Stadsmeeuwen op daken blijven problematisch Natuur Milieu Dubbeldeks observatiehut WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 REDACTIE BERT DE JONG 072-5196276 Meeuwen lijken zich in Noord en Zuid-I lolland definitief als broedvogels op daken van flats en bedrijven te hebben geves tigd. De natuur komt onder meer in Leiden, Velsen, Petten, Alkmaar en I laarlem steeds dichterbij de mensen. Eigenlijk precies zoals hel hoort in het Europees jaar van de natuurbe scherming. Dat besteedt im mers extra aandacht aan de na tuur in en rond de stad. Maar van een leien dakje gaat het niet. De relatie tussen stads mensen en meeuwen is nog vaak een eenzijdige. Waarbij de stedeling de door vossen uit de duinen verdreven kustvogels liever ziet gaan dan komen. Het spelen van eigen rechter wordt daarbij niet geschuwd. Natuur? Heel mooi, maar wél ver weg in reservaten, achter prikkeldraad. Vogelwerkgroepen maken mel ding van soms grootschalige il legale nestvernielingen, afgelo pen voorjaar. Onder meer in de Ijmond is dat een aantal keren geconstateerd. Meeuwen ma ken te veel herrie, vindt men; verdedigen soms wat al te en thousiast hun broedsel. En ze poepen. Bijvoorbeeld op de hei lige koe: de auto. Leden van vo gelwerkgroepen, provincie- en gemeente-ambtenaren hebben in een gezamenlijk overleg ge poogd de problematiek van op daken broedende zilver, storm en kleine mantelmeeuwen in Noord- en Zuid-Holland op een rijtje te zetten. De ernstigste problemen doen zich voor op het bedrijventer rein Oudorp (bij Alkmaar), in de regio IJmuiden/Velsen (inmid- dels-zo'n duizend paar op da ken broedende zilver- en kleine mantelmeeuwen!), en in de re gio Petten (vooral het terrein van het Energie Onderzoek Centrum). In Oudorp presteer de een boze bewoner het om diverge keren in de officiële meeuwengedoogzöne binnen te dringen en tientallen meeuwen nesten te vernielen. Volgens meeuwendeskundige Arie Spaans, werkzaam bij het Instituut voor Bos- en Natuur onderzoek (IBN), hebben zulke verjaagacties meestal een ave rechts effect. De meeuwen ver spreiden zich over een groter gebied, met dus ook overlast in een groter gebied. Hij stelt dat anti-meeuwenacties slechts zin hebben als er een gedooggebied is waar ze absoluut met rust worden gelaten. Gebleken is dat maatregelen als het uitlaten van roofdieren op daken, inschakelen van valke niers, het gebruik van knalappa raten en het plaatsen van draadconstructies op daken vrijwel nooit afdoende zijn. Er is ook geëxperimenteerd met ver jaging middels geluid. Broedende meeuwen genieten bescherming. Nestverstoring is slechts toegestaan door dege nen die daarvoor toestemming hebben. Vergunningen om eie ren te rapen worden verstrekt door het provinciaal bestuur. Het blijkt dat Noord- en Zuid- Holland qua vergunningenbe leid niet op één lijn zitten. In 3 Pa en ma zilvermeeuw met kuiken, op silodak in IJmuiden. In de Umond t zilvermeeuwen op daken in het havengebied en bij Hoogovens. Noord-Holland wordt mogelijke 'economische schade' meege wogen (verstopte dakgoten, poep op auto's, etcetera). In Zuid-Holland tellen die econo mische motieven veel minder zwaar. Daar staat de vraag cen traal: is de volksgezondheid in het geding (bijvoorbeeld: niet slapen door de meeuwenher- rie). Een uniform beleid hoe om te gaan met het fenomeen van op daken broedende meeuwen is er nog niet. Wel zal gepoogd worden dat déze winter te for muleren. De meeuwen wachten daar niet op. Kwartiermakers hebben al broedpogingen ge daan -en soms met succes- in bollenvelden en weilanden. Meeuwen als weidevogels: de natuur laat je niet los. Milieufederatie wil lichten langs snelweg uit hebben De Milieufederatie Noord-Holland wil dat