Rust, ruimte en lange afdalingen j Toerisme Wereld kijkt mee naar bouw toekomsthotel \TERDAG 27 OKTOBER 1995 2 Poepgoed H EI EISBERICHT n het Museum Jannink aan de laaksbergerstraat 147 in En- chede is tot en met zondag 28 ril een expositie te zien onder titel 'Poepgoed'. Zoals de ïaam al ongeveer aangeeft, I jiedt de tentoonstelling een overzicht van alles wat met loep te maken heeft. Zo wordt beeld gegeven van het tgebruik in de landbouw vroeger en nu, maar ook worden de ontwikkelingen ge- oond op het gebied van sani es hygiëne. Voor het poe- jencle kind is een apart hoekje eerd. nfo: Museum Jannink, 053- 13 19 09 3. 69 flessenscheepjes 14,2 het Flessenscheepjes Muse- n aan het Zuiderspui, niet ver n de Drommedaris in Enk- lizen, is deze herfst een ten- istelling te zien van flessen- heepjes en scheepsmodellen, die zijn gemaakt door Enid Li- ian Smith. De op Terschelling wonende Engelse gebruikte haar werkstukken een spe- iale techniek, waarbij zij onder de zee van balsahout ;need. Wie zelf flessenscheepjes il gaan maken, kan eveneens het museum terecht. Vanaf 6 ovember verzorgt Fridtjof van der Harst op vijf maandagavon- den een cursus. Ljlnfo: Flessenscheepjes Muse- i, 02 28 - 31 85 83. /B-uitgaven 5, Af ij de ANWB verscheen dezer agen een aantal herziene 'warsstap Fietsmappen. Ze be- ichrijven op uitgebreide wijze ietsroutes in een gedeelte van loord-Holland (van Texel tot Beemster) en de Veluwe. _>ok kwamen er nieuwe fiets- pdsen uit van de regio Zuid- .imburg, Veluwe, Utrecht, Zuid-Holland/noord en Zuid- -lolland/zuid. Nieuw zijn even- de ANWB/WV Recreatie- Gelderland en Gronin- jen; geactualiseerd werden de oeristenkaarten van Friesland Zeeland. Skiën voor moeder en kind A In Hinterstoder, een klein maar gezellig i wintersportdorp in Oberösterreich, zijn speciale wintersportarrangemen ten ontwik keld voor moeders met kroost. Tu worden drie 'moeder-en-kind-w ken' georganiseerd. Voor een zevendaags erblijf (halfpension, 6-daagse skipas e dagen skiles] wordt afhankelijk v lerkomen 1065 tot 1445 gulden gevraagd. )m in aanmerking te*komen voor dit arrar jement, mogen kinderen niet ouder zijn Idan 6 jaar. jlnfo: Tourlsmusverband Hinterstoder, 00 43 - 75 64 56 23. Wild eten In de Achterhoek serveren circa dertig restaurants ook dit jaar speciale wildmenu's. De aan biedingen gelden tot eind de cember en er kan worden geko zen voor zowel een driegangen- als voor een viergangendiner. Alle benodigde informatie staat in een brochure die kan worden aangevraagd bij de Streek-VW Achterhoek, Postbus 4106, 7200 BC Zutphen, 05 75 - 51 93 55. De reuzenvork in het Meer van Genève, niet ver van de plaats waar ook het beeld van Vevey's beroemdste inwoner Charly Chaplin staat. foto pr Museum voor voeding In Vevey, aan het Meer van Genève, heeft Nestlé sinds tien jaar een Museum voor de Voeding waarin op 6 december een spe ciale kinderafdeling wordt geopend. Het museum laat zich makkelijk vinden. Honderd meter van het gebouw staat in het water van het meer een acht meter hoge vork. Nieuw veer naar Ibiza Tussen Denia (Costa Blanca) en het eiland Ibiza is een nieuwe veerdienst geopend. De duur van de overtocht be- draagt ruim zes uur en wordt voorlopig dagelijks vice versa uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling komende zomer vier keer per dag te gaan varen. Skiën voor senioren lil Hasliberg (niet ver van Interlaken in Zwitserland) worden van 14 tot en met 20 januari en van 10 tot en met 23 maart ski- weken gehouden onder het motto: 'Pisten frei för Senioren'. Voor prijzen die (afhankelijk \>an de te kiezen accommoda tie) variëren van 767 tot 977 Zwitserse Fran cs per week kunnen 60-plussers in die pe rioden deelnemen aan speciale all-in-pro- gramma's (hotel, eten, skiles en skipas). Info: Tourist Information Hasliberg, (vanuit Nederland) 00 41 - 36 71 32 22. Sinterklaas in Amsterdam Een dag na de intocht van Sinterklaas in de hoofdstad begint op 19 november in het Amsterdams Historisch Museum (Kalver- straat 92) in Amsterdam een tentoonstelling die de Goedheiligman als onderwerp heeft. De expositie 'O kom er eens kijken' biedt aan de hand van onder meer kunst- en ge bruiksvoorwerpen een beeld van de ge schiedenis van de Heilige Nicolaas. Ook is er een collectie koekplanken en chocolade- vormen te zien benevens een serie foto's van de intocht van Sinterklaas in de jaren na 1945. Wild eten inde chterhoek0 Grote Belttunnel Op 12 september is in Dene marken de eerste trein door de Grote Belttunnel gereden. Het betrof een proefrit. De verbinding tussen Funen en Seeland zal volgend najaar of ficieel in gebruik worden ge nomen; de eerste personen treinen zullen waarschijnlijk voorjaar 1997 van de ene naar de andere oever rijden. >ki-Watch i« li-;; ei zo, u' Honderd jaar Coca-Cola De Beürs van Berlage in Amsterdam staat tot 28 januari in het teken van de geschie denis van Coca-Cola. Onder de titel 'Have a nice day!' krijgt de bezoeker aan de hand van historisch reclamemateriaal, objecten en uiteraard foto's een induik van een van de succesrijkste ondernemingen ter wereld. Ook zullen uit Amerika de originele olie verfschilderijen worden overgevlogen die tussen 1920 en 1960 voor reclamecampag nes werden geschilderd. Laax/Flims (Zwitserland, Graubünden) wordt op december de Ski-Watch geïntroduceerd. Het ieuwtje wordt gezien als de opvolger van de Key- ratch, een speciaal geprogrammeerd horloge dat ebruikers toegang verleende tot de ski-liften van aantal geselecteerde wintersport-gebieden. De iducent van dit speciale pass-horloge. SkiData uit stenrijk, heeft in samenwerking met het Zwitser- Swatch een sterk verbeterde versie ontwikkeld, •ebruikers kunnen het uurwerk (prijs circa 80 gul len) in het uitverkoren skigebied tegen betaling zo- lanig laten programmeren, dat hij bijvoorbeeld een eek lang toegang verschaft op alle liften. Is het ibonnement' afgelopen dan kan de in de Ski-Watch irborgen microchip in een ander gebied opnieuw lorden 'geladen'. Overigens wordt verwacht dat het ïog jaren zal duren voordat de Ski-Watch overal in- ang zal hebben gevonden. Niet alleen zijn de intro- ictiekosten voor het skigebied vrij hoog; ook is en op diverse plaatsen al geruime tijd bezig met 'lijksoortige systemen die niettemin zo anders wer- ten dat de Ski-Watch er onbruikbaar is. N DOBBELSTEEN In Nauders krijg je waar voor je dure geld fc Het dalstation van de Bergkastelgondelbaan. INFO NAUDERS Afstand Amsterdam-Nau ders: 1.000 km. Hoogte: 1.400 tot 2.700 me Aantal bedden: 3.800. lift installaties: 12 sleep- en 3 stoeltjealiften (waarvan 10 boven de 2.000 meter) en een gondel. Pisten: 60 km pisten. Moeilijkheidsgraad: 25 km blauw, 28 km rood en 2 km Wachttijden: Niet of nauwe lijks. Kosten ski pas voor zes da gen: 290 gulden (Kinderen 160). I^inglaufniogelijkheden: Vijf Loipen: een lichte van 6 kilo meter, drie middelzware van in totaal 20 kilometer en twee zware van samen 14 ki lometer. Aansluiting op loi pennet in Zwitserland en Ita lië (40 kilometer). Prijspeil: Maaltijden redelijk. Drankjes duur. Après-ski: Diverse mogelijk heden. De bekendste zijn de 'Tennisstüberl' en 'Almhof Restaurant'. Verdere sportieve ontspan ning: Er zijn drie Rodelba nen: De mooiste is de (veili ge) 7 km lange Berkastel bahn. Informatie: Tourismusver- band Nauders A-6543 Nauders am Reschenpass. Telefoon 00 43 - 54 73 20 5 of Oostenrijks Toeristenbureau, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, 020 - 61 29 68 2. In het uiterste puntje van Tirol, bovenop de Reschen- pas, ligt het dorpje Nauders. Twee stappen naar links en je zit in Zwitserland; twee stapjes naar rechts en je bent in Italië. Het drielandenpunt is - zoals dat vroeger heette - met krantenpapier dichtgeplakt - en is in Ne derland nauwelijks bekend. Zeker als je 't vergelijkt met het nabijgelegen Serfaus. Toen in Nauders nog nauwe lijks werd geskied, had Serfaus al zoveel verkeersproble men dat er een metro werd aangelegd om de duizen den auto's