Wethouders Leiderdorp beloven beterschap Je bouwt niet iets op om het af te breken' Dag en nacht lawaai, het went Scheenstra zwaar bekritiseerd Regio Leiden/Rijn Veenstreek Hoofdstraat krijgt snel opknapbeurt Open haarden verboden in nieuwbouwplannen Jong ruilt __inkelwagen voor ^ïpermarkt erdag28 oktober 1995 toet klem tussen Spanjaardsbrug Motie van 'aansporingtegen Bonman haalt het niet HANSKOENEKOOPO De Hoofdstraat in Leiderdorp krijgt snel een facelift. Wethouder A. van Dijk (BBL) beloofde gisteren tijdens de algemene beschouwin gen om begin volgend jaar'te komen met een plan voor herinrich ting. De CDA-fractie maakte zich gisteravond bijzonder sterk voor een snelle aanpak. I let CDA kreeg daarbij steun van alle fracties be halve de WD. Voor de herinrichting is al twee ton uitgetrokken. Mocht er meer geld nodig zijn, dan wil het CDA hiervoor het geld gebruiken dat ooit opzij is gezet voor uitbreiding van het kabelnet. Dat geld is over, nu het kabelnet is verkocht. Over herinrichting van de I loofdstraat wordt al heel lang gepraat. Het CDA vond dat het er in januari toch echt van moest komen. I Iet CDA kwam met een motie om te voorkomen dat de herinrich ting weer vooruit zou worden geschoven. De motie werd ingetrok ken toen bleek dat het college geen kans zag om januari te halen. Een plan maken kon volgens het college niet eerder dan februari. Tijdens rechtszaak over kunstwerk oegstgeest monica wesseling Het Oegstgeester kunstwerk Doorgaande Beweging is louter een prestige object van burge meester Sj. Scheenstra. Hij trekt aan de touwtjes; verleent stie kem een bouwvergunning 'aan zichzelf, neemt genoegen met een ongemotiveerd advies van de welstandscommisie en laat bewoners al vijf jaar op een toe gezegde evaluatie wachten. Scheenstra pleegt onbehoorlijk bestuur. Dat vinden de 'tegenstanders' van het kunstwerk Doorgaande Beweging, het 31 meter lange kunstwerk op het grasveld aan de Hofdijck. Ze leverden giste ren tijdens een zitting bij de be stuursrechter ongezouten kri tiek op de burgemeester van Oegstgeest. In het dorp heerst nog steeds de zo verfoeide re gentenmentaliteit, constateren de tegenstanders. De burgers, bewoners van huizen nabij bet door velen ver afschuwde kunstwerk, hebben de hulp van de Haagse be stuursrechter ingeroepen. Ze willen dat de rechter de door de gemeente verstrekte bouwver gunning voor het kunstwerk vernietigt, vooral omdat deze op een manier is verstrekt die alle perken te buiten gaat. Doorgaande Beweging stond ooit, jaren geleden, in Haaswijk. Op die plek werd een rotonde gemaakt en dus werd het kunst werk (na een jaar bij de ge- meentewerf te hebben gestaan), naar de I lofdijck verkast. Dit tot groot ongenoegen van de omwonenden. Een van hun vele bezwaren is dat de bouw vergunning in april 1994 is ver leend op grond van een naar hun idee totaal ongemotiveerd advies van de welstandscom- 2 heeft niet enden gehoord en heeft op grond van een foto en binnen één dag een advies geformuleerd, zo maakten de bezwaarmakers de rechter gis teren duidelijk. Die handelwijze werd volgens ingegeven door een haastige burgemeester Scheenstra. „Hij wilde, nog voor de nieuwe gemeenteraad aan trad, de bouwvergunning er door gedrukt hebben". Feitelijk is de bouwvergun ning volgens de bezwaarmakers ook onjuist. Zo is de maat van het kunstwerk in de bouwver gunning fout vermeld (20 in plaats van 31 meter) en wordt er gegoocheld met omschrijvingen als bouw- of