'Vernietig vergunning Duinrell' Duinen op de schop Tien maanden cel geëist tegen inbreker Oegstgeest Leiden Regio fclats Noord-Hofland in februari opgeknapt Brochure tegen rjksweg vernieuwd 4mbulancestandplaats terug in Wassenaar WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 5356414. PIV CHEF HANS KOENEKOOP. 071 5356429 Bestuurders op de bon leiderdorp Bij verkeerscontroles in Leiderdorp bekeurde de po litie gistermorgen 41 automobilisten, omdat zij de autogordel niet hadden omgedaan. Zeven bromfietsers werden op de bon geslingerd vanwege het feit dat zij hun brommer hadden opge voerd. Auto-stereo's gestolen leiderdorp» Uit twee auto's die geparkeerd stonden op de Bui tenhoflaan in Leiderdorp zijn in de nacht van maandag op dins dag de radio-cassetterecorders gestolen. De dief sloeg de ruitjes van de auto's in. Baby gewond bij botsing wassenaar Een 13 maanden oude baby is gistermiddag met hoofdwonden naar het Westeindeziekenhuis in Den Haag ge bracht na een aanrijding op de Groen van Prinstererlaan in Was senaar. Het meisje zat in een zitje aan het stuur van de fiets van haar vader toen zij werden aangereden door een 33-jarige Haag- se automobiliste. Na behandeling in het ziekenhuis kon de va- 2 der zijn kind weer mee naar huis nemen. 'J Jongen vast na 'gijzeling' 111 wassenaar Een 17-jarige jongen uit Wassenaar is gisteren door i]de politie aangehouden, omdat hij zaterdag een vroegere vriend lin zijn huis 'gegijzeld' zou hebben. De jongen zei dat hij van de Vander al heel lang geld tegoed had. Maar de manier waarop de 17-jarige dat probeerde terug te krijgen deugde volgens de poli- I tie niet. Hij wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Doorschoten frank buurman tye 40 flats aan de Van Gelder- u!reef, Van der Hulstlaan. Van Ier Zaandreef en Kortenaerlaan 'Hi Noord-Hofland Voorschoten gorden vanaf februari 1996 op- Neknapt. Dat werd gisteravond niekend gemaakt tijdens een bij enkomst voor de bewoners. De humanistische Bouwstichting %jaardenhuisvesting (HBB), de Mieuwe eigenaar van de flats wil snel mogelijk met de werk- 3%amheden beginnen. De be woners wachten al erg lang op Wet noodzakelijke onderhoud. llj Er moet heel wat gebeuren :ran de vier flatblokken. De heeste kozijnen worden ver- angen, er komen nieuwe voor- leuren, de balkons worden her teld en de dakranden vervan en. De galerijhekken worden leschilderd, evenals het beton. 53>e betonrot zal een halt worden Jiegeroepen. De trappenhuizen borden opgefrist. Ook in de ats wordt er veel gedaan. Pla- jinds van zachtboard worden ervangen door plafonds van Ipsplaat. Het sanitair wordt ge- ïnoveerd, gas-, water- en elek- :iciteitsleidingen nagekeken en 5yentueel gerepareerd. Al deze Werkzaamheden worden be- 5Jhouwd als noodzakelijk on- 5j?rhoud en zullen geen huur- erhoging tot gevolg hebben. "4e bewoners betalen nu 400 lilden huur per maand. ujDe HBB wil ook verbeterin- 5in aanbrengen bij de flats. Het aat dan om dubbel glas, de af sluiting van de portieken, extra rfgelwerk en individuele instal- /Ities voor de verwarming en /farm water. Deze verbeterin- gen zullen wel een huurverho ging tot gevolg hebben. Gister avond werd duidelijk dat niet alle bewoners daar prijs op stel len. B. Geerink, hoofd van de Voorschotense vestiging van de Stichting maakte duidelijk dat verbeteringen niet verplicht zijn. Vaak is het mogelijk per flat een verbetering aan te bren gen. Diverse bewoners namen gis teren plaats in een bewoners commissie die met de HBB zal overleggen over verbeteringen. Gisteren werd duidelijk dat het plan om de flats