'Het leven is een serieuze zaak' Leiden Scooter-rock: 's nachts gaat de muziek wat zachter Theo Bakker Gewoon mens Kerk Samenleving ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 CHEF HENNY VAN ECMOND, 071 -5356414. PIV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -535 LEIDEN CARIN SMOLDERS Het is de nieuwste ontwikkeling in de jongeren-cultuur: rondrij den op een scooter met de ge luidinstallatie op vol vermogen. De bassen van de house-mu- ziek zijn al hoorbaar nog voor dat de scooter in zicht is. Me nigeen stoort zich er aan. De politie heeft wel wettelijke mo gelijkheden om op te treden maar in de praktijk komt daar weinig van terecht. „Idioten die door de straat scheuren met een hoop herrie van een geluidsinstallatie is een vrij nieuwe ontwikkeling in het stadsbeeld", zegt woordvoerder T. Stuifbergen van de Leidse po litie: „Dat mensen zich hieraan ergeren kan ik me heel goed in denken. Het is niet verboden om je met muziek op straat te begeven. Maar op het moment dat er klachten van omwonen den komen, kan de politie de la waaischopper aanpakken. In eerste instantie vraagt de politie de scooterrijder begrip op te brengen voor omwonenden, ge beurt dit niet dan hangt hem of haar een boete van ongeveer zeventig gulden boven het hoofd." Volgens de wet moet de over last ter plaatse worden vastge steld om een boete van mini maal vijftig gulden uit te kun nen delen. De Leidse politie heeft het afgelopen kwartaal 'al' drie bonnen uitgedeeld aan scooterrijders die te veel lawaai maakten. Dat lijkt niet zoveel maar het is al heel wat in verge lijking met de praktijk in steden als Rotterdam of Den Haag. Daar komt de politie niet verder dan af en toe een waarschuwing uitdelen. En dat helpt maar zel den. Of, zoals een woordvoerder van het Rotterdamse korps zegt: „Op het moment dat de scooter de bocht omdraait, staat de vo lumeknop al gauw weer op tien." De Haagse politie geeft openlijk toe geen tijd te hebben voor dit soort incidenten. „Een proces-verbaal wordt alleen ge geven aan mensen die een ver keersovertreding maken", aldus politievoorlichtsterV. Hermens. Op een pleintje in de Coebel Vier Leidse jongens met hun scooter: „De radio moet wel hard staan anders horen we niets." FOTO LOEK ZUYDERDUIN zijn vier jongens druk in ge sprek. Twee van hen hebben hun scooter amper vier maan den maar allebei al een bekeu ring te pakken. Niet voor te hard rijden maar voor het dra gen van een verkeerd verzeke ringsplaatje. Toch gaat, als ze een politieauto zien de muziek uit. Stef Brouwer doet dit om niet op te vallen: „Als je de mu ziek hard hebt, kijken ze sneller naar je. Dan wordt je misschien gepakt omdat je een opgevoer de scooter hebt of geen helm draagt." Er is behoorlijk wat vraag naar geluidsinstallaties voor scooters. Toch heeft rijwielhan delaar B. van de Mey uit Leiden de verkoop ervan gestaakt. „Een kwart van die jonge gasten is wel geïntereseerd in een hoop herrie achterop hun scooter. Maar veel geld hebben ze na tuurlijk niet. Je verkoopt ze dan een goedkope radio of een kant en klaar pakket die vaak storin gen hebben. Er gaat te veel tijd inzitten om de radiootjes elke keer te repareren", zegt Van de Mey. Ook automaterialenhandel Rijsbergen is sinds kort afge stapt van de verkoop van de ra dio-installaties. E. Jans van het bedrijf zegt dat het aantal ar beidsuren voor het inbouwen uit de hand loopt. „Het aantal jongelui dat hier komt voor een radio is wel groot, maar bij ons kunnen ze niet meer terecht De vier jongens rijden alle vier graag met muziek. Ze heb ben uiteindelijk niet voor niets bij de Kijkshop voor zo n 500 gulden een geluidsinstallatie aangeschaft. De radio moet zo hard aan omdat de muziek an ders niet boven het motergeluid uit komt, betogen ze. Guy van Polanen snapt wel dat sommige mensen zich ergeren aan het geluid, overdag moet het kun nen, vindt hij. ,,'s Avonds