Geen helden, maar ook geen boeven 'VN lieten enclave Srebrenica vallen' Feiten &Meningen Jordanië ontworstelt zich langzaam aan economische crisis Egypte en Jordanië liggen even in de clincl MAANDAG 30 OKTOBER 1995 NIEUWSANALYSE Voorhoeve wil vooral buitenland van repliek dienen Het verzamelen van bewijsmateriaal voor Bosnisch-Servische oorlogsmisdaden is steeds het voornaamste doel geweest van de uitgebreide serie gesprekken met Neder landse militairen die de val van de moslim enclave Srebrenica van nabij hebben mee gemaakt. Maar met het vandaag versche nen verslag wil minister Voorhoeve van de fensie - en met hem hel hele kabinet - óók afrekenen met de kritiek die de afgelopen maanden is uitgestort over Dutchbat. Legerpsychologen spraken direct na de behouden terugkeer van het bataljon de verwachting uit dat de Nederlandse VN-mi- litairen niet te kampen zouden krijgen met zoiets als een Srëbrenica-syndroom. De krijgsmacht en de politiek leken evenwel meer en meer te gaan lijden aan een collec tief trauma als gevolg van het internationale onbegrip over het Dutchtbat-optreden. Voorhoeye gaat in zijn conclusies bij het Srebrenica-rapport vierkant achter de Ne derlandse mi- Zij zijn niet nalatig ge- weest, maar hebben juist gelijke situa- tie het uiter ste gedaan om de vluch tende bevol king te be schermen. Keihard is daarentegen de kritiek op de andere partijen die een rol in het Srebrenica- drama heb ben gespeeld. In de eerste plaats zijn dat de Bosnische Serviërs, die zich op grote schaal te buiten zijn gegaan aan oorlogsmisdaden. Voorhoe ve nam al kort na de val van Srebrenica het woord volkerenmoord in de mond. Het ver slag van de debriefing van de Nederlandse •militairen draagt daarvoor nu een aantal sterke aanwijzingen aan, aldus de minister. En verder is de mislukte missie van het Dutchbat volgens Voorhoeve grotendeels op het conto van de Verenigde Naties te schrijven. Die hebben dramatisch gefaald en dat stemt tot grote bitterheid, schrijft hij. In de betreffepde passage uit Voorhoeves brief klinkt nog meer bitterheid door: de verantwoordelijkheid voor het onvermogen van de internationale gemeenschap is afge wenteld op het land dat, op verzoek van de VN, bereid was in de enclave blauwhelmen te legeren. Maar de landen die daartoe niet bereid waren, treffen volgens hem minstens zo veel blaam. Ook de moslim-strijdkrachten in Srebre nica zijn volgens Voorhoeve mede-verant woordelijk. Nog voor de definitieve val van het gebied maakten de ongeveer 4.000 moslim-strijders dat zij wegkwamen. En met zijn stelselmatige uitvallen op het ge bied van de Serviërs had het Bosnische re geringsleger de tegenpartij al lange tijd een alibi voor de inval verschaft. Voorhoeve hoopt met de uitvoerige rap portage een definitief einde te maken aan de aanhoudende kritiek op Dutchbat en de Nederlandse regering. Geen enkel ander land heeft zoveel werk gemaakt van de on dervraging van zijn VN-eenheden, stelt de minister. Het lijkt een verkapte sneer naar met name de Britten, die uit de enclave Go- razde een bijna net zo smadelijke aftocht moesten blazen. Juist de Britse pers heeft vooraan gestaan in een veroordeling van het Nederlandse optreden in Srebrenica. Dq Tweede Kamer lijkt in meerderheid eveneens een streep te willen zetten onder de nasleep van de Srebrenica-affaire. De re geringsfracties onderschrijven in grote trek ken Voorhoeves conclusies en hebben geen behoefte aan een nieuw, onafhankelijk on derzoek. Tot dusver hielden zij die moge lijkheid wel open. Helemaal tevreden is de Kamer nog niet, want vooral over de rol van de VN moet er volgens de meeste fracties meer opheldering komen. Maar de zaak moet wel binnen een maand worden afge rond. vindt ook