te voorzien van een extra (derde) woonlaag in combinatie met liften van de baan is. De bewoners hebben er geen behoefte aan, voor de HBB hoeft het eigenlijk ook niet en de gemeente Voorschoten zal er niet op aandringen. Alleen liften aanbrengen voor de bewoners van de eerste verdieping is geen haalbare kaart; dat zou een te grote investering wordpn. In plaats daarvan zal de HBB er naar streven om oudere bewo ners die slecht ter been zijn zo veel mogelijk op de begane grond te huisvesten. Sommige bewoners drongen 'aan op een grotere individuele bergingsruimte. De gemeen schappelijke berging blijkt niet te voldoen; er worden regelma tig fietsen en andere zaken uit gestolen. Verder werd geklaagd over de overlast van jeugd in de portieken. Het afsluiten van de portieken is een oplossing, maar dan zullen ook de grote brandtrappen bij de flats moe ten worden afgesloten en dat blijkt in de praktijk niet zo mak kelijk. den haag/oegstgeest persbereau cerberus Een 25-jarige inbreker uit Oest- geest hoorde gisteren bij de Haagse rechtbank tien maan den cel tegen zich eisen. Vijftien woningen, in Oegstgeest en Rijnsburg, bezocht de man deze zomer tijdens zijn nachtelijke strooptochten. De oogst van verdachte vari eerde: walkmans, fototoestellen, computerschijven, schrijfblok ken. Alles nam hij mee, als het maar geld opleverde. Hij ging uit stelen vanwege geldgebrek. Zijn part-time baantje leverde te weinig op. En door een ver huizing naar een andere ge meente kreeg hij niet tijdig zijn aanvullende uitkering van de sociale dienst. Tijdens de strafzitting bleek ook dat de verdachte vanwege psychische problemen was gaan stelen. In zijn jeugd, zo concludeerde de deskundigen in hun rapportages aan de rechtbank, was de jongeman verwaarloosd. Een psychiatri sche behandeling was dwin gend gewenst, oordeelden de deskundigen. Zij verklaarden hem echter niet ontoerekings- vatbaar. De officier van justitie vond daarom dat de verdachte eerst een celstraf moet uitzitten. Zij eiste gisteren een celstraf van vijftien maanden waarvan vijf voorwaardelijk. De advocaat vroeg de rechtbank om clemen tie met zijn cliënt. Bij een straf zoals geëist door de officier zou het te lang duren voordat de verdachte behandeld zou kun nen worden. voorschoten frank buurman De gemeente Voorschoten zal de brochure tegen de aanleg van rijksweg 11-west uit 1988 opnieuw uitbrengen. De brochure wordt actueel ge maakt en wordt aan de leden van provinciale staten aange boden. Het college van Gede puteerde Staten is voorstander van de aanleg van rijksweg 11 - west. De weg zal bij aanleg Voorschoten doorsnijden. De gemeente verzet zich daarom, net als in 1988, sterk tegen de weg. Ook* de bordjes met de tekst 'Rijksweg 11 nee' zijn weer op de doorgaande route geplaatst. De provincie Zuid-Holland heeft bij de minister van ver keer en waterstaat een verzoek ingediend om een studie te maken van noodzaak en mo gelijkheid om de weg aan te leggen. Inmiddels is gebleken dat een meerderheid binnen het college van Gedeputeerde Staten de weg daadwerkelijk wil aanleggen. De weg zal ook weer worden opgenomen in het streekplan voor Zuid-Hol land. Voorschoten is daar fel op tegen. De gemeente dringt er bij de statenleden op aan niet mee te werken aan de aanleg van de 'heilloze' weg. Rijksweg 11-west is bedoeld om een betere verbinding tot stand brengen tussen de rijks wegen A4 en A44. De gemeen te Wassenaar is een groot voorstander van de weg, om dat rijksweg 11-west de ge meente van veel doorgaand verkeer zou kunnen verlossen. Advies aan Raad van State De vergunning