'Ik kom altijd bij m'n eigen stijl uit' 'Jammer, dat Annie er niet bij kon zijn' Ruth Jacott in concert absolute wereldklasse Cultuur& Kunst an Vlinisterie wil snel braten met NDT Nederlandse ïuteurs te (ast in het mitenland Judith Herzbergs eerbetoon aan de veerkracht van slachtoffers Nuis wil investeren in musea en archieven NSDAC 31 OKTOBER 1995 CHEE GERT VISSER, 0 De P o"1 r voo ei spubl l| The /eer t ligt. waar Bijen literaire middag over 'migratie' jden Naima el Bezaz en Leila Houari zijn 12 november te gast buurthuis 't Spoortje in Leiden, tijdens een literaire middag er 'migratie'. De schrijfsters van Marokkaanse afkomst lezen it eigen werk en beantwoorden vragen uit het publiek. El geboren in Mèknes en sinds haar vierde woonachtig in Iphen aan den Rijn, publiceerde onlangs haar eerste roman ge teld 'De weg naar hel noorden'. Houari is auteur van 'Zeida' 985) en 'Ik zag de zee (1989). Ze is geboren in Casablanca en foont sinds haar 20ste in Brussel. Aistrum dichtersfestival Leiden iden Voor de vijfde keer wordt vrijdag 17 november het jaar tje» jkse Dichtersfestival gehouden in het Leids Volkshuis (aanvang tO.OO uur). Iedereen die tijdens dit evenement een gedicht of irhaal wil voordragen kan zich tot 9 november aanmelden, chrijvers moeten hun voor te lezen bijdragen sturen naar het olkshuis. Het dichtersfestival wordt opgeluisterd met muziek an Het Zingend Hart. Dit koor, onder leiding van Ellen Looyes- Y£ jn. vertolkt op muziek gezette gedichten van onder anderen ees Buddingh' Godfried Bomans en Kees Stip. ichrijver van Easy Rider overleden vork» Terry Southern, de schrijver en satiricus die onder- leer de scenario's schreef van de jaren-zestigfilms 'Dr. Strange- 1 jve' en 'Easy Rider', is zondagavond op 71 -jarige leeftijd overle- en in het St. Luke's ziekenhuis in New York. Southern was daar orige week opgenomen nadat hij tijdens een lezing aan de Co- imbia-universiteit onwel was geworden. Andere films waar ithern de hand in had waren 'The Cincinnati Kid' en 'Barba- a'. In 1992 verscheen van Southern een roman, 'Texas Sum- ophe l van at giL ministerie van van Onder- Cultuur en Wetenschap- n wil snel praten met het be- van het Nederlands Dans eater naar aanleiding van de anciële problemen waarin Haagse balletgezelschap is nen te verkeren. ,,Ik ga ervan dat het bestuur binnenkort contact met ons opneemt zo niet dan zullen wij con- opnemen met het bestuur", as het hoofd van de Directie nsten op het ministerie, S. Heusden. /oor Van Heusden was het langs bekend geworden iuws over het tekort van ruim derhalf miljoen gulden bij het GEi 14; Danstheater geen verrassing. „Wij worden periodiek geïnfor meerd en zodoende waren we van de ontwikkelingen op de hoogte." Het ministerie is niet van plan het dansgezelschap te hulp te schieten. „De gedragslijn is dat je met een gesubsideerde instel ling als het NDT afspraken maakt voor een periode van vier jaar. Ze krijgen dan in die perio de een bedrag om bepaalde 'dingen te doen. Als ze aan het eind van die periode niet quitte spelen, is dat een kwestie van het NDT. Een eventueel over schot mogen ze naar eigen goeddunken besteden, maar een tekort moeten ze zelf oplos- Leidse schilderes Leny Noyen voelt zich thuis bij wat ze doet: Hen kleine vrouw doet de grote deur open. „Hallo, kom binnen," zegt ze met een jonge, levendige stem. Via gan gen, een grote keuken en andere ruimtes vol schilderijen, tekeningen, beelden, kwasten en aanverwanten belan den we in een aan de tuin grenzende kamer. In dit huis woont en werkt Leny Noyen, en heeft ze haar eigen gale- Leny Noyen: „Als je hier, i leiden ingrid appels Leny Noyen werd in 1939 in de Leidse B reestraat geboren. In tegenstelling tot haar fotografe rende familie, verkoos zij de Haagse Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten, en slaagde daar in 1959 cum laude. „Als je van de Academie kwam, werd je lid van Ars Aemula Na turae," aldus Noyen die zich in 1960 als docente bij dit Leidse tekengenootschap voegde. Vele lesuren, tentoonstellingen, prij zen en