Leiden Van Rij negeert geheime rapporten schadeclaim Henkie stierf na een glas oud-bruin bier 'AKTOR 2 steun in rug voor mensen die een baan zoeken COC in geldnood door isoleren pand Boete voor Leidse vuurwerkliefhebber \TERDAG 28 OKTOBER 1995 -chef hans koenekoop, 0 Vingertop kwijt •iden Een 36-jarige man uit Leiden kwam gisterochtend met jjn hand in een freesmachine. Bij het bedrijfsongeluk verloor hij en vingertopje. De man en zijn afgezaagde vingertop zijn naar AZL overgebracht. aatste hobbel weg voor nieuw NNM iden De laatste hobbel is weggenomen; het Nationaal Na- uurhistorisch Museum (NNM) mag een loopbrug negen meter i de grond leggen tussen het oude Pesthuis en het nieuwe nuseum aan de Darwinweg. Dat heeft de Raad van State beslist. )e bezwaren tegen de loopbrug, afkomstig van de Leidse stich- ing Arent van 's Gravesande, zijn door het rechtscollege onge- rond en niet-ontvankelijk verklaard. De bezwaren hielden de meer dan een jaar op. De brug bestaat uit een met glas verkoepeld 75 meter lange gang die aan de ene kant uitldjkt op nog aan te leggen museumtuin en aan de andere kant is afge lekt met een zebramotief. ANNO 1895 Maandag 28 October )p 31 October, v.m. te 10 uren, zal in het Notarishuis alhier wor- len verkocht: Inboedel, bestaande uit Canapés, Fauteuils, Stoe- i, Schrijf-, S^lon- en Uittrektafels, Kasten, Bonheur du Jour, luffetten, Toilet Commode, Wasch-, Bed- en Dientafels, Ledi- anten, Linnen, Porselein, Glas- en Verlaktwerk, Gasornamen- i, Pendules, Medaillon- en Schoorsteenspiegels, Haarden, Ka- hels, Fornuis, Portemanteau, Ziekenwagen, enz. Alsmede Gon- Tapestry-, Germania- en Axminster-Karpetten, Matten, (xjopers, enz. ANNO 1970 woensdag 28 oktober LGB en De Zijl op weg naar fusie. In de gisteravond gehouden fergaderingen hechtten de leden van èn de Golfbrekers èn De £ijl hun goedkeuring aan de voornemens van de besturen om |en fusie te verwezenlijken, welke eind volgend jaar rond moet tijn. De Golfbrekers hebben een enthousiaste en talentvolle {roep zwemmers en de kracht van De Zijl ligt vooral in het wa- ;erpolo. Den Hartog van De Zijl zei er over: „Het gaat ons erom je stijgende lijn die er nu is nog sneller door te zetten." Wethouder: intrekken bouwvergunning heeft een prijs PvdA-wèthouder T. van Rij is geenszins onder de indruk van een rapport van het accountantsbureau Moret, Ernst Young waarin staat dat de rechtmatigheid van een eventuele schadevergoeding aan de Katwijkse bouwer Van der Plas ontbreekt. Van hem had het rapport niet eens opgesteld hoeven worden. „Nu dat toch is gebeurd, stel ik vast dat de accountants langs de eigenlijke zaak heen gaan", aldus een uiterst vastberaden Van Rij. referendum over het Koninklijk Militair Invalidenhuis het bouwplan niet kan doorgaan. Maar het gaat niet alleen om schade, het gaat juist ook om de vraag wat Van der Plas aan fi nanciële resultaten had kunnen boeken als hij wel gewoon had kunnen bouwen. Dat is toch een heel logisch uitgangspunt als iemand een bouwvergun ning in zijn bezit heeft?" Het rapport van Moret, Ernst Young is geheim. Dat geldt ook voor een ander rapport, van juristen van de rijksuniversiteit. Er staan zaken in die als ze openbaar worden de belangen van de gemeente schaden en ze bevatten financiële gegevens De conclusies die de kleine frac ties SP en De Groenen/Leiden Weer Gezellig trekken, namelijk dat de gemeente de schade claim van zo'n twee miljoen gulden niet hoeft te betalen en dat Van Rij Van der Plas meer heeft bevoordeeld dan nodig, deelt de wethouder in het ge heel niet. Van Rij wijst erop dat de ac countants van een fout uit gangspunt zijn uitgegaan: „Van der Plas heeft een bouwvergun ning. Desalniettemin gaat het rapport alleen maar in op de schade die hij lijdt nu door het van Van der Plas, meent CDA- wethouder J. Walenkamp (financiën). De conclusies zijn in grote lij nen wel openbaar gemaakt en verwerkt in het voorstel van burgemeester en wethouders. Het college wil ondanks de in houd van de rapporten over gaan tot het betalen van zo n twee miljoen gulden aan Van der Plas. Dat is vier ton minder dan de gemeente en Van der Plas na het taxatierapport van de Oegstgeester makelaar Pro per waren overeengekomen. Volgens Moret, Ernst Young hoeft er onder meer geen btw te worden betaald. Het rapport van Moret, Ernst Young is uitgelekt. De ac countants schrijven dat een schaderaming zou moeten wor den gebaseerd op de feitelijk ge leden schade, „tenzij anders is overeengekomen". En: „In dat laatste geval kan bij de bereke ning van de schade ook reke ning worden gehouden met de verkoopopbrengst die niet kan worden verwezenlijkt en de ge- de enter .eidenaar (26) ombineerde Irie uitkeringen |DEN* |n 26-jarige Leidenaar heeft jkend tussen 1992 en 1995 zo el de Groningse Informatise- (ïgsbank als de Leidse sociale enst voor een ton te hebben [gelicht. De man vervalste schoolver- aringen en vroeg daarmee lidiefinanciering aan. In drie |ir tijd lichtte hij zo de Infor- atiseringsbank voor ongeveer i duizend gulden op. Daarbij ihet onterecht gebruik van een V-jaarkaart niet inbegrepen. In diezelfde periode vroeg de jan een uitkering aan bij de iciale dienst, terwijl hij werk- |am was bij een schoonrtiaak- fedrijf. Toen hij" niet meer voor it bedrijf werkte, vroeg de op- Jhter ook nog eens een WW- Itkering aan bij de bedrijfsver- ïiging. Die uitkering werd hem legewezen. In totaal ontving i Leidenaar de laatste tijd bij- ji duizend gulden per maand in studiefinanciering, hetzelf- bedrag van de sociale dienst ti 325 gulden WW-uitkering. e schade voor de sociale ienst en de bedrijfsvereniging fopt op tot 65 duizend gulden. •rotestacties op Leidse universiteit fN HAAG/LEIDEN ANP ferknemers vai !n houden volgende week de- fonstratieve bijeenkomsten in et hele land. Dinsdag bijten piden en Tilburg het spits af. et universitair personeel wil aarmee protesteren tegen het «blijven van een nieuwe CAO bor de onderwijssector. Ook j?t dreigende verlies van ar- ëidsplaatsen als gevolg van de pbinetsplannen met het hoger iderwijs is reden voor de bij- inkomsten. Volgens de bonden (verenigd de ambtenarencentrales Ab- tKabo, CFO, AC/AFZ en CM- F) zorgt het Hoger Onderwijs Onderzoek Plan (HOOP) veel onrust op de universi- iten. In het HOOP is een forse aling van het aantal studenten het wetenschappelijk onder- js voorzien. De universiteiten loeten na de eeuwwisseling liljoen inleveren. Ze zien ovendien de inkomsten uit de illegegelden dalen. ken. De steen is inmiddels Henkie uit het water werd opgedo- FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN ANNETV VERVOLG VAN VOORPAGINA De tocht naar Leiden draait voor W. Bijl van Leeuwen, Riet van Duren en Adrie van der Leeden uit op een grote teleur stelling. Secretaris Smit van de Stichting tot Instandhouding Begraafplaats Groenesteeg kan in de aula de grafsteen van Henkie Mieremet niet vinden. „Ik heb hem de laatste keer, dat ik hier was, ook al niet gezien", zegt hij. „Ik dacht ei genlijk dat de steen naar de 'gemeente- werf was verhuisd." Telefoontjes met een ambtenaar van de sector Wijkbeheer brengen geen op lossing. Het grafsteentje blijft voorlopig zoek, al wordt een uitgebreide zoektocht beloofd. „Die steen moet opnieuw bo ven water komen", zegt Riet van Duren. „Desnoods gaan we er zelf achter aan." Adrie van der Leeden: „Je kunt je toch niet voorstellen dat zomaar iemand die steen zou meenemen? Zoets doe je toch niet?" Op één of andere manier is Henkie - ondahks zijn vroege dood - niet verge ten. Er is zelfs meer bekend over de ne gen jaar, die hij leefde, dan over wat er met de overblijfselen van de jongen ge beurde ver na