Sorgdrager komt geschonden uit debat Arnhemse chipknip is in België groot succes 'Vraag is niet of buitenaards wezen bestaat, maar wat hij komt doen' Feiten Meningen Arbeid moet snel flexibeler WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 Onderhuids is veel aan de hand met het ar beidsrecht en wel op wereldwijd niveau. Nog is de traditionele haan het sjabloon, waarop het arbeidsrecht is gemoduleerd. Een baan waarin de functieomschrijving nauwkeurig is vastge legd en waarvan op hun beurt de primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden zijn afgeleid. In de loop der jaren is op deze manier een heel fijnmazig bestel van rechten en plichten rond de arbeid tot stand gebracht. Deels door wetgeving waarvan de wet op de CAO en diens algemeen verbindendverklaring als de werknemers-verze keringswetgeving en het ontslagrecht de belang rijkste zijn. Deels door jurisprudentie. Dat wil zeggen door rechterlijke uitspraken die de wet interpreteren. Alles bij elkaar heeft dat inmid dels geleid tot een betrekkelijk ondoordringbaar web, waarmee niemand echt blij meer kan zijn. Het is een web dat is gesponnen onder andere maatschappelijke economische omstandighe den en dat niet meer bij de tijd is. In de Verenigde Stalen woedt inmiddels een felle discussie over het einde van de traditionele baan. De internationale concurrentie, maar vooral de informaticatechnologie, dwingt be drijven steeds vaker om nauwkeuriger te ade men met de markt en om delen van hun pro- duklie van goederen en diensten te betrekken van elders, soms van zeer ver weg. Dal geldt bij voorbeeld voor Philips, dat veel onderdelen niet meer zelf maakt. Die worden van andere bedrij ven betrokken. Het eindprodukt komt echter bij Philips tot stand. Het gaat daarbij om een optimale mix van kwaliteit en kosten. Iets dat enerzijds alleen is te bereiken door verre gaande specialisatie en anderzijds door goede ren en diensten op een slimme manier samen te voegen. Het gevolg van een dergelijke produktie- structuur van goederen en diensten is dat aan de factor arbeid steeds ho gere eisen worden ge steld. Niet alleen op het gebied van kwaliteit, PIM FORTUYN maar vooral °ok °P hel medewerker terr,cm ,va" küts,en, niet in de laatste plaats van de flexibiliteit. Idea liter is deze arbeid van hoge kwaliteit, tegen zo laag mogelijke kosten en zo flexibel als maar enigszins mogelijk is. Dat kan alleen met mensen, die ondernemer wor den van hun eigen arbeid. Die hun arbeid slim inzetten daar waar nodig en immer proberen de kwaliteit daarvan te verhogen. Een dergelijk ondernemerschap van de eigen arbeid verhoudt zich natuurlijk niet met de rigi de banenstructuur zoals we die nu nog stan daard kennen en al helemaal niet met het web van rechten en plichten dat daar omheen is ge weven. Stukje bij beetje wordt dat nu zichtbaar. De algemeen verbindend-verklaring van de CAO staat nu ter discussie en binnenkort de CAO, zoals nu ook wordt gepraat over het ontslag recht, het arbeidscontract voor onbeperkte duur en de vormgeving van de werkgeversverzekerin gen. I iet gebeurt allemaal nog heel behoedzaam en de stapjes die worden gemaakt zijn mini maal. Hoe langer we echter wachten, hoe groter en rigoureuzer de stappen straks moeten zijn, willen we niet afzakken tot een natie van rente niers en werkende en vooral ook niet-werkende armoedzaaiers. Zoals altijd zijn er voorlopers. Zo'n voorloper is de Belgische voetballer Bosman. Hij voert nu al jaren een verbeten en eenzame strijd tegen de Belgische - en Europese voetbalbond. De inzet van zijn strijd is het transfersysteem. Een sys teem dat naast hel salaris van de voetballer het transferbedrag regelt dal de club van de vertrek kende voetballer krijguvan de club waar hij naar toegaat. Een soort uit de hand gelopen commis sieloon dat vele miljoenen kan bedragen. Als al le partijen het daarover eens kunnen worden, is er weinig aan de hand. ledereen rijk geen ge zeik. In het geval van Bosman liep het echter mis. Bosman wilde weg bij zijn club FC Luik en