Leidsch Dagblad <ok wil inzicht in louden handdruk Mysterieuze grafsteen weer verdwenen Jaar cel geëist voor doodrijden scholiere Triomf over destructie Personeel KLM lijdt onder hoge werkdruk VANR0YC.S. GOED NIEUWS 1 fERDAG 28 OKTOBER 1995 j w OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Kerk en Samenleving Sport Dit jaar is al zes keer zoveel vals geld gesignaleerd als in 1994 Johan Cruijff vindt miljoenenproject in Pyreneeën fantastisch Pastor J. Wannink gaat naar Vianen verhuizen Van Hanegem neemt een assistent mee Francis Fukuyama is dezer dagen in Nederland. Interview iet een spraakmakende enpersoons-denktank. e Canadese droom van eenheid en welvaart dreigt uit elkaar te jpatten. Is Québec na maandag een zelfstandige staat? In Nederland wordt ïigenlijk maar weinig televisie gekeken, Jjnerken TV-bonzen en adverteerders. Krassen op een inderschoentje en een handtekening op cheques: het Gerechtelijk Laboratorium is een halve eeuw oud. DEN HAAG AD VAN KAAM Een jaar gevangenis en drie jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Die straf eiste de officier van justitie van de meervoudige kamer in Den Haag gisteren te gen een 21-jarige Alphenaar. Deze vrachtwagenchauffeur reed op 18 maart van het vorig jaar op de kruising Churchill- laan/Brandts Buyskade in Lei den door het rode licht en ver oorzaakte de aanrijding waarbij de toen 16-jarige scholiere Nur- cihan Ozsoy om het leven kwam. Bovendien reed de man te hard en waren de remmen van zijn wagen niet in orde. Het noodlottige ongeval met het Turkse meisje deed destijds in Leiden veel stof opwaaien. Dat gold vooral de vermeende discriminerende opmerkingen die een bouwvakker pal na het incident zou hebben geuit. Me de-leerlingen van de Rem brandt Scholen Gemeenschap, waarheen het meisje op weg was, wilden daarop de bouw vakker te lijf gaan. Een flinke politiemacht moest de scholie ren in toom houden. Tijdens de behandeling van de zaak tegen de chauffeur re kende de officier hem vooral zwaar aan dat hij een vrachtwa gen bestuurde waarvan het meest essentiële onderdeel, de remmen, niet deugden. „Want als de remmen van uw wagen wél in orde waren geweest, had dit meisje nu ongetwijfeld nog geleefd", rekende hij de Alphe naar voor. Dat deed hij aan de hand van het aantal seconden dat nodig was geweest om van 55 kilometer per uur tot stil stand te komen. „U had daar, bij het verspringen van het licht, nog zo'n zeven seconden de tijd voor. Met normaal functione rende remmen had u in drie a vier seconden volkomen stilge staan, zelfs al reed u daar voor de ter plekke geldende normen veel te hard. Deze fatale aanrij ding met de fietser is dan ook louter het gevolg geweest van uw rijgedrag." Dood door schuld derhalve, concludeerde de officier en eis te volgens artikel 36 de maxi male straf van een jaar gevange nis. Uitspraak volgt over 14 da gen. emier heeft moeite met afkoopsom Van Randwijck =5 11 lister-president Kok heeft moeite met de hoge af- >psom die de falende Amsterdamse procureur-gene- Van Randwijck bij zijn ontslag meekrijgt van minis- Sorgdrager van justitie. Sorgdrager, die gisteren nog in buitenland verbleef, zal maandag opheldering moe geven aan Kok over de 'bijzondere omstandigheden' eeijid de 'gouden handdruk' van de procureur-generaal, t zei dit gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferen- na afloop van de ministerraad. zaken door Sorgdrager zijn be trokken bij de financiële rege ling van het ontslag van Van Randwijck. Dat hoefde overi gens ook niet volgens het amb