Ford Fiesta is volwassen geworden Fiat Bravo/Brava nieuw mega-succes wedt in héél Nederland! anna a uto boot b. v. Huismantweewie|er bv Weg en wiel Slim borsteltje reinigt tandwielen 1IJDAG 27 OKTOBER 1995 Nog vijf auto's titel Auto van je [nnenkort wordt de Auto van e'' nJaar 1996bekendgemaakt, eze verkiezing verloopt te- jiwoordig in twee fasen. Van >8e' aangemelde deelnemers ™ai an vijf genomineerden door ar de tweede ronde, waarin uiteindelijke Auto van het 'rdï ar wordt vastgesteld, ie genomineerden zijn dit ar: de Audi A4 (opvolger van °01 80), de Italiaanse tweeling ,ocfat Bravo/Brava, de Mercedes de nieuwe Opel Vectra en •zojuist op de markt geko- en Peugeot 406, opvolger in de race voor het Jaar 1996 van de 405. Van deze vijf lijken de Fiat Bravo/Brava en de Opel Vectra de meeste kans te maken op het behalen van de titel. De ingeschreven auto's die de eerste ronde niet overleefden waren: Alfa Romeo GTV/Spi- der, Chrysler Stratus, Fiat Bar- chetta, Ford Fiesta, Honda Ci vic, Hyundai Lantra, Kia Sportage, Lancia Kappa, Mitsubishi Carisma, de Nis sans Almera en Maxima QX, Rover 400, Skoda Felicia, Su zuki Baleno en de ruimtewa gens Volkswagen Sharan/Ford Galaxy en Honda Shuttle. hi Uw Fiat-dealer voor Leiden e.o. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071-5.417.493 Zaagmoienweg 2-4 Alphen a/d Rijn Tel. 0172-44.16.89 flan nieuw model Volvo/Mitsubishi ft. CKHOLM/BORN ANP iutoproducenten Volvo en iubishi, partners in het Ne- landse NedCar, zijn in ge- :k over de gezamenlijke ont- Reling van een nieuw model, ophoudt het midden tussen 15,öjterreinwagen en een con ditionele auto. Dat heeft 5i3kubishi-topman Nakamura laard tegenover de Zweedse it Dagens Industri. ia 3iet nieuwe model in pro- 7l2ttie komt, is het denkbaar jo ojdie plaatsvindt bij NedCar <rn. Maar een woordvoer- dat bedrijf kon daar 2 3nsdag nog niets over zeg- 1.4 Wel noemde hij het „be- idigend" dat Volvo en .ofeubishi praten over verdere 6,9lenwerking. ,,Het is belang- lat onze industriële aan- ouders in nauw-contact. n." iCar produceert auto's voor OFFICAL FORD DEALER 'ord Rijnland, betaalbare betrouwbaarheid ilialen: Leiden: Vijf Meilaan 7, telefoon 071-5310031 I n Leiderdorp: Van der Valk Boumanweg 71, - telefoon 071-5899301 Noordwijk: Beeklaan 5, telefoon 071-3619478 Van Den Helder lot Vlissingen, van Groningen tot Maastricht - met een NMT zaktelefoon en een TALKLINE Keyspace abonnement bent u in heel Nederland bereikbaar. En dat alles voor een zeer aantrekke lijke prijs. Deze aanbieding knjgt u bij de hieronder vermel de dealer. Een TALKLINE dealer is er ook bij u in de UTALKUNE Het Mobiele Netwerk Service a la card! 391 if stereo exclusive 9* uto beveiliging ccessoires ilecommunicatie 30 irconditioning 52 f'gen Gazelle Batavus Union Levendaal 76 Leiden Tel: 5 13 15 15 REDACTl[ PETER lODEWIJKS AAAARSSEN GPD In Italië heerst onmiskenbaar een sfeer van aanpakken. Nog geen maand na de internationale ont hulling in Turijn heeft de Neder landse Fiat-importeur de nieuwe gezinsauto's Bravo en Brava al op de markt kunnen brengen. In de verwachting dat Fiat weer een flinke stap gaat maken op weg naar de grote verkoopaantallen van langgeleden. Een uitstekende prijsstelling, waarbij de lage koers van de Italiaanse munt zal mee helpen, ondersteunt de sterke kanten van het produkt zelf. Zonder twijfel mogen de nieuwe Fiats zowel in letterlijke als figuur lijke zin gezien