Rijkswa terstaat in Noord-Holland 's avonds en 's nachts de lichten langs snelwegen dooft. De nadelen van ver lichte verkeersroutes wegen voor de milieufedera tie veel zwaarder dan het telkens te berde gebrach te voordeel van wat extra verkeersveiligheid. Met name de plannen om de A9 tussen Alkmaar en Uilgeest van licht te voorzien stuit de stichting tegen de borst. „Ongewenst en onnodig." Er is al het nodige gezegd en geschreven over de gevolgen van al dat licht langs wegen voor de natuur. Wegen zijn sowieso al levensgevaarlijke obstakels voor trekkende dieren. Maar als ze worden verlicht blij ken ze 's nachts onneembare barrières. In een protestbrief aan minister Jorritsma van ver keer en waterstaat vestigt de milieufederatie extra aandacht op het energiebesparingsaspect. Neder land heeft zich tot taak gesteld de uitstoot van broeikasgassen vóór de eeuwwisseling te vermin deren. Daarvoor is bijvoorbeeld energiebesparing en aanzienlijke vermindering van het autoverkeer noodzakelijk. Verlichte snelwegen leveren aan dat beleid geen enkele bijdrage, integendeel. Verlichte wegen no digen juist uit lot meer en harder rijden in late avond en nacht, hetgeen tot extra benzinegebruik leidt en meer uitstoot van uitlaatgassen tot gevolg heeft. Bo'vendien vergt het opwekken van de elek triciteit voor het laten branden van al die lichten de inzet van meer fossiele brandstoffen, wat even eens tot extra uitstoot van het broeikasgas C02 leidt. De milieufederatie vindt het plan om de aan te brengen verlichting langs de A9 te gebruiken voor onderzoek (wat zijn de effecten van die verlichting op de natuur?) onzin. „Er zijn al genoeg verlichte rijkswegen die door natuurgebieden lopen: daar kunnen de proeven genomen worden", aldus di recteur dr. I LP. Gallachter. De dubbeldekse observatiehut met uitzicht op poelen en grasland. FOTO MARTIJN DE JONGE In de Ooslvaardersplassen (Flevoland) wordt een nieuwe natuurobservatiehut gebouwd. Het bouw werk, dat qua vormgeving associaties oproept met verkeerstorens op luchthavens, krijgt twee verdiepin gen. De hut, die nog geen naam heeft, geeft zicht op een gebied met poelen en grasland, waar veel waad- en roofvogels, ganzen en herten fourageren. Dit deel van de Oostvaardersplassen was voorheen niet vrij toegankelijk voor het publiek. Vanaf de Knardijk is een nieuw voetpad richting de dubbeldeks observa tiehut door de wildernis gebaand. De wandelroute en de hut zullen van zonsopgang tot zonsondergang toe gankelijk zijn. De bouw van de nieuwe observatiehut staat in schril contrast met de geblakerde restanten van twee ande- HEINZ re hutten (de Grauwe Gans en de Kluut) in het Oost- vaardersplassengebied. Die vielen kortgeleden ten prooi aan een pyromaan. In de Lepelaarsplassen, het natuurgebied naast de Oostvaarderplassen, stak de pyromaan nóg een vogelhut (de Lepelaar) in de fik, die ook volledig in de as werd gelegd. De drie ver brande hutten stonden in gebieden die dag en nacht toegankelijk zijn. Dat maakte het risico van brand stichting extra groot. Terreinbeheerder Rijkswater staat dubt over herbouw van de hutten waarin de ro de haan heeft gekraaid. De angst voor herhaling is groot en reëel: enkele jaren geleden ging de Grauwe Gans al eens in vlammen op. Wellicht zullen in plaats van houten hutten brandbestendige stalen hutten worden gebouwd. Kunstwedstrijd Noordhollands Landschap Stichting het Noordhollands Land schap bestaat volgend jaar zestig jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt een kunstwedstrijd gehou den. Met als thema: het Noordhol lands landschap in woord en beeld. Men kan aan de wedstrijd meedoen in de categorieën foto grafie, video, tekenen, schilderen, verhalen en