Hypericine tegen depressieve klachten Gezondheid Artsen falen bij stellen diagnose MAANDAG 30 OKTOBER 1995 REDACTlP SASKIASTOEUNCA 023-5150228 SPREEKUUR Hartzaken De rubriek die ik enige weken geleden schreef over hartrit mestoornissen en pacemakers, heeft bij veel lezers vragen losgemaakt, zoals ik mocht merken aan de post die ik ont vangen heb. Üe vragen vallen in twee categorieën uiteen. Hen groep lezers en lezeressen klaagt over een af en toe snel ler of zwaarder slaand hart, en de andere groep heeft ooit een hartfilmpje (ECG) laten maken waarop een afwijking te zien was. Zij lopen al enige tijd, soms jaren, rond met de vraag wat die afwijking nou betekent. Ik zal proberen deze vragen te beantwoorden, deze keer over hartbonzen, vol gende keer over het afwijkende ECG. Het normale ritme van het hart is een regelmatig ritme, va riërend tussen ongeveer 55 en 95 slagen per minuut. Het rit me wordt gegenereerd in speciale cellen die bij elkaar zitten in cle recliterboezem: de sinusknoop, en wordt daarom si nusritme genoemd. De sinusknoop maakt elektrische im pulsen die via geleidingsvezels naar de kamers worden ge leid en daar de hartspiervezels prikkelen tot samentrekken. Soms gaat er iets mis in deze 'elektrische bedrading' en dan kan een van de vele ritmestoornissen van het hart optreden. Het hart slaat dan veel te snel, of te langzaam, of on regelmatig, of laat een combinatie van ritmen zien. Nu is het belangrijk onderscheid te ma ken tussen min of meer normale varia ties in frequentie van de hartslag, de eveneens min of meer normale extra MARISKA KOSTER slagen die ieder hart wel eens maakt, en arts een potentieel hinderlijke of zelfs ge vaarlijke ritmestoornis. Grofweg geldt deze regel: als u alleen maar het hart voelt bonzen zonder begeleidende verschijnselen zoals abnormale vermoeidheid, duizeligheid, kortademigheid of zelfs bewustzijnsverlies, dan is er meestal niets aan de hand. Hebt u wel deze bege leidende verschijnselen, dan is het verstandig naar uw huis dokter te gaan. Hij of zij is vaak in staat uit te maken of het om een hartprobleem gaat of om iets heel anders, zoals bij voorbeeld hyperventilatie. Eventueel kan hij of zij gericht Hebt u vaak last van hartbonzen en maakt u zich daarover zorgen, dan is enig zelfonderzoek op z'n plaats. Opeen mo ment dat u last hebt van hartbonzen voelt u uw eigen pols. Slaat deze regelmatig en niet sneller dan zo'n 100-110 keer per minuut, dan kunt u zichzelf geruststellen. Af en toe een extra hartslag is ook niet erg. Maakt u zich erge zorgen over uw hart of staat u onder grote psychische druk, dan kan hartbonzen een uiting zijn van innerlijke spanning. Het is dan eerder een waarschuwing dat u onder druk staat dan een afwijking die per se door een cardioloog moet worden onderzocht. Sommige mensen - vaak staan zij onder grote druk - gaan lijden aan wat je nog het beste zou kunnen noemen 'het zich verhoogd bewust zijn van normale lichaamsfuncties'. Als je voortdurend op je eigen lichaam let -een heel onge zonde bezigheid - bemerk je enorm veel onregelmatigheden. Je ademt af en toe even niet en af en toe slaak je een zucht, je hart slaat niet als een klok, maar dé~hartslag kan vari eren over de dag, je maag en darmen maken geluiden en als je goed oplet voel je de darmen soms bewegen. Is iemand wat onrustig van aanleg, dan kan hij deze volstrekt norma le verschijnselen gaan interpreteren als signalen van ziekte. Van de weeromstuit gaat hij nog scherper opletten en wordt geleidelijk steeds banger. Deze toestand is moeilijk te her kennen - vaak heeft de lijder al vele onderzoeken achter de rug - en helaas ook moeilijk te doorbreken. Als uw huisdokter u verwijst onder verdenking van rit mestoornis (of ter geruststelling) dan heeft de cardioloog in eerste instantie een paar onderzoeksmogelijkheden. Bent u echt omgevallen tijdens een aanval van hartbonzen, dan zal vaak besloten worden tijdens een ziekenhuisopname te achterhalen wat de ritmestoornis was. Stelt u zich voordat u zo'n aanval nog eens zou krijgen terwijl