Lucas Verkoren als smaakmaker 'Eigenlijk bevalt niks me, maar dan ook helemaal niks' Phristo wil poorten in Central Park Indrukwekkende dans en meeslepende fantasieën Twee miljoen extra voor Nederlandse speelfilm SATERDAG 28 OKTOBER 1995 941 17 chef gert visser. 071 3356441 Theaterworkshops in Droomfahriek leiden De Stichting Theaterwerkplaats houdt in de Droomfa hriek workshops. De deelnemers worden getraind in toneel, stem vorming/zang en dans/beweging. Drie docenten: Amanda Wolzak, Manon Miessen en Birgit Penderson geven inzicht in de werkwijze van de theaterwerkplaats, namelijk het integreren van spel, beweging en zang. Mensen zonder, met weinig en met veel ervaring zijn welkom op de workshops. Deze worden gehouden op 18 november en 9 december. Kosten per workshop zijn 65 gulden en voor drie workshops 175 gulden. Voor opgave en meer informatieAmanda Wolzak, 070-3601630. Drie nominaties voor Bon Jovi parus De Amerikaanse rockgroep Bon jovi staat met drie nomi naties hoog genoteerd voor de MTV Europe Awards, die de mu ziekzender op 23 november in Parijs uitreikt. De groep van zan ger John Bon Jovi is genomineerd in de categorieën beste to neelbeeld, rockmuziek en groep. Drie groepen en zangers kre gen twee nominaties: Michael jackson (beste zanger, lied), REM (toneelbeeld, beste groep) en Offspring (rockmuziek en beste song). Namen exposanten weggevallen wassenaar In de galerierubriek 'Kunst te kijk', die gisteren in deze krant stond, is helaas een fout geslopen. De naam van de huidige exposanten in galerie Verhaar is weggevallen. In deze Wassenaarse galerie exposeren momenteel Lidy van der Spek en Jenneke van Doorn. Central Park te mogen uitvoe ren. De Amerikaanse stad wees de plannen veertien jaar gele den af. Maar dat deed Berlijn ook lange tijd met de verpak king van de Rijksdag. De verhul ling van de Rijksdag in Berlijn afgelopen zomer was een onge kend spektakel. Maar de initia tiefnemers van het kunstpro ject, Christo en zijn vrouw Jean- Claude, kampen met een schuld van elf miljoen gulden. Christo en Jeanne-Claude krege gisteren de Praemium Imperiale, waaraan een bedrag van 225.000 verbonden is. De andere, even hoge, prijzen gaan naar de Franse schilder Matta, de Italiaanse architect Renzo Piano, de Britse componist An drew Lloyd Webber en in de ca tegorie theater/Film aan de Ja panse regisseur Nakamura Utaemon. Een Leidse realist aan de vergetelheid ontrukt 'erpakkingskunstenaar Christo, lie afgelopen zomer de Rijks lag in Berlijn in doek hulde, wil ipnieuw een project aanvatten vaarover de betrokken stad eer- Ier een 'nee' uitsprak. De Anie- ikaan van Bulgaarse afkomst is an plan in Central Park in New 'ork het project The Gates uit te oeren, met 15.000 poorten en 6 kilometer wandelwegen. Christo deelde dit mee in 'okyo tijdens een persconferen- ie van de prijswinnaars van de apanse kunstprijs Praemium mperiale 1995. Hij liet daar ver- Ier weten dat hij met zijn rouw Jeanne-Claude aan het iroject Over the River in het tmerikaanse gebergte de Rocky fountains werkt. Maar eerst wil hij trachten de utoriteiten in New York te 'ertuigen de „Poorten" in Van loopjongen tot directeur van de distilleerderij Har- tevelt Zonen en van zondagsschilder tot een gerespec teerd kunstenaar. Lucas Verkoren (1888 - 1955) had ooit in Leiden en op verschillende fronten een naam op te houden, maar raakte na zijn dood desondanks snel in de vergetelheid. Veertig jaar na zijn overlijden gebeurt er evenwel wat zoveel schilders vóór hem is overkomen, na melijk een posthuum eerbetoon in de vorm van een overzichtstentoonstelling die morgen in het gebouw van 'Ars Aemula Naturae' door burgemeester Goekoop wordt geopend. Met als mogelijk gevolg: een complete her waardering van