'Gitaristen in de war' Nederlands Dans Theater in financiële problemen Hemelse sfeer bij Mozarts Requiem Cultuur Kunst Hallo Venray: minder haar, meer herrie, meer volwassen Kiki Heessels: rijk instrumentarium, weinig verrassing Hollen of stilstaan bij Jacqueline Knoops MAANDAG 30 OKTOBER 1995 Jeanne Oostingprijs Mariëtte Linders Dordrecht Mariëtte Linders krijgt voor haar recente aquarellen de Jeanne Oostingprijs 1995. Daaraan is een bedrag van 10.000 gulden verbonden. De prijs wordt jaarlijks toegekend voor schil derkunst en voor aquareltechniek aan figuratief werkende kun stenaars. Mariëtte Linders (1952) beweegt zich overigens op de grens van abstractie en figuratie. Jeanne Bieruma Oosting (1898- 1994), zelf figuratief kunstenares, heeft de prijs in 1970 uit haar vermogen ingesteld. Compositieprijs voor Robin de RaafT den haag Robin de Raaff heeft met de compositie De vlucht van de magiër (1995) de compositieprijs van de Koninklijke Neder landse Toonkunstenaars-Vereniging (KNTV) gewonnen. De ver eniging kent de prijs toe ter gelegenheid van haar 120-jarig be staan. Het winnende werk is geschreven voor sopraan, fluit, mandoline, gitaar en harp voor het Amsterdams Kwintet. De ju ry koos het stuk uit achttien inzendingen. RECENSIE HANS KEUZERS Hallo Venray Henk Koorn, zang, Dim Velthuisen, drums. Peter Konings, bas, Henk Koorn, zanger van Hallo Venray, opende een paar jaar geleden Pinkpop met netkou sen aan. De opgelegde truttige presentatie van Koorn leek bij na essentieel voor de band. Hallo Venray lijkt met het uit brengen van de nieuwe CD 'Merry go round' langzaam aan volwassen te worden. Het venij nige eerste uurtje van het optre den zaterdag in het LVC liet een band horen die duidelijk in is voor de Amerikaanse markt. Met 'Not so long', opener 'Won't get you' en het oude 'Lo ve and romance' was de bancj rauwer dan rauw en leefde gita rist Toon Moerland met zijn heavy distortion zich lekker uit tijdens zijn scherpe soli. De band miste tijdens dat eerste uur vooral de subtiliteit in de uitvoering. Alleen het prachtig opgebouwde 'Tuck the man' werd met de broodnodige span ning opgevoerd. Daarnaast kiest Hallo Venray te vaak voor voor spelbare langdradige outro's. Tijdens het tweede deel switcht de groep naar het pun- kie 'Japanese cars' en het frea- kerige 'Ain't it soul'. Dan slaat ook onmiddellijk de pogovlam over bij de bakvissen dicht bij het podium en de evenoude mannelijke leeftijdgenoten er vlak achter. ,,Hij had toch altijd een trom pet bij dit nummer?" Een oude re jongere, ook die categorie was zaterdag flink vertegen woordigd, kent het kunstje van Henk Koorn bij het country- nummer Eugene nog van de vo rige keer. Koorn is bij dit bele gen niemendalletje een ijzer- sterke poseur. Hallo Venray lijkt zijn wilde haren een beetje kwijt te zijn en besluit een puik optreden met een waanzinnig riff gedreven 'Hot Pants'. De groep heeft zon der meer aan kracht en niveau gewonnen, maar het onbevan gen subtiele bandje van weleer Drummer Vrenegoor op open dag LVP Bonkende drums, roffelende kens. De Leidse Vereniging begon de open dag zaterdag drummer Jaap Vrenegoor. F voormalig drummer van de Zijn optreden trok vooral LVF 123 aan de Middelstegracht. leiden carolien croeneveld Zittend achter een enorm drumstel, vertelt Vrenegoor op welke manieren je kan drum men en doet daarna gelijk voor wat hij bedoelt. Terwijl hij bezig is, ligt er een brede grijns om zijn mond die hij tot aan het einde toe