Jihad zweert wraak na moord t 9 Twee rivalen Jeltsin van verkiezingen uitgesloten GOED KOOP Arrestatiebevelen schokken rechtse Afrikaners Buitenland Vlado is weer thuis KNIP WIT OF TARWE B3) Verkiezingen Kroatië: grote zege Tudjman Stembusgang Tanzania opgeschort wegens chaos ANDAG 30 OKTOBER 1995 e Noc Jeurw n 83); n VAN! 2 OP AT; 3 n; KE :n,k< aten; m er vergissing testikels weggehaald hen» Bij een patiënt in een Oostenrijks ziekenhuis zijn twee ken geleden zijn testikels per ongeluk verwijderd, zo heeft de it Kurier zaterdag gemeld. Het betrokken ziekenhuis in We- heeft dit bevestigd. De gecastreerde man was opgenomen ar en besnijdenis. De vergissing werd mede veroorzaakt irdat twee patiënten met dezelfde naam onder het mes gin- De andere man leed aan teelbalkanker en bij hem moesten testikels worden verwijderd. Joorse olietanker bedreigt Britse kust forn haven Een voor de kust van Zuid-Wales gestrande tall.; \gnwj;', agmai RANS YDEK DCE /ENT^'i ivanÜD van Oi 3 66 >20-61 kV. ixateil S>°3™ ild Hmis irse olietanker dreigt bij eb op de rotsen te lopen. De 67.000 metende Borga is geladen met 112.000 ton ruwe olie. Het lip heeft een gat onder de waterlijn, maar daaruit was van- 'ttend nog geen olie gestroomd. De Borga liep gisteren aan de ind. Sindsdien pompen andere schepen zo veel mogelijk olie de Borga. ieuw Portugees kabinet geïnstalleerd iBON In Portugal is zaterdag een nieuwe regering geïnstal- rd, die onder leiding staat van de socialist Antonio Guterres, premier legde samen met zeventien ministers de ambtseed iij president Mario Soares. In zijn toespraak riep Guterres op ir steun aan zijn voornemen Portugal economisch concurre- d te maken op de Europese en wereldmarkt. Zijn kabinet be at uit socialisten en onafhankelijke deskundigen. x-communisten winnen in Bulgarije De socialistische partij BSP. de opvolger van de vroegere imunisten, heeft gisteren een belangrijke overwinning be id bij de plaatselijke verkiezingen in Bulgarije. Volgens prog- |ses van vier verschillende opiniebureaus hebben de ex-com nisten tussen de 40 en 41 procent behaald. De belangrijkste (positiepartij, de Unie van Democratische Krachten (UDF), igt tussen de 23 en 25 procent. usland, VS stellen CFE-akkoord bij pskouDe VS en Rusland zijn het eens geworden over bijstel- |g van het CFE-verdrag dat voorziet in inkrimping van de con- htionele strijdkrachten in Europa. Die bijstelling had Rusland eist na het begin van het Tsjetsjenië-conflict. Het CFE-ver- fig, dat in november 1990 werd getekend, was een van de ktste ontwapeningsverdragen tussen het Westen en de Sovjet- nie. Volgens Gratsjov vinden de Amerikanen het nu goed dat [Russen het akkoord niet toepassen in de zuidelijke regio's Jasnodar, Stavropol, Volgograd en Rostov, pal ten noorden van jetsjenië. inplantaat lekt: schadevergoeding po» Dow Chemical moet een Amerikaanse vrouw 3.9 miljoen llar schadevergoeding betalen. De 46-jarige Charlotte Ma- bm ondervindt door lekkage van haar dooj een dochter van concern, Dow Corning, vervaardigd borstimplantaat chroni- he gezondheidsklachten. De vrouw was in 1993 een rechts- |ak begonnen. De jury oordeelde dat Dow Chemical 'op frau- leuze wijze verborgen heeft gehouden' dat er gevaren kleven n het laten inbrengen van de silicone-implantaten. 'oden door orkaan op Filipijnen inila» Het dodental bij de orkaan op de Filipijnen is vandaag gelopen tot 110. De meeste slachtoffers vielen op het eiland (gros. Regeringsfunctionarissen zijn bang dat het aantal ichtoffers hier en in de provincie Iloilo nog verder zal oplopen. !t veel dorpen die door de tropische storm Zack zijn getroffen 'een contact mogelijk. Het.water staat daar tot aan de daken n de huizen. leest gezochte Argentijn gearresteerd [enos aires Argentijnse en Mexicaanse politie-agenten heb- ;n zaterdag in Mexico de meeste gezochte man van Argentinië larresteerd, zo is in Buenos Aires meegedeeld. De man, Enri- pe Gorriaran Merlo, is een