worden. Het ont werp van binnen en van buiten is hoogst opmerkelijk, al schrikt het mensen met een conservatieve smaak misschien af. Mogelijk la ten die zich overhalen door ande re kwaliteiten, zoals de levendige, heel rustig lopende motoren en zowaar vertrouwenwekkende net te afwerking. De uitrusting schiet evenmin te kort, en dan ook nog bij een uiterst concurrerende prijs. Met een reeks kenmerken sluiten de nieuwe Fiats aan bij wat mo- zowel Volvo als Mitsubishi. Bei de fabrikanten hebben een be lang van eenderde in het Ne derlandse bedrijf. Het resteren de deel is in handen van de Ne derlandse staat. Toelating winterhanden De bandenbranche-organisatie VACO laat weten dat de wetge ving omtrent montage van win terhanden is veranderd, naar voorbeeld van de Duitse regels. Tot voor kort mochten onder een auto geen winterhanden komen die geschikt zijn voor een lagere snelheidscategorie dan de originele banden. Dat mag nu wel, mits er op het dashboard een sticker komt die wijst op de toegelaten maxi mum snelheid. De VACO zal zorgen dat de bandenhandel hiervoor een standaard model stickers krijgt. menteel in autoland actueel is. Vormgeving krijgt veel aandacht, auto's moeten een herkenbaar ei gen gezicht hebben en sterk de persoonlijke smaak van de koper aanspreken. Nog steeds moet als het even kan elk nieuw model completer zijn dan zijn voorgan ger. De Bravo/Brava hebben stan daard een airbag, hoogteverste- ling op stuurwiel en bestuurders stoel, en een radio/cassette- com binatie in elke variant. Ook stuur bekrachtiging, dieven afschrik kende startblokkering en een der de remlicht horen erbij. Die radio is van een bijzonder for maat en loopt in vorm mee met het middenconsole waar hij in zit. Ook actueel, als methode om ra diodiefstal te ontmoedigen. Wie veel waarde hecht aan veiligheid kan op elke Bravo en Brava een tweede airbag en ABS-remsys- teem bijbestellen. Heel duidelijk is niet langer van zelfsprekend dat meer uitrusting een verder oplopende prijs met zich meebrengt. De goedkoopste maar allerminst kale 3-deurs Fiat Bravo 1.4 S komt op 28.300, een 5-deurs Brava is steeds duizend gulden duurder dan een gelijk uit geruste Bravo. Daarmee blijft Fiat net onder de prijs van de popu lairste Europese concurrenten. De basismodellen zijn bij Fiat geen extra voordelig gemaakte prijsbrekers, voor om en bij 30.000 gulden zijn SX-versies even goed geprijsd. Daarin omvat de uitrusting centrale vergrendeling, indelen neerklapbare achter bank, toerenteller en elektrisch bedienbare ramen voorin. Aan de top van het gamma is het sport model Bravo HGT met 2.0 liter 5- cilinder motor voor 46.450' evenzeer uitnodigend geprijsd. Kort en goed, er is geen denkbare reden waarom de Bravo en Brava het niet even goed zouden doen als de succesrijke Punto. Waar mee Fiat eindelijk weer het spoor terug lijkt te hebben gevonden van vroegere mega-successen als de 124 en 128, of nog langer terug de 850 en 1100. Old Toys Market Wie gek is van Corgy en Dinky Toys, oude modeltrei nen. stoommachines, speelgoed van blik. spellen, pop pen en zo meer, kan komende zondag 29 oktober te recht in het Postiljon Hotel te Deventer. Daar organi seert de stichting Vrienden van Mechanisch Speelgoed de Deventer Old Toys Market, een internationale ruil- en verkoopbeurs van oud speelgoed in de breedste zin des woords. De speelgoed-markt is geopend van 10 tot 16 uur en de entreeprijs bedraagt vijf