volhoudt. Hij legt uit dat je behalve het gewone drummen, waar je altijd wel succes mee hebt, ook op een andere manier kan spelen. „Maar dan moet i«- wel zekèi weten dat je vanavond nog bij de band weg wil", vertelt hij er bij. Om goed te drummen moet je zorgen voor contrast, vindt hij. Een demonstratie volgt, waarbij hij hard afwisselt met zacht en snel met langzaam. Zijn razendsnelle acties worden door iedereen nauwlettend ge volgd. Hoewel het soms moei lijk bij te benen is. Met veel humor laat Vreneg- trommels en trillende hek- van Popmuzikanten (LVP) met een demonstratie van lij is vooral bekend als de Nederlandse band SJAKO!, -leden naar het Muziekhuis haar en mouwloze t-shirts, spreekt duidelijk herkenning, n Bordewijk (24) i de die de Hij open dag is gekomen on Vrenegoor te zien spele drumt zelf ook al een paar jaar in een band. „Er zijn er maar enkelen in Nederland die zo goed drummen als Jaap Vreneg oor. Hij is technisch gewoon heel goed. Daar zou ik nog wel wat van kunnen leren. Ik heb een paar jaar les gehad. I'ocn ik dacht dat ik de basis wel onder de knie had, ben ik in een band- je gegaan. We spelen veel eigen taar doen ook af en toec Sinds twee jaar oefent d band van Bordewijk in het LVF „Het is heel moeilijk om eet goede ruimte te vinden om t< Het LVP dat i dru de De LVP vroeg drummer Jaap Vrenegoor voor de open dag wat c spil vormt van een band. „Ik heb vaak meegemaakt dat gita risten volledig in de war raakten als ik elke eerste tel niet duide lijk met een harde knal op mijn bekken aangaf. Het is heel grap pig om te zien hoe dat gaat. De gitarist speelt dan op een non chalante manier zijn nummer. Hij kijkt daarbij als een kat die op het kattebakje zit. Opeens hoort ie dat de drummer achter hem iets geks doet. Meestal raakt hij dan helemaal de weg kwijt", vertelt Vrenegoor. Uit het gelach van de toehoorders, voornamelijk jongens met lang weinige plaatsen in Leiden waar dat kan. 1 loewel Bordewijk vaak in het LVP te vinden is, vindt hij niet alles even goed geregeld. „Er zijn vaak dingen stuk als je hier wilt oefenen. Maar verder is het hier best gezellig. Vooral op vrijdag als er een LVP-bandje speelt." Inmiddels is Jaap Vre negoor alweer van het toneel verdwenen en heef) de Cliff Da niels Band, een LVP bandje, zijn plaats ingenomen. Maar een handje vol mensen is over ge- bleven. De band speelt bekende nummers van de Dire Straits en van REM „Het is best een goed bandje", zegt Jeroen Bordewijk. „Alleen ik zou nu niet graag die drummer willen zijn." Ruim ton op veiling voor instrumenten amsterdam cpd Het Nationaal Muziekinstru meuten Fonds (NME) is sinds gisteren 137.510 gulden rijker dank/ij de kopers op een druk bezochte veiling van moderne kunst in de Amsterdamse Olofskapel. De 53 schilderijen, tekeningen, beelden en objecten wven bijeengebracht door violist rheo Olof, die In 1988 het initiatief nam voor het fonds en nog steeds bestuursvoor zitter is. Het NME heeft in middels 300 instrumenten in eigendom of bruikleen ver ruim zeven miljoen gulden. Talentvolle musici mogen de instrumenten gebruiken tot ze met openbare optredens stoppen. Het NME' voorziet in een grote behoefte omdat jonge talenten, maar ook oudere musici meestal niet kapitaal krachtig genoeg zijn om een goed instrument aan te schaffen. Ze spelen daardoor onder het niveau dat ze an ders zouden kunnen berei ken. Een van de voorbeelden is de jonge violist Marijn Si mons (1982), die vooraf gaand aan de veiling liet ho ren