buiten het dorp te houden. Nu brengt deze 'Dorfbahn' tweeduizend skiërs per uur in acht minuten naar de liften. En ook daar is het dan weer dringen, du wen en wachten. Geskied wordt er in Nauders pas sinds 1978. In dat jaar werden de eerste liften in gebruik genomen. Het plaatsje richtte zich nadrukkelijk op het duurdere seg ment van de wintersportmarkt. Er werden luxe-hotels gebouwd; oudere werden gemoderniseerd. Van de ze ventien herbergen hebben er slechts twee de kwalifica tie 'driesterren'; de andere hebben er vier of vijf. Dat betekent dat de hotelprijzen relatief hoog zijn: mini maal tweehonderd gulden per persoon per dag voor half pension. Omdat ook de prijzen voor een drankje of kopje koffie fors zijn, dient voor een verblijf in Nauders een flink bedrag te worden gereserveerd. Ook de Gast- höfe zitten vrijwel allemaal in de hogere prijsklasse (ge middeld 125 gulden per persoon per dag). Maar - en dat moet gezegd - je krijgt er heel wat voor terug. Stamgasten Het percentage 'stamgasten' is daarom hoog, vertelt di recteur Rudi Mutterer van het Tourimusverband. Dat de bezettingsgraad van de hotels niettemin twintig pro cent lager ligt dan in 1992, ligt Vn aan het feit dat de wintersporters korter blijven. Mutterer: „Vroeger lo geerden ze hier gemiddeld een dag of tien, maar dat is sterk teruggelopen. Waar dat precies aan ligt, zou ik niet vleten. Het is in Oostenrijk een algemene trend." Nauders ligt op 1.400 meter; sneeuwgebrek is er een onbekend begrip. Het gevolg is dat het skiseizoen hier tot in april duurt, ook al omdat er bij pistes die vol in de zon liggen, sneeuwkanonnen zijn geplaatst. Van de zes tien liften liggen er tien op een 'sneeuwzekere' hoogte van 2.000 meter of meer; de Tscheyecklift en de lift naar de Gueser Kopf gaan zelfs tot 2.8Ö0 meter. Bijkomend voordeel: veel afdalingen zijn.vijf kilometer of langer. Wie denkt niet genoeg te hebben aan de zestig kilo meter aan afdalingen in Nauders of graag eens in ande re gebieden wil skiën, kan de 'Regionalskipass' kopen. Voor veertig gulden meer (zesdaags abonnement) geeft deze toegang tot de liften in Serfaus, Fiss-Ladis, Zams en het Kaunertal en Fendels. Daarvoor moet dan wel in de auto worden gestapt. Een auto die in Nauders niet nodig is om bij het dal station van de Bergkastelgondelbaan te komen. Vanaf half negen 's morgens cirkelen pendelbusjes gratis door het dorp. Niemand hoeft meer dan 200 meter te lopen of langer dan vijf minuten te wachten om in de zeer fre quent rijdende bus te kunnen stappen. Nauders heeft ook een uitstekend langlaufgebied. De landschappelijk bijzonder mooi gelegen routes liggen allemaal in een sneeuwzeker gebied tussen de 1.400 en 1.750 meter. Dat Nauders in het drielandenpunt ligt, valt vooral op in het gebied Nauders/Reschenpas/Eng- adin. Je kunt de ene dag dicht bij huis blijven, de vol gende dag een uitstapje maken naar Zwitserland en de dag daarop een prachtige tocht uitzetten naar en door het natuurgebied 'SchwarzerSee'. Bezoekers die de voorkeur geven aan wandelen of eens een cfagje de aplineski's de alpineski's willen laten, kunnen in dit gebied eveneens uitstekend uit de voe ten. Nauders biedt zeker vijftig kilometer goed onder houden winterwandelwegen. Het bijzondere daarvan is dat de gebruikers niet hoeven te beschikken over de conditie van een paard: alle paden zijn overwegend vlak en vertonen nauwelijks sterke dalingen of stijgin gen. Waarbij de krachtsinspanning die wandelen in de sneeuw kost, natuurlijk niet moet worden onderschat. Erg mooi is de route die begint bij het dalstation van de Mutzkopflift. I let traject voert naar de Schwarzer See een meertje midden in het bos. Ook kan eerst de lift worden genomen, waarna vanaf Gastshof Mutzkopf naar de Schwarzer See en de Grüner See kan worden gelopen. Via een breed bospad gaat het daarna bergaf waarts terug naar het beginpunt. Kijk wel af en toe even achterom, want de route gaat deels over de Rodelbahn. Een kaart met daarop alle 'Winterwanderwege' kan bij de VW worden afgehaald. 