voor het at tractiepark Duinrell moet geheel worden vernietigd. Dat zegt de Adviseur Be roepen Milieubeheer in een rapport aan de Raad van State. Aan de vergun ning die in 1991 is afgege ven, kleven te veel gebre ken. Dat is vooral aan de gemeente Wassenaar te wijten die de uitbreidings drift van Duinrell van de afgelopen jaren kritiekloos heeft toegestaan. wassenaar hans koenekoop Volgende week dinsdag (7 no vember) komen vier jaar na hun indiening de bezwaarschriften van buurtvereniging Duinrell en omwonenden tegen de vergun ning van Duinrell aan de orde bij de Raad van State. De buurt bewoners klagen erover dat Duinrell de afgelopen jaren al lerlei attracties heeft kunnen bijbouwen zonder dat daarvoor vergunning is aangevraagd. Voorts maken de omwonenden bezwaar tegen de verkeersover last. De files die op zomerse da gen op de Storm van 's-Grave- zandeweg, de weg naar de en tree, bederven het woongenot. En het gegil van bezoekers in attracties begint ze ook steeds meer te ergeren. Duinrell, het 110 hectare gro te park ten westen van Wasse naar, maakt momenteel recla me met de slogan 'Het langste dagje uit van Nederland'. Na sluitingstijd van het park kun nen de bezoekers dineren in het restaurant of relaxen in het Tiki- bad met sauna. Vplgens Duin rell worden hierdoor de vertrek kende en komende bezoekers stromen gespreid over de dag en ontstaan er geen piekbelas- tingen in het verkeer. De om wonenden zien nu juist twee keer een piek: na sluitingstijd van de attracties en na slui tingstijd van het Tikibad met sauna. Zij zien de toekomst met angst en beven tegemoet omdat ze nog grotere bezoekersaantal len en nog spectaculairdere at- De splash, een van de vele attracties die Duinrell van de gemeente Wassenaar zonder vergunning mocht bouwen. tracties verwachten en dus nog meer overlast voor de omge ving. De Raad van State maakt bij bezwaren tegen milieuvergun ningen vaak gebruik van de Ad viseur Beroepen Milieubeheer. Zodoende hoeven de rechters zich niet te verdiepen in com plexe technische materie. Het advies is vaak maatgevend voor het vonnis. De adviseur veegt in zijn rap port de vloer aan met de huidi ge milieuvergunning van het park. Hij constateert een reeks fouten en vindt eigenlijk dat die vergunning moet worden ver scheurd. Neemt de Raad van State het advies over, dan zal de gemeente Wassenaaj keihard moeten werken aan een nieuwe vergunning. Het park zal de poort niet tij delijk hoeven sluiten; Duinrell is zelf amper schuldig aan de mis standen. Het is vooral de ge meente Wassenaar die in gebre ke is gebleven. „Bij het plaatsen van een nieuwe attractie is er naar mijn mening per definitie een toename van gevaar, scha de of hinder te verwachten", schrijft de adviseur in zijn rap port. Duinrell had dan ook in zijn ogen nooit kunnen volstaan met slechts het melden aan de gemeente dat bijvoorbeeld het 3D Theater, de Splash, de Superroetsj of de botsbaan wer den aangelegd. Hiervoor had de gemeente moeten eisen dat ver gunning werd aangevraagd. Overlast De opening van het tropische zwembad (Tikibad) in 1984 leidde tot ongekende bezoe kersaantallen en daardoor ook lange files met wachtende au to's. De adviseur verbaast zich erover dat Duinrell noch de ge meente Wassenaar in al die ja ren gegevens hebben verzameld over de wijze waarop bezoekers naar het park komen. De ge meente heeft daarom nooit de verkeersoverlast goed kunnen beoordelen. „Gegevens over het verkeer naar Duinrell hadden bij het aanvragen van de ver gunning niet mogen ontbre ken". staat in het rapport. foto HIILCO KUIPERS De adviseur vindt tevens dat de omwonenden in de vergun ning onvoldoende zijn be schermd tegen overlast van toe terende automobilisten en gil lende bezoekers. Die geluids overlast is zelfs nooit deugdelijk onderzocht. De adviseur: „Dit zou wellicht hebben geleid tot een andere situering van de en tree dan wel het aanbrengen van geluidwerende voorzien in gen. Het ontbreken van de be oordeling vormt mijns inziens een ernstig gebrek bij de be sluitvorming." 