u In de spits op de AI rijdt. Als opname niet nodig is, kan een 24-uurs registratie van de hartslag gemaakt worden. U wordt dan aangesloten opeen soort cassetterecordertje dat gedurende 24 uur een opname van uw hartslag maakt. U moet clan tegelijkertijd bijhou den wat u doet (TV-kijken, boodschappen doen) en of u last hebt van hartkloppingen. Aan de hand van de uitslag van dit onderzoek kan de cardioloog verder zijn beleid bepalen. Samengevat is het hart dat u in de keel bonkt meestal geen reden tot ongerustheid, tenzij u er verschijnselen bij hebt. Aarzel dan niet om naar uw huisarts te stappen en ga daar vooral ook naartoe als u zich heel veel zorgen maakt over uw hart. SANTÉ BRUN GPD Bij depressieve patiënten schrijven artsen nog vaak louter kalmeringsmiddelen voor. terwijl inmiddels genoegzaam bekend is dat deze niet tegen een depressie helpen. Dit is geble ken uit een onderzoek onder bijna 80.000 in woners van Nederland, België, Frankrijk, Spanje, Duitsland en Groot-Brittannië. Mensen die last hebben van een depressie ver zuimen viermaal zoveel dagen per jaar hun werk als mensen die geen depressies hebben en gaan ook veel vaker naar de dokter, ook voor andere klachten. De cijfers werden on langs gepresenteerd op het congres van het Europees College van Neuropsvcho-farmaco- logen in Venetië. De onderzoeksresultaten ge ven een ernstiger beeld van de situatie dan tol nu toe op grond van Amerikaanse cijfers werd aangenomen. Ondanks de ernst van de symptomen gaat een belangrijk deel van de lijders aan een depres sie, gemiddeld bijna veertig procent, niet naar de dokter; dat geldt voor mannen sterker dan voor vrouwen. In Nederland ging bijna zeven tig procent van de depressie-patiënten wèl naar de dokter, het hoogste percentage in de zes landen. In Spanje en Duitsland ging iets minder dan de helft. Duitsland is ook het land waar depressie het minste voorkomt: bij man nen bijna 3 procent en bij vrouwen 4,5 pro cent. In Nederland zijn die cijfers resp. bijna 5 procent en iets meer dan 9 procent. Gebleken is dat artsen (en met name huisart sen) vaak falen bij het stellen van de juiste dia gnose. Van de ruim veertig procent die na be zoek aan de arts een medicament kreeg, ont ving slechts de helft anti-depressiva. Nieuw natuurlijk produkt op Nederlandse markt HAARLEM MARGOT KLOMPMAKER Iedereen kent ze, iedereen heeft ze. Een dag dat je het even niet ziet zitten, moe bent en verdrietig. Meestal drijft de bui weer over. 'Ik had even een dip', denk je. Om vervolgens weer over te gaan tot de orde van de dag. Soms blijft de bui echter hangen, weken of maanden. Dan is er geen sprake meer van een dip, maar ben je ziek: depressief. Wie het woord depressie noemt, kan steevast rekenen op verkramping bij zijn toehoorders. „I let is wonderlijk hoe mensen omgaan met depressie", stelt drs. Willem Noordanus, als psychiater verbonden aan het centrum Zon en Schild. „Depressie komt net zo vaak voor als griep. Een op de zes mensen heeft er last van. Als we over depressie net zo normaal zouden doen als over griep zou veel leed voorkomen kunnen worden." Volgens Noordanus wordt een depressie vaak niet herkend. Maar onbehandeld kan een lich te depressie al gauw uitgroeien tot een zware, ernstige aandoening. Wie depressief is, is ziek en de symptomen zijn niet misselijk. De ge troffene verliest interesse in de dingen om hem heen, slaapt slecht, heeft weinig zin in eten en seks, is vermoeid en lusteloos. Hij sleept zich vaak letterlijk voort. Alles - lees: het leven - is hem te veel. Een zware depressie kan door niemand mis worden verstaan. Maar de lichte vormen van depressie laten zich veel moeilijker opsporen. Iemand die met klachten over vermoeidheid en slapeloosheid naar de dokter stapt, zal door de arts niet gauw depressief worden genoemd. Dat ligt niet alleen aajr de arts, maar ook aan de patiënt. Soms schamen mensen zich voor hun ziekte of weten zelf niet wat er aan de hand is. Volgens psychiater Noordanus vloeit depressie voort uit een samenspel van biologische, psy chische en sociologische factoren. „Biologisch is er sprake van een zekere kwetsbaarheid, psychologisch en sociologisch van een zekere belastbaarheid. De behandeling zal dan ook op die drie factoren gericht moeten zijn." Dat betekent therapie en soms pillen slikken (anti-depressiva). 