprus. Morgen in het westen van Turkije enkele graden la ger. Duitsland: Overwegend bewolkt en perioden met regen, op veel plaatsen overgaand in sneeuw of natte sneeuw. Morgen in het westen en noorden opklaringen. Op bei de dagen een stevige noordenwind. Kou der; morgen maxima van rond het vries punt in het oosten tot ongeveer 4 elders. ZATERDAG 4 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.40 Zon onder Maan op 15.54 MaanonderC Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.05 13.36 00.38 Laag 09.24 21.46 09.05 Weerrapporten 03 november 07 uur: Amsterdam regenbui De Bilt regenbui Deelen regenbui Eelde regenbui Eindhoven regenbui Den Helder regenbui Rotterdam regenbui regen Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Innsbruck regen Istanbul licht bew. Klagenfurt half bew Kopenhagen regenbui Las Palmas half bew Londen half bew. Luxemburg zwaar bew. £3S£ ÜZ Zwitserland: Aan de noordflank van het Alpenn wolkenvelden en perioden met s in de dalen eerst nog regen. I zuidflank flinke perioden met i droog. In de bergen veel wind. op morgen dalend naar 4 graden noorden tot 13 in het zuiden. Oostenrijk: Wolkenvelden en van tijd tc sneeuw, in de dalen eerst nog Aan de zuidflank van het AlpenrT droog en meer zon. Middagtempt dalend naar ongeveer 4 graden o gen. Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en van tijd l regen, vandaag later op veel pl overgaand in sneeuw. Morgen opklaringen. Veel wind. Kouder, morgen maxima rond 2 graden. Hongarije: Vandaag wolkenvelden en af en gen, later mogelijk ook sneeuw, meer zon en op de meeste pl droog. Daling van temperatuur; m middag ongeveer 4 graden. I lenk Geerts (63) is eige naar van de Kookwinkel in Bergen. Maar vooral bedenker en ontwerper van twee heel bijzonde re pannensets, waaraan fabrikant Frabrosk in Lummizane (Italië) de namen 'Linea Sicura' en 'Linea Sicura per tutto' (vertaald: veiligheidslijn voor iedereen) gaf. De eerste pannenset was aanvankelijk bedoeld voor (visueel) gehandi capten, die vaak proble men hadden door het model en het gewicht van de tegenwoordige pannen en het ingewik kelde gebruik ervan. Maar ook voor kleinbe- huisden bleek het een uitkomst. Het principe van Geerts' systeem is dat niemand zijn han den aan kokende pan nen hoeft te branden. Het bijzondere schuilt in de handgrepen, die volkomen veilig zijn ge maakt, zonder dat de klassieke vorm van de traditionele pan werd aangetast. Integendeel, want dank zij de inbreng van de technici en de designers van Frabosk ogen de pannen mooi en gelden zij daardoor op de eerste plaats als een goed voor beeld van Italiaans design. In tegenstelling tot de traditio nele zijn de pannen van Geerts voorzien van een open, extra lange greep. De lengte van deze grepen maakt het op de eerste plaats mogelijk om pannen en deksels met twee naast elkaar geplaatste handen aan te vatten terwijl, juist dank zij hun extra lengte, de grepen nooit warm worden. Bovendien zijn de deksels en de pannen voorzien van een zoge noemde tegengreep die het op nemen, aanpakken en verplaat sen eveneens vereenvoudigt. Deze tegengreep fungeert daar bij als een soort vergrendeling, de tegengreep van de deksel schuift namelijk onder die van de pan, waardoor, bij beetpak ken en/of verplaatsen, de deksel nimmer van de pan kan schui ven. Deze vondst brengt overi gens niet alleen voordelen met zich mee ten aanzien van de veiligheid, maar ook bij het af gieten. Omdat deksels en pan nen door deze vergrendeling bij het aanpakken namelijk altijd vast aan elkaar verbonden blij ven, is het mogelijk om de pan nen van Geerts desnoods met één hand af te gieten. Daarnaast zijn de deksels ook toepasbaar als onderzetter en is er een uit de serie zelfs omgekeerd als koekepan te gebruiken. Na tweeduizend jaar koken in potten en pannen die weliswaar qua materiaaltoepassing veran derden, betekent deze pannen- serie dan ook in feite een totaal nieuwe'kijk op koken. De pannenserie 'Linea Sicura' is vervaardigd van roestvrij staal 18/10 en is voorzien van specia le bodems. Hierdoor zijn de pannen geschikt voor gebruik op alle warmtebronnen: gas, elektra, keramische plaat, halo geen én inductie. Het toegepas te materiaal is daarbij licht in gewicht en garandeert boven dien een minimum aan onder houd. Ze kunnen bijvoorbeeld probleemloos in de vaatwasma- chine gereinigd worden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10