5 Tassenaar krijgt weer een landplaats voor ambulances. n0e ziekenauto's worden, in af- 1 Jachting van een definitieve ■andplaats, voorlopig onderge- lacht in de brandweerkazerne kn de Johan de Winstraat. [ethouder Wensveen heeft de n Jdelijke standplaats vandaag vèopend. Wassenaar heeft zich in de afgelopen jaren sterk ge maakt voor de terugkeer van de ambulance-opstelplaats binnen de gemeente. De oude werd eind tachtiger jaren gesloten. Op 1 juli van dit jaar is het nieuwe spreidings- en paraat heidsplan ambulancehulpverle ning van de provincie Zuid-Hol land in werking getreden. In dit plan is de nieuwe standplaats voor Wassenaar vastgelegd. De centrale zal 24 uur per etmaal geopend zijn. Ambulances van de ziekendienst het Witte Kruis, de GGD West-Holland en de ge meente Den Haag zorgen voor het vervoer. Wassenaar is voor de ambu lancediensten ingedeeld in de subregio Groot Den Haag. Dat betekent dat de ambulances ook gaan rijden voor Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Leidschen- dam en Stompwijk. Voor de subregio zijn veertien tot zeven tien ambulances beschikbaar. Met het nieuwe centrale op- stelpunt in Wassenaar komt een einde aan de oude regeling met de regio Hollands Midden. Deze zogenaamde bijstandregeling hield in dat voor gevallen in Wassenaar-Noord een beroep kon worden gedaan op de am bulancediensten in Leiden. e vroegere boerde- i De Houtkamp aan 'ois Van Diepenin- tnlaan te Leider- Srp doet tegen woordig dienst als staurant. ze fotograaf Wim jkman doorkruist Igelijks een groot van de streek het nieuws voor krant in beeld vast in. Tijdens die :en komt hij langs trlei 'beeldige' •kjes die niet direct ü(lt news vormen, ;uifear het zeker pard zijn om te pre- 1 Opteren Bijeenkomst Voorschotense gehandicapten voorschoten Het Platform Gehandicap tenbeleid Voorschoten orga niseert op 7 november een bijeenkomst voor gehandi capten en direct betrokke nen. Een beleidsmedewerk ster van de gemeente en een consulent van het Provincia le Samenwerkingsorgaan Ge handicaptenbeleid geven een toelichting op de Wet Voor zieningen Gehandicapten fWVG). Het thema van de bijeenkomst is 'de kwaliteit vanWVG-voorzieningen'. Het Platform Gehandicap tenbeleid is begin september opgericht om de belangen van Voorschotenaren met een handicap, een chroni sche ziekte of ouderdom -te behartigen. De WVG legt de verantwoordelijkheid voor het verstrekken van voorzie ningen aan gehandicapten bij de gemeenten. Het plat form adviseert de gemeente bij het inzetten van de finan ciële middelen. De bijeenkomst moet ertoe bijdragen dat gehandicapten zelf aangeven wat zij nodig hebben en wat de problemen en knelpunten zijn in het da gelijks leven. Er is een panel aanwezig om vragen te .be antwoorden. De bijeenkomst begint om 13.30 uur in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan. wassenaar/katwuk monica wesseling Fikse stukken van het duinge bied in Meijendcl (Wassenaar) en Berkheide (Katwijk) gaan volgend jaar op de schop. De waterwinning wordt iti deze ge bieden stopgezet en de honder den hectares duin worden 'te ruggegeven' aan de natuur. Graafmachines gaan