Hervormde OR schort overleg synodebestuur op Spannend afscheid van heelkunde Leiden Amateur-sterrenkundige krijgt prestigieuze j. van der Bilt-prijs w Kerk Samenleving Progressieve rooms-katholieken willen de strijdbijl begraven 40 jaar Maranathakerk f» MAANDAG 30 OKTOBER 1995 leiden» Bizarre, wonderlijk uitgedoste medewerkers van het Academisch Ziekenhuis Leiden hebben afge lopen vrijdagavond 'afscheid genomen' van het oude gebouw van heelkunde. De oude behuizing gaat binnenkort tegen de vlakte. Sommige feestgangers namen het motto van het festijn 'Kleed je spannend' wel heel letterlijk en kwamen compleet met 'piercing-ringen' en spijkerhalsbanden naar het ziekenhuis. Een biertje met een rietje maakte het feest compleet. foto loekzuyderduin chef* henny van ecmond. 071-5356414. piv -chef hans koenekoop. 071-5! leiden carin smolders De amateur-sterrenkundige P. Koning (61) heeft afgelopen za terdag in Leiden de J. van der Biltprijs ontvangen. De astronoom zet zich al vanaf de jaren zestig in voor het overbrengen van kennis over het heelal. In 1969 richtte hij het nu nog bestaande Astrokamp op, een vakantiekamp voor jongeren van 14 jaar tot 17 jaar. In 1973 opende hij met een aantal andere astronomen de Volkssterrónwacht in Bussloo. Hier kunnen elke vrijdag men sen terecht om zich te laten informeren over de wonderen van de heelal. Koning vindt het frappant dat hij de prijs krijgt uitgereikt voor zijn educatieve activiteiten. „In 1954 heb ik zelf een examen ver knald omdat ik zonodig naar een zonsverduistering moest kij ken. De leraren hadden speciaal voor deze gebeurtenis de exa mens een paar uur verzet. Maar ik was zo onder de indruk van de gebeurtenis, dat ik meer met mijn gedachten in de wolken zat dan bij mijn opdrachten. Een onvoldoende was het gevolg." Wat Koning opvalt als mensen voor het eerst gericht naar de donkere hemel kijken, is de verwondering over wat zich daarbo ven allemaal afspeelt. „Mensen vragen zich dan ook gelijk af hoe het heelal is ontstaan en hoelang het rond zal blijven draaien. Als mensen op een avond naar de sterrenwacht komen, is het vaak zo dat je ze later weer terug ziet. Het pakt je of het pakt je niet. Als mensen echt gefacineerd zijn van wat ze zien, wordt het soms zelfs een hobby voor het leven." Koning droomt al jaren van een ouderwetse sterrenhemel. „De laatste jaren is de luchtvervuiling toegenomen. Steden, het verkeer en de bebouwing zorgen voor een grote hoeveelheid achtergrondverlichting. Mensen weten niet eens hoe de sterren hemel eruit ziet, laat staan dat ze er goed naar kunnen kijken." Koning hoopt dat een groot aantal mensen gehoor zal geven aan zijn oproep: „Doof al het licht op 5 april 1997". Als de helft van Nederland op die datum het licht uit doet, is de kans groot dat de komeet Hale-Boop zichtbaar wordt. Koning gelooft niet dat inbrekers op deze avond massaal hun slag zullen slaan. „Als ie mand in het pikkedonker met een zaklantaarn rondsluipt, valt het volgens mij veel meer op." wee hui: boe gen Di voc ken sch teh der tep kwE tuig Kl Ti fan Amateur-sterren kundige P. Konin „Doof al het licht op 5 april 1997." FOTO LOEK ZUI derdl BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Joyce dv. A. Jan sen en C.J.P. Heemskerk Nick Roma no zv. H.R.J. Janssen en G.E.M. Steem- ers Johannes Mathew Diego Chico zv D M. RevecoGómez Mark Antomus Jo hannes zv. R.A.P. Bokern en C.J. Rijs- bergen Anne Beatrice Maria dv. N.A. Vorwald Ahlam dv. M. Rifi en S. Mahi Saskia Catharina dv. D.C. van Delft en E. van Kempen Wouter zv D. Wester beek en S. van den Broek Jacob Cor nells zv. M.C. van der Niet en G. Messe- maker Jeffrey zv. W.P.A. Langeveld en J. Lagas Silvana Maria Jeanne dv M.R.G. Muiselaar en C. Kerkvliet Mi chelle Elisabeth Cornelia dv. R.N. Huijs- steden de Wit en V.M.J. de Boer Julia Rafaëla dv. P. Mourits en L.M. van de Velde Rebecca Daniëla dv. P. Mourits en L.M. van de Velde Jaromir Bernard- usMichaëlzv M C T.M. Zwagerman en B.C.M. van der Meer Daan Freek Jan zv. P.J. Boeteren R.P.G.M. Jacobs* Jente dv. F.A. van Dijk en T.E. Menalda Marco zv. J. Berkheij en W.M. van Duijn Milan zv. P.C.A. Vente en C.J. van