waartoe hij in staat is op een Bouman-viool die werd bekostigd door het NME Violiste Liza Ferschtman (1979) heeft Theo Olofs in 1797 gebouwde 'Piqué' in bruikleen en liet het publiek haar vorderingen horen met I sjaikovski's 'Meditation'. Dankzij Olofs lobbywerk onder bevriende kunstenaars omvatte de veiling werken van onder meer Karei Appel. Armando, lierman Berserik, i)ick Bnina, tonstant, "in eille, Mariene Dumas, Char lotte van Pallandt. Marte Kol ing, Peter van Straaten en Kees Verkade. De richtprij zen liepen uiteen van bon deril gulden voor vijf toke ningen van Peter van Straat en tot 20.000 gulden voor een werk van Armando. l.t'j Het Nederlands Dans Theater (NDT) verkeert in financiële moeilijkheden. Het gezelschap uit Den Haag kampt met een tekort van 1,5 miljoen gulden. Zakelijk directeur Michael de Roo heeft vrijdag het gehele personeel van het NDT bijeen geroepen om de sombere bood schap mee te delen. Daarbij heeft De Roo de schuld voor de financiële pro blemen volledig op zich geno men, zo heeft een NDT-woord- voerster bevestigd. Hij verweet zichzelf zich teveel met andere zaken te hebben beziggehou den dan de het zakelijk leider schap van het NDT. Tegenover het personeel heeft de Roo verklaard dat het gezelschap de komende tijd zo zuinig mogelijk zal moeten ope reren. Hij wil geen gedwongen ontslagen. Ook heeft hij gezegd dat de bezuinigingen niet ten koste mogen gaan van het artis tieke produkt van het NDT. Hoe hij de tekorten wil inlo pen heeft de Roo niet aangege ven. De gemeente Den Haag subsidieert het NDT met drie miljoen en het ministerie van ocw met tien miljoen gulden. Daarnaast verdient het wereld beroemde gezelschap sinds jaar en dag geld met buitenlandse toernees. De financiële problemen zijn aan de dag gekomen, nadat me dewerkers zich over de organi satorische en financiële gang van zaken hadden beklaagd. Omdat zij daarvoor bij De Roo onvoldoende gehoor kregen, hebben zij zich tot het NDT-be- stuur gewend. Behalve een on voldoende strak financieel be heer worden als oorzaken van de problemen onder meer ge noemd de teruglopende bezoe kersaantallen en het deelnemen aan risicovolle produkties. De Roo heeft in dit verband tegen over het personeel de program mering van de Kirov Opera ge noemd. Dit beroemde gezel schap uit het Russische St. Pe tersburg treedt volgend jaar maart in Den Haag op. De Roo (46) is van huis uit musicus. Voordat hij in 1992 bij het NDT kwam was hij docent slagwerk aan het Utrechts Con servatorium. Thans is hij ook muzikaal directeur van het NDT en treedt hij nog op als slagwer ker. Daarnaast is De Roo direc teur van het AT&T Danstheater, de thuisbasis van het NDT dat dit jaar zijn 35-jarig bestaan heeft gevierd. Van den Ende uit kosten metVictor Victoria Theaterproducent Joop van den Ende is ingeno men met de start die de musical 'Victor Victoria' afgelopen week in New York heeft gemaakt. De produktie, waarin Endemol deelneemt, zal zoals het er nu naar uitziet zeker quitte spelen en 'we hopen nog wat te verdienen', aldus Van den En- de. Op dit dollar aan kaartje Julie Andrews in is er al voor twintig miljoen s verkocht voor de musical met de hoofdrol van de vrouw die een man speelt die een vrouw speelt. In de voor verkoop was de omzet dertien miljoen dollar. Bij Van den Endes mislukte Broadway-avontuur met Cyrano twee jaar geleden werd in de voorverkoop slechts voor 800.000 dollar verkocht. 