de Kamer. Dutchbat raakte verzeild in maalstroom waarop het geen greep meer had Dutchbat is 'niet nalatig' geweest bij het verdedigen van de moslim-enclave Srebrenica, concludeert minister Voorhoeve. Het hel dendom dat de Nederlandse soldaten meteen na hun terugkeer in juli nog werd toegedicht, is in het vandaag gepresenteerde Sre- brenica-onderzoek verschrompeld tot de opgeluchte constatering dat misstanden gelukkig niet zijn voorgekomen. ab' Het Nederlandse bataljon was al weken voor de Servische aan val op de enclave niet voor zijn taak toegerust. „Dutchbat is in feite nauwelijks meer operatio neel", rapporteerde comman dant Karremans aan de VN. De munitievoorraad was tot zestien procent geslonken, de anti tankwapens waren niet meer te gebruiken, de brandstofvoorra den vrijwel uitgeput. De man schappen waren de enclave vrij vertaald spuugzat. Verlofgan gers mochten van de Serviërs vertrekken, maar de aflossing werd tegengehouden. De Bosnische regeringssoldaten waren intussen in de enclave druk doende hun krediet bij de Nederlandse soldaten te verspe len. Bij gewapende overvallen op omliggende Servische dor pen doodden de moslims bur gers en roofden vee. In de buurt van observatieposten werd op Servische doelen geschoten, waarmee weer vijandig vuur werd aangetrokken. Met anti tankwapens werd Dutchbat on der schot gehouden, zodat men niet kon terugtrekken. Deze omstandigheden eisten al het uiterste van Dutchbat, maar het bataljon had ook interne zorgen. ,,De sfeer was goed in algemene zin, maar daarbij zijn wel enkele kanttekeningen te plaatsen", rapporteert de com missie Huyser-De Ruiter. Zo blijkt uit 'vele verklaringen' dat de toegevoegde eenheden zich minder geaccepteerd voelden door de leden van de Luchtmo biele Brigade. Tussen overste Karremans en de hospitaalstaf zou een "groot spanningsveld' hebben bestaan. In een enkel geval was er sprake van 'onge wenste uitingen met een ex treem rechts karakter'. Ook had een aantal vrouwen klachten in gediend over seksuele intimida tie en één van de Dutchbatters had zich ontpopt tot 'structure le handelaar in schoeisel en kle- ding'. Toen op 3 juli uiteindelijk de Servische opmars begon, raakte Dutchbat verzeild in een maal stroom van gebeurtenissen waarbij goede raad duur was. Het onderzoeksrapport geeft een kaleidoscopisch beeld van de vele kleine en grote beslissin gen die Nederlandse soldaten onder soms onmogelijke om standigheden moesten nemen. Een greep: Bij het 'oprollen' van de obser- Mete r gehavende VN-vlag komen gegijzelde Nederlandse militairen na hun vrijlating aan in Novi Sad. ARCHIEFFOTO f>re' I d. vatieposten tussen 3 en 11 juli komt een aantal Dutchbatters tussen twee vuren. Sommigen vluchten zekerheidshalve in de richting van de aanvallende Ser- Onder dwang geven Neder landse soldaten op 10 juli bij hun observatiepost les in het besturen van het YPR-pantser- voertuig dat Serviërs zojuist hebben buitgemaakt. Enkele Nederlandse VN'ers geven moslim-soldaten instruc tie over de werking van hun wa pens in het geval ze die gaan af pakken. Nederlandse blauwhelmen verlaten op 10 juli met hoge snelheid in hun YPR Srebrenica. In een onoverzichtelijke bocht wordt een moslimstrijder per ongeluk over de benen gereden. Op 11 juli moet de NAVO- luchtactie mede begeleid wor den door een team van Forward Air Controllers. Dat team blijkt niet bestand tegen de druk van de omstandigheden. Een FAC'er valt uit 'door spanning', een an der 'is niet in staat zijn werk zaamheden uit te voeren'. Een'moslimsoldaat die zijn anti-tank-wapen op een Neder landse YPR wilde afvuren, wordt door zijn eigen officier doodge schoten. De chaotische vluchtelingen stroom van Srebrenica naar Po- tocari krijgt dekking