D66 wil Wolffensperger lozen mm EN DAN NU HET GOEDE NIEUWS: DE COROLLA '96 MET VEEL EXTRA'S VOOR EXTRA WEINIG. Wijers wil tien maal meer duurzame energie in 2010 Binnenland Kamer stemt in met inburgeringstoets Leerlingen geven school een 7+ Dominees visie op brandpreventie DONDERDAG 2 NOVEMBER 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Peis Oienstr Lotto krijgt vier getallen meer (den haag De lotto wordt met ingang van volgend jaar uitge breid van 41 naar 45 getallen. Volgens de Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS), organisator van de lotto, is het nu te ge makkelijk de jackpot te winnen. De jackpot bedraagt nu gemid- |deld 1.3 miljoen gulden. Door het aantal getallen uit te breiden, ■■•wordt de kans hem te winnen ongeveer tien procent kleiner, maar wordt het gemiddelde bedrag hoger: 3 miljoen. ,i Bestuurders corporatie vrijuit Maastricht» Het openbaar ministerie in Maastricht ziet geen en- °*kele reden om twee bestuurders van de in opspraak geraakte Woningbeheer Limburg (WBI.) nader tegen het licht te De twee, ex-wethouder en ereburger van Geleen Sche en burgemeester Van Goethem van Beek, zouden respec- !e tievelijk steekpenningen hebben aangenomen en hebben ge- ie rommeld met onkostenvergoedingen. De stichting is vier jaar te'geleden ontstaan door de fusie van drie woningcorporaties. "^Schepers was er de eerste jaren voorzitter van, Van Goethem is jn;nog steeds bestuurslid. 00 "Werkgevers blij met opening FNV jgden haag De werkgevers zijn verheugd dat de vakcentrale FNV zaterdag als werkdag bespreekbaar vindt. Van toeslagen en ojeen algemene koppeling met de 36-urige werkweek willen ze echter niet weten, zo liet directeur sociale zaken Van Resteren VNO-NCW gisteren weten in een reactie op uitlatingen van Stekelenburg. Deze vindt werken op zaterdag be spreekbaar, maar dan wel onder de voorwaarden die Van Reste ren juist heeft afgewezen. ris HWeer minder asielzoekers verwacht pen haag Dit jaar zullen naar verwachting iets minder dan n*30.000 buitenlanders asiel aanvragen in Nederland. Staatssecre Schmitz van justitie heeft dit gisteren gezegd tijdens de be handeling van de justitiebegroting. In september ging Schmitz uit van 35.000 asielzoekers in 1995. Vorig jaar registreerde nog 55.000 aanvragen voor een verblijfsvergunning. De daling van het aantal asielverzoeken vindt voor een deel haar in de Wet veilige landen van herkomst, die sinds dit jaar van kracht is. Mensen uit die landen kunnen in Nederland geen 0 Verzoek om asiel meer indienen. Het gaat om een aantal Oost- ,nfeuropese en Afrikaanse staten. eiiCBS: Groei aantal banen zet door '^den haag De groei van het aantal banen zet door. Dat blijkt uit van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Alleen al Jn de eerste helft van 1995 is het aantal banen gegroeid met n 60.000. Na een daling in 1993 begon het aantal banen van werk nemers in 1994 weer licht te stijgen met 10.000 per drie maan Maar de eerste maanden van 1995 groeide het aantal ba drie maal zo snel, namelijk met 30.000 per kwartaal. Die ggroei heeft zich het tweede kwartaal doorgezet, et ^Meer studenten hebben baantje e-ftMSTERDAMSinds het begin van de jaren tachtig is het aantal idstudenten met een baantje flink toegenomen. In 1982 werkte :eeen kwart van de eerstejaars studenten, in 1991 ging het om 35 Yeprocent. Naarmate de studie vordert, neemt ook het percentage OBtudenten met een baantje toe. In 1982 werkte 34 procent van studenten er in hun derde studiejaar bij, in 1991 was dit 55 atprocent. In 1982 werkten studenten gemiddeld veertien uur per in 1991 tien uuir. Volgens het onderzoek van het Ronhn- e stamm-instituut lijdt de studie nauwelijks onder de bijbaantjes. panier: Extra geld ook voor kleine school ^pen haag Een meerderheid van de "Tweede Kamer is het oneens 1(hiet