Smeken om de kijkersgunst T Het gezicht van een relatie lag het in de oerdagen van de televisie, ledereen keek naar hetzelfde programma, of het nou thuis was of in de kroeg. Tegenwoordig moet er door maar liefst z n een procentje van de kijkersmarkt. ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 Denk wijzer I elevisiebazen, met name die in de I commerciële hoek, vinden Neder- land eigenlijk maar een achterlijke - vlek op de wereldkaart. Ons land telt ruim vijftien miljoen inwoners. Trek daar een mil joen mensen af die door leeftijd of ziekte in capabel zijn, en je houdt veertien miljoen po tentiële TV-kijkers over. Maar van dat toch respectabele aantal kijkt per dag nog geen derde naar de buis. Vergelijk dat eens met de Verenigde Staten, nog steeds het mekka voor iedereen die iets met televisie te maken heeft. Bijna iedere rechtgeaarde Amerikaan heeft zo ongeveer permanent een beeldbuis ingeschakeld staan. Gemiddeld kijkt hij daar ruim zeven uur per.dag naar. In Nederland is dat nog niet eens de helft: zo'n tweeënhalf uur per et maal. Achterlijk weinig, vinden de TV-bon- En zoals gezegd zijn er heel wat dagen dat een Nederlander helemaal niet kijkt. Tot groot ongenoegen van de omroepen houdt hij zich dan bezig met ouderwetse zaken als op vakantie gaan, sport bedrijven, uitgaan, boeken lezen, studeren, vrijen en andere spelletjes. Al die dingen worden in Neder land, ook in de jaren negentig, nog steeds be langrijker gevonden dan in het halfdonker naar een blauw oplichtend mensen-aquari um te gaan zitten staren. Nieuwkomers Dat is nog nooit zo duidelijk aan het licht ge komen als de afgelopen weken. Het feit dat er sinds 1 september nu zéven volwaardige Ne derlandstalige TV-stations zijn (BRT 1 en 2 niet eens meegerekend), en ook nog eens ruim twintig andere zenders hun produkten over de Nederlandse beeldschermen uitstor ten. heeft geen kijker extra opgeleverd. Nog steeds zijn er per dag maar zo'n vijf miljoen mensen die de moeite nemen de afstandsbe diening ter hand te nemen en die gedurende langere tijd (gemiddeld 150 minuten) te ge bruiken. Het zijn de nieuwkomers in televisieland, die hierdoor gedupeerd worden. Ondanks in tensieve en dus geldverslindende recla mecampagnes op de radio, in dagbladen en op billboards, is SBS 6 nog niet verder geko men dan een marktaandeel van drie pro- Nog erger is de situatie bij Euro 7, dat al leen middagtelevisie verzorgt. Programmadi recteur Ben Wamelink is eind september ont slagen en vervangen door een interim-fnana- ger. Een jaar na de oprichting haalt Euro 7, ondanks een gebrek aan concurrentie, een marktaandeel van nog niet één procent. Het nieuwe management hoopt met een nieuwe formule wat meer kijkers te trekken. Veronica, de uitgetreden publieke zender, weet inmiddels ook wat pijn is. Na de dende rende eerste week, waarin twee grote speel films, twee afleveringen van de kraker All you need is love' en de voetbalinterland Ne derlandWit-Rusland in stelling werden ge bracht, moeten de snelle boys en girls van voorzitter Joop van der Reijden het nu met veel minder aandacht stellen. Over de gehele periode sinds 1 september bedraagt het marktaandeel van Veronica elf procent, wat een vol punt minder is dan het absolute mi nimum waarop de eigenaars hadden gere kend. Strijd om 'zes' Veronica verdedigt zich door te wijzen op technische problemen. In veel gemeenten heeft de uitgetreden publieke omroep de plaats ingenomen van een buitenlands sta tion, bijvoorbeeld Rai Uno. Als deze Italiaan se zender op 22 stond, dan zit Ve ook op 22. Voor de meeste kijkers (psychisch) veel moeilijker zijn n De televisie is niet langer allesoverheersend Vierkante ogen zouden we krijgen van het staren naar de beeldbuis. We zouden vitaminegebrek oplopen door het nuttigen van 'TV-maaltijden' op schoot. Boeken bioscoop waren gedoemd tot uitsterven. Kortom, de televisie zou volgens cultuurpessimisten ons sociale leven de nek omdraaien. Hoe anders lijkt het na ruim vier decennia 'kastje kijkenuit te pakken: zeven Nederlandstalige stations en zo'n tivintig andere zenders storten hun aanbod over otis uit, maar