Leiden Kaarsenmakersplein vreest jongeren 'Geen ontslagenalstublieft' 'Wie straks huur woning zoekt is veel te duur uit' Zoekactie naar granaat in Leidse Hout Winkeliers blijven in verzet tegen autovrij maken Beestenmarkt Hoofdredacteur Mare stapt op uit onvrede met beleid college Populieren Ringkade gekapt WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 971 chef henny van egmond, 071 -5356414, plv-chef hans koenekoop, 071 -5356429 Radio /t a De Katwijkse radio- I t1 maker Martin van de Kamp wint de eerste prijs in een landelijke ra diowedstrijd. Duinrell 1 K ^en ac*v'seur van de I 3 Raad van State vindt dat de vergunning voor attractiepark Duinrell moet worden vernietigd. Leidenaar licht vrouwen op leiden Vrouwen uit het Friese Kimswerd en het Limburgse Ble- rick hebben de Leidse politie gemeld, dat zij door een Leidenaar zijn opgelicht. De vrouwen lazen allebei in een regionale krant een advertentie, waarin thuiswerk werd aangeboden. Nadat zij daarop hadden gereageerd kregen zij een brief, waarin hen werd gevraagd 25 gulden te storten op de bankrekening in Leiden. De vrouwen verwachtten vervolgens een lijst met beschikbare ba nen, maar kregen slechts een briefje waarin stond: u kunt ook geld verdienen als u dezelfde 'truc' toepast. De politie probeert nu de houder van de rekening te traceren. Dief fietstas gepakt leiden» Een 28-jarige Leidenaar - een bekende van de politie - is gistermorgen op de Aalmarkt aangehouden met een gestolen fietstas vol etenswaren. Agenten zagen de man fietsen en het viel hen op, dat hij schrok toen hij de politie in het oog kreeg.*De man werd aangehouden en bekende meteen, dat hij de tas even tevoren op de Aalmarkt van een fiets had gelicht. Gestolen brommer gevonden leiden Een 17-jarige Leidenaar heeft gisteren zijn gestolen brommer teruggevonden, maar hij heeft de tweewieler nog niet echt terug. De brommer werd in de nacht van zondag op maan dag gestolen uit een schuur aan de Titus Brandsmalaan. De ei genaar ging op onderzoek uit en zag door het raam van een schuur in de Koddesteeg dat zijn brommer daar stond. De poli tie zoekt nu uit van wie die schuur is. ANNO 1895 Vrijdag 1 November Advërtentiën Eene Dame, aan de Dames-vereeniging „Armenzorg" hier ter stede verbonden, vraagt beleefd ten behoeve van een buiten zij ne schuld werkloozen man, vader van een groot huisgezin: eene oude, nog te dragen jas. Te bezorgen: „Armenzorg", Lokhorst straat 16. Photografie. 12 Album-Portretten 3.- Met proefportret voor af. Willem Bongenaar, Apothekersdijk 16. Het Atelier is geopend van 9 uren tot donker. ANNO 1970 maandag 2 november De Leidse Woningbouwvereniging „Ons Doel" heeft volgens de jaarrekening 1968/1969 1447 woningen en 79 garages. Meege deeld wordt dat de waarborgsom is verhoogd van 25 tot 100. Dit is mede veroorzaakt doordat er een toenemend aantal leden is, dat doet alsof een gehuurde woning eigendom is: kasten wor den verwijderd, muren geslecht, kolenhokken afgebroken. Ver schillende bewoners is erop gewezen, dat zij handelen in strijd met het burgerlijk wetboek en de bouwverordering van de ge meente. Protest tegen komst ontmoetingsplaats jeugd Omwonenden van het Kaarsenmakersplein zijn faliekant tegen de aanleg van een jongeren-ontmoetingsplek (JOP) voor hun voordeur. Ze vrezen dat ze met de komst van een 'officiële' ontmoetingsplek helemaal geen mogelijk heden meer hebben om overlast tegen te gaan. Nu al wordt het plein regelmatig door groepen jongeren ge bruikt. pen zou gaan doorhakken. „We hadden gedacht dat de bewo ners uitgenodigd zouden wor den om over de plannen te pra ten", aldus een verontwaardig de bewoonster. Een andere bwoner: „Het gaat ons direct aan. We willen bij de plannen worden betrokken." leiden annet van aarsen en delegatie van omwonenden 'overviel' gisteren de vergade ring van de wijkgroep voor soci ale vernieuwing. De bezwaar makers hadden via een publika- tie in het wijkkrantje de indruk gekregen dat de wijkgroep