kunstwerk. De zware aantijgingen aan het adres van Scheenstra wer den door juriste Van den 1 loog- en, die optrad namens Oegst geest, met kracht van de band gewezen. „Het kunstwerk is ab soluut geen prestige object van de burgemeester. Het is neergc zet in liet algemeen belang na dat burgemeester èn wethou ders gezamenlijk hiertoe had den besloten. De bewoners zijn gehoord tijdens een hoorzitting en dat i: .cho i/aluatie te In stellen, burgei ../.ii bestudrsrechter echter rich de gevoelens van de iers wel voor te kunnen zich door ethouders etjes behandeld en ik kan me dat indenken. Als ik u was zou ik dus nog maar een evalu atiegesprek organiseren". De al dan niet onbehoorlijke handel wijze heeft overigens geen in vloed op het besluit van de rechter. De vraag is of de bouw- chtmatig is en vergunning ri hierover doet ken uitspraak. bin OEGSTGEEST MONICA WESSELING Gezellig bij de open haard zitten is er in Oegstgeest niet meer bij als het aan het gemeentebestuur ligt. Burgemeester en wethou ders 'verbieden' projectontwikkelaars nog langer in hun bouw plannen open haarden of houtkachels in te tekenen. Het college hoopt hiermee het milieu te sparen; openhaarden en houtka chels stoten veel schadelijke stoffen uit. De nieuwe woonwijk in de Broek- en Simonljespolder zal dus geheel 'open-haard-loos' zijn. Althans, op papier. Want iedereen die ondanks het gemeentelijk verbod toch hij het knapperend haardvuur wil zitten, kan een open haard in zijn eigen huis in bouwen. Voor dergelijke interne verbouwing is een vergunning nodig en die wordt in de meeste gevallen zonder problemen ver strekt. Aan de Leidse Gemeenteraad! 1. Uitstel van de vijfjaarlijkse hertaxatie van onroerend Hoed; 2. Voorzover de verhoging niet geheel te vermijden in dient de kostenverhoging te worden gecompenseerd door verlaging van andere tarieven (h.v. de afvalstoffenheffing). Ook zou de gemeente van het Hoogheemraadschap mix-ten eisen dat de z.g. Milieuheffing voor particulieren drastisch wordt verlaagd; 3. Het College van B W dient zich het liefst in samenwerking met andere gemeenten - met een krachtig protest tot regering en parlement te richten; 4. Bovengenoemde voorstellen dienen in een spix-dtlehat van de gemeenteraad te worden behandeld en nader te worden uitgewerkt. Dhr. A. Oupuik, uur1tti-r Huurden WBV Ons Doel' WBV 'De Sleutels' iderdqrpEen 25-jarige Leiderdorper mag van geluk spre- >n dat hij zijn voet nog heeft. Hij hield slechts een ontvelling een beknelling van zijn voet tussen de weg en de lep van de Spanjaardsbrug. De man was gistermiddag, ter- rijl de brug opende, enthousiast onder de bomen doorgelo- r de voorbijvarende boot. Hij bleef ook toen de klep al weer naar beneden kwam. Imdat de brug op afstand wordt bediend, kon de brugwach- rniet ingrijpen. Waarschuwende kreten van omstanders ■geerde hij ook en eer hij het in de gaten had, zat zijn voet i djlem. Omdat het brugdek niet naadloos met de weg aansluit, er net genoeg ruimte over om zijn voet te behoeden aor verbrijzeling. Nadat zijn voet na enkele minuten bevrijd e as-ls Leiderdorper voor onderzoek afgevoerd naar het bzl. )pnieuw afvalbrand in Alphen ast n phen aan den rijn» De afgelopen weken zijn diverse papier- afvalcontainers in Alphen aan den Rijn in brand gestoken, de nacht van donderdag op wijdag was het weer raak in de nieter Doelmanstraat. Dit keer brandde een berg grof vuil, aardoor de voorpui van een winkel schade opliep. nzaai