tenarenreglement, omdat Sorg drager als werkgever een eigen verantwoordelijkheid heeft. De premier vindt, net als de Tweede Kamer, dat Sorgdrager in haar brief aan het parlement onvoldoende duidelijk maakt waarom Van Randwijck nog ze ven jaar lang zijn volledige sala ris krijgt doorbetaald met daar- llen oewel 'het plaatje nog niet jjncj ïpleet is', vreest de premier r de precedentwerking die i de ruimhartige vertrekrege- uitgaat. „Was deze regeling antwoord en wordt hiermee trend gezet?", zo vroeg hij af. Het kabinet gaat daar- werken aan een gedragslijn igpdir dit soort arbeidsconflicten. 9e minister-president maakte delijk dat hij noch zijn colle- Dijkstal van binnenlandse he1 lite d bovenop een extra bedrag van een half miljoen. Hij vindt dat echter „geen reden om van mijn minister afstand te nemen. Ik ga er zonder meer vanuit dat Sorgdrager bijzondere redenen heeft gehad om deze regeling te treffen", aldus Kok gisteravond. Om te voorkomen dat ruim hartige' vertrekpremies in de toekomst regel worden, wil Kok alle gegevens over gouden handdrukken in het overheids apparaat boven tafel krijgen. Het kabinet zal gaan werken aan gedragsregels voor situaties waarin ambtenaren alleen met een vertrekpremie de over heidsdienst kunnen verlaten. Kok wil de minister van binnen landse zaken als contactper soon laten fungeren in dergelij ke kwesties. Pagina 3: 'Amsterdams korps wijst infiltratie niet af; In de tropen van je falen genieten. Rotterdam Hartje Rotterdam, Blaak, Coolsingel en Weeda, behoort tot de zwaarst getroffen stedelijke ge bieden in ons land tijdens de Tweede Wereldoorlog. We staan er zelden nog bij stil, omdat de wederopbouw sindsdien zo razendsnel is verlopen. Zo wordt de nieuwe Maasstad momenteel vormgegeven op het presti gieuze plan Kop van Zuid. Prins Bemhard kwam gistermiddag evenwel speciaal naar Rotterdam om op de Blaak de vijf meter hoge beeldengroep Triomf' te onthullen. De sculptuur is van de hand van de Nederlandse beeldhouwer Kees Verkade en is een geschenk aan de stad Rotterdam ter markering van een halve eeuw we deropbouw. Het cadeau is afkomstig van de Dura Bouwgroep, die in de 140 jaar van haar bestaan veel heeft verwezenlijkt in de Maasstad (Lijnbaan, Hilton. Pakhoed, MeesPierson en nu Kop van Zuid), maar het toch de moeite waard vindt achterom te blikken. Zei de dichter-verzetsman Van Randwijk al niet: „Een volk dat voor tirannen zwicht..." foto united photos de boer poppe de boer LammcnschanswL'K 130 --Leiden maal rouwringen I naadsel voor iolitie Rijnsburg INSBURG ARJAN VAN PUK zijn Dirk en Anna? Die aag houdt de politie van maaijnsburg a' sinds maandag ezig. Op die dag werden na- lelijk twee gouden ouwringen op straat gevon- n zfn. In de Burgemeester .Her- pittijiansstraat lag een ring met inscriptie 'Dirk 280436' en in straat verder, in de Bur- imeester Meyboomstraat, m( g de ring van Dirks vrouw nna. Maar wie gaan er d :huil achter deze namen? n hoe komen hun trouwriri- e da en op straat terecht? Bij de politie is geen aan- fte van vermissing gedaan, ok heeft niemand melding an een inbraak of beroving edaan, zodat de politie erste instantie niet van een ïisdrijf uitgaat. Maar ergens loet een bijna zestig jaar ge- ouwd stel toch zo langza- ïerhand ontdekt hebben, FiNAJat hun ringen vrijwel tége- ujkla jkertijd van hun vingers zijn El ;egleden'. Pogingen van de politie im de identiteit van Dirk en nna te achterhalen, zijn tot u toe vruchteloos gebleven, lavraag bij het gemeente- luis van Rijnsburg leverde iets op: op 28 april 1936 zijn Rijnsburg