Alle Colberts voor 99?° Ruim 500.000 Tamils slaan op de vlucht GAKO STUNTWEEK Buitenland Dubbel begraven Parizeau neemt schuld voor verlies op zich Zuid-Afrika naar de stembus Steriele pastoor wendt zich tot spermadokter WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 Voorzichtig optimisme over Bosnië dayton De strijdende partijen in voormalig Joegoslavië zijn voorzichtig optimistisch over het vredesoverleg over Bosnië dat vandaag is begonnen op de luchtmachtbasis Wright-Patterson in Dayton (Ohio). „Ik geloof dat de gesprekken succesvol zullen zijn", zei de Servische president, Milosevic, gisteravond bij aan komst in de Verenigde Staten. De Bosnische premier, Silajdzic, sprak over „grote hoop". Volgens de Amerikaanse president, Clinton, zijn de onderhandelingen in Dayton mogelijk „de laatste kans op vrede". VS betalen VN mogelijk miljard dollar Washington De Amerikaanse regering overweegt een miljard dollar aan achterstallige contributie aan de Verenigde Naties te betalen. Dat heeft de krant The Washington Post gemeld. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Christopher, en andere regeringsfunctionarissen bespraken het plan vorige week met vooraanstaande Republikeinen. De Republikeinen, die een meerderheid hebben in het parlement, verzetten zich tegen het betalen van de achterstallige contributie zolang de Amerikaanse bijdrage aan de VN niet wordt verlaagd en de VN niet worden gereorganiseerd. Nieuw bewijs gevonden voor homo-gen new york Amerikaanse onderzoekers zeggen nieuw bewijs te hebben gevonden dat homoseksualiteit bij mannen mede wordt veroorzaakt door een gen dat zij van hun moeder krijgen. In het tijdschrift Nature Genetics legt onderzoeker Dean Hamer uit hoe hij zijn genstudie van twee jaar geleden heeft uitgebreid. In 1993 zorgde Hamer voor opschudding toen hij concludeerde dat ge nen iets te maken moeten hebben met homoseksualiteit. Hij on derstreept nu dat ze niet in hun eentje verantwoordelijk zijn voor de seksuele voorkeur van mannen, maar dat ze wel een grote rol spelen. Ook hormonen zouden een rol kunnen spelen, aldus Hamer, al weet hij nog niet welke. Leger Senegal doodt 100 rebellen dakar» Het Senegalese regeringsleger heeft afgelopen week bij een offensief in de zuidelijke regio Casamance zo'n honderd op standelingen gedood. Dat is gisteren uit ambtelijke bron verno men. Negen soldaten sneuvelden bij de operatie; 15 raakten ge wond. In Casamance voert de Beweging van Democratische Krachten van Casamance (MFDC) al tien jaar aanvallen uit in het grensgebied met Guinee-Bissau. De beweging streeft naar onafhankelijkheid van de provincie, die door het staatje Gambia wordt gescheiden van de rest van Senegal. Rabin noemt Syrië terreurcentrum Jeruzalem» De Israëlische premier. Rabin, heeft een parlemen taire commissie gisteren voorgehouden dat Syrië een centrum van terrorisme is. „Syrië is een centrum van terrorisme zoals er nooit eerder is geweest", zei de premier. Hij voegde eraan toe dat ook de fundamentalistische beweging Harnas zich er vestigt. Rabin is het eens met het oordeel van zijn militaire inlichtingen diensten dat de dreiging van een oorlog niet voorbij is. Vanoch tend is vernomen dat Israël en Syrië wel bereid zijn hun vredes besprekingen voorzichtig te hervatten. Oppositie eist nieuwe stembusgang dar-es-salaam De oppositie in Tanzania is het oneens met de beslissing van de kiescommissie om alleen in de stad Dar-es-Sa- laam en enkele plattelandsdistricten de presidents- en parle mentsverkiezingen van afgelopen zondag over te doen. Organi satorische chaos noodzaakte de kiescommissie er maandag toe om de verkiezingen in Dar-es-Salaam ongeldig te verklaren. De oppositie wil dat kiezers in het hele land opnieuw naar de stem bus gaan. Bomaanslag Noord-Irak: 25 doden ankara Zeker 25 mensen zijn omgekomen toen een bom ex plodeerde in het gebouw van het Iraakse Nationale Congres (INC) in het Koerdische gebied in Noord-Irak. Het INC streeft naar de omverwerping van het Iraakse regime van president Saddam Hussein. Bij de explosie kwam onder anderen INC-lei- der Saif Rashid