Veel meer vals geld in Nederland 'Amsterdam niet wars van infiltratie' olitie pakt 134 verdachten op [n de tropen van je falen genieten Binnenland Heel vroeg lammetje 'Een onzinniger voorstel heb ik in jaren niet gehoord' Ook volgens Kok was Dutchbat niet nalatig fERDAC 28 OKTOBER 1995 utoloze buurt in Apeldoorn [doorn Apeldoorn krijgt als eerste in Nederland een autolo- buurt. De toekomstige bewoners bezitten geen auto of moe- bereid zijn hem aan de kant te zetten. Het gaat om vier oncomplexen met 88 koop- en vijftig huurwoningen. Alleen itie-, brandweer-, verhuiswagens en ambulances en de bus igen door de buurt rijden. opieerinrichting videofilms ontmanteld De opsporingsdienst Buma/Stemra heeft samen met de itie in Rips (Noord-Brabant) een professioneel ingerichte, il- ale kopieerinrichting voor videofilms ontmandeld. Op het iment van de inval werden kopieën van De Leeuwenkoning naakt. Er was niemand aanwezig. De politie nam 114 video orders in beslag. (-directeur TCR in beroep tegen vonnis terdam De vroegere directeur van het Rotterdamse afvalver- rkingsbedrijfTankcleaning Rotterdam (TCR) gaat in beroep en de zes jaar gevangenisstraf die de rechtbank hem twee we- i geleden oplegde wegens onder andere illegale lozingen van :misch afval in de Rotterdamse haven. Ook het openbaar mi- terie gaat in beroep, aldus persofficier van justitie mr. H. sselink. De Rotterdamse rechtbank veroordeelde de man ;e weken geleden tot zes jaar cel, nadat zeven jaar en een half joen gulden boete tegen hem was geëist. Vijf andere verdach- twee broers van de directeur en drie leden van het manage- ntteam van TCR, werden veroordeeld tot celstraffen van 24 anden tot 3,5 jaar. Geen van hen gaat in hoger beroep. ieen messen trekken over Ziektewet' ihaag» Het kabinet zal geen messen trekken als een kamer- erderheid de afschaffing van de Ziektewet enkele maanden uitstellen. PvdA, CDA, D66 en Groen Links vinden uitstel no- omdat afschaffing per 1 januari volgend jaar te kort dag is ir met name kleine ondernemingen. Premier Kok zei gisteren ifloop van de ministerraad dat voorwaarde wèl is dat de Ka- geen verdere versoepelingen bedingt. Onrust rond pil was storm in een glas water londen/den haag anp Nederlandse vrouwen kunnen rustig hun lichte anticonceptie pil blijven slikken. Minister Borst van volksgezondheid ziet geen reden vrouwen te advise ren over te stappen op een an dere pil of ander voorbehoed middel. Het Europees Agent schap ter Beoordeling van de Geneesmiddelen heeft gisteren in Londen besloten dat er geen reden is om de bewuste anti conceptiva van de markt te ha len. Uit drie nog niet gepubliceer de onderzoeken zou blijken dat vrouwen die een zogeheten der- de-generatiepil gebruiken, zoals Marvelon, Mercilon en Minulet, een verhoogde kans op trom bose zouden hebben. Dit was voor de Britse autoriteiten re den om vorige week artsen te adviseren deze middelen niet meer voor te schrijven. De beslissing veroorzaakte veel onrust. Volgens het agent schap blijft het optreden van trombose door gebruik van der- de-generatiepillen klein (onge veer twee gevallen per 10.000 behandeljaren) en veel kleiner dan tijdens een zwangerschap. rgen om geweld onder Antilliaanse jongeren in Rijnmond erdam anp politie in de regio Rotter- -Rijnmond denkt met de [loudingvan 134 verdachten ir 307, veelal zware misdrij- te hebben opgelost. De ste arrestanten zijn volgens politie van Antilliaanse af- (st. Zij variëren in leeftijd 14 tot 25 jaar. let openbaar ministerie en egiopolitie Rotterdam-Rijn- |d maken zich zorgen om pgaande geweldsspiraal on- f^ntilliaanse jongeren in de mond," zo verldaarde een rdvoerder gisteren. Na het akken van de goeddeels jdige bendeleden is een d ontstaan dat de vergelij- I oproept met Amerikaanse Itbendes. De jongeren ope- den vooral in