Manifestatie 'Human Rights and Refugees' 'Er bestaan veel misverstanden over gospel' Leiden Gewoon een paragnost Traject Haarlem-Leiden-Den Haa^ 'zorgenkindje' voor VSN-groep Kerk Samenleving Luther jaar in Duitsland goed voor 80 miljoen mark extra inkomsten WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 972 chef henny van egmond. 071 -5356414. plv -chef hans koenekoop. 071 -535« Treinverkeer rond Leiden dit weekeinde weer verstoord leiden» Opnieuw ligt het ko mend weekeinde het treinverkeer tussen Lei den en Amsterdam en tussen loeiden en Utrecht ten dele stil. Door werk aan de bo venleiding rijdt in de nachten van zaterdag op zondag en van zondag op maandag de nacht trein tussen leiden en Amsterdam Centraal Station om. De treinen sloppen die nacht niet op station Schiphol. Rei zigers die van Leiden naar Schiphol moeten, worden per bus ver voerd, maar moeten re kenen op een vertraging van ongeveer een kwar tier. Tussen Leiden en Lei- den-Lammenschans wordt in de nacht van zondag op maandag ge werkt aan het spoor. Daardoor kunnen de stoptreinen zondag avond na half twaalf uit de richting Utrecht niet verder rijden dan station Lammenschans. Reizi gers worden per bus naar Leiden CS ge bracht. Aansluitende treinen naar Den Haag en Haarlem wachten op de bussen. leiden Jan van der Heide is behalve paragnost en hypnotherapeut ook schrijver. Gisteren werd in villa Blijgeest in Oegstgeest zijn nieuwste boek gepresenteerd, 'Gewoon een paragnost'. foto hielco kuipers Met onder Andere optredens van de band Shoorideh (klas sieke Iraanse muziek op tradi tionele instrumenten) en het Bosnische Ljiljan begint ko mende zaterdag in Cultureel Centrum de X de manifestatie van Leiden, Stad van Vluchte lingen. De twee optredens zijn het startsein voor een maand vol culturele activiteiten rond het thema 'Mensenrechten en vluchtelingen'. De organisatie is in handen van de werkgroep Leiden, Stad van Vluchtelin gen, de Webster University en tal van culturele en maat schappelijke instellingen. De manifestatie is bedoeld als een oproep aan de Leidse bevolking voor acceptatie, waardering en respect voor vluchtelingen. Daarom wordt ook bij de opening op zaterdag in de X aandacht besteed aan de geschiedenis van Leiden, waar sinds 1600 vele vluchte lingen uit tal van landen zijn neergestreken. Hoogtepunten tijdens de manifestatiemaand zijn onde- re andere de opvoering van de Surinaamse musical Faya op 7 en 8 november in de Leidse Schouwburg en het festival Canción in exilo op zaterdag 11 november in het LVC. Tij dens dit vooral op de Afrikaan se cultuur gerichte festival tre den onder anderen de Mo- zambikaanse artiest Leo Silvei- ra op en een percussiegroep uit het opvangcentrum voor asielzoekers. Verder zijn er filmvoorstellingen en afro- en reggae-disco. Vanaf maandag 13 novem ber worden in de Webster University de inzendingen tentoongesteld van een ont werpwedstrijd voor een im mense muurschildering op de voormalige vuilverbranding. In de Leidse binnenstad worden 18 november 26 levensgrote foto's opgehangen, die in 1994 zijn gemaakt van kinderen in asielzoekerscentra. De exposi tie in de buitenlucht is een ii tiatief van de stichting Art Engagement, die de foto's eens eerder in de bomen lan de Haagse hofvijver ophing. Het Bulgaarse vrouwenko Kapanski, vergelijkbaar met Mystère des Voix Bulgai treedt dinsdagavond op Cultureel Centrum de X. Vr dag 24 november staat in h teken van een congres in Lokhorstkerk en het gebouj van de Webster universite over 'Mensenrechten q Vluchtelingen'. Gasten uit bil nen- en buitenland buige zich er over het vluchtelinge) vraagstuk. Het Leidse Volkshuis opei zaterdag 9 december zijn dei ren voor een dag vol muziej dans en zang met als thenj 'Ontmoeting'. Op 10 decen ber - de internationale dj voor de rechten van de mens wordt de manifestatie afgesli ten met een lezing in de b bliotheek over zigeuners I Roemenië. VRIJE TIJD LEIDEN Rommelmarkt. