Op z'n kop Tuinieren te SIIIIH HSISmi 9 II ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 >ssi Be wikke! overh n Ami ng vai imstre hiing het l\ tank ■mers ijk is. geves De b voorlt instel i de tv ijpleic tuinbladen Recidence wijdt in het oktober nummer een reportage aan de tui- Nicole de Vesian, jarenlang styliste voor het Parijse modehuis Hermés, maar nu verslingerd aan het vormgeven van natuur. Want dat doet ze op haar buiten in de Franse Luberon. Met buxuspollen, oude stenen en sculpturen heeft ze weerbarstige hellingen naar haar hand gezet. In zeven jaar tijd veran derde Nicole de ruige wildernis in kunstmatig landschap, dat wonderlijk aansluit bij de natuurlij ke omgeving. Een tuin die verba- zingen bewondering oogst. Residence geeft als speciale aan bieding de tuinkaleder 1996 van Marijke Heuff uit voor 34,95 (abonnees betalen 29,95). Marijke Heuff heeft zich als fotografe gespe cialiseerd in het fotograferen van botanische weelde. Ze volgde een twaalftal Nederlandse tuinen door heen en stelde van het materiaal de kalender samen. Wie zich op het glossy-magazine abon- krijgt de kalender gratis. Grasduinen besteedt in het novem- r wat betreft de tuin aandacht aan 'klimmers en groeiers'. Met klimplanten kunnen schuttingen of hekken wor den gecamoufleerd, maar je kunt er ook 'kamertjes' mee cree binnen de Een lange pijpela krijgt een be sloten karakter door er een afschei ding met klimplanten in te zetten. krijgt met natuurlijke de corstukken, verrassende doorkijkjes optisch meer diepte. In de ru briek De Tuin In ondermeer aan dacht voor kastanjehout als materi- tuinhekken. Vooral in En geland wordt deze vorm van tuin afscheiding veel toegepast. Het hout heeft eigenlijk alles op voor: het is duurzaam en milieuvriende lijk. Bloemen Planten gaat weer op bezoek in verschillende tuinen en doet uitgebreid verslag over aanleg opzet ervan. Rob Verlinden is bij Catherine Keyl op visite geweest en beschrijft hoe de populaire tv-pre- sentatrice privacy in haar tuin heeft georganiseerd. Natuurlijk aandacht de novemberklussen in tuin, vensterbank. Een ver haal over het kweken en verzorgen an orchideee het herkennen en be trijden van ongediertje in kamer planten en een varenactie voor le zers. Informatie over mogelijkheden en beperkingen van de invloed van kamerplanten op de kwaliteit van de lucht in huis. Wie de juiste soor ten kiest, kan het binnenmilieu aanzienlijk verbeteren. Wat de moestuin betreft is er speciale aan dacht voor de merikswortel en de kruisbessenstruik zonder doornen. Niets is zo moeilijk als het voorspellen van de toekomst met name van het weer. De eerste nachtvorsten rond 15 oktober? Soms eerder, dan weer later, maar in elk geval is het nu tijd om de buiten boel orde op zaken te stellen. Kwetsbare kamerplanten zijn al naar warmer oorden verhuisd. Eenjarigen in pot, canna's, dahlia's en knolbegonia's zijn verpieterd of bevroren. Die gaan nu dus ook weg. De een jarige pottenvullers gaan nat de compost of GFT-bak, de knollen worden 3 cm boven de knol afgesneden, de canna's iets hoger. Van dahlia's en begonia's wordt de aarde verwijderd en dan gaan in een bak met turf. De canna's worden met de vastzittende tuin aarde in kistjes bewaard. Blijft de vraag waar? Een moeilijk te beantwoorden vraag in een cen traal verwarmd huis. De kruipkel- der wil wel eens uitkomst bieden, evenals een nauwelijks verwarmde garage, een trappenhuis of een on gestookte kamer. In elk geval mag de temperatuur nimmer beneden het vriespunt komen, maar teveel warmte is vrijwel even schadelijk als vorst. Er is één lichtpunt: de overwinteraars hebben geen be hoefte aan daglicht. Ze mogen in het pikdonker oveblijven. Als het kostbare plantgoed veilig opgeborgen is dan resten ons nog de potten schalen. De aarde wordt Tuin op schijf Gardeners' World is een ook in Nederland po pulair televisie-programma van de BBC Een soort 'Eigen Huis Tuin'. Nou ja. de helft ervan dan en op z'n Engels met een echt Engelse aan pak. Garden Designer (Op diskettes en op CD- ROM) is daarop e