1 lelaas hebben pillen vaak vervelende bijwerkingen. Maar zijn er alterna tieven mogelijk? De Duitse producent Licht- wer Pharma beweert van wel. Met haar pro dukt Kira zegt de producent een natuurlijk middel ontwikkeld te hebben dat lichte tot matige depressies even effectief kan bestrijden als een regulier geneesmiddel, maar zonder bijwerkingen. De werking van Kira berust op het bestanddeel hypericine, afkomstig uit het Sint Janskruid. Een plantje, officieel Hyperi cum perforatum geheten, dat al eeuwenlang bekend staat om z'n positieve werking bij de pressieve gemoedstoestanden, angsten en nervositeit. Lichtwer Pharma heeft twaalf miljoen gulden gestoken in de ontwikkeling en het onderzoe- De bloemblaadjes van het St. Janskruid bevatten veel hypericine, dat wordt gebruikt bij klachten van depressieve aard. foto indros pfluger keti van de effectiviteit van hypericine. Uit ver schillende onderzoeken blijkt dat hypericine onder meer werkzaam is op de neurotransmit ter serotonine, In dat opzicht is het middel vergelijkbaar met moderne anti-depressiva. Bijwerkingen kent het middel niet, ook ont staat geen lichamelijke afhankelijkheid (verslaving). Een Duitse huisarts en psycho therapeute heeft Kira getest onder meer dan honderd mensen uit haar praktijk die depres sieve klachten hadden. Alle deelnemers slikten zes weken lang het preparaat. Na vijf weken was driekwart van de patiënten opgeknapt. Eenderde had geen enkele klacht meer. Kira is bedoeld voor mensen met lichte fot matige depressieve klachten en zonder recept verkrijgbaar bij drogist en apotheek. Dat klinkt heel aantrekkelijk. De producent benadrukt in een folder ook het gemak van zelfmedicatie. „Door een vroegtijdige zelfmedicatie van lich te depressieve klachten kan de mogelijke ont wikkeling van een echte depressie worden voorkomen. In ernstige of twijfelachtige geval len moet uiteraard een arts worden geconsul teerd." Wie depressief is, hoe licht ook. doet er altijd verstandig aan om met een deskundige te pra ten over het hoe en waarom van zijn Wachten. Alleen een pil slikken als oplossing voor je pro blemen lijkt wat al te simpel. Voor meer Informalle: Importeur Indros Pfluger uit Almere, 036 - 53 70 87 I. Een Kira-verpakkine met 100 pillen, de dose ring voor een maand, kost 39,65 gulden. P U Z Z E L R T D L E P S R O O H H K T A A N H O P E L O O S E S S A V O A L E G N E H O A N IJ G R H N E D 1 E H D A E H L N A S D M A V G D H G H O T O A R M M N E F N A R 1 O 1 H H E 1 O N O A D T E N G H A L D X H O A S S H G K G L M E R E H B D G A V R E L E S M E R E N N M A T U L A z T E H D O E E S K s B E N R E H N H H R E L E H M N S O R O C E H H A A R L A K O H H H R A A L E D N A H O L A M L A H O O 1 W A G E N Haarlak Heler Hondebaan Haarvat Hemel Hondsdagen Haast Hengel Hongaar Halma Hengst Hoofddoek Hamburger Herdershond Hoogglans Hamer Herstelling Hooiwagen Hamster Hinkelen Hoorspel Handelaar Hitlijst Hopeloos Handmixer Hommel Horzel Heiden OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. CRYPTOGRAM klimop a-k-e-e-ï balie-n-a e-i-öeels links-e-j kbrie weetal a-ro lesbak HEINZ POKT£G, !/<\>0£t-/H£ C£LAATST£ T/Jt> M£T JOASi-, /CVMT V £V£fS av£>£££O^K£SS ËD CS ZSCS-/ MAAK t//r, ACStt/S UFV /UAS CS AAA/ASOC/C>£AS TOM POES Heer feommel en de toornviolen Heer Bommel reed opgewekt naar het tentoonstellingsgebouw. Het be sef,'dat hij nu echte muziekbloemen had, hielp hem over de schroom heen die hem sinds zijn slechte beurt bevangen had. Toen hij dan ook de directeur van het festival zag lopen trad hij op hem toe en tikte hem on bevangen op de schouder. „Daar ben ik weer", sprak hij met een gulle lach. De ander keek verrast op. „Dat is te sterk", mompelde hij. „U bent toch de figuur die gistermor gen wanorde trachtte te zaaien