kno- Wijkgroepvoorzitter W. van den Eshof kondigde aan dat er volgende maand een speciale bijeenkomst wordt belegd waarin de omwonenden hun bezwaren en ideeën kunnen ui ten. Goede plek Hij liet echter tegelijkertijd ook doorschemeren dat wat hem betreft het Kaarsenmakersplein een goede plek is voor de jonge ren. „Die worden overal uitge kotst maar wij willen iets posi tiefs met hen doen", zei hij. „Er is al jaren gezocht naar een goe de plek. Toen vorig jaar een be woner een plan indiende voor deze plek, stelde de gemeente via de campagne wijkinitiatie- ven een bedrag van 20.000 gul den beschikbaar. Ook wij als wijkgroep hebben besloten dat het Kaarsenmakersplein in principe een goede plek is." Binnen de wijkgroep wordt al een jaar gesproken over het aanpassen van het plein aan de Groenesteeg. Inmiddels heeft de wijkgroep zelf - naast de 20.000 gulden van de gemeente - een bedrag van 19.000 gulden beschikbaar gesteld voor een voorziening voor jongeren. Maar tot uitvoering van de Leidse universiteit protesteert in lunchpauze tegen bezuinigingen 'We zitten niet te wachten op een plein' leiden aad rietveld Het verzet tegen he't autpvrij maken van de Beestenmarkt neemt af, zeiden vorige week de wethouders J. Walenkamp (CDA) en T. van Rij (PvdA). Nogal wiedes, vindt voorzitter G. Nagtegaal van de stichting Beestenmarkt. Het autovrij maken van het parkeerplein in de binnenstad werd in november 1994 uitge steld vanwege de verkeerschaos die het gevolg is van de onder- unneling van het Stationsplein. Nu de eerste tunnelbuis bijna daar is vinden Walenkamp en Van Rij het tijd om hun plan, dat inmiddels al drie jaar oud is, door te zetten. En met al die vertragingen is volgens Nagtegaal, eigenaar van bakkerij Van Dam aan de Steen straat, meteen de oorzaak van de afnemende protesten tegen de autovrije Beestenmarkt. „Als je een plan zo lang in de ijskast zet luwt het verzet vanzelf. Maar de bezwaren zijn heus niet ver dwenen. Het is alleen zo dat de gemeente er niet naar wil luiste- n." Nagtegaal vindt de manier waarop de gemeente met on- iernemers en omwonenden /an het plein omgaat knap frus- ïerend. „Je krijgt het gevoel als of je met een rubber hamer door een twee meter dikke ste nen muur heen moet. Ze luiste ren gewoon niet. Wij zitten niet te wachten op een plein." Van Rij meent dat het verzet tegen de autovrije Beesten markt afneemt vanwege het 'Oude Rijn-effect'. De Oude Rijn werd onlangs, volgens de wet houder tót ieders enthousias me, ingericht op de manier zoals het gemeentebestuur de hele binnenstad wil aanpakken. „Dat daar geen protesten tegen kwamen is helemaal niet vreemd", vindt Nagtegaal. „D'r zit één ondernemer." Wethou der Walenkamp wijst graag op de opgeknapte Doezastraat, waar de middenstand heel te vreden over is. „Maar daar zijn geen parkeerplaatsen verdwe nen", weet Nagtegaal. Het plan voor de Beesten markt, waartegen vorig jaar der tien bezwaarschriften werden ingebracht, wordt vanavond, woensdag 1 november, behan deld in een gezamenlijke verga dering van de commissie volks huisvesting en ruimtelijke orde ning, verkeer en economische zaken. Nagtegaal laat die gele genheid om zijn kritiek te uiten niet voorbijgaan. „Ik laat mij niet koeioneren door een stel dwaze wethouders. leiden caroline van overbeeke „Attentie: over vijf minuten is er een demonstratiebijeenkomst in de centrale hal. Komt allen", klinkt het uit de luidsprekers. Om vijf voor twaalf druppelen de medewerkers van de Leidse Rijksuniversiteit de hal van het Pieter de la Courtgebouw bin nen. De hal van de sociale fa culteit aan de Wassenaarseweg is voor deze gelegenheid be plakt met posters van de vak bonden die het hoger onder wijspersoneel vertegenwoordi gen. Om twaalf uur is de hal vol: zelfs op de trap staan mensen. „Waar gaat dit eigenlijk over?", vraagt één van de omstanders. Het gaat volgens Thomas van Duin van de AbvaKabo over de bezuinigingen waarmee minis ter Ritzen de universiteiten op zadelt. En