zijn werk. Aanvankelijk had hij maar weinig tijd om zijn geliefde hobby, het tekenen, uit te oefe nen. Zijn maatschappelijke car rière en zijn gezin eisten zijn volle aandacht en toewijding op. Maar na 1925 pakte hij, me de door toedoen van de Leidse kunstschilder Arend Jan van Driesten de draad weer op en meldde zich aan bij de kunste naarsvereniging 'De Kunst om de Kunst'. Daar maakte Verko ren kennis met schilders als Chris van der Windt en Alex Ro- semeier en nam hij van hen ook het toen in zwang zijnde im pressionisme over. Met recht was de amateur Lucas Verkoren een volgeling van de Leidse School geworden. Die impressionistische wijze van schilderen kwam bij hem vooral tot uiting in een doek als 'De Zuidstrdat in Katwijk aan Zee' en in de werken die hij op zijn tochten in de omgeving van Leiden maakte, zoals bijvoor beeld van het Groene Kerkje in Oegstgeest. Ook uit die tijd da teert zijn voorliefde voor stille vens. een voorkeur die hij even eens deelde met Van der Windt. Met dien verstande dat waar zijn vriend koos voor een meer romantische benadering, Ver koren zelf alsmaar realistischer te werk ging. Zoals bijvoorbeeld ook zijn tijdgenoten Pyke Koch, Carel Willink en Raoul Hynckes. Hetgeen dan weer paste bij de De expositie is op touw gezet door de Kunstkring Groenoord en loopt van 29 oktober tot 9 november. Ter omlijsting is een monografie verschenen van de hand van Willem Baars die niet alleen een beeld schetst van de tijd waarin Verkoren leefde en werkte, maar waarin bovendien zijn belangrijkste werken zijn opgenomen. Tentoonstelling en boek bieden een aardig inzicht in de opmerkelijke persoonlijk heid die Lucas Verkoren ge weest moet zijn en in de opval lende rol die hij in het maat schappelijke en culturele leven van Leiden na de eeuwwisseling vervulde. Amateur Hoewel een begenadigd talent, kwam het kunstenaarsschap bij Verkoren altijd op de tweede plaats. Wat dat betreft is hij al tijd een rechtgeaard amateur gebleven. Al op 13-jarige leeftijd verliet hij de school om bij de toentertijd befaamde distilleer derij Hartevelt Zoon in dienst te treden. Hij werkte zich daar op van loopjongen tot directeur en bleef de firma trouw tot aan zijn pensionering in 1953. Als industrieel genoot hij in Leiden het nodige respect, welk aan zien alleen maar toenam toen hij zich later verdienstelijk ging maken op cultureel gebied. 'De Zuidstraat in Katwijk trend van de jaren dertig, de nieuwe zakelijkheid. Organisator Mogelijk omdat hij als zaken man gewend was om aan de touwtjes te trekken, wierp Lucas Verkoren zich binnen het schil dersgilde van Leiden eveneens op als een bekwaam organisa tor. In 1933 werd hij voorzitter van 'De Kunst om de Kunst', in welke vereniging de vakbroe ders uit de omgeving zich had den verzameld. Ondanks de cri sisjaren en de naderende oor logsdreiging bloeide de club op, zozeer zelfs dat zij 'Ars Aemula Naturae', het genootschap dat zich al sedert de achttiende eeuw bezighield met het teken en schilderonderwijs in Leiden, ruimschoots in de schaduw stelde. Toen het na de oorlog, mede op zijn initiatief, tot een fusie kwam met 'Ars' en beide partij en onder de naam van de oud ste vereniging doorgingen, be kleedde Lucas Verkoren op nieuw met veel verve het voor zitterschap. In 1953, vlak na zijn pensionering bij Hartevelt, ver trok hij uit Leiden. Hij trok zich terug op zijn boerderij in Noord-Holland om zich einde lijk volledig aan zijn hobby te kunnen wijden. Dat heeft overigens niet lang mogen duren. Want twee jaar later, op 19 december 1955, kwam een eind aan het veelbe wogen leven van deze indus trieel en kunstenaar, wiens werk een honderdtal stukken omvat te. Hij werd begraven in Schoorl. Op zijn grafsteen staat: LUCAS VERKOREN