grote hoe veelheden zand verschuiven, paden worden opgeheven en pompen en putten verwijderd. Het Duinwaterbedrijf Zuid- Hölland (DZH), de EWR en de provincie Zuid-Holland hebben gisteren een convenant over dit natuurherstel ondertekend. Er wordt tot het jaar 2000 voor 50 miljoen gulden aan het duin 'vertimmerd'. Deze kosten wor den direct aan de consument doorberekend en tot de eeuw wisseling betekent dit een prijs stijging van een dubbeltje per kuub water. in Meijendel worden de on diepe puttenseries (de spran gen) in de Helmduinen volgend jaar na de zomer gesloten. Hier uit wordt jaarlijks 2,5 miljoen kubieke meter water (2,5 mil jard liter) gewonnen. Stopzetten van de waterwinning betekent dat de Helmduinen veel vochti ger zullen worden. In een paar jaar tijd zal de plantengroei in dit gebied sterk veranderen. „I iet wordt een veel natuurlijker gebied, vergelijkbaar met de duinen op Voorne. Parnassia zal er weelderig bloeien, de rietzan ger komt terug", voorspelt bio loog I. Bakker van de DZH. Om de natuur een zetje in de goede richting te geven, wordt op sommige stukken de bemeste bovenlaag van het duin wegge haald, worden zandbergen ge maakt en paden verwijderd. Het water dat nu nog in de 100 hectares grote Helmduinen wordt gewonnen, moet na slui ting van de sprangen, elders worden 'gevonden'. Daarom worden in een ander deel van het waterwingebied van Meij endel (uitgezonderd de Gan- zenhoek) de pompen wa.t har der gezet. „Dat betekent dat we op een oppervlakte van nog geen halve hectare, een ver slechtering van de natuur krij gen doordat daar de bodem ex tra verdroogt", zet DZH-direc- teur P. Jonker uiteen. De Ganzenhoek in Meijendel ondergaat dezelfde 'behande ling' als de Helmduinen, maar is pas over een paar jaar aan de beurt. Eerst moet de vergun ning voor de vervangende wa terwinning in Solleveld (Mon ster) gereed zijn. Ganzenhoek zal overigens nog sterker van ui terlijk veranderen: de grote wa- terwinplas daar wordt gedempt. Ook in Boerendel (Berkheide) liggen waterplassen en ook deze worden gedempt. In het Kat- wijkse duingebied wordt jaar lijks 3,8 miljard liter water opge pompt. Sluiting van de water- winplassen maakt vervangende waterwinning ook hier nodig. Een deel (1,3 miljard liter) wordt aan de rand van Berkheide op zes meter onder het maaiveld opgepompt, de rest wordt door middel van 'echte' diepte-infil tratie gewonnen. Het duin waterbed rijf en de EWR (vanaf 1 januari ha een fu sie overigens één organisatie), bereiden zich ook voor op de groei van het waterverbruik de komende jaren. De anderhalf miljoen inwoners van het ver zorgingsgehied van I )/.l I en EWR gebruiken nu jaarlijks 82 miljard liter water en tot het jaar 2010 wordt hierin een groei van een half procent per jaar verwacht. Om deze extra 12 miljard liter te kunnen winnen, wordt vooral in Wassenaar de zogeheten diepte-infiltratie sterk uitgebreid. Bij diepte infil tratie wordt water op 60 meter diepte in de grond gebracht en op veertig meter weer opge pompt. Dat opstijgen (een na tuurlijk proces) duurt enkele maanden en in die tijd hebben bacteriën in de grond voor zui vefing van het water gezorgd. Diepte-infiltratie gebeurt dus ver onder het maaiveld; aan de oppervlakte zijn alleen wat put deksels en een enkel pompge houwtje te zien. In Wassenaar is een aantal locaties geschikt om water met deze methode te winnen. Het waterbedrijf moet echter nog overleggen met de eigenaren/gebruikers van deze gebieden (Voorlinden, .roe- nendaal-noord en -zuid en Waalsdorp).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15