vEIDEN Revolutie in Groenoord 'assantenhaven suist faciliteiten Vcties op universiteit tegen 'afbraak' onderwijs Woningzoekende moet betalen te st Buurtbeheersmaatschappij wil straten vegen en afval inzamelen Bewoners poten bollen voor fleurige spoordijk 'Turkse Tulp geen alternatief voor Leidse Ei' \ANDAG 30 OKTOBER 1995 HENNY VAN EGMOND. 071 -5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 Spekglad 9 De gekleurde tegels in het pas opgeknapte winkelcentrum Noord- Hofland in Voorschoten zijn spekglad. FOTO HIELCO KUIPERS Uito over de kop 'Toeriste bestolen van tas nphiDENHen 52-jarige Zoeterwoudenaar brak gisterochtend vier - kilcPben toen hij met zijn auto over de kop sloeg op de kruising ten#n H°ge Rijndijk en de Matiloweg in Leiden. De man reed it zap de Hoge Rijndijk, negeerde het rode licht en knalde tegen een hed110, die werd bestuurd door een 62-jarige Leidenaar. De auto bij#n de Zoeterwoudenaar rolde over de kop en kwam op de zij- rneri]»nt tot stilstand. De man is naar het AZL gebracht, r' zij vaar al vaj !CJi 1 jden Een 65-jarige toeriste ontdeTcte gisteren na het ontbijt in ^n hotel aan de Haagsche Schouwweg in Leiden dat haar tas oud'jeg was. Tijdens het eten had ze de tas op een stoel achter zich Tsonkjegd. in de tas zaten pasjes, paspoort, rijbewijs, bril, sleutels, parat^nnenset en een bedrag van 600 gulden aan Nederlands en rdooijitenlandse valuta. 15.Of rapt m frouw op straat beroofd irach) pENEen 76-jarige Leidse is zaterdagavond in de Herenstraat i Leiden beroofd van haar handtas. Een jongen in een donkere is sprong voor haar, griste de tas uit haar handen en rende weg. ijftig meter verder sprong hij op een fiets en verdween hij via p Koninginnelaan uit het zicht. In de tas zaten onder meer eutels en een bedrag van 250 gulden. NNO 1895 Woensdag 30 October aandagavond ontlastte zich omstreeks halfnegen een zwaar weder boven Leiden en omstreken. Te Hillegom is de bliksem geslagen in den Elsbroeker molen. De molenaar D. De Groot zijne vrouw waren in den molen, doch kwamen met den hrik vrij. De molen is tot aan den grond afgebrand en was met 2.50 tn inboedel tegen brandschade verzekerd. Te Hoogmade werd >5 50 ène koe van den landbouwer C. Zwetsloot in de weide door het »2.50 «melvuur doodelijk getroffen. iNNO 1970 J bevolking van de gemeenten rondom Schiphol zal inspraak jgen in de plannen voor uitbreiding van onze nationale lucht ten. Premier De Jong liet gisteren weten dat in het kabinet LM bg geen eensgezindheid bestaat over het al dan niet noodzake- Dfjge ijk zijn van een vijfde baan op Schiphol. Bij de beslissing zal, al- us premier De Jong, ook de plaats van een eventuele tweede Btionale luchthaven worden betrokkèn. 0 otitie van projectgroep Verversbuurt IEN» HERMAN JOUSTRA .29 passantenhaven bij de Ha- l heeft nog niet de faam die '35 pig is om het hele seizoen vol .33 iggen met boten. Maar met Jq li aantal simpele ingrepen ^58 de gemeente Leiden de ha- .00 1 een stuk aantrekkelijker ücen voor botenbezitters. *85 fg bijvoorbeeld voor een toi- en douchevoorziening op wal, plaats vuilcontainers r bezoekers hun afval in ijt kunnen, zorg voor een in- ielpunt van chemisch afval zet een openbare telefoon ir. Dat zijn zo maar een paar die worden genoemd in de tie 'Kijk op de wijk' van de ijectgroep Verversbuurt. Die projectgroep werd begin 9.80 jig jaar in het leven geroepen Dr burgemeester en wethou- s, met als doel een zogehe- verbeteringsplan op te stel- voor het buurtje dat ligt in- lemd tussen de Haven, de de Herengracht, de Zijlsingel de Herensingel. Want de versbuurt was aan het ver- iperen, zo luidde de conclu- imiddels is een aantal amb- aren uit de projectgroep het tje ingetrokken om. in over- met bewoners en winkeliers, lekijken wat er verbeterd zou men worden. En één van de en die sterk voor