Misbruik van sociale zekerheid neemt toe Grens België-Nederland nu officieel LJsselmeervissers: Aantal aalscholvers halveren Binnenland f Telefonistes PTT mogen j weer goedemiddag zeggen Kilometervergoeding van 59 cent te hoog VVD soms achteloos met keuze van bewindslieden Rapport: Doorprocederen belast asielbeleid onnodig Overheid wil auto's weren van Sallandse Heuvelrug WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 ANP AlRpmwo Nrdrrijndf Pmburcau CPD GtM Uitspraak snelheidsmetingen later [denhaag» De Hoge Raad heeft gisteren een belangrijke uit spraak over snelheidsovertredingen uitgesteld tot 16 januari. Het hoogste rechtscollege van ons land zal dan beslissen of politie en justitie voortaan rekening moeten houden met een afwijking van drie procent in de opsporingsapparatuur. De procureur-ge neraal bij de Hoge Raad heeft eerder al voorgesteld rekening te houden met een foutmarge van drie procent. I Verdachte schietpartij meldt zich y zaanstad» Een 30-jarige inwoner van Zaanstad heeft gisteren bekend zondag voor het Zaanse ziekenhuis De Heel te hebben geschoten op een 36-jarige plaatsgenoot. De man meldde zich ^'maandagmiddag bij de politie, aldus een politiewoordvoerder. Het in de buik geschoten slachtoffer is inmiddels weer naar huis. Volgens de politie was de schietpartij het gevolg van een langsle- pend conflict tussen beide mannen. i Rijstrook A58 wellicht afgesloten Roosendaal Rijkswaterstaat overweegt op de A58 ter hoogte van I Roosendaal een rijstrook tijdelijk af te sluiten om wegwerkers te I beschermen tegen te hard rijdende automobilisten. De wegwer- I kers zijn daar bezig met geluidwerende voorzieningen aan de ■weg. Controles hebben aangetoond dat automobilisten voortdu- I rend veel te hard rijden. Volgens de Arbeidsinspectie komt daar- I door de veiligheid van de wegwerkers in gevaar. I Minister Pronk bezoekt Rwanda den haag Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) gaat deze week naar Rwanda. Hij woont daar morgen en vrijdag een conferentie bij, die de Rwandese regering organiseert om de ver zoening van de verschillende bevolkingsgroepen na de bloedige onlusten van vorig jaar te bespoedigen. Jacht op trekvogels wordt verboden den haag De jacht op acht soorten trekvogels wordt met ingang y. van het jachtseizoen 1996 verboden. Het jachtseizoen begint in h« het najaar en loopt door tot 31 januari. Het gaat om de houtsnip, de slobeend, de tafeleend, de kuifeend, de toppereend, de pijl- tjJ staart, de wintertaling en de watersnip. Volgens het ministerie ibi( van landbouw en natuurbeheer richten de genoemde vogels nauwelijks schade aan. Een woordvoerder van de Koninklijke "■"i Nederlandse Jagersvereniging noemt het aangekondigde 'een klap in het gezicht'. President kritiseert kantonrechters Groningen De president van de rechtbank in Groningen, mr. P. Lampe, vindt dat de kantonrechters met oneigenlijke ar- gumenten proberen om de voorgenomen integratie met de rechtbanken te voorkomen. Lampe constateert dat zij aan schoppen tegen de rechtbanken terwijl ze zichzelf de hemel in- prijzen. Lampe zei dit gisteren ter gelegenheid van de installatie van mr. E. Gottschal als rechter in Groningen. TBC-onderzoek bij rund en mens Deventer» De Gezondheidsdienst voor Dieren onderzoekt op ra ruim vijftig landbouwbedrijven in Oost-Nederland of er runder- I TBC voorkomt. Omdat de ziekte ook voor mensen besmettelijk K is, zijn GGD's ingeschakeld om boerenfamilies en hun mede- W werkers te onderzoeken. Binnen twee weken moet het groot- r schalige onderzoek zijn afgerond. Wandelaar vindt lijk in sloot tienray Een wandelaar heeft gisteren in een droge sloot bij een zandafgraving in het Noordlimburgse plaatsje Tienray (gemeen 8 te Meerlo-Wanssum) het lichaam van een nog onbekende man gevonden. De man is volgens de politie door een misdrijf om het leven gekomen. F.en recherchebijstandsteam van vijftien man heeft de zaak in onderzoek. den haag gpd De telefonistes van 06-8008 mogen de telefoon weer opnemen met 'goedemiddag'. PTT Telecom startte ruim een week gele