Russen in Israël zijn vooroordelen meer dan zat Feiten &Meningen De meest geschifte bisschop Kemwapenstaten willen wapens gewoon niet kwij; ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 Bij de vorige paus zijn, zoals David Yallop aantoonde in zijn boek In God's name, diens druppels tegen lage bloeddruk stie kem vervangen door een zwaar vergif. De paus heeft nietsvermoedend voor het sla pen gaan, naar hij dacht, zijn druppels te gen de lage bloeddruk ingenomen, en was een paar uur later dood. Het boek van Yallop werd in het Nederlands vertaald on der de titel God's wil of de Mafia. Ik heb het onlangs ademloos gelezen. Ik wist niet dat de bewijzen voor de vergiftiging zo overwel digend waren, noch ook dat na de dood van die paus geen lijkschouwing is verricht, of is onderzocht of hij wel op een natuurlijke manier aan zijn einde is gekomen. Enfin, we hebben er nu deze Poolse paus voor in de plaats ge kregen. Die vorige paus beviel me enorm, maar ook voor deze heb ik een zwak. Bij zijn be zoek aan ons land, sprak hij al een aar dig mondje Neder lands. Hij had het in 't begin steeds over 'de geilige maagd'. Alfrink heeft toen na een dag tegen hem gefluisterd: 'Sorry, heilige vader, u kunt maar beter niet over de heilige maagd spreken, want ja, ziet u...' Na één dag kwam het woord heilig niet meer over zijn lippen. Maar wel zei hij hij had toen net een nieuwe bisschop be noemd dat hij voor die functie 'de meest geschifte' had uitgekozen. Dat zo'n man, die meest geschikte wou zeggen, met zo'n klein foutje in de uitspraak zo bikkelhard de spijker op z'n kop weet te slaan! Sindsdien heeft hij her en der nog vele geschifte bis schoppen benoemd. Ik geloof zelfs dat we in Nederland geen gewone bisschoppen meer over hebben: al onze bisschoppen zijn geschifte bisschoppen. Nog verbazingwekkender is dat hij één onzer meest geliefde bisschoppen, de heer Gijsen uit Roermond, afgezet heeft als bis schop. Maar nu is Gijsen dan toch weer herbenoemd tot bisschop, en wel te IJsland. Hoe zou de paus daar nu toch toe gekomen zijn? Is dit 'de meest geschifte' voor IJsland? Maar voor ons land was hij blijkbaar te ge schift, ofschoon hij onze taal toch redelijk sprak. Wel dacht hij dat na het woord 'mag' alleen het woord 'niet' kan volgen, en hij vervoegde het woord bidden als volgt: bid den, bad, verboden. Maar misschien valt het wel mee, mis schien is Gijsen wel de meest geschifte voor IJsland. Dat hij de taal niet verstaat, hoeft geen bezwaar te zijn. Mét de IJslandse wóórden voor 'tegen' en 'niet' komt zo'n man als Gijsen al een heel eind. En hij heeft maar 2500 parochianen. Zelfs als die, wat na deze benoeming te verwachten is, bin nen nu en het jaar tweeduizend allemaal van het geloof afvallen, is dat maar een mi nimaal verlies voor de Roomse kerk. Dat heeft de kerk wel over vóór de verbanning van een man die zelfs voor Nederland te ge schift bleek te zijn. Russische immigranten in Israël zijn het zat te worden afgeschilderd als luiaards, dronkelappen, hoeren, oplichters, maffialieden, deserteurs en parasieten. „In Rusland werden we met de nek aangekeken omdat we joden waren, hier hebben we een crimineel en asociaal stigma gekregen", formuleert Nathan Sharans- ki het Russische ongenoegen. Sharanski, die in de Sovjetunie jarenlang gevangen zat wegens zionistische activiteiten, is in Israël voorzitter van de Russische belangengroep Zionistisch Forum. Hij is van plan vol gend jaar met een immigrantenpartij deel te nemen aan de parlementsverkiezingen. Een Russische immigrant is op het vliegveld Ben Goerion op zoek naar zijn bagage. Het Zionistisch Forum organiseerde deze week in Jeruzalem een bijeen komst om de Israëlische pers te wijzen op haar speciale verantwoordelijkheid. ,,Het is tijd dat de media in Israël naar Amerikaans voorbeeld 'politiek cor rect' worden", meent Sharanski, die in Rusland Anatoli Sjtsjaranski