1 lou op de terugreis rekening met aanzienlijke vertra gingen. Na alle rust en ruimte in het autovrije Nauders Begint onze zaterdagse terugreis door het Inn-dal bij voorbeeld heel vervelend. De eerste paar kilometers op de Reschenpas (met sneeuwkettingen!) - is er nog niets aan de hand. Na een paar kilometer kunnen de kettingen al af. Maar vanaf dat moment wordt de smal le tweebaansweg steeds drukker. Alle vertrekkende win tersporters uit de grote vakantieoorden Serfaus/Fiss en later Prutz en Ried moeten via dezelfde weg naar de 'Autobahn*. Gevolg: de boel zh tol voorbij Landed langdurig verstopt. Over een stukje van pakweg veertig kilometer deden we op een zaterdag in januari ruim 2,5 uur. Advies daarom: heel vroeg vertrokken; liever om zes uur 's ochtends dan om acht uur. Ook wandelend kan r Nauders uitstekend uit de voeten. Skigebieden op ANWB-floppy Dezer dagen verschijnt een door de ANWB samengestelde 'SkiSelect' diskette met daar op gegevens van 204 Europese wintersport gebieden. De floppy (alleen onder Windows vanaf 3.1) ge'eft de gebruiker informatie over onder meer hoogte, sneeuwzekerheid, kin deropvang, prijsniveau, gemiddelde sneeuw hoogte en het adres plus telefoonnummer van de plaatselijke dan wel regionale WV. Het schijfje gaat 24,95 gulden kosten en is verkrijgbaar bij de ANWB/WV-kantoren. boekhandel en computerzaken. 'SkiSelect' zal de komende jaren verder worden uitge breid. HANS-PAUL ANDRIESSEN De bouwvakkers van het Hotel van de Toekomst in Houten weten straks de ogen van de hele wereld op zich gericht. Nieuwsgierigen kunnen via In ternet contact krijgen met een boven de bouwput geplaatste camera. Die geeft continu live- beelden door. Het tijdsverschil levert geen probleem op, want een pottekijker in bijvoorbeeld Mexico kan achter de compu ter het licht 'aanklikken' op de Meidoornkade in Houten. Dit technische grapje presenteer den de initiatiefnemers van het Toekomsthotel tijdens een persconferentie in het Houten - se gemeentehuis. Ook werd bij die gelegenheid de bouwver gunning voor het miljoenen project officieel overhandigd. Het idee voor het hotel komt van Houtens bekendste inwo ner: Chriet Titulaer. De bouw kosten bedragen ongeveer 25 miljoen gulden. Dit geld komt van de initiatiefnemers, banken en aandeelhouders. Daarnaast leveren meer dan honderd be drijven gratis technische hoog standjes en goederen voor de inrichting. De bouw gaat eind november officieel van start. De initiatiefnemers verwachten op 1 april 1997 de eerste gasten in de 55 logeerkamers te ont vangen. Het hotel telt daar naast restaurants, een vip- room op 46 meter hoogte en enkele congreszalen. De kamers, die ongeveer 200 gulden per nacht gaan kosten, worden uitgerust met tal van technische snufjes: beeldtele foon, fax en een personal com puter die toegang geeft tot de elektronische snelweg. De ho telgast kan via het beeldscherm kookt moet worden film hij op televisie wil. Andere technische vindingen zijn een digitale leestafel en een volledig geautomatiseerde garderobe. In totaal telt het hotel 250 tech nische innovaties. Het allernieuwste snufje is voorlopig een badkamerkraan tje waaruit 12 verschillende vloeistoffen stromen. Afhanke lijk van de toets die de gast in drukt, komt er shampoo, zeep, lotion of nachtcrème uit. De initiatiefnemers: „Nu ligt op ie dere badkamer een stukje zeep en een flesje shampoo. Dat is zeer bewerkelijk en kost veel verpakkingsmateriaal. Wij ma ken in de kelder een reservoir waarvandaan leidingen lopen naar de kamers." Naast de gasten verwacht het Toekpmsthotel zowel geïnte resseerden uit de horecawereld als dagjes mensen. Er wordt gehoopt op 300.000 bezoekers per jaar. Het hotel zal waar schijnlijk slechts 7 jaar als 'Het Hotel van de Toekomst' door het leven gaan. Daarna verliest het geleidelijk zijn futuristische karakter en wordt het als een normaal hotel geëxploiteerd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25