kon dat in principe ook, daar hij zijn contract had uitgediend. FC l.uik gooide echter roet in het eten door voor Bosman een absurd hoog trans ferbedrag te eisen, waardoor de voetballer on verkoopbaar was. Het gevolg van het daaruit voortvloeiende gesteggel is dat Bosman nu al sedert jaren niet meer kan voel ballen. Bosman heeft het er niet bij laten zitten en is in de aanval gegaan tegen het systeem dat voet ballers behandelt als handelswaar en dat heeft hij geweten. Het hele systeem van Bobo's is over hem heen gevallen en heeft zich met alle ter be schikking staande smerige trucs ontfermd om hem èn als voetballer èn als persoon te breken. Als voetballer is hen dat aardig gelukt. Immers, Bosman heeft nu al jaren zijn talenten braak moeten laten liggen. Als persoon is hij echter ongebroken en zet hij zijn strijd door tot aan het Europese Hof in Straatsburg. De eerste slag heeft hij inmiddels gewonnen. De advocaat-generaal van het Hof (ilcit ervoor het transfersysteem voor voetballers onrechtmatig te verklaren als zijnde in strijd met het vrije beschikkingsrecht van de mens over de aanwending van zijn arbeid. Meestal volgt het Hof de advocaat-generaal in deze. Be gin volgend jaar volgt de uitspraak. Ik verwacht dat het I lof de argumentatie van de advocaat- generaal overneemt. Dat betekent het einde van het huidige voetbal-transfersysteem en het ein de van de voetballer als handelswaar. Deze uitspraak kan overigens noj^ veel verder strekkende gevolgen hebben. Er zijn nogal wat werkgevers die hun werknemers zeer verregaan de contracten laten ondertekenen voor hel ge val de werknemer de arbeidsrelatie beëindigt. Ook die bepalingen zouden dan wel eens nietig kunnen zijn. Dat zou een belangrijke sprong voorwaarts zijn in het vrijmaken van de arbeid en zou de eigendomsrechten van de bezitter van arbeid ten principale erkennen. Een overi gens noodzakelijke voorwaarde om tot echte ondernemers van de eigen arbeid te komen. Pendant van deze ontwikkeling is natuurlijk wel dat de overdreven beschermingsconstruc ties rond gevestigde arbeid worden afgebroken. Zo bezien zou het Hof in Straatsburg weieens arbeidsrechtelijke geschiedenis kunnen schrij ven. Begin volgend jaar weten we meer. Minister lieeft problemen vooral aan zichzelf te danken D66-minister Winnie Sorgdrager (justitie) dreigde gisteren te vallen over haar eigen poli tieke onschuld en naïviteit. Ondanks haar red ding uit het politieke vagevuur door het uit drukkelijk uitgesproken vertrouwen van de coa litie, is de politieke geloofwaardigheid van Sorg drager beschadigd. Dat heeft ze te danken aan drie mensen: PvdA-fractievoorzitter Wallage, D66-fractievoorzitter Wolffensperger en boven al zichzelf. Het was Wallage die vorige week op harde toon de toorn van het volk over de riante op rot-premie voor procureur-ge neraal Van Randwijck ver woordde. Hij stookte het vuur zo hoog op dal automatisch de vraag rees of een minister na zo'n misstap nog wel te hand haven zou zijn. De aanval van de PvdA'er op de D66-minister kreeg nog meer gewicht doordat minister-presi dent Kok (ook PvdA) zijn collega Sorgdrager niet onvoorwaarde lijk in bescherming nam. Hij had geen reden haar af te val len, zei Kok vorige week, maar ze moest wel een zeer goede re den hebben Van Randwijck met zo'n gouden premie de laan uit testuren. Aan het eind van het lange de bat gisteren, bleek dat de minis ter die zeer goede reden niet op de Tweede Kamer heeft kunnen overbrengen. In een inmiddels typische Sorgdrager-stijl legde de minister uit hoe het allemaal zo gekomen was. Vooral prak tisch en formeel-juridisch legde ze uit onder welke omstandig heden ze haar handtekening had gezet onder de omstreden deal. Uit alles bleek dat ze de gang van zaken in al haar on schuld en naïviteit heel logisch en begrijpelijk vond en vindt. Maar in dat proces legde ze ook haar volstrekte gebrek aan poli tiek invoelingsvermogen bloot. Twee 'procedurele' foutjes geen juridisch advies, noch overleg met collega-bewinds personen wilde ze wel toege