'Ik zal nooit een diva worden' Mastroianni keert terug naar theater Kunsthandelaar ontkent diefstal Cultuur Kunst Paviljoen Mauritshuis op Hofvijver Italiaanse opera's in tijdelijk grootste theater van Nederland Barbie in bieb WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 9 chef gert visser 071 5356441 Onderscheiding Nederlandse fdm Marseille Tijdens de derde competitie om de beste Europese korte film die werd gehouden in Frankrijk, is de Nederlander Tjebbo Penning onderscheiden met een speciale vermelding voor zijn film 'The bitch is back'. Voor de speciale vermelding is geen unanieme jury-uitspraak nodig. Pennings film gaat over de wederwaardigheden van een man die wordt achtervolgd door een opblaasbare pop. Een deel van het publiek keurde de film tijdens de vertoning als 'provocerend' af en betwistte de artistie ke kwaliteit. Michael Jackson in Duitse quizz bonn Popster Michael Jackson verschijnt zaterdag in de Duitse spelshow 'Wetten, dass?' Jackson neemt zitting in het panel van beroemdheden in de show van Thomas Gottschalk op de zender ZDF. Of hij ook optreedt was niet bekend. „Wij hebben al jaren geprobeerd hem voor de show te strikkenverklaarde een woordvoerder van de platenmaatschappij. De panelleden raden of een deelnemer inderdaad een stunt kan uitvoeren. De krant Bild meldde dat Jackson voor zijn entourage een hele verdieping heeft gehuurd in een chic hotel in Keulen. Vanaf vrijdag heeft hij de beschikking over een gepantserde Mercedes limousine, een bus, 50 man crew, een politie-escorte en grote voorraden mine- J raalwater, dieet-cola en sushi. Jessurun voorzitter cultuurraad den haag De plaatsvervangend secretaris-generaal van het mi ll nisterie van VWS, J. Jessurun (1934) is benoemd tot voorzitter I van de nieuwe Raad voor Cultuur. Jessurun zal zijn huidige J functie per 15 november neerleggen en vanaf die dag de nieuwe J adviesraad leiden. De Raad voor Cultuur komt in de plaats van verschillende adviesorganen op het gebied van cultuurbeleid, uj waaronder de Raad voor de Kunst, de Raad voor Cultuurbeheer ajen de Mediaraad. De nieuwe raad telt 25 leden, inclusief de J voorzitter. Zij zullen onder meer gaan adviseren over subsidie- in aanvragen in het kader van de nieuwe cultuurnota die loopt van rj 1997 tot 2000. Festival experimentele film al arnhem» Tijdens het negende internationale AVE-festival voor ill nieuwe mediakunsten heeft een retrospectieve plaast van de ié Nederlandse experimentele cinema. Het festival wordt gehou- 3|den van 9 tot en met 15 november op een aantal lokaties in Arn- éhem, waaronder het Filmhuis, il! Oleta Adams heeft speciale band met Nederland sPe Belgische kunsthandelaar S. oOelbaere heeft gisteren tegen over de Arnhemse rechter mr. oi. Pos ontkend dat hij zijn Velp- 0? collega Helldorfer heeft be- ochuldigd van opdracht tot dief stal van twee schilderijen van 8fali. Delbaere zegt alleen een °lersoonlijke mening te hebben iegeven. De beschuldigingen an diefstal komen volgens hem geheel voor rekening van jour- lalisten. i Het was dinsdag al de tweede leer dat de twee ruziënde (unsthandelaren elkaar in de pchtbank ontmoetten. Het ein- Je van deze kunstsoap lijkt nog jlng niet in zicht. Dit keer was |et Helldorfer die de Belg voor |e rechter sleepte wegens aan- psting van goede naam en eër. Mige maanden geleden eiste jjelbaere nog in een kort geding Jat Helldorfer zijn beschuldi- jngen over onechtheid van de "~pntoongestelde werken van koiali introk. De rechter deed (6i)en geen uitspraak omdat hij 5 jch niet bevoegd achtte te oor- Oleta Adams doet het rustig aan. Aanvankelijk komt haar stem nauwelijks boven fluistersterkte uit. Een groter con trast met de Oleta Adams van de plaat, die in vrijwel elk nummer vocale krachttoeren uithaalt, is bijna niet moge lijk. Adams spaart