opdrachten later besloot ze om een eigen galerie en een schildersschool te beginnen. Al dus geschiedde, precies negen jaar geleden, aan de Nieuwe Rijn 3. „Of ik vaak in de tuin zit? Ik zit nooit." Schaterend gaat I-eny Noyen, bij hoge uitzondering, zitten. Rijk en dromerig komt het groen van de tuin in de ka mer naar binnen zetten. Op de achtergrond klinkt klassieke muziek. De wanden hangen vol met tekeningen en schilderijen, op planken liggen allerlei spul len door elkaar. Middenin de kamer staat een ezel met een onafgewerkt portret. „Hier schilder ik meestal overdag. Dat is geen werken, dat is leven, 's Avonds geef ik les, dan werk ik. Lesgeven is een enorme verantwoording. Ik ben er ook heel erg mee bezig. Ik moet mijn leerlingen fris hou den, dus ik zorg iedere keer voor een nieuw onderwerp. En het liefst met spullen die ze niet msterdam anp Ie schrijver Marcel Möring aai met ingang van novem- er anderhalve maand gast olleges geven aan de afde- Nederlands van het Un- latersity College in Londen. De olleges zullen betrekking LI ebben op zijn eigen werk en de literaire vertaling uit et Nederlands naar het En- els. Mörings verblijf in Londen een van de onderdelen van ?t Schrijversprogramma uitenland van het Literair 2 roduktie- en Vertalingen- >nds. Voor dat programma 2 i jaarlijks 200.000 gulden be- :hikbaar. Cees Nooteboom verzorgt )t december een serie gast olleges aan de Freie Univer- itat in Berlijn. Daar zal hij dichter werk behandelen ir de studenten in de Nie- 2 erlandische Philologie. Ook in november in Berlijn vertaalworkshop met t Kouwenaar en Rutger opland en hun vertalers het Duits. j Dichteres Maria van K laaien verblijft in het'Ameri- f aanse Iowa City, waar zij iet 25 andere buitenlandse k utcurs deelneemt aan het larlijkse Internationale chrijvers Programma, dat "di 1 december duurt. Over Middeleeuwse liefdeslyriek, at haar speciale belangstel- ng heeft, geeft Van Daalen og een gastcollege aan Co lumbia University in New ork. Volgend voorjaar gaat F. 2| pringer gastcollege geven 3 an de Sorbonne-universi- 5eit. Na Hella Flaasse is hij de veede Nederlandse auteur ie dat doet. Marion Bloem erblijft in januari en februari gastschrijver in München. zal daar gastcolleges ge en over literatuur en etnici- m de Ludwig Maximili- ansuniversiteit. Willem lan is in april en mei de li erste Nederlandse gast- 1 chrijver in Wenen. Hij zal tan de Universiteit We- j ten over eigen werk spreken. recensie tineke straatman Voorstelling; Rijgdraad van Judith Herz- berg door Toneelgroep Amsterdam en Theater van het Oosten. Regie: Leonard Frank. Spel: Carol van Herwijnen, Kitty Courbois, Elsje de Wijn, Peter Oosthoek, Els Ingeborg Smits, Trudy de Jong eva. Gezien: 27/10, Transformatorhuis, Am sterdam. Aldaar t/m 18/11 Tournee t/m 23/12. De holocaust? Daar hebben ze het nooit over. De eerste gene ratie van overlevenden niet en de tweede en derde generatie evenmin. Achter hun woorden echter, achter het grote stilzwij gen, is diezelfde holocaust voortdurend aanwezig, de alles- bepaler van leven en handelen. Dat laat Judith Herzbergs op nieuw zien irt 'Rijgdraad', ge schreven in opdracht van het Nationaal Comité 4 en 5 mei en een vervolg op het in 1982 door Baal gespeelde 'Leedvermaak'. Het nieuwe stuk is bewon derenswaardig mild van toon, troostend bijna. Voor Judith Herzberg geen sidderende ver ontwaardiging of een bitter om- wrok. Continuïteit is wat laat zien, een hardnekkig de brokken van het leven bij elkaar te rapen, steeds weer opnieuw. De personages die in 'Leed vermaak' bijeen waren ter vie ring van een huwelijk zetten in 'Rijgdraad' hun leven voort, met als enige toevoeging een paar jongeren uit de derde generatie, die overigens pas verschijnen als het grotendeels in 1980 gesi tueerde stuk zich verplaatst naar 1995. Plaats van samen komst is het huis van het oude re echtpaar Simon en Ada, een jaren-twintig ruimte die door terugkerende loodgieter-repara ties nooit echt ingericht raakt. In deze wachtkamer, of sta tionshal, lopen voortdurend mensen in en uit, grotendeels