heette. „Is het echt nodig te schrijven dat de ver dachte van een aanranding een Russi sche immigrant is? Er staat toch ook nooit dat de dader in Israël is geboren? Vreemdelingenhaat in Israël is niet be gonnen met de komst van de 600.000 immigranten uit de voormalige Sov jetunie. Hoewel de zionistische ideolo gie nieuwkomers ziet als joden die te rugkeren naar hun land van herkomst, zijn immigratiegolven steeds met wan trouwen ontvangen. Telkens voelden gevestigde groepen zich in hun positie bedreigd. „Er heerste in Israël een juichstem ming als ergens de poorten voor de emigratie van joden opengingen. Maar die werd altijd gevolgd door wrok en stigmatisering", zegt socioloog Moshe Lisak van de Hebreeuwse Universiteit. Hij is minder optimistisch dan Sharanski over de mogelijkheid de houding van het Israëlische publiek te veranderen, 'zeker als die houding een produkt is van werkelijk bestaande wrijving tussen de twee groepen'. De oplossing is volgens "Lisak een kwestie van tijd. De manier waarop de Russen in Israël zijn verwelkomd, steekt trouwens gunstig af bij de op vang van de Noordafrikaanse immi granten in de jaren vijftig. „Er was een hele reeks vrijwilligersorganisaties die de Russen heeft geholpen bij hun eer ste stappen in Israël. Tegenover de Noordafrikanen is de houding van het begin af aan kritisch geweest. Geves tigde Israëli's twijfelden eraan of ie mand uit Marokko ook 'de nieuwe mens' zou kunnen worden die de zio nistische revolutie hier wilde creëren." In een rapport probeert het Zionistisch Forum het negatieve imago van de Russische immigrant met feiten te weerleggen. Voor iedere duizend im migranten opent de Israëlische politie 9,5 criminele dossiers, tegen 11,8 per duizend voor de bevolking als geheel. De immigranten leveren het leger rela tief gezien evenveel recruten als de ge vestigde Israëli's en ook het percenta ge dat dient in elite-eenheden is gelijk. Van de vele Russische artsen haalt 71 procent het examen dat het Israëlische ministerie van volksgezondheid heeft ingesteld als eis voor een praktijk-ver- gunning. Artsen uit de voormalige Sov jetunie zijn dus niet de 'schoenmakers' waarvoor gevestigde Israëli's hen graag verslijten. Het rapport citeert ook een aantal kop pen uit met name regionale Israëlische kranten die bijdragen aan de negatieve beeldvorming. 'Drie immigranten ver dacht van lidmaatschap in Satahs-sek- te', 'Misdaad, prostitutie, alcohol en vandalisme. Dat hebben immigranten Be'er Sheba bezorgd' (Sheba), 'Alle Russische vrouwelijke immigranten zijn prostituées, veroorzaken echt scheidingen: immigranten dienen niet in het leger en zijn dieven'. Volgens het Zionistisch Forum zijn de gevolgen van het negatieve imago overal te zien, 'vooral in het aantal ARCHIEFFOTO vrouwelijke immigranten dat wordt lastig gevallen, omdat ze er automa tisch van worden verdacht het oudste beroep ter wereld uit te oefenen'. Kin deren van Russische immigranten hebben het zwaar te verduren op school omdat Israëlische kinderen de vooroordelen van hun ouders overne men. De vernederingen die de immigranten dagelijks ondergaan, helpen hen niet bij hun aanpassing, stelt het rapport vast. „Het maakt hen in hun nieuwe thuisland tot vervreemde, verbitterde en ontwortelde burgers." JERUZALEM AD BLOEMENDAAL Beste wensen Het is half oktober, een prachtige herfstdag. Om een uur of drie 's middags l wordt er aan de deur ge beld. Via de 'hallofoon' hoor ik: „Police, pompiers." Tjeempie, de politie én de brandweer! Ik hol naar de voordeur en doe open. Een vriendelijk ogende heer in burger roept mij stralend toe: „Les meilleurs voeux pour l'année nonante six!" „U bedoelt", stamel ik, „het is half oktober, een prachtige herfstdag en u komt me de beste wensen voor het jaar 1996 brengen?" Inderdaad, dat deed hij. „Maar bent u niet wat vroeg voor de tijd van het jaar?" wil ik weten. Daar kon ik wel