Lubbers staat in de startblokken Binnenland Meer werk voor afgestudeerden Officier moet zich voor gedrag verantwoorden FNV sluit werken op zaterdag niet uit in ruil voor 36-urige werkweek Afscheid nemen als een generaal J 1 Geen hogere looneisen in Tommei wil eerst met Kamer praten over woningcorporatie rn-rapporteur: Dutchbat valt weinig te verwijten WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geasv Kusters krijgt maand voorwaardelijk arnhem De 24-jarige ultra-rechtse Arnhemmer C. Kusters is gis teren door het gerechtshof in de Gelderse hoofdstad veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand wegens 'openlijke geweldpleging. Ook moet hij zestig uur onbetaalde ar- jbeid verrichten. De voormalig Arnhemse lijsttrekker van de ex treemrechtse CP '86 sloeg en schopte in juni 1993 een plaatsge noot. Patiënt wil geen eigen budget thuiszorg iden haag Driekwart van de gebruikers van thuiszorg wil hele maal geen eigen budget om zelf de benodigde zorg in te kopen. |Een onderzoek onder ruim duizend gebruikers van thuiszorg in jDen Haag heeft dit uitgewezen. Het systeem van een eigen bud- r jget voor de gebruikers van thuiszorg werd op 1 juli op last van 'minister Borst (VWS) landelijk ingevoerd. Kapitein Douma uit Egypte ontsnapt dirkshorn» Een dolgelukkige Nanno Douma sloot gisteren zijn moeder in de armen. De van wapensmokkel verdachte zeeman uit het Noordhollandse Dirkshom zat drie maanden vast in 'Egypte. Douma kreeg van de Egyptische autoriteiten toestem ming om zich in Cairo in afwachting van zijn vonnis vrij te be wegen. Hij maakte van die gelegenheid gebruik om te ontsnap pen. Via Israël, waar hij in Tel Aviv op het vliegtuig stapte, land de hij gistermorgen op Schiphol. Havermans vice-voorzitter bij Pax Christi Hilversum» Burgemeester mr. dr. A. Havermans van Den Haag volgt staatssecretaris Schmitz op als vice-voorzitter van de rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi. Officieel beslist de ledenvergadering op 16 december over de voordracht van het bestuur. Havermans is de enige kandidaat. Schmitz, die sinds 1986 vice-voorzitter was, trad vorig jaar aftoen zij staatssecreta ris werd in het kabinet-Kok. In tegenstelling tot zijn progressieve voorgang(st)ers is Havermans lid van het CDA. Ex-premier steeds dichter bij NAVO-post Ex-premier Ruud Lubbers houdt serieus rekening met een benoeming tot secretaris-generaal van de NAVO. Dat blijkt uit de woorden van een woordvoerder van de Ka tholieke Universiteit Brabant (KUB), waaraan Lubbers sinds 1 mei als hoogleraar is verbonden. Volgens de woordvoerder heeft Lubbers het KUB-personeel laten weten 'ook bij een vertrek naar de NAVO nog het hele jaar zijn verplichtingen jegens zijn studenten te blijven vervullen'. Va rechtszaak over euthanasie op baby >en haag anp )e Groningse officier van justi- ie R. Drenth moet procureur- feneraal D. Steenhuis ophelde- ing verschaffen over zijn gedragingen' in het proces te- jen een 48-jarige huisarts uit ttolwierde. Het openbaar mi- aisterie is in die zaak tot vervol ging overgegaan op aanwijzing jan minister Sorgdrager van pstitie. Ze wil via proefproces- len duidelijkheid krijgen over 3e criteria voor euthanasie op pasgeborenen. Drenth vroeg de rechtbank naandag echter om de arts, die >p verzoek van de ouders een maakte aan het leven van doodzieke pasgeboren ba- te ontslaan van rechtsver- trafolging. ndl Bovendien wil Drenth dat het openbaar ministerie niet-ont- vankelijk wordt verklaard. De top van het openbaar ministe rie, het college van procureurs generaal, vindt dat er voldoende aanleiding is om na te gaan of de handelswijze van Drenth ,,te rijmen is met de aanwijziging van de minister", zo bevestigde gisteren de woordvoerder van het college. Drenth windt strafprocessen niet geschikt om