gulden (kinderen de helft). I let Postiljon I lotel ligt direct aan de rijksweg Al afslag Deventer/Zutphen, en beschikt over een groot gratis parkeerterrein. Vanaf het station Deventer is de locatie via twee buslijnen bereikbaar. Het bezoek aan de beurs kan gecombineerd worden met een bezoek aan het dit jaar vernieuwde Speelgoed- en Blikmuseum aan de Brink 47 in het centrum van De venter, geopend van 14 tot 17 uur. Om van de Fiesta een 'grote' auto te maken ging het huidige model stevig onder het mes. Nieuwe vormen van voor- en achtersteven geven de Fiesta een veel moderner, persoonlij ker en modieuzer aanzien. Ook de meubilering werd grondig herzien, waarbij vooral het fraai glooiende en complete dash board veel volwassener oogt dan de commandopost van de huidige Fiesta. Aan passagiers zijde is het dashboard diep uit- gerond om een extra ruimtelijk effect te geven, toch vond men er ruimte voor een standaard airbag plus een heel bruikbaar dashboardkastje. De airbag rechts is wel een extra. Direc teur Jan Brentebraaten van Ford Nederland: „Evenals bij de Escort gaan we een tweede air bag plus hoofdsteunen achterin bieden voor maar 390. Dat blijkt een prima aanbod, drie kwart van de kopers bestelt het bij." Doordat Ford uit kostenoverwe gingen de huidige carrosserie als uitgangspunt nam voor de nieuwe Fiesta, is het ruimteaan bod binnenin niet volwassener geworden. Vergeleken met de nieuwste concurrenten (Opel Corsa en vooral VW Polo) gaat het er op de achterbank redelijk krap aan toe, zowel in hoofd- als beenruimte. Behalve de opwaardering van uiterlijk en interieur heeft de Fiesta een flink herziene wiel ophanging, vooraan nu beves tigd aan een subframe dat te vens de motor draagt. Die totaal nieuwe 16-kleps 1,25 liter Ze- tec-SE motor is zonneklaar het pronkjuweel van de Fiesta. Hij loopt muisstil, geeft geen enkele Wat betreft de aandrijving heb ben de Ford-mensen gelijk, die enthousiast roepen dat de Fies- FIETSSTROOK Het ronddraaiende wiel als poetsauto maat. Dat is de ge dachte achter de montage van een vast borsteltje op de achter- brug van ATB, race- en sport- fiets. Het hardharen borsteltje volgt trapsgewijs de contouren van de achtertandwielset, ook wel 'freewheel' genoemd, en poetst permanent stof en zand weg. Daarmee worden storin gen aan derailleurversnellingen voorkomen. Te koop bij Half ords voor 8,95. Altijd licht De fel knipperende achterlich ten voor fietsen zijn inmiddels een bekende verschijning op straat. De batterijen van deze lampjes gaan lang mee, omdat er geen gloeilampje in zit, maar een LED, een Licht Emitterende Diode. Dat is een weerstand die fel licht geeft met weinig stroom. Zo'n LED is ook ge schikt voor een achterlicht dat met een dynamo wordt gevoed. Het is verkrijgbaar onder de naam PAL, Permanent Achter- Licht, bestaat uit vier dioden en twee draadklemmen, gemon teerd op een minimaal plaatje dat past in elk achterlicht. De prijs is 12,50, te bestellen via tel. 013 - 560969. Milieu-fiets Koolstof vezels, legeringen van lichtgewicht staal of andere hoogwaardige materialen zijn helemaal niet nodig om fietsen merkbare trilling af en is met 75 pk behoorlijk sterk. Heel vloei end en moeiteloos trekt hij over een zeer breed toerengebied. Het gemiddeld verbruik zou nog geen 1:15 bedragen. Binnenkort komt er voor de Fie sta nog een sterkere 1.4 liter Ze- tec-motor bij, maar extra spor tieve modellen als een XR2i of een