BI***" Middenstand doet poging klanten terug te winnen Crematorium krijgt dwangsom opgelegd (iff Richard Rijn Veenstreek Themapark Archeon tan worden gered' WAAROM VERDER RIJDEN 1 DE ZOETERWOUDSE WINKELIERS i HELPEN U GRAAG! Rijkswaterstaat informeert bewoners van Miening slecht I Jacobs woude maakt werk van speelplaatsen Ouders blokkeren gevaarlijke kruising Rechter stelt beslissing over flats uit S "-L I 0 DNDERDAC 2 NOVEMBER 1995 Jrote partij vlees gestolen i phen aan den run Ongeveer 150 kilo vlees met een waarde van BOO gulden is de afgelopen nacht buitgemaakt bij een restau- fcmt aan de Hoorn in Alphen. Het vlees zat in tien dozen en ver- jvveen uit de vriezer in de keuken van het bedrijf. De daders kvamen binnen door het bovenlicht van de keuken te forceren. Kassa weg uit bedrijf |raar Bij een inbraak in een bedrijfspand aan de Westkanaal- ?g in Ter Aar is gisternacht een kassa met 220 gulden gestolen, "jen deur van het pand werd opengebroken om binnen te ko- ^tatenlid spreekt in Leimuiden HjMuiPENHet CDA-statenlid Greetje Willemsma spreekt van- op de algemene ledenvergadering van het CDA in Lei- luiden over de 'zorg'. De Jacobswoudse CDA'ers vergaderen in vjKruispunt aan de Dr. Strapenséastraat. Daar spreekt ook Joke 'djorterink. directrice van het Woubrugse verzorgingshuis roudsoord. De ledenvergadering begint om 20.00 uur. jirecteur Leicis museum brengt advies uit hen aan den run. ruud sep PI Pnder kale vlaktes, meer doe- racties en klantvriendelijker soneel. Het zijn enkele van aanbevelingen die directeur de Weiden van het Na- ïaal Natuurhistorisch Muse- Leiden doet om Archeon «rekkelijker te maken. Vol- s Van der Weiden is het mo- jk om ook in de toekomst [eveer 400.000 bezoekers per naar het archeologisch mapark te trekken. Zonder atregelen zal Archeon naar mening op maximaal .000 bezoekers blijven ste- let advies van Van de YVei- i, die als onafhankelijk des- ïdige door de bank was inge- ird, vormt een ondersteu- van de reorganisatieplan- van de Archeon-directie. heeft plannen om eenderde van het park te verkopen woningbouw. Van de ndopbrengsten moeten in teringen worden gedaan om park aantrekkelijker te ma- Het advies van Van der idcn is in ieder geval voor de ik voldoende reden om met verkoop- en investerings- i te stemmen, lit het advies komt opnieuw vernietigend oordeel naar en over het park zoals dat de >te twee seizoenen heeft ge- aid. Bij de opzet van het kzou te weinig rekening zijn gehouden met de bezoekers, het aanbod is te eenzijdig en de communicatieve vaardigheden van het personeel 'in al zijn ge ledingen' is onvoldoende. Daar naast wordt geconstateerd dat er in het park te veel twintigste- eeuwse elementen aanwezig zijn. Het entreegebouw ten slot te is te gehaast en met te weinig middelen ingericht. „De bezoe ker ervaart de prijs-kwaliteit verhouding als ongunstig", al dus het rapport. Overigens blijven de bezoe kersaantallen ook na de aanpas singen aan de magere kant. De 400.000 verwachte bezoekers (en na enige jaren wellicht een half miljoen) steken nog altijd schril af tegen de oorspronkelij ke prognoses. In de begintijd van de plannenmakerij voor het themapark werd nog gesproken over een miljoen bezoekers op jaarbasis. Later werd dat bijge steld naar 850.000 en vervolgens 650.000 man. In jje gewijzigde opzet zijn de verwachte bezoe kersaantallen wel voldoende om het park draaiende te houden. Het reddingsplan van Ar cheon is alleen uit te voeren wanneer de gemeente