het vraagstuk ronahet beëindigen van het le ven van ernstig zieke pasgebo renen op te lossen. De officier meent ook dat de meldings plicht voor artsen om euthana sie op te geven als een niet-na- tuurlijke dood, zodat justitie de zaken zonodig kan toetsen, in strijd is met het principe dat niemand hoeft mee te werken aan zijn eigen veroordeling. tilburg-brussel anp-gpd Nadat de Duitse bondskanslier Kohl gisteren liet weten Lubbers te zullen steunen, hebben de drie grote Europese NAVO-lan- den hun voorkeur voor de Ne derlandse ex-premier uitgespro ken. Frankrijk en Groot-Brittan- nië deden dat begin deze week al en inmiddels hebben ook Portugal, Italië, België en Luxemburg zich achter Lubbers geschaard. Het wachten is nu op een sig naal uit de Verenigde Staten. Maar het lijkt een gelopen race omdat de VS in de regel de keu ze van de belangrijkste Europe se NAVO-partners overnemen. Officieel is nog steeds de Deense oud-minister van bui tenlandse zaken Uffe Ellemann- Jensen de enige kandidaat. Be halve Denemarken hebben ech ter alleen Noorwegen en IJsland zich voor hem uitgesproken. In Kopenhagen werd gisteravond dan ook al de aankondiging van Ellemann-Jensen verwacht, dat hij niet langer in de race is. Maar op het laatste moment werd de persconferentie afge blazen. Oud-premier Lubbers zal zich duchtig in moeten spannen om het vertrouwen van de militai ren te winnen, als hij de nieuwe secretaris-generaal van de NAVO wordt. Hij heeft niet veel affiniteit met het militaire appa raat", zegt W. van Eekelen, voormalig secretaris-generaal van de Westeuropese Unie (WEU) en oud-minister van de fensie. L. Sprangers, de directeur van de Atlantische Commissie, ver wacht dat Lubbers zich snel zal aanpassen. „Het is een andere manier van leiding geven, het is een andere cultuur. Je hoeft geen coalitie van ministers bij een te houden, maar je bent als secretaris-generaal meer be middelend bezig om iedereen op één lijn te krijgen." Zij weer spreekt dat Lubbers op defen sie-gebied niet voldoende ach tergrond zou hebben. „Hij heeft een grote kennis van de inter nationale politiek en de Europe se verhoudingen." Voor de NAVO is het van be lang dat Lubbers bekend staat als een overtuigd Atlanticus, die de relatie met de Verenigde Sta ten hoog in het vaandel heeft staan, maar aan de andere kant doorkneed is in de Europese politiek. G. de Nooy van het in stituut voor internationale be trekkingen Clingendael tekent daar nog bij aan dat Lubbers ook goed bekend staat in Rus land. Dat is onder meer het ge volg van het Energiehandvest dat hij in de jaren '90 lanceerde. De relatie met Rusland is van cruciaal belang de komende ja ren, aldus De Nooy. amsterdam anp FNV-voorzitter J. Stekelenburg vindt werken op zaterdag bespreekbaar, mits daarvoor een toeslag wordt betaald. De hoogte van de toeslag moet in zijn ogen per CAO worden geregeld. „De zaterdag zal moeten worden betrokken bij de produktie en bedrijfstijd. Daar kunnen we niet omheen", aldus de FNV'er in een interview met Ondernemer!, het orgaan van MKB Nederland, de organisatie van het midden- en kleinbedrijf. Volgens Stekelenburg moet er een uitruil ko men tussen arbeidsduurverkorting en werken buiten kantooruren. In het komende CAO-sei- zoen zet de vakcentrale opnieuw in op een werk week van 36 uur, verdeeld over vier dagen. Vol gens een FNV-woordvoerder is het niet uitgeslo ten dat in ruil voor deze vakbondswens het wer ken op zaterdag al in de komende CAO's wordt vastgelegd. De woordvoerder wijst erop dat er in de banken-CAO al afspraken over zijn gemaakt. Tijdens een FNV-conferentie op 22 november is de werktijd onderwerp van discussie. De vak centrale wil randvoorwaarden opstellen voor het flexibiliseren van de werktijden. 