Rotterdam gaat ouders opvoeden Wubbo Ockels vertelt over 'het grote zweven' Bond wil werknemers Interface Fashion aan nieuw werk helpen Tweede huwelijksreis naar Disneyland Randstad Vijf nieuwbouwplannen raadhuis Katwijk Cursus 'De goede Sint' Spangen exporteert opstand tegen drug: 1ANGENV01HMR NOVEMBER AANBIEDING VOGUE schröder MAANDAG 30 OKTOBER 1995 Scholieren vragen ruimtevaarder de oren van het hoofd noordwuk conny smits vervolg van voorpagina Het Space Lab waar Wubbo Oc kels destijds zijn proeven in de ruimte uitvoerde, is tegenwoor dig nog steeds in gebruik bij de Amerikanen. Een nagebootste versie is te zien in de Space Ex po in Noordwijk, die.onlangs het vijfjarig bestaan vierde. Als cadeautje voor de tentoonstel ling had de astronaut de origi nele lichtblauwe ESA-overall meegenomen die hij precies tien jaar geleden in de Challen- gcr droeg. Wat was het engste en wal het fijnste moment tijdens zijn reis van enkele dagen door de ruimte, wilde iemand weten. „Het engste was een lek in de space shuttle waardoor lucht wegstroomde en dat niet snel kon worden opgespoord. Het leukste was het moment dat de motoren acht minuten na de lancering ophielden te draaien en het grote zweven begon. „Ik had de veiligheidsriemen nog om, dus haalde ik een pen uit mijn zak. Die bleef gewoon voor mijn ogen zweven. Toen wist ik zeker dat ik in de ruimte zat." Op de vraag wat onder en bo ven is in een ruimteschip en of je bril er wel gewoon op je neus blijft staan, wist Ockels een zeer aanschouwelijk antwoord te ge ven. Hij hield eenvoudig wat kinderen uit de zaal onderste boven en loonde zo aan dat het Samen met Leidse psycholoog Diekstra Rotterdam maakt ernst met de jeugd. Te veel kinderen ontsporen, gaan het criminele pad op, verlaten de school zonder diploma. Te veel jongeren missen vaardigheden voor normaal sociaal contact. Om hen toch zo goed mo gelijk voor te bereiden op het volwassen bestaan, wil Rot terdam de opvoeders helpen op basis van aanbevelingen van de Leidse psycholoog René Diekstra. rotterdam/leiden gpd Als het aan prof. Diekstra ligt, volgen over drie jaar vier van de tien aanstaande ouders in Rot terdam een cursus opvoedings vaardigheden. Nog eens twintig procent van de vaders en moe ders die met hun kind het con sultatiebureau bezoeken, krijgt een training om hun opvoe dingscompetentie te verbete ren. En leerlingen op honderd Rotterdamse basisscholen kun nen gedragslrainingen tege moet zien. Andere voorstellen: het pro ject 'Kinderopvang - een Kunst' moet de pedagogische kwaliteit in de crèches opkrikken. Ment oren (docenten, politie-agen- ten, jeugdwerkers) gaan zich bekommeren om tieners die psychologisch gezien 'wezen' zijn omdat hun ouders hen niet (meer) aankunnen. Jongeren le ren leeftijdgenoten 'skills for li fe' waarmee ze weerstand kun nen bieden aan verlokkingen van drugs en alcohol. De doelstellingen van Diek- stra's plannen zijn ambitieus. De jeugdcriminaliteit halveert. Het aantal malen dat jongeren tussen de 12 en 16 in aanraking komen met de politie gaat met dertig procent naar beneden. De uitval uit hel lager beroeps onderwijs vermindert van dertig naar twintig procent. Naar schatting tien tot vijftien procent van de 0- tot 18-jarigen ih Rotterdam kampt met min of meer ernstige problemen in hun ontwikkeling, zo geeft René Diekstra in het rapport Keer punten aan. Het gaat om pro blemen die veelal hun weerslag schiphol» Een bruidegom schikt de sleep van zijn bruid op de luchthaven Schiphol. Het tweetal behoorde tot een groep van zestig bruidsparen die afgelopen zaterdag voor een tweede huwelijksreis vertrokken naar Disneyland in Florida. De paren waren uitgenodigd door hun bruidsfotograaf, op voorwaarde dat zij gedurende de trip in bruidskleding gehuld zouden zijn. foto anp brilletje gewoon blijft zitten. „Er is immers geen zwaartekracht die hem naar beneden helpt vallen. Toen ik terugkwam was dat ook het gekste, dat er weer allerlei