kan eelde fof;' niet. dappi durfc de bi famil tjes n of Er mÖ e laat geremd phen aan den run» Hen 22-jarige 1 laarlemmer veroorzaakte sterochtend een botsing op de Alphense Herenweg. De laat dat de 25-jarige Amstelveense die voor hem ;ed, op de rem trapte. Hij kon zijn auto niet meer tijdig tot ilstand brengen en botste achterop de auto van de Amstel- wouw is met nekklachten overgebracht naar het ijnland ziekenhuis in Leiderdorp. arrestant schrijft et schoenzool celmuur 16-jarige arrestant pres- rde het om gisteren een nuut na zijn wijlating op- u uw te worden aangehou- De jongen was opgeslo- 'oor de diefstal van twee Toen hij het poli- mocht verlaten, tdekten agenten dat hij de van zijn cel met zijn schoenzolen van tek- i had voorzien. Nog in het eau werd de vandaal voor tweede keer aangehouden gens vernieling. De Leiderdorpse wethouders A. van Dijk (BBL/volkshuis- vesting) en P. Bouman (PvdA/milieu) hebben gisteren tij dens de algemene beschouwingen beloofd beter hun best te doen. Een meerderheid van de politiek nam daar genoegen mee. Een motie van D66 om Bouman te ver plichten maandelijks verantwoording af te leggen over zijn vorderingen, kreeg alleen steun van Groen Links. leiderdorp judy nihof Wethouder Bouman beloofde 'top-prioriteit te geven aan het inhalen van de achterstanden in het verlenen van milieu-vergun ningen en controles op de nale ving ervan. Bouman, die ook verkeer in zijn portefeuille heeft, beloofde verder om volgend jaar enkele mini-rotondes aan te leggen. De kruising Aca cialaan/Hoogmadeseweg heeft daarbij voorrang. Wethouder van Dijk kon tot zijn grote weugde gisteren mel den dat er nog dit jaar gebouwd gaat worden in Leyhof. „In 1996 worden de achterstanden inge haald." Daarbij sprak hij van ruim 500 woningen in 1996, al wilde hij niet worden vastge pind op dat cijfer. Onder ver antwoordelijkheid van Van Dijk werd vorig jaar geen enkele wo ning gebouwd. Ook beloofde Van Dijk zich in te spannen om woningen te vinden voor vluchtelingen. De politiek vindt dat de plaatselijke woningbouwvereniging bier niet alleen voor hoeft op te draaien. „We moeten alles uit de kast trekken om aan de taak van het rijk te voldoen", stelde PvdA-raadslid J. Hermans. Béide wethouders hebben de afgelopen tijd blootgestaan aan scherpe kritiek van vooral de oppositie. Van Dijk kreeg er 'angs van het college. cent 'onnodig was uitgegeven' D66 had om meer openheid ge vraagd over dit onderwerp, om dat er miljoenen guldens met zijn gemoeid. Volgens D66 heb ben Leiderdorpse burge bet cht t i hien erd eel l Volgens Kerner kon dat niet. „Ie hebt te maken met de priva cy van degenen over wie het gaat." Om de kwaliteit van de gemeentelijke organisatie te verbeteren, moest een aantal ambtenaren de afgelopen tijd mg te presteren. Wethouder C. Kerner (CDA- personeel) wilde gisteren niet ingaan op de vraag om meer openheid te geven over de wachtgelden aan ex-ambtena- ren. Wel stelde ze dat er geen el wachtgeld gemoeid. Vol- gens Kerner was er moed voor nodig geweest om 'dit op te pakken'. ,.l let is geen klus die je graag doet. Ik doe liever iets an ders", aldus de wethouder. gcfiuur wil seksclub in Leiderdorp niet sluiten eigenaar van het pand van irtsclub Joy aan de Bedrijven- Leiderdorp gooit het bijl- er niet zonder meer bij neer. te week vond hij een brief de gemeente in de bus dat dicht moet. „Je bouwt niet op i het af t ken. Het heeft al zo lang i om zo'n zaak op poten te gen. En