Een eenpersoons denktank r Cherpe ideologische tegenstellingen bestaan er na De Val van De Muur iet meer. Het kapitalistische systeem heeft gezegevierd, democratie is de wereldnorm geworden. Feitelijk is dat het einde van de geschiedenis, concludeerde Francis Fukuyama, en hij werd wereldvermaard als vrijdenker onder de economen en als futuroloog onder de sociologen. Fukuyama bezoekt deze tivee weken Nederland en spreekt er voor izendkoppiggevulde collegezalen, fluistert in het oor van Bolkestein en ireert in de society-kolommen van het wakkerste dagblad. En dat alles mdat hij een nieuw boek heeft gepubliceerd en research doet vooreen volgende pil. l en kleine man met Aziatische trek- I i ken loopt door de gebouwen van Schiphol en het aanpalende trein station. Peinzend uiteraard. Wie Francis Fuk uyama ontmoet, komt in aanraking met het archetype van de generalist die alle informa tie in zich opzuigt hoe triviaal ook. „Ik ben nu op zoek naar het toilet, maar je moet me zo meteen maar eens vertellen waarom ze hiervoor deze constructie hebben gekozen." Later op de dag zal hij op momenten dat het gesprek even dreigt stil te vallen, of als we op onze trip naar Groningen moeten over stappen in Amersfoort, de privatisering van de Nederlandse Spoorwegen, de stand van de dijkverhogingen langs de Maas, de gevolgen van 'Maastricht' voor de Britse politiek, de cultuur van Haarlem en de kans op één Eu ropese Munt ter sprake brengen. Ledigheid is des duivels oorkussen. „Dat is het stadion van Ajax, zeg je? Wat gaan ze daar nog meer in doen dan voetballen? En wie betaalt dat gebouw?" Zo werkt de eenmanskrachtcentrale en -in formatiepunt dus. Give and take. Fukuyama doet niet aan networking hij is een vleesge worden network. Geen wonder dat het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Wang Corporation vorig jaar vochten om zijn diensten, toen de Japanse Amerikaan (hij is de kleinzoon van een Japanse immi grant) te kennen gaf wat meer maatschappe lijke zekerheid te willen omwille van zijn langzamerhand uitbreidende onderzoek. Het werd Wang. Maatschappijbeelden Maar eerst nog even die stelling over wat Fu kuyama het einde van de geschiedenis noemt; ze verdient voor niet-ingewijden nog wel even enige toelichting. Fukuyama be schreef in The End of History de situatie aan het einde van deze eeuw, naar aanleiding van de ineenstorting van de Sovjetunie* en het wegvallen van de Berlijnse Muur. I lij consta teerde dat de oude maatschappelijke model len leken te zijn verdwenen. De traditionele verschillen tussen monarchie, fascisme, libe rale democratie en het communisme waren als sneeuw voor de zon opgelost, even afge zien van het feit dat er hier en daar nog voor beelden te vinden zijn. Als je de loop van de geschiedenis ziet als een lange reeks van tel kens nieuwe maatschappijbeelden, dan moet je volgens Fukuyama tot de conclusie komen dat de geschiedenis na 1989 niet verder evo lueert. In zijn nieuwste boek Trust, in het Neder lands vertaald als 'Welvaart, de grondslagen van Economisch Handelen', borduurt Fuk uyama verder aan zijn brede maatschappij beeld. Hij schrijft eigenlijk bemoedigend dat er na 1989 geen einde is gekomen 'aan uitda gingen van een gemeenschap. Fukuyama ge looft niet in de maakbaarheid van die samen leving, nee, hij ondèrscheidt het cement tus sen de bouwstenen van onze samenleving. In Trust houdt de eenpersoons-denktank een aantal nationale economieën tegen het licht van de maatschappelijke saamhorigheid. Zijn stelling is dat de cultuur van een land bepaalt waarom bijvoorbeeld de Italianen, de Fran sen en de Chinezen zo'n moeite hebben om multinationale Firma's op te bouwen. Waarom noemt hij die factor Trust, ofwel Vertrouwen? Omdat zijn