over de onzekerheid voor het universiteitspersoneel: over hun werkplek en over de nieuwe onderwijs-CAO die maar niet rond komt. „Daarom hebben wij deze week op een aantal universiteiten demon stratiebijeenkomsten belegd. Leiden bijt het spits af.""Het blijft vooralsnog bij een 'vrien delijke' demonstratie: de mede werkers hoeven hun werk niet te onderbreken omdat de bij eenkomst precies in hun lunch pauze valt. Afbraaak Xander den'Uyl voert namens de gezamenlijke bonden het woord. „Ritzen schiet ernstig te kort in zijn rol van werkgever. Zijn plannen met het hoger on derwijs betekenen de afbraak van werkgelegenheid op univer siteiten. Dat is onaanvaardbaar voor de mensen die hier werken en al vele reorganisaties hebben meegemaakt. Daarnaast is er nog steeds geen nieuwe CAO. Als Ritzen niet snel over de brug komt, dan blijft het niet bij deze lunchpauze-bijeenkomst", dreigt hij. De Leidse universiteitsmede werkers willen niet alleen ga ranties van de minister, zij wil len ook dat' collegelid Jan Wal- dus duidelijkheid verschaft over hun toekomst. Waldus meldt dat de financiële positie van de Leidse universiteit verre van rooskleurig is. „We hadden in 1994 voor het eerst een tekort op onze begroting. En dit jaar is dat tekort al opgelopen tot 22,5 miljoen gulden. Daardoor heb ben we impopulaire maatrege len moeten nemen zoals de va cature- en bestedingenstop." Volgens C. van Putten van het Overleg Personeelszaken (OP- iden caroline van overbeeke •e hoofdredacteur van universiteitsblad Mare, nneke van Ammelrooy, stapt op. Van Ammel- ooy vindt dat ze niet serieus wordt genomen oor het college van bestuur van de Leidse uni- rsiteit. „Ik heb een bezuinigingsvoorstel voor (are ingediend, maar de uitvoering van dat plan 'ordt eindeloos uitgesteld. Ik ben die onzeker- eid zat." Mare kampt met een tekort van ongeveer een >n op zijn begroting van ongeveer 1 miljoen gul- en per jaar. Bij het blad werken negen mensen, an Ammelrooy wilde geen medewerkers ont- aan, maar bedacht een besparing op de opma- kkosten van het blad. „Ik wil dat onderbrengen ij de eigen drukkerij van de universiteit." „Dat voorstel heb ik begin dit jaar al ingediend n ik kreeg er positieve reacties op, maar het be- luit is steeds uitgesteld. Daarbij komt dat de se- retaris van de universiteit deze zomer een brief eeft geschreven aan het college over onze finan- iele problemen. Daarin suggereert hij Mare op te leffen. Dat was voor mij de druppel." Veel medewerkers van de universiteit kwamen naar de protestbijeenkomst in het Pieter de la Courtgebouw. F O TO HENK BOUWMAN Bondsbestuurder Van Duin: „Als de minister binnen twee weken niets van zich laat horen, volgen estafettestakingen. Dat betekent dat complete afdelin gen van de universiteit, bijvoor beeld de drukkerij of een biblio theek, zullen sluiten." RUL) is door de nieuwe bezui nigingen bij de Leidse universi teit maar liefst 15 procent van de arbeidsplaatsen in het ge ding. „Dat betekent één op de zeven plaatsen. We hopen dat Waldus zich niet in de eerste plaats als boekhouder opstelt, maar als werkgever die een rechtvaardig personeelbeleid voert. En dat betekent: geen ge dwongen ontslagen Als niemand uit het publiek het woord wil, bieden de bon den Ritzen en het Leidse college van bestuur een petitie aan. plannen is het tot nu toe niet gekomen. De omwonenden lieten giste ren blijken het vreemd te vin den dat zij nooit zijn benaderd om over de herinrichting van het pleintje - waar nu een aan tal speeltoestellen voor jongere kinderen staan - te praten. „In de plannen ontbreekt ten on rechte een ander plternatief', schrijft een buurtbewoner in een bezwaarschrift. „Namelijk geen herinrichting van het Kaarsenmakersplein en hand having van de huidige situatie, eventueel gecombineerd met een opknapbeurt." Hij is bang dat de jongeren helemaal niet meer aan te spre ken zijn op hun verantwoorde lijkheden op het moment dat het plein een officiële jongeren- ontmoetingsplek wordt. Intimidatie „De beoogde gebruikers van het terrein veroorzaken nu al veel overlast, onder andere door ge schreeuw en door frequent op brommers en snorfietsen heen en weer te scheuren. Daarnaast is er vandalisme, opzettelijke vervuiling, verbaal geweld tegen en soms fysieke intimidatie van buurtbewoners." 