ieder n, die ■volg. Een prima hulp Europress JU verwijderd, als het kan in de tuin tussen de planten verdeeld, anders in de GFT-bak. Dan wordt alles schoongeborsteld en zo mogelijk op z'n kop weggezet. Zo kan er geen water in blijven staan. We hebben het op de lagere school al geleerd: als water ijs wordt, heeft het een tiende meer ruimte nodig. Is die er niet dan treedt er zoge naamde vorstschadc op. Vooral ongeglazuurd aardwerk, dat veel vocht vasthoudt, is kwetsbaar. Dus nooit rechtop laten staan. Altijd op de kop. Staat nog leuk ook en in het voorjaar kunnen we dan met schone potten beginnen die bo vendien vrij zijn van eitjes van on gedierte. Daarmee heeft de winter se vrieskou korte metten gemaakt. vindt dat een tuin meer is dan een plek om lekker in de zon te zitten. Wie zich echter een beetje 'ingraaft' in de tuinwereld weet dat een Engelse tuin iets heel an ders is dan een Ne derlandse tuin. Het klimaat bepaalt voor een belangrijk deel wat er groeit en bloeit en ons telkens weer boeit. Daarom lijkt het schijfje van Eu- I ropress niet hele maal geschikt voor de Nederlandse markt, al is bij voorbeeld de database van bloemen, plan- Jen, bomen en struiken (in de CD-ROM-versie met veel schermgrote foto's) zeer compleet. En natuurlijk kun je je Nederlandse tuin 'Engels' inrichten, al zullen de planten hier en daar ver schillen. Ook kun je een plattegrond ontwerpen met 'bakken', paden, vijvers, enz en daar 'Nederlandse' beplanting inzetten. Wie echt nut wil hebben van 'Garden Designer' (inmiddels verschenen in de tweede versie) dient overigens wel op de hoogte te zijn van de Latijnse bena mingen, want aan de vertaling in het Engels heb je niet zo veel. vrilci Vraag en antwoord Mevrouw A.E.Sijm-Putter is zeer geinteresseerd in Camel lia's, de groenblijvende 'japanse roos' die in het vroe ge voorjaar zo uitbundig kan bloeien. In een reactie op een boekrecensie op deze pagina, vraagt ze om de data waarop de open Cainellia-dagen van Kwekerij Hovelingen liefheb ber prof. Bangma worden ge houden. Kwekerij Hoveling (tel.0182-362555), de Camel lia-specialist in Nederland, is gevestigd in Berkenwoude en houdt op 15, 16 en 17 februari een Camellia-show. Volg de bordjes. Prof. B.D.Bangma is - een fervent amateur-kweker. Zijn open dag hangt af van de winter. Hij showt zijn Camel lia's pas als de bloemen op z'n mooist zijn. Wie voor zijn open dag wil worden uitgeno digd, moet hem een briefje schrijven. Zijn adres: Nieuwe Gracht 96,2011 NL in Haar lem. Het kindje-op-moeders- schoot, Tolmiea menziesii, is eigenlijk een niet geheel win terharde tuinplant die de laatste jaren als kamerplant wordt verkocht. Het verbaast me dan ook niet dat dat 'kindje' het niet zo best doet bij mevrouw Peeters uit Haarlem Zeker niet in een kamer met droge lucht en wellicht ook te warm. Maar het is en blijft een leuke plant. Daarom het advies om moe der met kind gedurende de zomermaanden in de tuin of op het balkon te zetten en 's winters op een koele, niet zonnige, maar wel lichte plaats. Mocht het dan toch niet goed gaan, probeer wat kindjes te stekken. Lukt altijd en een nieuwe plant heeft moed. Op een prachtige met droog bloemen versierde kaart van mevrouw v.d. Rol de Coek uit Haarlem staat een voor mij helaas onleesbare naam van een plant op stam. Wan neer moet die naar binnen? Veiligheidshalve meteen vóór de nachtvorsten. Verder de vraag over een woekerende onkruidplant, duizendblad. Ik vrees dat het niet gaat over duizendblad, Achillea millefo lium, maar over zevenblad, Aegopodium podagraria. Wellicht aardig te weten dat podagraria erop duidt dat de wortels vroeger in de vorm van aftreksel als prima middel tegen jicht golden. Maar die lange witte uitlopers zijn een ramp in de tuin. Ze woekeren tussen en door wortels van al le planten heen. Uittrekken, heel zorgvuldig uittrekken en naar de vuilnisbak ermee. Dat is en blijft de enige, milieu vriendelijke, maar arbeidsin- bestrijding. greet buchner Sierhekwerk Spijlenhekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanairastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting PUZZEL opgave OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Promotieplant (6); 7. Geeft steun aan de advocaten (5); 8. Niet helemaal het werktuig van de schoenmaker (5); 9. Dat lijkt me met zo handig voorgolf (5); 10. Kaas te bereiden zonder eend (4); 11. Hoeveelheid vol gens de letter van een wijsneus JC6); 12. Grap in het onderwijs ter afkoeling (6). Verticaal: 2. Engelse stad uit 8 (5); 3. Hij gaat met mij naar beneden (6); 4. Weinig meer te doen (6); 5. De eerste twee op de maat die in de bijbel voorkomt (4); 6. Hoor bare letters die ook'in de weg zit ten (8); 10. Zo slaapt men in een aantal huizen (4); 11. Staan plaats van de beste roergangers (3). KRUISWOORDRAADSEL HEINZ De eerste stralen van de opkomende zon belichtten het perk, dat heer Bommel de vorige avond onder mu ziekgenot geïnjecteerd had. Aanvan kelijk stonden de bloemen er maar treurig bij. Het is nu wel duidelijk, dat het toedienen van pippeling de planten hevig aangrijpt, maar we we ten dat zonnestralen een gunstige in vloed hebben. Zo ook nu. De slappe stengels rechtten zich, de verflenste bloemen hernamen hun vorm en de bloemkronen begonnen te trillen. En ja hoor; daar zette de eerste bloesem reeds de openingsmaten van de leedaria in. Daarop volgde de twee de, toen de derde en vierde en tegen de tijd, dat Bertha Valdibari uit de eerste bloem losbarstte waren er wel twaalf orkesten op gang gekomen. In slot Bommelstein bleef de opera niet onopgemerkt. Heer Ollie schrok wak ker uit zijn slaap. Hij wreef zich de ogen uit, schoot in zijn jas en opende de luiken. Vanaf het gazon galmden hem een dozijn sopranen tegemoet die elk aan een ander gedeelte van hun smart uiting gaven. Natuurlijk stoorde dat het volgen van de tekst wel een weinig - en ook de composi tie kwam niet geheel tot zijn recht - maar heer Bommel slaakte een uit roep van vreugde. „Eindelijk", mom pelde hij, terwijl hij zich aan het ont- bijLzette. „Nu kan niemand meer ontkennen dat ik musicerende bloe men heb. Ik ga de directeur van het festival halen en dan ben ik be nieuwd wat hij zeggen zal. Maar wat is er, Joost? Heb je koude oren?" „Het is hoofdpijn, heer Olivier", zei de be diende met zwakke stem. Hij zette de ochtendpap op tafel en vervolgde: „Ik heb altijd veel van deze aria ge houden, als ik zo vrij mag zijn. Maar ik heb haar nog nooit zo dikwijls op hetzelfde moment gehoord en nu valt zij me wat tegen." H E W R DOOR HANS VAN ES De vijfdaagse verwachtingen zijn de afgelopen dagen niet bijster be trouwbaar gebleken. De atmosfeer hinkt op twee gedachten: droog en rystig, of (enigszins) wisselvallig. In de praktijk komt het er op neer. dat de computermodellen dagelijks met een gewijzigde projectie ko men en dat maakt de verwachting er niet gemakkelijker op. Meestal laat het weer zich ook op wat langere termijn goed voorspellen, zeker als de straalstroom - de transportband voor oceaanstoringen in re gelmatige golven over het noordelijk halfrond slingert. Maar momen teel vertoont de atmosfeer weinig ordelijke patronen. De straalstroom verplaatst zich langs een route, die vooraf moeilijk exact te voorspel len is Je kunt dit windmaximum op 5 tot 10 kilometer hoogte in zijn huidige vorm zien als luchtrivier, die zich langs allerlei grillige boch ten voortplant: zoals een gewone rivier zich door het landschap kron kelt. Met name tijdens de overgangsseizoenen - april is een beruchte maand - vertoont de atmosfeer nogal eens zo'n onberekenbaar pa troon. In het voorjaar en najaar vindt een herverdeling van tempera tuur tussen pool en tropen plaats, resulterend in vaker optredende meridionale stromingen - van zuid naar noord of vice versa De erva ring leert, dat de kwaliteit van de vijfdaagse verwachting tijdens der gelijke periodes wat minder is Volgens de laatste prognoses treedt er begin volgende week een ver schuiving op in de posities van de hogedrukgebieden, waardoor de zuidelijke stromingen van de laatste weken door koelere uit het noor den worden vervangen. Vrijdag