Alphen aan den Rijn toestemming geeft om twintig hectare van het in dertijd goedkoop aangekochte terrein te verkopen voor wo ningbouw. Archeon wil het ter rein uitgeven in zo'n 400 kavels van rond de 500 vierkante me- (Jfri 'Mittüii&'r (jcytlUy trt'*eAi£t/! r - De middenstand in Zoeterwoude wil haar klanten terug winnen. Ze probeert dat te bereiken met wervende tek sten op borden die aan de grens van het dorp zijn ge plaatst en met het aantrekkelijker maken van het winkel centrum. Meer dan de helft van de Zoeterwoudse klanten doet boodschappen in een buurgemeente. idegraver aangehouden in moordzaak rlemmermeer anp politie heeft een tweede arrestatie verricht in het onderzoek ir de gewelddadige dood van een 65-jarige Amsterdammer op ijksweg A44. De verdachte is een 51-jarige man uit Bodegraven. 19 oktober werd een 48-jarige inwoner van Leiden als verdachte gehouden. Hij heeft inmiddels een gedeeltelijke bekentenis af- 'gd- Over de achtergronden van de zaak wil de politie nog ids niets kwijt. De Amsterdammer kwam 29 september om het en toen hij vanaf een viaduct op de vluchtstrook van de A44 te- ïtkwam. De man, die naderhand aan zijn verwondingen over- 1 bleek slachtoffer te zijn geweest van een misdrijf. Een recher- bijstandsteam heeft de zaak in onderzoek. zoeterwoude liesbeth buitink Spar-eigenaar Jan Versluis geeft in het Dorp het goede voor beeld. Sinds hij de supermarkt aan de Dorpsstraat in april van dit jaar kocht, heeft hij een om zetstijging van tien procent mo gen noteren. „Ik hanteer geen toverformule. Ik pas gewoon toe wat ik in het verleden in een Cl000 in Zoetermeer heb ge leerd. Vroeger lag'er in de Spar rotzooi op de vloer, was het er koud en deden sommige lanpen het niet. Dat is niet meer zo", stelt Versluis. Volgens Versluis moet klant vriendelijkheid vooropstaan. „De ondernemer die hiervoor de Spar beheerde, was nogal star. De winkel was tussen de middag dicht en dat is tamelijk oubollig. Wij gaan om half ne gen open en in de toekomst wil ik dat de winkel tot half zeven 's avonds is geopend. We hebben een actievere uitstraling, lagere prijzen en allerlei acties." Zo heeft Versluis tot aan het einde van het jaar elke woens dagmiddag een speciale attrac tie voor kinderen. Schminken, clowns, een toverballenboer en de kerstman moeten meer kin deren en dus ook ouders naar de winkel lokken. „Daarnaast hebben we vrij veel nieuw per soneel. We hebben nu een actie waarbij de mensen de naam van het personeel kunnen ra den. Daarmee valt een fiets te winnen. Dat verbetert de relatie met de klant." De acties van Versluis beteke nen wel een forse investering. „Maar wat levert het op. Zonder die acties, zitten de klanten bin nen tien minuten in Leiden en binnen een kwartier in Zoeter meer. En dat wil ik voorkomen. Bovendien investeer ik de winsten meteen in de winkel: we hebben net nieuwe kassa's en de mensen kunnen nu ook pinnen. De winkelier moet ac tief zijn en dat mag best wat kosten." Naast investeringen van de winkeliers, zou de dorpskern ook anders moeten worden in gericht. „Het parkeerprobleem in het dorp is gigantisch. En al het vrachtverkeer dat door het dorp doet de klandizie geen goed aldus Versluis. 12.00 - 14.00 uur Radio 2 te gast bij Frits Spits in KRO's Tijd voor twee! zoeterwoude/den haag De Haagse bestuursrechter H. Ollermann heeft gisteren nog geen uitspraak gedaan over de be zwaren van bewoners uit de Zoeterwoudse Bloe menweide tegen de flats die daar worden ge bouwd. Ollermann heeft de uitspraak uitgesteld tot maandag. Omwonenden van de toekomstige flats aan de Pinksterbloemlaan en de Pijpekruidlaan verde digden vorige week voor de bestuursrechter hun cher hennv van egmond, 071 -535641-1 plv -chi i m \ns koenekoop. 