met het nabootsen van plofgeluiden? Hoe hebt u de moed u hier te vertonen?" „Ach", zei heer Ollie, „het was alle maal een misverstand. Ik ben er in geslaagd geluidgevende bloemen te kweken, echt waar: op mijn woord van heer. Als u even met mij meegaat naar Bommelstein zal ik ze u laten zien." De directeur verkeerde in tweestrijd. Wanneer het waar was zouden die musicerende planten een omwenteling in de bloemenkweek betekenen. De heer Bommel keek zo oprecht uit de ogen, dat hij hem be gon te geloven. „Goed dan", sprak hij. „Ik kan een half uurtje missen. Maar ik hoop voor u, dat het waar is wat u zegt. Want anders zal ik u zó zwaar van de deelnemerslijst schrap pen dat uw naam voorgoed uit de bloemenwereld verdwijnt." Heer Ollie glimlachte slechts. Hij voelde zich zeker van zijn zaak en daarom kwam de schok dan ook des te sterker aan. Op Bommelstein heerste een diepe stilte! Nergens was meer een triller van Bertha Valdiba- ri's heerlijke sopraan te horen - en de bloesems stonden uitgeblust te ver welken. H W R 00 DOOR HANS VAN ES Oktober laat zich ook in zijn laatste dagen niet van de wijs brengen. Het zoveelste hogedrukgebied van deze briljante herfstmaand geef de grote herfstdepressies geen enkele kans. Tijdens het voorbije weekeinde vestigde zich een nieuwe kern van hogedruk dichtbij on land. De luchdrukverschillen bleven hierdoor zeer gering en er ston maar weinig wind De zon liet zich veelvuldig zien; alleen op zater werd ze wat beperkt door overdrijvende hoge bewolking. D; overigens wel fraaie optische verschijnselen - halo met bijzonnt veroorzaakt door breking van zonlicht in de ijskristalletjes van de ci rusbewolking. De wolkenvelden hingen samen met een actieve storing boven Frar rijk. Daar was nog warme, vochtige lucht aanwezig en op de grens de droge, polaire lucht bij ons viel veel neerslag uit flinke onweerst In de nacht van zaterdag op zondag koelde het onder open hemel sterk af, resulterend in de laagste minima van deze maand met -2. graden te Soesterberg. In onze regio bleef het kwik nog juist boven nul met 1.1 te Valkenburg (ZH) en +2.5 in Bloemendaal. Overdag werd onder stralende omstandigheden weer 12 tot 14 graden bere Ook vandaag en morgen ondergaan we de rustgevende invloed van West-Europese hogedrukgebied met koude nachten, plaatselijk mi en overdag mooi, verkwikkend herfstweer met weinig wind en veel zon. Tegen het midden van de week doen zich belangrijke verschuiving! voor op de Europese weerkaart. Het zwaartepunt van de hogedruk plaatst zich naar Schotland en IJsland, zodat geleidelijk een noord n lijke stroming op gang komt. Vooral in Noord-en Oosteuropa heeft verstrekkende gevolgen. Koude poolllucht krijgt vanaf woensdag vrij baan; Vooral ten oostei van de fijn Oslo-Berlijn wordt de winter serieus met 's nachts lichte tot matige vorst en plaatselijk sneeuwval. De noordenwinden dring ook tot ons land door, maar het nog warme Noordzeewater houdt h kwik hierop peil. Voorlopig blijft het bij een kleine temperatuurval van 12 naar 9 gra den. Ook 's nachts wordt het voorlopig niet veel kouder. Het droge, stabiele weer van de laatste weken houdt nog aan. Wolkenvelden I; ten zich afwisselen door brede opklaringen. Later in de week neem de kans op een bui wat toe. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Veel bewolking en perio den met regen of sneeuw. In het zuidoosten eerst nog opklaringen. Maxima van enkele graden onder nul in het noorden tot on geveer 9 langs de zuid- Zweden: Toenemende bewolking en vooral morgen plaatselijk sneeuw, in het zuiden ook regen. Maxima,van min 8 in Lapland tot plus 8 in het zuiden. Denemarken: Droog. Vooral in de mid dag af en toe zon, in de nacht en ochtend mist. Middagtempëratuur onge veer 9 graden. Engeland, Schotland. Wales en Ierland: Van tijd tot tijd zon en op de meeste plaatsen droog. In Ierland en Schotland eerst nog bewolkt en hiér en daar regen. Maxima ongeveer 12 gra den, in het westen van Ierland tegen de 15 graden. België en Luxemburg: Geleidelijk perioden met zon en-droog In