we blijven gema tigde kijkers, die ook nog sporten, uitgaan, lezen en spelletjes spelen. De nachtmerrie van iedere TV-baas en adverteerder: Hoe krijg ik ze zo ver dat ze naar me kijken hoog getal te schakelen dan naar een ééncij- ferig getal. Vandaar ook de strijd tussen SBS 6 en Veronica (dat nu de afkorting V 6 ge bruikt) om de zesde plaats op uw toestel en in de programmaoverzichten van de om- roepgidsen en de dagbladen. Bij de Dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS, die sinds jaar en dag probeert.het gedrag van de Nederlandse kijkers in kaart te brengen, gelooft men niet in dit soort verkla ringen. Het kijkersverlies van Veronica zou in de eerste plaats een zaak zijn van oneven wichtige programmering. Men wijst erop dat het station zijn avondprogramma begint met 'Nieuwslijn', dat slechts 95.000 kijkers tfekt. Dat is veel te weinig om daarop volgende programma's als 'Quinto' (spelshow van Bart de Graaff) en de soapserie 'Onderweg naar Morgen' een goed uitgangspunt te bieden. En zelfs de superromantische show 'All you need' zit onder haar vroegere niveau. Ze komt niet eens in de buurt van de 1,3 miljoen kijkers, waarop Robert ten Brink in de publie ke periode van Veronica kon bogen. De lange presentator mag nu blij zijn met 750.000 toe schouwers. Nee, dan doet RTL 4 het beter. Het 'oudje' onder de commerciële zenders weet hoe het de mensen moet pakken en vasthouden. Het begin van elke RTL4-avond wordt gemar keerd door de 'Vijf Uur Show', die door door menig vaderlander wordt ervaren als een lek ker uurtje theedrinken met een keur van be kende en dus interessante Nederlanders. Ruim 1,3 miljoen kijkers worden op die ma nier naar R*TL 4 gezogen. En niemand van hen krijgt daarna nog de kans weg te komen. Want na de 'Vijf Uur Show' maken de soap 'The bold and the be autiful', het 'Rad van Fortuin' van de nog im mer populaire Hans van der Togt en nóg een soap, 'Goede Tijden Slechte Tijden', hun op wachting. Vreemde eend Tussen het gezellige 'Rad van Fortuin' en het spannende 'GTST' zit het bloedserieuze 'Half Acht Nieuws'. Op de Gooise matras is het een publiek geheim dat de Luxemburgse bazen van RTL 4 niet zo blij zijn met deze vreemde eend in de bijt. Journaals worden in het groothertogdom gezien als een risico. Als de kijker er een patroon in herkent (e rechts ofzo dan is de kans niet gering dat hij de gehele zender ermee gaat vereenzelvigen. En dat kan er weer toe leiden dat hij wegloopt naar een ander station, wat de adverteerders niet leuk vinden en wat op den duur de in komsten uit reclame aantast. De Luxemburgers zouden dus veel liever uitsluitend 'neutrals programma's uitzen den. zoals soaps of shows van André van Duin en Henny Huisman. Het nieuws zou den zij graag beperkt zien tot een paar onge vaarlijke hoofdpunten van een paar minuten. Waarom het 'Half Acht Nieuws' dan nog steeds bestaat? Omdat het zó veel waardering oogst in het kennelijk nieuwshongerige Ne derland dat het een belangrijk wapen is ge worden in de permanente strijd op leven en dood om de kijkersgunst. Bij de Dienst Kijk- en Luister Onderzoek van de NOS is men ervan overtuigd dat het 'Half Acht Nieuws' vooral wordt uitgezonden om de kijker te weerhouden van een switch naar het 'Acht Uur Journaal' van de publieke omroepen. Want als een kijker één keer weg is, dan is het zeer de vraag of hij terugkeert. Als er dus een eigen journaal nodig is om de mensen te weerhouden van een uitstapje naar de publieke omroep, dan moet dat maar. Het mag alleen niet te veel kosten. Hoofdredacteur Rik Rensen van het 'Half Acht Nieuws' moet het per jaar doen met 25 miljoen gulden. Zijn collega Gerard van der Wulp van het NOS-Journaal heeft twee keer zoveel ter beschikking. Daaruit kan worden afgeleid hoeveel waar de de publieke omroepen inmiddels hechten aan het brengen van goede en verantwoorde informatie. Dat is ook een logische ontwikke ling. Mensen kijken over het algemeen naar de televisie omdat ze op dat moment niks beters te doen hebben. Eenmaal voor de buis gezeten willen ze vermaakt worden of willen ze weten wat er aan de hand is. Soms willen