Dijk LuisCiriho zv. E.C. Schotborg en J.W.H. Koster Alida Teuntje dv. A.T. de Vreugd en W.R Tavenier Bram zv. W Baalbergen en A.C. Kamerman Laurence Benjamin zv. A. Goosen en J.H.D. de Jong Vincent zv. R.G. van Delft en T. van Egmond Michelle Ar- noldine Egbertinedv. L.M.M. Valken M.A.C. van Bork Eleonora dv. J.M. Luijnenburg en A. van Varik Leonie Maria dv. G. Plugge en W.A. Oliemans Maaike Jeltje dv. P. Wittink en E. Hoek stra Elisabeth Anne dv. P. Wittink en E. Hoekstra Leander Damian zv. J H.C. vanGrinsven*Zoubeirzv. M. El Atmani en F. Kassn Marcella dv. D M Siebert Vasco Dorus Cornelis Joshua Phoenix Kyra Pyke Yippie zv. A.J. van der Ploegen E.H.R.S. Akerboom «Jos hua zv. S. Moonen en A.M. Vinkestijn Floortje dv. J.B Kerkhove en L.C.M Dongelmans Martin Hans Walter zv. E. Wiersema en S. van Raalte Renzo Theon Maria zv. L.W.M. Roodenrijsen P.A.M. van Essen Leon zv. N van Braak en L.J. Vlaanderen Nick zv M.A.Q. Baart en S.M. Fielemon Jessi ca Johanna Maria dv. J. van der Bent en J.M. van Huijgevoort El ine Dorothée dv. E.J.W. van der Hulst en J.T.M. Schrijvers Tessa dv. R.W.L. van Beek en M. Blok Iris dv. C. ten Hove en E.J. van der Blom Robin Cornells zv. J. van den Oever en P. Hoek Amerik Nicolaas Willem zv. A.J. Hoek Karlijn dv. H.P.A. Sol en M.C. van Rossenberg Jayson Santony zv. R. Chhatta en D de Zwart Mindy Mercedy dv R. Chhatta en D. de Zwart Jamie zv. J.N. van der Klaauw en C. van Ingen Sven zv M.S.T. Beute en E. Jonkheid "Mitchell Ryan Shaquil- le zv. A.N Hollebeek en H.C.M. Beek man Jan zv. C. van den Bosch en H. Heemskerk Bartholomeus Nicolaas zv. J.A. de Klerk en Y. Blom Daan Bern- hard zv. E. Frehe en G.H. Ooms Eve line Emma Marie dv. H.G. Rosenkötter en M.C. Donken. Overleden F. Schijf, geb. 17 sept. 1947, man J. Bakker, geb. 20 april 1921, ev. J. Raggers* D. Pronk, geb. 13 april 1947, man E.C. Smooren burg, geb. 3 juli 1923, geh. gew. met H. van der Steen A.M. de Haas, geb. 16 okt. 1908, geh. gew met J.P.A. Bi M. van Duijn, geb. 3 okt. 1921, m E. van der Hoogt. geb. 25 juni 191 geh. gew. met A.A. van der Schoor Setiowati, geb. 13aug. 1947, ev. Ibnu Sukotjo* J.P. van Splunter, 25 aug. 1920, man J. Sinteur, g juni 1905, geh. gew. met J.J. eren C.D. van Duijker, geb. 13 fe 1907, geh. gew. met H van Elswij O.J. Abels, geb. 26 maart 1938, n H.J. Musegaas, geb. 11 feb. 1911 Gehuwd W.P. van Tienen en J. 0< baan G. Ossevoort en E.J.E. Brui S.D. Lindenbergh en M. van Driel Fakkel en M.G. van der Bent M.P Duuren en M. Vlugter R.J.M. van Geunsen M.M. Solleveld D.A. Barendsz en A.F. Janson. redactie dick van der plas, 071 -5: BUITENLAND KORT Tv-dominee De Braziliaanse politie heeft de protestantse tv-dominee Sergio von Helder beschul digd van openbare beledi ging van een religieus sym bool. De voorganger, die on langs voor het oog van de ca mera een Mariabeeld moles teerde, kan dertig dagen cel krijgen. De protestantse aan val op het in Brazilië zeer po pulaire beeld van Onze Lieve Vrouw van Aparecida heeft veel rooms-katholieken diep gegriefd en leidde op sommi ge plaatsen tot vernieling van gebouwen van de pinkster kerk waartoe Von Helder be hoort. Echtscheiding Het hoofd van de Ierse Hoorns-Katholieke Kerk, kar dinaal Cahal Daly, vreest 'ernstige morele, spirituele en sociale gevolgen' van le galisering van echtscheiding. De Ierse bevolking kan zich op 24 november in een refe rendum hierover uitspreken. In een uitvoerig communi qué schetst Daly het officiële standpunt van de RK-Kerk over echtscheiding. Het stuk wordt gezien als begin van een kerkelijke campagne te gen legalisering. Zalig Paus Johannes Paulus II heeft gisteren drie Zwitserse vrouwen zaliggesproken. De twee nonnen en een naai ster, die allen in de negen tiende eeuw leefden, zijn vol gens de paus lichtende voor beelden van rooms katholie ke devotie en toewijding. De paus droeg in de Sint Pieter samen met 25 Zwitserse kar dinalen en bisschoppen de mis op. Hij noemde de zalig verklaring van Maria The- resia Scherer (1825-1888). Maria Bernarda Bütler (1848- 1924) en Marguerite Bays (1815 1879) een 'dag van vreugde voor Zwitserland'. De zaligsprekingen zijn vol gens de kerkleider een