van een 'scherm' van VN-pantserwa- gens. Enkele soldaten verklaren dat bij de terugtocht waar schijnlijk over één of meerdere (dode/levende) burgers is gere den. Medewerkers van de hospi taalstaf voeren orders niet uit met als argument 'het is mij daar te gevaarlijk' en 'daar wordt geschoten'. In het basiskamp worden de laatste voorraden voedsel, water en medicijnen met de vluchte lingen gedeeld. Een vluchteling is zo in de war dat hij zichzelf herhaaldelijk met een steen op het hoofd slaat. Verplegers biengen hem tot bedaren en voorkomen dat hij zichzelf van het leven berooft. Bij Konjevicki dwingen Servi sche soldaten twee Dutchbat ters op een buitgemaakte YPR te gaan zitten. Ze krijgen een handvuurwapen en de opdracht 'voor hun eigen veiligheid' op moslims te schieten zodra die in zicht komen. Het blijft echter rustig. In Bratunac weet een Neder landse arts de executie van 34 gewonden te voorkomen door deze samen met lokale ver pleegkundigen permanent te bewaken en te weigeren te ver trekken. buitenlandse media op Dutdleuj bat terecht? Of heeft het kabfza* de Nederlandse blauwhelmeP^"'1 eind juli terecht als helden bf er nengehaald? In zijn begeleidlz^r de brief bij het Srebrenica-np1' 2 port neemt minister Voorho afstand van beide eendimen nale benaderingen. Dutchba niet nalatig geweest, constat|J.] hij. En hij voegt eraa „Slechts incidenteel geweest van ongewenst drag". Dat lijkt hem, ge2 bijzondere omstandighedi juli dit jaar, kennelijk al heel Al eind mei, ruim een maand voordat Srebrenica in handen van de Bosnische Serviërs zou vallen, had de militaire top van de VN-vredesmacht be sloten de enclaves niet meer te verdedigen. Er zouden alleen beperkte luchtaanvallen worden uitgevoerd als VN-troepen direct werden be dreigd. Toen Dutchbat-eenheden met granaten werden beschoten, bleek ook dit een loze belofte, zo blijkt uit het rapport van het ministerie van de fensie over de val van de enclave. Eind mei voerden vliegtuigen van de NAVO lucht aanvallen uit op munitie-opslagplaatsen van de Bosnische Serviërs. Onmiddellijk werden enige honderden VN-militairen en waarnemers in gij zeling genomen, onder wie drie Nederlanders. Met deze simpele handelswijze werd eens te meer aangetoond dat de Verenigde Naties nau welijks effectief konden optreden. Generaal Rupert Smith, bevelhebber van de VN- troepen in Bosnië, trok daaruit de les dat de en claves met daarin een potentieel aan VN-gijze- laars niet meer te verdedigen waren. „Uitvoering van het VN-mandaat is ondergeschikt aan de vei ligheid van VN-personeel", schrijft Smith op 29 mei aan zijn commandanten. Op 2 juni bevestigt generaal Janvier, bevelhebber van de VN-troepen in voormalig Joegoslavië, dat geweld zoveel mo gelijk vermeden moet worden. De besluiten van Janvier en Smith, alsmede de weifelende houding van de VN-diplomaat Akashi, waren bepalend voor de toekomst van de enclave en de smadelijke afgang van Dutchbat. De drie door de VN lot 'veilige zones' uitgeroepen encla ves Srebrenica, Zepa en Gorazde waren door de zelfde organisatie afgeschreven (te weinig VN-sol- daten en te lichte bewapening) en zeer waar schijnlijk ook door de Bosnische regering. Minis ter Voorhoeve stelt in zijn brief aan de Kamer vast dat de VN bij het beschermen van de enclaves 'dramatisch hebben gefaald'. De VN accepteerden dat het Bosnisch-Servische leger (BSA) Srebrenica van de buitenwereld af sneed. Dutchbat was verstoken van brandstof, munitie en voedselvoorraden en kon daarmee niets meer doen. Begin juni worden enkele obser vatieposten van Dutchbat onder vuur genomen en ingenomen. Volgens de richtlijnen van gene raal Smith en Janvier is een luchtaanval ter verde diging van VN-eenheden gerechtvaardigd. Lucht