ven. Maar vooral het gebrek aan overleg met andere D66-minis- ters, premier Kok of minister Dijkstal van binnenlandse za ken is haar zwaar aan te reke nen. Ze had zich tenminste van de steun van het kabinet moe ten verzekeren voor ze vorige week haar brief naar het parle ment stuurde. Nu opereerde ze als rechter in haar eigen zaak, en dat is haar door de politieke ophef rondom deze zaak opgebroken. De PvdA wil niet te boek staan als Sinter klaas voor falende ambtenaren, en vindt er welhaast een duivels genoegen in een D66-minister te kunnen afserveren. Mis schien dat bij PvdA-fractieleider Wallage ook nog heeft meege speeld dat hij Bolkestein nu eens publicitair voor kon zijn door hiermee te scoren. Het terT riër-gedrag van Wallage oogstte ondanks het publieke oproer verbazing in Den Haag. Daar staat tegenover dat de po litiek onervaren Sorgdrager uit een partij komt die weinig durf en tact vertoont als het er op aan komt. De manier waarop fractievoorzitterWolffensperger en zijn secondant Dittrich de ei gen minister in haar hemd heb ben gezet, was gênant. Ze kwa men oftewel te opzichtig voor haar op of konden nauwelijks uiüeggen waarom ze haar in be scherming namen. Je zou bijna gaan denken dat de veronder stelde strijd om het toekomstig leiderschap van D66 hierin een rol heeft gespeèld. Sorgdrager was nauwelijks voorbereid op wat er ging ko men. Nadat halverwege het de bat de moties waren ingediend, was de minister zichtbaar ge schokt door de harde kritiek. Zelf was ze nog niet verder ge komen dan dat ze ook liever was uitgekomen op een lager bedrag. Alles overziend had ze er echter een lieve cent voor over om van Van Randwijck af te komen. Sorgdrager had begrip voor de maatschappelijke onrust en on vrede, maar de Tweede Kamer toonde geen begrip voor haar visie op de werkelijkheid. De ene harde uitspraak na de an dere volgde. WD, PvdA en D66 kwamen samen met een motie waarin stond dat 'de regeling niet tot stand had behoren te komen'. Dit harde oordeel beïn vloedde haar optreden in nega tieve zin: ze broddelde erop los en werkte zich steeds dieper het moeras in. Alhoewel Wallage het fervent ontkende, kon ook deze kameruitspraak worden gezien als een motie van afkeu ring- Aangezien al voor het debat vast stond dat de coalitiefracties haar niet zouden laten vallen en Wallage dit tot drie keer toe her haalde, had een politiek door de wol geverfde minister hier het verlies geïncasseerd en met een welgemeend excuus het 'stand je' van de Tweede Kamer geac cepteerd. Je gaat nederig door het stof en belooft beterschap voor de volgende keer. Zo gaat dat in politiek Den Haag. Niet echter met Winnie Sorg drager. Wederom gaf ze blijk van haar politieke naïviteit, maar tegelijkertijd*ook van haar Minister Sorgdrager tijdens het kamerde bat over de afkoop som voor procureur- generaal Van Rand wijck. FOTO GPD CEESZORti morele moed. De kwaliteiten waarvoor ze het afgelopen jaar zo werd geroemd eerlijk, praktisch, rechtdoorzee brachten haar ertoe zich te be raden op haar politieke toe komst. Want eerlijk is eerlijk, na zo'n hard oordeel van de eigen coalitie is het moeilijk staande te houden dat er een onvoor waardelijk vertrouwen in je be staat. En dus trok ze zich terug voor beraad over haar positie! In die tijd voerde ze overleg met de D66-top en premier Kok. Ver volgens deed ze de enige zet die haar nog restte. ,,Ze legde de bal terug bij de coalitie", om met SP-kamerlid Marijnissen te spreken. Ze vroeg uitdrukkelijk om het vertrouwen van de frac tievoorzitters van de coalitie partijen om zo elke spoor van twijfel uit te bannen. Maar deze 'overbodige' vraag maakt haar positie er niet sterker op. Wie de resultaten van dit debat opmaakt, kan maar één conclu sie trekken. De gouden hand druk wordt niet teruggedraaid, maar dat stond al van tevoren vast. De actie beschadiging Winnie Sorgdrager is echter ge slaagd. Met dank aan de minis ter zelf. DEN HAAG ANS BOUWMANS TOM JANSSEN „HAPf GWfN HAHHDRUK De chipknip, de electronische por temonnee die vorige week in