gespeeld door dezelfde acteurs die indertijd bij Baal optraden: Simon en Ada's dochter Lea, haar huidige echtgenoot en ex- echtgenoten, Lea's vriendin Dory die zwanger is van Lea's vader, Lea's onderduikmoeder Riet en diverse anderen, vijftien mensen in totaal. Knap is dat in deze wirwar van mensen en handelingen - er zijn ruim tachtig korte scènes - vanaf het begin helderheid wordt geschapen. Zowel door Herzberg als door regisseur Leonard Frank. Kern van het stuk is het grote taboe van de jodenvernietiging, en dat is door Frank tastbaar gemaakt in een acteerstijl waarin iedereen tot in het extreme gespitst is op wat door de ander niet wordt gezegd. „Eigenlijk heel goed", antwoordt iemand op de vraag hoe het met hem gaat. En meteen is de reactie: „Hoezo? Iets niet in orde?" Hetzelfde ge beurt wanneer de oude mijn heer Zwart, tegenwoordig ge trouwd met Duifje, over zijn in het kamp omgekomen vrouw praat. Lyrisch is hij over haar, maar wat Duifje onder die tekst hoort is de wrede mededeling dat zij nooit maar dan ook nooit de plaats van de verlorene zal kunnen innemen. De gevolgen van de holo caust, dat is waar Herzberg zich mee bezig houdt. Dat vrouwen geen kinderen durven te nemen (Lea), of juist wel omdat er dan nog iets van haar vermoorde Uitreiking Cabaretprijs aan 'sophisticated' Conny Stuart scheveningen rené van zanten „Wim Sonneveld had hier moe ten zijn en John de Crane en Annie M.G. Schmidt," zei Wim Nijholt gisteren bij zijn hulde betoon aan Conny Stuart. „Maar ik zie ze voor me, ze zit ten op een schapewolkje dat Veronica heet naar ons te kij ken. En ze denken: straks gaan we een lekker glaasje witte wijn drinken." Ongemerkt en waarschijnlijk ook onbedoeld zette Nijholt daarmee de toon voor de avond. Het Holland Casino Scheveningen Cabaret Gala 1995 was niet alleen bedoeld om die vedette van toen, Conny Stuart, in het zonnetje te zetten, maar ook om de jonge genera tie naar voren te schuiven. Maar wat werd het verschil in klasse pijnlijk duidelijk. De ragfijne heldere teksten van Annie M.G. Schmidt, de zo vanzelfsprekend klinkende wonderlijk creatieve muziek van Harrie Bannink, misschien was het wel een combinatie die zich maar eens in de honderd jaar voordoet. Zoals John de Crane er niet meer is om Nederlandse musi cals tot stand te brengen en Wim Sonneveld niet om jong talent (zoals destijds Stuart en Nijholt) te pousseren. Want die jongste generatie liet het gisteravond een beetje afweten. Zo kregen de begelei ders van de voorstelling 'Niet Gesnoeid' de 'Scheveningen be- geleidersprijs' uitgereikt. Vier De 'grande dame'van het cabaret ontvangt uit handen van Willem Nijholt de Oeuvre Cabaret Prijs Schevenin gen 1995. 'meiden', onder wie Leoni Jan sen en Adelheid Roosen. zon gen soms mooi, soms hard. maar voortdurend met als grondtoon: kijk ons eens Leoni Jansen en Adelheid Roosen zijn. Het duo Waardenberg en de Jong was de 'Scheveningen vormgevingsprijs' toegedacht, maar was niet komen opdagen. De Rotterdamse Berini's ten slotte kregen de 'Nationale Scheveningen Cabaret Prijs 1995', maar moesten al snel on dervinden dat Scheveningen de Maasstad niet is en speelden hun voorstelling uit met zweet op de rug in een allengs onrus tiger wordende zaal. Goedgemutst Toch was de stemming in het Circustheater gisteren bepaald niet bloeddorstig. De zaal zat vol met goedgemutste lieden die zich in een net pak dan wel vrolijk kleinigheidje hadden ge stoken om deze jaarlijks terug kerende happening luister bij te zetten. En zoals dat gaat bij ga- la-avonden in het Circustheater was de halve Van den Ende-stal leeggelopen om de zaak extra cachet te geven. En eerlijk is eerlijk, voor de pauze leken in het Circusthea ter de gloriedagen van Scheve ningen als cabaret-badplaats te herleven. Paul van Vliet was weer even heerlijk Haags; een beetje deftig maar vooral aan doenlijk mooi toen hij zong over het strand, de boulevard, die zware Hollandse luchten, de regenvlagen die over het zee- kennen. Daarom maak ik din gen voor ze, zoals die poppen daar." „Soms reageert een leerling verbaasd: 'poppen?'