haar stem in verband met de verkoud heid die ze heeft opgelopen tijdens de promotietournee voor haar nieuwe cd 'Movin' on'. delen over de;echtheid van de tentoongesteldekunstwerken. De storm over dit kort geding was nog niet geluwd toen de twee schilderijen van Dali wer den gestolen, in de nacht van 28 op 29 augustus tijdens de door Delbaere georganiseerde expo sitie „Dali Chagall en Miro" in Musis Sacrum in Arnhem. Na dat ze weer boven water waren gekomen, ontdekte Delbaere toen hij ze bij de politie ging ophalen tot zijn verbazing dat er ook werken bij waren die hij anderhalf jaar geleden in con signatie aan Helldorfer had meegegeven. Helldorfer heeft volgens zijn advocaat mr. C. Winters door de kwaadaardige aanval van Del baere veel Idanten verloren. Hij becijferde de omzetschade op ongeveer honderdduizend gul den. Een voorschot van de helft van deze schade leek de advo caat dan ook geen luxe. Helldorfer eist daarnaast ook rectificatie in kranten van de beschuldigingen aan zijn adres. Uitspraak 10 november. amsterdam kees groenenboom „Je komt altijd wel iemand te gen die verkouden is. Vroeger was ik er altijd heel benauwd voor om ziek te worden als ik moest zingen. Dat de grond zich zou openen en dat ik erin weg zou zakken. Maar wat denk je? Dat is nog nooit gebeurd!" Tegenwoordig bekijkt Adams het allemaal wat meer ontspan nen. Na twee succesvolle al bums 'Circle of one' en 'Evo lution' kan ze zich wat meer vrijheid veroorloven. „De druk is eraf. Daardoor kan ik open staan voor veranderingen, ben ik niet meer zo bang om nieuwe dingen te doen. Ik heb bijvoor beeld voor dit album met drie producers gewerkt, terwijl ik zelf co-producer ben geweest van sommige nummers. Voor heen wilde ik altijd één produ cer die het hele produkt over zag". Doorbraak Het zijn niet de eersten de besten die bijdragen hebben ge leverd aan 'Movin' on': Vassal Benford, Michael J. Powell en het producersduo Alan Rich- /Judd Friedman, die zich ook ontfermen over de produkties van respectievelijk Mariah Ca rey, Anita Baker/James Ingram en Whitney Houston. Adams' derde is vooral bedoeld om ook in de Verenigde Staten wat vas tere voet aan de grond te krij gen, want een echte nationale doorbraak is daar nog uitgeble ven. De keuze van de producers zal daarmee te maken hebben en de cd is ook meer op de Amerikaanse smaak gericht dan 'Evolution'. Hoe Amerika gaat reageren moet worden afge wacht, de eerste Europese hit, 'Never knew love' (weliswaar in een speciale clubmix), is alweer een feit. Nederland drukte Oleta Adams al jaren geleden aan het hart, na haar succes 'Woman in chains' (samen met Tears For Fears) en haar eerste solohit Rhythm of life'. De zangeres heeft nog steeds dierbare herin neringen aan het allereerste concert dat ze in 1990 in Utrecht gaf. „Dat is waarschijn lijk het beste optreden geweest dat ik ooit heb gegeven. Zo'n eerste concert is moeilijk te overtreffen, omdat het zo onbe vangen is. Iedereen in de zaal had in de gaten dat er iets bij zonders aan de hand was. Alles wat ik zong kwam recht uit mijn hart". En dan was er dat concert in Den Haag, in 1993, toen ze op weg naar de concertzaal hoorde ze dat haar zangcoach, die een paar dagen eerder een beroerte had gehad, was overleden. „Het is moeilijk om een show te doen als je net iemand verloren hebt. Maar zij zou niet hebben gewild dat ik om haar zou gaan zitten treuren. Ztj heeft me juist altijd geleerd dat de show door moet gaan. En ik was ervan overtuigd dat ze die avond bij me was, daar op het podium: zet 'm op, tijger! Ze heeft me leren zingen, ze heeft me aangemoedigd en me veel over het vak en over het leven geleerd. En dat je leven zich niet op het podium kan af spelen". Ster Adams heeft lang genoeg ge daan over het bereiken van de top om te weten hoe betrekke lijk