steun blijft echter uit, vooral omdat nog in Belgra do onderhandeld wordt om de VN-gijzelaars vrij te krijgen. Als het BSA-leger begin juli dé definitieve aanval inzet, vraagt overste Karremans vergeefs verschil lende malen om luchtsteun. Mysterieus blijft de gang van zaken rond de luchtaanval op 11 juli, de dag dat de enclave viel. De leiding van Duchtbat gaat er vanuit, op grond van mededelingen vanuit het VN-hoofdkwartier in Sarajevo, dat dinsdag ochtend 'massale luchtaanvallen' uitgevoerd zul len worden om de Serviërs de verdrijven. Tot gro te teleurstelling van Dutchbat gebeurt er niets. Janvier en Akashi zijn pas tot actie te bewegen als eenheden van Duchtbat weer worden aangeval len. Uiteindelijk zullen uren later twee Neder landse F16's enkele bommen werpen, die door de Serviërs hoogstens als speldeprikjes worden erva ren. De enclave was toen overigens al vrijwel ver overd. In het rapport over Srebrenica concluderen de onderzoekers dan ook: „Zowel de bataljonstaf als de rest van Dutchbat is er van overtuigd dat de val van de enclave te wijten is aan volstrekt on- doende steun uit de lucht". Minister Voorhoej doet er in zijn brief aan de Tweede Kamer een schepje bovenop: „Dutchbat stond allecnl genover een grote overmacht". Iedereen, met me de militaire en politieke top van de VN, ha Nederland in dé steek gelaten. Grote vraag blijft waarom de betrokken VN-la| den, de VN en de VN-vredesmacht het mandaf voor de enclaves en de richtlijnen voor het veif digen van de eigen troepen, zo verschillend in V preteren. Ook is nog steeds niet aan het licht bracht in hoeverre de bevelhebbers van de VF^^ bepaalde NAVO-landen (Amerika en Frankrijk een eigen agenda hadden om de burgeroorlo J voormalig Joegoslavië te beëindigen, ten kost? van VN-'troepen aan de grond. En waarom het moslim-leger de enclave niet heeft verdedigd! zijn vragen die ook gesteld zullen worden in dr Tweede Kamer. DEN HAAG PAUL KOOPMAN l 'Vandaag vrede, morgen profijt'. Het staat in vele varianten te le zen op de spandoeken waarmee de Jordaanse regering de twee de Economische Conferentie over het Midden-Oosten en Noord-Afrika (MENA) aan het ongeduldige volk probeert te verkopen. De vrede met Israël, een jaar geleden, wekte hoge verwachtingen. Toch zal het nog wel even duren voor het Jordaniërs uit alle gelederen van de bevolking economisch beter gaat De belangrijkste deelnemers aan de MENA-conferentie loge ren in de drie vijfsterrren hotels van Amman. De rest, onder wie de meeste journalisten, moet het met minder doen. Dat laat zien dat de 1,2 miljoen inwo ners tellende, maar dorps ogen de Jordaanse hoofdstad weinig gewend is als het gaat om toe festaties. Maar dat gaat veran deren. Het beste bewijs voor de komst van betere tijden zijn de bouwactiviteiten van hotelke tens als Hilton, Holiday Inn. Hyatt en Sheraton. En de al be staande Intercontinental en Marriott hotels hebben uitbrei dingsplannen. Toeristisch gezien beschikt Jor danië over een flink aantal troefkaarten. Behalve het spec taculaire Petra, de rode stad uit de tijd van de Nabateërs, zijn er andere archeologische vind plaatsen die een bezoek waard zijn. Wie geïnteresseerd is in bijbelse geschiedenis, kan vanaf de berg Nebo het uitzicht be wonderen dat Mozes ooit gehad moet hebben over het beloofde, maar voor hem onbereikbare land. En dan zijn er natuurlijk de toeristisch nog bijna onont gonnen Jordaanse kusten van de Rode en de Dode Zee. Jorda nië heeft daarbij bet voordeel dat het aanzienlijk goedkoper is dan Israël. I let is van groot belang voor de hele regio dat westerse toeristen - ooit bang voor de gewelddadi ge reputatie van het Midden- Oosten - sinds het begin van het vredesproces moed hebbèn ge