'Victor Victoria' is een produktie van Bldke Edwards/Tony Adams Theatricals, Metropolitan Theatrical Entertainment, Polygram en Endemol. Na het financiële debacle met Cyrano heeft Van den Ende zijn kantoor in New York open gehou den, maar heeft hij ervoor gewaakt alléén een produktie te brengen. recensie wunand zeilstra 'Kiek uut', soloprogramma van en door Kiki Heessels. Gezien: 28/10, Kapelzaal. Zoals veel beginnende schrij vers willen ook aankomende ca baretiers nogal eens autobio grafisch te werk gaan. De eigen jeugdervaringen vormen in dat geval een eerste bron van inspi ratie. En cabaretière Kiki Hees sels is van de Achterhoek naar Amsterdam gekomen. Dus zo n overstap van kind in de veilige provincie naar puber in de grootsteedse jungle levert de nodige verhalen op. Hoewel de tweede solo van Kiki Heessels onder de titel 'Kiek uut' daarom inhoudelijk verre van verrassend te noemen is, is de invalshoek van waaruit ze vertelt menigmaal origineel en de overgangen in haar ver haal zijn alleszins vindingrijk. Omdat ze al op jonge leeftijd haar mondje weet te roeren, krijgt ze al gauw te horen: 'zeg, jij kleine schreeuwlelijk'. Die kleine schreeuwlelijk is af en toe ook wel eens beschouwelijk van aard, waardoor ze op een keer te laat op school komt. Het ge sprek met de rector speelt ze treffend na. Als strafwerk geeft de rector haar de regels: 'Een nieuwe lente, een nieuw geluid, ik ben op tijd en daarmee uit'. Dat alles passeert in hoog tempo de revue. Kiki Heessels kan daarbij ter ondersteuning Kiki Heessels, talentvolle cabaretière. dansen, zingen typeren en pia no spelen. Ze wil kortom in dit programma etaleren wat ze zo al kan. Geen mens zal betwisten dat ze heel talentvol is. Alleen ■r en evenwichtiger niet of ra inzetten. Het pu- slechts ademloos Kiki ve )m te lachen of an- doet als r kunsten en e opvallend "einig met haa lat verandert, cht goed wete lanwinst Kiki I abaretwereldjt LOCK lUYDSlSHJi publiek. Als i recensie li dy van der spek Requiem van Mozart en Cantate BWV 21 van Bach door het Leiderdorps Kamer koor, dirigent Wim van Meeuwen, en het Randstedelijk Begeleidingsorkest, m m.v Renate Arends. sopraan, Franciska Dukel, alt. Otto Bouwknegt. tenor, Donald Bent- velsen. bas. Margnet den Hartog. orgel Gehoord 28/10, Pieterskerk. Leiden „Mozarts missen mogen bij ge lovigen innige religieuze gevoe lens te voorschijn roepen, ech ter niet door geloof ingegeven, maar door de wil om het uit te beelden. Mozart was musicus en dramaticus, zijn muziek be antwoordt niet de vraag van zijn gelovigheid." Even verder lijkt Hildesheimer, de grote Mozart - biograaf, zichzelf toch tegen te spreken: „We kunnen Mozart nauwelijks anders zien dan ten diepste geïnspireerd door het thema van zijn tekst. De bele ving van dergelijke momenten zijn voor mij bijvoorbeeld de adembenemende passages in het zachte Ostinato van het dubbelkoor 'Salve me' van het 'Rex tremendae', en zijn onvol tooide 'Lacrymosa', waarschijn lijk de laatste noten die Mozart neerschreef, waarin zijn ziel wellicht boven het liturgische uit, getroffen is. Mozart, een on verdiend geschenk aan de mensheid, met wie de natuur een uniek, waarschijnlijk onher haalbaar kunstwerk heeft voort gebracht." In de uitvoering van het Lei derdorps Kamerkoor o.l.v. Wim van Meeuwen worden Hil- desheimers bekentenissen na drukkelijk onderstreept, maar dat niet alleen; dit hele Requi em zaterdagavond in de Pieter skerk ontsteeg alle gemeen plaatsen, bleef eigenlijk ver bo ven lof verheven. Onder van Meeuwens adequate, gedreven