. Maar het is goed studiemateriaal, het is ruimtelijk, het heeft allerlei stof fen. En het feit dat het in hun schilderwerk een bepaald effect heeft, daar knappen ze van op. En ook al vinden ze iets niet mooi, ze moeten het toch leren. Je moet niet bij voorbaat iets verwerpen. Je moet er van léren houden. En dan kan je later al tijd nog zeggen dat het je niet aantrekt." Onderwerp „Ik besef dat ik mijn leerlingen niet alleen technisch maar ook inhoudelijk beïnvloed. Maar dat hou je, tenzij je heel oppervlak kig met ze omgaat. Je hoopt dat ze hun eigen weg vinden, en geen tweede Noyen worden." „Een van mijn leraren op de academie was Paul Citroen. Ik kreeg 'portret' van hem. Nou, zwart haar was bij hem zwart haar, een krulletje was een krul letje. De persoon moest er exact zo op. Van hem en andere lera ren heb ik veel geleerd. Maar in hoeverre zij nu nog terug te vin den zijn in mijn werk? Op een gegeven moment kom je toch uit bij jezelf." „Voor mezelf kan alles een onderwerp zijn. Maar het moet wel iets hebben dat mij boeit, dat veroverd moet worden. Ik zou bijvoorbeeld nooit geboeid kunnen zijn door een grijs schuurtje op een troosteloze, regenachtige dag. Nee, het idee alleen ai. i ïat zou me helemaal niet inspireren. De sfeer is be palend en zet me aan het schil deren. En dan geef ik het weer zoals ik het zie. Maar of het over komt weet ik niet Ie kunt vaal naar je eigen gezicht in de spie gel kijken, maar je zult jezelf nooit goed zien. Een ander ziet hoe je bent. /.elf zie je dat niet." Aanpak Onderwerpen waar Noyen zich graag mee bezig houdt zijn por tretten en stillevens. Sinds een een jaar of tien gaat ze ook de natuur in. Haar werk wordt vaak als impressionistisch om schreven, Noyen zelf noemt het 'semi-naturalistlsch'." „Het is me opgevallen dat de interesse voor mijn werk vooral komt van mensen uit het zui den van Nederland. Als je hier, in de randstad, ambachtelijk werkt, dan ben je geen echte kunstenares. T egenwoordig moet je flitsend en veranderlijk zijn. Maar dat heeft ook met handel te maken, toch? Ik voel me thuis bij wat ik doe. Of het goed is of niet, ik ben zo. Mijn aanpak blijft voor mezelf nieuw. Als ik zin krijg in iets anders,, dan grijp ik naar een ander ma teriaal. Houtsneden bijvoor beeld, of beeldhouwen." „Ik wil niet beïnvloed worden, om die reden ben ik erg alleen. Ik heb weinig contact met an dere kunstenaars. En ik ga wei nig naar tentoonstellingen. Soms wel hoor, dan moet ik me weer even opladen. Maar ik kom altijd weer bij mijn eigen vertrouwde stijl uit. Je werk is een verlengstuk van jezelf. Daarin kun je je niet verstop pen. Je bént het werk, en daar ben ik gelukkig mee." ouders blijft bestaan (Dory). Of dat mannen emotioneel vol strekt verstopt zijn geraakt, met niemand meer kunnen com municeren. Of dat ouders hun kinderen tot in het extreme een gevoel van veiligheid hebben proberen te geven, en door het verzwijgen juist onveiligheid hebben gecreëerd. Of dat de derde generatie terug gaat naar de roots, en dus een keppeltje draagt. Tussen alles door echter is er vooral Herzbergs zachte humor, door de acteurs kunstig doch ingetogen gebruikt om de voor stelling een lichte toets te ge ven, een lichtheid die wordt on dersteund door de tekstloze sa- menzangen die de handeling incidenteel onderbreken. Een verzameling scènes uit het le ven, dat is wat Herzberg ons geeft. En die doorsnee groeit gaandeweg uit tot een eerbe toon aan de veerkracht van niet alleen haar eigen personages, maar van alle mensen die door welke oorzaak dan ook slachtof fer zijn. Staatssecretaris Nuis van cul tuur wil volgend jaar ruim 20 miljoen gulden investeren in de verbetering van de accom modaties van musea en ar chieven. Dat blijkt uit de cul tuurbegroting over 1996 die hij aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Ook wil hij vijf miljoen be steden aan monumentenzorg, twee miljoen aan de rente subsidieregeling voor de aan koop van beeldende kunst en anderhalf miljoen voor projec ten op het gebied van