groepjes, jr ook op eigen houtje, b verdachten wordt onder |r poging tot moord, poging doodslag, gijzeling, gewa de overvallen, verkrachting, aak en wapenbezit ten laste gd. De misdrijven zijn vol- f de politie vooral gepleegd oogvliet, Hellevoetsluis, Ro zenburg, Spijkenisse en Rotter dam-Zuid. De opbrengst is vooral besteed aan sieraden, kleding, uitgaan en verdovende middelen. Volgens de leider van het re chercheteam R. Split gingen overvallen en inbraken dikwijls gepaard met gebruik van wa pens of zwafë mishandeling. De daders zijn vooral Antilliaanse jongeren die zich buiten de maatschappij geplaatst voelen. Bij wijze van uitzondering heeft de Rotterdamse politie gisteren het profiel van de da dergroep bekendgemaakt. Een aantal zaken valt daarin op. De meeste arrestanten maakten deel uit van kleine groepen, die elkaar onderling in verschillen de situaties ontmoetten. De groepjes hadden een harde kern en namen het ook onderling te gen elkaar op, soms met grof geweld. De groepsleden gijzel den soms leden van rivaliseren de. groepen. Soms verkrachtten zij meisjes. Onderlinge schiet partijen kwamen eveneens ge regeld voor. ,,De daders hebben geen nor men en waarden," concludeert de woordvoerder. „Ze voelen zich als geen andere groep bui ten de samenleving geplaatst. Een gevangenisstraf dwingt in hun directe omgeving respect af en verhoogt de status van de groepsleden. Zonder hulp van buiten zijn de deelnemers niet in staat hun levensstijl te door breken. Professionele hulp zal daarom nodig zijn." In Hoogvliet, Spijkenisse en Hellevoetsluis waren enkele kernen van de Antiliaanse groe pen, zo bleek vorig jaar nadat ri valiserende groepen het tegen elkaar opnamen. „Bendeleiders opereerden er met harde hand en hielden een machocultuur in stand, waarbij geweld een gang bare omgangsvorm was. Wie de grootste mond had en de mees te lef, was baas", zegt Split. Nadat de politie de eerste ver schijnselen had gesignaleerd, besloot zij de bendes te volgen. Aanvankelijk werkten verschil lende rechercheteams aan de opheldering van de misdrijven. De politie besloot gezien de aard en het structurele karakter daarvan een bijzondere eenheid te formeren. werkelijkheid omringt loveral, is tè gewoon. Tè Jaags. Onzichtbaar door j alledaagsheid. Daarom I wij het vaak niet. Het is zoiets als struikelen over (drempel die er al dertig igt- Sindagavond, onderuitge- Ivoor de televisie. Een af- png van een van de on- are series, die ons net- i vermoeien. 'The Chief I het programma dat fheidsgetrouw de denk- jverkwereld van een En- x politiebaas probeert weer te geven. De man pt boos, belazert soms de boel, verzint handi- plossingen, wordt geprezen en verguisd, lijkt im een echte korpschef in een echte politie- JAN KUYS over VAN TRAA Verslaggever Jan Kuys is aanwezig bij de openbare verhoren van de parlementaire onderzoekscommissie Van Traa, die zich verdiept in de opsporingsmethoden van de politie en justitie. Onze Haagse redacteur beschouwt en analyseert en geel de achtergronden. ljjeving p enige tijd beginnen de gebeurtenissen echt beien. Is dit een aflevering uit het Nederland- -drama? Een regionaal onderzoek naar wa- lokkelaars doorkruist een onderzoek van )hief naar een schietpartij, waarbij een van icigen mensen sneuvelde. De vergelijking met ^Kolibri-affaire', waarbij het IRT een ook door -^"douanerecherche bespioneerde bende oprol- Taa8|igt voor de hand. Maar dat is nog niet het ,ot °°|st opvallende. Engelsen in de serie werken met een infil- }dei4t, die ook in Nederland actief is. „Huuuh", forten een hooggeplaatste Engelse TV-beslisser I"®t.(T]end, „die Nederlanders vragen wie de is. Weten die Nederlanders dan he- nwa pal niet hoe het werkt? Bovendien, voordat ik Jgemeld heb. is mijn man weer weg." Met an- tenVwoorden: Die Nederlanders hebben geen bal jtand van infiltratie-technieken en hoe je dat js televisie-drama en dus namaak. Maar ?Pe"Tbeeld van een amateuristische aanpak, zoals bruiKfhe Chief gesuggereerd, is door de parlemen- n?