zijn begrafenis. Harrie Bijl bleef bezig met het ophalen van herin neringen aan de tijd die hij doorbracht met zijn drie jaar oudere halfbroer. Adrie van der Leeden: „Ook mijn moeder, Henkie's zus, vertelde altijd veel verha len. Het gemis van Henkie is voor ons heel duidelijk geweest." „Op mijn verjaardag kreeg ik een paar knipseltjes over het vinden van de steen", zegt moeder Bijl-Van Leeuwen. Haar dochter Riet van Duren: „We wil den eigenlijk allemaal naar Leiden toe. Ook de rest van de familie. Mijn oudste broer werd heel emotioneel toen hij het verhaal hoorde. En onze Henk - naar Henkie vernoemd - wilde de steen ei genlijk meenemen. Wat moet je nu met zo'n steen, vroeg ik nog." Hartkwaal Het jongetje, zoon van een groenteman, overleed 66 jaar geleden, op 18 oktober 1929. Hij was niet sterk, leed net als zijn vader Johannes Mieremet, die ook vroegtijdig overleed, aan een hartkwaal. Het was een mager jongetje, getuige de foto van de drie kinderen - broer en zus Mieremet en het halfbroertje Harrie Bijl - die Adrie van der Leeden in huis heeft staan. „Mijn moeder vertelde altijd dat Hen kie heel erg huilde als hij weer ziek was. „Ik wil niet dood, zei hij dan tegen zijn moeder", vertelt Adrie van der Leeden. „Op een vrijdag lag hij weer eens boven op bed. Hij had de mazelen. Zijn moe der, onze oma, was buiten de ramen aan het zemen. Toen heeft hij haar naar bo ven geroepen. Ik ga sterven, mama, heeft hij toen gezegd. Ik heb iets heel moois gezien. Hij had een glimlach op zijn gezicht en hij wilde een glas oud bruin bier hebben. Vlak daarna is hij ge- Riet van Duren: „Tegen mijn vader heeft hij ook gezegd, dat hij niet meer hoefde te leven na wat hij had gezien. Toch vreemd hè, zo'n jong ventje, zo ge lovig." Scooter-rock De nieuwe rage on- I Z der jongeren: rond rijden op een scooter met de geluidsinstallatie op vol vermogen. derfde winst. Uit de aan ons ter beschikking gestelde documen tatie hebben wij niet kunnen af leiden op welke wijze een even tuele schade berekend zou moeten worden." Volgens Van Rij had dat wel gekund als het accountantsbu reau een brief uit 1991 in zijn rapport had betrokken waarin de steun van het college aan het bouwplan is vastgelegd. Medio vorig jaar werd die steun con creet met de verlening van een bouwvergunning. „Het college heeft geen enkele bevoegdheid om die vergunning weer in te trekken. Het enige wat we kun nen doen is Van der Plas vragen geen gebruik te maken van de vergunning. Dat heeft een prijs. Als we tegen Van der Plas zeg gen dat als hij zijn geld wil hij stappen - dat is wat de SP en De Groenen/Leiden Weer Gezellig bepleiten - dan begint hij on middellijk te bouwen. En daar mee wordt geen recht gedaan aan de uitslag van het referen dum." fclDEN ANNET VAN AARSEN Het FAKTOR 2 is de Leidse regio janisatie rijker, die zich bezighoudt met het be- eleiden van uitgerangeerde werknemers naar ten nieuwe baan. Het bureau, afkomstig uit Beerhugowaard, opende gisteren de deuren van en nieuwe vestiging aan de Schipholweg. I Het bedrijf zou goede resultaten boeken. Vorig par - zo meldt FAKTOR 2 - heeft bijna 75 pro lent van de mensen die werden aangemeld voor pntegratie, betaald werk gevonden. Daarnaast pegint vijf procent met een opleiding met zeer (oede kansen op een baan. Het succes is volgens FAKTOR 2 het gevolg van het feit dat iedere cliënt een op de persoon en situatie toegesneden traject krijgt aangeboden. „Onze cliënten hebben vaak op één of andere manier een deuk opgelopen", zegt Rob Muijsert van de organisatie. „Ze hebben bijvoorbeeld lan ge tijd in een arbeidsongeschikte situatie ver keerd. Ook al ben je met het grootst mogelijke vertrouwen in jezelf geboren, je kunt dat zelfver trouwen kwijtraken. Onze cliënten zijn mensen, die een extra steuntje in de rug nodig hebben. Ze hebben in het