van LEI DEN. Een realist die veertig jaar in de vergetelheid vertoefde. Maar die met deze over recensie maarten baanders rstelling 'Waswax' door Shusaku Dormu Dance Theatre Gezien 27/10 Leidse Schouwburg. iVaswax' van Shusaku Dormu Dance 'heatre getuigt van een zeer eigenzinni- fantasie. Dat het publiek van begin eind zo onvoorwaardelijk in de ge- eimzinnige sfeer opgenomen wordt, wijst de hoge kwaliteit van deze voor telling. Dit wil niet zeggen dat gemak- lijk na valt te vertellen wat al die fanta- n betekenen. Integendeel. Waar het gaat is dat er een dromerige, soms tuele sfeer heerst, die een enorme jimte biedt voor eigen associaties. Het prachtige decor bestaat uit zuilen die opgebouwd zijn uit luchtbedden. Ze zijn zandsteenkleurig en doen denken een tempel. Hierin bewegen de dansers heftig, scherp en met veel vaart. De meeste bewegingen maken ze ieder voor zich, maar het geheel wordt door de mu ziek overkoepeld. Jachtig stadsleven Het doet denken aan een jachtig stadsle ven, dat wemelt van de kleine scènetjes. In korte ontmoetingen, woordenwisse lingen. schichtigheid en vluchtige liefdes worden de bewegingen met een mooie, subtiele mimiek aangevuld. Er worden veel wijde armslagen gemaakt en vooral in duetten hebben ze iets van een vecht sport met een verfijnde techniek. Deze vluchtigheid wordt afgewisseld door de diepte van de droomwereld. Met langza me, smachtende gebaren op muziek waarin zuchtende geluiden zijn ver werkt, worden drijfveren, overgave en erotiek uitgebeeld. Na de pauze krijgt de voorstelling een meer ritueel karakter. De bewegingen zijn niet meer zo hectisch als eerst en er worden allerlei handelingen verricht die het karakter van de dans beïnvloeden. De luchtbedden zijn omgedraaid en hebben nu een rode kleur. Terwijl een danseres op een luchtbed ligt, lijkt zich buiten haar om een droomscène af te spelen. In schalen met vuur wordt was gesmolten. Een vrouw op een stoel wordt inge smeerd met een substantie die eerst aan scheerzeep doet denken, maar, in com binatie met filmbeelden die erbij wor den gedraaid, of gezien de titel van de choreografie, kan het oók'om klei of was gaan. Het spul is stug en barst, zoals ook de uitgedroogde aarde barst. De dansers verschijnen in verwrongen poses. Een ri tueel met een vlam maakt de lichamen slap en soepel. De dansers van de groep, die zelf mee gewerkt hebben aan de ontwikkeling van de choreografie, voeren de veelzijdi ge bewegingen overtuigend en met grote lenigheid uit. Daarbij tonen ze veel ge voel voor het surrealistische soort thea- de dans gecombineerd is. Voor periode van vier jaar van vier jaar. De BTW-verlaging van 17,5 naar 6 procent op bio scoopkaartjes, die met ingang 1 januari volgend ingaat, levert jaarlijks naar schatting 20 mil joen gulden op omdat de prij zen voor de kaartjes niet om laag gaan. De bioscopen hou den de helft van het geld zeil voor investeringen in de be drijfstak. De andere helft gaat via het ministerie naar de cul- tuurhegroting. Het Nederlands Fonds voor de Film krijgt vanaf 1 januari 1997 jaarlijks twee miljoen gulden extra voor de produktie van lan ge speelfilms. Het ministerie van onderwijs, cultuur en we tenschappen draagt de helft bij. De rest van het geld komt uit de verlaging van het BTW-tarief voor de filmsector. De extra bij drage geldt voor een periode Frans Haks weg als directeur Groninger Museum 3or ob de kam/eddy schaafsma ïr pfrans Haks heeft zijn laatste 4-pi vee'c a's directeur van het Gro- 2-ni lingcr Museum er op zitten. Lj let is een gedwongen afscheid, litvloeisel van een fraudezaak H vaar'n hij uiteindelijk werd vrij- Olla sproken. Haks werd in 1978 irecteur van het Groninger Jen. luseum vanwege zijn uitge- esti proken opvattingen en dat