°.% enquêtecommissie opsporingsmethoden xnsiietwijfeld versterkt. „Ik vond het onderzoek "et jent," meldde een Engelse rechercheur afgelo- len- zaterdag in NRC Handelsblad. Het imago van maalLjsdaadbestrijding door de Nederlandse justi- dezeL, politie is in elk geval voor menigeen gruwe- Voor de buitenwereld zijn de Ne rf- andse boevenvangers gemuilkorfde kees- t hof Djgg geworden. Via een televisieserie moet je kerkelijkheid weer even zien. istitieminister Sorgdrager heeft sinds deze RDIEN GELD!! l.Ü Mn J~n CRI: Zes keer zoveel als in 1994 Nederland lijkt te worden overspoeld met valse bankbil jetten. De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) heeft in de eerste tien maanden van dit jaar al bijna zes keer zoveel valse briefjes van van 25, 50 en 100 gesigna leerd als in 1994. Het zijn meestal kleurenkopieën die doorgaans snel opvallen als falsificatie. Dat heeft een woordvoerster van de CRI gisteren gezegd. week het doetjes-imago van Nederland fors gepro moot. Zij heeft de falende justitietopman Van Rand- wijck geen schop, maar een afscheidscadeautje van zeven jaarsalarissen (twee ton per jaar) en een extraatje van een half mil joen meegegeven. Of mijnheer Van Randwijck zo vriendelijk wilde zijn met dank voor bewezen diensten op te stappen? Nou, het kostte moeite, maar uiteindelijk stemde hij daar mee in. Zo kon Sorgdrager een moeizame en langdurige procedure bij de ambtenarenrech ter vermijden. Nederland lijkt zo langzamerhand niet alleen voor boeven een eldorado, maar ook voor falende misdaadbestrijders. Die lijken zich te spiegelen aan de grote verdiensten in het criminele milieu en vinden klaarblijkelijk dat ze met al hun verant woordelijkheid toch minstens voor een navenan te verdienste in aanmerking komen. Daar word je als belastingbetaler niet vrolijker van. Het is raar gesteld in dit land. We hebben geen geld voor een fatsoenlijk fietspad of een effen wegdek. Maar wel geven we zo een half miljoen en anderhalve hand dikke jaarsalarissen om ie mand alstublieft te verzoeken op te stappen. Hoezo klassejustitie? De commissie-Van Traa moet haar conclusies nog trekken, maar Sorgdrager heeft daar geen boodschap aan. Op ministerieel en wellicht ook kabinetsniveau zijn de gevolgtrekkingen al lang gemaakt. Van Randwijck weet daar inmiddels al les van. Als de bestuurlijke top van de BV Neder land op deze wijze verder gaat, dan volgt binnen kort een reeks van 'vrijwillige' ontslagen en hoeft Van Traa zijn conclusies niet eens meer te schrij ven. De schuldigen kunnen we dan terugvinden in de tropen, waar ze op kosten van de staat roy aal hun falen vieren. De Haarlemse politie-agenten K. Langendoen en J. van Vondel verschijnen volgende week voor de tweede keer voor de parlementaire en quêtecommissie opsporingsmethoden. Ook de Rotterdamse hoofdofficier L. de Wit wordt op nieuw verhoord. Daarnaast verschijnen de offi cieren van justitie J. Blok en C. van der Voort uit Den Haag. De commissie-Van Traa komt vol gende week uitsluitend op donderdag bijeen. Waarom een oud model caravan of vouwwagen uit de verhuur kopen, terwijl u voor bijna dezelfde prijs een nieuw model 1996 Hobby - Dethleff caravan of André Jamett vouwwagen kunt kopen, op levering voorjaar, tegen Theo Stet aktieprijzen. Tevens 1001 artikelen in onze kampeersupermarkt tegen NL scherpste prijzen. Nu opruiming showmoddellen caravanvoortenten bijna halve prijs. Heerhugowaard Pascatstraat 16. md.tef Zandhorst Tel 072-5710068 Alphen a/d Rijn Sleekteriveg 76 Tel. 0172-433844/45 rotterdam anp In 1994 registreerde de CRI 485 valse kleurenkopieën van Ne derlandse bankbiljetten. „Tot