staatssecretaris Netelenbos van onderwijs over de besteding ^van de honderd miljoen gulden extra voor hèt'basisonderwijs. HZÖA, PvdA en D66 vinden het onterecht dat alleen scholen met n"meer dan tweehonderd leerlingen geld krijgen 6m onderwijsas sistenten aan te stellen. Ook kleinere scholen zouden voor extra "geld in aanmerking moeten komen. Partijtop zoekt naar 'sjieke oplossingvoor fractievoorzitter na blunders in debat-Sorgdrager den haag gpd Na minister Sorgdrager (justitie) heeft gisteren ook D66- fractievoorzitter Wolffensperger politieke averij opgelo pen in de 'kwestie-Van Randwijck'. Wolffensperger er kende na zware kritiek uit zijn fractie en partij dat hij in het debat van dinsdag diverse inschattingsfouten heeft gemaakt. De top van D66 beraadt zich inmiddels over een ^sjieke manier' om voor Wolffensperger binnen een jaar een andere baan te vinden. erop dat juist hij Sorgdrager nog enigszins in bescherming had genomen terwijl Wolffensperger toekeek. De D66-fractie verweet haar voorman gisteren in een fractie vergadering dat hij door onhan dig optreden dinsdagavond bij na het opstappen van Sorgdra ger veroorzaakte. Ook D66- senator Schuyer, voorzitter van de Eerste-Ramerfractie, uitte gisteren ongezouten kritiek op zijn collega uit de Tweede Ra mer. Wolffensperger had de Wolffensperger verweet PvdA- fractievoorzitter Wallage dat de ze Sorgdrager bewust in het nauw heeft gedreven door aan een op zich onschuldige motie een zware politieke lading te ge ven. De minister overwoog zelfs af te treden. De PvdA wijst de beschuldiging van de D66-frac- tieleider echter van de hand. Wolffensperger heeft het effect van de motie zelf verkeerd inge schat, meent Wallage. Hij wees motie waarin het beleid van Sorgdrager werd veroordeeld, nooit mogen ondertekenen. Volgens Schuyer was zoiets bij D66 in de Eerste Ramer 'nooit gebeurd'. Partijleider en minister van buitenlandse zaken Van Mierlo was ook niet te spreken over de gang van zaken. Hij verpakte zijn kritiek op het optreden van Wolffensperger diplomatiek. „Dit is niet leuk voor een partij. Maar ik ben van de oude stem pel. Ik ga altijd voor mijn men sen staan.'' Volgens Van Mierlo had Sordrager dinsdagavond gelijk door de mede door Wolffensperger ondertekende motie op te vatten als een motie van wantrouwen. Wolffensperger voelde zich naar eigen zeggen 'voor het blok gezet' toen PvdA en WD toch een motie wilden indie nen. waarin het beleid van Sorgdrager in de 'kwestie-Van Randwijck' hard werd veroor deeld. Hij besloot hem toch me de te ondertekenen omdat een motie van alleen PvdA en WD zou wijzen op verdeeldheid in de coalitie. De D66-fractieleider beweerde Sorgdrager tevoren op de hoogte te hebben ge bracht van de komende motie, maar de minister zelf verklaarde gisteren van niets te weten. Wolffensperger dacht dat het om een 'onschuldige' motie ging, waarmee het debat op een goede manier afgerond kon worden. Toen het dinsdag avond mis dreigde te gaan, greep hij 'door tijdgebrek' niet in. Ook wilde hij justitiewoord- voerder Dittrich niet voor de voeten lopen. Volgens Wolffens perger is de uitkomst van hel debat „voor mijn partij en mij weinig vrolijk". „Ik ben er niet trots op. Het is niet stralend ge gaan.'" De top van D66 ziet het falen van deze week niet als incident. Het optreden van Wolffensper ger werd tijdens de algemene politieke beschouwingen eind september al als 'zeer zwak' be titeld. Een inmiddels opgerichte werkgroep moet verandering brengen in het fletse politieke profiel van D66. De vervanging van Wolffensperger maakt daar deel van uit. CDA-fractieleider Heerma zei gisteren dat D66 „steeds meer de pispaal binnen de coalitie" wordt. De WD wilde gisteren niet reageren op het optreden van de coalitiepartner. „Dat lijkt me binnen de coalitieverhou dingen niet verstandig", aldus