dingen met grote kracht tegen je aan drukten, zoals bij voorbeeld de stoel tegen je bil len." Hij is nu te oud (49), maar zijn grootste wens zou zijn nog eens naar de maan te reizen, zo wisten de kinderen aan Ockels te ontfutselen. En op de vraag of hij dan ook niet naar nóg ande re planeten wilde: Venus is te heet en Pluto? Dat zou ik niet doen, want dan ben je vijf jaar onderweg. Dan kun je beter een hond nemen en die Pluto noe- Vrouw verliest kort geding tegen agenten Vier ex-politiemensen uit Rijswijk hoeven een Haagse medewerkster van het korps Haaglanden geen voorschot te betalen op een door haar geëiste schadevergoeding van 60.000 gulden. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank beslist in een kort geding. De vrouw beweert tussen 1982 en 1984 meer malen door een aantal Rijs- wijkse politiemannen te zijn verkracht en aangerand. Beslissing over miljoenenproject valt in december katwijk peter van der hulst De gemeente Katwijk staat de komende weken voor een moei lijke keuze. Zij zal een architect moeten kiezen uit de vijf gega digden die elk een presentatie hielden voor een gehoor van college- en raadsleden, advi seurs en ambtenaren. Voorals nog lijken de papieren voor ADP Architecten uit Deventer en Stuurman Partners b.v. uit Waddinxveen het beste te lig gen, gevolgd door Tauber Archi tecten b.v. uit Alkmaar. Aan de hand van een dik pakket van eisen moesten de vijf gese lecteerde architectenbureaus hun yisie op papier zetten. Om geen oneerlijke concurrentie te krijgen, waren de ontwerpers verplicht hun ontwerpen op eenzelfde wijze te presenteren. Slechts één van de bureaus, ADP Architecten, heeft de aan bouw achter het oude, uit 1932 stammende raadhuis in de nieuwbouwplannen verwerkt. Alle anderen zijn voor sloop. Behoud van de vleugel, die wel volledig wordt gestript en op nieuw aangekleed, betekent volgens ADP een kostenbespa ring van zes ton. Zoals bij elke presentatie is onder de nieuw bouw van ADP Architecten ruimte geschapen voor een gro te parkeergarage en een fietsen stalling voor het personeel. Een definitieve keuze voor een nieuw stadskantoor wordt pas in de raadsvergadering van december gemaakt als advi seurs alle kosten van elk plan hebben doorberekend. De exac te prijskaartjes die aan de ver schillende plannen hangen konden gisteren nog niet wor den gegeven. Katwijk heeft op de begroting een bedrag van ruim 23 miljoen gulden gere veerd. Ondanks de diversiteit in men gingen de architecten teren tijdens hun presenta van eenzelfde principe uil. In nieuwbouw van het gemeen huis komen de ambtelijke aft lingen. Het huidige raadhu gereserveerd voor de bestu ders (burgemeester en we the ders) en tussen de twee gebt wen komt een centrale ruin met de balies voor het publ en in de buurt ook een mu functionele ruimte waarin p is voor een nieuwe raadzaal. zullen vinden in hun toekom stig functioneren als volwasse nen. 'Interventie' is het toverwoord van René Diekstra. Preventief jeugdbeleid dient in zijn ogen een evenwichtige combinatie te zijn van zowel preventieve (voorkomen dat ontstaat) als van correctieve (voorkomen van erger) interventies. Interventies moeten gericht zijn op het ge zin, de school, de buurt en op het kind zelf. Van belang daarbij is een (vroeg)tijdige signalering van kinderen en jongeren met een verhoogd risico. Daarvoor stelt Diekstra voor een 'Monitor op de Rotterdamse Jeugd' in het leven te roepen waarmee een maal in de vier jaar via ouders, leerkrachten, jeugdinstellingen en politie informatie over de ontwikkeling van ongeveer 32.000 jeugdigen wordt verza meld. Op langere termijn moet de monitor duidelijk maken welke problemen bij jongeren vanzelf overgaan en welke niet en wat het effect van interventies is. Woensdag buigen zich drie raadscommissies over de voor stellen. oosterhout Tientallen Sinterklazen en Zwarte Pieten waren het afgelopen weekeinde in Oosterhout bijeen voor de jaarlijkse cursus 'Dè goede Sint'. De