te pi leeft Groningen geweten: in de qoe ïaar dat Flaks hier was is 8e toffige Groninger Oudheidka mer uitgegroeid tot een instel ing die provoceert, verbaasd e oc )ei fen crmaakt. De spraakmakende 9 tftieuwe behuizing vierde giste- zijn eerste verjaardag, op ïze ti /elfde dag - een laatste pro- j kl ocatie? - dat Haks de deur voor V iet laatst achter zich dicht trok. ijdc ..Ach, terugkijken. Natuurlijk :t loe ik dat af en toe, in een on- rnmi ,ewaa'cl ogenblik. Dan waag ik *ne af of hét het allemaal wel 'aard geweest is en zo. Voor nezelf en voor anderen. Ik weet ït niet." Een echte, grote afscheidsten- loonstelling is er niet. De tro- lenjaren van de nieuwbouw, ermoeidheid, hartklachten, de laaropvolgende operatie en re validatie, het nieuwe gebouw. Ie grotere organisatie - 'en ga nog maar even door' - heb- i. zegt Haks, hem er van af houden. „Ik was het ook ge- Moe tot uitgewron- ;en voel ik me. Eerst maar eens Japen. Nadenken over de pe- iode hier komt nog wel, mis- :hien. Ik heb wel eens gezegd it mijn verleden hier mé nu /1f4 tiet weselijk lief is, maar het 5aat verder niets van mijn ver- _Jeden is me lief. Zodra iets klaar me eigenlijk niet meer. Dan is het op naar de volgende uitdaging." Haks' laatste uitdaging is Highlights of the Eighties and the Nineties', een selectie uit de aankopen die hij sinds 1978 deed. Haks laat er nog'één keer de Nieuwe Wilden uit het begin van de jaren '80 en het Memp- hisdesign zien, en verder onder meer geënsceneerde fotografie en niet-Westerse Kunst, de peeskamer van Rhonda Zwillin- ger en werk van Alessandro Mendini. „Als ja,één etage hebt kun je natuurlijk niet alles to nen wat we hebben gedaan, maar de ruggegraat van waar ik voor sta wordt wel duidelijk. Contrasten, veranderingen, na tionaal, internationaal, inter continentaal. En vooral de on zekerheid die ik heb willen zaai en, want lawaai moest er we zen. Je moest steeds onzeker zijn over de vraag: is het nou iets of is het niks? Daar ging het over. En niet alleen voor het pu bliek. maar ook voor de kritiek en mijn collegae. Hoe meer la waai, hoe beter." „Die verwarring was geen doel op zichzelf, maar een noodzakelijke weg als je op zoek bent naar de klassieke fe nomenen van de toekomst. Of we die gevonden hebben, weet ik niet. Die onzekerheid, daarin heb ik m'n zin gekregen, dat wel. Maar of wat ik verzameld heb klassiek wordt, dat-moeten we maar afwachten." Regels Saai is Groningen sinds Haks' komst niet meer geweest. Zijn exposities, van de Nieuwe Wil den via graffitispuiters en video clips tot Business Art. verdeel den de kunstwereld. De lokale beeldende kunstenaars, door Frans Haks: „Al dat gedonder heeft me er nooit van weerhouden om dat te doen wat me goed leek.' Haks meestal afgedaan als 'vol strekt oninteressant', liepen te gen hem te hoop. De menings verschillen met andersdenken de museumbestuursleden en conservatoren werden voor een deel in het openbaar uitgevoch ten en zijn nieuwbouwplannen verscheurden de stad. „Er wordt me geregeld ge vraagd of Groningen niet de verkeerde plek was om dit alle maal te doen. Niet dus, denk ik, in elk geval niet verkeerder dan welke andere plek ook. Ik vind eigenlijk dat ik op de verkeerde planeet ben terechtgekomen en dat is heel iets anders. Allerlei regels op deze planeet bevallen me van geen kant. Daar heb ik last van en daarom trek ik me op een klein terreintje terug en dat hark ik dan aan. En dat is het dan wel zo'n beetje. Eigen lijk bevalt niks me, maar dan ook helemaal niks." „Maar goed, Groningen. Toen ik kwam was Groningen voor mij een kleine stad ergens rich ting de Noordpool, maar dat had zeker toen en in de jaren '80 meer voor- dan nadelen. Door de ambitie van met name wethouder Ypke Gietema en zijn