zet ik de radio niet aan omdat er mensen slapen. Als ik stil sta doe ik hem ook uit, anders loopt de accu leeg." De vier begrijpen niet dat de politie bekeuringen uitdeelt aan scooterrijders. Ze kunnen toch veel beter iemand verplicht een helm laten kopen dan ze steeds maar geld uit de zak te klop pen." Ons Business Center in Leiden bestaat alweer één jaar. Daarom hebben we een stukje taan en een kopje koffie voor u klaarstaan. Tot en met vrijdag 3 november is het extra feestelijk en plezierig om ons ruime aanbod professionele telecommunicatie-apparatuur te komen bekijken, om u te laten adviseren en om ons gevoel voor service op de proef te stellen. Graag tot straks! business center DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS PTT Telecom Business Center Leiden, De Heyderweg 7-15. (ind. terr Roomburg) Soms vervormt heel even een rimpeling de weerspiegeling van de lantaarns. Het water van het Rapenburg ligt er stil en statig bij; hautain gedoogt de gracht de enkele auto die haar kanten berijdt. Maar naar mij, eenzame fietser door de frisse avondlucht, glimlacht het water. Ach jochie, maak je niet druk. Je bezoek aan het Inloophuis Psychiatrie zal meevallen. Dat weet het water al. Nummer 48 is een statig ge bouw, de deur naar de huiska mer hoog. Niemand die op kijkt, .die vraagt wat ik kom doen. De mannen en vrouwen draaien onder gedempt licht een sjekkie, drinken koffie, kletsen, lachen. Niet te zien wie leiding is en wie patiënt, dus vraag ik het een man die later al tien jaar psychotisch blijkt te zijn geweest. Maar nu niet. Kalm wijst-ie me de vrou wen die voor de opvang zor gen. „Leuk, dat u gekomen bent." Een winterse poster versterkt het knussige van de kamer. Wie niet beter weet waant zich te gast bij een eerbiedwaardig Rapenburgs dispuut. Ik zit naast de hete potkachel en no teer. Dat Adrie, gezeten aan de bar, ineens met diepe halen begint te huilen. Een vrouw neemt hem apart en troost. Niemand lijkt er notie van te nemen. Het is thema-avond: wat be tekent het om een familielid te hebben dat opgenomen is (ge weest) in een inrichting? Er wordt gepraat aan de hand van een videoband die de titel 'Een bijzondere band' draagt. Twin tig minuten lang vertellen bloedverwanten over hun emoties. Iedereen kijkt ge boeid naar de indringende beelden, alleen Hendrik kan de rust niet opbrengen. Zit op de hurken, ijsbeert, pakt zijn gi taar, loopt voor het beeld langs. Maar niemand die hem daar hard over valt. Een moe derlijke stem krijgt hem zover dat-ie weer gaat zitten. Als de band bijna klaar is, vertrekt Adrie met zijn vriendin. „Dag allemaal", zegt-ie. En iedereen zegt hem gedag terug. Ieder een blijkt precies gezien te hebben wat eerder die avond gebeurde. Ze groeten hem op een lieve manier. Effe een steuntje in de rug bij het weg gaan. De gespreksleidster van de GGD vraagt of iemand iets wil zeggen over de familieband. Dat wordt wat. Hoe kun je nou met gestoorden tot een zinnig gesprek komen? Maar in pak weg dertig seconden word ik mij van mijn stomme vooroor deel bewust. Een oudere man vat in die halve minuut op hel dere wijze de band samen. Dat-ie het goed vindt van de verwanten dat zij er ondanks hun bezorgdheid voor kiezen om hun leven leefbaar te hou den. Een andere 'patiënt' wijst in weerwoord daarop op de vrouw die haar gestoorde zus al vier jaar niet meer heeft ge zien. „Maar", reageert een an der, „dat recht heeft ze toch? Als ze een intensiever contact niet aankan, moet je dat res pecteren." Ik zit erbij met ogen waar met de zin de schellen af vallen. Dan wordt Nico gevraagd hoe zijn familie is omgegaan met zijn ziekte. „Ik zie nie mand meer", zegt-ie zacht. Daarna stokt het. Ik zit schuin achter hem en zie zijn schou ders op en neer gaan. „Ik huil bijna nooit", klinkt het. Ie mand zegt bemoedigend dat dat dan misschien wel een keer goed is. „Ik leef erg al leen", vervolgt