directie wordt het aardse bo venaards, worden klankkleuren genuanceerde weelde van ont roerende. klagende, licht gescandeerde toetsen in het 'lacrymosa' tot huiveringwek kende fel gekleurde vegen in het 'Rex trëmendae'. Overal zorg vuldig gedetailleerde opbouw van crescendi, gevarieerde in tense expressie, verrassende ti ming. Markante contouren en emo tionaliteit zijn ook maximaal aanwezig bij het Randstedelijk Begeleidingsorkest. Naast ragfij ne violen, rotsvaste heldere continuopartijen, hoopvolle ho- Afwisseling en spanningsopbouw ontbreken De meest spectaculaire stem heeft de sopraan Renate Arends, bewegelijk, licht en ly risch, met iets te veel vibrato, in de kwartetten was zij dan ook prettig overheersend. Minstens zo indrukwekkend, maar juist doorzijn betrouwbare muzikale eenvoud is de bas Donald Bent- velsen, met een voortreffelijke articulatie en een subtiele inle ving. 'Bach is van God en Mozart van de Engelen'. Dit citaat was voor zaterdag omkeerbaar. Want de cantate 'Ich halte viel Bekommernis' werd net iets te langzaam gezongen en haalde niet die hemelse sfeer die Mo zarts Requiem glansrijk opriep. recensie maarten baanders Voorstelling 'The Three-legged Hor door Jacqueline Knoops Dansers C zien 28/10 LAKtheater, Leiden Jacqueline Knoops was vanaf 1979 astistiek leider van de- Nieuwe Dansgroep. Hoewel veel voorstellingen van dit ge zelschap goed aansloegen bij het publiek, werd de 'subsidie stopgezet en verdween de Nieu we Dansgroep van het Neder landse èn buitenlandse toneel. Gelukkig zette Knoops haar ac tiviteiten op eigen kracht voort met haar groep Jacqueline Knoops Dansers. De nieuwste voorstelling van dit gezelschap, 'The Three-leg ged Horse', is puur een compo sitie van bewegingen, zonder verwijzingen naar het dagelijkse leven. Ook is het geen emotio nele dans. Knoops laat hem on- staan uit impulsen die hun uit weg zoeken naar alle uithoeken van het lichaam. De gebaren zijn heftig en energiek. De dan sers werpen hun hele lichaam erin. Het meest extreem komt deze stijl voor in het eerste deel van 'The Three-legged Horse'. Dit deel hee^ 'Monologues' en, hoewel het een groepsaans voor zes personen is. bestaat het ei genlijk uit een grote hoeveel heid simultane solo's. De bewe gingen zijn wijd, krachtig en spannend. De dansers gaan er volledig in op. Kenmerkend is dat zij zich nogal eens op de grond laten vallen, waarna ze hun bewegingen energiek her vatten. Hoewel het bewegings materiaal boeiend is, miste ik toch afwisseling. Alle gebaren w.ircn even beng. Er m geen spanningsopbouw. Zodra een bewegingsreeks begon, was de spanning op volle sterkte aan wezig om aan het eind van de reeks abrupt weg te vallen. Het was hollen of stilstaan en dit maakte dit deel op den duur wat vermoeiend. Ook het tweede deel, 'Touch', wordt gekenmerkt door wijde bewegingen, maar, steunend op de pianomuziek van Bach, krij gen ze nu meer lichtheid. De bewegingen komen niet als uit barstingen, zoal: deel en de dans 'eruit het boeiendst vond ik derdedeel, Quasi una Fan eld t De felle bewegingen l rustige duetten al gew kracht doordat er meer sprake is van een totale compositie voor de hele groep. De duetten zijn vol fraaie houdingen die op een spannende manier in elkaar overgaan. In de groepsdanscn worden de bewegingen vaak in wisselende formaties en in ver schillende richtingen uitgevoerd en door combinaties werken ze sterk ten opzichte van elkaar.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11