I Ajax waakt voor goudkoorts Sport Van Gaal neemt zeventien spelers mee Stockholm wil Spelen 200< Kassa's Feyenoord ciich, De week van de lingerie volgens de Bijenkorf MAANDAG 30 OKTOBER 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -53a Miljoenendans rond tv-rechten en beeldmerkreclame Betaald voetbal was jarenlang een verlieslijdende bezig heid. In de jaren negentig zijn termen als merchandising en commercials al net zo ingeburgerd als winnen of ver liezen. De professionals staan dan ook op het punt mil joenen guldens binnen te slepen. Met het nieuwe tv-con- tract èn met de aanzuigende werking op de commercie. Zelfs Ajax, de rijkste en machtigste club van het land, moet op z'n strepen staan om er voor te zorgen dat de voetbalwereld geen rare dingen gaat doen door de goud koorts. ZURICH YPE MINKEMA GPD-VERSLAGGEVER De KNVB mag volgend seizoen een nieuw contract afsluiten voor de tv-rechten. Br werd in Zeist druk gedacht over de be waking van het produkt voetbal, maar vooral vergaderd over de vraag hoe de meeste miljoenen binnen te slepen. Het jongste plan is zorgwekkend: de KNVB wil zelf de produktie van de voetbalbeelden ter hand ne men. Dat garandeert al niet meer een objectieve kijk op de sport, want de bond bepaalt in grote mate wat de kijker te zien krijgt. Maar de beelden worden vervolgens doorverkocht. Of ei genlijk 'geleased', want de meest biedende omroep krijgt niet langer dan 24 uur de rech ten over de wedstrijd. Ajax is verrast door de plan nen. Voorzitter Michael van Praag zei gistermiddag niets te weten van dergelijke voorne mens. Ook over het vorige week gelanceerde beleidsplan is geen overleg geweest. Van Praag: „Binnenkort komen we met de voorzitters van de profclubs bij elkaar. Dan zullen we eens kij ken wat we doen." Wel noemde hij de procedure van de KNVB 'de omgekeerde wereld'. In het beleidsplan staat niet vermeld dat Ajax een deel van de inkom sten uit de Champions League, vorig jaar bijna 30 miljoen, aan de rest van de clubs moet af staan. Dat werd nog speciaal vermeld. „En juist dat geeft ons te denken", zei Van Praag. Want? „Nou, ik heb zo'n beetje het idee dat ze zeggen: we ver delen die tv-.gelden gelijkelijk over alle clubs en dat wij - als tegenprestatie - de inkomsten van de Champions League mo gen houden." Maar zo werkt dat natuurlijk niet in de ogen van Ajax. Ook op een ander front dreigt een commerciële botsing. Rob Jansen van Sport Promotion komt donderdag op bezoek bij de Ajax-bestuursleden Arie van Os en Uri Coronel. Jansen zal eisen dat de spelers geld gaan vangen voor de zogeheten beeldmerk-reclame. Tot dusverre was het zo dat de clubsponsors de beeldtenis- sen van Ajax-spelers mochten gebruiken voor commerciële doeleinden. Tenminste, als er sprake is van een collectief. Van een elftal dus. De Boer Rob Cohen, schoonvader van middenvelder Ronald de Boei en eigenaar van de Febo-keten in snacks, zwengelde de discus sie aan. Maar zo hard als Rob Jansen het donderdag wil spe len, is nooit zijn bedoeling ge weest. „Ik wil nu wel eens weten wa dat 'collectief in het contract nu eigenlijk betekent", zei hij gisteren. Volgens Ajax betekent dat het elftal of een deel ervan volgens de advocaten van Co hen gaat het dan uitsluitend over het team. De inzet van deze commer ciële strijd is hoog. Cohen stuurt binnenkort een folder het land door met het aanbod om de tweeling Ronald en Frank de Boer leuke dingen voor zijn be drijf te laten doen. „In een land als Japan gaat het om miljèr- den." Maar in Nederland? Co- hen: „Nou, voor een speler die niet al te veel in de belangstel ling staat enkele tienduizenden guldens. En voor mannen als Kluivert of Litmanen gaat het om tonnen." Maar de plannen houden niet op bij de commerciële hoek. Want wat zei Ronald de Boer, wachtend op zijn koffer op het vliegveld Kloten en filosoferend over de toekomst? „Ik denk dat in de toekomst ook voor inter views betaald moet worden. Voor èxclusieve intervieuws in bladen als Panorama, Nieuwe Revue of Actueel." De roddel pers en de vakbladen vallen daar volgens De Boer buiten. „Want de roddelpers schrijft toch wat ze willen en de vakpers heeft geen commerciële