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen houdt op zaterdag 4 november een breng-en kooprommelmarkt. De markt is geopend van 10.00 tot 13.00 uur in de Caeciliastraat 18. Bar en Roos. De uit de Chicago afkomstige band Trenchmouth speelt op zaterdag 4 november in activi- teitenc entrum Bar en Boos. De band komt uit de hard- core-scene, maar haalt ook inspiratie uit punk, mambo, jazz en ska. De band begint om 22.30 uur te spelen. Adres: Koppenhinksteeg4. In het voorprogramma staat de Italiaanse band Malfunk. Postzegelbeurs. De postzegelvereniging Philatelica Lei den organiseert op 4 november een ruilbeurs in de kan tine van het Visser 't Hoofl-lyceum aan de Kagerstraat 1 De ruilbeurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Niet-le- den betalen 1,50 gulden. Voor leden is de toegang gratis. Dans. Stichting voor folkloristische dans, FETA, begint op maandag 6 november met een cursus Werelddans voor kinderen van 8 tot 12 jaar. De cursus wordt gehou den van 15.30 tot 16.30 uur in de Leidse Merenwijk, Broekplein 9. Informatie: 5215650. ALPHEN AAN DEN RUN Schaaknacht. De Alphense Schaakclub organiseert op vrijdag 3 november een schaaknacht. Het feest heeft plaats in het Ashram College, Marsdiep 289. Gespeeld worden 11 ronden van elk 40 minuten. Het inschrijfgeld bedraagt 10 tot 15 gulden. LEIDERDORP Rommelmarkt. Drumfanfare Tamarco houdt op zondag 5 november van 10.00 tot 16.00 uur een rommelmarkt. De bazaar wordt gehouden in het clubgebouw aan de Splinterlaan 89a. WASSENAAR Jan Wolkers. De Wassenaarse bibliotheek heeft op za terdag 4 november Jan Wolkers uitgenodigd een lezing te geven over zijn leven en zijn boeken. De schrijver, de ze week 70 jaar geworden, is aanwezig vanaf 14.30 uur. Kaarten kosten 10 gulden. Informatie: 070-5113397. den haag carin smolders Naast alle positieve berichten op de eerste verjaardag van de Interliner kwam naar voren dat de komst van de Interlinerver- binding tussen Haarlem en Den Haag het zorgenkindje is van de exploitant van de 'groene lij nen', de VSN-groep. Tussen Haarlem en Den Haag moeten aanpassingen als vrije busbanen, fietsenstallingen en extra verkeerslichten worden aangelegd. Rijkswaterstaat, de provincie en de gemeente moe ten hierover beslissen. C. Nyq- vist, president van de VSN- groep, vertelt dat met name de veranderingen van de infra structuur aan de Leidse straat weg een enorm probleem zijn. ,,Ik heb altijd gedacht dat de standaardisatie in Nederland ver gevorderd was. Op het tra ject Haarlem-Leiden-Den Haag moeten we zaken doen met zes wegbeheerders waarvan de technische toepassingen niet op elkaar aansluiten. De één heeft rode stekkertjes en de ander groene. Nu we dit op elkaar moeten aansluiten levert dit de grootst mogelijke problemen op." De komst van de Interliner tussen Haarlem en Den Haag wordt niet alleen vertraagd door technische problemen. Ge meenten langs de route hebben ook problemen met de komst van de Interliner. Tien procent van de investeringen van de in frastructuur moet worden opge hoest door de gemeenten zelf. Dat zo'n bedrag niet a' la mi nuut door een gemeente op ta fel kan worden gelegd, begrijpt Nyqvist. „Om de procedures te versnellen biedt de VSN-groep een lening aan aan de plaai die een gat in de begroting gen en hierdoor de investel liever willen uitstellen. Afg, pen jaar hebben we aan r schillende plaatsen in NeJ land ruim twee miljoen guj geleend." De investeringen in het Iif liner-net hebben hun ruimschoots opgebracht. N, dan 2,5 miljoen mensen mj( ten gebruik van de nieuwe i voersformule. De doelstelj om 200.000 mensen per mq in de snelle bus te krijgen v| ruimschoots gehaald, ond^ de busstakingen en de zoij slapte. Ook blijken de 'gr<j lijnen' in het beleid van mj| ter Jorritsma te passen. Uit derzoek blijkt dat Interl, 230.000 mensen uit de heeft gelokt. Meer dan de van de kosten is gedekt. redactie* dickv BUITENLAND KORT Pocketuitgave Het jongste boek van paus Johannes Paulus II verschijnt in Italië ook als pocket. De eerste oplage bedraagt 20.000 exemplaren. I let boekje zal ruim zes gulden kosten. Dat heeft de uitgever gisteren bekend gemaakt. Van de gebonden uitgave zijn over de hele wereld meer dan zes miljoen exemplaren verkocht, waarvan één mil joen in Italië. De opbrengst ervan gaat naar charitatieve instellingen. Referendum Het referendum onder Duit se rooms-katholieken over vernieuwing in de RK Kerk wint aan vaart. Dagelijks komt er zeven tot twaalf kilo aan handtekeningen binnen bij Christian Weisner in Han nover. één van de initiatief nemers. Op 12 november komt er een eind aan de ac tie. waarna binnen een week het resultaat wordt verwacht. Belangrijker dan de groeien de stroom lijsten met hand tekeningen is echter dat de 'officiële' kerk zich minder negatief opstelt. De voorzit ter van de bisschoppencon ferentie, mgr. Karl Lehmann, heeft zich voor het eerst di rect tot de initiatiefnemers gewend in een brief die vol gens