cursus wordt georganiseerc door het Sint Nicolaas-gezelschap en is bedoeld om Sinterklazen en Zwarte Pieten te begeleiden en te trainen in het goed uitvoeren van hun taak. foto Bezoekers Zwarte Markt botsen op rijksweg beverwijk» anp Tenminste vijftien auto mobilisten zijn gisteren betrokken geraakt bij een reeks aanrijdingen op de rijksweg A9 tussen Am stelveen en de Velsertun- nel. De kop-staart-botsin- gen troffen vooral bezoe kers van de Beverwijkse Bazaar (voorheen de Zwarte Markt). Dat heb ben woordvoerders van de politie in Beverwijk en het Korps Landelijke Poli tiediensten in Driebergen gemeld. Volgens de woordvoer ders veroorzaakten de aanrijdingen een lang zaam rijdende en stil staande file van meer dan tien kilometer, die meer dan drie uur duurde. De reeks botsingen was waarschijnlijk het gevolg van de laagstaande zon, waardoor remlichten niet goed zichtbaar zouden zijn geweest. Op de rij baan in tegengestelde richting ontstonden ver volgens een botsing door 'kijkers' naar de sleep- en takelwerkzaamheden. De materiële schade was aanzienlijk, maar per soonlijk letsel bleef uit. terneuzen/rotterdam anp Inwoners van de Rotterdamse wijk Spangen die sinds de zo mer acties voeren tegen de drugsoverlast willen ook buiten hun eigen buurt gaan optreden. Zondagmiddag bezocht een de legatie van de Kerngroep Span gen Drugsvrij onder aanvoering van actievoerster A. Verdoold het centrum van Terneuzen. De Rotterdammers kondigden na afloop van het bezoek aan dat ze binnenkort terugkomen om samen met inwoners van Ter- neuzen actie te voeren tegen het drugstoerisme. De actievoerders waren door het comité Leefbaar Terneuzen uitgenodigd. De bewonersgroe- pen willen dat er een landelijk protest komt van burgers die last hebben van drugshandel in hun wijk. „Het is niet alleen een probleem van Terneuzen of Rotterdam-West. Daarom moe ten we samen met inwoners van van plaatsen als Venlo, Gro ningen en Heerenveen, waar ook sprake is van drugsoverlast, een krachtig signaal naar Den Haag afgeven", aldus een lid van het groepje actievoerders uit Terneuzen. De Terneuzenaren luisterden in een buurtcentrum met ont zag naar het relaas van Ver doold. „Je moet niet alleen drei: gen want dan word je niet seri eus genomen. We hebben dichtgetimmerde panden van waaruit werd gehandeld zelf ontruimd. Ook hebben we de wijk ettelijke keren afgesloten voor drugstoeristen. Op het stadhuis weten ze dat wc ook doen wat we zeggen. We heb ben nu bereikt dat de politie en de politiek met ons willen sa menwerken", vertelde Ver-, doold. Vooral dat de Spangense ac tiegroep enkele keren per week een grote groep bewoners op de been kan brengen, roept bij de inwoners van Terneuzen be wondering op. „Dat lukt hier niet. Iedereen is bang", stelt een inwoner van Terneuzen. Volgens hem loopt de drugs overlast in Terneuzen de spui gaten uit. „Het water is ons tot de lippen gestegen. Er zijn in het centrum ruim zeventig dealpanden. Veel nieuwe wo ningen staan leeg omdat nie mand er wil wonen of zijn dichtgetimmerd omdat er in drugs werd gehandeld. De poli tie kan niets beginnen omdat ze niet genoeg mankracht heeft. In het weekeinde en 's nachts zijn er vier politiemensen. De dea lers maken hier de dienst uit." Hoewel de Spangenaren zon dag niet naar het Zeeuwse stad je waren gekomen om meteen actie te voeren, lopen de span ningen tijdens een rondwande ling in het centrum hoog op. Enkele allochtone bezoekers van een coffeeshop provoceren de Rotterdammers door een boksbeugel te laten zien. Op het moment dat de Spangenaren de coffeeshop passeren, schelden de met 'een ijzeren pijp bewa pende bezoekers hen uit. De Spangenaren verblikken of verblozen niet. Enkele jongeren willen reageren maar worden in toom gehouden. „We komen binnenkort wel terug en "dan met 150 man. Dan zingen ze wel een toontje lager", zegt een Spangenaar. Bij het actiecomité uit Terneuzen valt het aanbod om te komen helpen in goede aarde. „We