onderzoek aantoont dat in landen waar de familieband zeer be langrijk is vreemden niet of nauwelijks wor den vertrouwd. In Italië, Frankrijk en China zijn grote bedrijven dan ook familiebedrijven; managers van buiten worden gewantrouwd en niet zelden betekent het uitsterven van fa milies het einde van het bedrijf. Hoewel Amerika vooral wordt vereenzelvigd met in dividualisme toont Fukuyama aan dat de VS historisch en cultureel gezien anders in el kaar zitten. Heel anders dan Frankrijk bij voorbeeld hebben de VS met succes moder ne produktieprocessen (die de Japanners uit het westen Jiadden gehaald en vervolgens verfijnd) geherintroduceerd. Internet Maar Fukuyama is zelf al wat stapjes verder. Hij werkt aan een onderzoek over de invloed van de computersystemen als Internet de Digitale Snelwegop mens en economie, en op de internationale relaties. Daar ge bruikt hij overigens 'het net' zelf voor. Zo'n 120 knappe koppen uit politiek, technologie en economie schrijven via het -E-mail-adres van Fukuyama met elkaar. „Ik ben sowieso mateloos geïnteresseerd in computers", zegt Francis. „We beseffen dat we aan de voor avond staan van een grote revolutie. Waar schijnlijk is ze al begonnen, maar de draag wijdte kunnen we ervan niet overzien." „Je krijgt veel anekdotes toegestuurd, maar echte informatie over verstrekkende effecten is moeilijk te vinden. In hoeverre wordt de soevereine staat aangetast door de veelheid van invloeden en handelingen die via de computer plaatsvinden? Ontstaan er andere vormen vari solidariteit? Een van de vaste Stellingen die we in onze E-mail-groep be spreken is de stelling dat technologie goed is voor de verbreiding van technologie en slecht voor totalitaire regimes. Ik vind zelf dat je voorzichtig moet zijn als het er om gaat aan te geven in hoeverre het werken via compu ters in staat zal zijn maatschappelijke veran deringen tot stand te brengen. Ja, het brengt mensen in totalitaire staten als Singapore of China in contact met de buitenwereld, maar deze regimes leren heel snel hoe ze dergelijke dreigingen de kop moeten indrukken. In Chi na doen ze dat door de entree tot het Internet zo duur mogelijk te maken." „De tweede vraag heeft te maken met de mogelijkheid van een land om in het compu tertijdperk nog zelfstandig beleid te ontwik kelen. Als de economie straks nog sneller via computerkanaleh globaliseert, dan volgen de maatschappelijke veranderingen vanzelf. Dat leidt onvermijdelijk tot een bepaalde mate van uniform gedrag. In Nederland schrikken ze niet van zo'n toekomstperspectief,, want jullie hebben altijd naar het buitenland geke ken, maar voor een land als de VS is het vloe ken in de kerk. Maar vooralsnog is de uitwer king die het computertijdperk bijvoorbeeld op de buitenlandse politiek heeft klein." Computeroorlog „Het derde thema is oorlogsvoering via com putersystemen. Naarmate onze maatschappij afhankelijker is en zal worden van omvangrij ke computersystemen, moet je steeds meer rekening houden met een aanval op de elek tronische verbindingen of programma's. Het is denkbaar dat alles wat draait wordt stilge zet, zonder dat je weet door wie je wordt aan gevallen. Het kan een terreurgroep zijn of zelfs een multinational." „De interessantste gevolgen van de opruk kende computernetwerken zien we in onder nemingen; die moeten nog platter van struc tuur, in hiërarchie, worden dan we ooit voor mogelijk hadden gehouden. Alleen om te overleven moeten beslissingen naar lagere niveaus worden overgedragen. Voor het Amerikaanse Ministerie van Defensie verricht ik momenteel een onderzoek naar de moge lijkheid om, net als in de nieuwste bedrijfsor ganisaties, hele platte organisatiemodellen in te voeren. Het perspectief is