HDN Werkloosheid regio Alphen daalt sterk Titanftex^ Rijnstreek wil Groene Hart weer laten kloppen Jan van Duuren honderd jaar op de weg 'Contact burgers en gemeente moet beter' 'Volgend jaar weer open dag in Alkemade' Rijn Veenstreek Reisbureau in bankgebouw Wagen met vijf keukens gestolen Hoge Rijndijk twee nachten afgesloten Burgemeester Alkemade bezint zich op verbetering Volgend jaar houdt de gemeente Alkemade weer open dag. Dat zei burgemeester A. Meer burg in een reactie op uitlatingen van het CDA en GroenLinks. De twee fracties vinden dat de gemeente dit jaar een promotiekans heeft laten liggen door niet mee te doen aan de landelijke "gemeentedag. ,,Wel hopen wij dat de landelijke gemeentedag dan niet opnieuw in de kennis- week valt", maakte de burgemeester een voor behoud. De gemeentedag viel dit jaar samen met het bloemencorso dat altijd in de kermis- week wordt gehouden. B en W vreesden dat de belangstelling van de burgers om een kijkje in het gemeentehuis te komen nemen, niet groot genoeg zou zijn. Het CDA stelt voor om als thema voor de ge meentedag 1996 'verkeer en vervoer' te kiezen. ,,Dit is een onderwerp waar iedereen erg bij be trokken is en waarover ons als fractie vaak op merkingen bereiken", aldus CDA-fractievoorzit ter N. van Ruiten. Meerburg zei echter zich lie ver bij het landelijke thema aan te willen slui ten. Inwoners van Alkemade krijgen voldoende mogelijkheden op inspraak en kunnen dus invloed uitoefenen op een te nemen be sluit. Dat vindt burgemeester A. Meerburg. Hij reageerde deze week tijdens de begrotingsbe handeling op de constatering van de PvdA dat er nog een gro te kloof is tussen burgers en be stuur. Meerburg: ,,De vraag is of er nog meer mogelijkheden moeten worden gecreëerd, want het kan immers altijd be ter." Hij zegt zich op die vraag te willen bezinnen. Volgens PvdA-raadslid W. Groen kan er nog heel wat wor den verbeterd in de communi catie van de gemeente met de burger. „Neem bijvoorbeeld de herinrichtingsplannen voor de entree van Roelofarendsveen. Een jaar geleden speelde de dis cussie dat waarschijnlijk vier woningen aan de Spoorstraat moeten worden afgebroken. Daarna hoorden de bewoners niets meer. Zij verkeren nu in grote onzekerheid. Een van die bewoners wil de keuken ver nieuwen, maar weet niet wat hij moet doen." Een ander voorbeeld: „Het Gemeentelijk Rioleringsplan is vorig jaar aan de gemeente ge presenteerd. Sindsdien ligt de besluitvorming stil. Ons is nog nooit om een advies gevraagd. Onze achterban hebben we daardoor ook nooit kunnen raadplegen." Gewoonlijk betrekt de ge meente de burger pas bij een te nemen besluit als er al een standpunt is ingenomen. Vol gens Groen moet dat precies andersom. „Bij het eerste idee moeten de burgers die er iets mee te maken hebben, erbij ko men. Dan gaan burgers anders reageren: ze denken mee, in plaats van dat ze zich meteen gaan verweren." Als voorbeeld noemt de PvdA'er het bestemmingsplan Landelijk Gebied Oost dat mo menteel wordt gemaakt. Hij er kent dat de voorbereiding van zo'n plan al een stap in de goe de richting is. Immers, ook een afgevaardigde van de bewoners helpt mee met het samenstellen van de regels in het plan, in plaats van dat uitsluitend amb tenaren dat doen. Toch had de gemeente het nog beter kunnen regelen, meent de sociaal-de mocraat. „Bij de presentatie een maand geleden, toonden de agrariërs veel wantrouwen om dat ze in de veronderstelling waren dat het plan al vast lag. Had je ze meteen vanaf het al lereerste begin, toen het idee ontstond, erbij betrokken, dan had je nu heel andere reacties gehad." Het PvdA-raadslid, ook voor zitter van de gemeentelijke mo numentencommissie, geeft vol gende week tijdens een verga dering van zijn commissie 'het goede voorbeeld.' „Deskundi gen van de Vereniging Dorp, Stad en Land hebben het mo- numentenregister van Alkema de aangepast. Er. staat nu per pand veel nauwkeuriger be schreven welk deel beeldbepa lend is. Voor de bewoners moet het daarmee duidelijker worden wat ze eventueel aan hun huis mogen veranderen. Volgende week, tijdens de monumenten- commissie presenteert