dusverre zijn dit jaar in totaal 2.620 falsificaties aangetroffen. Dan praat ik niet over biljetten die met andere technieken zijn nagemaakt, het aloude betere handwerk zogezegd. Daarvan hebben we geen gegevens bij de hand", zegt de woordvoerster. Nederland blijft volgens de CRI op het gebied van vals geld niet achter bij de ontwikkeling in andere Europese landen. De toename van betere druktech nieken maakt het voor val semunters aantrekkelijk geld na te maken. Maar de Nederlandse bankbiljetten zijn van zo'n hoge kwaliteit dat falsificaties snel opvallen. „De schade is voor de degene die het geld aanneemt. Maar wie gewoon goed oplet, heeft eigenlijk niets te vrezen", relativeert de woordvoerster. De politie besteedt de laatste jaren meer tijd aan het opspo ren van vals geld. In de recher che-opleiding wordt meer aan dacht gegeven aan de toene mende verfijning van grafische technieken, waarmee falsifica ties gemakkelijker te maken zijn. „De politie is al zover in de scholing van de recherche, dat het mogelijk is aan de hand van de valse biljetten te achterhalen op welke apparatuur die zijn nagemaakt", zegt de CRI. ossendrecht De geboorte van een lammetje in oktober is geen alledaagse gebeurtenis. Het komt zelfs bijna nooit voor. Maar de familie Cleiren in Ossendrecht werd afgelopen zondag verrast door het geblaat van dit kleine schaapje. Hét dier is inmiddels dikke maatjes met Anne, de 3-jarige dochter van de familie Cleiren. FOTO GPD THOM VAN AATS TERDAM Philips-topman Timmer furieus over eisen Industriebond FNV amsterdam/terneuzen anp De Industriebond FNV eist bij de CAO-onderhandelingen voor het Nederlandse Philips-perso- neel een onderhandelingsruim te (loonkostenruimte) van 8 procent. Philips-topman Jan Timmer reageerde gisteren furi eus op de nieuwe looneisen van de Industriebond FNV. „Een onzipniger voorstel heb ik in ja ren rtfet gehoord", brieste hij tij dens een spreekbeurt in Den Bosch. De bond wil 5 procent reser veren voor het verkorten van de arbeidsduur van 38 tot 36 uur per week. In ruil daarvan biedt de bond meer flexibiliteit, waar door de loonkostenstijging per saldo lager uitvalt dan 8 pro cent. Dat blijkt uit de gisteren gepresenteerde discussienota, bestemd voor de leden. De lo nen gaan als het aan de bond ligt, met 3 procent omhoog. De Philips-president toonde zich zeer teleurgesteld over de opstelling van de vakbond. „Een werkweek van 36 uur: daar moet ik in het buitenland eens mee aankomen. Daar vragen ze mij steeds hoe het toch kan dat Nederlanders zoveel vakantie hebben. Ze kunnen ons nooit bereiken als ze ons nodig heb ben." Hij vervolgde: „Nederlanders leven kennelijk nog steeds met de gedachte dat we in in een so ciaal paradijs leven. We gaan toch ook niet aan Dick Advo caat vragen of hij Ronaldo eens een wedstrijd niet wil laten spe len ten faveure van anderen? De Industriebond wijst op de goede resultaten van het elek tronicaconcern in de afgelopen jaren. Donderdag maakte Phi lips een nettowinst over het derde'kwartaal van dit jaar be kend van 539 miljoen gulden. Volgens de bond mag het per soneel nu wel eens iets terug zien van de offers die begin ja ren negentig zijn gebracht toen Philips miljardenverliezen leed. De bond wil ook de garantie dat niemand gedwongen wordt ontslagen. De Industriebond maakt zich ongerust over eerde re berichten dat in Nederland de komende tien jaar jaarlijks duizend banen worden ge schrapt, vooral in functies waar voor weinig scholing is vereist. Philips ontkent dit. Gisteren voerden de bonden overleg met de directie van Phi lips Lighting in Terneuzen. Eer der had Philips aangekondigd dat bij een reorganisatie van de lampenfabriek 340 van de 670 banen 'betrokken' waren. Phi lips sluit nu niet uit dat werkne mers van de vestiging gedwon gen worden ontslagen. 