vice-fractievoorzitterRorthals. den haag anp De Tweede Ramer stemt in met de invoering van een uniforme inburgeringstoets die buiten landers met goed gevolg moe ten afleggen als ze tot Nederlan der willen worden genaturali seerd. Dit bleek gisteren tijdens een overleg van de kamercom missie voor justitie met staats secretaris Schmitz. Van de grote fracties vindt vooral het CDA het niveau van de toets te laag. Volgens CDA- woordvoerder Verhagen geeft het slagen voor de toets onvol doende garantie dat de genatu raliseerde volwaardig gebruik kan maken van de plichten en rechten die aan het Nederlan derschap zijn verbonden. Ook de WD-fractie twijfelt, maar wil met de andere twee regeringsfracties van PvdA en D66 eerst afwachten hoe de toets in de praktijk uitwerkt. De bedoeling is dat de toets medio volgend jaar wordt ingevoerd. Schmitz, die de toets 'absoluut voldoende' acht, deed de toe zegging dat na anderhalf jaar zal worden bekeken hoe het er voorstaat. De toets is in opdracht van Justitie ontwikkeld door het Studiecentrum voor Volwas seneducatie (SVE) en wordt mondeling afgenomen. De be oordeling gebeurt door daartoe aangewezen deskundige docen ten. Nu zijn het nog gemeente ambtenaren die beoordelen of een buitenlander die Nederlan der wil worden voldoende taal kennis en algemene bagage heeft om voor naturalisatie in aanmerking te komen. Objec tieve criteria ontbraken tot nu toe. Daarin moet de uniforme inburgeringstoets voorzien. Naast kennis van de Nederland se taal peilt de toets ook kennis over de Nederlandse samenle vingen staatsinrichting. De uniforme toets hangt sa men met de wijziging van de wet op het Nederlanderschap, die nog in zijn geheel door de Ramer moet. Het kabinet wil het verkrijgen van het Neder landerschap voor bepaalde groepen gemakkelijker maken door ze aanspraak te laten ma ken op een snelle procedure. Dit 'optierecht' betreft oud- Nederlanders en ook buitenlan ders die al vijftien jaar of langer in Nederland verblijven. Bij de laatste groep gaat het om oude ren van de eerste generatie en om jongeren die in Nederland zijn opgegroeid en hier het grootste deel van hun schoolop leiding hebben gevolgd. ^lid-premier in 'VS voor gesprek net Christopher jud-premier Lubbers is in de erenigde Staten voor een ollicitatiegesprek' met de Jnerikaanse minister van bui- Inlandse zaken Christopher, trder gisteren werd bekend at de Deense kandidaat voor fe functie van NAVO-secretaris- meraal, Ellemann-Jensen, ook. aar Washington was vertrok- ln. Tegen de algemene verwach- j in handhaafde de Deen zijn ndidatuur. Hij is tot op heden enige officiële kandidaat or de opvolging van Claes, die weken geleden vanwege it Agusta-helikopterschandaal •est aftreden. Den Haag zal harschijnlijk in de loop van week Lubbers officieel ar voren schuiven nu de oud- femier de steun van de be- ngrijkste EU-lidstaten heeft {kregen. De verwachting is dat shington na de gesprekken (et Lubbers en Ellemann-Jen- zijn voorkeur zal uitspre- kamer ziet niets kortere HBO >r VWO'ers Met bedreigingen valt liet wel mee, vindt meerderheid hilversum» anp Leerlingen in het voortgezet onderwijs zijn tevre den over de leraren, begeleiding, sfeer en veilig heid op school. Het rapportcijfer dat zij daar ge middeld voor geven, is een ruime zeven. Over de lessen zijn zij minder positief. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Buro Inter view heeft uitgevoerd voor het VARA-consumen- tenprogramma Rassa!. De jubileumaflevering daarvan staat morgen in het teken van de scholier als consument. Interview heeft driehonderd leer lingen van LBO/VBO, MAVO, HAVO en VWO on dervraagd. Van hen heeft 82 procent het gevoel echt iets te leren op school, maar slechts twee van de vijf leerlingen geven aan dat de lessen interessant zijn. Leerlingen van LBO/VBO zijn daarover een stuk positiever dan de rest. Van hen vindt twee derde de lessen interessant. Op de MAVO daaren tegen vindt bijna de helft van de leerlingen de les sen saai. De veiligheid op school krijgt van de onder vraagden het rapportcijfer 7,6. Negentig procent is het oneens met de stelling dat er op school re gelmatig gevallen van bedreiging voorkomen. Bij na alle leerlingen (97 procent) gaan ervan uit dat de school zal ingrijpen als zich gevallen van be dreiging of geweld voordoen. Uit het onderzoek blijkt dat op LBO/VBO- en MAVO-scholen meer geweld voorkomt dan op HAVO- en VWO-instel- lingen. Vier op de vijf ondervraagden vindt het school gebouw in redelijke staat en schoon genoeg. Twintig procent vindt het echter te lawaaierig en geeft aan daar last van te hebben tijdens lessen en proefwerken. In het LBO/VBO worden ruimtes voor studie en ontspanning het meest gemist. Twee op de vijf ondervraagden geeft aan dat daaraan op hun school een tekort is. maarssen Paul Haenen gaf gisteren als dominee Gremdaat zijn visie op brandpreventie aan leerlingen van basisschool De Karavaan uit Maarssen. In het kader van de Nationale Brandpreventieweek hielden de leerlingen een ontruimingsoefening. Doel van de week is om zoveel mogelijk publieke aandacht te krijgen voor het voorkomen van brand. foto anp hans steinmfier NVJ wil front van omroepen tegen KNVB HILVERSUIM GPD De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) pleit er voor dat publieke en commer ciële omroepen een gezamen lijk front vormen in de onder handelingen met de KNVB over de televisierechten van voetbalbeelden. De vakbond denkt dat alleen op deze ma nier kan worden voorkomen dat de KNVB /elf gaal uitma ken hoe deze sport in beeld ge bracht wordt. Algemeen secretaris Ver- ploeg van de NVJ vindt dat de zenders zich bij de onderhan delingen, die deze maand star ten, niet in de hoek moeten la- ten drijven. De KNVB maakte onlangs bekend de produktie van voetbalverslagen In eigen hand te willen nemen. Dit plan staat volgens Ver- ploeg op gespannen voet met het uitgangspunt van de vrije nieuwsgaring. „Waar is het einde als sportbonden zelf beelden vervaardigen van wed strijden? F.en voorbeeld: In een stadion breken rellen uit. Mo gen camerateams van andere zenders dan niet naar binnen om deze problemen te regi streren?" De regie van de beelden en het bijbehorende commentaar moeten volgens Verploeg In handen blijven van de onaf hankelijke pers. „Mijn advies aan alle omroepen is: vorm een gezamenlijk front. En als de KNVB onacceptabele wen sen heeft, weiger dan met zijn allen daaraan mee te werken. Dan zit de KNVB met een pro bleem". Volgens Verploeg komt bet overleg tussen de omroepen overigens al op gang Onderwijs begint acties wegens uitblijven CAO den haag anp De onderwijsbonden hebben gisteren besloten hun leden in liet HBO op te roepen om tus sen maandag 6 en woensdag 15 november het werk een halve dag neer te leggen. De vakorga nisaties beleggen in die periode regionale protest bijeenkomsten uit boosheid over het uitblijven van een CAO voor de sector. De bonden hebben in maart van dit jaar al een eisenpakket op tafel gelegd bij minister Hit- zen van onderwijs. Die is nog altijd niet met een tegenbod ge komen. De bewindsman wil on der meer de onderhandelingen over de VUT voor ambtenaren afwachten. Dat .heeft tot gevolg dat de oude CAO, die tot I april liep. nog altijd van kracht is. De eerste regionale protest bijeenkomst vindt komende maandagmiddag plaats in het supportershome van FC Utrecht in stadion Galgen waard. Dinsdag volgen Gronin gen en Rotterdam, woensdag Emmen en 1 leinkenszand en donderdag Geleen en Amster dam. De vakorganisaties dreigen met acties en stakingen op gro tere schaal als Ritzen niet spoe dig met een serieus bod komt. De CAO in de onderwijssector geldt voor zo'n 