de ver eniging het vernieuwde monu- mentenregister. Wij nodigen dan tevens de bewoners van monumentale panden uit." Groen zegt er vertrouwen in te hebben dat de communicatie in de toekomst wordt verbeterd. „Meerburg heeft de bereidheid getoond mee te willen denken", zegt hij. Ook wijst hij op het 'communicatieplan' van de ge meente dat er aan komt, het geen zijns verbetering inluidt. Rubriek voor zakelijk nieuws Fax: 071-5321921 0 Dé trend van dit moment: deTitanflex.de meest buigzame bril ter wereld. U kunt er mee doen wat u wilt, de originele vorm is zó weer terug. TitanfJex, ongelooflijk sterk en flexibel! Groeneveld Opticiens h 21 u xU jeo{ JCK». ALPHEN fiJD RIJN. V»n Man<Jcrtloo»trïat 33 LEIDEN, Winkelcentrum Kopermolen nr. 2 LISSE, Kanaalitrut 63a/Hoek Blokhuis SASSENHEIM, Hoofdstrut 234 WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 Ien ontspannen, een sportief of een agrarisch art? Als het aan de gemeente in de Rijnstreek -ugt, wordt het van alles een klein beetje, maar vordt het Groene Hart in elk geval een kloppend ïart. Tijdens de door het ministerie van VROM ;eorganiseerde discussiebijeenkomst over de toe- ;omst van het middengebied van de Randstad, vezen de bestuurders gisteren in Alphen nog reer eens op de behoeften van de dorpen in het gbied. Natuur en recreatie zijn heel leuk, maar iet gaat er toch vooral om dat er voldoende wo- ïingen worden gebouwd om de eigep inwoners e huisvesten en dat ook de bedrijven de nodige uimte krijgen. Het was de Liemeerse burgemeester N. Ba- endregt die namens de Rijnstreek-gemeenten de jemeenschappelijke discussiebijdrage mocht iverhandigen aan discussieleider M. Teer. Met iet pleidooi voor een kloppend hart willen de ge- eenten een tegenwicht bieden aan de opvatting lat het Groene Hart alleen kan overleven als re- :reatiegebied voor de Randstedeling. In alle plannen gaat het vooral om de functie lie het Groene Hart kan vervullen voor de bewo- van de omliggende steden. Vreemd genoeg as er uit die steden gisteren bijna niemand aan wezig. Alleen uit Rotterdam was er één ambte naar afgereisd naar Alphen, om daar zijn voor- reur uit te spreken voor het 'ontspannen hart' - ;ecreatiemogelijkheden en veel natuur. Overigens was de Leiderdorpse wethouder A. van Dijk het op dit punt roerend met de Rotterdammer eens. Voor de Rijnstreekgemeenten staat echter vast dat de agrarische sector één van de peilers van het gebied zal blijven. Maar daarnaast moeten de mogelijkheden voor recreatie en toerisme sterk worden uitgebreid en moeten er voldoende be drijventerreinen beschikbaar komen. Als de ge plande uitbreidingen bij de grote steden vol zijn, moeten nieuwe woningbouwlocaties niet in het Groene Hart, maar in Gelderland en Brabant worden gezocht. De gemeenten in het Groene Hart zelf moeten volgens het Rijnstreek-plan ech ter meer mogelijkheden krijgen om voor de eigen bevolking te blijven bouwen. De visie op het Groene Hart van de bestuurders in het gebied is duidelijk: laat de boeren boeren, de bedrijven bedrijven en de bewoners bewonen. Maar helaas voor hen staat dat lijnrecht op de ideeën van VROM, waarin de bouw van bedrijven en woningen sterk wordt afgeremd en grote stuk ken boerenland plaats moeten maken voor na tuur en recreatie. Overigens bleek de Rijnstreek gisteren niet op alle punten één front te vormen. Beleidsmede werker F. Marcus van het intergemeentelijk over legorgaan Rijnstreek wist nog voor enige opwin ding in de Rijnstreek-gelederen te zorgen met een pleidooi voor een grootscheepse herindeling in het Groene Hart. Volgens hem is het maken van een Groene-Hartbeleid met 55 gemeenten in drie provincies 'één grote rampspoed'. pe geregistreerde werkloosheid in de Alphense regio is in ^'He eerste negen maanden van 1995 spectaculair gedaald. rj>tonden ejncj vorig jaar nog bijna 5000 werklozen inge- a^chreven bij het arbeidsbureau, eind september was dit ^rcijfer gedaald tot minder dan 4000. De afname is veel 1 groter dan op grond van de landelijke ontwikkeling jnocht worden verwacht. 