'Rode deken' over Haarlemmerweg De zeven grote plantenbakken op de stoep van het meest noor delijke deel van de Haarlemmerweg worden beplant met een sieraardbei. De gemeente wil de kolossale bakken nog dit najaar van deze bodembedekkende beplanting voorzien. De sieraardbei heeft rode planten en bloeit lang: van mei tot oktober. Boven de sieraardbeien uit, zullen roodbladige pruike bomen steken. GroenLinks hekelt plan corporaties leiden herman joustra Mensen die een huurwoning zoeken in Leiden zijn in de toe komst duur uit. Mogelijk kun nen de kosten voor hun zoek tocht zelfs oplopen tot meer dan tweehonderd gulden per jaar, berekent de fractie van GroenLinks. Tenminste, als de plannen die de woningbouw verenigingen met woonruimte verdeling hebben doorgaan. In een brief vraagt de fractie daar om wethouder Tj. van Rij om een reactie op de plannen. „I let lijkt er nu op dat de corporaties de rekening van hun plannen bij de woningzoekende leggen." Op verzoek van de gemeente Leiden nemen de woningbouw verenigingen de woonruimte verdeling over. Dat zou op 1 ja nuari 1996moeten ingaan. De corporaties willen daarbij nog steeds uitgaan van het huidige systeem van woonbonnen en een woningkrant waarin huizen worden aangeboden. Groot ver schil is echter dat de corporaties het prinicipe willen hanteren van 'de gebruiker betaalt'. Zo zijn zij van plan woningzoeken den een 'entreeprijs' van 50 a 75 gulden per jaar te vragen. „Het in de plannen van de corporaties voorgestelde en treebewijs is alleen een toe gangsbewijs", schrijft Groen Links. „Het uiteindelijke resul taat, de felbegeerde woning, wordt er niet mee gegaran deerd." De.vraag is nu volgens de fractie hoe het plan van de corporaties valt te rijmen met het principe dat de gemeente altijd heeft gehanteerd in haar beleid ten aanzien van kamer- bemiddelingsbureaus. „Dit is dat er een onderscheid wordt gemaakt tussen inschrijvings- en bemiddelingskosten. Het in schrijvingsbedrag dient zo laag mogelijk te zijn, omdat nog geen prestatie kan worden ge garandeerd." Maar dat is niet het enige vol gens GroenLinks. De totale kus ten voor het verkrijgen bedra gen nog meer, omdat de wo ningzoekende ook nog gemeen telijke leges betaalt en admini stratiekosten bij de corporatie. „Wanneer ook de sluimerende plannen rond een abonnement voor de woningkrant worden doorgevoerd, kunnen de kosten tot ruim boven de tweehonderd gulden oplopen." Bovendien wordt de dienst verlening aan de woningzoe kenden beperkt, vindt Groen Links. Volgens de plannen moe ten de bonnen bij een loket worden ingeleverd, waar voor heen verzending mogelijk was. En de corporaties willen dat lo ket ook nog eens beperkt open houden, van elf uur 's ochtends tot drie uur 's middags. De 23 imposante populieren langs de Ringkade in Leiden worden gekapt. Ze hebben een leeftijd bereikt dat ze hun kracht verliezen en bij storm takken kwijtraken of zelfs helemaal omwaaien. De af deling 'beleid en groenbeheer' van de gemeente Leiden laat de Ringkade echter niet kaal achter. Er worden drie teurwilgen en daartussen elzenbosjes aangeplant. In totaal komen er 26 bomen terug voor de 23 gekapte populieren. Het groenplan van de ge meente is deze week verstuurd naar omwonenden van de Ringka de (onder andere Kooilaan, Arubastraat en Bilitonstraat). Zij krijgen twee weken de tijd om te reageren op bet plan. Van Ammelrooy heeft ook problemen met het structurele overwerk bij Mare. „Uit alle hoeken en gaten geld bijeen schrapen, is ontzettend tijd rovend. Ik heb door alle bezuinigingen niet eens een eigen secretaresse en moet alles zelf regelen. Ik heb het college daarom gevraagd om een extra dag werk