1 havelte In de Johannes Postkazerne in Havelte zwaaide de laatste dienstplichtige gisteren op een bij zondere manier af. Op een enorme Leopard-bergingstank werd de 19-jarlge Chris van Maurik uit Ochten de poort uitgereden door de mannen van het 41ste onderhoudspeloton van de Herstelcompagnie. „Een dergelijk afscheid krijgt normaal alleen een generaal", zei de afzwaaier na afloop. FOTO ANP JACOB MELISSEN at detailhandel ft/oerden anp 'parlement' van de FNV Drpienstenbond, de bondsraad, ag,leeft de kaderleden in de de tailhandel teruggefloten. De aondsraad verbood hen giste- ien om een flinke looneis van 4 4,5 procent te stellen tijdens de komende CAO-onderhande- jingen. De kaderleden zijn daar op woedend naar het bondsbe- Btuur gestapt. Het 'parlement' van de bond verwierp een motie waarin ge- iraagd werd om een sterkere looneis dan 3 procent, met een bijna tweederde meerderheid. Maandag hadden de kaderle den van het winkelpersoneel toesloten deze motie in te die hen. Staat wil NOB gaan verkopen [)en haag gpd Pe Staat wil zich binnen afzien bare tijd ontdoen van het Ne derlands Omroepproduktie Be drijf (NOB). Het bedrijf wordt in tranches (delen) overgedaan aan institutionele beleggers, Zoals beleggingsmaatschappij en. Verwacht wordt dat de eer ste tranche volgend jaar rond de 155 miljoen gulden oplevert. De totale opbrengst zou rond de |§100 miljoen bedragen. Bij het omroepbedrijf werken pngeveer tweeduizend mensen. De omzet bedroeg in 1994 zo'n 428 miljoen gulden. PENSIOENTI 95/96 Staatssecretaris pleit voor uitstel van beslissing over WBL den haag» anp Met de opbouw van je pensioen kun je niet vroeg genoeg beginnen. Als je zelf wilt uit maken wanneer je te zijner tijd wilt ophouden met werken moet je nü in actie komen. Vraag daarom de PensioenTimer aan, een boekje vol praktische informatie met een waardebon voor een gratis PensioenDiskettc waarmee je je eigen pensioenbehoefte kunt uitrekenen. Stuur onderstaande coupon op of vraag het aan je verzekeringsadviseur of verzekeringsmaatschappij. Meteen doen| I Naam Staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting wil dat de Tweede Kamer de beslissing uitstelt over een eventueel par lementair onderzoek naar de fi nanciële chaos bij woningcor poratie Woningbeheer Limburg (WBL). Hij wil eerst met de Ka mer praten over een rapport dat een werkgroep van de vaste ka- mercommisssie van volkshuis vesting heeft opgesteld over de problemen bij WBL. Dat schrijft Tommei gisteren in een brief aan de commissies voor volkshuisvesting en voor de Rijksuitgaven. Deze nemen morgen afzonderlijk een beslis sing of er al dan niet een parle mentair onderzoek moet ko men. Als leden van de werkgroep twijfelen aan de informatie voorziening over de-Limburgse corporatie door het ministerie, wil Tommei daarover eerst met de commissies van gedachten wisselen, zo schrijft hij in zijn brief. Hij kan dan meteen horen welk aanvullende informatie de Kamer nog wenst. De Limburgse corporatie kampt als gevolg van een sane ring met een schuld van onge veer 175 miljoen gulden. Tom- mel benoemde onlangs een be windvoerder om orde op zaken te stellen bij de noodlijdende stichting. Deze komt halverwe ge november met een plan van aanpak. De Kamerleden Hofstra (WD) en Duivesteijn (PvdA) uit de werkgroep zijn voorstander van een parlementair onder zoek. Hofstra liet gisteren in een reactie weten dat hij en Duives teijn geen behoefte hebben aan „een debat met Tommei, maar gewoon de gekozen procedure willen volgen". De andere leden Versnel (D66) en Biesheuvel (CDA) voe len vooralsnog niets voor een parlementair onderzoek. Zij stellen dat de vragen die de Ka mer heeft nog geen onderzoek rechtvaardigen. Voor een 'poli tiek oordeel' willen ze eerst met Tommei praten. Het gevolg was dat de werkgroep vorige week met een verdeeld advies kwam. Hofstra