Nico. „Nu ik in eens al die aandacht krijg, /o< schiet ik vol. Ik heb het moe egC( lijk gevonden om in te zien d em. ik alleen maar last had vj leef mijn vader en moeder. Als j )or nou gewoon eens hadden g vraagd: 'Joh, Nico, wat is toch mis met je.' Maar nikj nooit wat. Het zijn gewoc) geen aardige mensen.' Er zit een man naast n wiens vrouw is opgenome Hij vertelt over haar eenzaan^ heid. Dat hij niet mee kan eaari wil gaan in haar waanbeelde Dat-ie ondanks zijn liefde vo< haar toch de rede moet late zegevieren. Nelleke noemt PHE manier waarop buurman m stei zijn vrouw omgaat knap, ma lan daar wil-ie niet van wete ;ed, „Het is toeval. Bij jullie is er /I Dp ilsti die hersens toevallig iets foi :.er? gegaan. Bij mij toevallig niet.' 'Jn Na afloop keuvelt iederee nog wat na. Gezellig. lemanj zegt tegen Nico dat het dappt is, dat-ie zich zo bloot durft te geven. Een vrouw aan de b< beklaagt zich over haar familijTri „Altijd maar over koetjes eL^ kalfjes kletsen. Net doen of a problemen er niet zijn. Er mi een grote boog omheen li pen." Bij die laatste zin voel me aangesproken.. Wie is zielig, of gevaarlijk. Het is het effe kan ook zijn of haar elrde gen schuld. En ze zijn besmejnut telijk bovendien. Ik loop er mfuvv een grote boog omheen. Half elf verlaten de meesti de kamer. De chronisch ps; chotische man komt naar toe en zegt 'tot ziens'. „Di zeggen de meeste mensi toch als ze afscheid nemei Maar ik meen het hoor. Koijrea nog eens binnen lopen."'EerfLw* maal op de fiets neem ik rn8er heilig voor aan zijn uitnodigirj gehoor te geven. Ineens besd ik, dat angst om zelf de wq kwijt te raken, geslonken is. 1 blijft gewoon mens, heb ik zien en gehoord. li de BUITENLAND KORT Tibetaanse abt De Chinese regering heeft de abt van een Tibetaans boed dhistisch klooster ontslagen. Naar verluidt was Chadrel Rinpoche in mei gevangen gezet. Hij leidde het team dat op zoek was naar de reïncar natie van de Panchen Lama, na de Dalai Lama de hoogste geestelijke autoriteit in het Tibetaanse boeddhisme. De Dalai lama benoemde in mei de zesjarige jongen Gedhun Choekyi Nyima tot elfde Panchen Lama. On middellijk na de bekendma king noemde de Chinese re gering het besluit 'volstrekt illegaal'. De benoeming van de Panchen Lama kon niet buiten China om geschieden. Enkele dagen later kwam Pe king met een eigen kandi daat voor de religieuze func tie. In augustus arresteerden de autoriteiten tachtig Tibet aanse boeddhisten die wei gerden de keus van de Dalai Lama te veroordelen. Chadrel Rinpoche was hoofd van het Tashilunpo-klooster in de Tibetaanse stad Xigaze. Volgens het Tibet Informatie Netwerk in Londen heeft het Bureau voor religieuze zaken in Xigaze vorige maand nieu we leiders voor het klooster benoemd. Hillegomse pastor Wanink verhuist naar Vianen Na de dood van zijn huishoudster 'tante Mien', verlangde de Hillegomse pastor J. Wanink (57) naar een nieuwe omgeving. „Toen ik haar plotseling moest loslaten, ervoer ik dat het hele leven bestaat uit loslaten. Ik dacht: ik zou Hillegom ook wel los willen laten." ■ifflïYJil'HiHWW BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Nigtevecht: J. Vis ser, kandidaat te Utrecht. Aangenomen: naar Rossum (en Hurwenen): J.G. van der Windt, kandidaat te Utrecht: naar Hui zen H. Veldhuizen te Zoeter- meer. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Voorburg: drs. W.H.G. Sienot te Zwolle; te Pijn- acker en Nootdorp: mw. drs N.A. Kok te Oostzaan. NED.GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Dalfsen: R Venderbos, kandidaat te Oegst- geest, die bedankte voor Breda i.c.m. Rijsbergen en voor Ba- rendrecht. DOOPSGEZINDE BROEDER SCHAP Aangenomen: de benoeming tot pastoraal medewerker te Pur- merend (part-time): mw. F. Iwema-Schipper. pastoraal me dewerker te Enkhuizen en te Monnickendam die tevens in Monmckendam werkzaam blijft. T ante Mien was jarenlang het hart