Arn hem in gebruik werd genomen, is in iets meer dan een halfjaar tijds in België een groot succes geworden. De chipknip, van origine een vin ding van het Belgische bedrijf Bank- sys, werd begin dit jaar bij wijze van proef ingevoerd in Leuven en Wa ver. Vorige maand kwam daar de universiteitsstad Ottignies/Louvain- la-Neuvebij. De resultaten in de proefsteden zijn inmiddels zo overtuigend, dat begin volgend jaar de chipknip ook in Mechelen, Gent, Bergen en Namen wordt geïntroduceerd. In september 1996 zijn dan de grote steden Brus- .sel, Antwerpen en Luik aan de beurt. Aanvankelijk was er in Leuven en Waver, net als in Arnhem, wel enige tegenstand tegen de chipknip, die in België als proton door het leven gaat. De kaart is, zoals het proton in de scheikunde, het 'kleinste bouw steentje in het electronische beta lingsverkeer'. Daarbij is proton neu traal; het woord is zowel door de Vlaams-, Frans- als Duitstalige Belg goed uit te spreken. Na de eerste maand haakten enkele winkeliers teleurgesteld af, vooral vanwege de volgens hen te grote kosten die aan de kaart zijn verbon den. Maar inmiddels groeit het aan tal aanvragen van middenstanders voor een terminal waaraan met pro ton kan worden betaald, gestaag. In het eerste half jaar werden in Leu ven en Waver bij 30.000 kaartbezit- ters meer dan 500.000 betalingen met proton geregistreerd. In de twee steden samen kan men de kaart aan 252 betaalautomaten 'op laden'. De Belgische chipkaart kent een mi nimumbedrag van honderd frank (iets meer dan vijf gulden) en een maximum van vijfduizend frank (ruim 250 gulden). Het gebruik van de kaart kost de klant tweehonderd frank per jaar. I Het Belgische Banksys, dat ookir*' Arnhem de chipknip heeft opgez-'1 heeft zijn vinding inmiddels ook5 verkocht aan Zwitserland, Austra'1 en Brazilië. Net als in Nederland het in België de bedoeling om in, toekomst te komen tot een samej" smelting van automaten. Daardö wordt het mogelijk om aan een el dezelfde automaat zowel via 'pin" nen' als via 'chippen' geld op te ii men. I De ervaringen in België leren dat chipknip vooral wordt gebruikt vr kleinere betalingen bij bakker, kr denier, slager, tabakshandelaar, openbaar vei^oer, krantenkiosk.fi fé of restaurant en bioscoop. Het gemiddeldé bedrag dat in de dri£ Belgische proefsteden met de prF tonkaart wordt betaald, bedraagt1 220 frank, een kleine vijftien gulq' BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT Onderzoek naar verhalen over ontvoering door UFO 's Misschien bent u wei eens ont voerd door buitenaardse we zens, maar weet u dat niet meer door verdringing. Soms helpen de buitenaardse wezens de ontvoerde namelijk alles te vergeten om hen te bescher men tegen trauma's of tegen hun eigen familie die UFO-ver- halen toch niet gelooft. Onder hypnose kunnen deze ontvoe ringen naar voren komen. Dat is althans de bevinding van de Amerikaanse hoogleraar John Mack, die onderzoek doet naar mensen met ontvoerings ervaringen. Deze week is hij in Nederland om zijn boek 'Ont moetingen, contacten met bui tenaardse wezens' te promoten. Mack is hoogleraar psychiatrie aan de universiteit van Harvard. Sinds enkele jaren werkt hij met mensen die beweren dat ze door buitenaardse wezens zijn ontvoerd. Als psycho-analyticus is hij niet de eerste de beste. In 1977 ontving hij de prestigieuze Pulitzer Prize voor zijn psycho analytische biografie van Law rence of Arabia. In zijn boek vertelt hij dat hij aanvankelijk zeer sceptisch stond tegenover verhalen van mensen over UFO's en buiten aardse wezens. Maar uiteinde lijk besloot hij toch onderzoek te doen. Ruim zeventig mensen deden bij hem op de divan hun verhaal. Het trof Mack hierbij vooral dat er overal ter wereld mensen zijn die tot in detail hetzelfde hebben meegemaakt en daarover heel geëmotio neerd vertellen. De professor komt tot de conclusie dat de verhalen van deze mensen be rusten op ware gebeurtenissen en niet op waanideeën. Sommi gen hebben aan hun buiten aardse escapades zelfs een fy siek bewijs overgehouden in