voormalig lid van het Revolutionaire ilksleger (ERP), een trQtskistische guerrillabeweging die in 175 werd geëlimineerd. De beweging vermoordde onder meer voorzitter van de autofabriek Fiat in Argentinië. Iandela geëerd als kerstman bpENHAGENDe Zuidafrikaanse president, Nelson Mandela, is terdag in Groenland onderscheiden als Kerstman van het Jaar. de onderscheiding is een bedrag van 100.000 dollar verbon- in, dat de Groenlandse premier Lars-Emil Johansen overhan- jde aan de Zuidafrikaanse ambassadeur in Denemarken, Con- cl Sidego. Johansen reist volgende maand naar Johannesburg Ti Mandela de onderscheiding persoonlijk te doen toekomen. 'x toekennen van de onderscheiding was het sluitstuk van de irstman Spelen in het 4.200 zielen tellende dorpje Illulissat. Khartum meldt offensief Uganda iartum Ongeveer 1.500 Ugandese soldaten zijn met tanks en intservoertuigen Sudan binnengedrongen. Sinds woensdag Tl n ze daar in gevecht met Sudanese regeringssoldaten, heeft I 't Sudanese leger zondag meegedeeld. Volgens de verklaring tkoo :eft 'iet Ugandese leger medewerking van de opstandelingen in het SPLA, het Sudanese Volksbevrijdingsleger. Dat voert nds 1983 in het overwegend christelijke en animistische zui- :n van het land een guerrilla tegen het centrale islamitische be- ind in Khartum. lienstmeisje krijgt 100 zweepslagen -aini let 16-jarige Filipijnse dienstmeisje Sarah Balabagan is indaag in de Verenigde Arabische Emiraten tot honderd reepslagen veroordeeld wegens de moord op haar 85-jarige erkgever. Ze moet ook 64.000 gulden betalen aan de familie in Almas Mohammed al-Baloushi, de man voor wie ze werkte, e Filipijnse zou al-Baloushi hebben vermoord toen hij haar vo- g jaar in zijn huis in Al-Ain probeerde te verkrachten. Het leisje was aanvankelijk ter dood veroordeeld, maar de familie in al-Baloushi zag eerder deze maand van de executie-eis af, aarop de rechtbank een nieuwe uitspraak moest doen. Islamieten verdenken Mossad van aanslag, Israël zegt van niets te weten Leger en politie in Israël hebben hun waakzaamheid op gevoerd en joodse instituten in het buitenland zijn extra beveiligd na de moord op Fathi Shkaki, de leider van de Islamitische Jihad. Alleen Palestijnen van böVen de 35 jaar mogen vanuit de Gazastrook Israël binnen en bewo ners van de Westelijke Jordaanoever mogen niet naar Gaza reizen. De Islamitische Jihad heeft zelfmoordacties tegen Israëlische doelen aangekondigd omdat ze de Is raëlische buitenlandse inlichtingendienst Mossad ver denkt van de aanslag op Shkaki. AMMAN AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT op een motor. De Jihad-leider, die sinds zijn verbanning in 1988 uil de Gazastrook in de Sy- Fathi Shkaki werd afgelopen rische hoofdstad Damascus donderdag bij zijn hotel op woonde, reisde onder een ande- Malta met vijf schoten omge- re naam op een Libisch pas- bracht door twee onbekenden poort. Shkaki is de afgelopen maan den negen maal op Malta ge weest en verbleef gewoonlijk in het hotel waar hij nu is ver moord. Omdat hij onder een valse naam reisde, heeft het een paar dagen geduurd voor defi nitief vaststond dat het stoffelijk overschot het zijne is. Volgens de regering van Malta is er gean bewijs voor Israëlische betrok kenheid bij de moord. Een persagentschap in Jeru zalem ontving gisteren een boodschap waarin Jihad aan kondigt dat ze „de grond onder de voeten van de misdadige zio nisten in brand zal steken'' en zelfmoordmissies zal uitvoeren. In Gaza-Stad schilderden acti visten leuzen op de muren als: 'We zullen Israëlisch bloed laten exploderen en erop ten hemel varen'. In een pamflet dat demon stranten in Gaza-Stad ver spreidden. stond dat de 44-jari- ge Ramadan Abdullah de opvol ger van Shkaki is. Abdullah is een voormalig hoogleraar die in Damascus woont. Israëls minister van buiten landse zaken, Peres, zei gisteren dat hij zich 'niet bewust' is van enige Israëlische bemoeienis met de moord op Malta. Hij voegde er