071-5356429 Ombudsman uit kritiek De middenstand in Zoeterwoude probeert met sprekende teksten langs de kant van de weg haar klanten terug te winnen. Veel consumenten win kelen in buurgemeenten. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS zoeterwoude eric de jager Rijkswaterstaat heeft zich onbe hoorlijk gedragen tegenover de Zoeterwoudenaren die al jaren wachten op een geluidsscherm langs de A4. Het achterwege blijven van de geluidswal is Rijkswaterstaat weliswaar niet aan te rekenen, maar de manier waarop de om wonenden in het ongewisse zijn gelaten, deugt niet. Dat is het oordeel van de Nationale Om budsman naar aanleiding van een klacht van een aantal bewo ners van de Micning. De bewoners klaagden bij de ombudsman over het uitstel van de bouw van het beloofde geluidsscherm langs de rijks weg. Rijkswaterstaat had in eer ste instantie toegezegd, het scherm in 1994 of 1995 te plaat sen. Nu staat de geluidskering pas voor 1998 in de agenda. Slechts tweemaal lichtte Rijks waterstaat de Zoeterwoudena ren in, tijdens voorlichtingsbij eenkomsten in 1989 en 1994. Tijdens die laatste bijeen komst werd duidelijk, dat de bouw van het scherm niet voor, maar pas na de verbreding van de A I begint. De bewoners van de Miening ontvingen over die wijziging in de plannen echter nooit informatie. Rijkswater staat verweerde zich, door te stellen dat aan de oorzaken van de vertragingen in de pers vol doende aandacht is besteed en dat daarom verder inlichten van de omwonenden niet nodig was. Bovendien hadden zij zich ook uit zichzelf kunnen melden, vindt het overheidsorgaan. De vertraging onstaat doordat het terrein waarop het geluids scherm moet verrijzen, pas vrij komt wanneer de oprit in de richting Amsterdam wordt ver legd. Dat kan op zijn beurt pas als de bouw van het nieuwe via duct ver gevorderd is. Rijkswa terstaat kan een geluiddscherm kan daardoor niet eerder dan 1998 plaatsen. De Nationale Ombudsman heeft begrip voor deze problemen en acht de klacht van de verzoekers op dat punt ook niet gegrond. Maar gezien het belang dat de omwonenden hebben bij de plaatsing van het geluids scherm, is di' ombudsman van mening dat Rijkswaterstaat de betrokkenen uit eigen beweging op de hoogte had moeten stel len van de nieuwste ontwikke lingen. De houding van Rijks waterstaat getuigt volgens de ombudsman 'niet van een open oog voor de verwachtingen en belangen' van de bewoners van de Miening. De Zoeterwoudse winkeliers vereniging WIZO heeft een werkgroep opgericht om samen te proberen de klanten terug te winnen. „We willen onder meer proberen de openingstijden op elkaar af te stemmen", vertelt Sjaak Paardekooper. „Onder de winkeliers houden we nu een enquête waaruit duidelijk moet worden wat mogelijk is. Want Versluis heeft meer perso neelsleden en kan gemakkelij ker schuiven, maar er zijn ook eenmansbedrijfjes." Volgens Paardekooper zijn de Zoeterwoudse winkeliers wel degelijk klantvriendelijk. „De winkeliers staan echt wel open voor de inwoners van Zoeter woude, want dat is ook hun brood. Maar ze moeten we de rentabiliteit zien. Het zijn wel individuele winkeliers, maar het is ook een gezamenlijk belang. Als de Spar meer klanten krijgt, merken de anderen dat ook." jacobswoude