interna tionaal cultuurbeleid. De bezuinigingen van 34,5 miljoen gulden op de cultuur begroting hoopt hij te com penseren door tie verlaging van het BTW-tarief op culture le- en sportprestaties. De ver laging van het hoge tarief van 17,5 tiaar het lage van 6 pro cent levert volgens de staatse cretaris een extru voordeel op voor de culturele instellingen van 35 miljoen gulden. Als de Tweede Kamer er mee instemt gaat de tariefsverlaging 1 janu Vrijdag sloot het ministerie de eerste overeenkomst met de filmsector over de verlaging van het BTW-tarief. litter vol gen vergelijkbare contracten met de podiumkunsten en de oppervlak zwiepen. En hoe stil werd het in de zaal toen Genie van der Klei en Wil lem Nijholt - begeleid door I lar rie Bannink himself - zongen over het weer in Den Haag, van 'Herr Heinzelmann' of van 'Wat een planeet'. Niet altijd even tekstvast, maar wel telkens tref zeker brachten zij een aubade aan Conny Stuart, de chanson nière, de comédiene, het thea- terdier, die gisteren de Scheve ningen Cabaret Prijs voor haar hele oeuvre kreeg uitgereikt. En zo waren Wim en John en Annie er eigenlijk toch een beetje bij. Nijholt, zoekend naar woor den om recht te doen aan de in drukwekkende carrière van Conny Stuart, vond het in het woord 'sophisticated'. Want zo was ze, Conny Stuart kon de meest verslonsde types uitbeel den, ze bleef toch altijd een beetje deftig, sophisticated. Dat bleek ook uit haar dankwoord, waarin ze niet alleen de arties ten lof toezong die „voor mij hun vrije maandag hebben op geofferd", maar ook nadrukke lijk Harrie Bannink bij haar hul de betrok. En dankzij dat alles kreeg het aanwezige galapubliek een vleugje van die vele magische gelukzalige momenten die Con ny Stuart in haar dankwoord aanhaalde. Het was, zo liet zij weten, allemaal écht de moeite waard geweest. Gisteren was dat helaas alleen maar vóór de pauze het geval. Barrie Stevens Musical supervisor. Humphrey Campbell Gezien 28/10, Bre da (première) Tot half februari tournee door Nederland Wal Ruth Jacott doet, doel ze goed. Dus mocht je van haar eerste theaterconcert ook hoge verwachtingen koesteren. Maar zelfs die verwachtingen vallen in het niet bij de spectaculaire show die Nederlands populair ste zangeres van dit moment haar publiek voorschotelt, want haar performance is van abso lutewereldklaMe. Neem alleen al haar opkomst. Twee trappen rollen van de zij kant van het podium naar het midden. En dan opeens staat ze daar: stralend kijkend naar het publiek dat vanaf dat moment aan haar voeten ligt. Ze daalt de trap af als een ware diva en laat onmiddellijk zien dat ze er zin in heeft. En dat zingt ze ook: „Dit is mijn ideaal. Als ik zing, heb ik het geluk aan mijn zij. Vanavond gaat het gebeuren." Er is geen woord van gelogen. Ruth Jacott streelt je, stoeit met je, daagt je uit en vooral: ver baast je telkens weer met uit voeringen van liedjes die je de rillingen over ie rug bezorgen. Liedjes als 'Tederheid' die op cd niet echt uit de verf komen, krij gen in deze live-show een extra emotionele lading mee die de toehoorder niet koud kan laten. Het wervelende concert is tot in de puntjes perfect regisseerd. Toch houdt Ruth Jacott alle ruimte voor spontane invallen. Ze kan daarbij rekenen op rie steun van vier ijzersterke backing vocals en de vijf bloed mooie dansen van Face ii En niet te vergeten de acht muzi kanten sterke band die alert op de zangeres reageert en een slim uitgekiende, swingende lichtshow. langs dat ze zich tijdens dit con cert zou beperken tot hel zin gen van liedjes. Niets is minder waar. Jacott maakt onuitputte- lijk gebruik van haar theater- vaardigheden die ze opdeed in musicals als 'Cats' en The Cot ton Club'. Haar sterke punt daarin is de juiste dosering van alles. Erotiek, humor, emotie. Ze overdrijft nooit en laat zien dat ze er zelf oprecht van ge- ninpuntjes dan? Nee, 1 It (een Take Thai tig niemendalletje) weinig in druk maakt. Dat wordt echte ruimschoots gecompenseen door spetterend danswerk.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7