verleden vaak keer op keer te ho ren gekregen wat ze allemaal niét kunnen en dat hebben ze onthouden. Wij bekijken samen met hen waar ze wél goed in zijn en waar ze plezier in hebben. Als je dat eenmaal op een rijtje hebt ge zet. blijkt het in de praktijk vaak niet eens zo vre selijk moeilijk te zijn om betaald werk te vinden." Cliënten kunnen bij FAKTOR 2 alleen worden aangemeld door uitkerende instanties en werkge vers. Als ze eenmaal op die manier bij de organi satie zijn binnengekomen, krijgen ze een indivi dueel traject aangeboden. Door middel van be- roepenoriëntatie komt de cliënt tot een duidelijke beroepskeuze. Vervolgens is het mogelijk werker varing op te doen in het nieuw gekozen beroep* en biedt FAKTOR 2 ondersteuning bij het sollici teren. Ook zet de organisatie trainingen in om haar klanten meer kansen te bieden op de ar beidsmarkt. Het bedrijfje begeleidt overigens ook mensen, die al een baan hebben. Lawaai Q Cor Hoogeveen, I J Marleen Schouten en dochter wonen in Rijp- wetering vlakbij de A4. Zij willen een geluidscherm. Eigenlijk toevalligerwijs is FAKTOR 2 uit het Noordhollandse Heerhugowaard in Leiden neer gestreken. Een werknemer van het ABP in Noord holland - één van de grootste opdrachtgevers van FAKTOR 2 - werd overgeplaatst naar de Sleutel stad. Hij ging vergeefs op zoek naar een organisa tie met dezelfde werkwijze als FAKTOR 2 en klop te uiteindelijk opnieuw bij het bedrijf in Heer hugowaard aan. „We zijn nu een jaar actief in de Ix-idse regio", zegt Rob Muijsert. „We moesten dus eigenlijk op zoek naar een vestiging in Leiden en dat is nu ge lukt." Wethouder J. l-aurier (werk, sociale zaken) was gisteren aanwezig voor de officiële opening van de Leidse vestiging. NIETS Niets is gemakkelijker dan creativiteit van anderen af te branden. Ik maak mij daar ook schuldig aan. En opnieuw kan ik het niet laten om mijn wrevel uit te spreken over weer zo'n vindingrijke impuls van een ander. Het gaat over de door de Stichting Leiden Promotie geadop teerde slogan 'Niets lijkt op Leiden'. Dat moet dé promo- tiekreet van Leiden worden waarin iedereen zich moet kun nen vinden; een riedel waarvan de mensen warm worden; een leuze die Leiden nationaal en internationaal moet aan prijzen. Enkele minuten heb ik naar de spreuk zitten turen. Ik kreeg er de rillingen van. Niks warme gevoelens, maar een kille slogan met weinig taairitme, zonder gevoeg maar vooral zonder mededeling. Niet meer dan een platvloerse aandui ding en holle frase voor een stad die dat niet verdient. Kennelijk hebben de bedenkers op het oog dat Leiden uniek is, zelfs in die mate dat het taalkundig niet is te omschrijven; niet in een paar kernwoorden is te vangen. Leiden is uniek, op alle fronten, zo is de conclusie, maar als verkoopmiddel te licht bevonden. Vandaar dat er na lang nadenken 'Niets lijkt op Leiden' uit rolde. Ik heb de neiging om de vergelijking onmiddellijk om te draaien. Als 'niets op Leiden lijkt' dan is het omgekeerde vast ook waar. namelijk 'Leiden lijkt op niets'. Dit is wel heel boud. Dat gebruik van het woord 'niets' is sowieso armoe dig. Je moet bij dit soort recl ameuitingen voorkomen te melden waarop 'je' niet lijkt. De ontkenning maakt de leus zwak. I leb ik een beter idee? Nee, ik moet u teleurstellen. Ik laat dal graag over aan bedrijven en or- ken die daarvoor hebben door geleerd en die daarvoor door de bank genomen aardige be dragen toucheren. Dat maakt mij wellicht een arrogante bet weter. Dat lijkt nergens naar, misschien moet ik zeggen: de ze column lijkt op niets. n joustra Het COC in loeiden dreigt in grote financiële problemen te raken. De 'vereniging tot inte gratie van homoseksualiteit' moet in haar pand aan de Lan- gegracht zorgen voor een betere geluidsisolatie om aan de wette lijke eisen te voldoen, maar zij heeft de