van de Sint- Martinusparochie en de pastorie naast de kerk aan de Hoofdstraat. Pastor Wanink had zo'n hartelijke verhouding met zijn huishoudster, dat hij haar zijn huisgenote noemde. Ook al had het bisdombestuur hem al herhaaldelijk gevraagd of hij niet elders als priester aan de slag wilde, Wanink bleef op zijn post. „Tante Mien zei altijd tegen me: als jij gaat, ga ik met je mee. Nou, dat wilde haar niet aan doen. Ze was al 81." Vianen wordt zijn nieuwe werkomgeving. Zijn aanstaande vertrek is 'goed voor mij en voor de mensen hier', zegt hij. „leder mens heeft zijn eigen karakter en werkwijze. De meeste mensen wennen daar aan. Anderen wennen er nooit aan." Het kost hem geen moeite zijn 'zwakke kant' te onthullen.Als ieder ander kom ik uit een bepaald nest. dat heeft me gekleurd. Ik ben een Tukker. Een zwijgzaam iemand, die eerst de kat uit de boom kijkt. Misschien ben ik wel te serieus." Ook fysiek is Hillegomse zieleherder de tegenpool van de dikbuikige dorpspastoor die graag tot in de late uurtjes met zijn parochianen van gedachten wisselt bij een goed glas Bordeaux en een stevige sigaar. Bij zijn komst in de pastorie, ruim achttien jaar geleden, liet Wanink de asbakken slinks verdwijnen uit de kamers en de vergaderruimte. „Roken is toch iets ongelooflijk smerigs?' Vroeg op. vroeg naar bed. dat is het dagelijkse ritme van Wanink. 's Ochtends rennen of tennissen, 's middags fietsen. Bij zijn priesterfeest kreeg van hij van zijn parochianen een fraaie Koga Miyata cadeau. Hij houdt van sport. „Je gooit iets van je af. Alles wat je tegenstaat, kleine conflicten en strubbelingen, wég er mee." Zijn harrligt bij de liturgie. Als ik voorga bij een uitvaart of een huwelijk, dan voel ik: hier doe ik wat. Uitdrukken in beelden wat je gelooft, dat vind ik geweldig. Als mensen bedroefd zijn, breng je ze wat licht in de ogen. En bij bruiloften is er al zicht op het Rijk Gods: twee mensen geven elkaar de hand, zij steunen elkaar." Hij leest veel. luistert graag naar muziek. Gisteravond nog bezocht hij een uitvoering van Schönbergs Moses undAron. „Je moet dingen beleven, dat houdt je op stand, dat brengt je op andere gedachten. Het leven is een serieuze zaak. Je mag heus wel eens de beest uithangen, maar je hebt het leven van God ontvangen. Gebruik je talenten, stop ze niet onder de grond." Groeiende belangstelling voor humanistische relatieviering UTRECHT ANP de kerk willen maar toch behoefte hebben aan een moment van bezinning, kunnen aankloppen bij het Humanistisch Verbond. De vereniging heeft sindskort de 'humanistische relatieviering' in haar dien stenpakket. Het aantal mensen dat er gebruik van maakt, is weliswaar nog klein maar er zit duidelijk een stijgende lijn in. zegt D. Met selaar van het Verbond. Dit jaar roepen der tig stellen - hetero en homo - de hul^van een humanistisch relatievierder in. Drie jaar geleden bereikten het Verbond de eerste signalen, dat sommige mensen op de dag van hun leven meer willen dan al leen een gang naar het stadhuis. Sindsdien heeft de vereniging het idee nader uitge werkt en mensen opgeleid om het te kun nen uitvoeren. De relatieviering is niet alleen bestemd voor uitgesproken humanisten. Iedereen die zich maar enigszins in humanistische waarden herkent, kan er voor kiezen. Ter voorbereiding is er enkele keren contact met de begeleider van het Humanistisch Verbond. Voor de dienstverlening vraagt de vereniging 295 gulden. Wika's: hervormde 'stoottroepen' UTRECHT. ANP Ze vormden de 'stoottroe pen' die na de Tweede We reldoorlog de Nederlandse Hervormde Kerk moesten opstuwen in de vaart der vol keren. De werkers in kerkelij ke arbeid - de wika's - waren niet echt groot in aantal, maar hun invloed op kerk en samenleving mocht er we zen, zo blijkt uit een proef schrift. Oud-minister Ien Dales van binnenlandse zaken en FNV-leider Johan Stekelen burg begonnen hun maat