ze het allebei tegelijk en daarom is er nu ook reality-TV. Informatie Nu de commercielen zich op het brengen van ontspanning hebben gestort en dat kar wei heel goed klaren, concentreren de pu- blieken zich noodgedwongen op informatie. Nederland Idat bespeeld wordt door AVRO, KRO en NGRV, heeft zich voorgenomen elke dag tussen vier en acht uur een herkenbaar blok te brengen, waarin informatie de hoofd rol speel^ en waarin zelfs tijd wordt inge ruimd voor verschillende berichtgeving per regio. Verder zijn er op deze zender uiteraard de Acht Uur Journaals van de NOS en de ac tualiteiten van AVRO's 'Televizier', KRO's 'Brandpunt' en NCRV's 'Hier Nu'. En daar mee is de koek nog niet op. Denk aan KRO's 'Reporter' en praatprogramma's als 'Rondom hun Op het tweede publieke net maken de EO en de TROS de dienst uit. Ook daar zijn nu dagelijke info-blokken te zien, zoals '2 Van daag', de vaste actualiteitenrubrieken en een eigen plaats voor het late Journaal. Op '3' zitten VARA. VPRO en NPS. Zij heb ben bij het begin van dit winterseizoen zelfs publiekelijk verklaard dat ze gee ten meer willen zijn van de commerciële pretfabrieken. Nederland 3 zal zich onder scheiden door een bombardement met infor matie, dat hooguit gelardeerd wordt met enig beschaafd amusement. Naast de vier NOS- Journaals en 'Nova' komt er binnenkort ook elke dag de Middageditie (12 tot 13 uur). Ac tuele onderwerpen en maatschapelijke ont wikkelingen zullen de basis vormen van dit programma, maar ook sport, cultuur, politiek en minderheden komen aan bod. Grote vraag voor de publieke omroepen is uiteraard of zij met dit soort uitzendingen voldoende kijkers overhouden. Want ook de publieken zijn, al. is het in veel geringere ma te dan de commerciëlen, afhankelijk van de kijkersgunst. Als er weinig naar hun pro gramma's gekeken wordt, is er ook weinig animo bij het bedrijfsleven om te investeren in dure Ster-spots. Regering en parlement zijn niet bereid een fors verlies aan inkom sten te compenseren door een naar hun idee impopulaire verhoging van de kijk- en luis terbijdragen. Zorgen Welnu, de eerste scores zijn niet erg hoopge vend. Sinds 1 september bedraagt het markt aandeel van de publieke omroepen zo'n veertig procent. Dat is negen punten lager dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Alleen als er een voetbalwedstrijd wordt uitgezonden, stijgt het marktaandeel naar maximaal 44 procent. Een reden temeer voor de publieke omroe pen om zich zorgen te maken over hun toe komst. Wat wordt hun rol en hoeveel zend tijd hebben zij daarvoor nodig? Nu hebben zij een concessie om op drie publieke netten uit te zenden tot het jaar 2000. Staatssecreta ris Nuis (mediabeleid) heeft een commissie ingesteld die gaat onderzoeken of de publie ke omroepen nog meer moeten gaan samen werken en of het aantal netten moet worden teruggebracht. Naar eigen zeggen is de D66- bewindsman zelf voorstander van één, hoog uit twee, publieke netten en wil hij die be speeld zien door één 'slagvaardige' organisa tie, waarin ülle omroepen zijn opgegaan. Een nationale omroep dus, het schrikbeeld van voorzitters als Gerrit Braks van de KRO. Maar aan de andere kant van de schutting die door televisieland loopt staan de gezich ten eveneens zorgelijk. Ook RTL 4 en 5 heb ben hun aandeel in de kijkersmarkt sinds 1 september zien slinken. Samen komen zij nu aan 29 procent (23 6), wat vijf punten min der is dan in de overeenkomstige periode van vorig'jaar. Daarbij komt dat de beide RTL's steeds meer last krijgen van het zappen.. Met de af standsbediening in de hand is het de 'kanaal zwemmer' zelf die in een oogwenk kan be slissen dat hij iets niet langer wil zien. Vooral reclameblokken zijn daarvan de dupe. lnto- mart, dat het kijkersonderzoek voor de NOS verricht, heeft berekend dat maar liefst een kwart *van de kijkers naar een ander kanaal vlucht op het moment dat een commercial begint. Teken aan de wand Deze realiteit begint nu ook tot de adverteer derswereld door te dringen. Grootgrutter Al- bert Heijn trok zich gedurende de zomerva kantie geruisloos terug van de buis, en ging in plaats