den een proef in de regio Den Haag, waar de 'operators' de klanten zonder begroeting meteen vroegen van wie zij het nummer zochten. Door klachten van enkele geschrokken klan ten heeft de PTT deze begroeting snel veranderd in het vrien delijker 'Goedemiddag PTT Telecom, van wie zoekt u het num mer?' Op deze manier wil de PTT klanten sneller helpen. Vroeger lieten telefonistes de klanten altijd ruimte om te groeten door dat ze opnamen met 'Goedemiddag PTT inlichtingen'. Dat kostte tijd. „De klanten moeten nog even wennen, er kwamen klachten omdat ze er niet op waren voorbereid", vertelt een voorlichter van PTT Telecom. Na de proef, die tot het einde van dit jaar loopt, beslist het be drijf of het deze groet landelijk invoert. Toezichtcollege slaat alarm: 'Controle is onvoldoende' Het misbruik van de sociale zekerheid is vorig jaar toege nomen door een onvoldoende controle van het GAK en de bedrijfsverenigingen. Het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV) zal de besturen van het GAK en de bedrijfsverenigingen 'aanspreken' op hun falen en maat regelen eisen tot verbetering. den haag »gpd-anp Het college van toezicht heeft vastgesteld dat het aantal ten onrechte verstrekte uitkeringen vorig jaar bij het merendeel van de uitvoeringsorganisaties is ge stegen ten opzichte van 1993. Vooral bij de werkloosheids- en ziektewetuitkeringen en bij de toeslagenwet liep het uit de hand. De situatie bij de WAO/AAW was iets beter, aldus het college. Over het geheel genomen was de kwaliteit van de uitvoering van de werknemersverzekerin gen onvoldoende. Het college noemt als mogelijke oorzaak 'de turbulente omgeving waarin de uitvoering moet plaatsvinden.' De beambten van GAK en de bedrijfsverenigingen BV Bouw, Detam (detailhandel), BVG (ge zondheidszorg) en GUO (geza menlijk uitvoeringsorgaan) kre gen in 1994 te maken met een aantal ingrijpende veranderin gen van de sociale zekerheid. Zo werd de wet Terugdrin ging Ziekteverzuim/Arbeidsom standighedenwet ingevoerd en veranderde de Ziektewet door invoering van een 'eigen risico' voor werkgevers. Verder druk ken de plannen voor verdere wijziging van de WAO en af schaffing van de Ziekewet op de organisaties. Maar het college vindt dat geen rechtvaardiging voor het niet voldoen aan de minimale kwaliteitseisen. Die eis is dat hoogstens één procent van het uitgekeerde bedrag onterecht is. baarle-nassau »anp Met ondertekening van de offi ciële overeenkomst in Baarle- Nassau is gisteren de grens tus sen Nederland en België einde lijk officieel vastgelegd. In het document is bepaald dat 2.100 vierkante meter weiland, dat tot Baarle-Nassau behoorde, over gaat naar de Belgische enclave Baarle-Hertog. Ruim 150 jaar lang bestond er grote onduidelijkheid over de precieze grens tussen Neder land en België. Het aantal Belgi sche enclaves op Nederlands grondgebied bedraagt nu 22, één meer dan tot voor kort. De oorsprong van de lappendeken rond de Baarle's is terug te voe ren tot 1198. Toen gaf de Hertog van Brabant kleine stukjes grond weg aan Godfried van Schoten, de Heer van Breda. Die kaveltjes kwamen later in het bezit van de familie Nassau. Bij de splitsing van Nederland en België in 1830 ontstond min of meer de huidige situatie. Van meet af aan was het onduidelijk waar de rijksgrenzen lagen. Daarom spraken beide landen destijds af dat de gemeente grens tevens de landsgrens was. Om het juiste grensverloop te kunnen vaststellen hebben de kadasters van beide landen de afgelopen vijftien jaar opnieuw metingen verricht en oude kaarten en documenten bestu deerd. Bij de feestelijke onderteke ning van het grensakkoord wa ren gisteren onder anderen de commissaris van de koningin in Brabant, Houben, en de gouver neur van Antwerpen aanwezig. Enkele inwoners van Baarle- Nassau grepen de festiviteiten aan om te protesteren tegen de dreigende samenvoeging van hun gemeente met Chaam en Alphen en Riel. Leden van de Werkgroep Behoud Zelfstandige Gemeente Baarle- Nassau ontpoppen zich als ware landmeters, terwijl ze met hun zelf meegebrachte apparatuur