1 let be drijf heeft aangeboden honderd werknemers wier baan op korte termijn wordt bedreigd, 'inten sief te bemiddelen bij het zoe ken naar nieuw werk. Voor de genen die niet op die manier kunnen worden geholpen, dreigt vanaf 1 augustus ontslag. De Industrie- en Voedings bond CNV en de Industriebond FNV leggen het resultaat neu traal aan de achterban voor. De kleinere Unie BIJ IP en de VIIPP zijn positief over het plan. De CNV-bond concludeert uit de onderhandelingen van giste ren dat het aantal te schrappen banen beperkt blijft tot hon derd. Een woordvoerder van Philips tempert de verwachtin gen van de CNV-bond. Volgens hem is het nog steeds niet dui delijk hoeveel banen worden geschrapt. Kabinet achter conclusies rapport den haag anp-gpd De Nederlandse VN-mllitai- ren zijn in juli tijdens de .Ser vische verovering van Srebre nica, niet tekort geschoten bij de bescherming van de mos lim-enclave en haar bevol king. Minister-president Kok verklaarde gisteren dat het uitgebreide onderzoek onder de Dutchbal-militairen heeft duidelijk gemaakt dat er „geen sprake van nalatig heid" is geweest döor tie Ne derlandse blauwhelmen. De premier deed zijn uitla tingen na afloop van de mi nisterraad waarin het zogehe ten debriefings-rapport aan de orde was. Minister van de fensie Voorhoeve maakt maandag de uitkomsten van het onderzoek bekend. Zo constateert het kabinet dat Dutchbat de val van de enclave militair niet kon ver hinderen. Na de Servische verovering zou het bataljon voorts niet meer in de positie hebben verkeerd om de zui vering en executie van naar schatting zesduizend moslim mannen te voorkomen. Kok: „Het zou fout zijn een oordeel over de kwaliteit en de rol van de Nederlandse aanwezigheid te vermengen met het drama dat zich naderhand heeft vol trokken". Omdat Dutchbat machte loos was, is de vraag of de Ne derlandse soldaten niet te snel uil de enclave zijn afge reisd, volgens Kok irrelevant. De premier ontkende niet dat dinsdagavond 11 juli, meteyn na de val van tie enclave, in kleine kring de vraag is geop perd welke mogelijkheden er nog waren om de moslims te beschermen. Met name mi nister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking zag nog kansen. Maar volgens Kok verkeerde Dutchbat toen al in een 'volstrekt machteloze' po sitie. De premier: „Van beïn vloeding van tie gebeurtenis sen door Dutchbat was eigen lijk al geen sprake meer. Wel hebben de soldaten nog ge probeerd zo goed mogelijk hulp te geven aan de meest kwetsbaren". Topman justitie Craemer stelt eerder beeld van rigide afwijzing bij den haag anp-gpd De verschillen van inzicht tussen de po litie en het openbaar ministerie (OM) in Amsterdam en die in Haarlem en Utrecht zijn minder groot dan de parle mentaire enquête tot dusver leek uit te wijzen. Amsterdam is helemaal niet zo wars van verregaande opsporingsmetho den. „Er mogen wel dingen, als we het maar weten", zei de plaatsvervangend hoofdofficier van justitie in Amsterdam, mr. R. Craemer, gisteren tijdens zijn ver hoor door de parlementaire enquête commissie opsporingsmethoden. Het opsporingsapparaat in Amsterdam is volgens hem minder rigide in zijn afwij zing van bij voorbeeld infiltratie dan eer dere getuigen uit de hoofdstad de com missie hebben willen doen geloven. Volgens Craemer, tevens fungerend hoofdofficier in de politieregio Gooi en Vechtstreek, kunnen zich situaties voor doen dat ook het Amsterdamse OM ge bruik moet maken van infiltrerende cri minelen, die er nog misdaadgeld aan overhouden ook. Waarom getuigen als Weiten (recherchechef politie Amster dam), Woelders (kernteamleider), Nord- holt en Vrakking er eerder zo op gebrand waren te stellen dat de hoofdstad daar nooit aan begint, wist Craemer niet. „Dat moet u aan hen vragen." Commissievoorzitter Van Traa liet doorschemeren dat