daarvan aanzienlijk meer reclame maken in de kranten. Voor het eerst in vijf tien jaar verliezen de dagbladen ook geen re clame-inkomsten meer aan de TV. Een teken aan de wand, menen velen in de adverteer derswereld. Televisie is kennelijk niet meer zo'n allesoverheersend medium als in de voorgaande vier decennia. Vraag: Hoe alert bent u op de gevoelens van uw partner? Hoe vaak probeert u van zijn of haar gezicht of stem af te lezen wat er op dat moment van binnen speelt, en rea geert u daarop? Bijvoorbeeld door ongevraagd extra lief te zijn, door een stilzwijgend gebaar van troost of begrip, of gewoon door hem of haar even met rust te laten, de kans te geven zichzelf weer bij elkaar te rapen? Antwoord: als u man bent, waarschijnlijk niet zo vaak en mogelijk zelfs helemaal nooit. Nog een antwoord: als dit type communicatie in uw relatie niet of heel weinig voorkomt, is uw relatie, zelfs als ze al heel lang bestaat, minder een liefdes- dan een gewoonte- relatie. Hoe opmerkelijk het ook mag klinken in deze tijd van 'gepraat' zoals de filosoof Martin Hei degger onze laat-twintigste- eeuwse cultuur ooit noemde mensen drukken hun gevoelens zelden in woorden uit. Veel vake» worden ze op andere manieren geuit. De sleutel tot het 'aanvoe- de gevoelens van ande- s de r het v mogen bezitten om op niet-ver- bale kanalen af te stemmen: de toon waarop iets gezegd wordt, een gebaar dat gemaakt wordt, gezichtsuitdrukkingen, en derge lijke. In de twintiger jaren gaf de psycholoog Titchener de term 'empathie' (van het griekse em- patheia, invoelen) aan dit ver mogen. Titcheners theorie was dat empathie voortkwam uit een soort van lichamelijke imitatie van de pijn of het verdriet van ie mand anders, waardoor soortge lijke gevoelens bij ons zelf wor den opgewekt. Dit verschijnsel is heel duidelijk bij jonge kinderen waarneembaar. Ik had ooit twee echtelieden in behandeling, die hun kind van zo'n maand of ze il afe r de behandeling. Tijdens een sessie begon de moeder op een gege ven moment te huilen. Het kind, dat tot dan toe liefhad zitten spelen, onderbrak het spel, be gon met grote ogen naar de moeder te kijken en vervolgens zelf te huilen. Vanaf de leeftijd van zo'n twee ënhalf tot drie jaar beginnen kinderen duidelijk van elkaar te verschillen in hun gevoeligheid voor de gevoelens van anderen. Het ene kind ontwikkelt zich tot een jongere met een scherpe waarneming op dit punt, het an dere kind tot een wezen dat zich weinig of niets aan de gevoelens van anderen gelegen laat liggen. Hoewel ongetwijfeld ook aan geboren persoonlijkheidsneigin gen een rol spelen, laat een reeks van studies aan het Nationale In stituut voor Geestelijke Gezond heid in de Verenigde Staten zien dat een groot deel van de ver schillen in empathie tussen kin deren op rekening moet worden geschreven van verschillen in op voeding. Kinderen worden meer empathische wezens wanneer van hen in hun opvoeding dui delijk aandacht wordt gevraagd voor het verdriet of de spanning die hun (wan-)gedrag bij ande ren kan veroorzaken: „Kijk nou eens hoe verdrietig je haar ge maakt hebt", in plaats van „doe toch niet altijd zo vervelend!" Uit de studies blijkt ook dat empathie bij kinderen mede ge vormd wordt door het zien hoe anderen reageren wanneer ie mand overstuur of verdrietig is: door het naiipen van wal ze zien, ontwikkelen kinderen een reper toire aan empathische reacties, vooral wat betreft het helpen of steunen van andere mensen die verdrietig zijn. Een van de moge lijke huiveringwekkende gevol gen van het niet ontwikkelen van empathie bij kinderen is het risi co dat ze uitgroeien tot volwasse nen die, juist door hun overmo- gen de pijn te voelen die ze daar mee bij anderen veroorzaken, tot de meest gruwelijke misdaden in staat zijn. Mannen die kinderen of vrou wen seksueel misbruiken of verkrachten, blijken vaak geken merkt door een volslagen gebrek aan empathie voor hun slachtof fers. De meest veelbelovende be handelingsprogramma's voor de ze mannen beginnen dan ook in eerste instantie om aan dat ge brek iets te doen. De daders krij gen hartverscheurende verhalen te lezen over