verbetering aanmerking komt, is dus de santenhaven. Behalve door ontbreken van allerhande iliteiten kenmerkt de haven 1 ook door een gebrek aan LEIDEN ANNET VAN AARSEN Begin volgend jaar wil een buurtbeheermaat- schappij met haar werk beginnen in het stadsdeel Midden - de Leidse binnenstad met een paar om liggende wijken. Bij de maatschappij is een aantal al in de oostelijke binnenstad draaiende projec ten ondergebracht maar de initiatiefnemers wil len ook nieuwe activiteiten ter hand nemen. Zo overwegen ze de winkeliers, horecagelegenhe den, bedrijven en particulieren een dienstenpak ket aan te bieden. Het zou gaan om onder meer groenonderhoud, het inzamelen van huishoudelijk en bedrijfsafval, straatvegen, onkruidbestrijding, het schoonhou den van putten en kolken, het schoonmaken van gemeenschappelijke ruimten, het onderhoud van privétuinen, glazenwassen en het inzamelen van grofvuil. De plannen staan omschreven in de no titie 'Buurtbeheersmaatschappij Stadsdeel Mid den, aanzet tot een ondernemingsplan, dat mor gen wordt besproken door de \Yijkgroep sociale vernieuwing. De Buurtbeheersmaatschappij moet er voor zorgen dat de woon- en leefomgeving in het stadsdeel Midden op het gebied van veiligheid, beheer, zorg en welzijn verbetert. Met het project zouden langdurig werklozen aan een reguliere of gesubsidieerde baan kunnen worden geholpen of een zinvolle vrijetijdsbesteding kunnen vinden. De initiatiefnemers denken het reeds bestaan de LDM-project - waarin onder meer een fietsen- reparatieplaats. een drukkerij, een particuliere vraag- en aanbodlijn voor gebruikte artikelen en een wijkmarkt zijn ondergebracht - verder te kunnen uitbouwen tot een groter kringlooppro ject. Daarbij denken ze onder meer aan liet op zetten van een kringloopwinkel met reparatie werkplaats. De drukkerij, die momenteel het drukwerk voor de Leidse Welzijns Organisatie verzorgt, zou met nog een paar kleine opdracht gevers rendabel kunnen draaien. Eventueel - als de gemeente daarvoor toestemming geeft - wil de aanstaande Buurtbeheersmaatschappij zich gaan bezig houden met bouw- en verbouwactiviteiten in het stadsdeel. Overigens zou de Buurtbeheersmaatschappij, ondergebracht in een stichting, vooralsnog niet streven naar winst. De wijkgroep moet morgen kiezen uit twee scenario's. In de eerste zou de op richting van de maatschappij begin volgend jaar een feit zijn en moeten tic wijkgroepleden op zoek naar naar schatting 80.000 gulden om een manager te kunnen financieren. In het tweede scenario wordt er gekozen voor een tussenfase, waarbij de al bestaande activiteiten - drukkerij en kringloop - rendabel worden gemaakt zodat 'de opzet van een op te richten buurtbeheersmaat schappij geloofwaardiger is'. Toch acties tegen vuiloverslag LEIDEN WIM KOEVOET Een groepje bewoners van de wijk Groenoord heeft het buurtcomité buitenspel gezet. Onder aanvoering van E. van Aelst komen er daardoor toch acties en bezwaar schriften tegen de vuiloverslag aan de Gabriël Metzu- straat. v bestuur'. Bij de groep van Van Aelst heeft zich onder anderen K. Los aangesloten. Los was tot voor kort voorzitter van het buurtco mité. Hij is opgestapt omdat hij het comité een ingeslapen club je vindt, dat hij zelf ook niet in beweging krijgt. Zijn voornaam ste punt van kritiek is dat het comité van alles op eigen houtje doet en de bewoners vrijwel jiergens in betrekt. Behalve de oud-voorzitter heeft Van Aelst ook de penning meester van het buurtcomité losgepeuterd, D. van der Lin den. Van der Linden liet zich al tijdenlang niet zien bij buurtco- mité-vergaderingen. Ook hij is ontevreden over het comité. Het is nog niet bekend of Van der Linden daadwerkelijk op stapt. Van Aelst wil 'het buurtcomi té of wat daar nu nog van over is' wel verzoeken zich bij de ac- De overslag blijft tot ontsteltenis