cynisch aan toe dat de dood van Shkaki het vredes proces waarschijnlijk geen schade zal berokkenen. „Moord was zijn handelsmerk en ik zie niet in hoe de dood van een moordenaar het vredesproces kan bedreigen.Over de dreige menten van activisten in de Ga zastrook zei hij: „Ach. ze doen dat voortdurend. Dal is niets nieuws". In een eerder jaar via de Is raëlische televisie uitgezonden telefonisch vraaggesprek ver klaarde Shkaki dat hij niets te gen joden heeft. „Maar ik wil echte vrede en die is alleen mo gelijk als Israël niet meer be staat." Een vertegenwoordiger van de Palestijnse beweging Pl.C) heeft de Islamitische Jihad ge vraagd zich te onthouden van wraakacties tegen Israël omdat die de uitbreiding van het Pa lestijnse bestuur op de Westelij ke Jordaanoever in gevaar zou den brengen. Een hoge Pales tijnse politiefunctionaris zei te verwachten dat de Jihad een aanslag zal uitvoeren in het bui tenland. Volgens hem hebben de radicale islamitische organi saties op dit moment geen be lang bij een confrontatie met het Palestijnse gezag. Buiten de Gazastrook leek de dood van Shkaki de Palestijnen niet te beroeren. Er was slechts een korte winkelstaking in He- bron de stad met de meeste radicale islamieten en enkele scholen sloten hun deuren. Sarajevo» Ratko Santic verwelkomt zijn zoon Vlado in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Vlado diende in het Bosnische regeringsleger en werd door de Serviërs gevangen geno men. Na vier maanden gevangenschap kwam hij gisteren vrij. Vlado en acht van zijn makkers werden geruild tegen tien Servische krijgsgevangenen. foto era ffhim dfmir Piepers doen het goed in de ruimte CAPE CANAVERAL Rtr Aardappelen lijken in de ruimte goed te groeien. Dat hebben de astronauten van het Ameri kaanse ruimteveer Columbia gisteren gemeld op de tiende dag van hun vlucht. De Columbia heeft aardap pelplanten aan boord omdat er aanwijzingen zijn dat de ge wichtloosheid de plantengroei kan belemmeren. Het ruimte vaartagentschap NASA wil de mogelijkheden voor planten groei in de ruimte onderzoeken omdat planten een goede voed selbron kunnen zijn op verre vluchten en omdat ze kunnen bijdragen aan de zuivering van de lucht binnen het ruimteveer. De jonge aardappelplantjes zien er zeer gezond uit, aldus NASA-functionarissen. Ook Senaat VS steunt snoeiplan WASHINGTON Rtr-AFP Ook de Amerikaanse Senaat heeft zaterdag ingestemd met forse bezuinigingen en belas tingverlagingen. liet Huis van Afgevaardigden was een dag eerder al akkoord gegaan met de wetsvoorstellen. Het door de Senaat aangeno men ontwerp wijkt iets af van dat vati het Huis. Onderbande lingen moeten leiden tot een compromis. Wat het eindresul taat ook wordt, president Clin ton zal er zijn veto over uitsprc ken. Volgens het Witte Huis zijn de plannen rampzalig voor on derwijs, gezondheidszorg, milieubeleid en sociale dien sten. Toestand Russische president is stabiel moskou Rtr-AFP-DPA Twee belangrijke tegenstanders van president Jeltsin mogen op 17 december niet meedoen aan de Russische parlementsverkie zingen. Hel gaat om de liberale beweging Jabloko van econoom Grigory Javlinsky en om de Der- zjava-partij van voormalig vice- president Aleksandr Roetskoj. Dat heeft de centrale kiescom missie in het weekeinde beslo ten. De liberale partij Ruslands Keuze van ex-premier Gaidar dreigt de verkiezingen te boy cotten als Jabloko definitief wordt uitgesloten. „De verkie zingen zullen een politieke schijnvertoning worden als Ja bloko, een van de invloedrijkste bewegingen van het land. wordt uitgesloten. Wij zullen niet aan een schijnvertoning deelne men", aldus Gaidar. Jabloko kan nog proberen het besluit van de kiescommissie door de rechter ongedaan te laten ma ken. De commissie vindt dat Ja bloko de kieswet heeft geschon den door zeker zes kandidaten tegen hun wil van de kandida tenlijst te schrappen. Jabloko is in recente opiniepeilingen de op een na grootste liberale groepering