uitzoe ken wat nu precies Nederland is en wat België. FOTO ANP MARC BOLSIUS Eis tien jaar -en TBS voor ^dubbele moord den bosch anp Bij de rechtbank in Den Bosch is gisteren tien jaar gevangenis straf en TBS met dwangverple ging geëist tegen een 25-jarige man uit Helmond. De man wordt ervan verdacht op 28 fe- pbruari de 58-jarige kunstenaar jo Manders en diens 51-jarige ^uster Fia te hebben vermoord. De verdachte ontkent in alle Toonaarden. Maar twee getuige - deskundigen verklaarden tij dens de zitting dat de bloederi- 77ge voetsporen in het huis over eenkwamen met de voetsporen _van de verdachte. Ook is de ^]_man gezien bij het huis van de 65slachtoffers rond het vermoede- silijke tijdstip van hun dood. Volgens officier van justitie A. Willemsen had de verdachte gens hem uitgegaan, doordat Fia een grote hekel aan hem had. De vrouw roddelde over hem en sprak denigrerend over ^ijn familie. Uit onderzoek door een psy chiater en een psycholoog is ge bleken dat de man verminderd toerekeningsvatbaar is. Hij is extreem angstig en agressief. De uitspraak is op 14 november. DORMAEL MAAKT UW SLAAPKAMER KOMPLEET. Kompleet slaapkomfort wil zeggen dat u meer doet dan een goed ledikant aanschaffen. Kijkt u maar eens bij Dormaël rond. Naar de rustgevende bedsystemen en matrassen, naar de donszachte en modische dekbedden, naar de even fraaie als praktische linnenkasten en andere slaapkamermeubels. En naar de gevarieerde en smaakvolle kollektie slaapkamers, in de meest uiteenlopende stijlen. In een 'aangeklede' slaapka mer is het plezierig uitkleden en wakker worden. De Dormaël- nachtrustspecialist adviseert u graag. SSLAAPKAMERS SPECIALISTEN IN NACHTRUST alkmaar gpd De Organisatie van Rand- en IJsselmeervissers (OVR1J) wil dat de aalscholverpopulatie op het IJsselmeer wordt gehal veerd. De naar schatting 50.000 vogels die in het gebied foura- geren, eten per jaar ruim twee duizend ton aan vis. Voor de OVRIj is het een principe-kwes tie. omdat de IJsselmeervissers zelf hun inspanningen moet vijftig procent moeten afbou wen. Maar de aalscholver is in Nederland een beschermde vo gel, waardoor afschieten en vangen van de dieren of het 'schudden' van eieren volgens de wet niet is toegestaan. Uit het onlangs gepresenteer de rapport Aalscholvers en be roepsvisserij, blijkt dat een aal scholver gemiddeld vier ons vis per dag verschalkt. Het menu bestaat vooral uit pos, blank voorn en rode baars. De eerste twee vissoorten zijn voor de vis serij niet interessant, de rode baars is dat wel. Volgens de OVRIJ vreten de vogels jaarlijks 425 ton baars op. Indien er geen aalscholvers zou den zijn. zou de aanvoer van baars door de bedrijfstak bijna verdubbelen. Overigens eten de aalscholvers tevens snoekbaars (77 ton per jaar) en een geringe hoeveelheid aal (ruim tien ton). De schade die de IJsselmeer vissers jaarlijks lijden door de vogels, kan oplopen tot acht miljoen gulden, aldus OVRIJ- voorzitter W. Janssen. „Als onze inspanningen minder worden, zul je zien dat de aalscholvers alleen maar meer gaan eten. En dan krijg je ook weer een ver schuiving van baars naar aal te zien, omdat een aalscholver het liefste paling eet." Volgens Janssen hoeft het hal veren van de aalscholverpopu latie geen problemen op te leve ren. „Eind september is in de commissie Visserij van het Eu roparlement de kwestie van de aalscholver aan de orde ge weest. Door de Europarlemen tariërs is daar benadrukt dat de EU-regelgeving aan de lidstaten de mogelijkheid biedt om scha delijke effecten door de aal scholver aan de visstand te be perken. Duitsland en Denemarken schieten ze momenteel al af en Frankrijk heeft de vergunning daarvoor inmiddels in huis. Overigens is het nu al mogelijk om op broedplaatsen de eieren te schudden. De vogels broeden rustig voort, maar jonge vogels komen er niet. Ik vind dat een heel nette manier." De Vogelbescherming stelt dat regulering van de aalschol verpopulatie niet is toegestaan, doordat het een beschermde soort betreft. Beleidsmedewer ker E. Osieck: „In Denemarken en Duitsland is er ook