Turbo staan voorlopig niet op de planning. Het vernieuwde onderstel heeft het algeheel rijgedrag van de Fiesta zeker verbeterd. Het veercomfort is zeer verdienste lijk, vooral kleinere oneffenhe den in de weg vangt de vering heel goed op. De constructeurs hebben een goede balans ge vonden tussen comfort en ta rijdt als een Mondeo, buiten gewoon volwassen dus. Want de versnellingsbak schakelt ook nog bijzonder precies en ge makkelijk. Nog gemakkelijker rijdt de traploos schakelende CTX automaat, die overigens ook in de Escort weer zijn ren tree schijnt te gaan maken. Bij de laatste vernieuwing van dat model verklaarde Ford dat de eerder in de Escort geboden CTX niet verfijnd genoeg werk te, maar dat is blijkbaar verhol pen. Er blijven alleen wat twijfels over de besturing. Bij de pre sentatie bood men slechts au to's met haast alle leverbare ex tra's erin, zo ook bekrachtigde besturing. Die werkt heel pret tig, maar het stevige gevoel erin roept de vraag op of standaard Fiesta's, in haast alle versies zonder bekrachtiging, niet wat zwaar zullen sturen. Eind november komt de nieuwe Fiesta in de showrooms, met I,25 liter Zetec motor of een 1.8 diesel, in de uitrustingsversies Studio, Techno en Ghia. Overi gens is het dan nog niet gedaan met de huidige Fiesta, want die blijft ook in de verkoop als Fies ta Classic. De importeur rekent voor 1996 op een verkoop van II.000 Fiesta's, waarvan 4.000 Classics. Daaruit valt af te leiden dat er een behoorlijk prijsver schil tussen de nieuwe en de 'klassieke' Fiesta moet zijn, dus dat de Classic goedkoper wordt dan de huidige Fiesta. Onder dat prijsniveau moet ko mend voorjaar nog een geheel nieuwe, kleinere Ford komen. Een voorloper daarvan hebben we reeds diverse malen op au totentoonstellingen kunnen aanschouwen als Ford Ka. Toyota Paseo komt begin '96 Zoals gebruikelijk pakken de Ja panse autofabrikanten weer uit op de jaarlijkse Tokyo Motor Show, die vandaag begint. Toyota Iaat er alvast een nieuwe tweezits sportwagen debuteren: de Paseo, opvolger van een vier jaar geleden in de VS en Japan gelanceerd model. Als basis dient de voorwielaangedreven Tercel sedan, de motor is een 16-kleps 1.5 liter met 90 pk. In januari toont men de Paseo op de autoshow van Brussel, kort daarop begint de levering in ons land. De Paseo valt te vergelij ken met een Nissan 100 NX of Opel Tigra, een sportmodel met een bescheiden prijs dus. Mazda houdt nog een slagje om de arm wat betreft de nieuwe ruimtewagen Afini met acht zit plaatsen. in de eerste helft van 1996 zou die naar Europa ko men. Er worden in principe drie motoren geboden: 2.5 liter tur bodiesel, 2.5 liter benzine 5-ci- linder en 3.0 liter V6. Mazda toont tevens een 2.0 liter diesel met vier kleppen per ci linder, directe injectie en 100 pk, die binnenkort in produktie moet gaan. Een teken dat ook Japanse producenten nu de personenauto ^diesel veel aan dacht geven en overstappen op zuinige directe dieselinicctic. In Europa introduceerde Ma/da net zijn topmodel Xedos 9 met 'Miller motor'. Dat is een benzi nemotor die dankzij een gewij zigd werkingsproces heel zuinig zou lopen. Subaru laat nu we ten een Vivio studiemodel met Miller motoren bijzondere traploos schakelende CVT-auto maat in Tokyo te gaan tonen, dus blijkbaar zien de Japanners echt iets in dat Miller principe. Mazda stort zich verder in de RX-01 sportwagenstudicopde vernieuwing van de draaizui ger-motor, die