financiering daarvoor nog lang niet rond. En de ver wachting is dat daar de komen de tijd niet veel verandering meer in zal komen. „Het is daarom waarschijnlijk dat we onze eigen hele reserve er in moeten steken", aldus penning meester D. Kloosterman. „En dan komen we nog geld tekort." Volgens hem zou dat beteke nen dat het COC hel aantal acti viteiten de komende jaren dras tisch zal moeten verminderen. Het zijn juist de activiteiten, zoals disco-avonden, die geld in het laatje van de vereniging brengen. En dat geld is weer no dig om als vereniging van ho moseksuelen te kunnen fuctio- neren. „Onze maatschappelijke activiteiten zullen het meest te lijden krijgen, want daar komt dan veel minder geld voor bin nen", aldus Kloosterman. De Leidse afdeling van het COC werkt al een tijdje aan het verkrijgen van een muziekver- gunning. Uit een akoestisch rapport hlijkt namelijk dat de huidige geluidsisolatie van het pand niet voldoet. Dat zorgt met name tijdens discoavonden voor geluidsoverlast bij omwo nenden. De kosten van een nieuwe geluidsisolatie bedragen echter naar schatting 85.000 gulden en dat geld kan de ver eniging niet ophoesten. liet COC heeft inmiddels van het Juliana Welzijn Fonds 20.000 gulden subsidie ontvan gen, terwijl de Fundatie van de Santheuvel-Sobbe Stichting een subsidie verstrekte van 2000 gulden. Ledën, bezoekers en vrijwilligers brachten nog eens een bedrag van ruim 6000 gul den bijeen, zodat er nu nog een gat gaapt van 67.000 gulden. Kloosterman: „We hebben on geveer 25 instanties aange- ichrev het subsidie en bijna allemaal heb ben ze negatief best hikt Van een paar moeten we nog be richt krijgen, maar daar ver wachten we niet veel van. Dat zijn allemaal kleintjes." Ook is hij de gemeente Lei den een subsidieaanvraag inge diend. Maar ook daar is nog geen uitsluitsel over. Het COC heeft in elk geval voor de ko mende tijd een aantal activitei ten op de rol staan om wat meer geld binnen te krijgen. Zo wordt op vrijdag 27 en zaterdag 28 oktober een houseparty ge houden. Beide feesten beginnen om 22 uur en eindigen om 4 uur. De gehele opbrengst hier van komt ten goede van de ver bouwing. DEN HAAG/LEIDEN ERIC DE JAGER Eerlijk duurt het langst. En kost het meest. Tot die conclusie kwam een 42-jarige Leidenaar gisteren bij de Haagse politie rechter. De man was op 28 de cember van het vorig jaar op de Frederik van Eedenlaan gesnapt met vijf ratelbanden in zijn au to. Het vuurwerk, goed voor honderdduizend knallen, is ver boden. Net als het openlijk ver voer ervan. Het gevaarlijke transport kwam de Leidenaar op duizend gulden boete te staan. „Bent u dit jaar weer van plan een ratelband te kopen?" Infor meerde de officier van justitie met een afsluitende vraag. „Ik ga ze niet meer halen", zei de verdachte hoofdschuddend. „Maar ik zou het toejuichen als de buurman er een afsteekt. Het hoort toch gewoon bij oud en nieuw?" Aan de stilte die daarna viel, voelde de Leidenaar al, dat dét niet zo'n sterke afsluiter was. „Ik ben gewoon eerlijk, hoor", voegde hij er aan toe. Maar het was al te laat. De of ficier achtte het gevaar voor herhaling groot, na de ontboe zemingen van de Leidenaar. Daarom eiste hij een geldboete van 2500 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. Ook de rechter drukte de vuurwerklief hebber nog eens op het hart, dat illegaal vuurwerk echt Ie vensgevaarlijk is. Hij nam de slechte financiële positie van de dader in aanmerking, maar meer dan 500 gulden ging er niet van de boete af. De rechter kwam uit op een boete van tweeduizend gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. „Ik vind het nog steeds overdreven", mompelde de veroordeelde. „M'n hele oud en nieuw is ver knald." Maar juist dat probeer de de rechter dit jaar te voorko-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11