geen Dirk en nna in de echt getreden. )aar loopt het spoor voorlo- ig dus dood. ii LEIDEN ANNET VAN AARSEN De grafsteen van Henkie Miere- met is spoorloos. Een paar maanden geleden dook de steen op mysterieuze wijze op uit de Zijlsingel aan de rand van begraafplaats Groenesteeg. In de afgelopen weken is het voor werp op even mysterieuze wijze weer verdwenen. Noch bij de gemeente, noch bij de Stichting Instandhouding Begraafplaats Groenesteeg kan iemand vertel len waar de steen is gebleven. Tijdens de open monumenten dag" vorige maand lag de herden- kingsplaat in de aula van de be graafplaats, nu is ze onvindbaar. Zo blijft Henkie Mieremet, een jon getje dat in 1929 op negenjarige leeftijd overleed en vervol gens op Rhijnhof werd begra ven, de gemoederen bezighou den. De verdwijning van het grafsteentje is pijnlijk, omdat net nu familie van de jonge Mieremet vanuit Dordrecht en Scheveningen naar Leiden is gereisd om de steen te bekijken. En al hebben W. Bijl-van Leeu wen (weduwe van Henkie's halfbroertje Harrie Bijl) en Hen kie's nichtjes Adrie van der Leeden-Tuijthoff en Riet van Duren-Bijl Henkie nooit per soonlijk gekend, het voelt alsof de jonge Mieremet een oude bekende is. Vele verhalen heb ben de dames over het jongetje Henkie was een bijzonder ventje gehoord. De grafsteen van Henkie werd in juli door brandweerlieden uit de Zijlsingel opgedoken. De vondst was een raadsel omdat Mieremet werd begraven in een huurgraf op Rhijnhof. „Het huurgraf zal allicht eens ge ruimd zijn sinds 1929", ver klaarde J.P- Jongejan, die na mens de stichting de archieven in dook. „Het steentje werd mo gelijk aan de familie teruggege ven. Echter, op de begraafplaats Groenesteeg werd. geen moeder Blom en geen andere Mieremet begraven, zodat het steentje daar niet is bijgeplaatst. De weg naar de uiteindelijke vindplaats in de Zijl singel blijft dus een mysterie." Ook de familie, die zich nu heeft aange- meld, kan geen ver klaring verzinnen voor de vindplaats. „We snap pen niet hoe de steen daar te recht is gekomen. En we snap pen eigenlijk ook niet waarom die steen ineens boven water kwam. Wat zou dat nu te bete kenen hebben?", vraagt Riet van Duren zich af. „Henkie heeft bij ons heel lang doorge leefd. Volgens vader, die drie jaar gelden is overleden, was het een bijzonder ventje. Pa heeft het er zijn hele leven moeilijk mee gehad, met de dood van Henkie." Pagina Leiden: Henkie stierf na een glas oud bruin bier. SCHIPHOL BILL MEYER Henkie Mieremet (rechts) op ongeveer vijfjarige leeftijd, samen met zijn zus Neeltje Mieremet en broertje Harrie Bijl. reproduktie hielco kuipers Na het onthutsende rapport van de Rijksluchtvaartdienst over de kwaliteit van het onderhoud van de vliegtuigen, blijken ook binnen andere afdelingen van de KLM grote spanningen te heersen. Ook daar is de enorme werkdruk debet aan de achter uitgang van de kwaliteit van de dienstverlening. In een vertrou welijke brief van vertegenwoor digers van het vijfduizendkop- pig passagepersoneel op Schip- Frankrijk doet derde kernproef parus afp-ap Frankrijk heeft gisteravond een derde kernproef in de Stille Oceaan uitgevoerd. De test op het atol Mururoa vond plaats om 23 uur Nederlandse tijd. Dat maakte het Franse ministerie van defensie gisteravond laat bekend. De explosie had een kracht van 60 kiloton, aldus het minis terie. De eerste proef van de nieuwe serie had op 5 septem ber een kracht van 20 kiloton, de tweede (op 2 oktober) een kracht van 100 kiloton. „Deze derde test was noodzakelijk om in de toekomst de veiligheid