het merk nog als enige toepast. Natuurlijk regent het in Tokyo nieuwe studiemodellen. Popu laire thema's zijn open sportwa gens, ruimtewagens en de in Ja pan ook immens populaire vrij - etijds stationwagons. Dat zijn kruisingen van een terreinwa gen en stationwagon, met veel binnenruimte en aandrijving op alle wielen. Bij Subaru hoorden we in Frankfurt al dat hun daar getoonde studie Streega, die in deze klasse valt, wel eens snel tot een produktiemodel kan gaan leiden. redactie: Theo van der Kaaij Toyota ontwikkelt nieuwe soort superplastic Autofabrikant Toyota heeft een revolutionaire nieuwe soort kunststof gepresenteerd. Onder de naam TSOP-5 verschuilt zich 's werelds eerste plasticsoort die kristallen vormt, zoals metalen doen. Het resultaat is een kunststof met bijzonde re sterkte, vormvastheid en hittebestendigheid. De verwerking kan vijfmaal sneller gaan dan bij conventioneel plastic. TSOP-5 (Toyota Super Ole fin Polymer) zou een reeks van nu in auto's gang bare kunststoffen kunnen vervangen. Dat spaart produktiekosten, tevens is scheiden van materi aalsoorten na de sloop niet meer nodig. te maken. Het Vietnamese be drijf Lixeha verkoopt toerfietsen die zijn gemaakt van rotan. De fiets kost omgerekend ongeveer 135. Volgens directeur Le Phuoc zullen de Europeanen de fiets aantrekkelijk vinden uit milieu overwegingen. Zijn be drijf heeft enkele tientallen rotan fietsen aan Zwitserland verkocht en is op zoek naar meer orders. Het frame is wel versterkt met staaldraad. De fiets is helaas lang niet zo duur zaam als twee wieiers van staal. Le Phuoc geeft het frame een le venskans van maximaal slechts twee jaar. Mini-fietspomp Avenir AirmaxTwistlock is de naam van een nieuwe handige minipomp voor onderweg. De aansluiting op het ventiel gaat met een draai van een kwarts lag, zodat tijdens het pompen geen lucht kan ontsnappen. Het pompje is bestand tegen weer en wind en te gebruiken voor alle soorten ventielen. De prijs bedraagt 45. BLIK IN HET VERLEDEN Deze monsterachtige 'customcar' herrees uit de resten van diverse klassieke Amerikanen. De basis, een Mercury uit 1950, werd onder meer aangevuld met stukjes Buick '50 en '53 en Cadillac '57 en '59. Een modem Ford V8-blok verving de originele motor en het geheel werd afgemaakt met dikke Goodyear-ban- den met witte flanken. Wie in het eerste weekeinde van november de Custom Car Bike Show in Auto- tron Rosmalen bezoekt, zal tevergeefs op zoek gaan naar auto's in originele staat. Alleen dergelijke Vans, Hotrods, Streetmachines, Prostreets, Trikes en Bikes staan op zaterdag 4 en zondag 5 november te glanzen in het themapark. Het evenement is op beide dagen geopend van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs bedraagt ƒ15 voor volwassenen en 7,50 voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Autotron Rosmalen is gelegen aan de A50 Den Bosch-Nijmegen. Infolijn: 073 - 5219050. FOTO»AUTOTRtW Fiesta-kopers willen eigen lijk een mini-Mondeo. En met de nieuwe, opgewaar deerde Fiesta krijgen ze die ook, zegt Ford. We kunnen in dit verband spreken van een nieuwe trend in auto- land. Mensen gaan kleiner rijden, maar wensen niet in te leveren op het gebied van uitrusting en rijkwali- teiten. Sterker nog, ze wil len een compleet uitgerus te compactauto, die behal ve de binnenruimte, op geen enkel punt meer on derdoet voor de grotere broers.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9