schappelijke carrière als wi- ka. Tussen 1946 en 1966 heeft de Hervormde Kerk aan de academie van Kerk en Wereld te Driebergen in to taal 245 van deze werkers opgeleid. Historicus M. van der Linde onderzocht de op en neergang van de wika's en promoveert er 3 november aan de Rijksuniversiteit Utrecht op. De wika's moesten als een soort 'sociale missionarissen' de kerk aan de man brengen, aldus Van der Linde. De kerk kon de samenleving vernieu wen en bezielen, zo was de hoopvolle gedachte waarmee de hervormden de oorlog waren uitgekomen. Maar daarvoor was wel een voor hoede nodig. De wika's kwamen aan vankelijk vooral terecht in het jeugdwerk. Later kwa men daar activiteiten op het gebied van vorming, recrea tie en industrie bij. De kerke lijke werkers hebben 'een enorme push' gegeven aan het club- en buurthuiswerk. Ook het werk van een aantal grote recreatiecentra in Ne derland zoii nooit zonder hen van de grond zijn geko men. Daarbij hebben de wik a's discussies over de rol van geloof in de samenleving enorm gestimuleerd, zegt Van der Linde. Begin jaren '60 begon de wika-praktijk te verwateren. De Hervormde Kerk kwam tot de ontdekking dat haar pretentieuze boodschap van kort na de oorlog geen stand kon houden. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -535j|p |RD( LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B M. Essenberg, G P Arnold (adjunct). J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.DPaauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G J Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B M. Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco her èskv 071-532jT N 023-531 Tend 023- 532Cjjon El-SÏhec 071-5319 Hoofdredactie: ADVERTENTIES F11 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur Leic 071- 5356wiri RUBRIEKSADVERTENTIES [,|jc Maandag t/m vrijdag v. ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 8 30 tot 17 Uu, 071-5143) 11 VO( /13 't J< LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBANjC V Voor mensen die moeilijk lezen, slechte qe k hebben of blind zijn (of een andere leesl^jjj dicap hebben), is een samenvatting van regionale nieuws uit het Leidsch Dagblai - geluidscassette beschikbaar. Voor inforn TH) 0486-482345 (Centrum voor Gesproken e 'rkt' I E K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en va woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, Diaconessenhuis. maandag t/m vriji 8 00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisabeth kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15 15 uur en 19.00-19 45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor p ners bovendien van 10.30- 11.15uur en van 19 45 - 21.00 uur Special Care Unit 10.30-11.00 uur, 15 00 - 15.30 uur en 19.00-19 30 uur na overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling 10 30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige Jongerenafdeling 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 uur). Kinderafdeling. 14 30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14 30 uur 18.30-19.00 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131) dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19 30 i en II daarnaast ook 11 15-12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 i 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uurl leen Partners/echtgenoten met kinderen. L Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluit^ voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime f zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende rijden: keel-, neus- en oorh® kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkundek heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. I Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15—171 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraaJc. ir. klaslt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12