dan zou het alweer afgelopen zijn, zonder het écht goed te proberen." Volgens de eigenaar moet de rechtbank maar uitmaken of het terecht, is dat de club weg moet. Zelf vindt hij dat het bor deel niemand in de weg staat. Joy bestaat sinds januari dit jaar. De eigenaar wijst er op dat de omliggende bedrijven nooit overlast hebben gehad. „En het is veiliger geworden op het ter rein omdat er 's nachts ook mensen zijn. Anders zou het er volkomen verlaten zijn. De poli tie patrouilleert er wel, maar dat zijn ook maar mnmpnlnnna. entopna- De eigenaar is niet onder de indruk van de brief van de ge meente. „Mijn advocaat heeft hem al bekeken. Hij vond hem in het geheel niet kloppen." In de brief legt de gemeente een dwangsom van 10.000 gulden per dag op, als het bordeel niet binnen vier weken sluit. Vol gens de eigenaar is het nog maar de vraag of het ooit zover komt. „Mij maken ze niet bang met een boete van 10.000 gul den per dag. Ik heb wel vaker dit soort dingen aan de hand gehad. Als het voor de rechter komt, zie je vaak dat een ge meente de dwangsom intrekt." Volgens de gemeente zijn het de ondernemers van de omlig gende bedrijven geweest, die op sluiting van het bordeel hebben aangedrongen. „Ik weet van één ondernemer die bang is dat zijn pand minder waard is met club Joy in de buurt. Maar dat is toch geen argument? Daar gaat de rechter om lachen." De eigenaar betwijfelt of echt alle ondernemers tegen de ves tiging van de seksclub zijn. „Ik ben bezig om elke ondernemer hier apart vragen over te stellen. Laat ze maar open kaart spelen. Als dan blijkt dal de meesten geen moeite hebben met de club, dan ben ik benieuwd wat de gemeente doet." Binnenkort gaat de eigenaar met de gemeente praten. Of hij verder actie onderneemt, hangt af van dit gesprek. „Maar als ze het mij moeilijk gaan maken, dan kan ik ook moeilijk gaan doen." rijpwetering marieta kroft Weinig mensen zijn blij met fi les. Cor Hoogeveen en zijn vriendin Marleen Schouten van de Blauwemolenweg in Rijpwe- tering zien niets liever dan dat het verkeer op de rijksweg A4 vaststaat. „Dan is het eindelijk eens rustig", verzuchten ze. Ze wonen tussen de-bomen, weilanden en hebben uit2icht op de Blauwe Molen. De weg waaraan ze wonen is doodlo- frporp Op nog geen 30 meter afstand van een van de drukste wegen van Nederland v Wanhopige buren van de A4 vechten voor een gehiidschenn pend. Alleen bestemmingsver keer voor een van de vier wo ningen komt voorbij. De rust van het 'kleine paradijsje' wordt echter wreed verstoord door het voorbijrazende verkeer van de rijksweg Amsterdam - Den Haag, één van de drukste wegen van het land. Op nog geen der tig meter afstand wonen Cor en Marleen met hun half jaar oude dochtertje. Iets verderop wonen de ouders en een broer van Cor. „Het is een Hoogevenenhock- je", grapt Cor. Hij is de vierde generatie Hoogeveen die hier Zijn vader heeft de opening van de rijksweg in 1959 nog meegemaakt. Dat er toen niet gelijk geluidwerende voorzie ningen zijn getroffen is logisch, menen Cor en Marleen. „Toen speelde het probleem nauwe lijks. Er kwam misschien één auto in het kwartier voorbij." Sinds een jaar of vijf is de maat echt vol voor ze. „Bezoe kers vragen altijd: went dat nu nog? Lawaai went nooit!", zegt hij fel. „Vooral van het vracht verkeer hebben we veel last. 