misdaden als die welke ze zelf begaan hebben, verteld vanuit het perspectief' het slachtoffer. /.e krijgen ook videotapes te zien van slachtofers die volko men overstuur vertellen wat het voor hen betekende om mis bruikt of verkracht te worden. Vervolgens moeten ze over hun eigen misdaad schrijven vanuit het gezichtspunt van het slacht offer, waarin ze vooral moeten ingaan op de gevoelens en erva ringen van hei slachtoffer. Ver volgens word! de misdaad volle dig nagespeeld, maar deze keer speelt de dader de rol van het slachtoffer. Empathie met het slachtoffer blijkt bij een aanzienlijk aantal van de zo behandelde mannen hun waarneming te veranderen, zodat het ontkennen van de pijn die ze hebben aangericht ('Vol gens mij vond het kind het ook lekker', 'die vrouw wilde het ge woon als je zag hoe ze erbij liep') zelfs in eigen fantasie, voor hen moeilijk wordt. Daardoor ont staat bij hen de motivatie om werkelijk iets aan hun probleem, hun afwijkend gedrag of ziekelij ke neigingen, te doen. Empathie blijkt dus ook op volwassen leef ijd, en zelfs in heel moeilijke ge vallen, aan te leren. Hoe belangrijk dat leren is, blijkt wel uit de resultaten van een langjarig onderzoeks project onder leiding van de psy choloog Robert Rosenthal aan de universiteit van Harvard. Rosent hal ontwikkelde een test voor empathie, bestaande uit een se rie videotapes, waarop een jonge vrouw die meest uiteenlopende gevoelens uitdrukt, variërend van afkeer tot moederlijke liefde. On der andere op basis van alleen de gezichtsuitdrukking of alleen de lichaamshouding van de vrouw, moet de kijker de verschillende gevoelens proberen te onder schelden en benoemen. Rosenthal heeft hij vele dui zenden mensen over de gehele wereld onderzoek met zijn test gedaan en daaruit blijkt het vol gende. Mensen die goed in staat zijn om gevoelens van anderen uit non-verbale signalen op te maken, blijken emotioneel ge zondere en rijpere individuen, ze zijn meer geliefd bij anderen, meer sociaal en niet zo verras send gevoeliger, maar dat ook in de zin van het beter kunnen uiten en verwoorden van hun ei gen gevoelens. Over het algemeen blijken vrouwen beter te zijn dan man nen in dit soort empathie. Op merkelijk is dat mensen, met na me mannen, die het in de loop van de 45 minuten durende test geleidelijk aan beter gaan doen die dus liet vermogen blijken te hebben om snel empathische vaardigheden op te pikken ook betere relaties met het ande re geslacht te hebben. Empathie is, dat wisten we natuurlijk ei genlijk allang, een belangrijk in grediënt van een bevredigend liefdesleven. Maar er is nog iets anders uit Rosenthals studies naar vo ren gekomen, en dat is minstens zo belangrijk. I loewel er nauwe lijks verbaijd is tussen IQ en em pathie, blijken empathische kin deren en jongeren het over het algemeen beter te doen op school dan kinderen die weinig of geen vaardigheid hebben in het lezen van non-verbale bood schappen. Het speelt mogelijk een rol dat empathie kinderen beter in staat stelt met leeftijdge noten en ook met leerkrachten om te gaan. Verschil in empathie zou daar mee een van de verklaringen kunnen zijn voor het verschil tussen jongens en meisjes in schoolproblemen en schooluit val. Verschil in empathie is naar alle waarschijnlijkheid ook een belangrijke factor van het feit dut vrouwen vaker dan mannen de genen zijn die oppikken dat er iets mis is in hun partnerrelatie, en daar aandacht voor vragen of hulp voor zoeken. Niet overbrugde verschillen in empathie vormen naar alle waar schijnlijkheid ook de belangrijk ste reden waarom partnerrelaties in deze tijd mislopen. 1 let vreemde vind ik alleen dat vrou wen en meisjes bij het kiezen van een (mannelijke) partner nog zo weinig letten op zijn empathisch vermogen. Kortom: wanneer staat de eerste vrouw nou eens op die tegen haar (nog niet-em pathische) aanstaande zegt: 'Eerst op empathie-cursus, an ders gaat het feest niet door. Want als ik je zo kies, is het risico groot dat ik verlies!' RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie denkwijzer

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 37