eens gelijk aan hebben, maar hoe dacht ik dat ze anders al die adressen in Brussel konden aflopen? De man trad op namens het 'sociaal fonds' van de politie, de brandweer, de gevange niscipiers, de havenpolitie en de reddings ploegen die uitrukken als ergens een spe leoloog klem is komen te zitten. Of ik mis schien iets overhad voor dit fonds, dat een eigen blad uitgeeft, zorgt voor een extraatje als een collega ziek is en wel eens een feest avond belegt? Maar natuurlijk. Ook al had ik het gevoel niet veel keuze te hebben. Stel dat ik niet zou dokken? Zou ik dan nog wel op boven vermelde diensten mogen rekenen, als het eens nodig zou zijn? Voor de somma van tweehonderd franken minimaal, iets meer dan een tientje, was ik binnen en ik kreeg een mooie sticker, waarmee ik tot 'sympa thisant' van het fonds werd benoemd. Het is in België heel gewoon, dat ook over heidsdiensten een nieuwjaarsbijdrage bij de burger innen, zoals de krantenjongen dat doet in Nederland. In de komende tijd staan mij nog de vuilnisophalers te wach ten, de 'straatkeerders', het personeel van de telefoonmaatschappij Belgacom, dat ons ten dienste staat in de gebouwen van de Europese Unie, en niet te vergeten de 'post mannen' ofwel de 'fakteurs'. Ik schenk ze allemaal wat en zeker de post bodes, want die hebben een zwaar bestaan. De Belgische PTT is er anno 1995 nog niet in geslaagd de postbodes van karretjes te voorzien om hun vaak enorme last te dra gen. Ze moeten 's morgens voor dag en dauw uit de veren en in Brussel zie je ze aan het begin van de middag afgepeigerd bijeen staan in de metro, want voor hun verplaat sing zijn ze op het openbaar vervoer aange wezen. Mét hun schoudertassen. Ik ken een vrouwelijke postbode, die voor enig comfort heeft proberen te zorgen door een 'stootband' te haken om het hengsel van haar tas. Het is een ontroerend gezicht. De postbodes hebben slechts één mooie dag per maand. Dat is wanneer ze vaak nog in contanten de 'pensioentjes' rond brengen, de Belgische AOW. Dan wil hun route nog wel eens wat langer duren, omdat de dankbare oudjes hen stuk voor stuk op een klein glaasje noden. Gek genoeg hoor je zelden of nooit dat postbodes vanwege die 'pensioentjes' worden overvallen, maar dat kan te maken hebben met het feit dat zij natuurlijk op hun beun weer 'sympathi sant' zijh van politie en brandweer. Rest de vraag wat nu de werkelijke reden was van de vroege komst van de politionele wensen dit jaar. Ik vermoed stiekem, dat de pot eerder dan andere jaren is leeggeraakt. Als ze in dit tempo doorgaan, staan ze vol gend jaar in augustus op de stoep. ALY KNOL CORRESPONDENT De internationale vredesbewegingen hebben het voor elkaar: het Internationale Gerechtshof behandelt de vraag of kernwapens misdadig zijn of niet. De initiatiefnemers hopen dat in navolging van chemische en biologische wa pens ook kernwapens worden verboden. Het is maandag een grote dag voor de vredesbeweging in de hele wereld. Dan buigt het In ternationaal Gerechtshof van de Verenigde Naties in Den Haag zich over de vraag of kernwa pens misdadig zijn of niet. Dat de kwestie aan de orde komt, mag een wonder heten. Want de Verenigde Staten en hun westerse bondgenoten hebben een felle tegencampagne ge voerd. Kernwapens en alles wat daar mee samenhangt, stuiten in de publieke opinie nog steeds op veel weerstand. Ook politiek vormen zij een voortdurende en blijvende bron van fricties. Vooral de westerse kernmo- gendheden houden met argus ogen in de gaten of er geen nieuwe staten zijn die ook de nucleaire drempel willen over schrijden. In feite vormen kern wapens permanent de belang rijkste bron van potentiële con flicten. En dan hebben we het nog niet eens over het eventuele kernwapengebruik zelf en de onvermijdelijke gevolgen daar van. De westerse mogendheden hebben ingestemd met een to taal verbod van chemische en biologische wapens. Maar