natuurlijk; wat doe je straks met de logge bureaucratieën." Fukuyama weet alleen niet of het wel tot een boek komt. „Schrijven is voor mij een must. Zodra ik een onderwerp heb gekozen, wil ik in staat zijn te bepalen of het mogelijk is om een thema te ontwikkelen, zodat je ook met enige kans op resultaat kunt voorspellen dat het zin heeft nog veel meer research te plegen. De Wang Corporation wil het onder werp in elk geval wel verder uitwerken. We hebben zelfs een kantoor in Delft dat voor de Nederlandse overheid veel werk verricht en ook actief is voor'verschillende Europese be stuurslagen, juist op dit terrein van systeem analyse. Het is hun nieuwe terrein. Bij Wang speelt hetzelfde probleem als bij de NAVO. Beide zijn ontstaan ten gevolge van de Koude Oorlog en moeten nu bedenken waarom ze nog bestaan. Ik ben hun perspective man, denk ik." Culturele afbraak Zo zijn we terug bij 1989, het fin de siècle van de twintigste eeuw en bij het scenario dat Fu kuyama in Trust schetst over de moeizame balans tussen politiek enerzijds en economie en cultuur anderzijds. „De echte problemen die we nu hebben, doen zich eigenlijk voor op een heel ander niveau dan dat van de po litiek. Vooral in mijn land, de Verenigde Sta ten, grijpt de culturele afbraak razendsnel om zich heen. Ik bén er nog niet uit of dat een exclusief Amerikaans probleem is, dan wel een indicatie vormt voor de problemen die er wereldwijd gaan optreden." „We praten tegenwoordig wel veel over globalisering, maar ik geloof juist dat we steeds meer verschillen zullen zien op maat schappelijk en cultureel niveau. De politieke systemen, de beginselen van democratie zul len uiteindelijk tamelijk algemeen worden in gevoerd. Over een jaar of vijftig zullen ook Rusland en China volgens mij beschikken over handelswetgeving, eigendomsrechten, stemrecht en wat al niet. Op die terreinen zal harmonisatie optreden, maar verder niet." „Mensen willen zich blijven onderschei den, want dat geeft inhoud aan hun hande len. Kijk eens naar wat er gebeurt in Québec of Schotland. Het zijn heel andere voorbeel den van radicaal nationalisme dan wat je bij de Serviërs ziet. maar het is veelzeggend dat dit aan het eind van deze eeuw midden in de moderne wereld gebeurt. Mensen willen nu eenmaal hun morele beginselen bescher men. Ze willen hun eigen gemeenschappelij ke banden ervaren. Dat gaat nu eenmaal niet met de hele wereld." Fukuyama lacht als zijn eigen achtergrond wordt betrokken bij het gespreksthema. Per slot van rekening werden familieleden tijdens de Tweede Wereldoorlog geïnterneerd toen de Amerikanen rekening hielden met een Ja panse aanval op Californië. Maar als we het voorbeeld verruimen tot het sektarische ge drag van de joodse zakenwereld in de VS, komt hij weer op gang. „De etnische achter grond is heel belangrijk, maar ze verschilt weer van groep tot groep. „In mijn boek voer ik bijvoorbeeld bewij zen aan voor de trend dat de Japanse zaken wereld liever onderling handelt, dan dat ze buiten de eigen kring een beter produkt koopt. Bij de joodse zakenmensen in de VS zie je dat er sterk verzet bestaat tegen een volledige assimilatie in Amerika. Hun kinde ren leren nog steeds Hebreeuws, gaan naar joodse scholen. In onze familie is de assimi latie eigenlijk compleet, al kreeg de Japanse minderheid een klap door de internering. Ze voelden zich geminacht, juist omdat hun houding zo loyaal was. Er vocht een beroemd Francis Fukuyama: „Mensen willen zich blijven onderscheiden, want dat geeft inhoud aan hun handelen." Het einde van de eeuw volgens Francis Fukuyama Japans-Amerikaans regiment in Italië aan de kant van de geallieerden. Na de oorlog heb ben ze er nooit een probleem van gemaakt ook weer een gevolg van