hij het antwoord wel kon raden. Het lijkt erop dat de Amster dammers de tijdens de IRT-affaire losge barsten stammenstrijd hebben voortge zet, in hun honger naar 'eerherstel'. Am sterdam kreeg van de commissie-Wie- renga, die de ondergang van het IRT on derzocht, flinke vegen uit de pan. De Amsterdamse officier van justitie mr. J. Wortel, vóór Craemer in de getui genbank, bleek eveneens van mening dat een starre afwijzing van verregaande opsporingsmethoden onhoudbaar is: „De opsporingswerkelijkheid is te com plex om te kunnen zeggen: dat nooit." Officier van justitie Valente: „Ik ben een mens met twijfels." Wortel was als zaakofficier betrokken in het veelbesproken Delta-onderzoek, waarin het eind 1993 opgeheven IRT de opvolgers van misdaadbaas Klaas Bruin- sma probeerde aan te pakken. In die hoedanigheid gaf hij toestemming voor het doorlaten van een aantal partijen drugs. Wortel bleek geen principieel tegen stander van het doorlaten van soft drugs, als daarmee de top van een zware mis daadbende gepakt kan worden. „Persoonlijk is mij dat om het even. le dereen die zich suf wil blowen aan hasj of wiet heeft mijn zegen. Het gebruik van soft-drugs levert geen onaanvaardbare risico's voor de volksgezondheid op, niet meer althans dan alcohol en nicotine." FOTO GPD CEES ZORN Dat een informant crimineel geld over houdt aan zijn inspanningen, is volgens Wortel onvermijdelijk. De Amsterdamse officier van justitie mr.Valente ging eerder dit jaar akkoord met het gebruik van crimineel geld voor de huur van een loods door de llilvcr- sumse politie. Ook stemde hij in met het vervoer van drugs door een informant. Later trok Valente zijn toestemming weer in. Van de stelligheid waarmee Valente dergelijke methodieken verwierp tijdens een eerder verhoor bij de parlementaire enquêtecommissie opsporingsmetho den, bleef gisteren tijdens zijn tweede verhoor weinig over. Valente inmid dels werkzaam in Zeeland zei enkele weken geleden dat hij als Amsterdamse officier nimmer instemde met het plegen van strafbare feiten door politie-infor manten. Dit blijkt achteraf wel het geval. De officier verdedigde zich nu door ie zeggen: „Ik ben een mens met twijfels, ik ben soms aan het wankelen gebracht, maar vast staat dat ik uiteindelijk geen toestemming heb gegeven." Naast Va lente moest gisteren ook de voormalige chef van de Hilversumse criminele in lichtingendienst Van der Putten op nieuw opdraven, omdat beiden de laatste keer tegenstrijdige verklaringen aflegden. Van der Putten zei tijdens zijn eerste verhoor dat Valente wel degelijk ooit toestemde in een actieve rol van de informant. Volgens Van der Putten stemde Valen te er ook mee in dal de informant zijn criminele verdiensten behield. Van tier Putten zei daarvan bewijzen uit tele foongesprekken met Valente op band te hebben opgenomen. De commissie Van Traa ziet na het beluisteren van de ban den echter geen bewijs dat de informant van Valente crimineel geld mocht ver dienen. I let werk van de parlementaire enquê tecommissie is intussen geschaad door uitlatingen van de leden Rabbae (Groen links) en Koekkoek (GDA). Gommen taar van beiden over het aftreden van de Amsterdamse procureur-generaal Van Randwijck „heeft de commissie geen goed gedaan", aldus gisteren voorzitter Van Traa. Koekkoek en Rabbae zeiden eerder de ze week het aftreden van procureur-ge neraal Van Randwijck verstandig te vin den, alsmede „een voorbeeld vtior ande ren." Beiden zijn donderdag door de overige commissieleden tot de orde ge roepen. In „een indringend gesprek" dat volgens Van Traa „niet te lang, maar ook niet te kort duurde" oordeelde de com missie dat Rabbae en Koekkoek 'onver standig' zijn geweest. Beide commissie leden stemden in met die visie en be loofden beterschap.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3