1LPHEN inl jj^ot eind vorig jaar leek het er ;elog op dat de Rijnstreek bezig p vas met een inhaalslag waar zc4et ging om de werkloosheid, jjjfraditioneel was het werkloos heidscijfer in het landelijk ge- j Died nog niet de helft van het hndelijke cijfer. Tussen 1992 en lo(994 steeg de werkloosheid in de regio echter sterk. Deskundi gen voorspelden vorig jaar zelfs dat de werkloosheid in de Rijn streek in enkele jaren het lande lijk gemiddelde - op dit mo ment zeven procent - zou bena deren. Directeur M. Zoetmulder van het Alphense arbeidsbureau ziet twee oorzaken van de scherpe daling van het werkloosheidscij- HET Meubelplein Leiderdorp ligt pal aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Lei derdorp. Informatie: 071-416585. MEUBELPLEIN LEIDERDORPS fer. Ten eerste is de vraag naar kantoorpersoneel de afgelopen maanden sterk toegenomen, ten tweede nam het aantal ont slagen om bedrijfseconomische redenen in een jaar tijd met niet minder dan 57 procent af. Het aantal ontslagaanvragen door inkrimping dat het arbeidsbu reau te verwerken kreeg, was juist in het laatste kwart van 1993 en de eerste helft van 1994 explosief gestegen. Zoetmulder constateert dat de Alphense regio zowel bij de stijging als bij de daling van de werkloosheid enigszins achter de landelijke trend aanloopt. Volgens haar komt dat doordat het midden- en kleinbedrijf zo'n groot deel uitmaakt van de regionale economie. „En kleine re bedrijven zijn over het alge meen stabieler dan grotere", al dus de directeur. Opvallend is dat ondanks de daling van de werkloosheid het aantal onvervulde vacatures het afgelopen jaar vrij stabiel is. Eind vorig jaar, toen de werk loosheid op zijn hoogtepunt was, telde het Alphense arbeids bureau slechts 168 onvervulde vacatures. "Daarmee bereikte het aantal lege plaatsen het laagste niveau in jaren. On danks de forse toename in het aantal aangemelde vacatures, ligt het aantal onvervulde vaca tures op dit moment net iets boven de 200. De Rabobank Ter Aar en om streken, heeft de hoofdvestiging in Nieuwveen verkocht. Nieuwe eigenaar is de Teraarder W. Bruigom die er een reisbureau in gaat beginnen. Hoewel de Rabobank volgend najaar pas verhuist naar een nieuw te bou wen pand aan het Teylersplein in Nieuwveen, vestigt Bruigom zich binnenkort al in het huidi ge bankgebouw. Dat heeft di recteur W. Esveld deze week tij dens de ledenvergadering be kend gemaakt. Hoeveel het bankgebouw heeft opgebracht, wil Esveld niet zeggen. Na de verhuizing van de Ra bobank, vestigt zich eveneens een touroperator in het pand. De touroperator huurt hiervoor een deel van het gebouw van Bruigom en zal 10 tot 15 men sen in dienst krijgen. Ook maakte Esveld deze week tijdens de ledenvergadering be kend dat zijn bank 50.000 gul den beschikbaar heeft gesteld om de economie in de Teraarse regio te stimuleren. Van jaar tot jaar wordt bekeken of de bank opnieuw geld zal storten. VVD houdt lezing over tuinbouw TE8 AAR 'Geef herstructurering toekomst.' Onder deze titel organiseert de WD, afdeling Ter Aar een lezing over de tuinbouw. Deze lezing is op dinsdag 7 november in De Oude School, Kerkweg 33 in Ter Aar, aanvang is 20.30 uur. WD-raadslid Frans Hoogervorst, tevens voorzitter van de sectie glastuinbouw van ITO-Nederland, geeft een kritische kijk op het tuinbouwbeleid. In het kader van de Eu ropese ontwikkelingen worden onder meer de gevolgen voor de lokale situatie nader belicht. Na de pauze worden vragen beant woord door Hoogervorst, burgemeester K. Barendrecht van Lie- meeren WD-raadslid in Ter Aar, I. Riedel. >ro 5|Handelen wandel TER AAR Een vrachtwagen met vijf keu kens is onlangs gestolen van de Stobbeweg in Ter Aar. De keu kens, per stuk 10.000 gulden waard, zouden de volgende dag worden afgeleverd bij klanten. Uit het bedrijfspand aan de Stobbeweg verdwenen een au totelefoon en een kluisje met duizend gulden. De vrachtwa gen had een waarde van 100.000 gulden. Alphenaar gewond bij keukenbrand ALPHEN AAN DEN RUN Een bewoner van de Schu - berthof in Alphen is gister avond met brandwonden en ademhalingsmoeilijk heden naar het Rijnland ziekenhuis gebracht, nadat in zijn keuken een pan met vet en de afzuigkap in de brand waren gevlogen. De