van de wijk open tot minstens medio 1997. Toegezegd was dat de overslag aan het einde van dit jaar op slot zou gaan. Het buurtcomité heeft volgens de groep van Van Aelst de belan gen van de wijk verkwanseld in het overleg met wethouder J. Laurier (Groen Links). In ruil voor enkele maatrege len die de ergste overlast moe ten wegnemen, heeft het buurt comité beloofd geen bezwaar schriften te zullen indienen. Als het aan Van Aelst ligt, gaat het echter bezwaarschriften rege nen. Hij wil 'huis-aan-huis gaan'. Ook wil Van Aelst bij de Natio nale Ombudsman de gemeente Leiden én de Gevulei (waarin gemeenten samenwerken op het gebied van afvalverwerking) aanklagen wegens 'onbehoorlijk ties van zijn groep aan te slui ten. Als secretaris/waarnemend voorzitter W. Dijkerman en de zijnen dat weigeren, ,,dan is dat jammer voor ze,"aldus Van Aelst. Wethouder Laurier, tevens voorzitter van de Gevulei, rea geert verbaasd op de coup in Groenoord'. Hij vindt dat het buurtcomité beter verdient. ..Ik kan niet beoordelen of het buurtcomité de bewoners vol doende vertegenwoordigt - dat moeten de bewoners zelf beoor delen. Maar ik vind wel dat de leden van het comité in het overleg met mij goed werk heb ben gedaan voor Groenoord. Als ze mij niet zo goed op de huid hadden gezeten, zou het groen te-, fruit- en tuinafval niet el ders worden opgeslagen en zou ook het grofvuil gewoon tot me dio 1997 naar de Gabriël Metzu- straat zijn gereden." Van Aelst vindt deze onder handelingsresultaten echter zwaar onvoldoende. „Zeker als je ze afzet tegen de keiharde toezegging die we hadden, na melijk sluiting per 1 januari 1996." „Niemand in Groenoord ge looft dat Laurier medio 1997 de overslag wel zal sluiten. We zijn volkomen afhankelijk van het verloop van de discussie in Zoe- terwoude, waar de nieuwe over slag moet komen. Gezien alle voorgaande gebeurtenissen, ge loof ik niet meer dat de ge meente Leiden deze zaak in de hand heeft." Dat er overmacht in het spel is, waagt Van Aelst te betwijfe len. „Ik heb begrepen dat een aanbod van de gemeente Voor hout om het vuil op te slaan is afgeslagen omdat de tarieven dan met een paar gulden zullen stijgen. Als ik voor Voorhout pleit, dan zal I-aurier mij onge twijfeld verwijten dat ik de ta rieven de hoogte in jaag. Maar ik vraag me wel af wat die twee gulden nu voorstellen in verge lijking met al die blunders: Ypenburg, de Does en de schei- dings- en vergistingsinstallatie in Zuid-West. Die kosten mil joenen. En Groenoord blijft 11a al die catastrofes zitten met de stank. Het groente-, fruit- en tuinafval mag dan weg gaan, het restafval blijft en dat stinkt ook. Ga zelf maar ruiken in je groene mini-container. uitstraling. Zo oogt de entree volgens de werkgroep romme- lig. Dat is niet alleen onaantrek kelijk voor passanten en toeris ten, maar ook voor mensen die dagelijks in de wijk komen. Het hele gebied rond de passanten haven kan volgens de project groep aantrekkelijker worden gemaakt „met gezellige terras sen op de zon met uitzicht op de haven en de Zijlpoort, ver schillende soorten eetgelegen- heden, aantrekkelijke rondvaar ten naar het centrum of juist naar de plassen, fietsen-, boten- en kanoverhuur, goede verlich ting 's avonds en een gevarieer de detailhandel." Behalve aan de passantenha ven is er in de notitie onder meer de nodige aandacht be steed aan de toekomst van de Zijlpoort als horecabestemming en het veiligheidsbeleid rond de Haven, waar vooral de cof feeshops veel omwonenden en passanten een doorn in het oog zijn. De gesignaleerde problemen in de notitie zijn niet nieuw, net zo min als de meeste van de voorgestelde verbeteringen. De notitie moet worden gezien als een inventarisatie. Hoe alle voorgestelde verbeteringen er precies moeten komen uit te zien is een zaak van de gemeen te en in veel