eric de jager Het veelbesproken trapveldje achter de Kerkstraat in Hoog- made krijgt langzaam maar ze ker vorm. Vanavond bespreken vertegenwoordigers van ge meentewerken en de leden van het kinderparlement van de ba sisschool Ter Does de voorstel len die de schooljeugd bij de ge meente op tafel hebben gelegd. Op het terrein achter de Ra bobank komen in elk geval een trapveld van twintig bij dertig meter en een klimrek. Over de verdere invulling van het terrein en de omgeving steken de ge meente en het parlement van Ter Does de hoofden bij elkaar. Gemeentewerken bekijkt of de ideeën van de schooljeugd fi nancieel haalbaar zijn. De ge meenteraad beslist vervolgens over de uitvoering van realisti sche voorstellen. Op het ver langlijstje van de jonge politici staan ballenvangers, een verbod voor honden en de aanleg van een grasveld, in plaats van een betegeld of geasfalteerd trap veld. De gemeente jacobswou- de buigt zich verder over een al ternatief voor de opgeheven speeltuin De Peppel in Ixrimui- den. De nieuwe speclgelcgen- heid verrijst nu naast gemeen schapscentrum 't Spant. bezwaren tegen de flats van 36 huur- en 42 koop appartementen. Vooral de vierde verdieping van de gebouwen zit de bezwaarmakers behoorlijk dwars. Zij vrezen dat hun woningen daardoor in herfst, winter en lente vrijwel voortdurend in de schaduw zullen staan. Gemeente, bouwbedrijf Noorlander en woningbouwvereniging Willibrord voerden aan dat de bezwaarmakers het bestem mingsplan verkeerd hadden gelezen en dat er best hoge gebouwen mogen staan. Bovendien is er in Zoeterwoude veel behoefte aan drie-ka- merappertementen. alphen aan den run ruud sep Ouders en leerlingen van de Sa men op Weg school hebben gis termorgen tien minuten langde kruising van de Eikenlaan, de Prinses Irenelaan en de Prinses Beatrixlaan geblokkeerd. Met de actie wilden de ouders aan dacht vragen voor de gevaarlijke verkeerssituatie in Alphen. Veel leerlingen van de protestants christelijke basisschool moeten dagelijks de drukke weg over steken op weg naar school. Hoewel er tot nu toe geen ernstige ongelukken zijn ge beurd, maken de ouders zich ernstig zorgen. „Vanuit het slaapkamerraam kan ik de school zien staan, maar toch durf ik mijn jongste van achtt nog niet alleen na^I school Ia- ten lopen", vertelt Anja de Jongh, de initiatiefneemster tot de actie. „De Eikenlaan is al twintig jaar een gevaarlijke weg en het zal in de toekomst alleen maar drukker worden. Daarom hebben wc de ouders opgeroe pen om in actie te komen." Te vaak rook- en stankoverlast De ouders zouden het liefst zien dat er voor de scholieren zebrapaden met stoplichten ko men. Die dure oplossing wordt door de gemeente echter op voorhand afgewezen: echte wegpiraten zouden zich van stoplichten niks aantrekken, waardoor deze oplossing alleen maar de schijn van veiligheid zou opwekken. De verantwoor delijk wethouder 11, Habermehl heeft al aangegeven meer te voelen voor een versmalling van de Eikenlaan. „Maar dat heeft toch helemaal geen nut", meent de longh. „Die vrachtwagens blijven toch wel langs sclieu- ren." In het verleden zijn zowel ou dere leerlingen als ouders inge zet om als klaarover de klein tjes veilig naar de overkant van de weg te begeleiden. Dat was echter geen succes. De jongh: „Die werden •gewoon van het zebrapad afgereden. Dan ston den ze midden op de weg met het bordje omhoog en dan re den ze gewoon achter je langs." De actie van gistermorgen ver liep zonder incidenten. Met