Sindi om. Ontwerp-resolutie tegen kernproeven new york Een groep van 26 landen heeft gisteren een ontwerp resolutie ingediend bij de Algemene Vergadering van de Vere nigde Naties waarin ze onmiddellijke beëindiging van alle kern proeven eisen. Dat is uit diplomatieke kringen in New York ver nomen. De indieners van de motie zijn vooral landen in en rond de Stille Zuidzee. Ze noemen Frankrijk en China, de twee landen die dit jaar kernproeven hebben gehouden, niet expliciet. Toch is het duidelijk dat de ontwerp-resolutie tegen die twee landen is gericht. Tijdelijk geen TV-journaal in Italië milaan» Italiaanse journalisten hebben gisteren vanwege een CAO-geschil met hun werkgeyers de uitzendingen van het TV- journaal stilgelegd. Verder dreigden ze met een vijfdaagse sta king bij dagbladen, tijdschriften en persbureaus. De vakbonden verzetten zich tegen het verschijnsel dat bepaalde journalistieke werkzaamheden worden uitbesteed aan freelancers. Ook heb ben ze grote bezwaren tegen voorstellen om op de salarissen van beginnende journalisten tussen de 30 en 50 procent te be zuinigen. VS houden troepen in Japan op peil Tokyo» De Verenigde Staten zijn niet bereid hun troepenmacht in Japan in te krimpen. Dat heeft minister van defensie Perry la ten weten na een gesprek met de Japanse ministers van defensie en buitenlandse zaken. Japan eist dat de Amerikanen het aantal gelegerde soldaten op de luchtmachtbasis Okinawa terugbren gen. Van de 47.000 Amerikaanse militairen in Japan zijn er daar 26.000 gelegerd. Het Japanse protest is de afgelopen tijd sterker geworden na de verkrachting van een Japans schoolmeisje door drie Amerikanen. Leger Sri Lanka naden Jaffna Meer dan 500.000 burgers en verzetsstrijders van de Ta- mil-minderheid op Sri Lanka zijn op de vlucht geslagen vanuit hun bolwerk Jaffna in het noorden van het land. Het door de Singalese meerderheid beheerste regerings leger is de stad tot op een paar kilometer genaderd, aldus ontwikkelingswerkers en legerfunctionarissen. colombo ap-dpa-rtr Door de gevechten zijn in de af gelopen twee weken volgens of ficiële cijfers meer dan 600 Ta- mil-rebellen en bijna 200 rege ringssoldaten omgekomen. Vol gens een VN-functionaris zitten de wegen vanuit Jaffna naar het oosten stampvol met vluchte lingen en hun voertuigen. Tegenstrijdig zijn de berich ten over de strategie van de Ta- miltijgers die al twaalf jaar vechten voor een eigen Tamil- staat in het noorden en oosten van Sri Lanka. Volgens sommi gen hebben ze de bevolking dringend opgeroepen de stad Jaffna zo snel mogelijk te verla ten. In elk geval vluchten men sen massaal met wat alles wat ze kunnen meenemen. Maar volgens een legerwoordvoerder hebben de Tamiltijgers juist een uitgaansverbod ingesteld om de uittocht te stoppen. „Paniek is het woord voor wat er gebeurt", zei een ontwikkelingwerker. Het Srilankaanse regerinslc- ger begon twee weken geleden zijn grootste offensief in de tot nu toe twaalf jaar durende oor log, die al aan meer dan 50.000 mensen het leven kostte. Een hoge regeringsfunctionaris zei maandag dat de troepen binnen een week heel Jaffna in handen moeten kunnen hebben. m-- fi-V"-> bacalor Op het hoofd na is een religieus beeld bij de kerk van de Filipijnse plaats Bacalor bedolven onder een dikke laag as uit de vulkaan Pinatubo. In 1991 kwam die tot uitbarsting, wat 800 mensen het leven kostte. Nu proberen mensen de graven van hun dierbaren op het kerk hof van Bacalor onder de aslaag uit te halen. foto fpa romfo cacao WASHINGTON HANS DE BRUUN correspondent De premier van Québec, Jacques Parizeau, heeft gisteren de schuld op zich genomen voor het verlies in het referendum over de soevereiniteit van Canada's Franstalige pro vincie. Hij kondigde aan dat hij tegen het einde van het jaar zal aftreden. Hij zei te hopen dat een nieuwe leiding van de Parti Québécois wellicht beter in staat zal zijn onafhankelijkheid voor Québec te verzeke ren. Bij het referendum spraken de Québécois zich maandag met een minieme meerder heid uit tegen afscheiding van Canada. Pa rizeau kreeg gisteren een storm van kritiek over zich