en een van de weini ge met een kans de kiesdrempel van 5 procent te halen. Javlinsky is een van Ruslands populairste politici. Derzjava (Macht) mag niet meedoen omdat 86 van de 270 kandidaten van de lijst-Roetskoj zich hebben teruggetrokken. Roetskoj was in 1993 een van de leiders van een mislukte staats greep tegen president Jeltsin. Sindsdien geldt hij als een aarts vijand van het staatshoofd. Derzjava was erin geslaagd meer dan 200.000 steunverkla ringen te vergaren, het aantal dat is vereist voor deelname aan de verkiezingen. Maar volgens voorzitter Riabov van de kies commissie is de handtekenin genlijst ongeldig omdat zo veel kandidaten hebben afgehaakt. Veel mensen zouden hun hand tekening onder de lijst hebben gezet als steun aan kandidaten die zich nu hebben teruggetrok ken. Roetskoj kondigde onmiddel lijk aan dat hij bij het Hoogge rechtshof zal vragen om vernie tiging van de beslissing. Hij be schuldigde de kiescommissie van partijdigheid. De toestand van president Jpltsin was gisteren overigens stabiel. Dat heeft persbureau ITAR-TASS gemeld op grond van bronnen in het ziekenhuis waar Jeltsin wegens hartklach ten is opgenomen. Zaterdag werd bekend dat voorlopig al leen familieleden het staats hoofd mogen bezoeken. heel van T. li» a&P Service* b V tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS Geen snelle regeling Oost-Slavonië ZAGREB» Rtr-AFP-DPA De regerende Kroatische Demo cratische Unie (HDZ) van presi dent Tudjman heeft volgens voorlopige uitslagen een' grote meerderheid behaald bij de parlementsverkiezingen. I lij haalt echter waarschijnlijk niet de tweederde meerderheid die nodig is om de grondwet te kunnen veranderen. Vier mil joen Kroaten konden gisteren hun stem uitbrengen voor de verkiezing van 127 leden van de Sabor, het huis van afgevaardig den. Volgens de nationale kies commissie komt de HDZ uit op 48,4 procent. Een coalitie van gematigde oppositiepartijen onder leiding van de Boeren partij staat tweede met 17,6 procent. De oppositionele soci aal-liberalen (HSLS) zouden 10,8 procent van de stemmen krijgen. De sociaal democraten zijn met 8 procent ook in het parlement vertegenwoordigd, pstad rüna hellinga «(respondent arrestatiebevel tegen de voormalige idafrikaanse minister van defensie ge- aal Magnus Malan en tien gepensio- (rde topofficieren heeft conservatieve ikaners diep geschokt. De leider van Afrikaner Vrijheidsfront. Constand ioen, noemde het bevel gisteren „bij een nationale crisis". De Nationale tij van vice-president F.W. de Klerk ide zich 'boos en verontrust'. n q let aanhoudingsbevel tegen de elf eit voort uit gerechtelijk onderzoek ar het politieke geweld in KwaZulu- tal en naar zogenoemde 'derde- ^Bcht activiteiten, waarbij leger en po- ^He in het verleden buitenstaanders ^B)ben bewapend en getraind om de Hprie bevrijdingsbeweging ANC te be- fijden. De verdachten zouden betrok ken zijn geweest bij de moord op dertien mensen in KwaMakutha in 1987. Tot de beschuldigden behoren onder andere twee oud-bevelhebbers van de landmacht en een voormalige marinebe velhebber. Daarnaast wordt een aantal oud-officieren van de militaire inlichtin gendienst met arrestatie bedreigd. On der hen is generaal Tienie Groenewald, nu parlementariër voor het Vrijheids front. Groenewald zegt overigens geen idee te hebben waarom hij precies wordt aangeklaagd. Hij ontkent iedere betrok kenheid bij de moorden in KwaMakutha en noemt de kwestie vooral een politieke zet. „Dat dit net nu, een paar dagen voor de lokale verkiezingen, naar buiten komt, kan geen toeval zijn meent hij. Voor conservatieve Afrikaners is dit de tweede schok in een week. Donderdag zei president Mandela dat hij niet bereid is de amnestiedatum voor politieke mis daden te verschuiven van 5 december 1994 naar 10 mei 1995 (de dag waarop hij als president werd beëdigd). Viljoen had daarom gevraagd in een poging am nestie te bewerkstelligen voor Afrikaner extremisten die vorig jaar