succes is. „Ik voel me ook beslist geen ster. Janet Jackson vind ik een ster. En Michael Jackson en Madonna. Ik ben ge woon een musicus die hard moet werken voor de kost. Zo wil ik het ook. Ik heb geen groot gevolg nodig, ik wil geen ja knikkers om me heen, ik wil niet aangestaard worden op straat. Volgens mij heb je dat Oleta Adams: „Ik voel me beslist geen ster." voor een groot deel zelf in de hand". Ze herinnert zich de tijd dat ze in pianobars speelde. „Dat was de ergste tijd in mijn carriè re, vlak voordat ik werd ontdekt. Ik had geen werk meer en moest naar St. Louis om daar in pianobars te spelen, iets wat ik al jaren niet meer had gedaan. Dat is iets heel anders dan met je eigen band spelen en het is heel triest als je daarnaar terug moet. Dan kwamen er weieens mensen naar me toe die me ooit met mijn groep in andere steden hadden gehoord en dan zeiden ze: je bent bijna net zo goed als Oleta Adams. En dan zei ik: ik bèn Oleta Adams. En venetie gpd Na acht jaar keert de beroemde Italiaan se acteur Marcello Mastroianni terug naar het theater. Dit dankzij directeur Giulio Bosetti van het Goldoni Theater in Venetië, die net zolang aandrong tot Mastroianni het contract tekende voor negen voorstellingen (van 10 t/m 19 no vember in Venetië) van 'Le ultime lune', geschreven door de jonge auteur Furio Bordon. Tijdens een persconferentie ontvouw den Bosetti, die regisseert, en Mast roianni de inhoud van het stuk: „Een oudere professor bereidt zich voor op de overgang naar serene nadagen, waar hij de levensvreugde opwekt met dromen." Met zijn 71 jaar lijkt Marcello Mast roianni ook zelf het visitekaartje van 'hartenbreker' te hebben weggeworpen. De terugkeer van de filmwereld naar het theater heeft overigens wel degelijk een reden. Mastroianni ondervindt meer en meer hinder van het feit dat bijna alle films waarvoor hij wordt gevraagd, en- gelstalig zijn. Steeds vaker beperkt zijn vocale inbreng zich tot liplezen. „Film is trouwens veel vermoeiender geworden, mede door de technische eisen. Alles moet perfect. Dat betekent wachten en nog eens wachten. Fysiek is filmen een ramp. Jullie hadden me algelopen au gustus moeten zien: hartje Parijs, bloed- hitte en daar sta je dan met dikke win terjas en berenmuts op. Voor de film!". In hoeverre er uit deze eerste serie voorstellingen een tournee voortkomt is nog onduidelijk. Dat hangt van de pre mière af op 10 november. Mocht er dan sprake zijn van een bittere teleurstelling, dan houdt Marcello Mastroianni zich net als de professor uit 'Le ultime lune' vast aan dromen. „Slechts één wens koester ik nog: 'Tar- zan' vertolken. Het gaat er niet zozeer om Tarzan belachelijk te maken, maar vooral om mijzelf te ironiseren. Nog al tijd word ik gezien als de latin lover. Goed, dat kunnen ze krijgen, maar dan wel op mijn manier". James Brown weer in arrest Soulzanger James Brown, die in het verleden al herhaalde malen met justitie in aanra king kwam en tot gevange nisstraf werd veroordeeld, is gisteren opnieuw gearres teerd wegens geweldpleging tegen zijn vrouw Adrienne. De politie van Aiken County, South Carolina, beschuldigde de 62-jarige Brown van mis handeling nadat zijn echtge note alarm had geslagen en om medische hulp had ver zocht. Adrienne werd in een re gionaal medisch centrum be handeld aan lichte verwon dingen en mocht naar huis terugkeren. Brown herkreeg zijn vrijheid op een borgsom van 940 dollar. 