helemaal geen sprake van dat de vogels in het wilde weg worden afgescho ten. Het betreft vergunningen voor lokale regulering van de populatie, bij voorbeeld rond viskwekerijen." Volgens Osieck biedt de Ne derlandse vogelwet nimmer de mogelijkheid om op grote schaal aalscholvers te jagen. „Voor ons is dat onbespreek baar. Overigens zou het ver standig zijn als de vissers wat meer deden om hun bijvang sten te beperken. Daarmee wordt evenveel jonge baars en snoekbaars gedood als de aal scholvers voor hun rekening ne men. Dan kun je dat toch beter eerst aanpakken." Tellingen van de aalscholvers in Nederland wijzen er overi gens op dat de populatie op zijn retour is. In de jaren '93 en '94 is het aantal broedparen gehal veerd ten opzichte van het top jaar 1992, toen er 18 tot 20.000 paartjes werden geteld. Wat de oorzaak van deze terugval is, staat nog niet vast. Op een totaal uitgekeerd be drag van 36,6 miljard gulden aan werknemersverzekeringen is dat 366 miljoen gulden. Jloe hoog het misbruik wel was, rap porteert het college van toezicht niet. Aan WAO/AAW-uitkerin- gen werd 22 miljard gulden uit betaald. aan WW negen miljard, Ziektewet vijf miljard en zes honderd miljoen aan toeslagen. Het college dringt aan op een 'realistisch plan van aanpak' ter verbetering van de uitvoerings praktijk. Daarbij nodigt hel de betreffende organisaties ook uit om knelpunten in de wetgeving aan te geven, die een kwalitatief voldoende uitvoering in de weg staan. DEN HAAG» ANP De onbelaste kilometerver goeding voor dienstreizen met de eigen auto van 59 cent is op dit moment te hoog. Terwijl de gemiddelde auto kosten vanaf 1990 niet acht procent zijn gestegen, ging de onbelaste kilometervergoe ding met 34 procent omhoog. De automatische indexatie van de kilometervergoeding aan de stijging van de QV-ta- rieven in het woon-werkver keer in feite de jaartraject kaart die hieraan debet is, moet dan ook weg. Dat adviseert een commis sie van deskundigen, die in opdracht van staatssecretaris Vermeend (financiën) kijkt naar mogelijkheden om het milieu te sparen via belasting maatregelen. In een tussen tijdse rapportage bepleit de commissie de onbelaste kilo metervergoeding te koppelen aan de ontwikkeling van de autokosten. Zij gaat uit van een auto van 36 tot 37 mille, een gebruiksduur van vier jaar en een jaarkilometrage van 20.000. Enkele commissieleden wil len uitsluitend de variabele kosten onbelast vergoeden: dat komt nu neer op 29,5 cent per kilometer. Anderen vin den het redelijk om ook dertig procent van de vaste lasten mee te nemen en komen uit op 43 cent per kilometer. Wat de werkgever meer betaalt, wordt beschouwd als belast sal.ii is Maar om die verlaging in één keer door te voeren, gaat de commissie te ver. Daarom zou de huidige vergoeding van 59 cent kunnen worden bevroren tot het lagere bedrag is bereikt. G. van der List in proefschrift: den haag gpd De WD is in het verleden ach teloos geweest bij de keuze van bewindslieden voor buitenland se zaken, defensie en ontwikke lingssamenwerking. Ook den ken liberalen te weinig na over het buitenlands beleid en wordt dal gedachtengoed soms incon sequent uitgevoerd. Dat conclu deert WD-ideoloog G. van der List in het proefschrift 'De macht van het idee' dat hij mor gen op de rijksuniversiteit van Leiden verdedigt. Van der List, medewerker van het wetenschappelijk bureau van de WD (Telderstichting), boog zich over het buitenlands beleid van de liberalen van de afgelopen veertig jaar. Eén van zijn conclusies is dat de WD in enkele gevallen 'achteloos' en 'zorgeloos' is geweest bij het naar voren schuiven van kandi daten voor de posten van mi nister van buitenlandse zaken, ontwikkelingssamenwerking en defensie. Er werd onvoldoende nagegaan of de kandidaat be windslieden wel kennis van za ken hadden, de confrontatie met het parlement aankonden en het departement konden lei den. Ze werden soms tot hun eigen verrassing lid van het ka binet. Zoals de twee zwakke minis ters Van der klaauw en Schoo. WD-leider Wiegel dacht met Van der Waauw een nieuwe Luns