aprjl probeer den met bomaanslagen de parlements verkiezingen te verstoren. Bij het Vrijheidsfront leefde de hoop dat Mandela met een nieuwe amnestie datum zou instemmen, temeer omdat de partij zich het afgelopen jaar zeer co öperatief heeft opgesteld ten opzichte van de nieuwe regering. De verhouding tussen Viljoen en Mandela geldt over het algemeen als uitstekend. Maar het arrestatiebevel tegen de offi cieren maakt volgens Groenewald duide lijk dat het ANC ondanks alle medewer king van de Arikaners uit is op wraak. Onduidelijk is overigens, wat de bedoe ling van de gerechtelijke actie is. Zelfs als de elf schuldig zijn, komen ze gezien de datum van de moorden in ieder geval in aanmerking voor amnestie. Bovendien werd enige tijd geleden de Commissie van de Waarheid opgericht, juist met het doel dit soort duistere zaken uit het ver leden boven tafel te brengen. De bedoe ling was dat mensen van strafvervolging zouden worden ontslagen in ruil voor een getuigenis voor de waarheidscom missie. Het Vrijheidsfront heeft zich niet tegen zo n onderzoek naar het verleden verzet, maar wel aangedrongen op opschorting van strafrechtelijke onderzoeken zolang de commissie met haar werk bezig was. „Dit arrestatiebevel maakt duidelijk dat zo n moratorium echt noodzakelijk is", aldus Groenewald. dar-es-salaam ap De eerste vrije presidents- en parlementsverkiezingen in Tan zania zijn gisteren opgeschort. Vanmorgen was nog onduide lijk of ze vandaag worden voort gezet. Veel kiezers konden gisteren niet stemmen door het ontbre ken van stembiljetten of door dat stembureaus veel te laat open gingen. Naar schatting ne gen miljoen kiezers hadden een keus moeten maken uit vier presidentskandidaten en 1.311 kandidaten van dertien partijen voor 230 zetels in hel parle ment. Functionarissen van de rege rende Chama Cha Mapinduzi (CCM), die het dertig jaar voor het zeggen heeft gehad, zeiden dat de verkiezingen vandaag zouden moeten worden hervat. NCCR Mageuzi en andere op positiepartijen zeiden dat het oponthoud en de logistieke pro blemen onderdeel vormden van pogingen van de CCM om de uitslag te beïnvloeden. De belangrijkste presidents kandidaten zijn Benjamin Mka- pa van CCM en Augustine Mre- ma van NCCR-Mageuzi. Mkapa, vertrouweling van oud-presi dent Nyerere, wordt als grote kanshebber beschouwd. evenals de reehtsexlremistische Partij van het Recht. Deze laatste kreeg net genoeg stem men om de kiesdrempel van 5 procent te halen. Van drie re gioVwaar de oppositie sterk is Split, Rijeka en Istrië wa ren vanochtend nog geen uit slagen voorhanden. Volgens Tudjman heeft zijn partij volgens verwachting „een overtuigende overwinning" be haald. En volgens hem zal de einduitslag „nog overtuigender" zijn. Na een rustig begin werden de verkiezingen gisteren ver stoord door beschietingen. De Bosnische Serviërs bestookten het historische centrum van de kustplaats Dubrovnik met gra naten. Na een korte tegenaan val van de Kroatische troepen keerde de rust weer. De Kroatische regering ver vroegde de verkiezingen met negen maanden om maximaal te profiteren van een golf van nationalisme die door net land ging doordat Kroatische troe pen de afgelopen maanden West-Slavonië en Krajina her overden op de Serviërs. Tudj man doorspekte zijn campagne met nationalistische uitspraken en beloofde zijn landgenoten ook de herovering van Oost-Sla vonië. Dit is het enige deel van Kroatië dat nog in handen is van de Serviërs. Het aanvankelijk optimisme over een snelle vredesregeling voor Oost-Slavonië werd in het weekeinde echter de kop inge drukt toen de Serviërs bekend maakten dat ze de overeen komst die nu ter tafel ligt niet zullen tekenen. Het principe- akkoord voorziet in een geleide lijke teruggave van Oost-Slavo nië aan Kroatië. De hoofdon derhandelaar namens de Ser viërs, Milanovic, zei zaterdag echter dat de regeling van een te snelle teruggave uitgaat.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5