en betrouwbaarheid van onze wa pens te garanderen", aldus Pa rijs. LOSSE NUMMERS 1,65 ZATERDAG ƒ1,85 ADVOCATEN Tel. (071) 5122362 Oud-premiers Italië ruim vier jaar de cel in MILAAN AFP-Rtr-ANP Een rechtbank in Milaan heeft gisteren 22 politici en industrië len schuldig bevonden in de grootste smeergeldaffaire in de Italiaanse geschiedenis. De rechtbank veroordeelde de vroegere premiers Bettino (Taxi (socialist) en Arnoldo Forlani (christen-democraat) tot gevan genisstraffen van respectievelijk vier jaar en acht maanden en twee jaar en vier maanden. Graxi, van 1983 tot 1987 pre mier en voormalig leider van de Italiaanse socialistische partij (PS1), werd bij verstek veroor deeld. Hij bevindt zich momen teel in Tunesië in een zelfgeko zen ballingschap. Hij was ook al voor zijn rol in andere schanda len veroordeeld. Andere prominente politici die gevangenisstraffen moeten uitzitten, zijn IJmberto Bossi, de leider van de federalistische Le- ga Nord, ex-minister van bui tenlandse zaken Gianni de Mi- chelis en voormalig minister van justitie Claudio Martelli. De laatste twee waren lid van de socialistische partij. Aanklagers hadden betoogd dat het concern Ferruzzi, dat een noodlijdend samenwer kingsverband met het staats- energiebedrijf ENI had, zou hebben geprobeerd het beleid van ENI te beïnvloeden door politici om te kopen en politie ke partijen geld toe te stoppen. De affaire was de opzien barendste van de afgelopen ja ren en werd het symbool van de alledaagse corruptie in Italië. Italiaanse kranten vergeleken de rechtszaak, die zestien maan den geleden begon, met het Neurenberg-proces, waarbij na zi-leiders uil de Tweede We reldoorlog werden berecht. Pagina 5: Regering Italië be gint privatisering van ENI. HET WOORD IS AAN Rabindranath Tagore Wij komen het dichtst bij het grote, als wij groot zijn in nederigheid. WEERSVERWACHTING VANDAAG 40 PAGINA'S Binnenland3,6,27 Buitenland5 Cultuur17 Denksport22 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving 12 Randstad14 Regio11,12,13 RTV/programma's 7,8 Sport21,23 Strips Toerisme25 Uitgaan19 Kortingsbon voor de cabaret voorstelling die Jeroen van Merwijk vanavond in De Muzenhof in Leiderdorp geeft. Astronomen ontdekken grote gaswolk leiden anp Astronomen van tie Universiteit van Leiden hebben een zeer grote gaswolk ontdekt in het vroege heelal. Uil dit soort gas wolken zijn melkwegstelsels ge boren, kort na de zogeheten Big Bang. De gaswolk draait lang zaam om haar as, wat volgens de astronomen een vondst is van grote kosmologische bete kenis. De astronoom R. van Ojik heeft de ontdekking beschreven in zijn proefschrift, dat hij deze week heeft verdedigd. Het onderzoek van Van Ojik en zijn collega's werpt een nieuw licht op één van de be langrijkste vraagstukken in de hedendaagse kosmologie: wan neer en hoe zijn melkwegstel sels ontstaan na de Big Bang. Daartoe worden de verste ster renstelsels onderzocht die met moderne telescopen vallen waar te nemen. hol aan de ondernemingsraad wordt een motie van wantrou wen tegen de KLM uitgespro ken. De werkdruk, annulering van vluchten door technische problemen, gestrande passa giers en elke dag weer flinke aantallen overboekte reizigers hebben het personeel aan het eind van hun Latijn gebracht. Zaterdags Bijvoegsel: Perso neel KLM loopt op laatste be- PROEFABONNEMENT i WEKEN VOOR MAAR F 13,85. |a, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorletters:m/v Nr. bank/giro: I Handtekening:. OF BEL 071-5 12 80 30

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1