de laatsten verzoe ningsgezind van toon is. Leger des Heils Het Britse Leger des Heils heeft de ruim 13 miljoen gul den teruggevonden die het enkele jaren geleden door fraude was kwijtgeraakt. Na onderzoek in dertien landen heeft het Leger in totaal 21 miljoen gulden terug weten te vorderen: het verduisterde bedrag plus rente en advo- caatskosten. Dit heeft gene- raal-overste Paul Rader van het Leger in Londen bekend gemaakt. Twee zakenlieden, de Engelsman Stuart Ford en de Canadees van Egyptische afkomst Gamil Naguib, had den in 1992 het l.eger ruim 13 miljoen gulden afhaftdig gemaakt. Eén officier van het Leger, kolonel Grenville Bum, kreeg ontslag nadat de fraude was ontdekt. Hij had het overmaken van het geld naar de fraudeurs goedge keurd. Katwijkse programmamaker Martin van de Kamp wint eerste prijs in radiowedstrijd LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Zijn programma is 'lekker snel, vlot en een beetje commercieel'. En dat slaat aan bij jongeren, weet Martin van de Kamp (32) van Radio Rijnsburg. Waar schijnlijk is dat ook de re den, denkt hij, dat 'Gospel- town' de eerste prijs in een landelijke radiowedstrijd heeft gewonnen. runsburg/katwuk «carine damen In de jury van die radiowed strijd - met de titel 'Daar hoor ik van op' - zaten programmama kers van de KRO. IKON. NCRV en VARA. Er werden zevenen-, zestig inzendingen van regiona le radio-omroepen beoordeeld. Naast 'Gospeltown' behoorden onder andere programma's met illustere namen als 'Meen je dat nou?', 'Radio Kerkstraat' 'Kerst feest in de Achterhoek' en 'De dood en afscheid nemen' tot de genomineerden. Na beluiste ring van deze uitzendingen op de dag van de prijsuitreiking was Van de Kamp dan ook niet echt verbaasd meer dat hij de eerste prijs ontving. ,,I Iet waren van die rustige, kerkelijke pro gramma's." Bij het tonen van de cijfers die de jury hem voor de diverse onderdelen toekende, bloosde Van de Kamp van vreugde. „Voor techniek zelfs een tien. Zulke cijfers had ik op de MAVO bij lange na niet." Naast een Martin van de Kamp: „Zulke cijfers had ik op de MAVO bij lange na niet." oorkonde bestaat de hoofdprijs uit een gewaterverfde radio met het onderschrift 'Angela '95'. 'Gospeltown'. dat elke zondag tussen de middag is te beluiste ren. heeft elke week een ander thema. Alle vaste onderdelen heeft Van de Kamp. die het ge heel samen met Ger-Jan Junge- rius presenteert, zelf bedacht. Zo is er het 'Zoek snel de tekst en bel'-spel waarbij de snelste zoeker een gospel-cd wint zodra hij de juiste bijbelpassage heeft gevonden. Een evangeliserend rondje door een winkelstraat in Rijnsburg is goed voor 'Straat praat' en met de 'Gospeltown foto henk bouwman dance top drie' bewijst Van de Kamp hoe swingend deze mu ziek kan zijn. „Er bestaan veel misverstanden over gospel. Zo denken veel mensen dat het een muziekstijl is. Maar gospel bete kent 'evangelie', goed nieuws dus en in welke muziekstijl je die verpakt maakt niet uit. Het gaat om de boodschap die je verkondigt. Ook ik vond gospel vroeger saai, maar sinds ik weet dat het ook rock, house, jazz en klassiek kan zijn, vind ik het boeiend", aldus de presentator. Omdat gospel in Nederland niet erg populair is, vindt Van de Kamp het moeilijk om aan de nieuwste cd-'s te komen. Hij is aangewezen op de evangeli sche boekhandels in Katwijk en Leiden en postorderbedrijven die hun cd's uit Amerika en En geland betrekken, landen waar gospel wel in trek is. Toch gaat Van de Kamp en thousiast door met het pro gramma, hij weet zich immers gesterkt door zijn geloof. „Zo'n zeven jaar geleden kwam Jezus in mijn hart, dat was een om mekeer in mijn leven." De aan zet voor die bekering werd ge geven door een evangelisatie blaadje dat Van de Kamp op een dag in de bus kreeg. „Ik vond dat ik een keuze moest maken. Toen ik dat eenmaal had gedaan was ik als herboren, ik had weer een doel in mijn le ven." Om het geloof zoveel moge lijk met anderen te delen begon de Katwijker, die in het dagelijks leven bij de technische dienst van de bloemenveiling Flora werkt, met 'Gospeltown'. Hoe wel Van de Kamp niet naast zijn schoenen is gaan lopen, heeft de hoofprijs hem wel aange moedigd met het programma door te gaan. Rooseveltstraat82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorgmg Ma. t/m/vr 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uuri 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor,,F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. TELEFAX