'Soulbrother Nr. 1' werd in december 1988 tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld voor wapenbe zit, poging tot doodslag en mishandeling van Adrienne, zijn derde vrouw. Hij was zwaaiend met een pistool het verzekeringskantoor naast zijn kantoor in Augusta, Ge orgia, in gestormd met de mededeling dat vreemdelin gen in zijn badkamer zaten. Onderzoek wees naderhand uit dat Brown de hallucine rende drug PCP had ge bruikt. Hij kwam wegens goed gedrag na bijna drie jaar vrij. In december 1994 meldde Brown, ook wel 'Mr. Dyna mite' of 'the Godfather of Soul', zich bij de politie na dat hij zijn vrouw opnieuw had mishandeld. De rechter seponeerde de zaak nadat Adrienne had geweigerd te getuigen. dan geloofden ze me niet." „Juist vanwege die dingen zal ik nooit een diva worden. Ik ben geklommen, gevallen, hoger ge stegen. teruggevallen. Nu heb ik me voorgenomen om altijd met beide benen op de grond te blij ven. Want dat is het grappige met sterren: hoe hoger je stijgt, des te dieper kun je vallen". den haag anp Het Mauritshuis in Den Haag bouwt volgend jaar een Ver meer-paviljoen op de Hofvijver. De zestig meter lange tent is be doeld om de bezoekersstroom voor de komende Vermeer-ten toonstelling zo goed mogelijk op te vangen. De expositie gaat begin november in Washington open. In Den Haag is het over zicht van 1 maart tot 2 juni 1996 te zien. Het Mauritshuis verwacht dat de tentoonstelling 250.000 tot 350.000bezoekers trekt. Per uui kunnen maximaal 450 mensen de ruim twintig schilderijen be wonderen. Het overzicht be slaat ruim twee derde van Ver meers oeuvre. |msterdam franqoise ledeboer de gashouder van de voor malige Westergasfabriek in Am- lójerdam wachten 2500 stoelen D.p bezoekers van de voorstel- *pgen van de 19de eeuwse Itali- 'pnse opera's 'Cavalleria Rusti- -ena' van Mascagni en 'I Pagli- rci' van Leoncavallo. Met dit norme aantal plaatsen is de ?feshouder deze maand voor 2ien het grootste theater van 7ris land. Marco Bakker en Jan 9|erksen vertolken de hoofdrol- g jn en moeten het publiek in 5|oten getale naar de liefdesdra ma's in een decor met een ro mantisch bergdorpje trekken. i. Als geldschieter Carl Denker lijn zin krijgt, wordt de ruimte gjider de immense koepel de ,9pmende jaren de vaste stek >°4n publiekstrekkers als André ^•jazes, musiGals en nog meer Ispera's in het lichte genre. „Ik >2ieet dat ik een grote gok neem. j*eel mensen hebben me dit foject afgeraden maar in der- olijke omstandigheden ga ik ;;|ist altijd koppig door", vertelt sfnker. geldschieter jojDor besluiteloosheid van het i3Pofdstedelijke stadsdeel Oud- ïsfest is hij de enige geldschieter Opleven. Bij een bezettings graad van minder dan 75 pro- nint per avond komt hem dat 0 een fors financieel verlies te i5fean en is de realisering van de plannen voor de komende jaren Oer onzeker. Denkers verzuch- ^Jig dat hij er daarom het liefst 33i)oit aan was begonnen, wil hij ?lhter nadrukkelijk als grapje pioteerd zien. Barbara Kennedy als mama Lucia in de opera 'Cavalleria Rusticana'. heid te bieden had ik met de deelraad voor vijf jaar een con tract van twee keer drie maan den per jaar willen afsluiten. Toen ik geen antwoord kreeg besloot ik de ruimte dan maar gewoon af te huren. Zo kan ie dereen tenminste zien waartoe we in staat zijn", aldus Denker. Hij zegt vergoelijkend dat hij de deelraad niets verwijt: „Dat het bestuur geen besluit heeft genomen is zeker niet moedwil lig gebeurd." Met de tenslotte mislukte financiering van een Centrum voor Moderne Muziek op het terrein had de deelraad het de afgelopen tijd al moeilijk genoeg. Dat hij deze gok durft te ne men. voert Denker terug op zijn verblijf van tientallen jaren in de Verenigde Staten: „De Ame rikanen zijn makkelijk ontvlam baar en bovendien gewend zon der overheidssteun te werken". Hij werd er rijk in de platen- en filmindustrie, maar keerde acht jaar geleden terug omdat 'zijn huidige vriendin' dat wilde. Als importeur van muziekvi deo's ontmoette hij min of meer toevallig de violist en dirigent Joan Berkhemer, die hem en thousiast maakte voor het plan weer populaire opera's te gaan opvoeren: „Dat zijn de werken die vroeger in Theater Carré werden