350.000 werkne mers. n kamermeerderheid voelt :ts voor het plan van minister tzen van onderwijs om HBO- leidingen te verkorten voor "dingen uit het VWO en het 30. De coalitiepartijen PvdA. T) en oppositiepartij CDA iden dat dit geen algemene rplichting mag worden. Scho en leerlingen moeten dat jvvillig met elkaar kunnen af reken. n het Hoger Onderwijs en tderzoeks Plan (HOOP) stelt zen voor dat voortaan alleen trlingen die HAVO hebben volgd de hogere beroepsop- ding in vier jaar mogen doen. VO- en MBO-leerlingen moe de studie in drie jaar afron- n. omdat zij beter zijn voor- reid op deze opleiding, aldus minister. rfINNEN LAN D TOYOTA Consument kan met gulden steeds minder doen De nieuwe Corolla '96 is nu nog aantrekkelijker Dankzij extra's waarvoor u nauwelijks iets extras betaalt Zoals lichtmetalen velgen of 'n complete audio-installatie Bovendien bieden wi| voordelige financienngsmogelijkheden Uw voordeel kan oplopen tot zo'n 1.500.-* En natuurlijk wordt elke Corolla standaard geleverd met 3 jaar Totaalgaramic plus 3 jaar Toyota EuroCare. onze internationale hulp- Bel gratis 06-0369, of ga snel naar dc Te. u-d&lcr we al |aren roepen ter wereld HEEL TOYOTA. Kamer vindt maatregelen kabinet tegen C02 onvoldoende den haag/den bosch anp Minister Wijers van economisch zaken streeft ernaar dat er over vijftien jaar tien keer zoveel duurzame energie wordt ge bruikt als nu. Het aandeel van dat soort energie (opgewekt door wind of zon) in de totale energiebehoefte van Nederland bedraagt nu 1 procent. In 2010 moet dat 10 procent zijn. Dat zei de D66-minister giste ren tijdens een bijeenkomst van zijn partij in Den Bosch. Voor uitlopend op de Energienota, die hij rond de jaarwisseling naar de Tweede Kamer stuurt, kondigde Wijers een aantal maatregelen aan om die doel stellingdichterbij te brengen. Zo denkt hij aan hogere ver goedingen voor opwekkers van alternatieve energie. Ook wil hij 'groene stroom' onder het lage BTW-tarief brengen. Voor on dernemers heeft Wijers een ver ruiming van de Vamil-regeiing (vrije afschrijving milieu-inves teringen) in petto. De minister wil bovendien streven naar een nieuw onderzoekscentrum voor geavanceerde energiebronnen. Gisteren stelde een meerder heid van de Tweede'Ramer dat het kabinet met nadere maatre gelen moet komen om de uit stoot van het verbrandingsgas kooldioxyde (C()2) verder terug te dringen. Vrijwel alle fracties vinden dat het kabinet tot dus ver een te mager pakket aan energiebesparende maatregelen heeft gepresenteerd. Om dc uitstoot van het kli- maatbedreigende C02 tegen te gaan, schroomden WD en CDA gisteren in de Kamer niet om het gebruik van 'schone' kern energie op termijn weer be spreekbaar te maken. Te Veld huis (WI3) stelde na afloop van het debat dat het kabinet ook opnieuw kan kijken naar het langer openhouden van de kerncentrale Borssele. Als de C02-aanpak onvoldoende re sultaten biedt, moet ook deze mogelijkheid serieus worden genomen, aldus de WD'er. D66, Groen Links, PvdA en enkele kleine fracties denken met verschillende soorten snel heidsbegrenzers op personen wagens al een flinke milieu winst te halen. Minister Jorrits ma van verkeer zei eerder dat invoering van snelheidshegren zers en een algeheel inhaalver bod voor vrachtwagens op dit moment internationaal onhaal baar zijn. Het kabinet wil in 2000 de uitstoot van kooldioxyde terug dringen met 3 procent ten op zichte van het niveau van 1990. Uit recente wetenschappelijke onderzoeken blijkt dat deze doelstelling zonder extra in spanningen onhaalbaar is. Me de door de economische groei en de toename van het wegver keer zal de uitstoot juist stijgen in plaats van dalen. De emissie van kooldioxyde draagt bij aan een langzame opwarming van de aarde, het zogenoemde broeikaseffect.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3