heen voor zijn opmerking dat het verlies te wijten was aan de 'niet-Franstali- ge immigranten' in Québec. De 65-jarige Parizeau bood voor die als racistisch erva ren reactie gisteren zijn verontschuldigin gen aan. Als opvolger voor Parizeau wordt nu al Lucien Bouchard genoemd, de leider van het Bloc Québécois, die de laatste maanden de campagne voor Québecs onafhankelijk heid heeft aangevoerd. Vooral door Bou chards inzet is de grote achterstand die de separatisten afgelopen zomer nog hadden de laatste maanden vrijwel geheel wegge werkt. De Franstalige leiders zullen de ko mende tijd vooral proberen om de eenheid in eigen gelederen te herstellen. Veertig procent van de Franstalige bevolking van Québec sprak zich tegen afscheiding uit. Samen met negentig procent van de En gelstaligen die ongeveer achttien procent van de bevolking uitmaken en de immi granten die stemrecht hadden, was dat net voldoende om Québec voorlopig binnen het Canadese staatsverband te houden. Voorlopig, want de separatisten beloof den hun aanhang gisteren dat ze zo snel mogelijk een nieuw referendum zullen or ganiseren. Wettelijk kan dat echter pas op zijn vroegst over drie jaar. Intussen is de kans groot dat Québec toch krijgt waarvoor het jarenlang heeft gestreden. Canada's premier, Jean Chrétien, beloofde gisteren dat hij voorstellen zal indienen waarin de speciale status van Québec wordt bena drukt. En daar was het de Québécois eigen lijk allemaal om begonnen. JERUZALEM AP Beleg van joodse burcht Masada duurde niet langer dan acht weken van Jeruzalem, was het laatste bolwerk van de Zeloten aan het eind van de joodse opstand tegen de Romeinen die in 66 na Christus was begonnen. Toen de Romeinse stormram men de poort van de burcht inbeukten, maakten de 967 verdedigers zelf een eind aan hun leven. Het voorbeeld van joodse onverzettelijkheid te genover wat volgens de overle vering een jarenlang beleg is geweest, heeft met name be woners van de moderne staat Israël geïnspireerd. Het beleg van Masada, de burcht bij de Dode Zee waar zich in 73 na Christus de laatste joodse opstandelingen tegen het Romeinse gezag had den verschanst, heeft geen ja ren geduurd, maar hooguit acht weken. Dat is de conclusie uit onderzoek van de Ameri kaanse historicus jonathan Roth. Hij publiceert zijn bevin dingen in Scripta Classica Is- raclica, een uitgave van de He breeuwse Universiteit in Jeru zalem. Masada, 48 kilometer Johannesburg In Zuid-Afrika zijn vanochtend de stembureaus open gegaan voor de eerste vrije gemeenteraadsverkiezingen r miljoen kiesgerechtigden kunnen tot tien uur vanavond hun stem uitbrengen. t de afschaffing van de apartheid. Zo'n zeventien FOTO AP» JOHNMOORE Doodstraf voor Ogoni-leider in Nigeria LAGOS Rtr-AFP Franse bonden sluiten rijen tegen Juppé parus afp-krf De grote Franse vakbonden hebben één front gevormd te gen de regeringsplannen om van wege geldgebrek diep het mes te zetten in de sociale ze kerheid. De bonden willen 14 november, als premier Juppé zijn voorstellen presenteert, ac ties houden. Het is de eerste keer sinds 1967 dat de bonden samen op treden. Na een 'historische' bij eenkomst gaven zeven vakorga nisaties, waaronder de commu nistische CGT, de onafhankelij ke FO en de socialistische CFDT, gisteren een verklaring uit waarin ze zich sterk maken voor „sociale zekerheid geba seerd op de nationale solidari teit". Nieuwe najaarscolberts in alle modekleuren en dessins. Vele verschillende modellen. Oók in grote maten t/m 607«. rome eelco van der unden 20.000 stuks afgeprijsd correspondent De Romeinse gynaecoloog Severino Antino- ri blijft verbazen en polemieken veroorza ken. Eerst lukte het nem met kunstmatige inseminatie talloze vrouwen op leeftijd zwanger te maken, waardoor een nieuwe bevolkingsgroep de 'oma-moeders' ontstond. Nu schiet hij de clerus te hulp. Antinori onthulde zelf deze week dat hij een 37-jarige pastoor bijstaat bij diens pogingen om vader te worden. De geestelijke woont en werkt in de Noorditaliaanse streek Tos cane en heeft al vier jaar een relatie met een drie jaar jongere vrouw. In die periode is het