gevallen ook van de omwonenden. Die laatste groep zal in de komende tijd wanneer nodig worden geraadpleegd om tot een concreet verbeterings plan te kunnen komen. LEIDEN WIM KOEVOET Gemeentelijke acties om de on derwijsachterstanden van al lochtone kinderen weg te wer ken, blijven onverminderd noodzakelijk. Zo reageert wet houder H. Koek (PvdA) op het initiatief van de stichting 'Lale' (Turks voor tulp). Lale, aange voerd door Achemd Korkmaz, is een particulier Turks-Neder lands onderwijsinstituut. Zater dag werd met een feestelijke re ceptie in het Witte Huis in Oegstgeest de oprichting van de stichting gevierd. Lale lijkt op het eerste gezicht op het Leidse Ei, het plan dat juist door weerstand uit het Turkse deel van de Leidse sa menleving moest worden afge blazen. De stichting verzorgt op zaterdagmiddag onderwijs in de Nederlandse en Turkse taal en rekenen. Het Leidse Ei was bedoeld als een aparte onderwijsvoorzie ning voor Turkse kinderen op jonge leeftijd. Tegen de tijd dat zij naar de basisschool moesten, zouden ze hun achterstand hebben weggewerkt en hadden ze zonder problemen kunnen meedraaien op scholen met blanke én donkere kinderen. Op deze wijze wilde Koek ook het ontstaan van zwarte en witte scholen tegengaan. „Ik vind de Tulp niet echt op het Ei lijken", zegt Koek. „Ik er vaar het initiatief van de stich ting als ondersteunend maar zeker niet als vervangend. De stichting doet iets extra's en het Leidse Ei was gewoon bedoeld als regulier onderwijs", aldus de wethouder, die in nauw overleg 3.60 EN CAROUNE VAN OVERBEEKE irgen tegen de 'afbraak van wetenschappelijk onderwijs onderzoek'. De vakbonden, Leiden verenigd in het Over- Personeelszaken RUL (OP- [L), maken zich grote zorgen over de dreigende bezuinigin gen op het hoger onderwijs. Daarnaast is het uitblijven van een nieuwe CAO voor het on derwijspersoneel de bonden een doorn in het oog. De bonden hebben morgen van 12.00 uur tot 13.00 uur een actiebijeenkomst belegd in het Pieter de la Courtgebouw aan de Wassenaarseweg in Leiden. Eerst komen drie sprekers aan het woord: X. den Uyl namens de vakbonden, J. Waldus na mens het college van bestuur en C. van Putten namens het OP- RUL. Vervolgens krijgt het per soneel de gelegenheid tot het stellen van vragen. Bij de Leidse universiteit werken ongeveer 4500 mensen: de helft is werk zaam op wetenschappelijk ter rein. „De acties zijn vooralsnog vriendelijk van aardaldus C. Versluijs van het OPRUL „We proberen op deze manier mi nister Ritzen aan tafel te krijgen. Het is van de gekke dat hij nog steeds geen voorstel heeft ge daan voor een nieuwe CAO. Dat betekent veel onzekerheid voor hetonderwijs-personeel." „Daarnaast maken we ons grote zorgen over het Hoger Onderwijs en Onderzoeks Plan: het HOOP. Dat plan van de mi nister betekent bezuinigingen waar de universiteiten zélf voor moeten opdraaien. Dat kan lei- Twee uur deden 55 bewoners van Morsweg III er over om 7.000 bollen te poten in de spoordijk tussen het Dr. Lely- en'Morsviaduct. FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN WIM KOEVOET In februari moeten de eerste re sultaten zichtbaar worden van de actie van zo'n 55 bewoners uit de wijk Mors III. Zij hebben zaterdagochtend tussen tien en twaalf uur 7000 bollen gepoot in de spoordijk tussen het Dr. Le ly- en Morsviaduct. De actie, 'Vrolijk geel' gedoopt, en het ty pe bol, 'February Gold', laten weinig te raden over het ver wachte resultaat. Pieter Grijpink van de buurt- commissie vindt dat nu al kan worden gesproken van een sur ces. Hoewel slechts iets meer dan de helft van het aantal ver wachte buurtbewoners heeft meegewerkt, kan de wijk van acties als deze alleen maar beter worden, redeneert hij. Hel bloementapijt op de spoordijk en andere kosten die moesten worden gemaakt (4400 gulden) betaalt de buurtcomis- sie