per week: ik heb nu een aanstelling van vier dagen. Maar dat is niet bespreekbaar. Ook een overwerkvergoeding was niet mogelijk." „Ik hoop dat het college door mijn ontslag de ernst van de situatie bij „Mare inziet", zegt Van Ammelrooy die dinsdag een gesprek had met se cretaris W. van den Berg. Donderdag houdt de re dactieraad van Mare een spoedvergadering over haar ontslag. Volgens collegewoordvoerder J. van Vliet wor den de drukkers van de universiteit op dit mo ment opgeleid voor het opmaakwerk bij Mare. „Die maatregel gaat dus gewoon door. Er is abso luut geen sprake van opheffing van het universi teitsblad. Het college van bestuur heeft waarde ring voor de manier waarop Van Ammelrooy heeft getracht de tekorten bij het blad weg te wer ken." 'Nieuwe buren' op strooptocht bij bejaarde Een 73-jarige bewoonster van de Paul Krugerstraat miste gistermorgen plotse ling een portemonnee met driehonderd gulden, nadat zij een haar onbekende vrouw met haar 7-jarige zoontje had binnengelaten. De vrouw vertelde dat zij nieuw was in de buurt en even met de vrouw wilde praten. De twee vrouwen lie pen al pratend het huis in, het jongetje verdween uit beeld. Nadat moeder en kind vertrokken waren was de 73- jarige haar portemonnee kwijt. Explosief zou in sloot langs Poelgeesterweg liggen leiden annet van aarsen Het Explosieven Opruimings Commando (EOC) en een ge specialiseerd aannemingsbe drijf beginnen morgen met een zoekactie naar een granaat, die in een sloot langs de Poelgees terweg zou liggen. Een deePvan de Leidse Hout wordt afgeslo ten. Overigens is nog niet zeker dat de specialisten daadwerke lijk een explosief vinden. De zoekactie is opgezet naar aan leiding van een niet aflatende stroom verhalen. Zowel bezoe kers van de Leidse Hout als me dewerkers van de gemeente menen dat ze de granaa^ af komstig uit de Tweede Wereld oorlog, hebben gezien tijdens graafwerkzaamheden jaren ge leden. „Eigenlijk een soort geruch tenmachine", zegt woordvoer der F. Delemarre van de ge meentelijke dienst Milieu en Beheer die ook bij de operatie is betrokken. „Maar de verhalen komen zo veelvuldig voor dat we geloven dat er daadwerkelijk iets in die sloot ligt. De operatie van donderdag is geen onge richte zoekactie. Mensen van het EOC zijn al eerder langs ge weest om te luisteren naar wat onze medewerkers te zeggen hadden. Ze zijn tot de slotsom gekomen dat een zoekactie op haar plaats is." Op grond van de verhalen zijn de experts tot de slotsom gekomen dat het explo sief een granaat is en zeker geen vliegtuigbom. Gisteren al werden de eerste voorbereidingen getroffen voor de operatie van donderdag. Op de kruising van de Van Wa- verenweg en de Groene Mare- dijk - vlak bij de bewuste sloot - is een stuk grond ontdaan van metaalresten. Het wordt ge bruikt als onderzoeksterrein, waar het slib uit de sloot wordt uitgereden. „We moeten er voor het onderzoek zeker van zijn dat er bijvoorbeeld een halve meter onder de grond geen ou de fiets ligt", aldus Delerr\arre. Risico Hoewel er in de huidige situatie niet direct een gevaar zou be staan, wil de gemeente toch dat de sloot explosief-vrij wordt ge maakt. „We willen elk risico uit sluiten", zegt Delemarre. „Je zou je kunnen voorstellen dat er op een bizarre manier ongeluk ken zouden kunnen gebeuren. Dat er bijvoorbeeld kinderen langs de sloot lopen, die met stokken in de bagger gaan prik ken. Onschadelijk maken is echt het beste." Morgenochtend om zeven uur sluit de dienst Milieu en Be heer zowel de Poelgeesterweg als de Groene Maredijk af voor verkeer. In het stuk sloot, dat wordt afgezocht, worden ver volgens twee dammetjes gelegd, vyaarna het water wordt overge pompt. Een dragline van het ge specialiceerde aannemingsbe drijf baggert de sloot uit, waar na het EOC daarna op zoek gaal naar de granaat. Mochte er aan het eind van de middag nog niets zijn gevonden, dan krijgt de operatie vrijdag een vervolg.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13