man wist samen met hulp van een buurman het vuur wel zelf te blussen met een tuinslang. Hij kon echter niet voorkomen dat de keuken grotendeels uit brandde. Freelance De Stichting Werkgelegenheid Leiden houdt morgen een bij eenkomst voor freelancers. Er worden onderwerpen behan deld als inkomsten uit onderne ming, neveninkomsten, BTW- plichtigheid en verzekeringen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het Oiga Bedrijven centrum aan de Evertsenstraat 99 in Leiden. Belangstellenden dienen zich vantevoren aan te melden via 071-5146878. Deel name kost 15 gulden. CB Auto's Het Woubrugse automobielbe drijf CB Auto's verhuist naar Al phen aan den Rijn. De autohan del is sinds twee jaar te groot voor de locatie aan de Kerk straat. Omdat een plaatsje op het bedrijventerrein in Wou- brugge onmogelijk bleek, wijkt CB uit naar de Kalkovenweg in Alphen. De eerste paal voor het nieuwe onderkomen gaat mor genmiddag de grond in. Financieel beleid Het lezen van de winst- en ver liesrekening en het begroten van balansverhoudingen. Dat zijn enkele onderwerpen die aan de orde komen in de cursus financieel beleid die op 6 no vember begint bij de Stichting Werkgelegenheid leiden. De lessen worden gegegeven op zes maandagavonden, van 19.30 tot 22.00 uur. Inlichtingen bij José ten Kroode (071-5146878). ZOETERWOUDEDe Hoge Rijndijk is twee nachten niet berijdbaar, maar daardoor moet het gelaveer over de voormalige doorgaande route in Zoeterwoude binnenkort wel afgelopen zijn. Vannacht is begonnen met de asfaltering van de weg. Ook de komende nacht moet het verkeer omrijden, maar daarna is de klus bijna geklaard. Alleen op het kruispunt met de Oranjelaan moet dan nog een mini-rotonde worden aangelegd. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS J|)e transportonderneming Jan tan Duuren bestaat al bijna r ionderd jaar. Of ruim honderd par. Over de echte leeftijd van iet Leidse bedrijf bestaat nogal Vat twijfel. Vast staat dat de eer- jte transporterende Van e.buuren al in 1893 met zijn c rrachtjes door het land reisde. 1 Wanneer het bedrijf officieel "s begonnen, blijft dan ook on duidelijk. Over de toekomst n loeft directeur Irma van uuren niet te gissen, die ziet er a,|olgens haar goed uit. Omdat ie pakketdienst uit zijn jasje [roeide, verhuisde Van Duuren leze week naar een groter ge touw. De verhuizing deden de verknemers zelf, met vereende Arachten. „Want we zijn een }cht familiebedrijf, dat is ons :erke punt", vindt de directeur. De pakketdienst gaat inder- laad al vanaf het begin over van der op zoon. De 29-jarige Ir- a van Duuren is de eerste uit- indering op die traditie. „Ik ten de eerste vrouw die de zaak iverneemt. Ach, vroeger was iet normaal dat de zoon de toel overnam", zegt Irma van )uuren glimlachend. Nu vormt Ie eerste vrouwelijke baas een '"toppel met haar vader. „Dat 'rerkt prima. Mijn vader heeft In 1980 legde de onderne- ing zich toe op het vervoer n kleine pakketjes. Daarvoor lam de transporteur uitsluitend illets aan. Dat is een goede zet ibleken, want de bezorging n pakketten is de snelst groei de markt in de vervoerssec- Inmiddels is Van Duuren ik onderdeel van de Neder landse Pakketdienst, een over- Irma van Duuren, de eer ste vrouwelijke baas van het fa miliebedrijf, is trots op het nieuwe onder komen van 'haar' pakket dienst. FOTO HIELCO KUIPERS koepelende organisatie, waar van veertien pakketdiensten mede-eigenaar zijn. „Het bezorgen van kleine pakketjes neemt een steeds gro tere vlucht", aldus Irma van Duuren. „Je ziet steeds meer een verschuiving van grote pal- voortdurende groei van het be lets naar kleine doosjes. Onder- drijf tot verhuisplannen. De nemers hebben geen zin meer keuze viel op het oude Gamma- in het aanhouden van voorra- gebouw aan de Hallenweg. Dat den en bestellen liever vaker pand wordt inmiddels bruik kleine hoeveelheden." Aan het baar gemaakt voor de pakket- begin van dit jaar leidde de dienst. „Een perfecte plek", meldt de directeur tussen jan kende boren door. „Van Duuren is klaar voor de toe komst met deze locatie."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17