Advertenties: 071-531 Familieberichten: 023- 531 023- Si Redactie: 071-53 Hoofdredactie 071-53p ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uu 071-53 RUBRIEKSADVERTENTIES 1 Maandag t/m vrijdag van 8.30tot 17 uu 071-51E ABONNEMENTEN g bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom betaling) per kwartaal (acceptgiro) /|l per kwartaal (autom. betaling) j; per jaar (acceptgiro) ƒ1 per jaar (autom. betaling) ƒ1 VERZENDING PER POST i per kwartaal (NL) REDACTIE G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst H.W van Egmond, chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok. chef eindredactie algemeen tuur, Grave) W.F. Wegman, chef red Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk. chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB^ Voor rpensen die moeilijk lezen, slechtf hebben of blind zijn (of een andere lei dicap hebben), is een samenvatting v regionale nieuws uit het Leidsch Daglt geluidscassette beschikbaar. Voor infcT 0486-482345 (Centrum voor Gesprok^ K N H U I BEROEPINGSWERK bonn epd/dpa Do 450e sterfdag van Luther in 1966 moet de Duitse toeristenindustrie 80 miljoen mark (onge veer 90 miljoen gulden) aan extra inkomsten op leveren. Organisaties verwachten 400.000 over nachtingen van Luthertoeristen, vooral uit, de Verenigde Staten en Scandinavië. Dit hebben de Duitse centrale voor toerisme en het Duitse VW gisteren in Bonn bekend gemaakt. De toeristische activiteiten van het Lutherjaar dragen als thema 'Op de sporen van Maarten Lu ther'. De werving kost 900.000 gulden. De organi satoren besteden dat geld vooral in de VS en de Scandinavische landen waar 30 miljoen pro testanten wonen. Lr komen 350.000 brochures met vermelding van alle Lutheractiviteiten. Ver der vinden er 35 studiereizen plaats voor mensen uit de toerismebranche. Het jaar vindt ,plaats ter gelegenheid van de sterfdag van Luther op 18 februari 1546. De offi ciële opening vindt plaats in Erfurt op 10 novem ber. de feestdag van Maarten (Luther). NEDERLANDSE HERV. KERK Beroepen: te Nieuwe Pekela J. Mulderij te Eethen en Dronge- len; te Spijkenisse G.H.M. Rö- hling, pred. voor bijzondere werkzaamheden te Castricum (geestelijk verzorger 'Bosch en Duin'). Bedankt: voor Nijverdal dr. J.W. Kirpestein te Gouda. Toegelaten tot de evangeliebe diening: J de Rooij, Copernicus- straat 23. 3772 CV Barneveld; E. Schorer. S. van Hagenstraat 32, 3062 XJ Rotterdam Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: H.J. Jan sen. Hobbemastraat 32, 3583 CZ Utrecht; J.B. ten Hoeve. Am bachtstraat 3-Bis, 3512 ER Utrecht. GEREF.KERKEN Beroepen: te Noordwijk(part-ti- me) mevr.drs. M.W.M. Helder- man-Janse de Jonge te Wasse naar-Zuid - part-time, geestelijk verzorger Rode Kruis Ziekenhuis en het Brandwondencentrum te Beverwijk; te Rockanje drs. C.C. Kors te Opperdoes, die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Coevorden drs. H. Nagelhout te Bedum; naar Amsterdam G.A. Scholte, voorheen studentenpredikant te Dschang, Kameroen (zending). CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Zutphen H. Jonk man. wonende te Hoogeveen. ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en j' woensdag 13 00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vè 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisabefl kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS f (tel. 071-5178178) dagelijks 14 30-15.15 uur en 19.00-19 45 uur. I Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vooi» ners bovendien van 10.30-11 15uurenvan 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 a na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoend^ pleegkundige 5 Jongerenafdeling; 14.30-15.15uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders toti uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 u 18.30-19 00 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 i 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 d leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen, voor ouders van opgenomen kinderen is er ee zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor anaere bezoekers gelaen de volgende tijden: keel-, neus- en o<f kunde en neurologie: 11.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkuif heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. a Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15^ uur: babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14