te genover de derde categorie massavernietigingswapens, de kernwapens, wordt een andere opstelling gekozen. Een alge meen en expliciet verbod hier van wordt van de hand gewe zen. Vaak wordt hiervan als re den gegeven dat het bestaan van kernwapens nu eenmaal een feit is. Waarom deze rede nering niet opgaat voor chemi sche en biologische wapens blijft in nevelen gehuld. Met betrekking tot chemische en biologische wapens denkt men op den duur een sluitend verificatiesysteem te kunnen opzetten, gepaard gaande met een eventueel optreden van de Veiligheidsraad tegen overtre ders. Een dergelijk systeem voor kernwapens wordt op voorhand onmogelijk geacht. Zodat dui delijk is dat hier wat anders achter zit. En dat is dat de kem wapenstaten geen verbod van deze massavernietigingswapens willen. Zij willen juist deze wa pens behouden, en wel vanuit een monopoliepositie. De officiële kemwapenstaten zouden recht hebben op hun kernwapens. Dat recht ontlenen zij aan het Non Proliferatie Ver drag (NPV), dat onlangs voor onbepaalde tijd werd verlengd. Dat verdrag zou bevestigen dat er op de wereld twee soorten staten zijn: landen die als kem wapenstaten zijn aanvaard en alle overige landen, waarvoor een verbod op kernwapens zou gelden. In werkelijkheid is er natuurlijk geen sprake van dat het NPV bestaande kernwapenmonopo lies legitimeert. Integendeel, het NPV verplicht alle staten om tot een totale (kem)ontwapening te komen. Het hanteert daarbij het stand sri//-beginsel: er mogen in elk geval geen nieuwe kemwa penstaten bij komen. Het NPV erkent het feit dat er nu een maal landen zijn die al beschik ken over kernwapens. Maar dat is wat anders dan dat kemvva- penbezit daarmee legitiem zou zijn. De laatste vijftien jaar is een be weging op gang gekomen die de kernwapens op juridische gron den bestrijdt. Haar bevinding luidt dat kernwapens in strijd zijn met het geldende interna tionale recht, althans het drei gen daarmee en het eventuele gebruik daarvan. Deze juridi sche beweging heeft samen met de traditionele anti-kernwapen beweging de krachten gebun deld en heeft enkele jaren gele den het plan opgevat het Inter nationaal Gerechtshof een uit spraak te laten doen over de rechtmatigheid van kernwa pens. Een vermetel plan, want gewo ne burgers of burgerorganisa ties hebben geen toegang tot het Internationaal Gerechtshof. Dat is voorbehouden aan staten en aan organen van de VN. In de praktijk betekent dit dat lan den ertoe zouden moeten wor den gebracht om deze kwestie voor te leggen aan het Interna tionaal Gerechtshof. Door een aantal internationale organisaties voor vredesvraag stukken, waarvan de Vereniging van Juristen voor de Vrede en de Nederlandse Vereniging voor Medische Polemologie (NVMP) de Nederlandse vertegenwoor digers zijn, is dan ook flink ge lobbyd. En met succes. On danks een heftige tegencam pagne van de Verenigde Staten en hun westerse bondgenotd nam de Wereldgezondheidsd' ganisatie (WHO) in mei 1993eif een resolutie aan waarin het^ ternationaal Gerechtshof on v een uitspraak wordt gevraag<|j In december 1994 besloot oa de Algemene Vergadering vaj de Verenigde Naties een derd lijke uitspraak van het Hof te] vragen, nog aangevuld met cl vraag naar de rechtmatigheid van het dreigen met kernwa-t Jj pens. u En nu is het zover. Het Interif tionaal Gerechtshof begint L"r maandag aan de mondelinga^ behandeling van deze rechtsL kwestie. Na een aanloopperifc de, waarin 41 landen gebruikt hebben gemaakt van de moa lijkheid hun schriftelijke visii^, geven, beginnen dan in het \tn( despaleis de hoorzittingen. DTza kunnen alle landen nogmaalLs hun mening geven over dezeL kwestie. Naar verwachting zu, len deze twee weken duren. L Volgend voorjaar zal het hof dan een uitspraak doen. ZEIST N. STEUNEN De schrijver is secretaris van Vereniging van Juristen va Vrede.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2