belan gen." De goudkoorts zal binnenkort zijn eerste slachtoffers eisen. Reiziger, Davids en Wooter wachten op hun bagage op het vliegveld Kloten ZÜRICH GPD Bij Ajax houden ze van orde en netheid. Van discipline en afspraken. De grootste gruwel van Louis van Gaal, directeur be taald voetbal? Spelers die tijdens zijn trai ning, het essentiële spel van zeven tegen zes, zo maar uit de klas lopen. Litmanen en Overmars deden al niet met de groep mee, Blind, Kanu, Kluivert en Wooter haakten tij dens de oefeningen af. „Ik neem er dus maar weer zeventien mee", verzuchtte Van Gaal. Musampa is de 'vaste' extra man voor het vierde duel uit de Champions League, tegen Grasshoppers. Het was, gisteren tijdens de persconfe rentie, net alsof de directeur van Ajax zich wilde verontschuldigen voor de verstoorde training. „Het leek wel alsof we zeer rom melig aan het trainen waren met steeds weer weglopende spelers", zei hij. Maar het was vooral vervelend in de voorbereiding op het duel in Zürich. „Ik moest twee keer een aanpassing doen." Voor het duel van morgen, de returnwed strijd in de Champions League, zijn Litma nen (knie) en Overmars (dijbeen) de groot ste zorgenkinderen. Kluivert, Kanu, Wooter, Ronald de Boer en Blind worden nog fl onderhanden genomen. Ajax kan zich morgenavond al plaat voor de kwartfinales. Dan moeten de vet digers van de Europacup zelf winnen dient Real Madrid in Boedapest tenmij gelijk te spelen tegen Ferencvaros. De ninklijke' won eerder de thuiswedstrijj met liefst 6-1. Ajax heeft morgenavond ter nog geen zekerheid over plaats eet twee. Real volgt met drie punten ach' stand op de tweede plaats. De Amsterdi mers spelen eind deze maand nog in I drid. STOCKHOLM AFP Stockholm stelt zich kandidaat voor de organisatie van de Olympische Spelen van 2004. De gemeenteraad van de Zweedse hoofdstad heeft dat gisteravond na een vergadering van drie uur besloten. Stockholm zal in januari van het komende jaar zijn zoge noemde bidbook aan het Inter nationaal Olympisch Comité (IOC) moeten presenteren. Stockholm schat de organisatie kosten op 2,88 miljard gulden. Het rekent op een winst van 12,2 miljoen dollar. Stock™ organiseerde reeds in 191? Olympische Spelen. Op 5 f tember van dat jaar valt der slissing wie de spelen mag or niseren. P Eerder stelden Kaapr (Zuid-Afrika), Istanbul (Turlf Sint-Petersburg (Rusland),'1 villa (Spanje), Rome (Itaj Boston (VS), Osaka (Jap Buenos Aires (Argentinië), de Janeiro (Brazilië). San (Puerto Rico), Lille of Ij (Frankrijk) en Peking of K; (China) zich kandidaat 2004. JOHANNESBURG RTR Zuidafrikaanse bokser gedooi gen vandoor gingen. i Tshabalala stond derde op de wereldranglijst van de Wj Boxing Council. Hij boft) twintig partijen als prof wl van hij er achttien won en, ii verloor. Eén partij eindigdei beslist. Vorig jaar had het rendeel van de 17.000 ,j jackings" in Zuid-Afrika in omgeving van Johannesb plaats. Sf Autodieven hebben in de nacht van zondag op maandag Ginger Tshabalala. de Zuidafrikaanse bokskampioen in het halfzwaar- gewicht, doodgeschoten. De 29- jarige Tshabalala pikte in Jo hannesburg bij een taxi-stand plaats een vriend op toen de dieven hem van korte afstand neerschoten en er met de wa- a 38.000 tickets aan de man bracht. De verwachting isbit ruim 40.000 fans de weds zullen bezoeken. Het eerste el eindigde in 0-0. De maatu. van Feyenoord volgt op de r risico-factor die het duel i zich meebrengt. Uitverkocht is het tweede duel tegen Everton in de tweede ron de van Europa Cup voor beker winnaars nog niet, maar Feye noord heeft besloten donderdag geen kaarten meer te verkopen. De Rotterdamse club heefl zo'n '.wan net t-shirt met fluweel, S t m L. Van T4Z1Ü Voor 29.- Zwart fluwelen string, S i m I.. Van4^0 Voor 12.50 'Night Day' nbiedingen gelden t/m 11 november. Zwarte stretchkanten chemise, S t/m L. Van 6JMHÏ Voor 49.- 'Night Day' Zuiver zijden boxer, M t/m XL, in bordeau, naw. bottle green, zwar Van 5ft9S Voor 39.- 'Heren onder mode Zwarte stringbody. stretchkant gecombineerd met net, S t m L. Van Vo< or 49.- Night Day' of zoveel eerder als de voorraad is uitverkocht.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20