laten ons in Ternjeu- zen nog te veel intimideren. Er zijn bewoners die ook overdag de rolluiken naar beneden laten omdat ze bang zijn. Het wordt tijd dat we net als in Spangen de straat weer gaan veroveren", zegt een inwoner. Het organiseren van acties te gen drugsoverlast is een Span- gens exportprodukt aan het worden. In navolging van Span gen zijn er met ondersteuni van de kerngroep van Verdoi inmiddels elders in Rotterdi nog twee bewonersgroepen c gericht. In andere wijken wo aan dergelijke initiatieven werkt. Maar ook buiten Rotterdan er interesse voor de actiemetl de. „Ik ben door verschillen mensen gebeld die willen wet hoe wij het hebben aangepa onder meer uit Arnhem. Hei belangrijk dat er meer van soort initiatieven komen en i we samen naar Den H< gaan", aldus Verdoold. Het actiecomité Leetbaar T neuzen toont zich na afloop lukkig met door de Spangei ren toegezegde steun bij 1 mende acties. Toch zijn de den van het comité niet echt rust. „Dit bezoek van jullie consequenties voor ons hc ben. vrees ik. Het zal yannai wel onrustig zijn. De drugsh; delaren zijn helemaal niet met ons initiatief. Ze willen het liefst weghebben uit centrum", zegt een bewoonst Een Spangenaar probeert h te kalmeren. „Als er wat beurt, bel je maar. Binnen derhalf uur zijn we bij je om helpen." katwuk wim wegman Omdat de directie er geen geld voor wil ge ven, probeert de In* dustric- en Voedings bond CNV haar leden bij het Katwijkse kle dingbedrijf Interface Fashion zelf maar aan werk te helpen. De bond heeft daartoe een overeenkomst afgesloten met het uitzend bureau START. Bij Interface Fashion komen volgend jaar maart, na de sluiting van het bedrijf, 100 man op straat te staan. Volgens bestuurder G.J. den Besten is het uniek dat een bond zelf ontslagen werkne mers aan een nieuwe baan probeert te hel pen. „Normaal gesproken nemen de werk gevers dat op zich. Maar met de directie van Interface Fashion was daar niet over te praten. Ze wilde er geen geld voor geven. Haar argument was dat ze dan de overblij vende vestigingen elders in het land ook moest sluiten." Mager plan Den Besten noemt het sociaal plan voor In terface Fashion al met al 'mager'. „De di rectie trekt alleen geld uit voor 55-plussers en om WW-uitkeringen en eventueel lagere salarissen bij een toekomstige werkgever aan te vullen. Aanvullende maatregelen, daar wilde de directie niet aan." Een echt akkoord is er volgens de vak bondsbestuurder niet gesloten. „We leggen resultaat zonder positief advies aan de le den voor." De bond heeft besloten START in te schakelen om wat 'terug te doen' voor de leden. „Ze hebben ons in het verleden bij verschillende conflicten met de toenma lige directie geweldig gesteund. Bovendien is er een groot aantal mensen bij Interface Fashion al lange tijd bij onze bond aange sloten." De regeling geldt overigens niet voor mensen die geen lid zijn van CNV. De directie van Interface Fashion was gis teren niet bereikbaar voor commentaar. In 3 minuten 100% echt haar dat u gemakkei k zelf tussen uw eigen haar kunt aanbrengen. Deze doe het zelf set kost ind. instructie folder en aa videoband l9ö/- U kunt hef haar b.v. ook verven permanenten of föhnen. Wij zijn ook gespecialiseerd in onderkou* Haarcentrum VAN TONGEREN Breestraat 36 Leiden tel. 071 - 512 52 12 i Graag ontvang ik de gratis folder DE MOOISTE STOFFEN EXTRA LAAG GEPRIJSD kINDFRSTOFFKN •flanel ruitjes !e gekke dessins 150 cm breed van 19,90 COUTURE BONT langharig •prachtige imitaties 150 cm breed van 49,90 ZUIVER WOLLEN MANTELSTOFFEN •schitterende kwaliteit •25 uni modekleuren 150 cm breed van 59,90 KAMGARENS •zuiver scheerwol •trevira wol •stretch 150 cm breed van 59,90 LEDER IMITATIES •reptiel •süede •enorm assotiment 115-150 cm breed van 39,90 op alle vogue patronen: 10.- korting MODE«STOFFEN Alphen a/d Rijn Den Bosch Den Haog leidschendom Nieuwegein Rotterdam Zoelermeer

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10