's Morgens rijden ze steeds vroe ger voorbij om de file voor te zijn. Zelfs op zondag, vanaf 's middags twee uur. hoor je ze al weer." Zijn vriendin loopt naar buiten en moet bijna schreeu wen om zich verstaanbaar te maken: „Lekker rustig in de tuin een boek lezen, kan niet." Wat Hoogeveen en ook zijn buren alleen maar willen, is een geluidscherm. Dat die er nog steeds niet is, wijt hij aan de lakse houding van de gemeente Alkemade. Hoogeveen: „Voor dat het ministerie zich buigt over de bouw van een geluid- scherm, moet de gemeente een saneringsplan opstellen. En dat weigert de gemeente." De Rijpweteringer klom enke le weken geleden opnieuw in de pen om bij de gemeente aan te dringen op zo'n plan. Aanlei ding was een lijst die de ge meente heeft opgesteld met daarop woningen die in ver band met het verkeerslawaai voor gevelisolatie in aanmer king komen. Hierop staan tus sen de 250 en 300 woningen aan de doorgaande wegen: Kerkstraat, Veerstraat en Planta ge in Oude Wetering, de Lange- weg en het Noordeinde in Roelofarendsveen en de Pastoor van der Plaatstraat en de Kop- poellaan in Rijpwetering. Deze lijst gaat naar het ministerie, zo dat die weet waar de schoen wringt en maatregelen kan ne men. De Blauwemolenweg met een geluidsbelasting van meer dan 75 dB(A) ontbreekt echter. Het gaat er niet zozeer om dat Hoogeveen ook op die lijst wil komen. Want zegt hij: „Het gaat hier alleen om woningen die voor gevelisolatie in aanmer king komen. Dat heeft voor ons geen zin." Wel vreest hij voorlo pig weer tussen wal en schip te vallen omdat de gemeente zich niet inzet voor zijn probleem en wel voor woningen waarvan hij zich spottend afvraagt of daar ook auto's langs rijden. Chef ruimtelijke ordening A. de Kok van de gemeente Alke made toont begrip voor de overlast. Het opstellen van een saneringsplan voor het ministe rie van VROM vindt hij echter zinloos. „En ik heb een hekel aan onzinnig werk." Hij legt uit waarom: „We hebben de ge luidsoverlast vorig jaar decem ber gemeld bij het ministerie. In april van dit jaar kregen wij het bericht dat er pas een besluit wordt genomen over een ge- luidscberm als de plannen met betrekking tot de verbreding van de A4 en de Hoge Snel heidslijn vast staan. Eerder niet." Voor Marleen Schouten en Cor Hoogeveen en zijn familie betekent dal zeker nog 15 jaar herrie, als er niets gebeurt. Hoogeveen: „Voor 2006 gaat er absoluut geen schop de grond in hoorden we van het ministe rie. Reken er in verband met die Nederlandse procedures maar vijfjaar bij." Hij is van plan het probleem maandag aan te kaarten bij de gemeenteraad. „Het is de be grotingsraad. Dat komt goed uit. Dan kunnen ze gelijk geld beschikbaar stellen voor het plan." nlang was de winkelwagen Wim de Jong een vertrouwd de Oranjewijk en het ikwartier in Leiderdorp, vorige week deed hij de 23-53i^nde winkel van de hand. Jong heeft andere plannen, ^[■j^heeft een supermarkt over- de Oranjegalerij „eiderdorp. De klanten van 7l-535eWinkelwagen zijn inmiddels dicht over de veranderingen neeste mensen zijn heel or me. Maar sommige ou- hebben er moeite mee." ich hoeven zijn klanten niet ïuren. Als ze zelf de deur niet uit kunnen, zorgt De voor bezorging van de /33|dschappen. „Daar heb ik al- ventjes voor. Die service je houden voor een buurt- vind ik." De Jongs echtge- komt niet naar de winkel :iderdorp. Zij blijft in de a Dagblaf zaak van Pe !onS Leiden. proken |e verbouwing van de Lei- lorpse zaak, die een 'Troef- kt' wordt, is inmiddels in Maandag 30 oktober de winkel open.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13