in huis gehaald te hebben, maar kende deze ambtenaar nauwelijks. En de toenmalige leider Nijpels haalde Schoo naar ontwikkelingssamenwerking, terwijl ze daar niets van afwist. Nijpels wilde alleen maar het vrouwvriendelijke karakter van de WD versterken. I let treurigst was het 'Schwietert drama' in 1982. De oud-NOS-verslaggever moest na een aantal leugens over zijn persoon al na drie da gen zijn staatssecretariaat opge ven. Van der List wijt deze non chalance aan het gebrek aan in teresse binnen de partij voor de internationale politiek. Discus sies worden bij de liberalen als iets 'ongezonds' beschouwd, omdat de angst voor verdeeld heid groot is vyi leidei Bolke stein en minister Voorhoeve (defensie) zijn met hun ideeën vorming positieve uitzonderin gen. overeen met de uitkomsten van een onderzoek dat de Rekenka mer vorige maand presenteer de. De onderzoekers pleiten ver der voor een aantal maatregelen op korte termijn, om de probic men die zijn ontstaan door de grote instroom van '94 te kun nen wegwerken. Door de 52.000 asielaanvragen van vorig jaar is zo'n grote 'prop' van te behan delen zaken ontstaan, dat het verwerken ervan nog lange tijd zal zorgen voor vertraging. Berenschot stelt voor op korte termijn'een strikt uitzettingbe leid voor bepaalde nationalitei ten door te voeren Met de rech terlijke macht zouden afspraken moeten worden gemaakt om asielzaken bij voorrang te be handelen. Verder stellen de onderzoe kers dat de politiek zich minder direct dan nu moet bemoeien met individuele, meestal uitge procedeerde, asielzoekers. Het kabinet praat binnenkort over de rapporten van Beren schot en de Rekenkamer. Vluchtelingenwerk heeft in een eerste reactie het rapport van Berenschot veroordeeld. „De voorstellen die erin worden ge- daan zijn uitsluitend gericht op beheersing van het aantal asiel zoekers en de mogelijkheid tot uitzetting. Te weinig wordt ge keken naar de knelpunten in de uitvoeringspraktijk van het mi nisterie van justitie", aldus de organisatie. den haag «gpd Te veel asielzoekers vechten de afwijzing van hun asielaanvraag juridisch aan. ook al is de kans dat ze voor de rechter alsnog hun gelijk halen minimaal. Daardoor duren procedures langer dan nodig en worden de rechterlijke macht en de voor zieningen voor asielzoekers on nodig belast. Dat is een van de conclusies van een onderzoek dat Bureau Berenschot in opdracht van staatssecretaris Schmitz (justi tie) hield naar de uitvoering van het asielbeleid. Volgens Berenschot moet de prikkel om door te procederen worden weggenomen. Asielzoe kers kunnen nu in elke fase van de procedure gratis juridische hulp inroepen. Dat prikkelt om door te procederen, al is de kans op succes minimaal. Daar om zouden advocaten voortaan een vergoeding naar prestatie moeten Juijgen (bij het geslaagd aanvechten van een afwijzing) of een vast bedrag per geval en niet per onderdeel van een pro cedure. Berenschot concludeert dat het asielbeleid nog niet naar be horen functioneert. Volgens Be renschot ligt de oorzaak in het complexe asielsysteem, de snel le opeenhoping van kort na el kaar genomen maatregelen en de negatieve effecten van de grote instroom van asielzoekers in 1994. Die conclusies komen nuverdalanp naaldbos, 11 procent loofbos en 16 procent heide. Het is een van de laatste plekken in West-Eu ropa met een levensvatbare po pulatie korhoenders. De Sallandse Heuvelrug is een zeer geliefd recreatiegebied. Doordat veel bezoekers per au to kornen, raakt zelfs de zoge naamde Toeristenweg geregeld verstopt. Fasegewijs wordt die druk tot 1998 teruggebracht. Dan moet blijken of een totale afsluiting van de weg erin zit. Minder wegen voor gemotori seerd verkeer en meer wandel-, fiets- en ruiterpaden. Daardoor moet de natuurvriendelijke re creatie op de Sallandse Heuvel rug een extra impuls krijgen. Dat zijn het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij en de provincie Overijssel gisteren overeengekomen. Op dit moment is 73 procent van de Sallandse Heuvelrug

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5