teken van de enorme bijdrage die vrouwen in de Rooms-Ka tholieke Kerk vooral door 'de taal van het hart. van de in tuïtie en van de overgave' Ie- De centrale ondernemingsraad van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft het overleg met het synodebestuur opgeschort. De raad protesteert daarmee tegen de voort durende onduidelijkheid en onzekerheid waarin de be stuurders de ongeveer 500 medewerkers laten verkeren. leidschendam/leusden anp Aanleiding is het recente uitstel van belangrijke besluiten over de fusie van de kerkelijke bu reaus van de drie Samen-op- Wegkerken. Twee weken gele den besloot de triosynode in Al- phen aan den Rijn dat eerst dui delijk moet zijn hoe plaatselijke kerken over de ontwerp-kerkor- de van de toekomstige kerk denken. Dat zal pas in januari 1996 het geval zijn. De hervormde werknemers waren daar zo kwaad over dat ze de vergadering voortijdig ver lieten. De woede is inmiddels wat bezonken, zegt voorzitter G. Rooker, maar de raad besloot toch het zware middel in te zet ten. „We willen weten waar we aan toe zijn. We hebben geen zin meer om speelbal van de kerkpolitiek te zijn." Door de maatregel kunnen bepaalde besluiten, waarvoor advies van de ondernemings raad nodig is. niet worden ge nomen. ..Én de tent zal toch moeten draaien. Zo worden ze gedwongen om tot een com promis te komen", zegt Rooker. „Wij zijn altijd heel meegaand geweest, maar daar komt een keer een einde aan. Door de he le heisa van Samen op Weg duurt de onduidelijkheid over onze toekomst inmiddels al acht jaar." Rooker verwacht dat de ge wenste duidelijkheid er niet is voor half november, wanneer de hervormde synode zich in tern over het Sarhen-op-Weg- proces buigt. Vooral in de rech terflank van de Hervormde Kerk bestaan grote bezwaren tegen vereniging met de gereformeer den en de lutheranen. De ondernemingsraad had graag gezien dat de voorstellen om te komen tot ontmanteling van de projectorganisatie, die de fusie van de bureaus voorbe reidt, twee weken geleden ge woon waren aangenomen. De ondernemingsraad van de Ge reformeerde Kerk daarentegen veegde met de voorstellen de vloer aan. Die heeft geen enkel moment overwogen het 'vrij stevige middel' tegen de eigen werkgever in te zetten, aldus voorzitter M. Verheij. Marion Corners nieuwe voorzitter Mariënburgvereniging tilburg anp De progressieve rooms-katholieke Mariënburg vereniging wil zich niet langer vastbijten in heike le thema's waarmee ze de bisschoppen tegen zich in het harnas jaagt. In plaats van hardnekkig te strijden voor lekenvoorgangers en vrouwen in het ambt, moet ze zich bezinnen op de eigen identiteit. Dat zei de nieuwe voorzitter Marion Corvers af gelopen zaterdag tijdens het jaarlijkse .congres van de Mariënburgvereniging. die volgens haar doelstellingen werkt aan een 'levendige kerk'. „Verweer is niet de enige manier om vernieuwing te bewerken", aldus Corvers. „Als je items als de vrouw in het ambt blijft kie zen. loop je je tegen de hiërarchie te pletter", meent Corvers. Volgens haar moet de Mariën burgvereniging ophouden 'olie, heet zand en pek' over de bisschoppen uit te storten. „Ik werk liever aan een mentaliteitsverandering bij de bisschop pen, maar ook bij onszelf. Wij hebben te vaak het idee dat we het hebben gered als de democratise ring volgens onze normen is geslaagd." „I let kost geen moeite om binnen vijf minuten ruzie te krijgen met de bisschoppen, maar ik wil boven tafel krijgen wat ons bindt", aldus de theo loge. „Dan kan de hardnekkigheid waarmee we ons in een aantal zaken hebben vastgebeten, ver dampen." Met Corvers (40) krijgt de vergrijsde Mariënburgvereniging (5500 leden) een vertegen woordiger van de jongere generatie als voorzitter. Ze is minder door de polarisatie in de Nederland se kerkprovincie getekend dan veel oudere rooms-katholieken. „Ik ben te jong om zere plek ken aan de Kerk opgelopen te hebben." Volgens Corvers heeft de 'pijn en gêne' van de oudere generatie ertoe geleid dat te veel energie is verspild aan binnenkerkelijk twisten. De Ma riënburgvereniging moet meer 'naar binnen kij ken' en zich richten op waar het om gaat: het op eigentijdse wijze