en Duivesteijn heb ben er grote moeite mee dat Tommei alle verantwoordelijk heid voor de problemen bij WBL zankelijk bij het be- Volgens PvdA en WD staatssecretaris dit standpunt, tegen beter weten in, veel te lang vol. Pas toen een accoun tantsrapport onlangs aantoonde dat 75 miljoen gulden van het tekort was te wijten aan het overheidsbeleid (meer vrijheid voor corporaties), kon Tommei niet langer volhouden dat de schuldvraag in Limburg lag, zo luidt het verwijt. Volgens Hofstra slaat ook vast dat Tommels ministerie en het Centraal Fonds voor de Volks huisvesting zich onvoldoende hebben bemoeid met de sane ringsoperatie in Limburg en de gevolgen daarvan. WBL ont stond na een fusie van enkele kleine corporaties. De stichting behoort met ruim achtduizend woningen in Limburg en Bra bant tot de grootste corporaties. De problemen bij WBL zitten VVD en PvdA erg hoog. Hofstra en Duivesteijn verklaarden dat zij „geen maximaal vertrouwen meer hebben in Tommei". I lof- stra noemde het optreden van de staatssecretaris in de WBL- zaak „twijfelachtig". I Postcode/Plaats: Vrouwen voeren ludiek actie tegen het inlegkruisje malden anp Met ludieke acties In acht ste den hebben tientallen vroti wen gisteren geprotesteerd te gen de commerciële opmars van het Inlegkruisje. Met het doorknippen van linten van inlegkruisjes en liet beplakken van poppen, wilden de uctie- voersters de aandacht vestigen op de kwalijke gevolgen die het dragen van liet dunne maand verbandje heeft. ,,je kunt er infecties en schimmelvorming van krijgen. Dat zeggen ze er in die irritan te reclames niet hij", zegt initi atiefneemster Marion Borg huis uit Malden. Borghuis is fysiotherapeute, deed drie jaar onderzoek hij 139 patiënten en heeft een slip ontworpen met een dubbel kruisje. Na lang aandringen wordt deze nu ge produceerd door Ten Cate, on der de naam Comfort. Borghuis vergelijkt de wer king van hel Inlegkruisje met een pleister. ,,Als je die lang op je huid hebt, ontstaat er een weke plek. Het plastic laagje van het inlegkruisje zorgt er voor dat er een soort broeikas effect rond je vagina ontstaat, waardoor bacteriën alle kans krijgen. Veel mensen doen hier vaak lacherig over, maar liet is echt een medisch probleem." I £23223 [GiG Gn ook Xpcnllocnlij! I i. Antwoordnum: i EEN VU B L I AT IE VAN DE GEZAMENLIJKE LEVENSVERZEKERAARS den haag» anp den haag» anp 'lisabeth Rehn, de VN-mensenrechtenrap- iorteur voor voormalig Joegoslavië, onder- ichrijft de conclusies van minister Voorhoe- 'e (defensie) naar aanleiding van de Srebre- iica-rapportage. De Finse oud-minister is ran mening dat Dutchbat bij de val van de loslim-enclave afgelopen juli, weinig valt te verwijten. Voor de AVRO-televisie merkte Rehn gis teren op dat bij de val van de veilige gebie den Srebrenica en Zepa de leiding van de Verenigde Naties niet naar behoren werkte. Zo was de commandostructuur van de VN- vredesmacht onduidelijk. Dat leidde ertoe lat het VN-hoofdkwartier in Zagreb veel te mg talmde met het geven van luchtsteun aan de Nederlandse blauwhelmen. Rehn is aanmerkelijk positiever over het Nederlandse optreden in Srebrenica dan haar voorganger, de Poolse oud-premier Mazowiecki. Deze legde afgelopen zomer zijn functie neer uit frustratie met hel on vermogen van de VN om de veilige gebie den te bewaren. Bij zijn vertrek uitte Mazo wiecki forse kritiek op Dutchbat, dat naar zijn zin te weinig had gedaan om de mos limbevolking van Srebrenica te bescher men. De Tweede Kamer was in mei op de hoogte van de opties die in de Verenigde Naties de ronde deden over de vredesmacht in Bosnië, aldus de woordvoerder van mi nister Van Mierlo (buitenlandse zaken). Se cretaris-generaal Boutros Ghali heeft de Veiligheidsraad vier mogelijkheden voorge houden, waarvan er een direct werd afge