de vorm van littekens. De verhalen van de mensen die zeggen te zijn ontvoerd, komen in grote lijnen met elkaar over een. De ontvoerden maken te keningen die eveneens grote ge lijkenis vertonen. Gezeten in een auto of gelegen in hun bed hebben ze het gevoel door grij ze ET-achtige mannetjes te worden meegenomen, die langs telepatische weg met hen com municeren. Via een verlichte energiebundel worden ze mee gevoerd naar een unidentified flying object (UFO), een soort vliegende schotel, die vervol gens naar een groter ruimte schip vliegt. Hier eenmaal aangekomen worden de aardbewoners op een operatietafel gelegd en aan een grondig onderzoek onder worpen, waarbij haar- en huid monsters worden genomen. Vooral de'onderbuik en de ge slachtsdelen van de aardbewo ners hebben de belangstelling van de ET-mannetjes. Volgens Mack wordt er bij de mannelij ke ontvoerden zelfs sperma af genomen en bij vrouwen eicel len. Sommige vrouwen beweren onder hypnose het gevoel te hebben dat ze tijdens hun bui tenaardse reis zijn bevrucht, waarna de foetus weer werd verwijderd. Sommigen zeiden dat ze bij aankomst in het ruim teschip kleine wezens in de arm gedeukt kregen, van wie ze ze ker weten dat het hun nakome lingen zijn. Mack geeft toe dat dit soort er varingen vanuit westers ge zichtspunt moeten worden af gedaan als grote onzin. Maar hij wijst erop dat de ervaringen voor zijn cliënten wel degelijk reëel zijn. In zijn boek stelt Mack zichzelf duizend en een vragen, waarop ook hij het ant- woord-schuldig moet blijven. Hij pleit er daarom voor te luis teren naar deze ontvoerden die blijkbaar een hoger bewustzijn sniveau hebben dat buiten de door onze cultuur bepaalde 'werkelijkheid' valt. Volgens Mack is het fenomeen niet op basis van onze huidige opvat ting van de wetenschap te ver klaren. Hij pleit daarom voor een nieuw wetenschappelijk pa radigma, een theoretisch uit gangspunt. De officiële wetenschap wil niets weten van dit soort para normale zaken, maar dat deert Mack niet. Hij zegt niet te vre zen voor zijn reputatie als we tenschapper. „Er zijn zoveel mensen met dergelijke ervarin gen, waarvoor geen conventio nele verklaringen zijn." Deze voor zijn cliënten veelal traumatische ervaringen zijn volgens de hoogleraar niet toe te schrijven aan psychische stoornissen of waanideeën. De cirkelvormige littekens en sneetjes die sommige ontvoer den na terugkeer uit de ruimte hebben, vormen daarvoor het bewijs. „Er is geen fysiek bewijs, maar er zijn wel fysieke aanwij zingen." Voor Mack is het bestaan van mars-mannetjes zo klaar als een klontje. „Wij zijn voorbij het punt waarop we kunnen wagen of er buitenaardse wezens be staan. De vraag is nu: Waarom zijn ze hier en wat gebeurt er?" Volgens Mack hadden mensen in vroeger eeuwen ook ervarin gen met andere wezens. Bos geesten, elfjes en goden maak ten in het verleden deel uit van de menselijke ervaringswereld. In het bijbelboek Ezechiël wordt bijvoorbeeld melding gemaakt van iets met wielen, licht en en gelen dat in de lucht werd waar genomen. Volgens Mack kan dat heel goed een UFO zijn ge weest. Ook de Grieken en Ro meinen maakten melding van dergelijke luchtverschijnselen. In niet-westerse culturen kent men dit soort ervaringen nog steeds. Zelfheeft Mack nooit een UFO gezien, laat staan dat hij ont voerd is. Hij denkt niet obit nog eens ontvoerd te worden, want meestal begint dat al op jonge leeftijd. „Mijn rol is alleen om erover te vertellen." Opmerkelijk is dat de mensen die zijn ontvoerd, nadien zeer betrokken zijn bij het wel en wee van de aarde. Mack denkt dat de wezens de aardbewoners willen waarschuwen voor een naderende apocalypse. De ma nipulaties met sperma en eicel len zouden erop kunnen duiden dat ze een nieuwe entiteit willen creëren, mensachtige wezens, die de aarde na het Arma geddon kunnen bevolken. AMSTERDAM AAD LUYMES Hoogleraar John Mack heeft zelf nog nooit een UFO gezien. „Mijn rol is alleen om) over te vertellen." foto anp frans vandïï

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2