opgevoerd en die de Jordanezen nog moeiteloos meezingen. Begrijp me goed, ik vind het heel goed wat er in het Muziektheater gebeurt. Popu laire opera's voorzien echter in een grote behoefte omdat veel mensen daar nu eenmaal nooit over de drempel komen". Content Na Denkers groene licht for meerde Berkhemer in een paar maanden tijd het 'Orkest en koor van de Italiaanse Opera Amsterdam', aangevuld met het kinderkoor van de Amsterdam se Geert Groote School. Aan de produktie werken in totaal 150 mensen mee. Als solisten zijn verder vooral in het buitenland bekende zangers als Robert Bruins en Anne Maria Dür inge huurd. Denker is natuurlijk zeer content met zijn stersolisten Bakker en Derksen maar vertelt enthousiast dat Dür hem tijdens een repetitie 'al tot tranen toe ontroerde'. Voor de regie tekent de Belg Frank van Laecke, die recent veel succes oogstte met een enscenering van 'My Fair I.ady' waaraan 350 mensen meewerkten. De opera's 'Cavalleria Rustica na' en 'I Pagliacci' in de Gas- hpuder aan de Haarlemmer weg 8-10 in Amsterdam wor den opgevoerd op 3, 4,7,9, II, 12, 14, 16, 18 en 19 november. Aanvang: 20.15 uur; 12 en 19 november ook matinée om 14.30 uur. Plaatsbespreken kan via de IOPA Info-lijn (tel. 020 - 645 88 91), de AUB Tic ketshop (020 - 621 12 11) en alle VW-kantoren. De kaarten kosten 50, 70 en 90 gulden; CJP en 65+-kaart zijn geldig. Barbie-poppen in allerlei soor ten en maten zijn deze maand te bezichtigen in de Leidse bi bliotheek aan de Nieuwstraat. De tentoonstelling geeft een overzicht van de eerste jaren dat de Barbiepoppen werden uitgegeven. De tentoonstelling is te zien tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. Zondag 19 november geeft de eigenaresse van de Barbie's in formatie over haar collectie (vanaf 14.00 uur) en kunnen be zoekers van de bibliotheek hun eigen poppen meenemen. rant en een winkel. Ook dient het als in- en uitgang van de tentoonstelling. Om lange rijen aan de kassa te voorkomen zijn de toegangskaarten in de voor verkoon verkrijgbaar. Kaarten zijn gekoppeld aan tijdsblokken van een uur. Het publiek moet tijdens een bepaald tijdsblok de tentoonstellingsruimte in. Een maal binnen mogen bezoekers zolang blijven als ze willen. De Staat stelt zich tijdens de tentoonstelling voor 60 miljoen gulden garant voor de verzekc ring van de schilderijen. Zonder die garantstelling zou het Mau ritshuis de verzekeringspremie niet kunnen opbrengen. De ten toonstelling zou dan niet door kunnen gaan. Jan Kassies (75) overleden In een ziekenhuis in Amstel veen is gisteren na een kort ziekbed de cultuurfilosoof en politicus Jan Kassies op 75-jari- ge leeftijd overleden. Kassies was onder meer direc teur van de Federatie van Kun stenaarsverenigingen 1945- 1958), secretaris van de Raad voorde Kunst (1958-1966), di recteur van de Theaterschool in Amsterdam 1966-1978), voor zitter van de VPRO (1969-1971) en voorzitter van het Bedrijfs fonds voorde Pers (1993-1995). Bovendien maakte hij in 1987 deel uit van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer. Kassies behoorde in de oorlog tot de eerste medewerkers van het illegale Vrij Nederland die door de Nazi's werden opge pakt. In het verzet en later tij dens Duitse gevangenschap kwam hij in contact met kun stenaars. Na de bevrijding was hij de stuwende kracht achter de federatie van beroepsvereni gingen van kunstenaars. Vprzet is het sleutelwoord ge weest in het leven van Kassies. Zijn denken is er door bepaald. Het zette regelmatig zijn onaf hankelijke en kritische houding op scherp. Kassies ontving op 4 mei 1989 de Verzetsprijs 1989 van de sticht ing Ku nstenaarsverzet. 11 ij kreeg die prijs omdat hij steeds op de bres had gestaan voor de kunst. In 1990 ontving hij de Zilveren Anjer.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9