vat. Het aantal Amerikaanse be zoekers aan Jordanië is in de eerste zes maanden van dit jaar met 81 procent gestegen, terwijl er 57 procent meer Europeanen arriveerden. Het begint er nu echt op te lij ken dat het met de Jordaanse economie de goede kant op gaat. Dat komt niet alleen door de toeristen, maar ook door een aantal ingrijpende overheids maatregelen. „We hebben in Jordanië hard gewerkt aan het bevrijden van de economie en aan het scheppen van een ge zond klimaat dat plaatselijke en buitenlandse investeringen aantrekt", vertelde koning I lus- sein de MENA-conferentie. Tegen het eind van de jaren tachtig bevond de Jordaanse economie zich in peilloos diep dal. De val van de olieprijzen deed een stroom in het Golfge- bied werkloos geworden Pales tijnse Jordaniërs naar huis te rugkeren. En na het einde van de oorlog met Iran werd Irak minder afhankelijk van de im port uit Jordanië. De Jordaanse dinar raakte in een vrije val en het land was niet meer in staat zijn buitenlandse schuldenlast te betalen. In 1992, kort na de Golfoorlog, besloot de Jordaanse regering op last van het IMF tot een vijf jarenplan, dat tot dusver goed functioneert. Dat is des te op merkelijker omdat de uitvoer naar Irak wordt gehinderd door het VN-embargo. Tot de be langrijkste economische maat regelen behoren een nieuwe in- vesteringswet, die buitenlandse investeerders vrijwel dezelfde rechten geeft als binnenlandse. De koers van de Jordaanse di nar is vrijgelaten en de overheid haalt tien procent meer belas ting binnen door nieuwe BTW- heffingen, waarvan de basisle vensbehoeften overigens zijn vrijgesteld. Sinds een week is er een handelsverdrag met Israël. Minder bureaucratie en een reeks liberaliseringsmaatregelen in het bedrijfsleven zorgen er voor dat Jordanië definitief de weg heeft ingeslagen naar een open economie. Vijf jaar geleden nog was een kwart van de Jordaanse be roepsbevolking werkloos. nu is het percentage teruggebracht tot veertien. Dat is nog altijd hoog. maar het betekent wel dat delt ontspannen met de Israëlische premier Rabin na de opening van deJordaans-ls- raëlische grens au- de bevolking geleidelijk wat moet gaan merken van de ecc nomische vooruitgang. Mis schien is het toch sneller 'mor gen' dan veel Jordaniërs den ken. AMMAN AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Een venijnige woordenwisseling tussen koning Hussein van Jor danië en de Egyptische minister van buitenlandse zaken Moussa yormde gisteren de enige disso nant op de vreedzame eerste dag van de MENA-conferentie in Amman. Meer dan vijftien honderd regeringsvertegen woordigers en zakenlieden uit alle delen van de wereld sme den er drie dagen lang plannen voor economische samenwer king in het Midden.-Oosten en Noord-Afrika. Minister Moussa kritiseerde ko ning Hussein omdat deze zo veel haast achter zijn vredesver drag met Israël zou hebben ge zet dat andere Arabische landen achterop zijn geraakt. De ko ning antwoordde dat niet Jorda nië. maar Egypte haastig te werk was gegaan. Dat sloot im mers al zeventien jaar eerder vrede met Israël. en Jordanië en Egypte is verder toegenomel door verzet van koning Huss tegen het aanwijzen J als ontmoetingsplaats voor derde MENA-conferentie, gend jaar. Jordanië steunt Golfstaat Qatar, die de Pale nen 250 miljoen dollar heeft geven. De algemene teneur in Amri is dat na de eerste MENA-< ferentie vorig jaar in Casabk nu de tijd is gekomen om den om te zetten in dadei Husseins broer prins Hassar voorzitter van de conferenti^ riep op king tussen regeringen, bed ven cn de internationale finj ciële wereld. „We willen de i beleven waarop een produl met het opschrift 'Made Middle East' AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2