gedichten. Inzendin gen moeten voor 1 mei volgend jaar binnen zijn bij de stichting. De prijswinnaars worden een maand later, tijdens de begunstigersdag 1996, bekend gemaakt. Diverse sponsors hebben een forse hoeveelheid prijzen beschikbaar gesteld: camera's, tekendozen, boeken, cadeaubonnen, enzo voorts. Heel apart is de te winnen dagexcursie naar zandplaat de Ra zende Bol, tussen Den Helder en Texel. De zandvlakte die alleen bij zeer hoge vloeden kopje onder gaat, is onder andere de thuisbasis van een groeiende groep gewone en grijze zeehonden. Ook rusten er duizenden vogels. De Razende Bol staat op de nominatie de status te krijgen van staatsnatuurreservaat. Alle wedstrijdvoorwaarden staan in een folder die verkrijgbaar is in bibliotheken, of aangevraagd kan worden bij het Noordhollands Landschap in Castricum: 02 51 - 65 96 96. Uit de prijswinnende in zendingen wordt een speciaal jubi leumnummer van het door de stichting uitgegeven tijdschrift sa mengesteld. OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. bladgroente, deel v.e. huis; 2. voorzetsel, bijwoord; 3. honing bij, kachelschuif; 4. voegwoord; 5. aanwerver van soldaten; 6. na schrift, laatstleden; 7. drinkge rei; 8. man van adel; 9. Italiaan se munt, levenslucht; 10. editie, Japans bordspel; 11korte kous, sporeplant. Verticaal: 1 mannelijk dier, deel van Groot-Brittanmë; 2. watering, grootvader, kunsttaal; 3. ondier; 4, klipgeit, lusthof; 5. lidwoord, muzieknoot; 6. onbehaard, drinkgerei; 7. schouwburgrang; 8. vis, op de wijze van, ik (Lat.); 9. gereed, Griekse zoete wijn. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. entrepot; 2. roerloos; 3. een hoorn; 4. ratjetoe; 5. onaardig; 6. nekschot; 7. dressoir; 8. elle- De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: ERER0N- DE en TENTAKEL. Het sleutel woord luidt: SCHENKBLAD. MA &-f-£ M£-/-N-Z.' Z-A-L f-K J-O-U L-/-P Ai-A-kr-£-N lV-AM £-/.<5£-M MV-/& £-A/ Mf-VM/A v.\0 - P-A-A-& &-A-A-T M-MVA-C>.0-/-£ T-W-/.A/-T-/-G-p.£.<5 £- &-£-£-0-S-C-Ai'-ArFiS-S-E'T TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen Heer Bommel trok met de lege spuit het woud in en dwaalde enige tijd te- neergeslagen tussen de bonjen rond. Zodoende geraakte hij steeds verder van huis, maar zijn moeite werd be loond toen hij op een open plek Pee Pastinakel en Kwetal ontwaarde. De mannetjes waren doende bij een vreemd gevormde boom waarin zij een buisje gestoken hadden. Zij vin gen de druppels die daar uitkwamen met grote zorg in een flesje op en zij keken nauwelijks op toen heer Ollie naderde. „Dit is een laarboom", verklaarde Kwetal desgevraagd. „Pee hier moet wat laardrup hebben en ik help hem een beetje. Hij heeft haast want de maan is al erg oud." „O", zei heer Bommel, „ja, ja. Heel interessant. Ik eh... ik kom een nieu we vulling voor de spuit halen. Hij is leeg, als u begrijpt wat ik bedoel." Nu staakten de ventjes hun arbeid en Pastinakel prevelde verrast: „Een nieuwe vulling voor de spuit? De in houd was bedoeld voor het hele bos, dit najaar! En ik ben nogal huiverig om nu alweer nieuwe pippeling te maken - dat zult u wel begrijpen." „Nee", zei heer Ollie, „dat begrijp ik niet. Waarom bent u daar huiverig voor? Geef me het recept voor die pippeling maar, dan maak ik het zelf." De kereltjes wisselden een blik waaruit grote eerbied sprak. „Natuurlijk", riep Kwetal. „Voor ie mand met zo'n groot denkraam is het erg gemakkelijk om Pippeling te maken. Voor ons is het een heel ge tob." „Het recept is eenvoudig", ver klaarde de ander. „Eén deel mir op twee delen laardrup." „Juist", zei heer Bommel tevreden. „Dus ik neem mir..." Hij aarzelde en zijn gelaat betrok. „Mir?" riep hij uit. „Zei u mir???" H T W R DOOR