zagen we al een eerste golf frissere lucht binnenkomen, nadat het in de voorafgaande nacht in Maas tricht niet kouder werd dan 16.1 graden Overdag liep het kwik on danks de bewolking nog op tot 15 19 graden, maar toen het kou front overkwam, zakte het kwik in de regen naar 12 graden. Een nieuwe kern van hogedruk neemt tijdens het weekeinde bezit van ons land. Dat geeft rustig en fris weer met flinke zonnige perioden, weinig wind en maxima van 12 13 graden. Onduidelijkheid bestaat er omtrent een kleine storing, die van het Engelse Kanaal naar het oosten koerst. Mogelijk krijgt de zuidelijke helft van het land in de loop van zondag enige tijd regen. Na het weekeinde zou het zwaartepunt van hogedruk tussen IJsland en Schotland terecht moeten komen en niet - zoals eerder verwacht boven Centraal-Europa. In dat geval wordt de start van november ta melijk koel met noordenwinden, kans op een bui en mogelijk nacht vorst. R O KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Veel bewolking en met me langs de zuidwestl perioden n regen. Oenemarken: Overwegend be erdag opklaringen. Zondag af e op zondag. Engeland. Schotland. V Zaterdag geregeld z omgeveing van Londen droog Maxima op de me lerlanTéls hoaer 1 België en Luxemburg: te plaatsen toe zon, maar in Slce-,wi|k Mc nog wolkenvelden, verber zon. Middagtcmperatuur in hi dalend naar 8 op zondag. In k rond 15 graden Veel bewolking en vooral zond gen. Middagtemperatin Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend bewolkt en af en foe regen of motregen Zondag eerst langduriger perioden met regen, later in hef westen ook een enkele opklaring. Maxima da Wolkenvelden en vooral zaterdag ten noorden van Lissabon perioden met re gen, mogelijk ook onweer In het zuiden ook wat zon Middagtemperatuur 19 graden in het noorden tot 24 in de Al garve Zondag iets minder warm Al en toe zon en vrijwel droog. Middag temperatuur ongeveer 23 graden Spanje: Costa Brava een enkele b wegend droog en periodi 18 graden i G 29 OKTOBER 1995 MAANDAG 30 OKTOBER t995 Maan onder 23.2' i 22 i omgeving v uiteenlopend i Bare zuiden van Valencia rond 25 graden Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, maar zondag kans op een regen ot onweersbui. Maxi ma ongeveer 28 graden Marokko: Westkust: zonnige perioden, maar ook enkele wolkenvelden. Droog Middag temperatuur dicht tegen de 30 graden Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur rond 24 graden Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, zaterdag ook al er zon Vooral zondag enige tijd regen, mo gelijk ook onweer Middagtemperatuui dalend; zaterdag van 18 graden in dc Poitou tot bijna 25 graden aan de voel van de Pyreneeeri Zondag overal ner gens meer boven de 20 graden. Mallorca en Ibiza-. Perioden met zon, afgewisseld door en kele stapelwolken. Vn Maximumtemperatuur Waterstand llmuiden Katwijk Hoog 07,49 '1) 09 07 Laag 0304 15.34 02.45 Weerrapporten 27 oktober 19 uur toe S25gra Italië: Perioden met zon en zaterdag vrijwel droog. Met name m de Po-vlakte in de nacht en ochtend kans op mist, Zondag van het noordwesten uit toenemende bewolking, tot in Toscane gevolgd door regen Maxima van 14 graden in het noorden tot rond 23 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Zon dag op Corsica kans op een enkele bui Temperatuur van 21 op Corsi Malta: Overwegend zonnig en droog Middag temperatuur circa 23 graden Griekenland en Kreta Vooral m het oosten van Griekenland, rond de Egeische Zee en op Kreta wol kenvelden, en kans op een enkele re gen ol onweersbui. Zondag ook at toe zon. Middagtemperatuur tussen en 18 graden. Op de Peloponnesos op Cortu ongeveer ongeveer 21 graden Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust wolkenveider prus perioden met zon. Zondag op Cy prus kans op een regen of onweersbui Middagtemperatuur bij Istanbul rond 1'. graden. Op Cyprus rond 26 graden, zon dag mioder warm. Ouitsland: Zaterdag m het zuiden en oosten af er toe regen Verder opklaringen en af er 25 15

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7