schoten. Dat was de terugtrekking van de vredesmacht uit Bosnië. Behalve de aftocht van de VN-troepen stelde Boutros Ghali voor de status quo te handhaven, robuuster op te treden of de VN-vredesmacht te her schikken. De commandant van de VN-troe- pen in Bosnië, generaal Janvier, presenteer de dezelfde opties vervolgens in een verga dering van de Veiligheidsraad en de landen die troepen leverden voor de vredesmacht. Daarbij was Nederland ook vertegenwoor digd. WD-defensiespecialist Blaauw had Van Mierlo er maandag van beschuldigd de Tweede Kamer niet te hebben gemeld dat Janvier serieus had gepleit de enclaves op te geven. Volgens een zegsman van Van Mier lo was de Tweede Kamer overigens geheel op de hoogte van de uiterst moeilijke situa tie in de enclaves. Afgestudeerden van hogescho len en universiteiten zien hun kansen op een baan de komen de jaren stijgen. Vooral voor de genen die een technische of agrarische opleiding hebben ge volgd, zijn de perspectieven gunstig. De vooruitzichten voor lager en middelbaar opgeleiden en ongeschoolden zijn redelijk tot slecht. Dat staat in het onderzoeks rapport 'De arbeidsmarkt naar opleiding en beroep tot 2000', opgesteld door het Research centrum voor Onderwijs en Ar beidsmarkt (ROA) van de Rijks universiteit Limburg. Het on derzoek is verricht in opdracht van het LDC, het centrum voor studie- en beroepskeuzevoor lichting, het ministerie van on derwijs en het Centraal Bureau voor de Arbeidsvoorziening. De onderzoekers constateren dat het aantal banen dat in de tweede helft van de jaren ne gentig beschikbaar komt, be langrijk hoger uitvalt dan in de periode van '90 tot en met '94. Dat komt vooral door de vergrij zing; ruim één miljoen ouderen gaan tot de eeuwwisseling met pensioen of met de VUT. I3oor de groei van de werkge legenheid komen er nog eens 250.000 banen bij. De vraag naar nieuwkomers op de ar beidsmarkt stijgt dan ook met 36 procent. Daar slaat een aan bod van één miljoen schoolver laters tot het jaar 2000 tegen over, vijf procent minder dan in de eerste helft van de jaren ne gentig. De nieuwe banen komen vooral beschikbaar voor hoger opgeleiden, zij het dat de voor uitzichten per sector wat ver schillen. Goed tot zeer goed zijn de kansen op werk voor acade mici en HBO'ers met een medi sche, technische of agrarische opleiding. Degenen die een so ciaal-culturele studie of letter enstudie aan de universiteit hebben gevolgd, hebben nog al tijd meer kans op een baan dan MBO'ers uit de economisch-ad- ministratieve of technische richting. Voor een HBO-oplei- ding commerciële economie zijn de perspectieven slecht. De onderzoekers verwachten dat met name de commerciële dienstverlening (banken) en de overheid problemen krijgen om aan hoger opgeleid personeel te komen. Werkgevers stellen steeds ho gere opleidingseisen aan nieu we medewerkers. Daardoor wordt het voor lager en middel baar opgeleiden moeilijker om aan de bak te komen. Ook hier doen zich verschillen per sector voor. Zo zijn de perspectieven voor de sector haven en vervoer in het voorbereidend beroeps onderwijs (VBO) nog vrij goed, omdat die richting de laatste tijd weinig afgestudeerden afie verde. Gemiddeld is de positie van VBO'ers gunstiger dan voor MBO'ers, omdat vanuit die laatste sector zich meer mensen melden op de arbeidsmarkt. De meeste VBO'ers stromen name lijk door naar een vcrvolgoplei diliK. De vooruitzichten voor vrou wen op de arbeidsmarkt komen gemiddeld genomen vrijwel overeen met die van mannen. De kansen voor allochtonen zijn belangrijk slechter dan die van de gemiddelde Nederlandse be roepsbevolking. Vooral voor de vaak laag- of ongeschoolde Tui ken en Marokkanen is het ar heidsmarktperspectief ongun stig, aldus de onderzoekers.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3