dienst Ruimtelijke Orde ning kon hier oneens veel. Nu is het één grote ellende, toen niet. Groningen moest op de kaart, er was bij verschillende mensen behoefte aan een profiel. Dus heb ik me daar aan gezet. Aan vankelijk als een soort dorpsi dioot, ik leed aan grootheids waan en wat ik wilde was alle maal veel te duur. Vond men. Maar ik kreeg het meestal toch wel voor elkaar. Wat we hebben gedaan is niet onopgemerkt voorbijgegaan." Het vaak heftige verzet - 'je kunt het zo gek niet bedenken of ze bemoeiden zich er wel mee; het was nooit goed' - is, zegt Haks, 'nooit een reden ge weest om er maar mee op te houden'. „Al dat gedonder heeft me er nooit van weerhouden om te doen wat me goed leek. Integendeel. Als een terriër zich ergens in vastbijt en je probeert het af te pakken dan bijt-ie al leen nog maar harder. Mis schien ben ik dat wel: een ter rier, een calculerende." Vanaf volgende week zit het Groninger Museum dus zonder Frans Haks en Frans Haks zon der museum. Wie Haks gaat op volgen is nog onduidelijk - 'maakt me niet uit, dat is mijn zaak niet meer' -, wat hii zelf gaat doen evenmin. „Ik blijf in dienst van de gemeente Gro ningen als adviseur, maar wat die functie precies inhoudt, weet ik niet. Het is mijn zaak niet meer om me echt met dit museum te bemoeien, maar als ik hier blijf, zou het heel goed kunnen dat ik me dood erger. En waarom zou ik mezelf kwel len?" FOTO'MONOGRAFII zichtstentoonstelling, zij het posthuum. de aandacht krijgt die hem toekomt. En dat nog wel hij zijn oude vereniging. Die wetenschap zou hem zonder twijfel goed hebben gedaan... Lucas Verkoren 'een leidse realist'. Erc-tcntoonstclling in 'Ars Aemula Naturae'. Pleters- kerkgracht 9, leiden. Van 29 oktober tot en met 19 novem ber. Dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. Vrij dag, zaterdag en zondag van 13.00 tot 16.00 uur. NS maken van stationshal concertzaal utrecht gpd Steeds meer artiesten ont dekken de nieuwe hal van het Centraal Station in Utrecht. De Nederlandse Spoorwegen krijgen regelma- tiK verzoeken van manen die er willen optreden. Zo lang de nieuwe hal nog niet helemaal voltooid is, spelen de NS voor schouwburg. Of concertzaal, zoals afgelopen week. Want toen maakte de Engelse brassband 'Hatfield of Colchester Band' er zijn opwachting. De meeste reizigers vinden het optreden een leuk initia tief. .Tientallen voorbijgan gers blijven even staan om het wonderlijke tafereel te aanschouwen Onder leiding van een dirigent spelen de Engelse muzikanten het the ma van de Disney tekenfilm The Lion King of laten het immens populaire deunje uit de Barbier van Scvilla horen. Een treinreizigster be schouwt het optreden als een leuke afleiding tijdens het wachten op de trein. „Ik reis van Rotterdam naar Nijme gen en moet hier twintig mi nuten wachten voordat ik kan overstappen. Zo gaat het gelukkig wel snel". Een zeer aandachtige toe schouwer blijkt speciaal voor het concert te zijn gekomen. „Ik heb de aankondiging ge lezen in de krant. Ik vind het concert erg goed, dit is ook echt mijn muziek", aldus de enthousiaste Utrechter. Twee maanden geleden, toen het PTT-concours in de hal plaatsvond, bleek dat die zeer geschikt is voor muziek - opvoeringen door de prach tige akoestiek van de ruimte. Volgens M. Vermeul, de za kelijke manager van het Utrecht CS, zijn de activitei ten in de stationshal geen initiatief van de NS en neb b<ip zij ook geen specifiek doel. „Er bestaat geen pro gramma en het gebeurt niet met een bepaalde frequentie. Er melden zich gewoon af en toe mensen bij de NS die op zoek zijn naar een locatie voor iets. Dat kan dus van al les zijn: muziek, clowns en zovoort. Ah het maar geen overlast geeft."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17