doorvertellen van het verhaal van de christelijke traditie. „Het enige vuur dat er in de Kerk nog over is, is vaak een rokende, stinkende puinhoop", aldus Corvers. „We moeten weer hout aanslepen, want veel mensen hebben behoefte aan warmte. Als voorzitter wil ik een blaasbalg zijn." Corvers wil ook dat de Mariënburg een plek is waar de „bronnen van het handelen" van kerke lijk betrokken mensen worden gevoed. leiden» Tijdens een feestelijke dienst die in het teken stond van 'danken, herdenken en gedenken' werd gistermorgen in de Leidse wijk De Mors stilgestaan bij het 40-jarig bestaan van de Maranatha kerk. De echtgenote van de toenmalige predikant HJ. van Achter berg onthulde een gedenkplaat die een plaats krijgt bij de ingang van het Godshuis. De Maranathakerk werd op 27 oktober 1955 in gebruik genomen. foto hielco kuipers Willibrordtentoonstelling belicht pril Nederlands christendom utrecht anp Toen Bonifatius in 754 bij Dok- kum door de Friezen werd ver moord, hield hij een handschrift boven zijn hoofd, dat niet aan de zwaardslagen ontsnapte. Het gehavende document is be waard gebleven en vanaf 18 no vember samen met andere voorwerpen uit de tijd van het prille Nederlandse christendom te zien in het Museum Catha- rijneconvent in Utrecht. De tentoonstelling Willibrord en het begin van Nederland staat in het teken van het Willi- brordjaar. Op 21 november is het 1300 jaar geleden dat paus Sergius Willibrord in Rome tot aartsbisschop van Utrecht wijd de. „Met enige stoutmoedig heid zou men kunnen stellen dat deze gebeurtenis het begin van Nederland inluidde", aldus het Catharijneconvent. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18 00-19 30 uur en Zaterdag 1000-12 OOuur 071-5128030 directie B M. Essenberg, G P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, F Nypels, H. G. van der Post (adjunct) public relations W H C. M. Steverink 071-5356356" ombudsman R D Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. redactie G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco telefax Advertenties: 071-5: Familieberichten: 023- 5: 023- 5: Redactie 071-5: Hoofdredactie: 071-5: advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui 071-53 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui 071-51 abonnementen bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom betaling) verzending per post per kwartaal (NL) leidsch dagblad op cassettebit, Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagt geluidscassette beschikbaar. Voor 0486-482345 (Centrum voor GesprokL' tuur, Grave). VR Dné r inf< )p K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en 1 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13 00; Diaconessenhuis: maandag t/m vi 8 00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisabet kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling buiten de gewone bezoektijden, voor ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19 45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15 00- 15.30 uur en 19.00-19.30 u na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoend* pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30—15.15 uur en 19.00-19 45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl en II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot uur). Kinderafdeling: 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC) 14.00^-14.30 u 18.30-19 OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131) dagelijks 14.00-15 00 uur én 18.30-19.30 uur. k en II daarnaast ook 11.15—12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 t 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur. 19.00-20.00 u leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur. uitslip voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen- voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruin|c zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor anaere bezoekers gelaen de volgende tijden: keel-, neus- en oo kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkufl heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15 uur: babvzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8