de verkeerspolitie was afgesproken dat de actie niet meer dan tien minuten mocht duren. Volgen de week donderdag bespreken de verontruste ouders de ver keerssituatie met I labermchl. li e dierencrematorium in Stompwijk is een dwangsom opgelegd omdat het te vaak rook- en stankoverlast zou veroorzaken. FOTO HENLK BOUWMAN stompwuk dorith ligtvoet Het dierencrematorium in Stompwijk moet een dwangsom van 500 gulden betalen, omdat het te vaak rook en stankover last veroorzaakt. De 'straf heeft voorlopig een symbolische functie, omdat het de eerste keer is dat de gemeente het be drijf een dwangsom oplegt. Omwonenden klagen al jareri over het crematorium. Klachten over stank- en rookoverlast zijn in het verleden tot aan de Hoge Raad uitgevochten. Het leidde ertoe dat het bedrijf aan de Hin derwet moest voldoen, maar de bewoners vonden dat er weinig veranderde. De klachten hiel den aan. De gemeente heeft het cre matorium herhaaldelijk op de vingers getikt. Volgens omwo nenden haalde dat weinig uit. Vooral tijdens de eerste ver brandingsfase komt rook uit de pijpen. „Het probleem is echter dat de politie pas kan optreden als een overtreding wordt ge constateerd. Maar als omwo nenden de politie bellen, is de rook meestal al verdwenen. On langs heeft de politie wel een overtreding geconstateerd. Daarop is de dwangsom geba seerd", aldus gemeentewoord voerder B. van Vliet. Naar aanleiding van de jaren lange klachten moet het bedrijf straks beschikken over een nieuwe, strengere milieuver gunning. Die ligt momenteel ter inzage en wordt binnenkort de finitief van kracht. De toekom stige vergunning is in vergelij king met de huidige flink aan gescherpt. Het verbranden van de kadavers mag bijvoorbeeld geen zichtbare rook veroorza ken, terwijl de huidige vergun ning meldt dat verbranding vrij wel rookloos moet plaatsheb ben. „Maar wat is vrijwel rook loos? Daar kan je veel kanten mee uit, daarom is de vergun ning aangepast", aldus Van Vliet. N.J. Klarenbeek, een van de omwonenden die in het verle den flink heeft geprotesteerd te gen de overlast, kijkt op van de dwangsom. „Goh, dat heeft de gemeente nog nooit gedaan", is zijn eerste reactie, om er direct aan toe te voegen dat 500 gul den wel erg weinig is. „Daar lacht zo'n bedrijf om. Om in druk te maken moet je met ho gere I%<1 ragen komen." Dat de milieuvergunning wordt aangescherpt, noemt hij op zichzelf wel positief. „Maar ja, zo'n nieuwe vergunning zegt nog niets. Het gaat er om dat de vergunning wordt nageleefd en dat er voldoende controle is op de naleving. En daar heeft het tot nu toe steeds aan ontbro ken." A. van der Arend, eigena res van het crematorium, kan niet reageren. Een woordvoer der meldt dat het crematorium met het oog op de nieuwe ver gunning bezig is met de aanleg van sensoren die rook en stank moeten voorkomen. NAAR VAN DER PLOEG! Hèl adres dat samen met u de beste oplossing zoekt voor: RAMEN EN DEUREN WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES,ETC. Maatwerk voor nieuwbouw en I renovatie, uitgevoerd in onverwoest- j baar kunststof van het kwaliteitsmerk j deceunlncK - Onderhoudsarm j - Diverse fraaie kleuren j - Volledige garantie - Met Komo-certificaat/VKG-keur In onze showroom ziet u alles. Kompratenl KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. mm aca. m rkvcu Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveen j lel.(071)3315361-fa*(071)3315202 deceunlncK

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21