stel er niet in geslaagd een kind op de wereld te zetten doordat het sperma van de man niet perfect is. Geen probleem, aldus Antinori, want met een speciale therapie is het mogelijk te komen tot een buitenbaar- moederlijke bevruchting. Het probleem is wel gesignaleerd door de katholieke kerk. Kardinaal Ernesto Tonini. behalve geestelijke ook een TV-persooon- lijkheid, spreekt van een 'extreem ernstige kwestie' en vraagt zich af wat de arts heeft bewogen het nieuws in omloop te brengen. „Ik ben verbitterd door het gedrag van de pastoor, maar ook door dat van Antinori, die nota bene zegt rooms-katholiek te zijn. Ook al wendt een lid van de clerus zich tot Antinori, de kerk is en blijft tegen kunstma tige inseminatie", aldus Tonini. De Romeinse gynaecoloog is een heel ande re mening toegedaan. In zijn privékliniek op een steenworp afstand van het Vaticaan zegt Antinori dat hij het geval van de pas toor wereldkundig neeft gemaakt om een discussie op gang te brengen over het celi baat. „Ik deel van harte de mening van de pastoor. Die vertelde bij zijn eerste bezoek dat hij handelde volgens de bijbelse tekst 'gaat heen en vermenigvuldigt u"\ aldus Antinori. „Priesters moeten kunnen trou wen en er zijn toch ook pausen geweest neem Alexander VII die een kind op de wereld hebben gezet?" De katholieke kerk heeft inmiddels steun gekregen van de beroepsorganisatie van medici, die in het verleden al talloze keren heeft geprobeerd dokter Antinori tot de or de te roepen. Voorzitter Danilo Poggiolini zegt dat de artsenorganisatie juist afgelopen zomer een gedragscode heeft ogesteld voor gynaecologen inzake kunstmatige bevruch ting. „Alleen 'stabieleechtparen' komen in aanmerking voor assistentie", aldus Poggio lini. Volgens Poggiolini moet Antinori ter ver antwoording worden geroepen. Ook ver wacht hij een initiatief van het Vaticaan, „omdat de pastoor het zesde gebod bega geen onreine handelingen heeft ge schonden". De geestelijke kan op diverse manieren worden gestraft en loopt het risi co uiteindelijk uit zijn ambt te worden ont heven. Een militaire rechtbank in Port Harcourt in Zuidoost-Nigeria heeft gisteren de leider van het Ogoni-volk, Ken Saro-Wiwa (54), en drie anderen ter dood veroordeeld. Ze waren volgens het hof vorig jaar betrokken hij de moord op vier gematigde be stuurders van het olierijke ge bied Ogoniland. De veroordeelden zijn leden van de Beweging voor de Over leving van het Ogoni-volk (Mos op). Mosop wil zelfbeschikking voor de 500.000 Ogoni's en spe ciale maatregelen om het milieu in het gebied te beschermen. De beweging eist vooral van oliemaatschappij Shell schade vergoeding voor de inheemse bevolking. De schrijver en dichter Sato- Wiwa werd in mei vorig jaar sa men met dertien anderen zon der aanklacht gearresteerd. Pas negen -maanden later werden beschuldigingen geformuleerd. Een speciaal militair tribunaal achtte Saro-Wiwa en drie me degedaagden gisteren schuldig aan de dood van vier Ogoni- stamhoofden, die vorig jaar om kwamen bij rellen. Vijf activis ten werden maandag al ter dood veroordeeld en vijf ande ren waren eerder van rechtsver volgingontslagen. 'Massaslachting onder Serviërs' den haag gpd Moslims en Kroaten hebben de afgelopen jaren duizenden Ser vische burgers veelal bejaar den, jongeren en kinderen gemarteld en vermoord. Dat zegt de Servische militaire pa tholoog-anatoom Zoran Stankovic uit Belgrado. Van daag heeft hij 55 autopsie dos siers aan het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag overhandi gen. Stankovic en zijn assisten ten hebben de afgelopen drie jaar ruim 4.500 lijken van Servi sche burgers onderzocht en ge registreerd. Stankovic zegt zijn werk niet namens de Servische regering te hebben gedaan, maar geheel vrijwillig en op ver zoek van familieleden van de slachtoffers. De Servische lijkschouwer be zocht ruim dertig massagraven in Bosnië en Kroatië en stelde vast dat de meeste slachtoffers in koelen bloede zijn geëxecu teerd. Een groot aantal licha men vertoonde volgens Stanko vic sporen van extreem geweld.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7