HANS VAN ES De laatste.oktobernachten met plaatselijk lichte vorst hebben de ge middelde temperatuur van de hele maand teruggebracht tot 12.5 gr* den (normaal 10.5 graden). Daarmee heeft oktober 1995 het eeuwrt cord van 1969 (13.0 graden) niet kunnen evenaren. We kunnen met plezier terugkijken op een zonnige, droge, door hogedruk beheerste herfstmaand. Na een wisselvallige start kon er op heel wat dagen var prachtig nazomerweer worden genoten. Op twaalf dagen werd wel er gens in ons land de 20-graden grens overschreden. Tijdens de warmt ste periode - rond 9 oktober - haalde het kwik zelfs 26.6 graden te Maastricht en ca. 23 graden in de westelijke provincies. In de kust strook konden maar liefst zes zomers warme nachten worden geno teerd met minima van 14 a 15 graden. Toch daalde het kwik landin waarts op vijf nachten onder nul met als laagste minimum -2.3 gra den te Soesterberg. Op tien dagen was het vrijwel wolkenloos en met 148 uren zon beleefden we de zonnigste oktobermaand sinds 1971 Het rustige hogedrukweer zorgde vooral rond het midden van de maand op uitgebreide schaal mist, die soms ook overdag bleef han gen. Depressies van enige importantie kregen geen voet aan de gron en op de weinige dagen, dat er regen viel, waren de hoeveelheden ge ring. Gemiddeld over nederland viel er slechts 20 millimeter tegen 7 mm normaal. Plaatselijk viel er in het oosten van het land maar 10 mm; de meeste regen - 47 mm - werd uit Limburg gemeld. In de re gio's langs de westkust ving Voorhout slechts 14 mm op, gevolgd do Haarlem en Leiderdorp met beide 19 mm; Het natst werd het te Sar poort en Leiden-ZW met resp. 26 en 25 millimeter. Met de komst va november schakelen we over op aanzienlijk ander weer. De hogedrul die in oktober steeds boven het continent aanwezig was, heeft nu vo een standplaats ten noorden van Schotland gekozen, zodat de zui denwinden plaats gaan maken voor noordenwinden. Daarmee spoelt; arctische lucht over Scandinavië en de Noordzee naar het zuiden. Alj deze lucht in aanraking komt met het warme het warme zeewater, treedt de buienmachine in werking. De lucht wordt opgewarmd tot 7\ 10 graden, maar de prijs daarvoor is het ontstaan van flinke regen- e hagelbuien. Door de aanvoer van zee liggen de nachttemperaturen tl del ijk wat hoger, maar later in de week is weer wat lichte vorst moge lijk. Boven Centraal-Europa is de koudegolf intenser; in het Alpenge) bied en de Duitse Middelgebergten gaat sneeuw van betekenis vallei KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen of sneeuw. Maxima in het noorden en landinwaarts rond het vriespunt; langs de kust in het zuiden en westen eerst nog rond 9 graden. Zweden: Overwegend bewolkt en in het zuiden van tijd tot tijd regen, elders kans op wat sneeuw. In het midden eerst ook flinke opklarin gen. Maxima variërend van min 8 graden in Lapland tot plus 8 in het zuiden. Denemarken: In het zuiden eerst nog wat zon maar van het noordwesten uit toene mende bewolking, gevolgd door regen. Morgen later op de dag opklaringen af gewisseld door buien, mogelijk met sneeuw of hagel. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In de nacht en ochtend kans op mist. Verder zonnige perioden maar in Schot land, en later ook in het oosten van En geland, ook wolkenvelden en kans op wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. België en Luxemburg: In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overdag zonnige perioden maar morgen later van het noorden uit meer bewolking gevolgd door regen, Middag temperatuur ongeveer 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij rustig weer met overdag geregeld zon.In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Morgen later op de dag in het noordoosten meer bewolking en moge lijk wat regen. Geleidelijke daling van temperatuur. Morgert maxima rond 12 graden. Portugal: Overwegend bewolkt en enkele fikse buien, vooral in het zuiden, mogelijk met onweer en hier en daar veel neer slag. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Madeira: Wolkenvelden en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Spanje: Wolkenvelden en enkele regen- of on weersbuien, vooral in het zuidwesten. In het noordoosten ook zonnige perioden, Middagtemperatuur meest tussen 20 en 24 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en kans op een enkele re gen- of onweersbui. Op de zuidstranden meer zon. Maxima ongeveer 26 graden. Marokko: Westkust: naast zon ook wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui Middagtemperatuur in het noorden rond 23 graden; in het zuiden nog boven 25 graden, Tunesië: Perioden met zon maar morgen van het westen uit ook enkele wolkenvelden Droog. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden maar in het oosten eerst ook nog wolkenvelden. Vrij wel overal droog maar in de nacht en ochtend wel plaatselijk mist. Middag temperatuur tussen de 15 en 20 gra- Mallorca en Ibiza: Naast zon ook stapelwolken en mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Italië: Af en toe zon maar ook wolkenvelden en enkele buien, mogelijk met onweer en in het zuiden plaatselijk veel neerslag Maxima uiteenlopend van 14 graden in het noorden tot 23 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Malta: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 24 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden maar in het westen toenemende bewolking en een enkele regen- of onweersbui. Middag temperatuur tussen 17 en 21 graden. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden. Later in het zuidoosten en op Cyprus ook stapelwol ken en mogelijk een onweersbui. Mid dagtemperatuur aan de kust van 17 gra den op de Dardanellen tot 22 in het zuidoosten en op Cyprus. Duitsland: Vandaag eerst plaatselijk mist; verder zonnige perioden en vrijwel overal droog. Morgen van het noorden uit toe nemende bewolking, gevolgd door re gen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Zwitserland: Aan de zuidflank van het Alpenmassief zonnige perioden en droog. Aan de noordkant wolkenvelden en mogelijk wat regen of motregen.In de dalen kans op mist. Maxima uiteenlopend van lig den in het noorden tot 15 in het zuide Oostenrijk: Wolkenvelden en plaatselijk wat reg Aan de zuidflank van het Alpenmas: vrijwel overal droog en meer zon. kans op mist. Middagtemperatuur on veer 11 graden. Polen: Wolkenvelden en van tijd tot tijd reg vandaag eerst nog in het zuidoost morgen opnieuw van het noordwes uit. 's Nachts hier en daar mist. Midd temperatuur van 6 graden plaatselijl het oosten tot 9 in het westen. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en hier en daar wat re' of motregen. In de nacht en ochb kans op mist. Middagtemperatuur ge delijk dalend; op morgen ongevee graden. Hongarije: Vandaag naar het zuidoosten wegti kende regen. Verder bijna overal dr maar wel kans op mist- Vooral mor ook zonnige perioden. Daling van ti peratuur; morgenmiddag ongeveer DONDERDAG 2 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.36 Zon onder 17 Maan op 14.36 MaanonderOO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.15 22.44 23.48 22 Laag 05.40 17.55 05.21 17 Weerrapporten 1 november 07 uur: Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas licht bew. grondmist mistbanken nnw3 12 10 Bangkok Buenos Aires Casablanca Los Angeles New Orleans New York

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10