met een geldprijs die is ge wonnen tijdens tie campagne wijkinitiatieven. Het plan om met de buurtbewoners bollen in de spoordijk te poten viel een tijd geleden in de prijzen. „De bollen leveren over een paar maanden een vrolijk ac cent in de wijk op. Criteria bij de prijsvraag waren onder meer dat de bewoners moesten sa menwerken en dat in de activi teit een bindend element moet zitten. Als je schouder aan schouder bollen staat te poten, dan lijkt me dat daaraan is vol daan. Een draaiorgel zorgde voor de arbeidsvitaminen en 11a het werk was er een gezamenlij ke lunch in buurthuis Mors- kwartier." „We zitten hier altijd tegen die dijk met verwilderende heesters aan te kijken. Zeker in combinatie met die donkere, van de graffiti vergeven viaduc ten is dal een somber geheel, Met bloembollen alleen zijn we er nog niet. We willen ook pro beren jn samenwerking met de- Stichting Tegenbeeld de beklad dingen te vervangen door ge dichten. Verder is dit gedeelte van de Morsweg één grote snel weg. Hel wordt tijd dat er ver keersremmende maatregelen worden getroffen." Met een feestelijke receptie in het Witte Huis in Oegstgeest werd zaterdag de oprichting van een Turks onderwijsinstituut gevierd. FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN. AAD RIETVELD met enkele scholen probeert tot een variant op het Leidse Ei te komen. Behalve het wegwerken van onderwijsachterstanden, streeft de stichting I.ale ook eenheid tussen de Turken onderling na. Dat kan, denkt Korkmaz met onder meer schooluniformen. Lale krijgt geen subsidie. Wel heeft de gemeente vol gens Koek bemiddeld. De stich ting kan daardoor op zaterdag terecht in de Dr. van Voorthuy- senschool aan de Mamixstraat. den tot een verlies aan arbeids plaatsen." Leiden is niet de enige uni versiteit waar deze week acties worden gevoerd. De Katholieke Universiteit Brabant doet mor gen ook mee. Woensdag houdt het personeel van de Universi teit Utrecht een demonstratie. Wie in Leiden met woonbon- nen op zoek wil naar een huis moet daar voortaan voor beta len. De woningbouwvereni gingen, die door de gemeente gevraagd zijn de woonruimte verdeling over te nemen, zijn van plan van de woningzoe kenden een 'entreeprijs' van 50 <i 75 gulden per jaar te vra gen. De verdeling van huizen door de corporaties moet op 1 januari van het volgend jaar ingaan. Buiten de verdeling van wo ningen aan asielzoekers en het afgeven van urgentieverldarin- gen aan woningzoekenden willen de corporaties de ge meente al het werk uit handen nemen. Cees Noort, voorzitter van het directeurenoverleg van de corporaties: „Wij willen dat mensen voor alle hande lingen - informatie, inschrij ven. het inleveren van woon- bonnen - bij een loket terecht kunnen. Ook voor de woon vergunning. De gemeente wil het afgeven daarvan graag in eigen hand houden, maar daar zijn wij niet voor." Het ene loket waar woning zoekenden vanaf begin vol gend jaar naartoe moeten, is volgens hel plan van de corpo raties van elf uur 's morgens tot drie uur 's middags open. De corporaties willen voor de woonruimteverdeling een aparte 'organisatie' op poten zetten met drie of vier mede werkers. Dat is aanzienlijk minder dan bij de gemeente, waar de dienst Woonruimte verdeling negentien medewer kers telt. „Het kan zijn dat de ge meente ons 'entreebewijs' voor woningzoekenden te duur vindt, dat ze hel loket langer open willen hebben, dat ze ons ambitieniveau te laag vinden", zegt Noort. „Als dat zo is moet de gemeente er maar geld hij leggen. Wij han teren het principe 'de gebrui ker betaalt'. Wij moeten het systeem zelf betalen." De corporaties hebben hun plannen voor het overnemen van woonruimteverdeling aangeboden aan de gemeente. Die moet er over oordelen en de plannen eventueel aanpas

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7