culturele gewoon ten. De Japanners accepteren autoriteit nu eenmaal. Hun kleinkinderen, helemaal ver- amerikaanst, deden dat niet. Zij stapten naar de rechter en bedongen eind jaren tachtig alsnogschadeloosstellingen. Etnische erfenis In zijn boeken zoekt Fukuyama onophoude lijk naar dergelijke kleinere en grotere cultu rele variaties in gedrag de erfenis van etni sche verschillen noemt hij dat. We brengen aan de hand van drie recente gebeurtenissen ter sprake hoe het Amerika vergaat. Dat wil zeggen: in raciaal opzicht: de rellen in Los Angeles van 1992, de procesvoering tegen O.J. Simpson en de Million Man March op uitnodiging van Louis Farrakhan's Nation of Islam. „De situatie in de VS is behoorlijk beroerd. Het probleem met Afro-Amerikanen is an ders dan dat van elke andere minderheid in de VS. De Spaanstalige immigranten, de Azi aten of om het even welke andere immigran ten hebben zich veel beter geassimileerd. Ik ben zelf zeer verontrust geraakt door de ge beurtenissen van de laatste tijd. Ik vind het een schande dat de rassenverhoudingen in cms land zó zeer geleden hebben dat je van een flinke achteruitgang kunt spreken." „Tot vier jaar terug geloofde ik in vooruit gang en in de mogelijkheid dat de VS in staat zouden zijn om verschillende bevolkings groepen sterk te doen opgaan in de grote Amerikaanse samenleving. Maar er is een zwarte onderklasse in de grote steden ont staan, die er zwaar op achteruit is gegaan. Hele arme, gedegenereerde groepen, zonder historisch vergelijkbare gegevens. Er zijn rap porten dat tachtig, negentig procent van de kinderen opgroeit zonder vader of moeder, terwijl de succesvolle zwarte middenklasse ook al radicaliseert." 1 „In die zin kun je het proces tegen O.J. Simpson zien als een waterscheiding. Er wa ren altijd grote groepen blanken die positief stonden jegens de zwarte minderheid, en die geloofden in een geïntegreerde samenleving. Het heeft er veel van weg dat deze bevol kingsgroepen elkaar de rug toedraaien. Zwar te feministische groepen kozen de kant van O.J. Simpson, alleen omdat hij zwart was. En de mars op Washington? Heel iets anders dan die met Martin Luther King in 1964. Toen lie pen er veel blanken mee. Het erge is nie mand er raad mee weet." „Ik schrijf over complexe zaken. Ze laten zich niet weergeven in een plan van aanpak in tien punten. Ik weet niet hoe Amerikanen over en weer het vertrouwen in elkaar moe ten opbrengen of herstellen. Ik schrijf geen kookboek; het enige w, ze verschillen, tot in de wijze waarop we onze economie runnen, van culturele aard zijn. Terug gaan op religie, traditie, gewoonten, ri ten. Die laten zich niet programmeren. Er is slefchts één raadgeving: de staat kan veel kwaad doen door het vertrouwen van men sen onderling te ondermijnen en te bescha men. Dat vertrouwen is de ruggegraat, het raster van onze samenleving en economie." IRT-debatten Fukuyama verwijst naar het voorbeeld van de IRT-dcbatten, waarbij een groot deel van de Nederlandse bevolking haar vertrouwen in haar politie en overheid dreigt te verliezen of al heeft verloren. „Onze huidige samenleving houdt van simpele recepten. De morele vraag berust echter niet alleen bij de regering, maar bij alle groepen, bij alle lobbygroepen die on ze samenleving rijk is. Van vakbond tot be drijf, van kerk tot aktiegroep. Wc moeten aan cultural rethinking gaan doen; alleen langs de weg van overleg kun je het sociale kapitaal in onze samenleving vergroten. De macht van een staat in onze laat-twintigste eeuw is nog wel groot, maar de samenleving zelf moet dit probleem ter harte nemen. De over heid is jarenlang sowieso veel te belast ge weest." ZATERDAG 28 OKTOBER 1995

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 33