de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur ongeveer 11 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Geleidelijk steeds meer opklaringen en vooral morgen geregeld zon. In de Jura en Vogezen vandaag nog kans op regen, verder droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Maxima ongeveer 14 Portugal: Wolkenvelden en met name morgen en kele fikse buien, mogelijk ook onweer en grote regenhoeveelheden. In het zuiden eerst ook van tijd tot tijd zon. Middag- temperatuur morgen ongeveer 20 gra- Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en toenemende kans op enkele buien. Mid dagtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Nogal wat wolkenvelden en vooral in het zuiden en westen een enkele regen- of onweersbyi. In het oosten en noorden ook flink wat zon. Maxima in het noor den 20, in het zuiden plaatselijk 25 gra- Canarische Eilanden: Vooral in het noorden wolken en enkele buien, mogelijk met onweer. Aan de zuidstranden meest droog en van tijd tot tijd zon. Maxima ongeveer 29 graden, morgen iets lager. Marokko: Westkust: eerst overwegend zonnig en droog. Later op de vandaag meer wolken en vooral morgen een enkele bui Mid dagtemperatuur nog ongeveer 30 gra- Zonnig en droog. Vandaag in het noor den kans op enkele wolkenvelden. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag geleidelijk meer zon en droog, maar in het oosten nog wel hier en daar buiige regen met kans op onweer. Mor gen zonnige perioden en droog, 's Nachts wel kans op mist. Middagtempe ratuur tussen de 15 en 20 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en veelal zonnig. Maximumtem peratuur ongeveer 24 graden. Italië: In het noorden en midden tot aan Rome nogal bewolkt en een enkele bui, moge lijk met onweer. In het zuiden droger en meer zon. Maxima van 14 graden in het noorden tot ongeveer 24 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en vooral op Corsica een verspreide bui. met kans op onweer. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Malta: Overwegend zonnig, ook wel eens een wolkenveld. Middagtemperatuur onge veer 23 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en morgen in het noorden een enkele bui. Middag temperatuur tussen 16 bij Tessaloniki en 20 graden op Corfu. Turkije en Cyprus: Aan de stranden flink wat zon, in het binnenland ook stapelwolken. Bijna overal droog. Middagtemperatuur aan de kusten van 17 langs de noordwest kust tot 22 in het zuidoosten en op Cy prus. Duitsland: In het noorden perioden met zon en droog. In het midden en zuiden wolken velden en af en toe regen, ook kans op onweer. Overal kans op mistbanken. Middagtemperatuur' in het noorden on geveer 9, in het zuiden rond 12 graden. Zwitserland: Vandaag meest bewolkt en hier en daar regen. Morgen meer opklaringen en op de meeste plaatsen droog, wel plaatse lijk mist. Middagtemperatuur tussen 11 in het noorden en 14 in het zuiden. Oostenrijk: Aan de bewolkte kant en plaatselijf regen. Ook kans op mist. Middagter ratuur ongeveer 13 graden. In het noorden opklaringen en droo de nacht en ochtend enkele mistV ken. In het zuiden veel wolkenvelde mogelijk nog wat regen. Middagter ratuur ongeveer 9 graden. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden of mist en verder mende kans op regen. Middagtem(jrER tuur ongeveer 11 graden. Hongarije: Vooral in het noorden wolkenvelde hier en daar regen. In de nacht e ge ochtend ook plaatselijk mist. dagtemperatuur ongeveer 13gradema DINSDAG 31 OKTOBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.33 Zon onder 1 Maan op 14.10 MaanonderO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.05 «21.35 08.38 - Laag 04.15» 16.35 03.56 Weerrapporten 30 oktober 07 u Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen. Barcelona nno3 12 7 23 13 14 10 13 11 15 11 28 23 21 13 14 10 Wenen mist Zurich half bew Bangkok half bew. Buenos Aires onbew. Casablanca zwaar bew Johannesburg zwaar bew New Orleans regenbui TelAviv o-.tH' Vancouver onbew -- ak

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12